Szkolenia z zarządzania czasem

Szkolenia z zarządzania czasem – jak efektywnie planować czas pracy

Rosnąca świadomość na temat znaczenia efektywności zawodowej powoduje, że szkolenia z zarządzania czasem są jednymi z najpopularniejszych kursów dziedziny rozwoju osobistego i zawodowego. Składową sukcesu jest nie tylko ciężka praca, ale przede wszystkim ta efektywna, która w określonym czasie doprowadza nas do założonego celu. Jakość pracy ma znaczenie – efektywność działań polega przede wszystkim na dobrym planie, ale i podejściu do wybranego zadania w realistyczny sposób.

Efektywne zarządzanie czasem ma same plusy – pozwala szybciej wykonywać pewne czynności i zadania, a przede wszystkim uniemożliwia marnowanie czasu. Jak nauczyć się efektywności w zarządzaniu czasem, i na co zwrócić szczególną uwagę (pisaliśmy również: Jak szybko nauczyć się na pamięć)?

Szkolenia z zarządzanie czasem: efektywne zarządzanie czasem – najważniejsze założenia

Każdy z nas chciałby efektywnie zarządzać swoim czasem, i spełniać wszystkie plany i zadania wyznaczone na konkretny dzień, dzięki czemu zyskamy satysfakcję i będziemy mogli przejść do kolejnych zadań. Jednak prokrastynacja, czyli notoryczne odkładanie zadań „na później”, i niechęć do podjęcia wysiłku skutecznie to utrudnia, a co najgorsze, jest to o wiele powszechniejszy problem, niż mogłoby się wydawać. Jak pokazują liczne badania, zjawisko prokrastynacji może brać się z nadmiaru bodźców, bo jak wiadomo, współcześnie żyjący człowiek jest narażony na ich zdecydowanie większą ilość, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Pisaliśmy niedawno: Szkolenia z zarządzania projektami oraz Szkolenia z zarządzania personelem

Szkolenia z zarządzania czasem
Szkolenia z zarządzania czasem

Uznawana za chorobę cywilizacyjną prokrastynacja skutecznie utrudnia ludziom osiąganie celu, a najlepszym przykładem jest tzw. odchudzanie „od jutra” – świadomi nadchodzących zmian, i wyjścia ze swojej strefy komfortu ludzie najczęściej poddają się, i odsuwają termin rozpoczęcia działania. Efektywne zarządzanie czasem wymaga od nas pewnej dyscypliny, ale przede wszystkim zmiany nawyków, i uzyskania większej kontroli nad własnym życiem, dlatego nauka tego nie należy do najprzyjemniejszych, choć rezultaty są warte wzmożonego wysiłku i pracy nad samym sobą.

Czym właściwie jest efektywne zarządzanie własnym czasem? To zaplanowanie np. swojego dnia i ustalenie konkretnych celów do zrealizowania, mając na względzie swój czas, dostępność i warunki, w jakich danego dnia się znajdujemy. To również świadome podejmowanie kroków, i maksymalne wykorzystywanie czasu w ciągu dnia, dzięki czemu możemy tylko zyskać i np. móc rozwijać się w określonej dziedzinie.

Szkolenie z zarządzania czasem może być odpowiedzią na ten problem, jednak by przyniosło oczekiwane rezultaty, konieczne jest samozaparcie i dyscyplina, a także przezwyciężenie nawyku prokrastynacji, co z pewnością nie jest łatwym zadaniem.

Znaczenie efektywności zarządzania czasem w pracy – dla kogo?

Umiejętność zarządzania czasem przydatna jest dla każdego człowieka, jednak posiadać ją powinni przede wszystkim Ci, którzy poważnie podchodzą do swojej kariery zawodowej i chcą efektywnie się rozwijać. Ta umiejętność pożądana jest przede wszystkim na stanowiskach kierowniczych, gdzie pracownik musi umiejętnie rozdzielać zadania i kierować zespołem tak, by efektywnie osiągać cele (pisaliśmy m.in. Szkolenia dla liderów). Jeżeli sam potrafi zarządzać swoim czasem, z pewnością będzie w stanie również skutecznie kierować zespołem.

Szkolenie zarządzania sobą w czasie to podstawa, jeżeli osoba aktywna zawodowo chciałaby rozwijać swoje kompetencje i maksymalizować osiągnięcia, również te zawodowe (pisaliśmy m.in. Szkolenia kompetencje miękkie oraz Szkolenia online miękkie i twarde). Tego typu kursy mogą być dedykowane stricte do rozwoju osobistego, ale również dla osób, którym zależy na obowiązkach zawodowych, i chcą przenieść tę wiedzę właśnie do biznesowego obszaru. W biznesowych szkoleniach z efektywnego zarządzania czasem nacisk kładzie się przede wszystkim na organizację pracy, która jest podstawą skutecznego osiągania celów.

Kursanci uczą się tego, jak nadawać priorytety określonym zadaniom i wyznaczonym celom, a także efektywnie pracować pod presją czasu, co nierzadko bywa wielkim utrudnieniem w dążeniu do wykonania zadań na konkretny dzień czy okres czasu. Przydatne okazują się również różnorodne narzędzia do selekcji priorytetów, które wykorzystywane na co dzień potrafią znacznie ułatwić dzień i pomóc w skutecznym działaniu.

Szkolenia z zarządzania czasem
Szkolenia z zarządzania czasem

Koniec końców w efektywnym zarządzaniu czasem zawsze chodzi o to, by móc osiągać więcej, wykonywać powierzone zadania i maksymalnie wykorzystywać nasz dzień. Odpowiednio dobrane tematycznie szkolenie online z zarządzania czasem naprawdę może zdziałać cuda, jeżeli chcemy przewartościować swoje życie i mieć pełną kontrolę nad swoim czasem.

Co najbardziej przeszkadza w efektywnym zarządzaniu czasem?

Prokrastynacja to termin dość powszechnie znany, który oznacza odkładanie obowiązków i planów na później. Przyczyny tego zjawiska są jednak o wiele bardziej złożone niż tylko lenistwo, a walka z nimi i swoimi przyzwyczajeniami to klucz do zmiany swojego życia, lepszej organizacji i skuteczności w działaniu. Pierwszą kwestią, która również poruszana jest na szkoleniach, to świadome podejście do naszego planu dnia i obowiązków, jak również realna ocena własnych możliwości.

Przyzwyczajenia i przede wszystkim natura człowieka to dwa, najważniejsze czynniki hamujące efektywne zarządzanie czasem. Strefa komfortu, do której jesteśmy przyzwyczajeni oraz obawa i niechęć przed nadmiernym wysiłkiem powodują, że często zakładane cele odkładamy na później, lub wykonujemy je niestarannie i z dużym opóźnieniem. Ważne w tym przypadku jest również nastawienie do danego zadania – jeżeli czujemy niechęć przed jego wykonaniem, marudzimy i wmawiamy sobie, jak bardzo będziemy zmęczeni i jak wiele wysiłku będzie nas to kosztować, następuje automatyczny sabotaż.

Tak jest z każdym zadaniem, zarówno tym pozostającym w strefie prywatnej, jak i zawodowej (pisaliśmy m.in. Szkolenia zawodowe online). By osiągać więcej, efektywnie działać i przeć do przodu, konieczne będzie zatem wykształcenie samodyscypliny, wytrwałości, a także nawyk wychodzenia ze swojej strefy komfortu. Przeszkadzać w efektywności na co dzień może również nadmiar obowiązków, czyli nieodpowiednie zaplanowanie działań np. na dany dzień. Efektywność w zarządzaniu czasem to świadome planowanie, biorąc pod uwagę zasób czasowy a także swoje możliwości – jeżeli zbyt ambitnie podejdziemy do tematu, szybko stracimy zapał i wrócimy do punktu wyjścia.

Pisaliśmy niedawno również: Kursy social media

Kurs zarządzania czasem adekwatny do naszych osobistych celów pomoże uporać się z tymi przeszkodami, a także pomoże wykształcić potrzebne nawyki, które ukierunkują nasze działania w dobrą stronę. Nauka pod okiem specjalistów prócz teorii i wykorzystywania różnych technik pomoże nam zauważyć, co właściwie hamuje nas przed odpowiednim rozwojem i co sprawia, że nie jesteśmy w stanie wykonać określonych zadań w zaplanowanym czasie.

Szkolenia z efektywności zarządzania czasem – czemu to się opłaca?

Najlepszą inwestycją, która zawsze zwróci się z nawiązką i jest pewna to ta osobista – jak to rozumieć? Jeżeli inwestujemy w nasz rozwój, pracujemy nad sobą i swoimi nawykami, stajemy się lepszą wersją siebie, a to przekłada się na sukcesy osobiste i zawodowe. Szkolenie zarządzania sobą w czasie to zatem jedna z najlepszych inwestycji, jakiej możemy dokonać z prostego względu – efektywna praca szybko daje wyniki, a dzięki temu rozwijamy się na określonej płaszczyźnie i docieramy do wyznaczonych celów.

Szkolenia z zarządzania czasem
Szkolenia z zarządzania czasem

Dobrze wybrane szkolenie zarządzania czasem będzie przede wszystkim omawiało interesujące nas zagadnienia – znaleźć możemy kursy, które skupiają się głównie na przestrzeni osobistej, ale w zdecydowanej większości są to szkolenia ukierunkowane na rozwój zawodowy, dedykowane przede wszystkim osobom na stanowiskach kierowniczych, menadżerom czy osobom koordynującym pracę swoją i swojego zespołu (pisaliśmy m.in. Szkolenia menedżerskie). Tacy ludzie muszą umiejętnie zarządzać czasem nie tylko swoim, ale również swoich podwładnych, a to wymaga określonych predyspozycji, umiejętności i wiedzy.

Wzięcie udziału w tego typu szkoleniu opłaca się przede wszystkim z uwagi na ogrom specjalistycznej wiedzy z zakresu psychologii, a także możliwość współpracy z wybitnymi specjalistami, którzy doskonale opanowali sztukę efektywności w zarządzaniu czasem, i mogą dać wiele przydatnych wskazówek swoim kursantom. Kurs zarządzania czasem nie powinien być jednak wybrany losowo – w Internecie znajdziemy mnóstwo tego typu szkoleń, jednak uwagę warto zwracać szczególnie na plan przebiegu kursu, omawiane zagadnienia, a także na to, kto je prowadzi i jak długo potrwa całe przedsięwzięcie.

Specjalistyczne kursy efektywnego zarządzania czasem są często oblegane przez menadżerów i dyrektorów dużych korporacji, którzy nieustannie rozwijają swoje umiejętności i chcą być jak najlepsi w swoim fachu – takie szkolenia warto wybierać, jeżeli zależy nam na ekspresowym rozwoju naszej kariery dzięki doskonałej organizacji i kultury pracy, a także planowaniu zadań i skutecznemu osiąganiu zamierzonych celów.

Najważniejsze kwestie poruszane na szkoleniach z efektywności – ucz się od specjalistów!

Większość zagadnień poruszanych na szkoleniach z efektywnego zarządzania czasem jest powtarzalna, ponieważ istnieje tylko kilka najważniejszych kwestii, które definiują naszą efektywność w działaniu. Niemniej jednak w zależności od grupy docelowej konkretnego szkolenia, treść i forma przekazania może się nieco różnić – istnieją szkolenia dla menadżerów konkretnych branż, np. finansowych czy przemysłowych, jak również kursy dla osób, których celem jest rozwój osobisty i efektywniejsze działanie w codziennym życiu (pisaliśmy niedawno: Szkolenia rozwój osobisty).

Bez względu jednak na to, jakie szkolenie ostatecznie wybierzemy, najważniejsza jest oferowana jakość wiedzy. Dobre szkolenie to takie, które będzie angażowało kursantów i dzięki temu utrwalą oni wiedzę, ponieważ samo przekazywanie teorii rzadko kiedy przynosi określony skutek, a praktyka jest zawsze najlepszym nauczycielem (pisaliśmy m.in. Praktyczne szkolenia online). Szkolenia z zarządzania czasem powinny być przede wszystkim prowadzone przez profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się zarówno szkoleniem, jak i efektywnie wykorzystują tą wiedzę i dzięki temu osiągają sukcesy.

Mamy szkolenie z planowania i rozliczania czasu pracy pracowników – szczegóły tutaj: Szkolenie z rozliczania czasu pracy. A jeśli interesuje Cię tematyka zarządzania personelem – zobacz: Szkolenie Zarządzanie zasobami ludzkimi

Podczas poszukiwania kursów tego typu warto zwrócić na to uwagę. Oczywistą kwestią jest, że wysokiej jakości kursy zawsze będą nieco droższe, jednak warto to potraktować jako inwestycję w swoje przyszłe sukcesy zarówno zawodowe jak i prywatne. Warto zweryfikować np. kto jest twórcą szkolenia, lub kto je będzie prowadził – to pozwoli również sprawdzić życiorys zawodowy takiej osoby w Internecie. Można także zainteresować się szkoleniami prowadzonymi przez różne organizacje, które często w ramach różnych wydarzeń kulturowych zapraszają znane osobistości ze świata biznesu, polityki czy psychologii, a ci prowadzą np. wykłady lub typowe kursy, podczas których uczestnicy mogą zyskać ogrom bezcennej wiedzy i wskazówek.

Poszukiwanie wiedzy i przydatnych informacji powinno zawsze opierać się o najlepsze źródła – książki i filmy dostępne w Internecie nie zastąpią dobrego szkolenia z zarządzania czasem, które prowadzone przez doświadczonego specjalistę będzie o wiele cenniejsze i bardziej funkcjonalne dla naszego rozwoju.

Plan działania sprzymierzeńcem efektywności w pracy

Szkolenia z zarządzania czasem opierają się na wyrobieniu poprawnych nawyków u swoich kursantów, niwelowaniu tych szkodliwych, a przede wszystkim zwróceniu uwagi na najważniejszych sprzymierzeńców w efektywności na co dzień, bez względu na sferę działania. Podstawową kwestią omawianą podczas kursu jest poprawne stworzenie planu działania, który powinien powstać w oparciu o takie zagadnienia jak dostępny czas, naszą normalną wydajność, eliminację tzw. rozpraszaczy, w tym telefon, komputer czy telewizję, a także wykształcone odpowiednio skupienie, które pozwala całkowicie zwrócić uwagę na wykonywanie zadanie.

Szkolenia z zarządzania czasem
Szkolenia z zarządzania czasem

Naszym największym sprzymierzeńcem w efektywnym działaniu na co dzień jest właśnie odpowiednio skonstruowany plan, i właśnie to omawiane jest na kursach z efektywnego zarządzania czasem. Jak powinien powstać taki plan? Najpierw trzeba wypisać najważniejsze zadania na dany dzień, a następnie nadać im priorytety. Oczywiście te zadania o najwyższym priorytecie powinny znaleźć się na samym szczycie listy, te mniej znaczące natomiast nieco niżej. Jednak przy układaniu planu dnia warto wziąć pod uwagę również naszą wydajność w ciągu dnia – jeżeli jesteśmy typami nocnymi, a wzrost energii pojawia się u nas dopiero wieczorem, to najważniejsze zadania warto przypisać właśnie na ten czas.

Oczywistym jest to, że nie zawsze jest to możliwe, m.in. poprzez regulowane godziny pracy czy inne czynniki – ostatecznie wszystko jednak pozostaje kwestią wytrwałości i dyscypliny, które są podstawą wszelkich sukcesów. Plan działania stworzony na konkretny dzień zawsze powinniśmy mieć przy sobie, by móc stale monitorować nasze postępy i nie zapomnieć o żadnym ważnym zadaniu. Dodatkowo plan powinien być stworzony tak, by pozostawał czytelny i jasny – skróty raczej nie są funkcjonalne, najlepiej, by były to notatki z uwzględnieniem okienka czasowego, w którym chcemy wykonać dane zadanie.

Wszystkie te niuanse omawiane są szczegółowo na szkoleniach, gdzie uwaga kursantów zwrócona jest właśnie na tak drobne rzeczy, a które mają ogromne znaczenie dla codziennej efektywności.

Nie bój się delegować zadań, czyli efektywna praca zespołowa

Ta kwestia jest poruszana szczególnie na kursach dla menadżerów, dyrektorów czy innych przełożonych, których zadaniem w pracy jest przede wszystkim zarządzanie zespołem i osiąganie określonych celów. Wiele osób ma problem z delegowaniem obowiązków w zespole, mając poczucie, że sami zajmą się nimi najlepiej, a w efekcie tego narzucają sobie zbyt wiele obowiązków do wykonania, i często nie są w stanie ich wykonać na czas.

Szkolenia z zarządzania czasem dla menadżerów i osób nadzorujących pracę zespołu uczą delegowania obowiązków, co wbrew pozorom jest niezwykle istotne dla ostatecznego efektu pracy zespołu. Zespół tworzą pracownicy o poszczególnych umiejętnościach i kompetencjach, ale i cechach charakteru. Kluczowe jest zatem, by dobrze poznać swoich współpracowników, i na tej podstawie przydzielać im zadania, dzięki czemu efektywność znacznie wzrasta.

Pisaliśmy m.in. Szkolenia sprzedażowe i warsztaty sprzedażowe

Dla przykładu, nie przydzielimy zadania polegającego na stworzeniu prezentacji graficznej związanej z marketingiem osobie, która odpowiada np. za analizę danych finansowych (pisaliśmy m.in. Szkolenia marketingowe oraz Kurs marketingu internetowego). Oczywiście część projektu polegająca na dostarczeniu danych finansowych może zostać wykonana przez tę osobę, jednak za jej wizualny całokształt odpowiadać będzie np. pracownik zajmujący się stricte marketingiem i reklamą w naszym zespole. Szkolenie zarządzania czasem uczy kursantów tego, by trafnie oceniać potencjał i kwalifikacje naszych pracowników, ale i ich osobowość i cechy charakteru, co w połączeniu z wiedzą zawodową pozwoli efektywnie delegować zadania i uzyskiwać jak najlepsze wyniki (pisaliśmy m.in. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych).

Bez względu na to, w jak liczebnym zespole pracujemy i kim w ramach swojego zawodu rozporządzamy, delegowanie obowiązków powinno być podstawą codziennej pracy, a jak okazuje się najczęściej dopiero na szkoleniach, menadżerowie i osoby piastujące kierownicze stanowiska bardzo często mają z tym problem. Szkolenia z zarządzania czasem tak jak już wspomniano wcześniej, zwracają uwagę kursantów na wiele istotnych kwestii, których często nie zauważamy, a które mają ogromny wpływ na efektywność pracy.

Szkolenia z zarządzania czasem
Szkolenia z zarządzania czasem

Prokrastynacja, czyli Twój największy wróg w efektywności

„Jak zrobię to później, nic się nie stanie” – to zdanie wypowiadane w myślach ma opłakany skutek dla efektywności, bez względu na dziedzinę życia. Wynika to z chęci pozostania w strefie komfortu, a także niechęci do wysiłku, który nierozerwalnie wiąże się z podjęciem jakichś zadań. Szkolenia z zarządzania czasem bardzo mocno wskazują właśnie na ten problem, ucząc m.in. poprawnego psychologicznie podejścia do tematu prokrastynacji. Najważniejszą kwestią jest tu pokonanie szkodliwych nawyków, a wykształcenie w sobie dyscypliny i wytrwałości, jak również większej koncentracji i skupienia.

Nasza oferta kursowa tutaj: Szkolenia online

Prokrastynacja jest problemem częstszym, niż mogłoby się wydawać – ludzie odkładają swoje obowiązki na później, wskutek czego często muszą wszystko robić w przyspieszonym tempie i pod presją czasu, nierzadko nie będąc w stanie sprostać narzuconemu wcześniej terminowi. Szkolenia z zarządzania czasem przedstawiają ten problem kursantom i rozkładają na czynniki pierwsze, dzięki czemu mogą oni zrozumieć istotę problemu i jego przyczyny. Proste triki psychologiczne oraz odpowiednie nastawienie pomaga szybko zwalczać ten problem, a efekty przychodzą zaskakująco szybko.

Jeżeli zależy na efektywnej pracy i szybkim osiąganiu celów, trzeba przede wszystkim nastawić się na dyskomfort, który pojawia się zawsze na początku nowej drogi. Rozwój osobisty nie jest przyjemny, ponieważ często musimy porzucić dotychczasowe nawyki i zastąpić je nowymi, bardziej wymagającymi, a efektywna praca nie odbędzie się bez koncentracji, wysiłku oraz dyscypliny. Nauka na kursach efektywnego zarządzania czasem skupia się na tym zagadnieniu, a odpowiednie podejście psychologiczne i praca nad własnymi nawykami zdecydowanie pomaga uporać się z problemem prokrastynacji, i sprawić, że szybko staniemy się o wiele bardziej wydajni na co dzień i skupieni na celu.

Trzymaj się wyznaczonych celów – wytrwałość kluczem do efektywności

Stworzony plan działania i konsekwentne dążenie do jego wykonania to właściwie klucz do efektywnego działania. Szkolenia z zarządzania efektywnością uczą kursantów w jaki sposób tworzyć plan, jak nadawać priorytety poszczególnym zadaniom, a także jak pracować nad swoją dyscypliną, i jakie triki psychologiczne warto wykorzystywać, by utrzymać swoją motywację do działania. Plan działania nie powinien wybiegać zbyt daleko w przyszłość, najlepiej jest tworzyć go stopniowo, i skupiać się na zadaniach np. w perspektywie kilku dni czy np. tygodnia.

Pisaliśmy również: Jakie kursy warto zrobić?

Krótsze odstępy czasu w działaniu pozwalają szybciej osiągać określone kroki, i nie czujemy się tak przytłoczeni ogromnymi wyzwaniami, np. w perspektywie roku. Efektywne działanie to przede wszystkim przemyślana strategia, która będzie funkcjonalna i pozwoli wyraźnie zobaczyć cel, co działa niezwykle motywująco. Szkolenia z zarządzania czasem nierzadko trwają od kilku dni do nawet kilku tygodni, i jest to jak najbardziej niezbędne, przede wszystkim z uwagi na proces tworzenia nowych nawyków, przyswajania informacji oraz adaptacji do nowego sposobu życia, bo niewątpliwie jest to znacząca i drastyczna zmiana dla wielu osób.

Pisaliśmy również: Kurs inwestowania na giełdzie online

Szkolenia z zarządzania czasem
Szkolenia z zarządzania czasem

Warto poświęcić temu całą swoją uwagę, ponieważ zaowocuje to w przyszłości bardzo dobrymi wynikami zarówno zawodowymi jak i prywatnymi. Szybciej będziemy realizować wyznaczone zadania, utrzymamy dyscyplinę, a także wykształcimy w sobie nowe nawyki, które charakteryzują ludzi sukcesu.

Gdzie szukać najlepszych szkoleń z zarządzania czasem?

Odpowiedź jest bardzo prosta – w Internecie. Wiele szkoleń z efektywnego zarządzania czasem odbywa się w formie wykładów i lekcji online, dzięki czemu możemy na nie uczęszczać bez wychodzenia z domu. Wiele osób jednak preferuje stacjonarne szkolenia, ponieważ spotkanie twarzą twarz z prowadzącym kurs specjalistą ma lepszy wpływ na przyswajanie wiedzy oraz naukę. Do wyboru mamy naprawdę mnóstwo szkoleń organizowanych przez najróżniejsze firmy, a także pojedyncze osoby o wysokim statusie w świecie biznesu, coachingu oraz psychologii.

Jeżeli już zamierzamy wziąć udział w jednym z nich, warto wybrać to najlepsze. Po czym je poznamy? Najczęściej trwa więcej niż kilka dni, ma bogaty program zajęć, a także zawiera praktyczne ćwiczenia dla kursantów, które pomagają utrwalić wiedzę. Dodatkowo dobre szkolenia, które za każdym razem są bardzo oblegane i ciężko jest zarezerwować na nie miejsce, są stosunkowo droższe niż te łatwiej dostępne, ale jest to spowodowane ogromną wartością naukową dla uczestników. Inwestycja w tego typu kurs jest zdecydowanie jedną z najlepszych rzeczy, jaką możemy zrobić dla własnego rozwoju osobistego.

Efekty szkolenia z pewnością przerosną nasze oczekiwania, jeżeli tylko odpowiednio zaangażujemy się w rozwój i uwierzymy, że wszystko leży w naszych rękach!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *