Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Kilka sposobów na szybkie zapamiętywanie

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Przemówienia, definicje, cytaty, wiersze czy przepisy prawne – czasami każdy musi nauczyć się na pamięć tekstu słowo w słowo. Nie zawsze jest to przyjemne i czasami ciężko „wchodzi” do głowy. Z tego względu warto znać proste sposoby, które pozwolą uczyć się szybko i efektownie.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Różne sposoby nauki

Mimo tego, że nie ma drogi na skróty, a każdy posiada nieco inne predyspozycje, jest kilka łatwych technik, które warto znać. Warto jednak zdać uniwersalne sposoby nauki, które nie tylko pozwolą uczniom na szybsze zapamiętywanie, ale także spowodują, że wiedza zostanie w jego głowie na dłużej, dzięki czemu nauka będzie efektywna.

Jak uczyć się rzeczy trudnych?

Informacje, które na pierwszy rzut oka wydają się łatwe, często szybko wylatują z głowy. Dlaczego? Ponieważ osoba stwierdza, że jeśli coś jest zbyt łatwe, nie warto się starać to zapamiętać. Zamiast kilka razy to powtórzyć, aby sobie utrwalić, uznaje, że jest to zbyt proste, aby się wysilać. Oczywiście nieskomplikowane informacje o wiele łatwiej jest zapamiętać, jednak to nie oznacza, że nie trzeba się starać ich zapamiętać. Bez kilku powtórzeń, nawet najprostsze informacje po prostu wylecą z głowy.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć
Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć

Jak się skutecznie nauczyć, powtarzając?

Tak naprawdę wystarczy kilkadziesiąt sekund powtarzania, aby zapamiętać informację. Jak się uczyć czegoś na pamięć? Koniecznie powtarzając. Bez powtórek nie ma mowy o skutecznym uczeniu się. Powtarzanie to podstawa zapamiętywania i nauki. A jak robić to efektywnie?

Powtarzanie na głos innym

Opowiadając innej osobie o informacjach, które zostały przyswojone, osoba ucząca się, zwiększy swoje szanse na to, że uda się jej zapamiętać te informacje na dłużej. Zgodnie z badaniami, jest to skuteczne nawet w przypadku, gdy rozmówca nie wysłucha osoby opowiadającej. Dzieje się tak, ponieważ mózg angażuje dodatkowe zmysły, ale również przetwarza, analizuje oraz układa informacje w taki sposób, aby jak najlepiej je zakomunikować. Taki dodatkowy wysiłek ułatwia skuteczne uczenie się i zapamiętywanie.

Jak się uczyć, robiąc notatki?

Oczywiście nie każdy zawsze będzie miał od ręką kogoś, komu może swobodnie opowiadać to, czego się nauczył. Wówczas zamiast jedynie słuchać, np. wykładu, warto także robić notatki. Może wydawać się to banalne, ale kryje się w tym kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę.

W jaki sposób robić notatki?

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Na pewno dzięki robieniu notatek. Nie warto jednak notować na komputerze. Zgodnie z badaniami osoby, które notują ręcznie, o wiele lepiej zapamiętują materiał. Z czego to wynika? Pisząc na komputerze, osoby robią to szybciej, co wbrew pozorom wpływa to niekorzystnie na zapamiętywanie. Przez wysokie tempo notuje się wszystko to, co się usłyszy.

Ręczne notowanie tego nie umożliwia. Osoba notująca zmuszona jest do parafrazowania i natychmiastowego analizowania materiału w tym celu, aby wybrać z niego elementy najważniejsze. Dzięki temu można o wiele lepiej wybrać informacje, docierające go mózgu.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć
Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Jak nauczyć dziecko wiersza na pamięć?

Po drugie, notując ręcznie, osoba nie obawia się dodatkowo szkicować i dopisywać na marginesach. Pozornie niepotrzebny dodatek poprawia skuteczność nauki. Wynika to z tego, że nawet drobne bazgroły pozwalają na utrzymanie wystarczającego poziomu skupienia. Uwaga osoby notującej skupiona jest wciąż na kartce i nie ucieka myślami tak daleko, aby zajmowały go inne tematy. Po trzecie, warto znaleźć własny indywidualny system notowania.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Warto robić przerwy

Warto wiedzieć, że pamięć nie lubi pośpiechu. Chcąc zapamiętać materiał, który jest obszerny i wymagający, trzeba podzielić go na cześć i między każdą z nich zrobić krótkie przerwy. Informacje muszą mieć czas – dzięki temu się utrwalą. Jeżeli osoba w szybkim tempie wrzuca do głowy wiele danych, to niewielki odsetek z nich ma szansę na to, aby się utrwalić.

A jak długie powinny być przerwy w nauce? Nie powinny być zbyt długie. Dziesięciominutowe przerwy powinny być w zupełności wystarczające. 

Natura pomaga w zapamiętywaniu

Jeśli przerwy mają takie znaczenie, to może warto połączyć je z krótkim spacerem? Ale czy znaczenie ma miejsce, w które uczeń się uda? Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, kluczowy jest widok natury, przy czym uczeń wcale nie musi wychodzić z domu. Wystarczy, że popatrzy na obraz, który przedstawia naturę. Alternatywą dla spaceru może być także widok z okna. 

Aktywność fizyczna ma wpływ na pamięć

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Z pewnością warto przekonać się do aktywności fizycznej. Jest ona pomocna w tak wielu aspektach, że nie jest dziwne, że pomaga również w uczeniu się i zapamiętywaniu. Jednak również w tym przypadku szczegóły mają duże znaczenie.

Pisaliśmy niedawno również: Ciekawe kursy online

Przeprowadzone badania dowiodły, że wysiłek fizyczny zaraz po nauce nie miał żadnego wpływu na polepszenie zapamiętywania. Najlepiej przed poznawaniem nowego materiału a treningiem, zrobić sobie kilkugodzinną przerwę, około 4 godziny. Właściwa przerwa po raz kolejny okazuje się być pomocna, dlatego warto ją uwzględnić.

Przygotowanie przestrzeni do nauki

W szczególności warto się zastanowić, w jakim miejscu osoba ucząca się będzie najmniej narażona na oddziaływanie niepożądanych bodźców. Miejscem nauki wcale nie musi być dom. Najlepiej postarać się znaleźć taką przestrzeń, która pozwoli na pełne skupienie się bez rozpraszania.

Każde odejście od nauki to wyrwanie mózgu ze stanu skupienia. Aby z powrotem w całości skoncentrować się na temacie, mózg może potrzebować nawet kilkudziesięciu minut. Z tego względu tak ważne jest wybranie odpowiedniej przestrzeni do nauki.

Nagrywanie i odsłuchiwanie

Warto wziąć telefon i nagrać siebie, jako czytającego materiał, przeznaczony do opanowania. Nawet jeśli osoba ma problem z odsłuchiwaniem swojego głosu, to nie powinna skupić się na nim, a na treści nagrania. Ta metoda pozwala na połączenie 2 typów przyswajania wiedzy. Z jednej strony osoba ucząca się czyta treść, czyli wzrokowo go przyswaja, a z drugiej go odsłuchuje. Dzięki temu można zapamiętać więcej, niż stosując jedną metodę. Można również puścić nagranie, a wzrokiem podążać za tekstem. To pozwoli na jeszcze szybsze zapamiętywanie.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć
Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Jak szybko się uczyć i zapamiętywać? Jak nauczyć się piosenki na pamięć?

Zapisanie tego, co się zapamiętało

Po nagraniu materiału i jego odsłuchaniu, warto zanotować to, co się zapamiętało. Jeśli za pierwszym razem nie jest tego wiele, można puścić i odsłuchać materiał ponownie i kolejny raz spisać to, co się zapamiętało. Osoba ucząca się powinna skupić swoją uwagę na tym, co pamięta, a także na tym, aby jej notatki były możliwie najbardziej szczegółowe.

Uporządkowanie notatek

Jak się uczyć szybko? Oczywiście robiąc notatki, ale to nie wszystko. Jeżeli są one chaotyczne, należy je przejrzeć i spisać jeszcze raz i odpowiednio uporządkować. Warto dodawać tytuły, stosować punktory i podkreślenia. Należy zrobić wszystko, aby notatki były jak najbardziej uporządkowane, przejrzyste i logiczne. Sprzyja to w szczególności wzrokowcom, a to oni stanowią większość społeczeństwa. 

Powtarzanie

Powtarzanie to absolutna konieczność w procesie uczenia się. Najlepiej przeczytać całość notatek, zamknąć je, a następnie opowiedzieć je w takiej kolejności, w jakie zostały spisane. W sytuacji, gdy osoba trafi na coś, czego nie zapamiętała, nie powtarza dalej, tylko otwiera notatki i czyta je od początku poraz kolejny. 

Spisanie wszystkiego z pamięci

Jeśli osobie wydaje się, że już wszystko zna na pamięć, powinna spróbować spisać wszystko z pamięci i przyjrzeć się swojej pracy. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy spisane notatki są logiczne i zrozumiałe. Czy osoba ucząca się naprawdę rozumie to, co napisała? Etap ten umożliwi mu wyłapanie błędów o braków rozumowania, a także w szybkim tempie je naprawić.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć
Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Jak się szybko nauczyć wiersza?

Uczenie innych 

Warto spróbować podzielić się swoją wiedzą z innymi. Jeśli dana osoba potrafi wytłumaczyć określone zagadnienie innej osobie to oznacza, że jest wyuczona na piątkę. Słuchacze zwykle nie mają litości. Jeśli coś będzie dla nich niejasne, z pewnością będą się o nie dopytywać. Będą również zwracać uwagę na błędy i powiedzą szczerze, jeśli coś nie będzie dla nich logiczne.

Słuchanie nagrania

W tym momencie warto wrócić na nagrania z początku nauki. Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Najlepiej puścić je sobie w tle i zająć się czymś innym, np. gotowaniem czy ćwiczeniami. Takie słuchanie jedynym uchem pozwala na utrwalenie tego, czego dana osoba już się nauczyła.

Zrobienie sobie przerwy

Nie warto zarywać nocy i uczyć się do ostatniej chwili. Ludzi mózg działa o wiele lepiej, kiedy jest dobrze odżywiony i w szczególności wyspany. Nawet jeżeli wiedza ucznia nie jest idealna, z wypoczętą głową o wiele lepiej się spisze. Po nauce warto znaleźć czas na relaks i odpoczynek. Nie należy się martwić w sytuacji, kiedy wydaje się, że wszystkie informacje wyparowały z głowy. Mózg potrzebuje czasu, żeby poukładać wszystkie wiadomości. Warto głęboko odetchnąć i myśleć pozytywnie.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Podstawowa zasada 

Ucząc się na pamięć, nie należy skupiać się na powtarzaniu, ale na przypominaniu sobie określonych informacji. Tak zaprawdę nikt nie ma problemów z zapamiętywaniem. Ludzki mózg nieświadome pamięta wszystkie informacje, z jakimi ma kontakt, gdyż stworzony jest do kojarzenia ze sobą wszelkich zmysłowych bodźców.

Jeśli świadomie skoncetruje swoją uwagę na zapamiętywaniu bodźców, które do niego docierają, a tym samym informacji, zapamiętywanie będzie jeszcze lepsze. 

Co dzieje się w mózgu, gdy człowiek uczy się na pamięć?

Pamięć w mózgu aktywowana jest poprzez uruchomienie właściwych neuronów. Przez czytanie tekstu z kartki, uaktywniają się inne ścieżki neuronalne w mózgu niż w przypadku mówienia treści z pamięci na głos.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Kiedy ktoś wiele razy czyta daną treść, wzmacnia połączenia, które odpowiedzialnie są za czytanie oraz pamięć widokową, jednak to nie pomoże mu lepiej wyrecytować wiersza albo wygłosić przemówienia. Aby to dobrze zrobić, trzeba ćwiczyć przypominanie sobie oraz mówienie na głos.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć
Wkucie, czyli potocznie nauczenie się czegoś na pamięć

Wniosek jest taki, że zamiast skupiać się na zapamiętywaniu poprzez wielokrotne czytanie, lepiej skupić się na przypominaniu informacji.

Co zrobić krok po kroku, aby zapamiętać tekst?

Poniżej instrukcja krok po kroku, w jaki sposób uczyć się tekstu, aby go szybko zapamiętać?

Krok 1 – zrozumienie 

Podstawą do dobrego zapamiętania jest w szczególności jest dobre zrozumienie tekstu. Im lepiej osoba rozumie daną informację, tym szybciej ją zapamięta. Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Trzeba przeczytać tekst i odpowiedzieć sobie na pytanie – o co w nim chodzi? Zrozumienie treści daje fundament do dobrego zapamiętania.

Krok 2 – zapamiętywanie 

Po zrozumieniu tekstu, należy przeczytać treść ponownie na głos.

Patent numer 1 to modelowanie tonacji i barwy głosu w miejscach, które wydają się najtrudniejsze. Dzięki temu można zrobić dla swojego mózgu tzw. kotwicę dźwiękową. Zaznaczy ona, że ten moment jest jednym z ważniejszych. Umożliwi to zakodowanie treści przez kanał słuchowy, a nie jedynie wzrok.

Jeśli tekst nie jest wymagający, osoba go rozumie i jest on w miarę krótki, może w tym momencie zacząć go sobie przypominać. Należy skupić się na tym, aby powtórzyć go z pamięci jak najdokładniej się da.

Patent numer 2 to przepisanie tekstu na kartkę, urozmaicając go grafiką. Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Chcąc zapamiętać to, co się notuje albo przepisuje, warto sprawić, aby było to dla tej osoby wizualnie atrakcyjne. Ma to nie był najładniejsze, a pociągające dla mózgu osoby, która ma to zapamiętać. Przepisywanie treści, używając kolorów i dodając proste ikony, to świetny sposób na utrwalanie informacji. Wówczas angażuje się nie tylko kanał dźwiękowy oraz wzrokowy, a również ciało i kinestetykę.

Patent numer 3 – przy dłuższym tekście do zapamiętania, warto dodatkowo napisać krótkie streszczenie. To stosunkowo często wykorzystywana technika.

Patent 4 to zapisanie pierwszych liter wyrazów zapamiętywanej treści. Kiedy komuś zależy na zapamiętaniu tekstu słowo w słowo, bardzo prostym i interesującym patentem jest zapisanie pierwszych liter danego wyrazu. Mając tego typu podpowiedź, całość można przypomnieć sobie o wiele łatwiej. Początek zapewne pójdzie gładko, jednak potem osoba ucząca się może napotkać blokadę. Można sobie wtedy na spokojnie przypomnieć tekst, a jeśli nie to sięgnąć do źródła.

Krok 3 – przypomnienie

Jak skutecznie uczyć się na pamięć? To element najważniejszy, czyli przypominanie sobie informacji. Osoba ucząca powinna przypomnieć sobie jak najwięcej. Najlepiej zacząć od tego, jak się zaczynało, co było następne, a także jaki był koniec.

Pisaliśmy niedawno: Kursy zawodowe online oraz Popularne kursy zawodowe stacjonarne i online

Warto przypomnieć sobie wygląd tekstu, dźwięki, a także odczucia, czyli ruch w ciele. Jeżeli pomimo wszystko nie da rady przypomnieć sobie treści słowo w słowo, to nie należy się irytować. Na około minutę warto wtedy zmienić przedmiot swojej koncentracji i np. rozciągnąć się albo wypić szklankę wody i postarać się wieść w pozytywny stan.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć
jak sie szybko uczyc

Za moment należy jeszcze raz wrócić do przypominania. Osoba ucząca się, powinna przypomnieć sobie wszystko, co wykorzystała do zakodowania treści w pamięci, czyli wymowę i dźwięki, notatkę, itp. Można również w swojej pamięci odtworzyć film, dotyczący czytania i pisania swojego tekstu. Warto również przypomnieć sobie streszczenie treści. Najlepiej pobudzić tyle skojarzeń, ile tylko się da.

Jest to procedura aktywowania wiedzy. Nawet jeżeli osoba ucząca się, nie przypomni sobie treści w 100 procentach przy drugim podejściu, to za to bardzo umocni swoje połączenia neuronowe, które odpowiedzialne są za przypominanie.

W razie potrzeby może wrócić do źródła tekstu i wzmocnić swoją ulubioną metodą oraz kanałem fragment, którego nie mógł sobie przypomnieć.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Robiąc przerwy. Następnie należy zrobić sobie 10-minutową przerwę, np. na zapamiętywanie innej treści, jeśli jest taka potrzeba. Po tej przerwie należy wrócić do tekstu pierwszego i sobie go przypomnieć. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoba ucząca się powtórzy tekst bez żadnego problemu.

Warto pamiętać o tym, że absolutnie najważniejszym elementem jest utrzymywanie pozytywnych emocji. Jeśli uczeń się denerwuje, z jego mózgu natychmiast odpływa część krwi, aby przygotować go do ucieczki albo walki. To z kolei całkowicie blokuje jego długotrwałą pamięć. W przerwach najlepiej zmieniać tematykę nauki albo robić zdrowe i przyjemne rzeczy.

Jak szybko nauczyć się długiego tekstu?

Czasami konieczne jest nauczenie się długiego tekstu. Jednak nie dla wszystkich jest to łatwe i wiele osób spędza długiego godziny na uczeniu się banalnego tekstu. Poniżej przedstawione jest kilka sposobów na to, jak szybko nauczyć się długiego tekstu?

Tryb ciszy

Warto być świadomym, że nie ma ludzi, którzy nie potrafią się niczego nauczyć. Istnieją jednak tacy, którzy jeszcze nie wiedzą, jak to zrobić. W sytuacji, kiedy trzeba szybko nauczyć się na pamięć długiego tekstu, będzie rzeczą do zrobienia będzie stworzenie środowiska, które będzie sprzyjać uczeniu się, czyli tzw. trybu ciszy. Istnieje ono wtedy, kiedy uczącego nic nie odciąga od głównego zadania.

Wtedy najlepiej wyłączyć telefon i odstawić na bok wszystkie sprawy. Kluczowym zadaniem na tym etapie jest zachowanie jak największej koncentracji w uczeniu się treści.

Przechwycenie istoty

W momencie, gdy nic nie odwraca uwagi osoby uczącej się, jest dobry czas na to, aby przejść do tekstu. Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Treść należy przeczytać 3 razy. Za pierwszym razem trzeba przeczytać cały tekst i postarać się wychwycić jego główną ideę. Czytając po raz drugi, należy zapamiętać szczegóły, a trzeci raz – powoli przeczytać treść i starać się złapać każde słowo.

Mimo tego, że jest to bardzo prosty sposób, to niezwykle skuteczny. Po 15 minutach spędzonych nad tym, aby zrozumieć istotę tekstu, osoba ucząca się będzie swobodnie orientować się w treści i będzie mógł go opowiedzieć. Ponadto, zgodnie z twierdzeniami naukowców, dzięki zrozumieniu istoty napisanego tekstu, osoba ucząca się jest w stanie szybko się go nauczyć na pamięć, co jest trudniejsze w przypadku mechanicznego uczenia się.

Zapisanie wielkich liter

Umiejętność szyfrowania jest bardzo pomocna w nauce. Przykładowo, można napisać wielkie litery każdego słowa na osobnej kartce. Najpierw należy przeczytać oryginalny tekst, a następnie patrząc na kartkę z literami, spróbować powtórzyć tekst z pamięci.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć
Jak szybko nauczyć się wiersza? Jak szybko zapamiętywać?

Jak szybko nauczyć się wiersza na pamięć?

Nauczenie się wiersza na pamięć dla wielu osób może stanowić nie lada wyzwanie. Jak nauczyć się wiersza na pamięć w krótkim czasie?

 • Przed rozpoczęciem nauki warto przeczytać tekst kilka razy w uważny sposób i starać się go zrozumieć. Należy się upewnić, że każde słowo jest zrozumiałe,
 • Przepisanie tekstu ręcznie – zgodnie z badaniami, pismo ręczne ułatwia ludziom zapamiętywanie. Chodzi o pisanie długopisem na kartce, a nie klawiaturą na komputerze,
 • Jak szybko nauczyć się wiersza? Warto podzielić tekst na części i uczyć się partiami. Sekwencje powinny być jednak spójne i logiczne. Po nauce jednej, należy przejść do następnej, a następnie połączyć wszystkie w całość,
 • Warto się ruszać – nie należy uczyć się wiersza czy jakiegokolwiek innego tekstu siedząc na kanapie czy fotelu. W trakcie występu się nie siedzi, więc dlaczego w ten sposób należy się uczyć? Na początku najlepiej chodzić z tekstem na kartce, a potem można myśleć, w jakiej sytuacji znajduje się postać, co robi, itp.,
 • Należy pamiętać, że trzeba nauczyć się tekstu na pamięć, a nie interpretacji. A co to oznacza? Czytając tekst po raz pierwszy, w głowie osoba ma jego wykonanie, widzi i słyszy taką projekcję. Najgorsze co wówczas może zrobić, to właśnie podążanie za pierwszą projekcją. Pracę nad wierszem lub innym tekstem najlepiej potraktować jak lodowiec. Nad powierzchnią jest jedynie kilka procent całej góry lodowej, a większość znajduje się pod wodą i na pierwszy rzut oka jest niewidoczna. Podążając za pierwszym wyobrażeniem, osoba porusza się wyłącznie po wierzchołku góry. Jak szybko uczyć się wiersza na pamięć? Nie warto próbować uczyć się intonacji i tempa. Najlepiej za każdym razem powtarzać tekst inaczej. Z tego względu fizyczne działania są bardzo pomocne, ponieważ spowodują, że osoba będzie dostosowywać mówienie tekstu do działania, a za każdym razem będzie miał inną intonację i rytm. Skuteczne są szczególnie działania, które wymagają koncentracji, np. mycie naczyń. Kiedy osoba już w miarę zna tekst, może podnosić sobie poprzeczkę i np. mówić, jednocześnie tańcząc. Warto mówić tekst szybko, wykonując przy tym inne czynności,
 • Nie warto zostawiać wiersza na pamięć na ostatnią chwilę – warto wiedzieć, że jest to proces. Jeśli osoba ma dobrą pamięć krótkotrwałą, to szybko nauczy się wiersza na pamięć, ale na następny dzień już nie będzie go pamiętać.

Jak nauczyć się wiersza w jeden dzień?

Oczywiste istnieje możliwość nauczenia się wiersza w jeden dzień, o ile tekst nie jest bardzo długi i skomplikowany. Aby to zrobić, należy:

 • Przypisać kilka razy cały tekst wiersza,
 • Uczyć się po każdej linijce i postarzać, najpierw jedną linijna, potem 1 i 2, następnie 1, 2 i 3, itp.,
 • Skupić się wyłącznie na nauce przez kilkadziesiąt minut, a następnie zrobić sobie 10 minut przerwy. W tym czasie warto zająć się czymś innym, aby całkowicie oderwać umysł od nauki tekstu,
 • Powtórzyć kilka razy przed snem, dzięki czemu mózg przyswoi sobie i odpowiednio poukłada w głowie zapamiętane informacje,
 • Powtórzyć przynajmniej raz przed jego wykonaniem,
 • Warto zawsze mieć przy sobie tekst. Dzięki temu, jeśli będzie taka możliwość, w sytuacji zapomnienia jakiejś części tekstu, osoba będzie mogła zerknąć do treści i przypomnieć sobie co jest dalej.
Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć
Jak szybko nauczyć się na pamięć

Jak powtarzać, żeby zapamiętać?

Poniżej kilka sposobów na to, jak powtarzać treść, aby dobrze ją zapamiętać:

 • żeby dobrze zapamiętać coś, trzeba w pierwszej kolejności zrozumieć o co chodzi,
 • trzeba powtarzać głośno, ponieważ dzięki temu dana informacja zapisuje się 2 razy – w kanale wzrokowym oraz słuchowym,
 • warto powtarzać tak często, jak się da,
 • ostatnie powtórzenie powinno odbyć się tuż przed lekcją lub egzaminem, a wcześniej poprzedniego dnia wieczorem (w nocy organizm śpi, ale w tym czasie mózg wciąż pracuje i porządkuje materiał, który człowiek chce zapamiętać),
 • uczenie się powinno polegać na sensownym, logicznym rozumowaniem; zwykłe kucie na pamięć nie jest skuteczne,
 • zapamiętywanie powinno przebiegać w sposób efektywny, np. rysowanie, szkicowanie, notowanie, wycinanie, malowanie, itp. – im więcej kanałów informacyjnych, tym lepiej,
 • najlepiej stosować mnemotechniczne metody, które ułatwiają zapamiętywanie treści,
 • nauka powinna przebiegać pod wpływem pozytywnych emocji, a nie np. smutku czy irytacji.

Metody dosłownego zapamiętywania

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Najlepiej rozpocząć już 3 dni wcześniej, gdyż po 2-3 dniach wciąż się pamięta, a od dnia 4 człowiek zaczyna zapominać. Warto starać się wzbudzić w sobie zainteresowanie. W tym celu należy wykonać kolejno następujące czynności:

 • przeczytać po cichu 2 razy,
 • po krótkiej przerwie należy przeczytać treść 2 razy na głos, a jeśli jest to wiersz, to trzeba to zrobić z właściwą melodią oraz rytmem słów; jeśli treść jest długa, najlepiej podzielić ją na kilka części i z każdą postępować w ten sam sposób, dzięki czemu można wychwycić sens oraz zrozumieć, o co chodzi w tekście,
 • po około godzinie należy głośno powtarzać i zaglądać do tekstu,
 • po upływie kolejnej godziny, powtórzyć tekst na głos, bez zaglądania do tekstu.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Języki obce

Niżej kilka wskazówek, które pozwolą na efektowne uczenie się języków obcych. Jak szybko uczyć się na pamięć?

 • Systematycznie, czyli codziennie przez około 15 minut – jest to bardziej skuteczne, niż np. co drugi dzień przez pół godziny, lub jeszcze rzadziej ale dłużej,
 • Poza korzystaniem z różnego rodzaju słowników, także obrazkowych, lepiej założyć własny słownik i pisać w nim słowo w określonym języku, znaczenie w polskim, wymowę, a także można przedstawić je w formie rysunku,
 • Dodatkowo we własnym słowniczku może zna zamieszczać konkretny wyraz w kontekście, czyli w zdaniu, w którym zazwyczaj występuje,
Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć
Jak szybko zapamiętać dużo materiału
 • Jak szybko nauczyć się na pamięć? Warto pisać słówka na oddzielnych kartkach i przyklejać je w domu w różnych miejscach, np. na ławce, drzwiach czy szafce,
 • Należy pisać wyraźnie, najlepiej dużymi literami,
 • Często i głośno warto mówić w obcym języku,
 • Najlepiej wykorzystać każdą okazję do tego, aby porozmawiać w języku obcym. Nie należy przejmować się błędami, gdyż chodzi o pokonanie bariery i lęku,
 • Rozwiązywanie krzyżowego i diagramów,
 • Zapisywanie tekstów piosenek i śpiewanie ich na głos,
 • Czytanie książek w obcych języku, najpierw dla dzieci, a potem coraz trudniejszych,
 • Korzystanie z pomocy audiowizualnych,
 • Ucząc się, należy koncertować uwagę wyłącznie na przedmiocie nauki,
 • W trakcie nauki warto się bawić i podchodzić do niej nie jak do przymusowego zajęcia.

Jak szybko uczyć się słówek na pamięć?

Wszystkie techniki zapamiętywania słówek, powinny być zgodne z naturalnymi mechanizmami pamięci oraz funkcjonowania mózgu. Poniżej kilka najważniejszych z nich.

Najszybciej mózg uczy się w kontekście

Jak szybko uczyć się słówek? Im kontekst językowy jest bogatszy, tym szybciej osoba uczy się słówek oraz rozmowy. Z tego względu, w przypadku wyjazdu za granicę można mieć praktycznie gwarantowaną natychmiastową naukę słówek i języka. Uczący się wówczas znajduje się w najbardziej bogatym kontekście, jaki może sobie stworzyć. Może zadawać pytania i odpowiadać na nie ludziom, znajdującym się w jego otoczeniu.

Pisaliśmy niedawno również: Nauka online oraz Nauka online dla dorosłych

Jednak wcale nie trzeba być za granicą, aby skutecznie uczyć się języka obcego. Takie warunki można sobie stworzyć samodzielnie w swoim otoczeniu. Im bogatszy kontakt, w którym uczący się zapamiętuje słówka i zwroty, tym o wiele łatwiej nauczyć się je wykorzystywać oraz przypominać o każdej porze dnia i nocy.

Zwroty pobudzają wyobraźnię

Zamiast używać pojedynczych słówek, np. „soup” lub „recommend”, warto użyć zwrotu „What do you recommend today?”, czyli jaką zupę Pan dzisiaj poleca? Dzięki temu osoba ucząca się, nie skupia swojej uwagi jedynie na talerzu zupy, ale oczami wyobraźni widzi całą sytuację, czyli również kelnera, menu, restaurację i siebie samego. Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Właśnie dzięki dobremu wyobrażeniu. 

Szybka nauka słówek – fundament

Najlepiej uczyć się słówek i zwrotów w naturalnych kontekstach sytuacyjnych oraz lingwistycznych.

Uczenie się słówek w zdaniach

Naturalne konteksty lingwistyczne to zdania, pytania, zwroty, przeczenia czy dialogi. Jedynie kilkadziesiąt pojedynczych słówek występuje samodzielnie w komunikacji, np. gdzie, dlaczego?

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć
Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć

W większości przypadków słówka występują w szczególności w zbiorach – zdaniach. Każdy rozmawia całymi zdaniami, a nie pojedynczymi słówkami. Oczywiście listy słówek mogą być dobrym wsparciem w nauce języka obcego, ale jeśli komuś zależy na szybkiej nauce słówek i jednocześnie używaniu ich w rozmowach, to podstawową metodą powinno być tworzenie całych zdań, które zawierają słówka.

Uczenie się w taki sposób, w jaki uczeń będzie z nich korzystał

Jak szybko uczyć się na pamięć? Warto poznawać słówka w okolicznościach, które symulują te, w których uczeń będzie je najczęściej wykorzystywał.

 • W przypadku uczenia się słówek na pisemny sprawdzian w szkole, nauka powinna skupiać się na pisaniu,
 • Ucząc się do pracy, np. właściciel firmy, w której osoba dostała pracę, jest Anglikiem, to warto uczyć się mówić o fascynujących aspektach branży, a także pomysłach na rozwój firmy,
 • Ucząc się np. do określonego egzaminu, należy szczególny nacisk nałożyć właśnie na konkretne zagadnienia, które go dotyczą.

Jak uczyć się słówek strategicznie?

Poniższe metody pozwalają na skuteczne uczenie się słówek języka obcego:

 • Dopasowanie nauki do praktyki – jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Najlepiej dopasować metodę nauki języka do tego, w jaki sposób uczeń będzie później z niego korzystał. Jeżeli osoba ma za zadanie przeprowadzić zdalną rozmowę kwalifikacyjną, powinna ćwiczyć słownictwo i udawać, że przeprowadza właśnie taką rozmowę. Im lepiej będzie symulować, tym prościej będzie mu wtedy przeprowadzić właściwą rozmowę,
 • Tworzenie zdań – ucząc się słówek, zawsze należy tworzyć zdania. Mogą to być najprostsze zdania albo mocno skomplikowane – wszystko zależy od preferencji osoby uczącej się. Nawet jeżeli na początku nie będą perfekcyjne i w 100% poprawne, nie należy się tym przejmować,
 • Mówienie głośno z pamięci – jak się szybko uczyć na pamięć? Głośne mówienie jest kluczem do uniknięcia blokad w mówieniu. Dzięki temu uczeń będzie mówił pełnymi zdaniami bez zacinania. Zdania się będą same układać, gdyż uczeń będzie miał całe struktury w pamięci długotrwałej. Przy okazji będzie mocno trenował inteligencję lingwistyczną oraz pamięć,
 • Robienie inteligentnych powtórek – nie da się zapamiętać tekstu lub słówek bez powtórek. Dzięki temu, że uczeń będzie znał kilka łatwych zasad, dotyczących pamięci będzie mógł wykorzystać je na własną korzyść i skutecznie oraz szybko robić powtórki.

Jak uczyć się czegoś na pamięć? Błędy i porażki

Osoba ucząca się, musi postrzegać porażkę nie w kategorii końca świata i wyniku ostatecznego, a jako informację, której potrzebuje, aby poprawić pracę mózgu. W momencie, gdy osoba ucząca się czuje konsternację, bo nie wie co powiedzieć, gdy wie, że popełnia błędy, to jest to normalne, że nie czuje się komfortowo. Warto zaakceptować to uczucie. Najlepiej poczuć ten dyskomfort, który w końcu przestanie go tak uwierać. Nie należy od niego uciekać, gdyż to jedynie pogłębi problem.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Należy uczyć się na własnych błędach. Warto poprawiać je i wracać do nich wiele razy. Intensywny wysiłek umysłowy oznacza, że mózg człowieka bardzo ciężko pracuje, aby nauczyć się nowej umiejętności. Nie należy zatem traktować to jako porażkę. To nie jest sygnał, że jest to dla osoby uczącej się zbyt trudne. To jest sygnał, że w jej mózgu odbywają się właśnie procesy, które pozwalają na zapamiętanie nowych informacji. Nie należy ich przerywać.

Jeśli osoba zaakceptuje to, że popełnianie błędów podczas nauki jest normalne i jeśli zacznie się uczyć na własnych błędach, będzie na dobrej drodze do osiągnięcia pożądanych efektów. 

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć
Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć

Stres i strach przed porażką, która zazwyczaj jest skutkiem wyidealizowanych i nierealistycznych wymagań względem siebie, jest jedną z podstawowych przyczyn nieskutecznej nauki. Niestety to prowadzi do braku systematyczności i kreatywności.

Przeszkadzanie

Jedną z ważnych metod skutecznej nauki jest zadbanie o właściwą przestrzeń. Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Na pewno pójdzie to gładko, kiedy osoba ucząca się będzie w przestrzeni, gdzie nic nie będzie zakłócać jej nauki. Z tego względu należy usunąć z przestrzeni wszystko, co może przeszkadzać w nauce. Najlepiej zrobić wokół siebie porządek, wyłączyć dźwięki w telefonie, itp. Wyłączone powinny zostać wszystkie elektroniczne gadżety, które w jakiś sposób mogą przypominać uczącemu się o swojej obecności. Sprawdzanie ewentualnych powiadomień należy robić w trakcie przerwy w nauce.

Kiedy nagle podczas nauki wpadnie uczniowi jakaś myśl do głowy, nie należy za nią podążać i nie zostawiać nauki. Najlepiej zapisać ją od razu w swoim notesie/smartfonie albo kalendarzu i wrócić do niej później. To umożliwi mózgowi na lepszą koncentrację na nauce. 

Kiedy osoba uczy się, korzystając z komputera, powinna pozamykać wszelkie inne zakładki w przeglądarce. Do tego można użyć darmowej przeglądarki Forest, wspomagającej skupienie i koncentrację na jednym zadaniu przez ustalony wcześniej okres czasu. Jest ona dostępna bezpłatnie jako wtyczka do przeglądarki na komputer albo aplikacja na mobilne urządzenia.

Szybka nauka na pamięć wcale nie musi być trudna i żmudna. Wystarczy zastosować kilka prostych trików, które pozwolą na szybką i efektowną naukę. Znając te zasady, można łatwo przyswoić nawet trudny i obszerny tekst w stosunkowo krótkim czasie.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Jak nauczyć się 100 słówek w godzinę? Jak szybko zapamiętać dużo materiału?

W dzisiejszych czasach bardzo przydatna jest umiejętność szybkiego przyswajania nowych informacji. Niestety presja zazwyczaj nie pomaga w osiąganiu założonych celów. Starając się nauczyć jak najwięcej bez świadomości kilku ważnych mechanizmów nie ma co liczyć na satysfakcjonujące efekty. Dlatego warto wiedzieć jak się uspokoić oraz jak podejść do procesu nauki w taki sposób, by można było poświęcać mu możliwe jak najmniej czasu osiągając jednocześnie zaplanowany sukces.

Dzięki stale rozwijającej się nauce wiemy coraz więcej o mózgu. Rozumiem jakie są jego możliwości oraz słabości, coraz skuteczniej potrafimy sterować zadaniami tak, by nie przemęczać umysłu ale jednocześnie jak najbardziej wykorzystywać jego potencjał. W niniejszym artykule przedstawione zostanie kilka patentów, które są proste do wprowadzenia w życie codzienne oraz bardzo często przydają się w praktyce. Jeżeli zastanawiasz się jak szybko zapamiętać dużo materiału i zdarza Ci się myśleć, że takie rzeczy potrafią robić jedynie nieliczne osoby to dzisiaj przekonasz się, że jesteś w błędzie. Przy odpowiednim podejściu każdy z nas może odkryć jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć.

Jak nauczyć się 100 słówek w godzinę?

Znajomość języków obcych to jedna z najbardziej przydatnych kompetencji dwudziestego pierwszego wieku. Intensywnie postępująca globalizacja sprawia, że już nie tylko w wielkich miastach można natknąć się na obcokrajowców. Dlatego już najmłodsi uczniowie często są bardzo rzetelnie sprawdzani w postępach z nauki języka obcego. Co więcej, postępy w tym zakresie można robić całe życie. W praktyce nieograniczona jest ilość języków w których jesteś w stanie nauczyć się mówić. Jednakże, aby ułatwić sobie ten jakże wymagający i długi proces warto wiedzieć jak nauczyć się 100 słówek w godzinę.

Przyda się to zarówno w sytuacjach kryzysowych, przed ważnym sprawdzianem, jak i po prostu wtedy gdy masz czas i ochotę poprawić swoje umiejętności językowe. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na poszerzenie słownictwa jest korzystanie z tak zwanych fiszek. Fiszka to mała karteczka: na jednej stronie zapisuje się słowo w języku ojczystym, natomiast na drugiej jego tłumaczenie na język obcy. Zapisując w ten sposób sto karteczek możesz szybko opanować bardzo dużo materiału. Jak uczyć się z wykorzystaniem tego narzędzia? Przeczytaj najpierw tą stronę fiszki, która jest po polsku. Następnie, jeżeli znasz odpowiedź to wypowiedz głośno to słowo w języku obcym. Jeżeli nie znasz odpowiedzi, odwróć fiszkę i przeczytaj to słowo kilkukrotnie. Proces powtarzaj z każdą następną karteczką.

Na jedną kupkę odkładaj te fiszki, na których są słowa, które już pamiętasz, natomiast na drugą te, które sprawiają Ci trudność. Po skończeniu jednej rundy skup się już tylko na tych słowach, które okazały się być kłopotliwe. Dzięki temu po każdym „okrążeniu” będziesz pamiętać coraz więcej słów. Dla utrwalenia wiedzy warto co kilka powtórzeń przypomnieć sobie również te słowa, które już zostały zapamiętane. Pamiętaj jednak by uczyć się na głos – mózg mocniej angażuje się wtedy w proces nauki. Samo czytanie w myślach może znacząco opóźnij proces zapamiętywania. Dlatego odpowiadając na pytanie jak nauczyć się 100 słówek w godzinę odpowiadamy – za pomocą fiszek, używając ich na głos.

Jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć?

Podczas szybkiej nauki należy w ten proces angażować co najmniej dwa zmysły: wzrok oraz słuch. Wtedy mózg mocniej skupia się na danym zagadnieniu, dlatego jeżeli zastanawiasz się jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć to zacznij od czytania danego materiału na głos. Później stopniowo staraj się mówić z pamięci ale na początku nie ograniczaj się ze spoglądaniem na tekst – rób to tak często jak potrzebujesz. Po kilku powtórzeniach zrób sobie kilkuminutową przerwę w której zajmij się czymś przyjemnym – na przykład piciem kawy.

Uwaga! Podczas przerw nie korzystaj z żadnych urządzeń elektronicznych, przez to trudniej będzie Ci skupić się na kontynuowaniu nauki. W odpoczynek zaangażuj zmysły – zjedz coś dobrego, popsikaj się ulubionymi perfumami lub pogłaszcz swojego pupila. Następnie podejmij kolejną próbę mówienia z pamięci ale nadal w razie potrzeby korzystaj z tekstu. Szybko zauważysz, że coraz rzadziej sięgasz po kartkę.

Jak szybko zapamiętać dużo materiału?

Duże ilości materiału należy najpierw podzielić na mniejsze części. W zależności od Twoich preferencji mogą to być rozdziały, pojedyncze lekcje lub nawet akapity. Następnie warto pamiętać o tym by tekst z którego się uczyć mieć w formie fizycznej a nie online. Ekran szybko męczy oczy przez co mózg również szybciej odmawia współpracy. Ponadto, z fizycznymi kartkami papieru pracuje się wygodniej. Należy na nich podczas nauki zakreślać to, co najtrudniej Ci zapamiętać oraz informacje, które w danym temacie są kluczowe. Zostało naukowo udowodnione, że mózg szybciej uczy się kiedy tekst jest zakreślony na żółto. Dlatego warto zainwestować właśnie w taki kolor mazaka.

Ponadto, odpowiadając na pytanie jak szybko zapamiętać dużo materiału należy podkreślić również to jak ważne jest otoczenie. Uczyć należy się w przewietrzonym pomieszczeniu z nieograniczonym dostępem do światła oraz odcinającym od hałasów z zewnątrz. To kluczowe – im mniej bodźców, tym łatwiej będzie Ci się skupić na utrwaleniu materiału.

Co pomaga w zapamiętywaniu? Jak nauczyć się 100 stron? Kilka technik zapamiętywania

Regularna powtórka materiału jest kluczowa dla skutecznego zapamiętywania. Powtarzanie informacji w odpowiednich odstępach czasowych umacnia połączenia neuronowe i utrwala pamięć.

Stosowanie różnorodnych technik uczenia się, takich jak mapy myśli, notatki, rewidowanie, czy nauka poprzez działanie, może pomóc w lepszym zapamiętywaniu. Warto eksperymentować z różnymi metodami i znaleźć te, które są najbardziej skuteczne dla danej osoby.

Skoncentrowanie się na materiale podczas nauki jest kluczowe. Unikanie rozpraszaczy, takich jak telewizor, telefon komórkowy czy hałas, pomaga utrzymać koncentrację i skupienie, co ułatwia pamiętanie.

Wykorzystywanie asocjacji i skojarzeń może być skutecznym narzędziem do zapamiętywania informacji. Przykładem może być tworzenie wizualnych obrazów lub łączenie nowych informacji z już znanymi.

Sen pełni ważną rolę w procesie zapamiętywania. Podczas snu mózg konsoliduje i utrwala informacje, dlatego ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości i jakości snu.

Utrzymywanie zdrowego stylu życia, takiego jak regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i unikanie stresu, może wspomóc proces zapamiętywania. Badania sugerują, że zdrowe ciało sprzyja zdrowemu umysłowi, co przekłada się na lepszą pamięć.

Jakie są skuteczne metody zapamiętywania? Zobacz, jeśli chcesz uczyć się szybko

Sporządzanie notatek: Pisemne notatki podczas nauki mogą pomóc w organizacji i strukturyzacji informacji. Można tworzyć skróty, diagramy, mapy myśli lub zestawienia, które ułatwią przyswajanie i późniejsze przypomnienie się materiału.

Powtarzanie i rewidowanie: Regularne powtarzanie materiału jest kluczowe dla utrwalenia go w pamięci. Można wykorzystać techniki takie jak powtórne czytanie, przepisywanie, odpowiadanie na pytania dotyczące materiału lub korzystanie z systemów powtórek, np. metodykę Leitnera.

Uczenie poprzez działanie: Praktyczne zastosowanie zdobywanej wiedzy pomaga ją utrwalić. Wykonując ćwiczenia, problemy, symulacje lub praktyczne zadania związane z danym tematem, umysł angażuje się aktywnie, co przyczynia się do skutecznego zapamiętywania.

Tworzenie skojarzeń i asocjacji: Tworzenie silnych połączeń między nowymi informacjami a już znanymi może pomóc w ich zapamiętaniu. Można tworzyć wizualne obrazy, historie, rymowanki lub stosować techniki loci, gdzie związuje się elementy do zapamiętania z konkretnymi miejscami w wyobraźni.

Wykorzystywanie różnych zmysłów: Korzystanie z różnych zmysłów podczas nauki, takich jak słuch, wzrok, dotyk czy smak, może pomóc w lepszym zapamiętywaniu. Można słuchać nagranych lekcji, oglądać ilustracje, używać tablicy czy manipulować fizycznymi obiektami.

Utrzymywanie zrównoważonego stylu życia: Zdrowy styl życia, obejmujący odpowiednią ilość snu, regularną aktywność fizyczną, zrównoważoną dietę i redukcję stresu, korzystnie wpływa na funkcje poznawcze, w tym pamięć.