Szkolenia z zarządzania projektami

Szkolenia z zarządzania projektami – o co w ogóle w zarządzaniu projektami chodzi?

Szkolenia z zarządzania projektami w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. Gwałtownie zmieniająca się sytuacja na rynku, rozwój cyfrowych form przedsiębiorczości i ograniczenia związane z pandemią powodują, że wiele osób poszukuje możliwości rozwoju zawodowego lub przebranżowienia. Czy warto zdecydować się na kurs z zarządzania projektami?

Choć ta nazwa brzmi szumnie, w rzeczywistości projekty otaczają nas na każdym kroku. Projektem może być nowy sklep internetowy, książka, czy uruchomienie kampanii reklamowej. Zastanawiasz się, jak dobrze zaplanować drogę do wyznaczonego celu? Szkolenie z zarządzania projektami może być interesującą propozycją właśnie dla Ciebie.

Szkolenia z zarządzania projektami
Szkolenia z zarządzania projektami

Szkolenia z zarządzania projektami – na czym polega skuteczne zarządzanie projektami?

Może się wydawać, że zarządzanie projektami to wąska i specjalistyczna dziedzina. Jest dokładnie odwrotnie. Z projektami możesz mieć do czynienia bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz swoją karierę czy też znajdujesz się u jej szczytu; w jakiej branży pracujesz. Projektem można nazwać zaprojektowanie aplikacji mobilnej, wydanie książki czy też stworzenie nowego produktu lub usługi, modernizację procesów produkcji w firmie.

Pozornie każdy z tych celów wydaje się zupełnie inny, w rzeczywistości wymagają pewnych bardzo podobnych umiejętności – dobrej organizacji pracy, zarządzania czasem, rozliczania budżetu – po prostu, sprawnego zarządzania projektem. Warto mieć świadomość, że zdecydowana większość projektów, których podejmują się ludzie, kończy się fiaskiem – jedynie 30% z nich udaje się doprowadzić do pozytywnego finału.

Pozostałe zostają zarzucone, lub wiążą się ze znacznym przekroczeniem czasu, założonego budżetu czy ostatecznym efektem nie odpowiadającym początkowym oczekiwaniom.

Pisaliśmy niedawno również: Kursy social media

Oczywiście, nie ma gwarancji, że kurs z zarządzania projektami sprawi, że wszystkie Twoje projekty będą sukcesami. Na to składa się wiele czynników, które trudno przewidzieć i które są często w dużej mierze niezależne od Ciebie. Mogą jednak one pomóc Ci nauczyć się dobrej organizacji i zdobyć wiedzę, która być może okaże się czynnikiem kluczowym dla realizacji celu.

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu z zarządzania projektami?

Warto mieć świadomość, że project managerowie – a także osoby o kompetencjach potrzebnych przy zarządzaniu projektami, są potrzebni właściwie w każdej branży (pisaliśmy m.in. Szkolenia online miękkie i twarde). W bardzo wielu przedsiębiorstwach gwałtownie postępuje profesjonalizacja.

To, co wcześniej wykonywano instynktownie, obecnie musi być dobrze zaplanowane. Szczególnie ważne jest to na etapie, gdy mała rodzinna firma przekształca się w dużą organizację.

Szkolenia z zarządzania projektami
Szkolenia z zarządzania projektami

Podczas gdy w przypadku kilku podwładnych przełożony łatwo mógł z każdym nawiązać porozumienie bazujące na osobistej relacji, w przypadku dużej firmy to nie wystarczy. Konieczna jest dobra organizacja, koordynacja pracy poszczególnych działów i przemyślana strategia.

Z tego powodu w organizacjach zdecydowanie wzrasta rola kierowników projektu. W niektórych dużych firmach powstają nawet Biura Zarządzania Projektami. To ułatwia realizację przedsięwzięć sprawnie, w sposób dobrze zorganizowany, według określonej metodyki i przy wykorzystaniu odpowiedniej dokumentacji projektowej.

Realizacja projektów w ten sposób zdecydowanie zwiększa szanse na to, że zostaną one ukończone w terminie, w określonym zakresie i budżecie. Z całą pewnością  szkolenie z zarządzania projektami może dać Ci bardzo atrakcyjne perspektywy rozwoju, bez względu na to, czy chcesz pozostać na obecnym stanowisku pracy czy też szukasz nowych możliwości zatrudnienia.

Poznaj wszystkie korzyści ze szkolenia z zarządzania projektami:

Niezależnie od tego, czy zamierzasz rozwijać karierę w kierunku zarządzania projektami, czy nie, korzyści ze szkolenia w tym zakresie mogą mieć bardzo duży wpływ nie tylko na Twój sukces w życiu zawodowym, ale i osobistym (pisaliśmy także Podnoszenie kwalifikacji zawodowych oraz Popularne kursy zawodowe i Najpopularniejsze kursy online i Jak podnieść kwalifikacje zawodowe). Poniżej niektóre z nich.

Nauczysz się szybciej osiągać swoje cele

Zarządzanie projektami jest przede wszystkim sztuką zmiany pomysłów na rzeczywistość. Podczas szkolenia nauczysz się, w jaki sposób układać plan działania, budżet, wyznaczać priorytety i wykonywać zaplanowane działania. To przełoży się na dobrą organizację zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Jeżeli wyznaczysz sobie bardzo ogólny cel, lecz nie nakreślisz drogi do niego, nie zaplanujesz, w jaki sposób chciałbyś go osiągnąć możesz stracić całe tygodnie czy miesiące podejmując chaotyczne i nieprzemyślane działania lub zajmując się trzeciorzędnymi kwestiami, które pochłoną cały Twój czas.

Jeżeli jednak podejdziesz do tych zagadnień jak profesjonalny project manager,  będziesz w stanie wyznaczyć sobie osiągalne cele i realizować je po kolei.

Dzięki szkoleniu z zarządzaniu projektami zyskasz przewagę w bardzo konkurencyjnych branżach

Zarządzanie projektami to bardzo pożądana umiejętność. Branże takie jak na przykład inżyniera, służba zdrowia, usługi finansowe, technologia czy prawo wymagają ludzi, którzy mają wysoki poziom umiejętności organizacyjnych i przywódczych. Możesz je opanować właśnie podczas szkolenia z zarządzania projektami. Udział w takim kursie pomoże Ci zdobyć wiedzę i poznać narzędzia, dzięki którym zyskasz przewagę nad innymi.

Szkolenia z zarządzania projektami
Szkolenia z zarządzania projektami

Poprawisz jakość swojej pracy

Wiedza o tym, w jaki sposób przeprowadzić projekt do końca pozwoli Ci nie tylko ograniczyć stres podczas jego realizacji, ale i poprawi jakość Twojej pracy, dzięki czemu będziesz czerpać z niej większą satysfakcję. Warto uświadomić sobie, że przeciętny pracownik spędza w przeciągu swojego całego życia aż 13 lat i dwa miesiące na wykonywaniu czynności zawodowych.

Pisaliśmy niedawno również: Szkolenia z zarządzania personelem

Skoro poświęcamy na pracę – bez względu na to, czy na etacie, czy we własnej firmie, czy jako freelancerzy – aż tyle czasu, warto zadbać o to, by czuć się naprawdę usatysfakcjonowanym z tego, co robimy. Szkolenia z zarządzania projektami pozwolą Ci nie tylko zdecydowanie zwiększyć efektywność Twojej pracy, ale i poprawić jej jakość, zaplanować czas na rozwój. 

Nauczysz się przestrzegać założonego budżetu

Zapewne znasz już podstawy potrójnego ograniczenia – żaden projekt nie może być jednocześnie wykonany tanio, szybko i dobrze. Jeżeli coś jest szybkie i tanie, zapewne będzie niskiej jakości. Jeżeli jest tanie i dobre, zapewne na realizację trzeba będzie dłużej poczekać. Jeżeli zależy Ci na czasie i na wysokiej jakości, prawdopodobnie będziesz musiał za to więcej zapłacić.

Biorąc udział w szkoleniu z zakresu zarządzania projektami, nauczysz się lepiej zarządzać zasobami. Na przykład, jeżeli ważna jest dla Ciebie jakość zamawianej usługi,  nauczysz się odpowiednio wcześnie ją zlecać, tak aby zaoszczędzić i w wymaganym terminie cieszyć się zadowalającymi efektami.

Jak pokazują badania, co czwarty Polak nie posiada żadnych oszczędności. 29% z nas wydaje co miesiąc aż 90% pensji, a ogromna inflacja powoduje, że coraz trudniej jest cokolwiek zaoszczędzić. 10% dorosłych Polaków odłożyło kwotę nie przekraczającą 1000 zł, 24% – od 5 do 10 tys. zł, a jedynie 23% – powyżej 10 tys. zł.

To oznacza, że większość z nas posiada jedynie niewielkie oszczędności, które nie pozwalają przetrwać długo bez pracy lub zrealizować jakichś większych planów bez konieczności zaciągania kredytu. Z tego powodu tak ważne jest, by nauczyć się dobrze planować budżet – nie chodzi o to, by rezygnować ze wszystkich wydatków,  ale właśnie nauczyć się osiągać swoje finansowe cele

Nauczysz się realizować zadania w przewidzianym terminie

Statystyki pokazują, że prawie 40% osób doświadczyło w swoim życiu jakiegoś rodzaju finansowych strat z powodu prokrastynacji – czyli tendencji do odwlekania realizacji zamierzonych działań, odsuwania ich w czasie. Ma to psychologiczne podstawy – rezygnacja z wykonania określonego zadania „już” w krótkim okresie czasu daje ulgę, poczucie złudzenia, że warto skupić się na przyjemniejszych, bardziej angażujących rzeczach.

Na dłuższą metę jednak prowadzi do stresu i problemów z realizacją zadań w terminie, rezygnacją z istotnych planów, rozczarowań.

Szkolenia z zarządzania projektami
Szkolenia z zarządzania projektami

Zarządzanie jednym tylko projektem może samo w sobie być dość trudne, ale zarządzanie kilkoma projektami (co w wielu przypadkach ma miejsce) to dopiero nie lada wyzwanie. Dzięki zdobyciu wiedzy i narzędzi, którymi posługują się profesjonaliści w swojej strategii pracy, unikniesz odkładania rzeczy „na później”, będziesz realizować zadania spokojnie, mogąc się w pełni na nich skupić i zadbać o  ich jakość.

Poprawisz jakość swojego przywództwa

Uczestnictwo w kursie z zakresu zarządzania projektami nie tylko przynosi korzyści bezpośrednio Tobie, ale i osobom, którymi zarządzasz, Twoim podwładnym, współpracownikom i członkom zespołu (pisaliśmy niedawno: Szkolenia dla liderów).

Dzięki temu, że będziesz lepiej zorganizowani, inni będą się lepiej czuli na waszej wspólnej ścieżce do sukcesu. Będą dobrze rozumieli zadania, które są im powierzane, kolejne etapy projektu i jego cele. To pozwoli uniknąć strat czasu, nieporozumień i kosztownych błędów.

Pamiętaj! Problemy, które lekceważysz, mogą urosnąć jak kula śniegowa do niebotycznych rozmiarów. Im szybciej się nimi zajmiesz, tym lepiej. Dzięki udziałowi w kursie z zakresu zarządzania projektami nauczysz się działać szybko i sprawnie, dzięki czemu na dalszym etapie będziesz mógł spokojnie zajmować się kolejnymi kwestiami.

Czym kierować się wybierając szkolenie z zarządzania projektami?

Trener/Osoba prowadząca szkolenie

Podstawą wyboru odpowiedniego szkolenia z zarządzania projektami będzie sprawdzenie, kim jest osoba prowadząca. Nie ulega wątpliwości, że dobry, charyzmatyczny trener może nie tylko przekazać wiedzę w sposób jasny i klarowany, ale i podzielić się własnym doświadczeniem i nakierować na optymalny sposób postępowania, zainspirować. Z tego powodu zawsze warto upewnić się, kto będzie prowadzić kurs. Nie powinna być to osoba przypadkowa, lecz ktoś, kto faktycznie posiada duże doświadczenie w zarządzaniu projektami.

Nie bój się pytać, kim jest trener i czym zajmował się w swojej działalności. Warto postawić na nauczyciela, który nie będzie jedynie teoretykiem, lecz managerem, osobą, która w swoim życiu zarządzała wieloma z projektami i osiągała w tym sukcesy.

Nawet w przypadku, gdy podpisujesz umowę z większą firmą szkoleniową, warto, by dokładnie wskazywała ona na prowadzącego zajęcia – w przeciwnym wypadku może się okazać, że akurat Twoje szkolenie będzie prowadziła nowa, niedoświadczona osoba.

Program szkolenia z zarządzania projektami

Bez wątpienia zawsze zapisując się na szkolenie z zakresu szkolenia projektami warto dokładnie przestudiować jego program. Najlepiej jeżeli firma lub szkoleniowiec udostępniają je wcześniej w możliwie jak najbardziej szczegółowej formie. Na tej podstawie masz możliwość zorientować się, czy kurs będzie odpowiadał Twoim potrzebom, czy kładzie nacisk na te kwestie, które są dla Ciebie najważniejsze i czy przewidziano wystarczająco czasu na omówienie poszczególnych zagadnień. 

W niektórych przypadkach już analizując program kursu możesz zorientować się, że jego poziom jest niski. Jeżeli zawiera on głównie ogólniki i banalne hasła czy informacje o przestarzałych rozwiązaniach, może być to poważny sygnał ostrzegawczy.

Pisaliśmy niedawno również: Kurs inwestowania na giełdzie

Dopasowanie do poziomu trudności

Pamiętaj o tym, że nie ma jednego kursu, który będzie odpowiadał wszystkim. Zupełnie inne potrzeby ma młody absolwent studiów, który dopiero stawia pierwsze kroki w życiu zawodowym i chciałby nauczyć się podstaw, a zupełnie inne osoba, która ma już spore doświadczenie i chciałaby ubiegać się o stanowisko dyrektora działu projektów w dużym przedsiębiorstwie (pisaliśmy m.in. Szkolenia menedżerskie).

Jeżeli wybierzesz zbyt skomplikowane szkolenie, możesz łatwo zgubić się wśród wielu nieznanych tematów i specjalistycznych terminów. Z drugiej strony jednak ze zbyt prostego kursu niewiele wyniesiesz.

Szkolenia z zarządzania projektami
Szkolenia z zarządzania projektami

Dopasowanie do specyfiki branży

Oczywiście, istnieją szkolenia z zakresu zarządzania projektami, które są bardzo ogólne – zaprojektowane tak, by nadawały się dla możliwie jak największej liczby odbiorców, zajmujących się na co dzień zupełnie odmiennymi dziedzinami.

Takie kursy, mogą, oczywiście stać na wysokim poziomie merytorycznym, jednak często o wiele lepszym wyborem będzie poszukanie kursu, który został zaprojektowany specjalnie z myślą o osobach zatrudnionych w konkretnej branży – na przykład szkolenia z zarządzania projektami w IT” lub „szkolenia z zarządzania projektami w kulturze”.

Oczywiście, we wszystkich tych wypadkach część wiedzy będzie taka sama. Akcenty zostaną jednak rozłożone w zupełnie inny sposób. Dodatkowo prowadzący zamiast odwoływać się do bardzo ogólnych lub całkowicie obcych grupie przykładów, skupi się na zagadnieniach, które rzeczywiście pojawiają się często w Twojej praktyce zawodowej.

Dodatkowo jeżeli prowadzący jest osobą z dużym doświadczeniem w konkretnej branży, szkolenie może być dla Ciebie tym bardziej inspirujące i rozwojowe (pisaliśmy również: Szkolenia rozwój osobisty).

Nacisk położony na ćwiczenie umiejętności w praktyce

Podczas szkolenia z zakresu zarządzania projektami ważna jest nie tylko wiedza teoretyczna, ale i możliwość ćwiczenia nabytych umiejętności w praktyce (pisaliśmy m.in. Praktyczne szkolenia online). Oczywiście, pewne informacje należy po prostu przyswoić, ale nie chodzi o to, by prowadzący zarzucił po prostu słuchaczy encyklopedycznymi definicjami, abstrakcyjnymi modelami i ogromną ilością skrótów, które pewnie będziesz mylić.

Sensem udziału w kursach zarządzania projektami jest przemyślenie i zmiana sposobów organizacji pracy w taki sposób, by była ona wykonywana bardziej skutecznie i efektywnie.

Szkolenie ma doprowadzić do tego, żebyś zweryfikował metody stosowane na na co dzień w Twojej firmie i wprowadził rozwiązania, które pomogą Ci osiągać wyznaczone cele. 

Z tego powodu bardzo ważne jest, by szkolenie, w którym bierzesz udział umożliwiało Ci ćwiczenie zdobytych umiejętności w praktyce.  Zwróć uwagę nie tylko na to czy jest to przewidziane, ale i w jakiej formie ma się odbywać. Niektóre z firm szkoleniowych, co prawda, reklamują się „możliwością ćwiczenia w praktyce”, jednak traktują to hasło bardziej jako pusty slogan reklamowy.

Mamy również Szkolenie z zarządzania zasobami ludzkimi oraz Kurs kadr i płac online dla początkujących

W takim wypadku możesz trafić na wykład,  pod koniec którego zostanie wykonane jedno krótkie ćwiczenie. Dobrze jeżeli na ćwiczenia praktyczne została przewidziana większa ilość czasu, na przykład są wykonywane przy podsumowaniu każdej części.

Cena

Celowo umieszczamy cenę na ostatnim miejscu, choć oczywistym jest, że większość z nas ma ograniczone środki i przy wyborze szkolenia zwraca uwagę również na związane z tym koszty. Nigdy nie powinien być to jednak główny czynnik decydujący o tym, na który kurs się zapiszesz.  Najtańsze kursy mogą okazać się całkowicie  chybioną inwestycją. Co z tego, że nie zapłacisz dużo, skoro niewiele wyniesiesz ze szkolenia?

Szkolenia z zarządzania projektami
Szkolenia z zarządzania projektami

Może okazać się, bardzo atrakcyjna cena wynika z faktu, że program szkolenia został okrojony lub zajęcia prowadzi osoba niedoświadczona lub niekompetentna, która sama musi się jeszcze wiele nauczyć. Nie ma sensu oszczędzać na merytorycznych elementach szkolenia – już lepiej odsunąć udział w szkoleniu w czasie i zapisać się na nie za parę miesięcy, gdy zbierzemy potrzebną kwotę.

Pisaliśmy niedawno również: Szkolenia marketingowe oraz Kursy marketingu internetowego

Z drugiej strony jednak pamiętaj o tym, że nie zawsze „najdroższy” znaczy najlepszy.  Niekiedy wysoka cena może wiązać się z dużą popularnością prowadzącego, który jest bardziej celebrytą w świecie szkoleń niż rzeczywiście zna się na branży lub organizacją w luksusowym hotelu.

Zwłaszcza w przypadku szkoleń dedykowanych można szukać sposobów na oszczędności np. szukając tańszej sali czy zamawiając prosty catering zamiast wyszukanych potraw. Inną opcją może być poszukanie możliwości zdobycia dofinansowania na organizację szkolenia lub pokrycie kosztów z kredytu na rozwój firmy.

Szkolenie z zarządzania projektami – online czy stacjonarne?

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się internetowe szkolenia z zarządzania projektami. Są one bardzo efektywne – w ostatnich latach firmy szkoleniowe bardzo dobrze opracowały sposoby przekazywania wiedzy za pośrednictwem kursów online i są w stanie zaproponować takie metody nauki, które będą wygodne i skuteczne także za pośrednictwem komputera (pisaliśmy m.in. Szkolenia online z zaświadczeniem). Bez wątpienia decyzja o organizacji szkolenia z zarządzania projektami online może mieć bardzo wiele korzyści dla uczestników.

Przede wszystkim pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Odpadają problemy związane z dojazdem na miejsce, nie trzeba płacić za wynajem sali konferencyjnej czy – w przypadku szkolenia w innym mieście – noclegi dla uczestników. To powoduje, że kurs może być znacznie atrakcyjniejszy pod względem finansowym, a także w mniejszym stopniu zaburza codzienny rytm pracy i jest łatwiejszy do pogodzenia z innymi obowiązkami.

Z drugiej strony, szkolenia stacjonarne mają pewne zalety, których nie mają te w formie internetowej. Niektóre osoby są zdania, że pozwalają one po prostu na zdecydowanie lepszy kontakt z drugim człowiekiem, co może przełożyć się na lepsze przyswajanie wiedzy.

Warto również mieć świadomość, że niektórzy pracownicy – na przykład ze względu na podeszły wiek czy problemy sprzętowe – mogą nie czuć się do końca pewnie, czy będą w stanie poradzić sobie z uczestnictwem w zajęciach w tej formie.

W takim przypadku warto rozważyć raczej tradycyjne zajęcia. W przeciwnym razie może okazać się, że niektórzy z uczestników całkowicie skupili się na stresie związanym z uczestnictwem w szkoleniu w formie, do której nie przywykli lub walce z niedziałającym komputerem, a istota kursu zeszła na dalszy plan.

Metody zarządzania projektami

Szkolenia z zarządzania projektami mogą być realizowane według różnych metodologii. Przed wyborem warto zorientować się, jakie są najbardziej znane metody, chociaż oczywiście szkolenie bazujące na zupełnie nowych, autorskich scenariuszach też może być bardzo merytoryczne.

Szkolenie z zarządzania projektami metodą Agile

Szkolenia z zarządzania projektami metodą Agile należą do najpopularniejszych. Metoda ta polega na podzieleniu całego projektu na tzw. iteracje, czyli powtarzalne czynności. Po wykonaniu każdej części projektu niezwykle ważne jest konsultowanie wyników w zespole i uzyskiwanie informacji zwrotnych.

W przeciwieństwie do tradycyjnych, kaskadowych modeli pracy, gdzie jeden etap następuje zaraz po drugim, niezależnie od siebie – metody iteracyjne pozwalają znacznie poprawić jakość pracy i wyeliminować błędy na wcześniejszym etapie.

Szkolenia z zarządzania projektami
Szkolenia z zarządzania projektami

Metoda Agile wywodzi się z programowania i kojarzy głównie z obszarami takimi jak IT czy inżynieria. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zastosować ją również w zupełnie innych branżach – na przykład podczas pisania e-booka.

Szkolenie z zarządzania projektami metodą Scrum

Scrum to popularna metoda tworzenia oprogramowania. Bazuje na metodologii Agile, jednak zakłada więcej szczegółowych kroków. Bez wątpienia dużą zaletą szkolenia z zarządzania metodą Scrum jest fakt, że zmusza ona do regularnego wyznaczania kolejnych, krótkotrwałych kroków – można to osiągnąć na przykład dzięki spotykaniu się codziennie przez 15 minut i dyskutowaniu o dotychczasowych efektach pracy.

Szkolenie zarządzania projektami Prince 2

Prince 2 należy do bardziej tradycyjnych i mniej elastycznych metod zarządzania projektami w starannie zorganizowanym, tradycyjnym środowisku. Bardzo często stosowany w produkcji. W przypadku tej metody bardzo ważne jest sztywne ustalenie założeń takich jak czas czy budżet realizacji.

Sprawdź także: Szkolenia dla HR

Cały proces obejmuje siedem etapów (uruchomienie projektu; inicjowanie projektu – jego ocena i uzasadnienie biznesowe; strategiczne zarządzanie projektem; sterowanie projektem – nadzór i ewentualne wprowadzenie zmian; zarządzanie wytwarzaniem produktów; zarządzanie zakresem etapu i zamykanie projektu.

Szkolenia z zarządzania projektami
Szkolenia z zarządzania projektami

Szkolenie z zarządzania projektami metodą Lean Lean to bardziej filozofia niż metodologia pracy. Jej kluczowe przesłanie można streścić jako „pracuj mądrzej, a nie ciężej”. Duże znaczenie ma przy tym podejściu wyeliminowanie wszystkich czynników, które nie sprzyjają efektywności.

Określane są one jako „Muda, Mura i Muri”. „Mura”  to pracochłonne, lecz nie przekładające się na wyniki czynności, takie jak np. nadmierna biurokracja czy inwentaryzacja. „Mura” to niespójności w procesie pracy – na przykład szybkie wykonanie właściwego zadania i oczekiwanie całego dnia za biurkiem na opinię osoby, która je zaakceptuje. Muri to nadmierny stres i presja jakie nakłada się na podwładnych.