Szkolenia zawodowe online

Szkolenia zawodowe online – czy opłaca się z nich korzystać?

Szkolenia zawodowe online to w dzisiejszych czasach niezbędny element rozwoju i życia zawodowego. W ostatnich latach sytuacja na rynku pracy mocno się zmieniła, jest duża konkurencja, pracodawcy mają w kim wybierać. Dziś, aby znaleźć dobrą pracę, nie wystarczy sam tytuł magistra czy ukończona dobra szkoła. Pracodawcy szukają osób, które nieustanne się szkolą, pogłębiają swoje kompetencje i zdobywają nowe umiejętności.

Wiedza zdobyta na studiach czy w szkole średniej szybko przestaje być aktualna. Świat nieustanie idzie do przodu, powstają nowe technologie, dlatego szkolenia zawodowe online są niezbędne, aby być na bieżąco. Jakie są jeszcze powody, dla których warto korzystać ze szkoleń zawodowych przez internet?

Szkolenia zawodowe online
Szkolenia zawodowe online

Szkolenia zawodowe online – dlaczego warto z nich korzystać?

Świat idzie do przodu, co chwila pojawiają się nowe rozwiązania, technologie, programy, wchodzą w życie nowe rozporządzenia. Samodzielnie ciężko za tym nadążyć, a pracodawcy wymagają, aby kadra była wyszkolona i znała rynkowe nowinki. Dzisiaj nawet osoby, które kończą wyższą uczelnie, nie mogą zakończyć edukacji. Za kilka lat wiedza, którą zdobyli, nie będzie w pełni aktualna.

Czytaj także: Kurs kadry i płace online z certyfikatem

Aby być na bieżąco, warto wybrać szkolenia zawodowe online, które pozwalają na efektywną naukę w dowolnym czasie. Dla osób wkraczających na rynek pracy to szansa na zdobycie nowych kwalifikacji, znalezienie dobrej pracy. Osobom, które już pracują, internetowe kursy zawodowe pozwalają na awans, zmianę stanowiska czy miejsca pracy. Pracownicy którzy regularnie się szkolą, są cenione przez pracodawców, mogą liczyć na różne profity (pisaliśmy m.in. Szkolenia online z zaświadczeniem oraz tutaj: Kursy online dla dzieci i młodzieży).

W niektórych branżach np. związanych z komputerami, prawem pracy, szkolenia zawodowe są wręcz koniecznością. Bez systematycznego odświeżania wiedzy szybko zostaje się w tyle, a to utrudni wykonywanie obowiązków zawodowych. Nie trzeba uczyć się od podstaw, czasami wystarczy krótkie szkolenie online, które pozwoli uzupełnić wiedzę.

Szkolenia zawodowe online
kursy i szkolenia zawodowe

Kursy zawodowe online kontra nauka stacjonarna

Wiele osób chce się szkolić i podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, ale podstawowym problemem jest brak czasu. Sporo osób pracuje po 8-10 godzin na dobę, do tego dochodzi jeszcze opieka nad dziećmi, obowiązki domowe, hobby. W napiętym grafiku ciężko znaleźć czas na rozwój i podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Mało kto może pozwolić sobie na udział w szkoleniach stacjonarnych.

Wiele z nich odbywa się w innych miastach, zajęcia trwają po kilka godzin dzienne. Problemem może być również cena. Kwalifikacyjne, stacjonarne kursy zawodowe nie są tanie, a koszty rosną, gdy trzeba dojechać do innej miejscowości, opłacić wyżywienie, dojazd lub zakwaterowanie.

Na szczęście na rynku pojawiły się szkolenia zawodowe online, które nie wymagają dużej dyspozycyjności, są tańsze niż stacjonarne, dlatego może z nich skorzystać każdy, kto się doszkolić, zdobyć certyfikat lub nauczyć się czegoś nowego.

Oferta zdalnych kursów zawodowych jest bardzo szeroka, można wybrać zajęcia o interesującej tematyce i stopniu zaawansowania (pisaliśmy niedawno: Kursy online i szkolenia online).

Jak wyglądają zdalne kursy zawodowe?

Nauka zdalna, mimo że znana od dawna, dopiero w ostatnich latach zyskała na popularności. Było to wynikiem sytuacji epidemiologicznej, która zapanowała na całym świecie. Ludzie zmuszeni byli do ograniczenia kontaktów z innymi osobami, placówki stacjonarne zostały zamknięte, jedyną formą nauki stał się e-learning. Początkowo nauka zdalna budziła ogromne obawy, ludzie nie umieli uczyć się przed monitorami komputerów, ale z czasem stała się czymś zupełnie normalnym.

Szkolenia zawodowe online
kursy zawodowe

Nauczyciele i uczniowie musieli zrozumieć, że tak samo efektywnie można uczyć się na sali wykładowej, jak i we własnym domu. Obecne kursy zdalne nie różnią się znacząco od nauki tradycyjnej. Oczywiście zasadniczą różnicą jest bezpośredni brak nauczyciela, ale jest to rekompensowane ciekawymi materiałami i nowoczesnymi narzędziami, które ułatwiają przyswajanie nowych wiadomości. Szkolenia zawodowe online prowadzone są na różne sposoby (pisaliśmy niedawno: Kursy zawodowe online). Dwie podstawowe formy to:

 • Szkolenia synchroniczne, które odbywają się w czasie rzeczywistym, najbardziej przypominają tradycyjne kursy zawodowe. W określonym dniu i o określonej godzinie uczniowie i trener łączą się poprzez specjalną aplikację e-learningową. Mogą się ze sobą komunikować za pomocą video rozmów, czatów i innych komunikatorów. Kursanci mogą procować w zdalnych grupach, razem rozwiązywać ćwiczenia, prowadzić dyskusje i dochodzić do wspólnych wniosków.

Uczestnicy mają do dyspozycji czaty publiczne, czaty prywatne z nauczycielami, a dzięki kamerom i mikrofon, mogą wypowiadać się, pokazywać wypełnione karty ćwiczeń lub udostępniać widok ekranu. Ta forma nauczania wymaga pewnej dyspozycyjności, ale nie tak dużej jak w przypadku szkoleń stacjonarnych.

Czytaj także: Sprawdzone kursy online

Ośrodki prowadzące kursy zdalne idą na rękę uczestnikom i zajęcia odbywają się w godzinach dopasowanych do potrzeb grupy. Osoby, które mają jednak duży problem z czasem wolnym, mogą wybrać drugą formę kursów zdalnych (pisaliśmy m.in. Ciekawe szkolenia online z certyfikatem).

 • Szkolenia asynchroniczne – tego typu szkolenia nie odbywają się w czasie rzeczywistym, lekcje są wcześniej nagrane, a kursanci mogą odtwarzać je w dowolnym czasie. Aby korzystać z takiej formy nauki, należy jedynie wykupić dostęp. Tyle wystarczy, aby uczyć się w dowolnym czasie, nawet w nocy, w weekendy i święta. Ta forma nauczania jest wygodna, dostępna nawet dla najbardziej zapracowanych osób, ale wymaga większej samodyscypliny i samodzielności. Nie ma nauczyciela, który na bieżąco wyjaśnia trudne kwestie. Najczęściej osoby organizujące tego typu szkolenia zawodowe online ustalają terminy, w których można porozmawiać z wykładowcą. Na bieżąco dostępna jest również pomoc techniczna, ułatwiająca korzystanie z kursów. Kursy zawodowe asynchroniczne obejmują wykłady, prezentacje, slajdy, animacje. Co istotne dla uczestników, można je wielokrotnie odtwarzać i powtarzać najtrudniejsze zagadnienia.
Szkolenia zawodowe online
Szkolenia zawodowe online

Zarówno kursy online synchroniczne, jak i asynchroniczne pozwalają zwiększyć swoje kompetencje zawodowe. Mogą kończyć się egzaminem i wydaniem odpowiedniego zaświadczenia lub certyfikatu, potwierdzającym zdobycie wiedzy.

Zalety kursów zawodowych online

W dzisiejszym świecie większość rzeczy można załatwić przez internet. Zakupy online, zdalne składanie wniosków w urzędach, zdalne spotkanie z lekarzem. Podobnie wygląda nauka. Osoby, które poznały e-learning, szybko przekonały się, że ta forma nauczania zapewnia niezwykły komfort i wygodę. Większość osób, mając do wyboru naukę stacjonarną i zdalną, wybierze tę drugą. Plusy, jakie wymieniają kursanci to:

 • Ogromna dostępność – osoby mieszkające w małych miastach i wsiach były często pokrzywdzone, ponieważ nie mogły się szkolić w swoim miejscu zamieszkania. Musiały wyjeżdżać do dużych aglomeracji, co było bardzo kłopotliwe i dezorganizowało życie. Dziś, dzięki możliwościom, jakie daje zdalna nauka każdy, bez względu na miejsce zamieszkania, wiek, stan zdrowia może poszerzać swoje kwalifikacje zawodowe. Ta forma jest szczególnie przydatna dla osób chorych, niepełnosprawnych, młodych rodziców, którzy nie mogą na długo opuszczać domu. Obecnie mieszkaniec Ustki może szkolić się u wybitnego trenera z Krakowa czy Warszawy, a potem otrzymać certyfikat, który będzie dużym atutem w szukaniu pracy.
 • Elastyczny czas nauki – ile to razy wyjście na kurs uniemożliwiła choroba dziecka, awaria samochodu czy nagłe sprawy domowe? Na szczęście, dzięki zdalnym kursom zawodowym uczyć można się o każdej godzinie, również w dni wolne i w nocy. W przypadku, gdy nieprzewiana sytuacja uniemożliwi udział w lekcji, będzie można odtworzyć ją w innym, dogodnym czasie.
 • Oszczędność czasu – nauka zdalna to ogromna oszczędność czasu, który, jak wiadomo jest dzisiaj na wagę złota. Nie ma potrzeby dojazdu na lekcje. Wystarczy komputer, smartfon, dostęp do internetu i spokojne miejsce, w którym można obejrzeć szkolenie.
 • Oszczędność pieniędzy – kursy zawodowe online są kilkakrotnie tańsze niż ich stacjonarne odpowiedniki.
Szkolenia zawodowe online
Szkolenia zawodowe online
 • Łatwość w obsłudze – z nauką zdalną poradzi sobie każdy, kto choć raz korzystał z komputera. Wystarczy wejść na stronę kursu i postępować zgodnie z pojawiającymi się wskazówkami.
 • Ciekawe materiały i nowoczesne narzędzia – w sieci dostępnych jest bardzo dużo kursów online, dlatego placówki starają się pokonać konkurencje. Aby przyciągnąć nowych uczestników, zapewniają ciekawe narzędzia i materiały np. pokazy slajdów, animacje, kursanci mają do dyspozycji czaty, blogi, materiały w formie plików pdf.
 • Możliwość otrzymania certyfikatu – zawodowe kursy online są tak samo ważne jak te, prowadzone w formie tradycyjnej. Większość z nich kończy się wydaniem odpowiedniego zaświadczenia lub certyfikatu (pisaliśmy niedawno: Kursy online z zaświadczeniem MEN).

Słabe punkty zdalnych kursów zawodowych

Obawy odnośnie nauki zdalnej mają najczęściej starsze osoby, które nie są przyzwyczajone do długiego siedzenia przed komputerem, preferują kontakt na żywo. Oczywiście trzeba to uszanować, każdy ma prawo wyboru i jeżeli chce, może podnosić swoje kwalifikacje na szkoleniach stacjonarnych. Jest grupa osób, która nie umie uczyć się bez nadzoru trenera, potrzebuje kogoś, kto będzie stał nad głową i zachęcał do nauki.

Dla uczących się dużą przeszkodzą może być również brak innych osób, z którymi można prowadzić dyskusje i wspólnie spędzić przerwę. Inny problemem, utrudniającym zdalną naukę może być brak odpowiedniego sprzętu. Wprawdzie coraz rzadziej, ale zdarza się jeszcze, że ktoś nie ma sprawnego komputera lub dostępu do internetu.

Pisaliśmy niedawno: Zastosowanie e-learningu

W takim wypadku lepiej wybrać tradycyjną formę nauki. Problemem może być również brak umiejętności skupienia uwagi, siedząc przed monitorem, we własnym domu, gdzie jest wiele rozpraszaczy, utrudniających naukę. Aby rozwiązać ten problem, należy znaleźć ciche miejsce, wyłączyć radio. TV, odłożyć telefon, poprosić innych domowników o chwilę spokoju. Słabym puntem zawodowych kursów online jest brak możliwości ćwiczeń praktycznych.

Szkolenia zawodowe online
Szkolenia zawodowe online

Oczywiście można oglądać filmiki, ale jednak najlepiej uczyć się robiąc coś samemu. Zdalnie nie da się nauczyć robić meble, naprawiać samochody czy budować domy. Do tego potrzebna jest praktyka. Rozwiązaniem tego problemu są kursy hybrydowe, łączące naukę zdalną z ćwiczeniami odbywającymi się w realu.

Zdalne kursy zawodowe – korzyści dla uczestników

Kursy zawodowe online to nie tylko nowe kompetencje i uaktualniona wiedza. Korzyści, jakie dają, jest o wiele więcej. Osoby, które uczą się, mają lepszą samoocenę, nabywają pewności siebie, czują, że są cennymi pracownikami. Kończąc kursy, nie muszą obawiać się bezrobocia, ponieważ rekruterzy chętnie zatrudniają osoby z bogatym CV, w którym widoczne są zawodowe kursy i szkolenia online. Uczestnicy kursów mają szanse na:

 • Zmianę ścieżki zawodowej (pisaliśmy na naszym innym blogu: Szkolenia online dla pracowników),
 • Odkrycie nowych talentów i umiejętności,
 • Realizacje planów zawodowych,
 • Zwiększenie własnej wartości,
 • Awans, podwyżkę, docenienie.

Zdalne szkolenia zawodowe są szanse na pracę na stanowisku, które daje satysfakcje i zadowolenie. To bardzo ważne, ponieważ satysfakcja zawodowa odbija się na całym życiu, również tym prywatnym. 

Szkolenia zawodowe online
Szkolenia zawodowe online

Szkolenia zawodowe online – korzyści dla pracodawcy

Szkolenia zawodowe przynoszą również masę korzyści dla pracodawców. Osoby kończące kurs zawodowy online  lepiej pracują, mają świeżą wiedzę, z którą mogą dzielić się z innymi. Na szkoleniach mogą poznać nowe technologie, narzędzia, czyli wszystko to, co ułatwi wykonywanie codziennych obowiązków. Ukończone szkolenie będzie również podstawą do starania się o awans czy inną formę doceniania.

Pisaliśmy niedawno: Szkolenia online miękkie i twarde

Pracodawca na pewno przychylniejszym okiem spojrzy na kogoś, kto chętnie się uczy, wnosi coś do firmy, niż na kogoś, kto jedynie bazuje na wiedzy zdobytej lata temu w szkole. Osoby podnoszące swoje kwalifikacje uważne są za aktywne, zaangażowane, samodzielne, z pasją. Dzięki temu, że nieustannie poznają nowe rzeczy, są cennymi pracownikami, których żaden szef nie będzie chciał się pozbyć.

Kto może korzystać ze zdalnych kursów zawodowych?

Na to pytanie jest tylko jedna odpowiedź. Ze zdalnych kursów zawodowych może korzystać każdy, kto chce się uczyć i poszerzać swoje kwalifikacje. To szansa dla osób wchodzących na rynek pracy, dla bezrobotnych czy tych, które nie czują się dobrze na obecnym stanowisku. Szkolenia zawodowe online są doskonałym sposobem na zmianę ścieżki zawodowej.

Osoby niezadowolone z aktualnego stanowiska,  mogą pracować w starym zawodzie, a jednocześnie szkolić się i zdobywać nowe kompetencje. Po ukończeniu szkolenia mogą spokojne szukać innej, odpowiadającej preferencjom pracy. CV, w którym znajdzie się informacja o ukończonym kursie zawodowym na pewno zostanie zauważone, a kandydat zaproszony do kolejnego etapu rekrutacji.

Szkolenia zawodowe online
Szkolenia zawodowe online

Dzięki temu, że oferta kursów zdalnych jest bardzo szeroka, mogą z nich korzystać osoby o różnym wykształceniu, pracujące zarówno fizycznie, jak i umysłowo. Obecnie największą popularnością cieszą się takie szkolenia zawodowe online jak:

Popularne są również kwalifikacyjne kursy zawodowe online z obsługi maszyn czy odświeżające wiedzę z konkretnego tematu. Niektóre kursy trzeba regularnie, co kilka lat odświeżać, a nauka zdalna stanowi duże udogodnienie. W życiu zawodowym warto również zadbać o kompetencje miękkie. To cechy, które są pożądane w niemal wszystkich zawodach.

Sprawdź także: Szkolenie z księgowości dla początkujących

Oczywiście bez wiedzy branżowej nie można pracować na specjalistycznym stanowisku, ale umiejętności komunikacyjne, zarządzania zespołem czy nauka negocjacji na pewno będą przydatne i ułatwią pracę. 

Szkolenia zawodowe online
Szkolenia zawodowe online

Kursy zawodowe online – o czym trzeba pamiętać? Osoby, decydujące się na szkolenia zawodowe online, muszą pamiętać, że najważniejszym elementem nauki jest motywacja i zaangażowanie. Nic nie da sam udział w kursie, jeżeli uczeń nie będzie brał czynnego udziału w zajęciach, będzie liczył, że nauka sama wejdzie do głowy. Trzeba poświęcić trochę czasu na naukę, czytać tematyczne książki czy przeglądać dostępne materiały.

Aby nauka była łatwiejsza i przyjemniejsza, należy wybrać kurs zawodowy online, odpowiadający zainteresowaniom czy uzdolnieniom. Warto również określić cel, jakiemu ma służyć nauka. Dla jednych może to być awans, dla innych zmiana zawodu czy znalezienie pracy. Ważne jest również, aby wybrać szkolenie zawodowe online warte uwagi, gwarantujące efektywną naukę i zdobycie nowych kompetencji.

Należy sprawdzić, przez kogo organizowany jest kurs, kto prowadzi wykłady, jakimi opiniami cieszy się szkoła. Warto poszperać w internecie, poczytać fora tematyczne, a także wejść na stronę internetową ośrodka szkoleniowego i zapoznać się z kadrą. Nauczyciele są najważniejsi i to, w jaki sposób przekazują wiedzę, jest ważnym elementem efektywnej nauki. Dobrze, jeżeli można skorzystać z bezpłatnej lekcji próbnej.

Dzięki temu można sprawdzić formę prowadzenia kursu, wykorzystane narzędzia, zapoznać się z trenerami. To pozwoli ocenić, czy szkolenie online jest tym, którego szukamy. Ważne jest również, aby zapoznać się z programem, sprawdzić, czy omawiane zagadnienia będą przydatne. Dużym plusem jest fakt, że zdalny kurs zawodowy kończy się wydaniem certyfikatu.

Sprawdź także: Kurs marketingu internetowego

Szkolenia zawodowe online wymagają pewnego poświęcenia i wysiłku, ale nie warto z nich rezygnować. Dają ogromne możliwości rozwoju, a przy tym są łatwo dostępne, pozwalają na naukę w komfortowych warunkach i wolnym czasie. To źródło nowej wiedzy, która na pewno szybko zaowocuje.