Kursy rozwoju osobistego online

Kursy rozwoju osobistego online – czy warto z nich korzystać?

Kursy rozwoju osobistego online są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą nad sobą popracować, dążą do tego, aby odkryć swoje słabe i mocne strony. To dobra opcja, która pozwala rozwinąć posiadane talenty, okryć nowe, a także popracować nad swoimi kompetencjami miękkimi. Dziś sama wiedza to za mało.

Pracodawcy szukają osób, które nie stoją w miejscu, dbają nie tylko o aktualną wiedzą, ale również pracują nad swoimi zdolnościami komunikacyjnymi czy umiejętnością pracy pod presją czasu. Eksperci przewidują, że za kilkanaście lat o właśnie kompetencje miękkie będą w dużej mierze decydowały o zatrudnieniu.

Już dziś coraz częściej w ogłoszeniach pojawiają się takie wymagane cechy jak kreatywność, samodzielność, umiejętność pracy w grupie. Warto nad nimi pracować, przydadzą się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Kursy rozwoju osobistego online – jeden ze sposobów na rozwój osobisty

Rozwój osobisty jest bardzo ważny w życiu każdego człowieka. Nie można o nim zapomnieć, to proces, który powinien trwać nieustannie. Osoby, które robią coś dla siebie, są szczęśliwsze, mają lepszą samoocenę, czują się spełnione w każdym aspekcie życia. Jest kilka sposobów na rozwój osobisty.

Na początku warto znaleźć trochę czasu dla siebie, przeanalizować swoje słabe i mocne strony, poznać siebie, sprawdzić, w czym się dobrze czujemy, a nad czym warto popracować. Jest wiele sposobów samorozwoju. Niektóre z nich są stałym elementem życia, nawet nie wiem, kiedy się rozwijamy. W rozwoju osobistym ważne jest poznawanie świata, innych ludzi, innych kultur.

Sprawdź także: Najpopularniejsze kursy online

Takie spotkania kształcą, rozwijają horyzonty, pomagają zrozumieć różnorodność. Dzięki nowym doświadczeniom ludzie lepiej poznają samych siebie. Podróże są często zachętą na nauki, poznawania obcych języków, sprzyjają rozwojowi.

Nie trzeba podróżować na drugi koniec świata, na początku warto poznać swoją okolicę, najbliższy region, Osoby, które chcą się rozwijać, powinny wykorzystywać do tego wolne chwile. Warto regularnie czytać książki, słuchać audiobooków, również tych, na temat samorozwoju. Czytanie ćwiczy mózg, rozwija wyobraźnię, kreatywność i pamięć, pomaga patrzeć na świat z szerszej perspektywy.

Dobrym, darmowym sposobem na samorozwój jest korzystanie z podcastów. W internecie można znaleźć audycje z różnych dziedzin, które pozwalają na rozwój nawet najbardziej zapracowanym. Podcastów można słuchać w każdej wolnej chwili, podczas sprzątania, podróży, w drodze do pracy. Dobrą metodą są również webinary. To transmisje na żywo, dzięki którym można poznać wiele nowych tematów, uaktualnić swoją wiedzę itp. Warto zakładać sobie jakieś cele i systematycznie do nich dążyć.

Pisaliśmy niedawno również: Szkolenia biurowe online z certyfikatem

Kursy rozwoju osobistego online
Kursy rozwoju osobistego online

Oczywiście nie należy zapominać o wypoczynku, ale leżenie na kanapie lepiej zastąpić aktywnością na świeżym powietrzu, poznawaniem nowym miejsc, relaksem na łonie natury. Aby nie popaść w rutynę, warto podejmować wyzwania, stawiać przed sobą jakieś cele. To poprawia samoocenę i zachęca do dalszego wysiłku. W samorozwoju ważna jest ciągła nauka, także od innych osób.

Warto obserwować bardziej doświadczonych kolegów, brać udział w kółkach dyskusyjnych, warsztatach, zajęciach dopasowanych do swoich zainteresowań. Rozwijanie swoich pasji jest również istotnym elementem rozwoju osobistego. Warto robić, to co się kocha, dzięki temu życie będzie ciekawe i pełne barw. Ważne jest również wychodzenie poza swoją strefę komfortu.

To trudne, powoduje lęk i stres, jednak z czasem przynosi same korzyści. Ludzie, którzy decydują się na zmiany, czują się dowartościowani, poznają nowe doświadczenia, mają większą motywację, są również bardziej wydajni w życiu zawodowym. Czasami wyjście poza strefę komfortu pozwala zmienić na lepsze swoje życie zawodowe i osobiste. Nie można zapomnieć również o kursach rozwoju zawodowego online. Są niezwykle przydatne, dzięki nim można uwierzyć w siebie, poznać swoje możliwości.

Rozwój osobisty – co to tak naprawdę jest?

O samorozwoju mówi się dziś bardzo dużo, ale nie wszyscy wiedzą, co to tak naprawdę oznacza. Rozwój osobisty to cały szereg działań, które prowadzą do lepszego życia. Dotyczy życia zawodowego, społecznego i emocjonalnego. Polega m.in. na rozszerzaniu własnego potencjału, zwiększaniu kompetencji, rozwijaniu talentów, pokonywaniu słabości.

Należy pamiętać, że rozwój osobisty powinien trwać całe życie, nigdy nie należy osiadać na laurach. Warto pamiętać o rozwoju w pracy zawodowej, bo dzięki temu można awansować, otrzymać podwyżkę, zmienić stanowisko na lepsze.

Rozwój osobisty w pracy oznacza pracę nad swoimi kompetencjami, np. rozwijanie kompetencji społecznych czy naukę pracy w grupie. Czasami pracodawcy sami proponują podwładnym szkolenia z kompetencji miękkich, ale najczęściej pracownicy muszą szkolić się na własną rękę.

Nie warto z tego rezygnować, ponieważ kursy rozwoju osobistego online są inwestycją w samego siebie, mogą przydać się w dalszym życiu zawodowym (pisaliśmy m.in. Kursy online dla początkujących księgowych. Rozwój osobisty przynosi wiele korzyści. Główne z nich to:

 • Wzrost poczucia własnej wartości, skuteczności oraz nabycie dystansu do własnej osoby,
 • Wzrost samoakceptacji i pewności siebie,
 • Wzrost efektywności w życiu zawodowym i prywatnym,
 • Lepsze zarządzanie czasem,
 • Pokonywanie własnych słabości,
 • Lepsze rozumienie świata i innych ludzi,
 • Wzrost motywacji do działania,
 • Lepsze relacje z innymi ludźmi,
 • Większa asertywność,
 • Lepsze radzenie sobie ze stresem,
 • Szybsze radzenie sobie z pojawiającymi się problemami.

Jak widać, osoby, które inwestują w rozwój osobisty, lepiej radzą sobie na każdej płaszczyźnie życia.

Kursy rozwoju osobistego online
Kursy rozwoju osobistego online

Kursy rozwoju osobistego online – szansa na lepszą przyszłość

Samorozwój pozwala poczuć się lepiej ze samym sobą, daje szanse na lepszą jakość życia. Warto rozwijać się, stosując różne znane metody. Warto również wziąć udział w zdalnym kursie z samorozwoju, który na pewno podniesie samoocenę i pozwoli poznać swoje wnętrze. Dzięki kursom można poznać metody pracy nad sobą, które pozwolą ruszyć z miejsca i zmienić swoje życie. Oczywiście trzeba pamiętać, że sam udział w kursie to za mało.

Sprawdź także: Skuteczna komunikacja interpersonalna

Potrzebna jest praca własna, duże zaangażowanie i motywacja. W internecie można znaleźć różnego typu kursy z samorozwoju. Dostępne są szkolenia asynchroniczne i synchroniczne.

Te pierwsze są przygotowane wcześniej, a dostęp do materiałów otrzymuje się po opłaceniu kursów. Kursanci mogą w każdej wolnej chwili słuchać wykładów, wykonywać zlecone ćwiczenia, oglądać przesłane filmy. Są również szkolenia synchroniczne, które odbywają się w czasie rzeczywistym, dzięki czemu przypominają tradycyjną naukę.

Kursy rozwoju osobistego online organizowane są zazwyczaj przez psychologów, którzy prowadzą wykłady, wciągają do dyskusji, zlecają ćwiczenia w grupach. Ta forma zmusza do komunikacji, zapewnia trening interpersonalny. Zarówno kursy zdalne rozwoju osobistego synchroniczne, jak i asynchroniczne są skuteczne, pozwalają poprawić swoje kompetencje miękkie.

Jakie kursy rozwoju osobistego online można znaleźć w internecie?

W sieci można znaleźć szeroką ofertę kursów rozwoju osobistego online kierowaną zarówno do ogółu odbiorców, jak i do określonej grupy ludzi. Są szkolenia z rozwoju osobistego przeznaczone dla menadżerów, specjalistów, przedstawicieli handlowych itp. Na kursach doskonalone są umiejętności przydatne zarówno w sytuacjach zawodowych, jak i prywatnych. Główne tematy szkoleń, które można znaleźć w internecie to:

 • Nauka asertywności – to ważna umiejętność, która przydaje się w każdej dziedzinie życie. Mało kto z nas umie odmawiać, a kurs uczy, jak robić to skutecznie, ale bez urażania drugiej osoby.
 • Kreatywne myślenie i skuteczne rozwiązywanie problemów – ta umiejętność jest mile widziana przez pracodawców, ale przydaje się również w życiu codziennym. Osoby kreatywne są w stanie znaleźć rozwiązanie dla każdej sytuacji, potrafią rozwiązywać problemy, nieustannie szukają konstruktywnych rozwiązań. Nigdy nie nudzą się sami z sobą. Ludzie kreatywnie są lubiani przez innych, potrafią zarażać grupę swoją pomysłowością.
 • Sztuka prowadzenia dyskusji – ta umiejętność przydaje się na różnych stanowiskach, pomaga przedstawić swoje zdanie, umożliwia prowadzenie negocjacji. Wiele osób nie umie dyskutować, przez to tracą okazję na awans, podwyżkę, są niezauważane. Szkolenia uczą, jak wyróżnić się spośród tłumu, pokazać się z lepszej strony przełożonym.
 • Jak radzić sobie ze stresem – stres jest nieodłącznym elementem życia, nie da się go całkowicie wyeliminować. Szkolenia pokazują, co zrobić, aby stres działał mobilizująco, zachęcał do działania.
 • Efektywne zarządzanie czasem – kolejna ważna umiejętność, która pozwala pozbyć się zamieszania i bałaganu w życiu. Trenerzy uczą, jak oddzielać rzeczy ważne od mniej ważnych, jak wyznaczać zadania priorytetowe od tych, które mogą poczekać. Dzięki umiejętności planowania czasu uczestnicy wiedzą, jak planować grafik, aby mieć czas na prace, życie rodzinne i hobby.
 • Jak utrzymać równowagę między pracą a życie osobistym – wiele osób popada w pracoholizm, nie umie przestać myśleć o pracy. To powoduje liczne problemy, przyczynia się do pogorszenia zdrowia fizycznego i psychicznego. Trenerzy uczą, jak rozdzielić życie prywatne i zawodowe, podpowiadają, jak znaleźć swoją pasję i nauczyć się odpoczywać.
Kursy rozwoju osobistego online
Kursy rozwoju osobistego online
 • Sztuka podejmowania decyzji – w obecnych czasach wiele osób nie umie samodzielnie podejmować decyzji. Nawet dorośli ludzie wolą, aż ktoś zdecyduje za nich. To duży błąd, takie postępowania powoduje frustracje, złość, nie pozwala wykorzystać życiowych okazji. Ludzie boją się ryzyka, ale przez to wiele tracą. Na kursach online można nauczyć się podejmować ryzyka i samodzielnie decydować o swoim losie. Tylko dzięki temu można osiągnąć sukces i cieszyć się ze swojego życia.
 • Komunikacja interpersonalna i praca w zespole – ta cecha jest obecnie bardzo pożądana na wielu stanowiskach, pojawia się niemal w każdym ogłoszeniu do pracy. Pracodawcy szukają osób, które są w stanie pracować zarówno samodzielnie, jak i w grupie. Dziś na porządku dziennym są wspólne burze mózgów, dyskusje, dzielenie się pomysłami. Do tego niezbędne są dobre zdolności interpersonalne, które można zdobyć na zdalnych kursach rozwoju osobistego. Pracodawcy często sami kierują na takie szkolenia podwładnych, ponieważ zależy im na dobrej, efektywnej komunikacji, która pomaga zwiększyć sukces firmy.
 • Logiczne myślenie – to ważna umiejętność, która pozwala szybko wyciągać wnioski, uczy analitycznego myślenia, potrzebnego w pełnym nowych technologii świecie.

Menadżerowie i kadra zarządzająca mogą skorzystać z takich szkoleń jak:

 • Prawidłowe budowanie zespołu,
 • Sztuka motywowania i dyscyplinowania,
 • Asertywność w pracy,
 • Metody mediacji itp.

Osoby, które zarządzają innymi, uczą się na szkoleniach budowania zmotywowanego i zaangażowanego zespołu, tworzenia przyjaznej atmosfery, sprzyjającej konstruktywnej pracy. Trenerzy pokazują techniki kierowania ludźmi, techniki zarządzania, a także panowania nad emocjami.

To bardzo ważne, ponieważ menadżer musi być opanowany, nie może dać się ponieść emocjom, krzyczeć, nadużywać stanowiska. Ważnym elementem szkolenia jest również nauka dyskusji, brania udziału w wystąpieniach publicznych itp.

Po co korzystać ze zdalnych szkoleń z rozwoju osobistego?

Kursy rozwoju osobistego online są przydatne dla każdego, niezależnie od wieku, wykształcenie czy wykonywanego zawodu. W szczególności powinny z nich skorzystać osoby, które źle czują się same z sobą, praca nie daje im satysfakcji, życie prywatne jest pełne kryzysów.

Dobre kursy pomagają budować siłę wewnętrzną, która przydaje się w każdej dziedzinie życia. Osoby, które regularnie się szkolą i dbają o swój samorozwój, są silniejsze, mają lepsza jakość życia, szybciej realizuję swoje plany i marzenia. Zmiany są zauważalne w życiu osobistym i zawodowym, wpływają na relacje, motywacje, zdrowie, pracę i życie osobiste.

Pisaliśmy niedawno również: Szkolenia maturalne online

Uczestnicy szkoleń otrzymuje wiele wskazówek i ćwiczeń, dzięki, którym mogą poznać swoje najmocniejsze strony. Na kursach uczą się bardziej lubić i szanować siebie, odzyskują energię i odwagę do planowania dalszego życia.

Kursy pokazują, jak określić swoje życiowe cele, jak przestać przejmować się tym, co mówią inni, jak zarządzać swoimi myślami i pokonywać ograniczenia. Udział w szkolenia pozytywnie wpływa na relacje z innymi ludźmi, rodziną, znajomymi i współpracownikami. Szkolenia online dają wartościową wiedzę, zmuszają do działania, są motywatorem do zmiany swojego życia na lepsze.

Kursy rozwoju osobistego online
Kursy rozwoju osobistego online

Jak wybrać wartościowe szkolenie online z zakresu rozwoju osobistego?

Rozwój osobisty to obecnie bardzo modny i popularny temat, dlatego w internecie pojawia się coraz więcej szkoleń z tego zakresu. Niestety, niektóre z nich są tylko po to, aby wyciągnąć pieniądze, nie pomagają w poprawie jakości życia. Co zrobić, aby uniknąć straty czasu i wyrzucania pieniędzy w błoto? W każdym kursie najważniejszą rolę odgrywają osoby prowadzące.

Kursy rozwoju osobistego online powinny być stworzone przez psychologów lub doświadczonych trenerów samorozwoju, którzy wiedzą, jak pomóc uczestnikom znaleźć swoje mocne strony i popracować nad słabszymi. Dobre sprawdzone firmy oferują możliwość skorzystania z darmowej lekcji, która pozwala na poznanie trenera i metod, którymi pracuje.

Pisaliśmy niedawno również: Szkolenia online dla początkujących rekruterów

Między trenerem i uczestnikiem powinno „zaiskrzyć”, a lekcja testowa jest świetną okazją, aby to sprawdzić. Niektóre szkoły oferują również konsultację telefoniczną, która pozwala przekonać się, czy wiedza, którą będzie przekazywał trener, jest tym, czego szukamy. Warto szukać kursów, organizowanych przez osoby, które wydały jakąś publikacje, są autorami audycji, prowadzą blogi.

Przed kursem można zapoznać się z materiałami i sprawdzić metody, jakie będą stosowane w danym szkoleniu. Ważne jest również sprawdzenie opinie innych użytkowników kursu. Można je znaleźć w mediach społecznościowych czy na forach tematycznych. Jeżeli jest taka możliwość, warto porozmawiać z osobami, które brały udział w kursach rozwoju osobistego online, spytać, co dały zajęcia, czy stały się początkiem pozytywnych zmian w życiu.

 Plusy korzystania ze zdalnych szkoleń rozwoju osobistego

Dzisiaj cały świat funkcjonuje w oparciu o internet. W sieci robi się zakupy, załatwia sprawy urzędowe, korzysta z konsultacji lekarskich. Od kilku lat ogromnym zainteresowaniem cieszą się zdalne kursy i szkolenia. Wzrost popularności tej formy nauki nastąpił w 2020 roku, na skutek sytuacji pandemicznej, która zapanowała na całym świecie.

W celu ograniczenia kontaktów społecznych rządy ograniczyły naukę stacjonarną, szkoły i ośrodki szkoleniowe musiały przestawić się na nowy tryb nauczania. Początkowo była to nowość, która wzbudzała niepokój, ale szybko zdalne kursy stały się ulubionym sposobem na podnoszenie kwalifikacji miękkich i twardych. Kursy rozwoju osobistego online mają wiele zalet, korzysta z nich coraz więcej osób. Mocne strony tego rozwiązania to:

 • Duża elastyczność – życie w biegu jest typowe dla dzisiejszych czasów, dlatego wiele osób ma problem z wygospodarowaniem czasu na kursy stacjonarne. Nauka zdalna jest łatwiejsza do wciśnięcia w napięty grafik, każdy może wybrać taką formę kursów, jaka mu odpowiada. Szkolenia online z rozwoju zawodowego można odtwarzać w każdej porze dnia i nocy, umożliwiają rozwój kompetencji miękkich w czasie podróży czy na przerwie w pracy. Kursy online pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu, nie trzeba nigdzie dojeżdżać, tracić czas na stanie w korkach.
 • Dostępność – kiedyś można było korzystać ze szkoleń, które odbywały się w najbliższej okolicy. Teraz, dzięki możliwościom, jakie daje internet zapisać się na zdalne kursy rozwoju osobistego u najlepszych trenerów z każdej części Polski. Odległość nie ma żadnego znaczenia, dlatego można wybrać szkolenie prowadzone przez cenionego psychologa, autora znanych publikacji. Kursy zdalne są dostępne dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą wychodzić z domu, chorych, niepełnosprawnych. Każda osoba może zadbać o samorozwój, poczuć się lepiej we własnej skórze.
 • Dobra forma dla osób wycofanych – nie wszystkie osoby, mają odwagę brać udział w kursach stacjonarnych z samorozwoju. Niektórzy ludzie, zwłaszcza nieśmiali, niepewni siebie boją się, że zostaną zauważone, że ktoś się będzie z nich śmiał. Dzięki kursom online mogą w domowym zaciszu pracować nad swoimi słabymi stronami. W domu, przed komputerem nikt nie ocenia, nie krytykuje, a to pozwala wsłuchać się w to, co mówi trener. Po takim kursie osoby nieśmiałe nabierają pewności siebie, poprawia się ich samoocena, są gotowe stawić czoła wszystkich przeciwnościom losu.
 • Duży wybór szkoleń – w sieci można znaleźć mnóstwo różnych szkoleń z samorozwoju. Każdy może wybrać taką tematyką, która pomoże mu poprawić jakość życia. Są kursy i szkolenia przeznaczone dla każdego, bez względu na pracę, są również takie, przeznaczone do określonej grupy zawodowej (pisaliśmy na naszym innym blogu: Szkolenia online dla pracowników).
 • Oszczędność pieniędzyzdalne kursy dotyczące rozwoju osobistego są dużo tańsze niż ich stacjonarne odpowiedniki. Wynika to z tego, że organizator kursu nie musi płacić za salę czy materiały. Uczestnicy płacą jedynie za wiedzę, która otrzymują.
 • Samorozwój w przyjaznej atmosferze – w kursach online dotyczących samorozwoju można brać udział siedząc w domu, w ulubionym fotelu. Czasami zajęcia odtwarzane są na terenie zakładu pracy, ale i w takiej sytuacji biorę w nich udział znajome osoby. To sprawia, że nie nikt nie czuje się zakłopotany, może swobodnie brać udział w dyskusjach czy w zgranej grupie ćwiczyć swoje kompetencje miękkie.
 • Różnorodne materiały – organizatorzy zdalnych kursów samorozwoju oferują różne materiały, pomagające przyswoić przekazywaną wiedzę. Mogą to być pliki w formie pdf. , nagrane wykłady, pliki audio, prezentacje itp. Każdy może wybrać metodą najbardziej odpowiednią dla siebie.
Kursy rozwoju osobistego online
Kursy rozwoju osobistego online

Kursy rozwoju osobistego online są bardzo potrzebne, pomagają poprawić jakość życia. Dzięki nim można zadbać o sprawy prywatne, poprawić relacje rodzinie, społeczne oraz zawodowe. Dziś pracodawcy bardzo cenią osoby, które chcą się rozwijać, preferują pracowników, którzy dbają nie tylko o wiedzę, ale również o to, jakimi są ludźmi.

Samokształcenie pomaga lepiej poczuć się samemu z sobą, sprzyja również dobrym relacjom z innymi ludźmi. Warto o to dbać, kształcić się na różne sposoby, korzystać ze zdalnych szkoleń.