Szkolenia z efektywności – jak poprawić efektywność w działaniu?

Sukces to składowa wysiłku, zaangażowania, poświęcenia oraz nierzadko ciężkiej pracy, bez względu na wyznaczony cel – szkolenia z efektywności, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem, kładą na to nacisk jeszcze dobitniej. Efektywność w działaniu można wypracować, i dzięki temu szybciej osiągać lepsze wyniki w pracy jak i życiu osobistym. Jak pracować samodzielnie nad wydajnością na co dzień, i czemu warto skorzystać z profesjonalnych szkoleń?

Szkolenia z efektywności – zdobywaj wyznaczone cele i pracuj efektywnie.

Oto najważniejsze założenia, bez których nie możesz zacząć! Przyjrzyj się swojej rutynie dnia – rozpraszacze i marnowanie czasu. Pierwszym krokiem do efektywnego zarządzania swoim czasem w ciągu dnia jest dogłębna analiza codziennej rutyny, od momentu wstania rano, aż do wieczornego prysznica i zasypiania (pisaliśmy m.in. Szkolenia z zarządzania czasem. Mamy również Szkolenie z czasu pracy). Podczas takiej analizy może się okazać, że mnóstwo czasu przebiega nam między palcami, a który przy odrobinie wysiłku można by zagospodarować w przydatny sposób.

Samodzielne szkolenia z efektywności polegają przede wszystkim na świadomym zarządzaniu swoim czasem, i działanie według wcześniej określonego planu, który jednak przewiduje również zdarzenia losowe czy inne, nagłe sytuacje. Celem tego jest przecież wykonanie danych czynności, zadań czy obowiązków, które prowadzą nas do celu. Wracając jednak do analizy przebiegu naszego dnia, warto przyjrzeć się np. naszej codziennej rutynie, np. oglądania telewizji, przeglądania telefonu, czy innych przyzwyczajeń – może okazać się, że marnujemy dziennie nawet kilka godzin, które możemy przecież zagospodarować w zupełnie inny sposób, np. czytając wartościową książkę, medytując, czy przeznaczając na aktywność fizyczną, lub inne zajęcia ważne dla naszych celów.

Szkolenia z efektywności
Szkolenia z efektywności

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele czasu marnujemy na zupełnie nieistotne rzeczy, których redukcja w ciągu dnia może nam dać dodatkowy czas na wybrane czynności. Istotnym elementem, który warto wziąć szczególnie pod uwagę to urządzenia elektroniczne, które są istnym pochłaniaczem czasu i uwagi. Bezmyślne przeglądanie mediów społecznościowych, filmików czy innych rzeczy w Internecie za pośrednictwem np. telefonu czy komputera to największa zmora szkoleniowców prowadzących kurs efektywności osobistej, i ten wątek jest również szeroko omawiany w jego trakcie.

Pisaliśmy niedawno również: Szkolenia sprzedażowe i warsztaty sprzedażowe

Świadomość tego, że nie wszystko co znajduje się w sieci, a także wokół nas jest warte naszej ciągłej uwagi, znacznie ułatwia proces ułożenia planu działania, jak również pozwala świadomie ograniczyć te czynności np. do godziny dziennie. I o ile początki mogą być naprawdę trudne, to przydaje się tu zdecydowanie samodyscyplina, która pozwala porzucić negatywne nawyki, i zastąpić je tymi dobrymi.

Stwórz plan działania – na co zwrócić szczególną uwagę?

Tworząc plan działania do celu, który chcemy osiągnąć nie warto być zbyt ambitnym, a niestety ta cecha najczęściej jest przyczyną szybkiego porzucenia tego planu i powrotu do szkodliwych nawyków marnowania czasu. Chcesz nauczyć się nowego języka? Rozpisz plan na najbliższy tydzień, w którym codziennie przez godzinę dziennie poświęcisz się studiowaniu gramatyki i nowych słów. Jedna godzina dziennie wydaje się być niepozorna, jednak w perspektywie tygodnia jest to już 7 godzin aktywnej nauki. Małe kroki do dużego celu doprowadzą nas o wiele szybciej i pewniej, niżeli próba ogromnych kroków w jak najkrótszym czasie.

Tworząc plan działania warto też uwzględniać przerwy na posiłek, odpoczynek czy właśnie przeglądanie Internetu, w ramach rozrywki i relaksu. Ważnym czynnikiem powinna być również ilość obowiązków i czynności, które chcemy wykonać danego dnia. Szkolenia z efektywności prowadzone przez specjalistów zawsze uczą swoich kursantów, że najgorszym wrogiem efektywności jest nadmiar obowiązków, przepracowanie, i brak uwzględnienia odpoczynku. Człowiek nie jest w stanie efektywnie działać, jeżeli narzuci sobie dużą ilość obowiązków przez długi okres czasu – prędzej czy później następuje moment, kiedy odpoczynek nie staje się przyjemnością, ale koniecznością.

Pisaliśmy niedawno: Szkolenia dla HR

Co do planowania obowiązków każdego dnia, warto wziąć również pod uwagę szczyt naszej produktywności w ciągu dnia – jeżeli chętnie wstajemy wcześnie rano i to wtedy mamy największy przypływ energii, to właśnie wtedy powinniśmy zająć się priorytetowymi zadaniami i czynnościami, np. pracą zawodową, i innymi obowiązkami, które mają określony termin wykonania (pisaliśmy m.in. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych). Kiedy produktywność spada, warto zająć się mniej angażującymi czynnościami, np. medytacją, czytaniem książki czy siłownią. Dopasowanie planu działania do naszego zegara energetycznego jest właściwie kluczowe, by spędzić dzień produktywnie, a każdy z nich będzie przybliżał nas do większego, wyznaczonego celu.

Szkolenia z efektywności
Szkolenia z efektywności

Czy rutyna to coś złego, czyli o pozytywnych nawykach i uporządkowanym życiu

Przyjęło się, że rutyna zabija kreatywność, a w dłuższej perspektywie jest szkodliwa i prowadzi do chronicznego zmęczenia i potrzeby natychmiastowych zmian. Nie jest to do końca prawdą – pozytywna rutyna, która stale jest pod kontrolą, i planowana świadomie może przynieść naprawdę duże korzyści każdemu, kto ją wprowadzi do swojego życia. Szkolenia z efektywności omawiając szeroko temat planowania i nawyków, pokazuje również, jak stworzyć rutynę, która będzie służyć indywidualnie każdej osobie, bo rutyna wcale nie musi być zła. Przewidywalność naszych działań i ich powtarzalność przez określony czas pozwala przede wszystkim zbudować pozytywne nawyki, a to jest podstawą w efektywnym działaniu. Jak zadbać o pozytywną rutynę?

Trzeba odpowiednio rozpocząć dzień! Wiele ludzi tuż po przebudzeniu najpierw sięga po telefon, by przejrzeć media społecznościowe czy sprawdzić, czy nie dostali jakiejś ważnej wiadomości. Nie jest to dobrym nawykiem! Rano warto rozpocząć dzień od pożywnego śniadania, ulubionej kawy, np. słuchając ulubionej muzyki czy radia. Dzięki temu organizm przebudzi się w naturalny sposób, bez nadmiaru informacji cyfrowych, jakimi raczymy go od samego rana, sięgając po komórkę.

Pisaliśmy niedawno: Kursy social media

Ta sama zasada tyczy się późniejszej części dnia – powtarzane rutynowo czynności wchodzą nam w krew, uczymy nasz organizm określonych reakcji i przyzwyczajamy do wysiłku psychicznego i fizycznego, dzięki czemu nie czujemy już ciągłego zmęczenia i znużenia określonymi zadaniami. Oczywistym jest, że rutyna może być męcząca, jeżeli nie jest dopasowana do naszych indywidualnych cech charakteru, oczekiwań i predyspozycji. Jeżeli należymy do osób, które są zdecydowanymi przeciwnikami rutyny, warto pamiętać, że pewne rytuały każdego dnia powinny pozostawać stałe, a cała reszta może, i powinna się zmieniać na różnym etapie naszego życia.

Dbanie o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne powinno być priorytetem, a wprowadzanie pewnej rutyny do naszego dnia właśnie to ułatwia.  Rutyna pomaga uporządkować nasze życie, i wycisnąć z każdego dnia sto procent – z pewnością usłyszymy to na każdym kursie z efektywności osobistej!

Miejsce pracy a efektywność – zadbaj o otoczenie!

Miejsce pracy, jego wygląd i estetyka są kwestiami zupełnie indywidualnymi, i nie da się narzucić wszystkim jednego sposobu na zadbanie o miejsce pracy. Wiele osób wykazuje największą efektywność w miejscu, które jest nieuporządkowane, panuje w nim chaos, a dookoła stanowiska jest mnóstwo różnych przedmiotów. Inni cenią sobie natomiast minimalizm, który pozwala na lepsze skupienie i koncentrację w czasie wykonywania określonych zadań.

Zdecydowanie jednak warto zadbać o to, by konkretna przestrzeń, w której znajdujemy się podczas wykonywania określonych obowiązków czy wyznaczonych zadań była maksymalnie uproszczona i minimalistyczna. Jest to znany trik psychologiczny, który efektywnie zwiększa naszą koncentrację. Uporządkowane stanowisko pracy nie rozprasza nas szelestem papieru, wyrazistymi kolorami czy drobiazgami pod ręką, dzięki czemu nasza uwaga jest skupiona wyłącznie na wykonywanej w danym momencie czynności. Jeżeli pracujemy przy biurku, to nie tylko ono powinno być uporządkowane, ale również przestrzeń w pomieszczeniu.

Dobre naświetlenie nie naraża oczu na zmęczenie, pozwala pracować również w godzinach nocnych. Dodatkowo niezwykle istotne jest krzesło biurowe – wielogodzinna praca przy biurku obciąża kręgosłup, i może powodować dyskomfort a nawet wykształcanie wad kręgosłupa. Dobrze dobrane krzesło będzie korygować naszą postawę siedzącą, a także odciąży kręgosłup w trakcie siedzenia. Jeżeli poświęcamy czas na naukę czy czynność, która wymaga od nas dużego skupienia, dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie w pokoju zielonych elementów, np. wyrazistych roślin czy delikatnych ozdób w tym kolorze.

Jak się okazuje, zielony kolor znacznie wspomaga koncentrację, uspokaja i nastraja pozytywnie do pracy. Ta sama zasada tyczy się nie tylko pracy w domu, ale również w biurze. Higiena pracy jest niezwykle istotna, i warto zwrócić na nią uwagę, kiedy staramy się pracować nad swoją efektywnością.

Pracuj nad koncentracją – multitasking odchodzi do lamusa!

Kultura multitaskingu powoli zaczyna odchodzić w niepamięć, co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem – wykonywanie kilku rzeczy na raz już nie jest tak dobre i pozytywnie odbierane, jak jeszcze kilka lat temu. Badania na przestrzeni ostatnich lat wykazują, że multitasking nie ma nic wspólnego z higieną pracy, efektywnością oraz szybkością w osiąganiu celów, a wręcz przeciwnie, ma praktycznie same minusy i szereg skutków ubocznych. Multitasking, czyli wykonywanie kilku czynności na raz nie jest zdrowy w dłuższej perspektywie, ani dodatkowo nie sprawia, że stajemy się wydajni i efektywni w swojej pracy.

Szkolenia z efektywności
Szkolenia z efektywności

Rozpraszając swoją uwagę na kilka rzeczy powodujemy, że najczęściej żadne zadanie nie jest wykonane z należytą starannością, a wyniki są przeciętne. O wiele lepsze efekty osiągniemy, jeżeli ułożony plan dnia pozwoli skupić się nam na pojedynczych czynnościach i zadaniach, co nie tylko przyniesie lepsze rezultaty, ale przede wszystkim nie będzie aż tak wymagające psychicznie.

Samodzielne szkolenie z efektywności, jakie przeprowadzamy reformując swoje dotychczasowe przyzwyczajenia i nawyki powinno zawierać również naukę o tym, jak nie rozpraszać swojej uwagi, i skupiać się na jednym zadaniu, by wykonać je jak najlepiej. Multitasking jest całkowitym zaprzeczeniem efektywności, ponieważ rzadko kiedy udaje się wykonać kilka rzeczy na raz starannie i dokładnie. Ten trend zapoczątkowany został kilka lat temu, jako jedna z metod pozwalających na większą wydajność. W rzeczywistości jednak wcale się to nie sprawdza, i w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do wypalenia zawodowego i problemów z koncentracją, a także zaburzeniami natury psychologicznej.

Zadbaj więc o higienę pracy, i nie stawiaj na wielozadaniowość – w dłuższej perspektywie nigdzie Cię to nie doprowadzi, a wręcz może zaszkodzić w dążeniu do celu. Harmonijna i systematyczna praca oparta o dobrze skonstruowany plan działania jest o wiele efektywniejsza i zdrowsza dla naszego samopoczucia.
Jak walczyć z prokrastynacją, czyli o samozaparciu i dyscyplinie

Tuż obok multitaskingu, na podium największych wrogów efektywności w działaniu jest niestety prokrastynacja, problem, który dotyka większą część społeczeństwa. Prokrastynacja polega na odkładaniu zadań na później, z myślą, że wrócimy do nich za jakiś czas, co działa w zasadzie morderczo na jakiekolwiek postanowienia, plany czy ogólnie rozumianą efektywność w działaniu. Wynika to przede wszystkim z niechęci do porzucenia strefy komfortu, ponieważ wysiłek związany z pracą czy nauką kojarzy nam się zwykle jako wysiłek i wyrzeczenie, a człowiek z natury lubi pozostawać w komforcie i wygodzie.

Niestety jednak efekty pracy nie pojawią się same, a prokrastynacja jedynie oddala nas od wyznaczonych celów. Jak zatem z nią walczyć? Niezbędne będzie tu przede wszystkim odrobina samozaparcia i chęć wykształcenia nowych, pozytywnych nawyków. Co dokładnie możemy zrobić? Szkolenia z efektywności wskazują jednogłośnie, że pozytywne nawyki wykształcają się, kiedy w momencie pojawienia się chęci wrócenia do tych starych i szkodliwych, automatycznie kierujemy myśli na coś zupełnie innego. Nie pozwalając sobie rozmyślać nad możliwościami odwlekania danej czynności na później, kierujemy swoje myśli na coś zupełnie innego, dzięki czemu nie pozwalamy sobie na chwilę zwątpienia (pisaliśmy również: Jakie kursy warto zrobić).

Jest to niewątpliwie żmudna praca osobista, jednak zdecydowanie warta wykonania – pokonanie prokrastynacji zwiększy naszą efektywność, skuteczność, a nasze cele staną się bliższe niż kiedykolwiek. Nie ma wątpliwości, że do tego potrzebne nam będzie samozaparcie i dyscyplina, jednak jeżeli decydujemy się na pracę nad samym sobą, warto motywować się codziennie i wyobrażać moment, kiedy dotrzemy do wyznaczonego celu. Radość, duma i zadowolenie jakie będą nam towarzyszyć, z pewnością zachęcają do podjęcia działania i pokonania największego wroga efektywności.

W tym procesie może pomóc nam wiedza i doświadczenie specjalistów, którzy prowadzą np. szkolenie z efektywności osobistej. Pod ich czujnym okiem wykształcimy pozytywne nawyki, i nauczymy się skutecznie walczyć ze słabościami i chęcią odkładania rzeczy na później.

Budowanie dobrych nawyków – od czego zacząć?

Wewnętrzna przemiana i pozbywanie się szkodliwych nawyków nie jest proste – najprostszym tego przykładem jest odchudzanie, które wymaga cierpliwości, wytrwałości i nierzadko wyjścia ze strefy komfortu, co samo w sobie jest dużym wyzwaniem. Najprostszym, i zarazem najbardziej banalnym sposobem na budowanie dobrych nawyków, jest zastępowanie nimi tych starych, i które zwyczajnie nam nie służą. Masz nawyk ciągłego sięgania po telefon i przeglądanie Instagrama, przez co przez palce przelatują Ci nierzadko godziny?

Szkolenia z efektywności
Szkolenia z efektywności

Zostaw telefon w drugim pokoju, wycisz powiadomienia na czas pracy – z początku możemy czuć dyskomfort i poczucie, że czegoś nam brakuje pod ręką, jednak po kilku dniach czy tygodniach to uczucie zniknie, a my będziemy mogli w pełni poświęcić się wykonywanemu zadaniu. Punktem docelowym budowania nawyków jest moment, kiedy zaczynamy coś robić automatycznie, bez zastanawiania się – wtedy możemy mówić o ich utrwaleniu w naszej codziennej rutynie. Tak jak wcześniej opisane kwestie związane z efektywnością, również budowanie nawyków wiąże się z samozaparciem i dyscypliną, których nie może nam zabraknąć w tym procesie. Jakie jednak nawyki są nam potrzebne, by zwiększyć efektywność?

Pisaliśmy niedawno również: Szkolenia marketingowe i Kurs marketingu internetowego

Przede wszystkim nawyk planowania, i działania zgodnie z tymże planem. Należy być w tej kwestii elastycznym, jednak warto starać się go wykonywać codziennie na sto procent. Nawykiem powinno stać się również regularny sen, zdrowe odżywianie, oraz wypoczynek. Bez tych trzech, codziennych rytuałów nie ma mowy o skutecznym i efektywnym działaniu w dłuższej perspektywie.

Więcej o dobrych nawykach dla ludzi efektywnych w życiu zawodowym i prywatnym możemy dowiedzieć się od specjalistów prowadzących szkolenia online z efektywności, którzy na własnym przykładzie uczą, co przydaje się w codziennym życiu osobom, które dążą do samodoskonalenia osobistego.

Wykorzystaj swój dzień do maksimum!

Każdy z nas ma do dyspozycji 24 godziny każdego dnia – to, jak zagospodarujemy dany nam czas, zależy tylko i wyłącznie od nas. Tyle samo czasu posiadają zarówno osoby, które osiągają sukcesy w wybranej dziedzinie, jak i te, które zmagają się z prokrastynacją, lub zwyczajnie z nią nie walczą. Różnica oczywiście polega na rozdysponowaniu tym czasem oraz produktywności w działaniach, i na tym właśnie polega nauka efektywności. Jeżeli chcemy osiągać wyznaczone nam cele, bez wątpienia musimy działać zgodnie z wyznaczonym planem, i wykorzystywać swój dzień na sto procent tak, by kładąc się do łóżka wieczorem czuć spełnienie i zadowolenie.

Wykorzystywanie każdego dnia do maksimum może mieć wiele wymiarów – redukcja czasu spędzonego na przeglądaniu mediów społecznościowych, czy np. zagospodarowanie czasu podczas podróży do pracy i z powrotem może dać nam dodatkową przestrzeń na efektywne działanie. Nieważne, czy jest to czytanie rozwojowej książki, nauka słówek obcego języka, czy słuchanie interesującego wykładu o biznesie – każda chwila w ciągu dnia jest cenna, a osoby zmotywowane i chętne do podejmowania działań wykorzystują je na sto procent.

Pisaliśmy niedawno również: Szkolenia z zarządzania projektami

Taka mentalność nie przychodzi od razu, trzeba nierzadko wielu lat pracy i wyrzeczeń, by dojść do maksymalnej efektywności w ciągu dnia, jednak od czegoś trzeba zacząć. Opisany już wcześniej plan działania, który powinniśmy skonstruować pozwala na analizę naszego dnia, i przyjrzeniu się naszym nawykom głębiej, niż robimy to na co dzień. Nawyki to oprogramowanie, które nie angażuje naszego myślenia w ciągu dnia – robimy coś automatycznie i bez zastanowienia, więc jeżeli wykształcimy w sobie nawyk optymalizacji działań i wykorzystywania każdej wolnej chwili na realizację celów, efekty przyjdą szybciej niż nam się wydaje.

Szkolenia z efektywności
Szkolenia z efektywności

Pamiętaj o wypoczynku i higienie pracy

Zmęczony i przepracowany człowiek szybko traci motywację do działania, i o wiele łatwiej ulega wrogiej prokrastynacji, przez co cele oddalają się w czasie. Efektywne działanie w ciągu dnia wymaga od nas wypoczętego umysłu i odżywionego ciała, dlatego też niezwykle istotna jest higiena pracy i wypoczynek w ciągu dnia. Na etapie tworzenia planu dnia koniecznie uwzględnić trzeba przerwy i wypoczynek, które pozwolą na chwilę odetchnąć i zebrać siły.

Szkolenia z efektywności, które wybierzemy pozwoli nam zrozumieć nie tylko tajniki efektywnej pracy i odpowiedniej mentalności, ale również znaczenie odpoczynku i regeneracji, o czym wielu ludzi zapomina, kiedy podekscytowani nowymi możliwościami zabierają się do pracy. Wypoczynek to nie tylko osiem godzin snu każdej nocy, ale również przerwy na medytację, czy choćby krótką drzemkę. Nadmiar pracy negatywnie odbija się na naszej efektywności, i znacznie obniża poziom motywacji, kiedy pojawia się zmęczenie i wypalenie.

Tak jak już wcześniej wspomniano, mniejsze kroki wykonywane regularnie zaprowadzą nas do celu – duże kroki w szybkim tempie mogą ten proces paradoksalnie spowolnić, bo zmęczony człowiek szybko traci zapał i chęć do pracy, i wraca do starych nawyków i prokrastynacji.

Rozwój pod okiem specjalistów – rozważ dobre szkolenie z efektywności!

Już wcześniej wspomniane szkolenia z efektywności to doskonała alternatywa dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją podróż w rozwoju osobistym i zawodowym. Zbudowanie porządnych fundamentów pod dalsze działania pozwoli na szybsze i łatwiejsze zmiany, bo skorzystamy z wiedzy i praktyki osób, które już tę drogę przebyły. Do wyboru mamy całą paletę różnych kursów, dedykowanych zarówno osobom skupiającym się na rozwoju zawodowym, jak i osobistym (pisaliśmy m.in. Praktyczne szkolenia online).

Szkolenia z efektywności dedykowane są nie tylko menadżerom, dyrektorom i osobom zarządzającym zespołem, ale również osób, które borykają się z prokrastynacją, i mają trudności z wytrwałym dążeniem do celu. Kilkudniowe, a nawet kilkutygodniowe szkolenie zawierać może zagadnienia z dziedziny biznesu, psychologii i coachingu, które pomagają zrozumieć największe przeszkody w dążeniu do celu, jak również wytworzyć i utrwalić pozytywne nawyki. Nauczymy się korzystać z dostępnych narzędzi i efektywnie organizować stanowisko pracy oraz plan działania.

Pisaliśmy m.in. Szkolenia z zarządzania personelem

Szkolenia z efektywności
Szkolenia z efektywności

Dodatkowo szkolenia ze skutecznego działania zawierają często warsztaty i dyskusje, które dodatkowo wspierają proces przemiany uczestników i pozwalają wymieniać się doświadczeniami, a także konsultować problemy i niejasności z prowadzącymi. Dla wygody kursantów przygotowane są zarówno szkolenia i warsztaty w wersji stacjonarnej i online, choć niewątpliwie ta druga opcja cieszy się obecnie największą popularnością (pisaliśmy m.in. Popularne kursy zawodowe oraz Ciekawe kursy i szkolenia online).

Sprawdź także: Najpopularniejsze kursy online

Prócz wiedzy i przydatnych wskazówek na szkoleniu tego typu, zyskujemy dodatkowo mnóstwo korzyści – przede wszystkim możliwość przebywania w środowisku ludzi zmotywowanych do działania i zmian, a to ma ogromny wpływ na nasze postrzeganie świata, poszerzania horyzontów, a przede wszystkim naszą wewnętrzną motywację.

Nasza oferta kursowa tutaj: Kursy online, a w niej m.in. Kurs kadr i płac online, Kurs RODO w kadrach, Kurs RODO w medycynie, Kurs dla rekruterów, Kurs Zarządzanie Zasobami Ludzkimi i wiele więcej

Samodoskonalenie w efektywności warto rozpocząć pod okiem profesjonalistów (pisaliśmy m.in. Kursy samodoskonalenia), którzy posiadają potrzebną nam wiedzę i wskazówki –nic nie jest tak pewnego, jak inwestycja w dobre szkolenie – z pewnością przyniesie oczekiwane zyski i pozwoli spojrzeć na życie w zupełnie innym świetle.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.