kursy maturalne online

Kursy maturalne online – sposób na dobre przygotowanie do egzaminu dojrzałości

Kursy maturalne online są doskonałym rozwiązaniem na dzisiejsze czasy, pozwalają na dobre przygotowanie się do egzaminu dojrzałości. Od dwóch lat młodzież uczy się raz stacjonarnie, raz zdalnie, a to powoduje duże zamieszanie i braki w wiadomościach.

Nauczyciele szkolni w wielu przypadkach nie są przygotowani do prowadzenia zajęć online, zostali postawieni przed faktem dokonanym. W 2020 roku w wyniku pandemii Covid-19 nauka stacjonarna została zawieszona na wiele miesięcy, nauczyciele z dnia na dzień musieli przestawić się nowy formę nauczania. Niestety, wielu z nich miało z nią do czynienia pierwszy raz, dlatego lekcje pozostawiały wiele do życzenia.

Obecnie sytuacja nie wygląda dużo lepiej. W wielu szkołach zdalne lekcje trwają kilkanaście minut, polegają na sprawdzeniu obecności, podaniu tematu i zadań do wykonania. Nauczyciele nie przeszli odpowiednich szkoleń, a takie nauczanie nie jest efektywne. W najgorszej uczniowie ostatnich klas, przed którymi ważne egzaminy.

Dla maturzystów dobrym rozwiązaniem są kursy zdalne, które pomogą nadrobić zaległości i przygotować się do egzaminu dorosłości. Jakie kursy maturalne online wybrać, aby były skuteczne i efektywne? Na co zwrócić największą uwagę?

Kursy maturalne online – dobre rozwiązanie na obecne czasy

Dzisiejsza młodzież doskonale radzi sobie z komputerami i nowoczesnymi technologiami, dlatego zdalne kursy maturalne są dla niej dobrym rozwiązaniem. Nauka zdalna obowiązuje z przerwami od ponad dwóch lat, jednak ta prowadzona w szkole nie odbywa się na wysokim poziomie. Nauczyciele nie są przygotowani do nauki przez komputer, dużym problemem są również braki sprzętowe.

W wielu szkołach komputery i internet odmawiają posłuszeństwa, to powoduje, że lekcje są przerywane. Uczniowie nie słyszą tego, co mówi nauczyciel, nauczyciele nie mogą porozumieć się z uczniami. Jak w takich warunkach przygotować się na najważniejszego w życiu egzaminu? To trudne i frustrujące.

kursy maturalne online
kursy maturalne online

Wiele młodych ludzi szuka innych pomysłów. Jednym z nich są kursy maturalne online. To dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala powtórzyć materiał, który będzie na egzaminach, nadrobić zaległości, przećwiczyć maturalne testy. Młodzi ludzi mogą wybrać wszystkie przedmioty, które są na maturze lub skupić się tylko na tym, z którym mają największe trudności np. zapisać się na szkolenia online z angielskiego do matury.

Możliwości jest bardzo dużo, warto tylko wybrać dobry kurs, a także regularnie powtarzać omawiany materiał.

Jak wygląda matura w 2022 roku?

Egzamin maturalny podlega nieustannym zmianom. Kiedyś składał się z części pisemnej i ustnej, ale w 2022 rok, w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną przewidziana jest tylko część pisemna. Usta matura może się odbyć tylko w przypadku rekrutacji na uczelnie zagraniczne. Egzamin obejmuje przedmioty obowiązkowe i dodatkowe.

Każdy maturzysta musi zdać egzamin na poziomie podstawowym z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego np. angielskiego, niemieckiego czy francuskiego oraz egzamin w wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Absolwenci szkół, w których naucza się języków mniejszości narodowych, muszą zdać egzamin również z języka danej mniejszości. W 2022 roku absolwent może przystąpić do egzaminów z nie więcej niż 5 przedmiotów dodatkowych na rozszerzonym poziomie. Uczniowie mają do wyboru takie przedmioty dodatkowe jak:

 • biologia,
 • chemia,
 • fizyka,
 • filozofia,
 • geografia,
 • historia,
 • historia muzyki,
 • historia sztuki,
 • informatyka,
 • język łaciński i kultura antyczna,
 • język mniejszości narodowej,
 • język obcy nowożytny,
 • język polski,
 • język regionalny,
 • matematyka,
 • wiedza o społeczeństwie.

Aby zdać egzamin maturalny, trzeba uzyskać co najmniej 30 procent punktów z przedmiotów obowiązkowych oraz 30 procent punktów z przedmiotów dodatkowych. Oczywiście im więcej punktów, tym lepiej. Dobrze zdana matura pozwala starać się o miejsce na znanych, obleganych uczelniach.

Dlaczego matura jest ważna?

Oczywiście nie każdy musi iść na studia. Wielu uczniów szkół średnich chce tylko skończyć szkołę, zdobyć zawód i iść do pracy. Inni marzą o tym, aby po szkole wyjechać za granicę i tam rozpocząć życie zawodowe (pisaliśmy m.in. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych).

Tak naprawdę w wieku 18,19 czy 20 lat ciężko stwierdzić, co będziemy chcieli robić w dorosłości. Wiele osób dopiero w starszym wieku odnajduje swoją życiową drogę i chce kontynuować naukę. I tu pojawia się problem. Aby iść na studia, trzeba mieć maturę. Osoby, które nie zdecydowały się na ten egzamin, muszą podejść do niego, a to wymaga przypomnienia sobie wiedzy z całej szkoły średniej.

kursy maturalne online
kursy maturalne online

Wiadomości szybko uciekają z głowy i na pewno w dorosłych życiu będzie trudno wszystko sobie przypomnieć i nadrobić. Oczywiście nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby podejść do matury w późniejszym wieku, ale po co zwlekać? Lepiej od razu zdać egzamin, nawet, gdy nie chcemy iść na studia.

Osoby, które nie wiedza, co chcą robić w przyszłości, powinny wybrać na maturze te przedmioty, z których czują się mocne, przygotować się z nich, bo być może w przyszłości wyniki z egzaminu pomogą dostać się na wymarzony kierunek. Nie warto zamykać sobie drogi na przyszłość, bo nigdy nie wiadomo, co przyniesie.

Jak przygotować się do egzaminu maturalnego?

Matura to najważniejszy egzamin w życiu. To od niego w dużej mierze zależy przyszłość. Dobrze zdany egzamin pozwala dostać się na wymarzoną uczelnię i w przyszłości pracować w zawodzie, którzy sprawia satysfakcje. Aby zdać egzamin, trzeba się do tego dobrze przygotować, przypomnieć sobie materiał z poprzednich lat. Aby uniknąć stresu, warto zacząć naukę jak najwcześniej.

Oprócz maturalnego kursu online warto również kontynuować przygotowanie w  domu. Dobrze jest określić cel, jaki pomoże osiągnąć matura. Myśl o dobrym wyniku na egzaminie i dostanie się na dobrą uczelnię na pewno zwiększy motywację do nauki.

Warto znaleźć swój ulubiony sposób na naukę. Można przeglądać podręczniki, oglądać filmy na YouTube lub słuchać nagranych wykładów. Niektórzy wolą uczyć się w ciszy, w samotności, innym wiedza lepiej wchodzi w grupie. W takim wypadku można uczyć się ze znajomymi, razem powtarzać materiał. Można zadawać sobie pytania, dyskutować, to pomoże zapamiętać ważne informacje.

Aby nie pogubić się w przygotowaniach, warto zaplanować kolejne etapy nauki. Przyda się do tego zwykły kalendarz, w którym rozpisane zostaną poszczególne etapy nauki do egzaminu. Warto ustalić określone dni do nauki danego przedmiotu i trzymać się harmonogramu. Trzeba również pamiętać o odpoczynku, odpowiedniej ilości snu, zdrowej diecie. Im w lepszej kondycji będzie młody człowiek, tym łatwiej będzie mu się uczyć. 

Kursy maturalne online – skuteczny sposób na zdanie egzaminu

Sama nauka w domu to zazwyczaj za mało, aby dobrze przygotować się do matury. Egzamin obejmuje cały program ze szkoły średniej, uczeń musi wykonać zadania testowe, które wymagają dokładnego zrozumienia tematu. Dobrym rozwiązaniem się kursy maturalne online, które pomagają rzetelnie powtórzyć i utrwalić wymagany materiał.

Często kursy zdalne prowadzone są przez nauczycieli i egzaminatorów, dzięki temu uczniowie wiedzą, jakie są wymagania i do czego należy najbardziej się przyłożyć. W internecie można znaleźć szeroką ofertę kursów maturalnych. Młodzi ludzie mają do wyboru:

 • Maturalne kursy synchroniczne – to bardzo dobry sposób na przygotowanie się do matury. Tego typu kursy odbywają się na żywo, w czasie rzeczywistym. Uczniowie łączą się z nauczycielem w określonym dniu, o ustalonej godzinie i biorą udział w lekcjach. Taki kurs jest bardzo podobny do nauki tradycyjnej, jedyną różnicą jest to, że uczniowie i nauczyciel nie siedzą obok siebie w ławce, każdy w nich jest we własnym domu, przed ekranem komputera. W kursach na żywo możliwa jest praca w grupie, wspólne dyskusje, rozwiązywanie testów i ćwiczeń. Uczniowie mogą udostępniać swój ekran, co jest szczególnie ważne na kursach online z matematyki czy fizyki. Nauczyciel może korygować błędy, pokazywać, jak znaleźć prawidłowe rozwiązanie. Uczestnicy mogą korzystać czatów, popularnych komunikatorów itp. Najczęściej uczniowie dostają pracę domową, która zachęca do nauki w domu. Na kolejnych lekcjach nauczyciel sprawdza zadania, omawia, jak powinno być zrobione. Ta forma nauki jest bardzo efektywna, korzysta z niej spora grupa maturzystów.
kursy maturalne online
kursy maturalne online
 • Asynchroniczne kursy maturalne – w internecie można znaleźć również kursy maturalne, które zostały wcześniej przygotowane, dostęp do nich można uzyskać po uiszczeniu opłaty. Ta forma jest mniej efektywna, ponieważ nie ma bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, wymaga większej samodzielności i zaangażowania. Jej zaletą jest to, że lekcje można odtwarzać w dowolnym czasie, wracać do nich tyle razy, ile potrzebujemy. W ten sposób warto powtarzać język polski, języki obce, biologię, geografię, historię czy wiedzę o społeczeństwie. To doba metoda na przypomnienie sobie definicji, słówek i zasad językowych. Najbardziej skuteczna jest w połączeniu z kursami na żywo lub korepetycjami.

Jak wybrać odpowiedni kurs maturalny online?

Zazwyczaj uczniowi mają swoje ulubione przedmioty, z których czują się mocni, jak i takie, z których wymagają pomocy. Przygotowując się do matury, warto ocenić swoje możliwości, przeanalizować, co możemy powtórzyć samodzielnie, a z których przedmiotów przydałaby nam się pomoc. Warto również rozważyć, jaki kierunek studiów nas interesuje.

Od tego powinno zależeć, jaki przedmiot dodatkowy wybierzemy na maturze. Osoby, które chcą zdawać na kierunki techniczne, inżynierskie, powinny wybrać fizykę, informatykę czy chemię, humaniści rozważyć historię, a przyszli lekarze wybrać biologie lub chemię. Z tych przedmówców warto wybrać kursy maturalne online, na których będzie możną przygotować się do wersji rozszerzonej egzaminu.

Przedmiotem obowiązkowym na maturze jest matematyka, polski i angielski. Nie każdy jest urodzonym matematykiem czy humanistą, dlatego kursy zdalne są również dobrą opcją na uzupełnienie wiedzy. Na kursach przyszli maturzyści mają zajęcia z wykładowcą, rozwiązują ćwiczenia, zbiory zadań, arkusze i testy maturalne.

Aby ułatwić naukę, w trakcie lekcji wykorzystywane są różnorodne materiały, m.in. filmy czy nowoczesne prezentacje multimedialne. Aby sprawdzić stopień przyswajania wiedzy, uczniowie mają regularne sprawdziany, które pozwalają ocenić postępy oraz znaleźć rejony, nad którymi trzeba popracować.

Szkolenia online z języka obcego przygotowujące do matury

Język obcy jest obecnie obowiązkowy na maturze. Najwięcej uczniów wybiera angielski, zaraz po nim jest niemiecki. Mniej maturzystów zdaje francuski, włoski czy hiszpański. Niezależnie od wybranego języka, trzeba dobrze przygotować się do egzaminu. W nauce języka ważna jest regularność, dlatego należy systematycznie powtarzać wiadomości, pamiętać o ciągłym kontakcie z językiem.

Dla maturzystów dobrym rozwiązaniem są maturalne kursy językowe, które pozwalają przygotować się do zdania egzaminu. Młode osoby mogą wybrać zajęcia z lektorem lub native speakerem, grupowe lub indywidualne. 

kursy maturalne online
kursy maturalne online

Oferta zdalnych kursów językowych jest bardzo szeroka, każdy znajdzie dopasowany do swoich potrzeb. Szkoły językowe zazwyczaj proponują maturzystą test, który pomoże ocenić ich stopnie znajomości języka. Dopiero po jego rozwiązaniu są przydzielani do odpowiedniej grupy, gdzie uzupełniają szkolne zaległości. Można wybrać kursy przygotowujące do matury podstawowej lub rozszerzonej. 

Maturalne kursy językowe odbywają się w przyjaznej atmosferze, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, dzięki temu wiedza wchodzi szybko do głowy. Dzięki temu, że uczyć można się w domu, stres jest mniejszy, do egzaminu można podejść bez niepotrzebnych nerwów. W trakcie kursów można:

 • Osłuchać się z językiem,
 • Przyswoić akcent i wymowę,
 • Przypomnieć sobie zasady gramatyczne,
 • Nabyć rzeczywiste umiejętności posługiwania się naturalnym językiem,

Nauczyciele tłumaczą, jak przebiega egzamin, jaką ma strukturę, co jest wymagane, aby uzyskać określoną liczbę punktów. W trakcie zajęć ćwiczone są możliwe sytuacje i pytanie, dlatego maturzyści są gotowi na wszystko, co może ich spotkać na egzaminie. Uczniowie ćwiczą m.in.:

 • Pisanie tekstu argumentacyjne w języku obcym, np. rozprawki, czy listu formalnego,
 • Pisanie recenzji,
 • Pisanie opisu,
 • Tworzenie pogłębionej argumentacji,
 • Rozumienie ze słuchu,
 • Utrwalają zasady gramatyczne,
 • Przypominają sobie słownictwo itp.

Kursy maturalne online z języka obcego przydadzą się nie tylko do egzaminu. Wiele absolwentów szkół średnich po otrzymaniu świadectwa wyjeżdża za granicę. Dzięki kursom mogą poprawić swoje kompetencje językowe i bez problemu porozumieć się z w innym kraju. 

kursy maturalne online
kursy maturalne online

Jak wybrać wartościowe kursy online przygotowujące do matury?

W internecie jest zatrzęsienie różnych kursów maturalnych online. Nie warto wybierać jednak pierwszego z brzegu, należy dokładnie przejrzeć ofertę i dopiero wtedy podjąć odpowiednią decyzję. Bardzo ważnym elementem kursu są osoby, które go prowadzą. Najlepiej wybrać kurs online prowadzony przez nauczycieli i egzaminatorów, którzy znają specyfikę egzaminu dojrzałości, wiedzą, na co zwrócić największą uwagę. 

Dobry kurs powinien składać się z części teoretycznej i praktycznej. Wykłady powinny być przeplatane z zadaniami i testami. Aby zdać maturę, uczniowie powinni wykonywać jak najwięcej zadań maturalnych z poprzednich lat. To pozwoli powtórzyć cały materiał i nauczyć się rozwiązywania testów.

Wybierając zdalny kurs maturalny, należy zwrócić uwagę, ile osób liczą grupy. Nie powinny być zbyt liczne, ponieważ za duża liczba uczestników nie pozwoli na indywidualne podeście. Optymalna liczba to 6-10 osób. Aby nauka była efektywna, trzeba brać aktywny udział w lekcjach, wykonywać zadania i przysłać je nauczycielowi. Ważnym elementem kursu internetowego jest jego cena.

Nie zawsze najdroższy, oznacza najlepszy. Warto porównać ofertę, sprawdzić, co jest wliczone w cenę, ile trwają zajęcia, kto je prowadzi. Dobre kursy zdalne powinny zapewniać wszystkie niezbędne do udziału w lekcjach materiały np. arkusze, opracowania, przygotowane profesjonalnie przez nauczycieli lub pochodzące z publicznych i sprawdzonych źródeł.

Atutem będą również materiałów formie elektronicznej, które można wykorzystać w domu, do samodzielnych powtórek. Ważne również, aby kurs dawał możliwość indywidualnych konsultacji z nauczycielem. Uczestnicy niektórych kursów otrzymuje dostęp do specjalnych grup np. na Facebooku, gdzie mogą zadawać pytania nauczycielom, a także komunikować się z innymi uczestnikami.

Dzięki temu mogą szybko wyjaśnić trudne kwestie i kontynuować naukę. Wartościowe kursy maturalne online powinny być zgodne z wymogami CKE, dzięki temu matura nie będzie zaskoczeniem

Dlaczego warto zdecydować się na kursy online przygotowujące do matury?

Matura do ogromny stres. Sytuacja jest szczególnie niekorzystne w ostatnich latach, kiedy szkoły funkcjonują w ograniczonym zakresie. Aby mieć pewność, że egzamin nie będzie przykrą niespodzianką, warto wybrać dobre, przygotowane przez nauczycieli i egzaminatorów kursy maturalne online. Jest wiele powodów, dla których warto z nich skorzystać. Główne to:

kursy maturalne online
kursy maturalne online
 • Pozwalają uzupełnić braki w wiedzy – matura wymaga solidnej podstawy i wiedzy z całej szkoły średniej. Niestety, w związku z pandemią, wielu uczniów nie miało okazji przyswoić całego materiału. Nauka zdalna, ciągle kwarantanny i choroby sprawiły, że pojawiły się braki, które uniemożliwiają dokładne zrozumienie tematów. Na zdanych kursach maturalnych można nadrobić zaległości, szybko, z pomocą doświadczonych nauczycieli zdobyć potrzebną wiedzę.
 • Pozwalają poszerzyć posiadaną wiedzę – osoby, które wybierają się na znane, oblegane kierunki muszą mieć dużą ilość punków z egzaminu maturalnego. Aby je zdobyć, trzeba wiedzieć więcej, niż zakłada podstawa programowa. Na kursach online można skutecznie przygotować się z matury rozszerzonej z wybranego przedmiotu.
 • Uczą prawidłowego rozwiązywania testów – sama wiedza nie zawsze wystarczy, aby dobrze zdać egzamin maturalny. Trzeba umieć rozwiązywać testy, wpasować się do klucza. Właśnie tego można nauczyć się na kursach online do matury. Nauczyciele pokazują uczniom, na czym polega specyfika testów maturalnych, jak prawidłowo formować odpowiedzi, co robić, aby uzyskać, jak najwięcej punktów.
 • Pomagają przygotować się do egzaminów ustnych – w tym roku nie ma egzaminów ustnych, ale na pewno pojawią się w przyszłości oraz na studiach. Na zdalnych kursach można nauczyć się prawidłowego formułowania zdań, udzielania takich odpowiedzi, jakich wymagają egzaminatorzy.
 • Są dobrą inwestycją na przyszłość – nauka do dobra inwestycja w siebie, w swoją przyszłość. Kursy pozwalają nie tylko zdać maturę, ale również dostać się na renomowaną uczelnię, a potem znaleźć pracę marzeń.

Kursy maturalne online – dlaczego warto z nich korzystać?

Maturzyści, którzy chcą dobrze przygotować się do egzaminu dojrzałości, mogą zdecydować się na kursy stacjonarne lub online. Ta pierwsze coraz mocniej tracą na popularności, wypierane są przez naukę online. Kursy stacjonarne, choć skuteczne, są drogie i wymagają dużej dyspozycyjności. Współcześnie maturzyści są zajęci, oprócz szkoły i lekcji mają również zajęcia dodatkowe, chodzą na kółka zainteresowań, wiele młodych ludzi pracują dorywczo.

Znalezienie czasu na tradycyjne kursu jest często bardzo trudne. Dodatkowo w ostatnich latach tego rodzaju nauka jest utrudniona, co kilka miesięcy wchodzą w życie obostrzenia, wymagające ograniczenia kontaktów społecznych. W takim wypadku nauka zdalna jest bezpieczniejsza, zapewnia ciągłość kursu. Młodzi ludzie wybierają kursy maturalne online. Główne zalety tej formy to:

kursy maturalne online
kursy maturalne online
 • Elastyczny czas nauki – w sieci można znaleźć wiele kursów maturalnych online, dzięki temu każdy młody człowiek może dopasować zajęcia idealne dla swoich potrzeb i możliwości. Najbardziej zajęci mogą wybrać kursy asynchroniczne, które umożliwiają naukę w każdej wolnej chwili, niezależnie od pory dnia czy tygodnia. Materiał do matury można powtarzać w każdym momencie, np. w drodze do szkoły czy w kolejne do lekarza.
 • Duża dostępność – maturzyści z małych wsi i miasteczek do tej pory skazani byli na naukę na miejscu, która nie zawsze reprezentowała wysoki poziom. Obecnie, dzięki możliwościom jakie daje internet, jest zupełnie inaczej. Mogą uczyć się u nauczycieli z dużych miast, a nawet u wykładowców akademickich. Dzięki temu każdy młody człowiek ma takie same możliwości, może tak samo dobrze przygotować się do egzaminu, a tym samym zapewnić sobie miejsce na renomowanym, wymarzonym kierunku studiów.
 • Nauka dla każdego – dużą przewagą kursów zdalnych nad stacjonarnymi jest to, że pozwalają na naukę każdemu, bez względu na stan zdrowia. To doskonała opcja dla młodych ludzi, którzy z powodu choroby czy niepełnosprawności nie mogą korzystać z kursów w szkole. Po zdaniu matury osoby mogą studiować zdalne na wielu popularnych kierunkach, na znanych uczelniach (tu więcej o tym: Co robić po szkole średniej).
 • Brak presji grupy – wyścig szczurów dotyczy nie tylko dorosłych. Obecnie również młodzi ludzie rywalizują ze sobą, chcą być jak najlepsi. Taka atmosfera nie sprzyja nauce, u wielu osób wywołuje niepotrzebny stres. Dzięki kursom maturalnym online każdy może uczyć się w swoim tempie, bez nerwów. Osoby nieśmiałe czy wycofane mogą wybrać zdalne zajęcia indywidualne, które pozwalają na dobre przygotowanie się do matury w tempie dopasowanym do własnych możliwości.
 • Zróżnicowane materiały – obecnie ośrodki szkoleniowe dbają o kursantów, oferują różnorodne materiały, które mają przyciągnąć ich do udziału w kursie online. Maturzyści mogą liczyć na materiały w formie plików pdf, nagrania audio i video, testy, quizy, itp. Materiały można wykorzystywać w domu, wracać do nich wielokrotnie. Dzięki temu dobrze przygotowanie się do egzaminu nie jest problemem.
 • Oszczędność pieniędzy – to duża zaleta, szczególnie dla rodziców maturzystów. Kursy stacjonarne są bardzo drogie, dla wielu osób wręcz nieosiągalne. Na szczęście zajęcia zdalne są tańsze, a przez to dostępne dla wszystkich, którym zależy na nauce. Szkoły zgadzają się z reguły na płatność w ratach, a to stanowi dodatkowe ułatwienie.
 • Przyjemna atmosfera – aby nauka była efektywna, powinna odbywać się w przyjemnej atmosferze. Młodzież potrzebuje zachęty, pochwał, czasami żartów, które sprawiają, że nauka nie jest nudna i monotonna. Dużą zaletą nauki online jest to, że w trakcie kursów można przebywać w domu, w swoim pokoju, przy ulubionym biurku. Domowa atmosfera zmniejsza stres, ułatwia zapamiętywanie.
 • Łatwość w obsłudze – młodzi ludzi są obyci z nowymi technologiami, komputer, internet i zdalne lekcje nie mają przed nimi żadnych tajemnic. Bez problemu radzą sobie z obsługą platform e-learningowych, wiedzą, jak reagować w razie ewentualnych problemów technicznych.

Matura to ważny egzamin, od którego w dużej mierzy zależy przyszłość młodych ludzi. Warto się do niego przegotować, skorzystać z wielu dostępnych metod, ułatwiających naukę. Kursy online do matury są idealne dla wszystkich maturzystów. Dzięki nim można przypomnieć sobie materiał, zapoznać się z arkuszami egzaminacyjnymi z poprzednich lat, poznać specyfikę egzaminu dojrzałości. Warto z nich skorzystać i zwiększyć swoje szanse na pozytywny wynik matury.

Kursy przygotowawcze do matury dla dorosłych

Zdarza się, że z biegiem czasu zaczynamy żałować decyzji podjętych w młodości. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w wieku nastoletnim jest niepodejście lub niezdanie matury. Później coraz większy natłok obowiązków sprawia, że podejście do egzaminu dojrzałości wydaje się być coraz bardziej nierealne.

Wiadomo jednak, że posiadanie matury umożliwia zdobycie lepszej pracy, warto więc poświęcić nieco czasu i wysiłku na to, by maturę zdobyć. Będąc świadomym kilku ważnych aspektów można sobie to zadanie znacząco ułatwić. Osiągnięcie sukcesu w tym zakresie nie tylko otworzy nowe drzwi w karierze zawodowej ale również przyniesie mnóstwo satysfakcji.

Uczyć się samodzielnie czy szukać wsparcia?

Nie ma co ukrywać, że nauka do matury jest dużym przedsięwzięciem. Nie bez powodu młodzi ludzie mają możliwość skupiania się tylko na tym celu przez kilka lat swojego życia. Oznacza to, że nie sposób skutecznie przygotować się do egzaminu dojrzałości nie planując dokładnie procesu nauki. Oczywiście teoretycznie do egzaminów można przygotować się samodzielnie. Niestety, w praktyce tego typu podejście kończy się nie uzyskaniem liczby punktów niezbędnej do zdania wszystkich testów.

Dlatego kursy przygotowawcze do matury dla dorosłych cieszą się tak dużą popularnością. Dzięki wsparciu profesjonalistów i dostępie do merytorycznych materiałów proces nauki przebiega dużo skuteczniej oraz w sposób mniej ingerujący w codzienność.

Jednym słowem – ucząc się samodzielnie będziesz musiała/musiał poświęcić na to dużo więcej czasu a prawdopodobnie i tak nie uzyskasz satysfakcjonujących rezultatów. Rozsądne jest poszukanie wsparcia w tym temacie u osób, które na co dzień zajmują się przygotowywaniem innych do egzaminu dojrzałości.

Kursy przygotowawcze do matury dla dorosłych – czym mogą się różnić?

Obecnie na rynku jest wiele podmiotów, które oferują różnego rodzaju kursy przygotowawcze do matury dla dorosłych. Jest ich tak dużo, ponieważ tego typu szkolenia mogą przybierać bardzo różnorodne formy. Dzięki temu każdy ma możliwość wybrania oferty doskonale dopasowanej do swoich potrzeb.

Aby wybrać ten, który najlepiej wpisze się w Twoją codzienność warto przeanalizować kilka aspektów – musisz pamiętać, że prawdopodobnie zdobycie matury nie stanie się nagle Twoim jedynym obowiązkiem. Warto więc wybrać taką ofertę, która będzie możliwie najmniej ingerowała w pozostałą część obowiązków. 

Zajęcia online czy stacjonarne? – Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Kursy przygotowawcze do matury dla dorosłych są konstruowane tak by osoby pracujące na etacie mogły swobodnie w nich uczestniczyć. Dlatego w większości przypadków należy spodziewać się zajęć realizowanych wieczorowo lub w weekendy. Zajęcia online nie wymagają poświęcania czasu na dojazdy, naukę można praktykować w dowolnym miejscu.

Natomiast, jeżeli wiesz, że potrzebujesz wsparcia na żywo to zdecydowanie lepszym wyborem będzie kurs przygotowawczy do matury w formie stacjonarnej. Wtedy będziesz mieć swobodniejszy kontakt z nauczycielami oraz większą motywację do nauki – co bywa częstym problemem podczas zajęć realizowanych przed ekranem.

Zajęcia grupowe czy indywidualne? – Różne kursy przewidują zajęcia w różnych grupach. Jeżeli wiesz, że dobrze czujesz się wśród innych ludzi to nic nie stoi na przeszkodzie by uczestniczyć w kursach realizowanych w dużych grupach. Natomiast jeżeli zależy Ci na indywidualnym podejściu to poszukaj ofert, które gwarantują naukę w grupach kilkuosobowych lub zajęcia indywidualne.

Należy podkreślić, że im mniejsza grupa tym wyższa staje się cena zajęć – koszt czasu nauczyciela zostaje rozłożony na mniejszą ilość uczniów. Czasami jednak warto zainwestować w kursy przygotowawcze do matury dla dorosłych by zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu

Materiały gotowe czy samodzielne przygotowywanie notatek?

Niektóre kursy maturalne w swoim pakiecie zawierają różnego rodzaju materiały dzięki którym w szybki sposób można sobie utrwalić lub przypomnieć zdobytą wiedzę. Może to znacząco zredukować ilość stresu związaną z procesem nauki ale nie sprawdza się w przypadku każdego.

Niektóre osoby zdecydowanie lepiej przyswajają nowe informacje podczas samodzielnego przygotowywania notatek. Jest to wręcz udowodnione naukowo – pisząc skupiamy się na danym zagadnieniu więc nasz mózg jest w stanie dokładniej to przetworzyć i lepiej zapamiętać.

Dlatego zastanów się które rozwiązanie lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku. Wolisz oszczędzić nieco czasu i dostać gotowe materiały? A może wiesz, że i tak będziesz musiał/musiała wykonać spersonalizowane notatki by nauka przyniosła oczekiwane efekty?

Wybór należy do Ciebie – pamiętaj jednak, że podczas wybierania kursu maturalnego dla dorosłych możesz natknąć się na oferty znacząco różniące się od siebie. W spokoju przeanalizuj wady i zalety wszystkich rozwiązań i wybierz to co Tobie odpowiada najbardziej. 

Kursy maturalne online i przygotowanie do matury online

Matura to bardzo duże wyzwanie. Każda osoba zamierzająca zdawać te egzamin musi poświęcić dużo czasu i uwagi na to, by rzetelnie się do niego przygotować. Warto podkreślić też, że presja otoczenia nie jest pomocna podczas procesu nauki. Oczywiście zdanie egzaminu maturalnego nie jest kluczem do szczęśliwego życia wypełnionego po brzegi sukcesem.

Bez wątpienia jednak warto zdać ten egzamin dojrzałości, nie tylko jeżeli wybierasz się na studia. Posiadanie matury ułatwia znalezienie pracy oraz po prostu poszerza horyzonty.

W ciągu ostatnich kilku lat coraz popularniejsze staje się przygotowanie do matury online. Rozwiązanie to ma wiele zalet i właśnie ze względu na nie staje się tak powszechne. Należy jednak pamiętać, że może ono być złym pomysłem, jeżeli nie będziesz świadomy/świadoma kilku ważnych kwestii.

Jak wybrać dobre kursy maturalne online oraz jak się uczyć by zdać ze satysfakcjonującym wynikiem? To zależy. W niniejszym artykule podpowiemy na co zwrócić uwagę by zwiększyć swoje szanse na sukces.

Kursy maturalne online – dobre rozwiązanie dla uczniów szkoły średniej, czy dla dorosłych?

Proces nauki należy dostosowywać nie do wieku a do swoich aktualnych potrzeb oraz możliwości. Dlatego bez względu na to, czy jesteś w wieku maturalnym, czy podchodzisz do tego egzaminu w nieco późniejszym okresie swojego życia – przygotowanie do matury online może być dobrym pomysłem. Szczególnie sprawdzą się one u osób, które charakteryzują się kilkoma cechami.

Jesteś introwertykiem

Lubisz spędzać czas w samotności? Najłatwiej jest Ci skupić się w zaciszu własnego pokoju? Nie potrzebujesz indywidualnych konsultacji aby przyswoić nową wiedzę? W takiej sytuacji jak najbardziej powinnaś/powinieneś zastanowić się nad szkoleniami do egzaminu dojrzałości online. Dzięki temu będziesz mieć możliwość uczyć się w najbardziej komfortowych dla siebie warunkach a zaoszczędzoną energię będziesz mógł/mogła spożytkować na lepsze skupienie się na materiale do przerobienia.

Masz bardzo mało czasu

Terminy maturalne są nieubłagane. Niestety, w tej kwestii nie ma co liczyć na „jeszcze kilka dni”. Co najwyżej możesz do egzaminu nie przystąpić i czekać kolejny rok, nie jest to jednak najbardziej rozsądne rozwiązanie. Kursy maturalne online w wielu przypadkach zostały skonstruowane tak by maksymalnie przyspieszyć proces nauki. Decydując się na tą formę zdecydowanie zwiększysz swoje szanse na zdanie wszystkich elementów egzaminu dojrzałości, nawet tych, które sprawiają Ci bardzo dużo problemu.

Masz inne tempo pracy niż reszta grupy

Praca w grupie sprawia Ci kłopot? Nudzisz się na lekcjach? A może nie nadążasz? W takich sytuacjach przygotowanie do matury online będzie bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Przestaniesz się frustrować i skupisz się na tym co ważne po swojemu – takie podejście gwarantuje osiągnięcie zdecydowanie lepszych rezultatów w porównaniu do pracy z grupą do której akurat nie pasujesz.

Czytaj także: Jak szybko uczyć się na pamięć?

Na co uważać podczas przygotowań do matury online?

Jak każde rozwiązanie, nauka zdalna ma również swoje wady. Największą z nich jest to, że pracując przed ekranem bardzo łatwo ulec różnego rodzaju rozproszeniom. Zapewne doskonale znane jest Ci uczucie, kiedy miałeś/miałaś sprawdzić coś konkretnego w sieci internetowej a po kilku minutach zdajesz sobie sprawę z tego, że robisz coś zupełnie innego – na przykład oglądasz śmieszne zdjęcia.

Wszelkie materiały online są tworzone tak by przyciągać Twoją uwagę. Dlatego decydując się na kursy maturalne online musisz mocno pamiętać o tym by skupić się na nauce i nie pozwalać sobie na wchodzenie na inne strony „tylko na chwilę”.

Tego typu podejście może zrujnować cały Twój plan. Dlatego najskuteczniejszym rozwiązaniem jest ustalenie przed samym sobą kilku zasad, których następnie należy konsekwentnie się trzymać. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań i na podstawie ich odpowiedzi stworzyć schemat nauki:

 • Jak często będziesz się uczyć? – zaplanuj na naukę konkretne dni. Pamiętaj o utrzymaniu tempa, które umożliwi Ci przygotowanie się na czas. Nie zapominaj jednak o odpoczynku – przynajmniej jeden dzień w tygodniu powinien być wolny od edukacji maturalnej.
 • Gdzie będziesz się uczyć? – zadbaj o to by zawsze mieć ciche i przyjemne miejsce do nauki. Warto by w tym czasie nikt Ci nie przeszkadzał.
 • Jak zadbasz o odpoczynek? – Nie ma sensu uczyć się, kiedy ledwo stoisz na nogach lub marzysz o drzemce. Dlatego ważnym elementem nauki jest regeneracja. Może przed rozpoczęciem lekcji pójdziesz na spacer z psem lub zrobisz sobie kawę z ulubionym ciastem? Nawet taka forma relaksu może znacząco poprawić poziom Twojej koncentracji.

Podsumowując, przygotowanie do matury online może być skuteczne pod warunkiem, że dobrze zaplanujesz cały proces. Pamiętaj, że nie istnieją żadne magiczne rozwiązania dzięki którym po prostu posiądziesz pewną wiedzę. Jeżeli nie poświęcisz swojej uwagi na to, by się czegoś nauczyć – nie będziesz tego umieć.