Jak podnieść kwalifikacje zawodowe – kilka efektywnych sposobów

Każdy, kto jest osiągnąć sukces, mieć ciekawą, dobrze płatną pracę powinien wiedzieć, jak podnieść kwalifikacje zawodowe. To bardzo ważne, ponieważ sytuacja na rynku pracy nieustannie się zmienia, pracodawcy wymagają, aby podwładni byli na bieżącą z aktualnymi przepisami, znali nowinki branżowe, podnosili swoje kompetencje.

W obecnych czasach nie wystarczy samo wykształcenie i raz zdobyta, szkolna wiedza (pisaliśmy niedawno: Jakie kursy online warto zrobić).

Rozwój jest koniecznym warunkiem, aby sprostać aktualnym potrzebom rynku. Pracodawcy szukają samodzielnych i wykwalifikowanych pracowników, którzy będą wiedzieli, co robić, nikt nie będzie musiał ich pilnować. Co zrobić, aby podnieść swoje kompetencje zawodowe, zwiększyć szanse na awans czy podwyżkę (pisaliśmy niedawno: Szkolenia zawodowe online i Kursy zawodowe online)? 

Jak podnieść kwalifikacje zawodowe
Jak podnieść kwalifikacje zawodowe

Jak podnieść kwalifikacje zawodowe – metody 

Kwalifikacje lub kompetencje zawodowe to wiedza i umiejętności nabyte w czasie nauki w szkole, na uczelni, potrzebne do wykonywania określonego zawodu, doskonalone w trakcie pracy. Najczęściej są potwierdzone dyplomami, certyfikatami i różnego typu zaświadczeniami (pisaliśmy niedawno: Szkolenia online z zaświadczeniem).

Sprawdź także: Kurs kadr i płac dla początkujących

Oprócz kompetencji twardych, do kwalifikacji zawodowych można również zaliczyć kompetencje miękkie, np. zdolności interpersonalne czy umiejętność pracy pod presją czasu (pisaliśmy m.in. Szkolenia online miękkie i twarde).

W każdym zawodzie mogą być potrzebne inne kwalifikacje, np. na stanowisku sprzedawcy – dobre umiejętności przekonywania, a na stanowisku programisty – umiejętność programowania. Bardzo ważne jest, aby kompetencje zawodowe nieustannie podnosić, bo bez tego można szybko stracić dobrą pozycję na rynku pracy. 

Nauka nieustanie idzie do przodu, dlatego informacje sprzed kilku lat nie zawsze są nadal aktualne.

Są dziedziny np. informatyka, ekonomia, kadry, w których podnoszenie kwalifikacji jest niezbędne, bez tego trudno odnaleźć się w miejscu pracy. Kiedyś sam tytuł magistra wystarczył, aby szybko znaleźć pracę i utrzymać się w niej przez wiele lat.

Dziś to za mało, pracodawcy mają wielu chętnych na jedno miejsce, dlatego wybierają osoby, które nie stoją w miejscu, dbają o swój rozwój, chcą się uczyć. Podnoszenia kwalifikacji jest ważne dla dwóch stron, tzn. pracownika i pracodawcy.

Pisaliśmy również: Dlaczego warto korzystać ze szkoleń online

Jak podnieść kwalifikacje zawodowe
Jak podnieść kwalifikacje zawodowe

Dla pracownika oznacza to przede wszystkim inwestycje w siebie, podniesienie własnej samooceny i wartości na rynku pracy. To szybka droga do awansu, podwyżki czy zmiany pracy na bardziej atrakcyjną. Dla pracodawcy podnoszenie kwalifikacji przez załogę oznacza podążanie za najnowszymi trendami i technologiami.

Jeden wyszkolony pracownik może przekazywać swoją wiedzę innym, a to wpływa na rozwój firmy, zwiększa efektywność pracy (czytaj także: Atrakcyjne kursy zawodowe).

Wpisane w CV szkolenia, staże czy wolontariat stanowią dużą przewagę dla innych kandydatów, dodają dodatkowe punkty w procesie rekrutacji. Jest wiele sposobów, mówiących jak podnieść kwalifikacje zawodowe. 

Sprawdź także: Jak nauczyć się czegoś na pamięć

Cześć z nich wymaga jedynie samozaparcia, samodyscypliny i zaangażowania, ponieważ uczyć można się samodzielnie, w domuInne metody związane są z uczestnictwem w kursach czy sympozjach, wymagają poświęcenia wolnego czasu, odbywają się najczęściej z udziałem innych osób, są efektywne i szybko przynoszą efekty.

Sprawdź także: Kursy z księgowości online od podstaw

Jak można podnieść kwalifikacje zawodowe, zyskać uznanie w oczach przełożonych i poprawić swoją wartość?

Doskonalenie zawodowe na własną rękę

Osoby zdyscyplinowane, pełne motywacji i samozaparcia, pasjonaci danej dziedziny mogą pogłębiać swoje kompetencje zawodowe samodzielnie, za pomocą dostępnej prasy, literatury, materiałów dostępnych w internecie. Obecnie dostęp do materiałów jest bardzo łatwy, osoby znające język obcy mogą z powodzeniem korzystać z prasy międzynarodowej, opisującej nowinki rynkowe.

Fani samodzielnej nauki powinni zdecydować się na prenumeratę wybranego czasopisma, które stanowi dobre źródło nauki, inspiracje i pozwala poznać ciekawe, innowacyjne rozwiązania. Taka domowa forma podnoszenia swoich kompetencji nie jest łatwa.

Nie ma nikogo, kogo można by spytać o trudne zagadnienia, czy razem przedyskutować problem. Nadaje się głównie dla osób wykształconych, które pasjonują się wybraną dziedziną, a samodzielna nauka nie sprawia im żadnych problemów.

Jak podnieść kwalifikacje zawodowe
Jak podnieść kwalifikacje zawodowe

W taki sposób chętnie podnoszą kwalifikacje informatycy, programiści czy księgowi. Jednak dla większości osób dużo efektywniejszym sposobem na rozwój zawodowy są zajęcia organizowane przez placówki edukacyjne, sympozja czy warsztaty. Warto poznać te formy doskonalenia zawodowego i wybrać optymalne dla siebie.

Kursy i szkolenia stacjonarne – sprawdzony sposób na rozwój

Na rynku można znaleźć szeroką ofertę szkoleń i kursów, prowadzonych na miejscu, w wybranych ośrodkach szkoleniowych. Tego typu rozwiązanie jest korzystne, pozwala szybko i skutecznie nabyć nowe umiejętności, nauczyć się czegoś zupełnie nowego, uaktualnić posiadaną wiedzą.

Sprawdź także: Darmowe kursy online z certyfikatem

Dużą zaletą tej formy nauki jest bezpośredni kontakt z wykładowcami oraz innymi kursantami, możliwość poznania osób pracujących w podobnych zawodach czy mających podobne zainteresowania.

Na kursach stacjonarnych duża waga przykładana jest do praktyki, uczestnicy wykonują ćwiczenia, często wychodzą w miejsca, gdzie mogą poćwiczyć to, czego się nauczyli. Dużym minusem nauki stacjonarnej jest wysoki koszt oraz terminy, które ciężko dopasować do grafiku zawodowego i prywatnego.

Koszty szkoleń są najczęściej bardzo wysokie, ponieważ ośrodki szkoleniowe muszą opłacić wynajęcie sali, zadbać o nocleg, wyżywienie i zakwaterowanie szkoleniowców. Jeżeli nauka odbywa się w innym mieście, kursanci muszą wydać pieniądze na dojazdy i utrzymanie.

Rozwiązaniem mogą być szkolenia darmowe, których można szukać w urzędach pracy. Przeznaczone są najczęściej dla określonej grup osób np. absolwentów, niepełnosprawnych lub osób długotrwale bezrobotnych. Niestety, osoby pracujące rzadko mogą liczyć na bezpłatną naukę. Z powodu kosztów dużo osób rezygnuje lub szuka innej alternatywy, umożliwiającej podnoszenie kwalifikacji  zawodowych.

Jak podnieść kwalifikacje zawodowe
Jak podnieść kwalifikacje zawodowe

Kursy i szkolenia zdalne – efektywny i wygodny sposób doskonalenia zawodowego

Nauka zdalna jest już od dawna, ale dopiero w ciągu ostatnich lat nabrała na znaczeniu. Sytuacja związana z Covid-19 spowodowała, że wiele szkoleń musiało się przenieść z ławek przed monitory komputerów. Początkowo ta forma nauki budziła wiele wątpliwości, ludzie z niepewnością podchodzili do zajęć prowadzonych za pomocą komputera i mikrofonu, ale obawy szybko zniknęły.

Dziś wiele osób, mając do wyboru szkolenia stacjonarne i zdalne, wybiera te drugie. Szkolenia online prowadzone są na wysokim poziomie, gwarantują efektywną naukę i dokładne poznanie jednego z setek proponowanych tematów. Zalet tego rozwiązania jest bardzo dużo, główne z nich to:

  • Ogromna dostępność – z kursów online mogą korzystać wszyscy, bez względu na wiek, wykształcanie, miejsce zamieszkania czy stan zdrowia. To dobry sposób na podniesienie kwalifikacji zawodowych dla osób wracających po długiej przerwie na rynek pracy, dla młodych mam czy osób przyjeżdżających zza granicy. Internet nie ma ograniczeń, dlatego z powodzeniem można wybrać kurs zdalny odbywający się w innym mieście, a nawet kraju. Można wybrać polecanego trenera, który umie w sposób ciekawy przekazywać wiedzę.
  • Duża elastyczność – zdalne nauczanie może odbywać się na kilka różnych sposobów, dlatego każdy może wybrać formę idealną dla siebie. Są szkolenia synchroniczne, na które trzeba logować się w określonym czasie. Odbywają się na żywo, uczniowie za pomocą nowoczesnych technologii łączą się z nauczycielem. Druga forma to szkolenia asynchroniczne, które można odtwarzać w dowolnym czasie. Pozwalają na większą swobodę, gwarantują naukę według własnych możliwości, w swoim własnym tempie.
  • Oszczędność czasu – osoby wybierające zdalne kursy mogą uczyć się w dogodnym dla siebie czasie i miejscu. Problemem nie są nocne godziny, weekend czy wyjazd na wakacje. 
  • Łatwość w obsłudze – kursy online są bardzo proste w obsłudze, poradzi sobie z nimi każdy, kto choć raz pracował na komputerze i miał styczność z Internetem. Wystarczy jedynie urządzenie komputer z dostępem do internetu, mikrofon, ewentualnie kamera. Po zalogowaniu się na stronie  należy postępować według pojawiających się instrukcji.
Jak podnieść kwalifikacje zawodowe
Jak podnieść kwalifikacje zawodowe
  • Dostęp do ciekawych materiałów i nowoczesnych narzędzi – zajęcia na kursach online są ciekawe, pozwalają na szybkie przyswajanie nowych wiadomości. Odbywają się pokazy slajdów, animacji, kursanci mają do dyspozycji czat, blogi, materiały w formie plików pdf. 
  • Szeroka tematyka – w sieci można znaleźć kursy o niemal każdej tematyce, również z branż niszowych, z których ciężko było znaleźć kandydatów na kursy stacjonarne. Kursy online przeznaczone są dla osób o różnym stopniu zaawansowania, zarówno dla osób początkujących, jak i mocno zaawansowanych, chcących zwiększyć posiadane kwalifikacje. Kursy zawodowe online umożliwiają naukę przez cały okres trwania kariery zawodowej. Pozwalają stać się fachowcem w swojej dziedzinie.
  • Otrzymanie certyfikatu i zaświadczenia MEN – dzięki kursom można zdobyć certyfikat, który warto wpisać w CV. Dokument to również świetny dowód dla pracodawcy, że pracownik nieustannie się rozwija, na osiadł na laurach.

Co ważne, cena kursów online jest atrakcyjna, w sieci można również znaleźć szkolenia darmowe. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które szukają sposobów jak podnieść kwalifikacje zawodowe, ale nie mają środków finansowych.

Zdalne szkolenia zawodowe pozwalają na zmianę ścieżki zawodowej, poprawę jakości życia, odkrywanie swoich talentów. Są szansą na osiągnięcia sukcesu zawodowego.

Jakie kursy zdalne warto wybrać?

Oferta kursów online jest bardzo szeroka, ciężko znaleźć dziedzinę, w której nie można by się szkolić. Osoby, które nie wiedzą, jaką ścieżkę rozwoju wybrać, mogą skorzystać z pomocy doradcy zawodowego. Specjalista po przeprowadzeniu odpowiednich testów zaproponuje podnoszenie kwalifikacji z określonej dziedziny.

Czytaj także: Skuteczna komunikacja interpersonalna oraz Co to są kompetencje pracowników

Badania przeprowadzane przez ośrodki szkoleniowe pokazują, że do najczęściej wybieranych kursów online należą:

Jak podnieść kwalifikacje zawodowe
Jak podnieść kwalifikacje zawodowe
Jak podnieść kwalifikacje zawodowe
Jak podnieść kwalifikacje zawodowe

Oprócz kursów zawodowych dużym zainteresowaniem cieszą się zdalne kursy językowe. Znajomość jeżyków obcych jest dzisiaj priorytetem, bez którego ciężko o dobrą pracę. Najwięcej osób uczy się języka angielskiego, którym posługują się ludzie na całym świecie. Zaraz po nim jest niemiecki, hiszpański, włoski, francuski. Zdalnie można nie tylko poznać podstawy języka, ale również wybrać kurs zaawansowany, pozwalający przygotować się do egzaminów czy umożliwiający zdobycie odpowiedniego certyfikatu.

Pisaliśmy również: Kursy online i szkolenia online

Nauka może odbywać na wiele różnych sposobów, grupowo lub indywidualne, z lektorem lub native speakerem. Są kursy uczące typowo branżowego słownictwa oraz takie, które przygotowują do wyjazdu i pracy za granicą. Możliwości jest bardzo dużo, wystarczy jedynie zapoznać się z ofertą i wybrać idealny kurs dla siebie. Zdalnie można również poprawić swoje kompetencje miękkie.

Te cechy są bardzo ważne dla pracodawców, często decydują o zatrudnieniu, dlatego warto podszkolić zdolności interpersonalne, nauczyć się pracować w grupie, organizować czas pracy itp. Każde, dobrze prowadzone szkolenie jest wartościowe, podnosi kwalifikacje zawodowe, pomaga umocnić swoją pozycję na rynku pracy.

Udział w targach i wydarzeniach branżowych

Jest wiele odpowiedzi na pytanie, jak podnosić kwalifikacje zawodowe. Jedną z nich jest udział w targach i innych wydarzeniach, dotyczących danej branży. Na tego typu spotkaniach można poznać nowe, innowacyjne rozwiązania, zobaczyć, jakie nowości będą wchodzić na rynek, a także nawiązać znajomości zawodowe, które na pewno przydadzą się w dalszej karierze.

Jak podnieść kwalifikacje zawodowe
Jak podnieść kwalifikacje zawodowe

Udział w wolontariacie – nauka i pomaganie w jednym

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych to nie tylko nauka na kursach czy studiowanie tematycznej literatury. Są sposoby, które mówią, jak podnieść kwalifikacje zawodowe, ale nie wymagają długiej godzin nauki. To m.in. udział w wolontariacie. To dobry sposób na urozmaicenie swojego CV, pokazanie się pracodawcy z jak najlepszej strony.

Pracodawca, który widzi, że pracownik  jest zaangażowany  w wolontariat, poświęca swój wolny czas dla innych, odbiera go jako pracowitego i odpowiedzialnego. Oczywiście biorąc udział w działalności dodatkowej, również można poprawić kompetencje zawodowe.

W zależności od tego, jaką pomoc dla innych się wybierze, można nauczyć się nowych rzeczy, podszkolić dawno zapomniane umiejętności. Dodatkowe centra wolontariatu organizują dla wolontariuszy liczne szkolenia, które również pomagają w podniesieniu kwalifikacji. 

Praca dodatkowa, staże i praktyki

Innym, skutecznym sposobem na podniesienie kwalifikacji zawodowych jest druga, dodatkowa praca. Każde zajęcie, nawet te, niezwiązane z obecnie wykonywaną pracą jest dobrym sposobem na rozwój. W każdej pracy można nauczyć się czegoś nowego, co przyda się na obecnym stanowisku. Praca dorywcza, sezonowa czy dodatkowa to przede wszystkim doskonały sposób na doskonalenie samodyscypliny, odpowiedzialności, pracowitości.

Pisaliśmy niedawno: Ciekawe szkolenia online z certyfikatem

Jak podnieść kwalifikacje zawodowe
Jak podnieść kwalifikacje zawodowe

Niemal w każdym miejscu ma się kontakt z ludźmi, dlatego można poćwiczyć umiejętności społeczne, nauczyć się sztuki motywacji czy negocjacji. Podobne zadanie spełniają staże i praktyki. Nawet będą pracownikiem innej firmy, można zgłosić się do innej i poprosić o możliwość odbycia stażu. To doskonała opcja dla osób, kore chcą zmienić zawód lub przypomnieć sobie dawno nabyte umiejętności.

Na praktykach można poznać praktyczną stronę zawodu, zdobyć doświadczenie, przekonać się do danego zajęcia (pisaliśmy również na naszym innym blogu: Jak znaleźć pracę bez doświadczenia i Co robić po maturze oraz tutaj: Co robić po liceum).

Jak podnieść kwalifikacje zawodoweszkoły policealne, studia magisterskie, studia podyplomowe – duża inwestycja w przyszłość

Jak mówi popularne powiedzenie, nauki nigdy nie za dużo. Osoby, którym nie wystarczają kursy i szkolenia mogą zdecydować się na studia lub szkoły policealne, które są świetną odpowiedzią na pytanie, jak podnieść kwalifikacje zawodowe. Zdobycie dodatkowego wykształcenia jest zawsze dobrze widziane, pozwala nie tylko podnieść kwalifikacje, ale i zdobyć zupełnie nowe.

Pisaliśmy niedawno: Kursy online z zaświadczeniem MEN

Dalszą edukację warto dopasować do swoich zainteresowań, predyspozycji, zajmowanego stanowiska. Oczywiście można wybrać również coś całkiem innego i zdobyć nowy zawód. Ważnym parametrem ułatwiającym wybór kierunku nauki jest sprawdzenie, na które specjalizacje jest największy popyt. W rankingu pierwsze miejsca zajmują zawody związane z informatyką, programowaniem, szeroko rozumianą branżą IT (pisaliśmy m.in. Kursy programowania online dla dzieci oraz Kursy online dla dzieci i młodzieży).

Osoby, które lubią tę dziedzinę, mogą wybrać dowolny kierunek, a na pewno będą mogły przebierać w ofertach pracy. Oczywiście po ukończeniu studiów nie można zapomnieć o dalszym podnoszeniu kwalifikacji. Inne wybierane kierunki to logistyka, budownictwo, finanse i ekonomia. W dzisiejszych czasach, kiedy rynek pracy jest niestabilny, warto dbać o swój rozwój i wiedzieć, jak podnieść kwalifikacje zawodowe (pisaliśmy na naszym innym blogu: E-learning w pracy).

Sprawdź także: Kurs inwestowania na giełdzie

Nie można bazować na raz zdobytej wiedzy, ponieważ cały świat idzie do przodu, rozwija się, powstają innowacyjne technologie, rodzą się nowe branże. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych powinno stać się stałym elementem życia.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.