kursy biurowe online z certyfikatem

Kursy biurowe online z certyfikatem – czy warto?

Kursy biurowe online są jedną z atrakcyjnych form poznania nie tylko obowiązków pracownika biurowego, ale przyswojenia sobie terminologii biurowej, obycia się z zasadami pracy biurowej i bywają nierzadko świetnym wprowadzeniem w „świat biurowy”. Praca w biurze jest marzeniem wielu osób.

Mimo że jest wymagająca i często trudna, to przynosi satysfakcje, pozwala na rozwój zawodowy, jest pełna wyzwań. To również okazja do poznawania nowych ludzi i zdobywania cennego doświadczenia, szczególnie kiedy go brakuje (pisaliśmy m.in. Kursy online dla dzieci i młodzieży).

Obecnie pracownik biurowy mocno różni się od znanego od lat stereotypu. Jego zadaniem nie jest parzenie kawy, bieganie do urzędów i kserowanie dokumentów, a odpowiedzialne, samodzielne zadania. 

Osoba pracująca w biurze mnóstwo obowiązków, często jest prawą ręką szefa, łącznikiem między kadrą rządzącą a pozostałymi pracownikami. Praca na tym stanowisku nigdy nie jest nudna, dlatego wymaga odpowiednich kwalifikacji i cech charakteru.

Osoby, które chcą podjąć pracę jako pracownik biurowy, ale nie mają doświadczenia, powinny podszkolić się i uzyskać wymagane kwalifikacje. Jedną z możliwości nauki są kursy biurowe online z certyfikatem, których ukończenie wielokrotnie zwiększa szanse na znalezienia wymarzonej pracy.

Jak znaleźć pracę na stanowisku biurowym?

Kursy biurowe online z certyfikatem są szansą dla osób, które nie mają doświadczenia, niedawno ukończyły szkołę lub chcą się przekwalifikować. Niestety, w ostatnich miesiącach bezrobocie wzrosło, na rynku pracy jest duża konkurencyjna, dlatego znalezienie pracy nie jest łatwe. Pracodawcy szukają osób z doświadczeniem lub tych, które mają ukończone specjalistyczne kursy, potwierdzające kwalifikacje do pracy na danym stanowisku.

Sprawdź także: Najpopularniejsze kursy online

Kursy biurowe online z certyfikatem

Pracownik biurowy to bardzo szerokie pojęcie, obejmuje pracę na różnych stanowiskach, m.in. sekretarki, asystentki, pracownika recepcji, specjalisty ds. administracji czy kadr. Pracy można szukać zarówno w urzędach, administracji państwowej, jak i małych, rodzinnych firmach i dużych korporacjach.

Możliwości są ogromne, dlatego warto zdecydować się na kursy biurowe online z certyfikatem, które pomogą zdobyć potrzebne umiejętności, a tym samym pomogą zdobyć przychylność w oczach przyszłego szefa.

Czytaj także: Szkolenia online dla księgowych

Jakie umiejętności są niezbędne do pracy na stanowisku pracownika biurowego?

Pracownik biurowy może mieć różne obowiązki (pisaliśmy na naszym innym blogu: zakres obowiązków pracownika biurowego). Jest to zależne od specyfiki danego stanowiska oraz miejsca zatrudnienia. Najczęściej jednak osoba zatrudniona na tym stanowisku zajmuje się:

 • koordynacją pracy biura,
 • przegotowywaniem raportów i sporządzaniem oficjalnych pism biurowych,
 • prowadzeniem odpowiedniej dokumentacji prawnej i administracyjnej,
 • prawidłowym obiegiem dokumentów między poszczególnymi działami firmy,
 • archiwizowaniem dokumentów,
 • utrzymywaniem kontaktów z klientami zewnętrznymi i wewnętrznymi,
 • umawianiem firmowych spotkań,
 • obsługą korespondencji przychodzącej i wychodzącej,
 • organizowaniem spotkań biznesowych i wyjazdów służbowych,
 • współpracą z urzędami, tj. ZUS, US, Urzędy Miasta,
 • innymi pracami zleconymi przez przełożonego.

Jaki powinien być pracownik biurowy?

Zakres zadań jest bardzo duży, dlatego jest kilka umiejętności, które są niezbędne do pracy w biurze.  Jest to między innymi bardzo dobra obsługa urządzeń biurowych. Pracownik biurowy musi wiedzieć, jak wysłać fax, skserować dokumenty, zmienić toner w drukarce. Potrzebna jest doskonała umiejętność obsługi komputera i programów używanych w biurze, tj. Word, Excel, poczta elektroniczna (pisaliśmy na innym naszym blogu: cechy dobrego pracownika biurowego).

Sprawdź także: Darmowe kursy online

Komputer to podstawowe narzędzie pracy, dlatego nie ma mowy, aby potencjalny pracownik biurowy nie wiedział, jak stworzyć tabelkę czy napisać poprawnie raport. Bardzo ważna jest wiedza związana z procesami administracyjnymi, księgowymi i logistycznymi.

Osoby, które nie są obyte z programami potrzebnymi w burze, mogą skorzystać z kursów biurowych online z certyfikatem. Po ich ukończeniu obsługa programów biurowych nie będzie problemem, a pracodawca na pewno przychylnie sporzy na osobę, która się kształci i robi wszystko, aby zdobyć wymarzoną pracę.

Kursy biurowe online z certyfikatem

Przydatna jest komunikatywna znajomość języków obcych. Obecnie poszukiwane są osoby, posługujące się biegle angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim. W niektórych firmach potrzebne będzie również prawo jazdy oraz znajomość konkretnej branży. Oprócz umiejętności ważne są również kompetencje miękkie.

Nie każda osoba sprawdzi się w pracy na stanowisku biurowym. W tym zawodzie ważne są bardzo dobre zdolności interpersonalne. Pracownik biurowy musi być komunikatywny. Jego zadaniem jest przekazywanie ważnych informacji od szefostwa, nawiązywanie kontaktów z klientami firmy.

Czytaj także: Szkolenia online zaświadczenie MEN

Pracownik biurowy musi umieć słuchać, rozmawiać, wykazywać się cierpkością, zaangażowaniem, z szacunkiem odnosić do wszystkich osób. Kolejną ważną cechą jest umiejętność pracy w zespole, a także umiejętność organizacji pracy własnej. Trzeba wykazać się samodzielnością, umieć wyznaczać priorytety i pracować pod presją czasu.

Niejednokrotnie pracownik biurowy ma kilka rzeczy do zrobienia „na już”, musi zdecydować, co jest najważniejsze, a co może poczekać. Ważna jest wielozadaniowość, zdolność analitycznego myślenia, umiejętność rozwiązywania konfliktów.

Inne pożądane cechy to dokładność, skrupulatność, dotrzymywanie terminów. W biurze nie można sobie pozwolić na zapominalstwo, bo może to dużo kosztować. Liczy się również lojalność wobec szefa, dyskrecja i  uczciwość. Ważna jest chęć podnoszenia swoich kwalifikacji, zdobywania wiedzy i chęć do samodzielnej nauki. Przepisy zmieniają się często, dlatego dobry pracownik musi być z nimi na bieżąco.

Czytaj także: Popularne kursy online

Jak widać, praca w biurze jest trudna, trzeba być odpornym na stres i umieć zachowywać zimną krew. Aby być dobrym, trzeba się szkolić, np. wybierając odpowiednie kursy biurowe online z certyfikatem. 

Czego można nauczyć się na zdalnych kursach dla pracowników biurowych?

Kursy biurowe online z certyfikatem dają ogromne możliwości rozwoju. Jest wiele szkoleń, które kończą się egzaminem i wydaniem odpowiedniego certyfikatu. Dzięki temu, że zajęcia odbywają się zdalnie, mogą z nich korzystać osoby w każdym wieku, niezależnie od miejsca zamieszkania czy wykształcenia (czytaj także: Jakie kursy warto zrobić).

Przeszkodą nie jest praca na etat czy nauka w szkole, godziny można bez trudu dopasować do swoich możliwości. Szkolenia są niezbędne dla osób, które planują zatrudnienie w charakterze pracownika biurowego. 

Dobre kursy online, prowadzone przez wyspecjalizowane jednostki pozwalają zdobyć niezbędne umiejętności w stosunkowo krótkim czasie, umożliwiają naukę tego, co jest podstawą pracy w każdym biurze. Na zajęciach poruszane są różnorodne zagadnienia, m.in. omawiane są cechy idealnego pracownika biurowego, organizacja pracy, najważniejsze obowiązki. Inne omawiane kwestie to komunikacja interpersonalna, obsługa klienta wewnętrznego i zewnętrznego,  prowadzenie rozmów telefonicznych, planowanie zadań itp. 

Kursy biurowe online z certyfikatem

Kursy biurowe online z certyfikatem poruszają również zagadnienia związane z prawem pracy oraz inne podstawowe aspekty prawne, przepisy RODO, zarządzanie przez cele, elektroniczny obieg dokumentów, nowoczesne metody archiwizacji dokumentów. Inne sprawy, które są często omawiane to elektroniczny obieg umów i pism, współpraca z księgowością i działem kadr, podstawowa wiedza kadrowa, podstawowe dokumenty rejestrowe, organizacja spotkań biznesowych, a także etykieta biznesowa, bezpieczeństwo i higiena pracy w biurze, system kancelaryjny dziennikowy i bezdziennikowy itp.

Na zdalnych szkoleniach biurowych omawiane są również zasady prawidłowego wizerunku pracownika biurowego, czyli wygląd zewnętrzny, ubiór, sposób poruszania się, sposób zachowania i mówienia, zasady savoir vivre.  To bardzo ważne, ponieważ pracownik biurowy pełni często funkcje reprezentacyjne w danym zakładzie, jest pierwszą osobą, która wita przychodzących do firmy gości. Oczywiście każda placówka, organizująca kursy biurowe online ma swój własny program, ale większość zagadnień jest podobna. Kursy przygotowują do pracy na stanowisku sekretarki, technika prac biurowych, specjalisty ds. administracji, pomocy księgowej i wielu innych.

Jakie kursy biurowe online z certyfikatem dostępne są na rynku?

Placówki organizujące internetowe kursy biurowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczestników i organizują szkolenia o różnorodnej tematyce. Są dostosowane dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, do pracowników, którzy chcą się przekwalifikowywać oraz dla tych, którzy już pracują w biurze, ale chcą nauczyć się czegoś nowego, pogłębić dotychczasową wiedzę. Mogą brać w nich udział pracownicy samorządowi, osoby pracujące w korporacjach, drobni przedsiębiorcy, osoby młode i doświadczone. 

Kursy zdalne dla pracowników biurowych pozwalają poszerzyć horyzonty i zwiększyć szanse na awans lub zatrudnienie. Wszyscy chętni mogą zapisać się m.in. na takie kusy jak:

 • Zarządzanie biurem,
 • Pracownik biurowy,
 • Pracownik administracyjno-biurowy z obsługą komputera
 • Pracownik ds. kadrowych i płacowych
 • Specjalista e-biznesu,
 • Specjalista psychologii biznesu,
 • Podstawy księgowości,
 • Administracja publiczna i samorządowa,
 • Zarządzanie zasobami ludzkimi,
 • Obsługa programów biurowych,
 • Skuteczne zarządzaniem firmą.

Oferta kursów jest znacznie większa, dlatego każda zainteresowana osoba może znaleźć szkolenie, którego szuka. Można odbyć kilka kursów, a to na pewno znacząco zwiększy szanse na rynku pracy. Na początek warto wybrać kurs uczący podstaw, a następnie bardziej specjalistyczny, umożliwiający dogłębne poznanie wybranego zagadnienia. Formuła e-learning pomaga zwiększyć swoje kompetencje, uzupełnić CV o nowe umiejętności, a tym samym ułatwia znalezienie atrakcyjnego zatrudnienia. 

Kursy biurowe online z certyfikatem prowadzone są w ciekawy sposób, dlatego wiedza wchodzi szybko, zdobycie nowych kompetencji nie jest problemem. Kursanci po zakończeniu zajęć muszą zdać egzamin, ale dzięki temu, że zajęcia są efektywne, nie jest to trudne. Najczęściej egzamin jest organizowany przez internet, ma formę testu. Jeżeli komuś nie uda się zdać za pierwszym razem, ma prawo skorzystać z darmowego egzaminu poprawkowego. Po zaliczeniu egzaminu kursanci otrzymują zaświadczenie i stosowny certyfikat.

Kursy biurowe online z certyfikatem

Dlaczego szkolenia biurowe online są tak wygodne?

Wiele osób nie korzysta z kursów stacjonarnych, ponieważ nie są w stanie pogodzić pracy, prowadzenia domu, opieki nad dziećmi z dojazdami na zajęcia. Z tego powodu rezygnują ze swojej kariery, nie mogą się rozwijać i podnosić swoich kompetencji. Na szczęście rozwiązaniem dla wszystkich zabieganych są biurowe kursy zdalne. Mają mnóstwo zalet, przede wszystkim uczą tak same efektywnie i skutecznie jak kursy stacjonarne. Aby wziąć udział w kursie biurowym online, wystarczy wybrać placówkę, organizująca szkolenie i zgłosić chęć nauki. Szkolenia mogą odbywać się w dwóch formach tzn. asynchronicznie i synchronicznie. Kursy asynchroniczne nie mają określonego czasu.

Uczestnik może samodzielnie wybrać dogodny termin nauki, uczyć się w swoim tempie, wielokrotnie powtarzać trudniejsze zagadnienia. Nie spotyka się bezpośrednio z wykładowcą, ale ma do dyspozycji blogi, kursy na płytach, video na YouTube. Uczyć się można wszędzie, w kolejce do lekarza, w autobusie, na spacerze. Do lekcji można wracać, a te które są łatwe i zrozumiałe, szybko przerabiać. Szkolenie online dla pracowników biurowych synchroniczne odbywają się w czasie rzeczywistym.

Są bardzo podobne do typowych zajęć na sali wykładowej, kursant pracuje z wykładowcą, może się z nim kontaktować, rozmawiać, zadawać pytania. Kursy odbywają się w określone dni i godziny, ale z łatwością można je dopasować do swoich potrzeb. Do nauki wystarczy tylko urządzenie mobilne z dostępem do internetu. W szkoleniu można brać udział z dowolnego miejsca na świecie, dlatego wakacje czy wyjazd do rodziny nie są powodem, aby ominąć lekcje. Aby wziąć udział w szkoleniu, nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności. Obsługa zdalnych kursów jest bardzo prosta, a w razie problemów administracja służy  pomocą.

Inne zalety szkoleń online dla pracowników biurowych

Kursy zdalne zyskały na popularności w ciągu ostatniego roku. W związku z sytuacją epidemiologiczną zajęcia stacjonarne zostały zawieszone, często jedyną formą nauki pozostał internet. Szkolenie online dla pracowników biurowych są tak same skuteczne i cenione jak zwykłe kursy, odbywające się w ośrodku szkoleniowym. Zdalna nauka ma jeszcze inne zalety (pisaliśmy m.in. szkolenia online – czy warto z nich korzystać). Pozwala ograniczyć koszty, ponieważ kursy internetowe są dużo tańsze niż stacjonarne. Odpadają koszty związane z dojazdami, zakwaterowaniem, dlatego na opłacenie kursu może pozwolić sobie niemal każdy.

Niektóre szkolenia finansuje Unia Europejska, Urzędy Pracy lub pracodawcy, którzy chcą, aby ich pracownicy poszerzyli swoje kompetencje. Zdalna forma umożliwia elastyczny czas nauki, nie trzeba pracować pod presją grupy, a to pozwala na efektywne przyswajanie wiedzy. Organizatorzy zapewniają dostęp do materiałów, zarówno w formie pdf, jak i czatów, prezentacji czy filmów na YouTube. Kursy biurowe online z certyfikatem są idealne dla osób, które mieszkają w małych miejscowościach, gdzie jest ograniczony dostęp do placówek organizujących szkolenia (pisaliśmy mi.in. wady i zalety szkoleń online).

Dzięki możliwościom, jakie oferuje internet, mogą brać udział w kursach prowadzonych przez wykwalifikowanych wykładowców, o dużej wiedzy i doświadczeniu. Ukończenie szkolenia pozwala podnieść swoje kompetencje i daje perspektywy na znalezienie dobrej pracy.

Dlaczego wybrać zdalny kurs z certyfikatem?

Nie wszystkie internetowe kursy kształcące przyszłych pracowników biurowych, kończą się otrzymaniem odpowiedniego certyfikatu. Jest to dokument wydawany na mocy Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych. Uprawnia do wykonywana pracy w zakresie zagadnień poruszanych na danym szkoleniu. Certyfikaty mogą wydawać placówki, które widnieją w Rejestrze Szkół i Placówek. Muszą spełnić określone wymagania, posiadać odpowiednio przygotowany program, szczegółową dokumentacji i spełniać wytyczne dotyczące wykładowców.

Sprawdź także: Kurs inwestowania na giełdzie

Kadra musi być wykwalifikowana, posiadać odpowiednie wykształcenie i umiejętność przekazywania wiedzy. Certyfikat jest ceniony przez pracodawców, gwarantuje, że zdalny kurs biurowy odbył się zgodnie z programem, a kursant nabył umiejętności, które pozwoliły mu zdać egzamin. Na odwrocie certyfikatu umieszczony jest program ramowy kursy oraz wszystkie poruszane tematy. W razie potrzeby pracodawca może skontaktować się z placówką i uzyskać więcej informacji na temat szkolenia.

Administracja biurowa daje ogromne możliwości rozwoju zawodowego. Pracy można szukać w wielu miejscach, bo w każdej firmie niezbędna jest osoba do obsługi biura, zajmowania się sprawami administracyjnymi czy kadrowymi. Umiejętności zdobyte na zdalnych kurs z certyfikatem przydają się również osobom, które zamierzają otworzyć własną działalność gospodarczą. Umiejętność obsługi programów, znajomość podstawowych aspektów prawnych, raportowania czy tworzenia dokumentacji prawnej i administracyjne pozwoli samodzielnie prowadzić małą firmę, a to z kolei pozwala zaoszczędzić spore pieniądze.

Praca na stanowisku pracownika biurowego jest również dobrą drogą do dalszego rozwoju zawodowego. Po zdobyciu doświadczenia można przejść na stanowisko specjalisty, dalej się kształć i z czasem zostać kierownikiem lub dyrektorem działu administracyjnego. Warto wybrać dobry dobry kurs biurowy z certyfikatem, a to pozwoli osiągnąć sukces zawodowy.

1 thought on “Kursy biurowe online z certyfikatem – czy warto?”

 1. Polecacie jakiś szczególny kurs administracji online? Mam podstawy, zależałoby mi na jakimś kursie ogólnym typu Kurs pracownik biurowy z obsługą komputera, ale jednocześnie z jakimś stażem czy praktyką.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *