E-learning to nowoczesna forma nauczania, która stwarza ogromne możliwości rozwoju. Definicja zdalnego nauczana znana jest już od dawna, ale dopiero od kilkunastu lat zdalne kursy i szkolenia stały się elementem codzienności. E-learning wywodzi się od kursów korespondencyjnych, które rozwinęły się w XVII wieku i polegały na wysyłaniu materiałów szkoleniowych pocztą.
W XIX wieku popularne były się kursy językowe oraz stenografii na odległość. Oczywiście, wszystko odbywało się nadal korespondencyjnie. W XX wieku powstało radio edukacyjne, a następnie telewizja edukacyjna. Stopniowo do nauki zaczęły być wykorzystywane przekazy satelitarne. Przełomem w e-learningu okazał się rozwój telekomunikacji cyfrowej, technik satelitarnych oraz multimedialnych.
Powstały uniwersytety wirtualne, które istnieją do dziś i proponuję swoim studentom nauczanie zdalne na odległość. Dzięki zastosowaniu internetu nauczanie online przybrało formę przypominającą tradycyjną naukę. Globalna sieć pozwoliła na szybką komunikację między uczniami i wykładowcą, a nowa forma systematycznie powiększała swój zasięg.
E-learning pozwolił pokonać barierę terytorialną, która dla wielu osób była przeszkodą. Edukacja stała się bardziej dostępna i skuteczna. Jak dziś wygląda zdalne nauczanie, jakie plusy i minusy ma ta forma nauki?
Na czym polega e-learning?
E-learning, czyli inaczej zdalna nauka, nauka za pośrednictwem internetu czy wirtualna nauka to forma edukacji, która polega na wirtualnym kontakcie z nauczycielem. W przeciwieństwie do tradycyjne nauki, nauczanie zdalne nie odbywa się na sali lekcyjnej, a w dowolnie wybranym miejscu, przed ekranem komputera, smartfonu lub tabletu.
Sprawdź także: Kurs kadry i płace online od podstaw
Do nauki wykorzystywane są ogólnodostępne media elektroniczne, tj. internet, telewizja interaktywna, przekazy satelitarne oraz CD-ROMy. W kursach online można uczestniczyć, nie wychodząc z domu. Można uczyć się w dowolnym miejscu, przeszkodą nie jest wyjazd na wakacje czy delegacja. W zależności od indywidualnych upodobań można uczyć się w grupie lub wybrać zajęcia indywidualne, sam na sam z nauczycielem.
Można wybrać szkolenia synchroniczne, odbywające się w czasie rzeczywistym, które bardzo przypominają tradycyjne nauczanie. Uczestnicy kursu w określonym dniu, o ustalonej godzinie łączą się z wykładowcą i biorą czynny udział w zajęciach. Inną formą jest kurs asynchroniczny, który można odtworzyć w dowolnym momencie i uczyć się w swoim tempie.
Zagadnienia przekazywane są w formie prezentacji, wykładów, uczestnicy mają dostęp do blogów i filmów na YouTube. E-learning zapewnia dużą swobodę, pozwala na rozwój i zdobywanie nowych kwalifikacji.
Dlaczego zdalne kursy cieszą się tak dużym powodzeniem?
W ciągu ostatniego roku zdalne kursy zyskały wielką popularnością. Zjawisko to ma związek z obecną sytuacją epidemiologiczną, która panuje na całym świecie. W związku z wybuchem epidemii rządy wielu państw wprowadziły ograniczenia, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się Covid-19. Jednym z elementów walki z wirusem było zamknięcie szkół i placówek kształcących w tradycyjny sposób.
Brak tradycyjnych kursów spowodował, że wiele osób zaczęło szukać innej możliwości edukacji. Kursy online okazały się świetną opcją, ponieważ umożliwiły podnoszenie swoich kwalifikacji bez wychodzenia z domu i narażania się na kontakt z innymi ludźmi. Wiele osób zainteresowało się e-kursami z powodu przymusowej izolacji i wykorzystało czas spędzony w domu na naukę.
Ze zdalnej formy kształcenia korzystają nie tylko prywatne osoby, ale również pracodawcy, którym zależy na rozwoju kadry. Wiele firm korzysta z możliwości, jaką daje e-learning i funduje swoim pracownikom kursy i szkolenia. Placówki oświatowe proponują różnorodne kursy, zarówno podnoszące kompetencje miękkie, jak i twarde. Każdy zainteresowany może znaleźć e-kurs na miarę swoich potrzeb.
Warto z tego korzystać, ponieważ skuteczność zdalnych kursów porównywalna jest do nauki stacjonarnej, a ma wiele niepodważalnych korzyści.
Jakie korzyści daje e-learning?
Zdalna nauka, która kiedyś była czymś niewyobrażalnym, obecnie coraz częściej zastępuje naukę w salach wykładowych. Wiele osób mając do wyboru dwie opcje, wybiera e-naukę, ponieważ ma wiele zalet. Oto niektóre z nich:
- Dostępność – e-kursy nie mają ograniczeń, związanych z czasem i miejscem. Ze zdalnych kursów mogą korzystać wszyscy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. E-learning dostępny jest dla mieszkańców dużych miast i oddalonych od cywilizacji wsi. Wystarczy tylko urządzenie mobilne i dostęp do internetu. Ze zdalnych kursów mogą z powodzeniem korzystać osoby, które z różnych względów nie mogą chodzić na zajęcia stacjonarne.
- Ta forma kształcenia jest idealna dla osób chorych, o obniżonej odporności, niepełnosprawnych. Nauka online to również świetne rozwiązanie dla młodych mam, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższe wyjścia z domu. E-kursy pozwalają na naukę, gdy maluszek śpi lub zajmuje się nim inny członek rodziny.
- Niskie koszty – dla wielu osób uczęszczanie na stacjonarne kursy było niemożliwe ze względów finansowych. Młode osoby, bez zaplecza finansowego nie mogły sobie pozwolić na dokształcanie, ponieważ nie było ich na to stać. Kursy zdalne są dostosowane dla osób o różnych możliwościach finansowych. W sieci można znaleźć kursy darmowe lub takie, które są finansowane przez UE. Szkolenia, które wymagają wniesienia opłat, są kilkakrotnie tańsze od takich samych zajęć, ale odbywających się w ośrodku szkoleniowym.
- Niższa cena wynika z tego, że odchodzą koszty za wynajęcie sali, opłacenia wyżywienia i zakwaterowania szkoleniowca itp. Osoby, które chcą się uczyć, nie muszą wydawać pieniędzy na dojazdy, kserówki czy lunch w czasie przerwy obiadowej. E-learning dostępny jest dla wszystkich, niezależnie od sytuacji materialnej.
- Dopasowane tempo nauki – e-learning pozwala na naukę w tempie, dopasowanym do swoich możliwości. Każdy kursant może przyswajać nowy materiał przez taki czas, jaki jest mu niezbędny. Na naukę może przeznaczyć tyle czasu, ile jest w stanie wygospodarować. W razie potrzeby e-lekcje można wielokrotnie odtwarzać i swoim tempem przechodzić całe szkolenie.
- Różnorodne materiały – szkolenia online są coraz ciekawsze, wykładowcy wykorzystują różne narzędzia, pozwalające skutecznie przekazywać wiedzę. Na kursach odbywają się pokazy slajdów, uczestnicy mogą obejrzeć tematyczne filmy, mają dostęp do prezentacji, blogów, video rozmów. Oprócz tego wiele jednostek szkoleniowych udostępnia materiały w formie papierowej lub plików pdf.
- Dopasowany do potrzeb czas nauki – w obecnych czasach większość osób żyje w nieustannym biegu. Praca zajmuje 8-10 godzin na dobę, do tego trzeba doliczyć czas na dojazdy, życie rodzinne, zakupy, sprawy domowe. Na hobby i własny rozwój nie zostaje dużo czasu. E-learning jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą się kształcić i rozwijać, ale nie mają na to czasu.
- Nauka w domu może odbywać się w dowolnych godzinach, dlatego każdy może wygospodarować kilkadziesiąt wolnych minut. Nie trzeba dojeżdżać na drugi koniec miasta, wystarczy tylko włączyć komputer i już można zacząć zdobywać nowe wiadomości.
- Dla najbardziej zapracowanych polecane są kursy asynchroniczne, które nie odbywają się w czasie rzeczywistym. Dla osób, które wolą nauką w czasie rzeczywistym, polecane są szkolenia synchroniczne. Placówki organizujące zdalne szkolenia idą na rękę kursantom i umożliwiają dopasowanie godzin nauki do indywidualnych potrzeb.
- Swoboda nauka w przyjemnej atmosferze – wiele kursów stacjonarnych odbywa się w małych, dusznych salach, w których jednocześnie przebywa kilkanaście osób. Nie każdy dobrze czuje się w takich warunkach. Kursy online nie mają tego typu problemów. Każdy może uczyć się tam, gdzie jest mu najwygodniej. Można siedzieć na ulubionym fotelu, wygodnej kanapie czy tradycyjnym biurku.
- W trakcie nauki można odpocząć, zrobić sobie kawę, przekąsić jakiś smakołyk. W takich warunkach nauka jest przyjemniejsza, a wiedza szybko wchodzi do głowy.
- Brak presji grupy – wiele osób woli naukę w mniszym gronie, gdzie nie ma presji grupy, każdy może pracować w swoim tempie. Niektóre osoby, zwłaszcza te nieśmiałe i wycofane, nie decydują się na naukę stacjonarną, ponieważ przebywanie w dużej grupie, jest dla nich problemem. Tu również świetnie sprawdzi się e-learning.
- Na zdalnych kursach nie ma bezpośredniego kontaktu z innymi użytkownikami, dlatego każdy może czuć się komfortowo. Nauczanie online ułatwia skupienie, nie trzeba bać się tego, co pomyślą inni. Osoby wycofane mogą zdobyć nowe umiejętności, a tym samym poczuć się pewniej i poprawić własną samoocenę. E-learning obniża poziom stresu, którego i tak w dzisiejszych czasach nie brakuje.
- Szeroka oferta zdalnych szkoleń – w sieci można znaleźć e-szkolenia z różnych dziedzin wiedzy, przeznaczone dla osób o różnym stopniu zaawansowania. Dostępne są kursy dla początkujących oraz dla tych, którzy chcą poszerzyć posiadane umiejętności. Szkoły oferują kursy samodoskonalące, szkolenia online podnoszące kompetencje miękkie oraz szkolenia zawodowe.
- Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się zdalne kursy językowe, kursy online z programowania, tworzenia stron internetowych, grafiki komputerowej, szkolące pracowników biurowych, księgowych, specjalistów ds. kadr i płac (np. takie: https://spdszkolenia.pl/produkt/specjalista-ds-kadr-kurs-certyfikowany/ czy takie: https://spd2.pl/course/specjalista-do-spraw-kadr-i-plac-szkolenie-online-z-certyfikatem-men/ – pisaliśmy m.in. kursy online dla kadrowych i księgowych). Popularne są kursy, pozwalajcie poprawić umiejętności komunikacyjne, uczące zarządzania czasem, współpracy w grupie, efektywnego rozwiązywania problemów, czy krytycznego i logicznego myślenia.
Niektóre szkolenia przeznaczone są dla kadry menadżerskiej, która musi nauczyć się jak tworzyć zgrany zespół, inne dla handlowców, uczące efektywnych technik sprzedaży. Można znaleźć również kursy niszowe, na które ciężko znaleźć uczestników w jednym mieście (np. kursy online dla sekretarek). Oferta jest bardzo szeroka, nieustannie pojawiają się nowe e-kursy.
- Łatwość obsługi – nauka zdalna jest łatwa, nie wymaga specjalnych umiejętności. Najczęściej wystarczy zalogować się na stronę e-kursu, gdzie pojawią się wszystkie niezbędne informacje. Ze zdalnych kursów mogą korzystać dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy.
- Dostęp do znanych i cenionych wykładowców – dzięki temu, że internet ma nieograniczony zasięg, każdy chętny może zapisać się na kursy do znanych trenerów. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby osoba mieszkająca w małej miejscowości nad Bałtykiem lub przebywająca w innym kraju, brała udział w szkoleniu, prowadzonym przez doświadczonego trenera, pracującego w Warszawie.
- Możliwość indywidualizacji szkolenia – e-learning umożliwia dostosowanie kursu do potrzeb poszczególnych uczestników. Każdy uczyć się wyłącznie tego, czego w danej chwili potrzebuje i co jest mu niezbędne na danym stanowisku czy w celu szukania nowego zatrudniania.
- Możliwość otrzymania certyfikat – szkolenia online są tak samo cenione i honorowane, jak kursy stacjonarne (pisaliśmy: Kursy online z certyfikatem). Większość szkoleń kończy się egzaminem, a po jego zdaniu kursanci otrzymują zaświadczenie i certyfikat, potwierdzający zdobycie nowych umiejętności. Certyfikaty wysyłane są w formie elektronicznej i papierowej.
Czy zdalna nauka ma jakieś wady?
Niestety, nauka online nie jest bez wad. Osoby, które decydują się na tę formę edukacji, powinny mieć dużą motywację, ważna jest również samodzielność i samodyscyplina. Jak każda forma nauczania, również e-learning wymaga systematyczności, bo tez tego trudno mówić o skutecznym nauczania (pisaliśmy m.in. Wady i zalety szkoleń online). Problemy, które mogą wystąpić w czasie zdalnej nauki to m.in.:
- Nieumiejętność skupienia uwagi – część osób przywiązana jest do tradycyjne formy nauki, gdzie ważny jest bezpośredni kontakt z nauczycielem. Na kursach zdanych z wykładowcą można porozumieć się tylko za pomocą urządzeń mobilnych, a to nie dla wszystkich wystarczająca forma. Część osób potrzebuje kogoś, kto przywoła ich do porządku. Brak nauczyciela powoduje, że trudnej się skupić, łatwiej zająć uwagę czymś innym, niż programu kursu. W domu jest również wiele rozpraszaczy uwagi. Bawiące się dzieci, partner, zwierzęta, pokusa ugotowania obiadu czy włączenia pralki sprawiają, że zajęcia są mało efektywne.
- Brak odpowiedniego sprzętu – to coraz rzadszy problem, ale zdarza się, że niektóry osoby nie mają sprzętu, który nadawałby się do odtwarzania kursy. Do zdalnego nauczania potrzebny jest sprzęt komputerowy o określonych parametrach, pomocne są również zestawy słuchawkowe.
- Problemy techniczne – w czasie zdalnych zajęć mogą wystąpić problemy techniczne, np. brak połączenia z internetem, awaria sprzętu, a to powoduje, że udział w kursie, zwłaszcza jeżeli odbywa się w czasie rzeczywistym, jest utrudniony.
- Brak kontaktu z innymi ludźmi – na kursach stacjonarnych można poznać osoby o podobnych zainteresowaniach czy pracujące w pokrewnej branży. Jest z kim porozmawiać, wypić kawę, podyskutować o omawianych tematach. Niestety, kursy online tego nie gwarantują, a to duże utrudnienie dla części osób.
- Ograniczenia motoryczne – kursy zdalne występują w szerokiej ofercie, ale nie wszystkie zagadnienia mogą być przekazywane online. Są tematy, które wymagają bezpośredniego kontaktu, pokazania czegoś na żywo, bez pośrednictwa kamer. Niezbędne jest osobiste wykonywanie doświadczeń, dotknięcie danego elementu. Niektóre umiejętności można ćwiczyć tylko na kursach stacjonarnych.
Jaka powinna być dobra placówka, zajmująca się e-learningiem?
Zdalna nauka, aby była efektywna i skuteczna, musi być prowadzona w odpowiedni sposób. Decydując się na konkretny e-kurs, warto zrobić dobre rozeznanie na rynku, zapoznać się z opiniami innym uczestników, wejść na stronię internetową placówki szkoleniowej. Kluczową rolę w każdym nauczaniu odgrywają nauczyciele. To oni odpowiadają za ciekawe i profesjonalne przekazywanie wiedzy.
Oprócz wiedzy zawodowej powinni mieć wykształcenie pedagogiczne. Ważne jest również dobre podejście do słuchaczy, wykazywanie się empatią, zrozumieniem, chęcią pomocy. Wykładowcy powinni mieć doświadczenie w nauczaniu online, ponieważ ta forma wymaga innego przygotowania niż tradycyjne edukacja. Ważne jest również zaplecze techniczne i dostęp do nowoczesnych technologii. Szkoła powinna prowadzić kursy na nowoczesnej platformie e-learningowej, która jest prosta w obsłudze i przyjazna w użytkowaniu.
Czytaj także: Kurs księgowości online od podstaw
Ważne jest wsparcie techniczne dla kursantów. Aby mieć pewność, że szkoła działa prawidłowo, warto sprawdzić, czy posiada odpowiednie zezwolenia i certyfikaty. Kursy online mają mocno zróżnicowane ceny, dlatego warto porównać kilka ofert i sprawdzić, co oferują. Obecnie jest coraz więcej dobrych, sprawdzonych firm, które uczą skutecznie i gwarantują nowoczesne rozwiązania.
E-learning to bardzo komfortowa, nowoczesna i skuteczna forma edukacji. Idealnie sprawdza się w dzisiejszych czasach, ale specjaliści są pewni, że będzie się ciągle rozwijać. Kursy online pozwalają poszerzyć wiedzę, rozwijać niektóre umiejętności, są dobrym pomysłem na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku pracy. Pozwalają trenować umiejętności miękkie oraz wypracować pożądane na rynku pracy postawy.
Należy jednak pamiętać, że nauka online nie sprawdzi się we wszystkich przypadkach. Są umiejętności, których trzeba uczyć się stacjonarnie, na żywo. E-learning staje się nowym standardem nauczania, dlatego warto poznać i polubić ten tryb nauki (pisaliśmy m.in. szkolenia online – czy warto z nich korzystać oraz Najpopularniejsze kursy online).