kursy biurowe przez internet

Kursy biurowe przez internet – czego można się dowiedzieć o pracy w biurze na kursach online?

Kursy biurowe przez internet to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą pracować w biurze, ale nie mają odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji. To również dobry wybór dla wszystkich, którzy chcą zmienić swoją ścieżkę zawodową i zacząć pracować na innym stanowisku, niż dotychczas.

Praca w biurze wymaga wiedzy w wielu dziedzin, a dzięki kursom można poznać tajniki zawodu, dowiedzieć się, na czym polega, sprawdzić, czy jest tym, z czym chcemy związać swoją przyszłość.

Kursy biurowe przez internet – ciekawe perspektywy rozwoju

Na stanowiskach biurowych mogą pracować osoby, które mają wykształcenie kierunkowe, np. skończyły szkołę średnią, policealną o określonym profilu, mają wykształcenie wyższe, związane z administracją, ekonomią czy finansami. Ale osoby, które nie skończyły potrzebnej szkoły, również mają szanse na pracę na stanowiskach biurowych.

kursy biurowe przez internet
kursy biurowe przez internet

Pomocnym rozwiązaniem są kursy online dla pracowników biurowych, które przygotowują do pracy w biurze. Mogą z nich korzystać zarówno osoby młode, szukające swojego miejsca w zawodowym świecie, jak i doświadczeni pracownicy, którzy chcą zmienić zawód i szukają ciekawych perspektyw rozwoju.

Na czym polega praca w biurze?

Praca biurowa jest trudna, pełna wyzwań, wymaga dużej wiedzy oraz odpowiednich predyspozycji. Nie ma w niej czasu na nudę, ponieważ ciągle się coś dzieje, do biura przychodzą klienci, pracownicy i przełożeni. Wielokrotnie trzeba pracować pod presją czasu, w dużym stresie (pisaliśmy również: Stres w pracy biurowej oraz Wypalenie zawodowe). W pracy nie ma monotonni, dlatego jest tak popularna i lubiana.

Ciężko określić obowiązki pracownika biurowego, ponieważ są one zależne od specyfiki danego zakładu (pisaliśmy na naszym innym blogu: Obowiązki pracownika biurowego). W biurze można pracować na wielu stanowiskach np. sekretarki, asystentki, pracownika ds. obsługi klienta, pomocy księgowej, specjalisty ds. administracji. Część zadań, jakie wykonuję pracownicy biurowi, jest wspólna, musi je umieć wykonywać każdy, kto chce sprawdzić się na omawianym stanowisku. Podstawowe zadania pracownika biurowego to:

 • Przygotowywanie różnego typu pism i dokumentów urzędowych,
 • Czuwanie nad prawidłowym obiegiem dokumentów, między poszczególnymi osobami i działami,
 • Przygotowywanie raportów, zestawień i prezentacji, zleconych przez przełożonych lub potrzebnych do celów urzędowych i statystycznych,
 • Dbanie o wyposażanie biura w materiały biurowe,
 • Segregowanie i archiwizowanie dokumentów,
 • Współpraca z urzędami np. Urzędem Skarbowym, ZUS-em oraz i innymi jednostkami,
 • Przyjmowanie gości biznesowych (pisaliśmy m.in. Dress code w pracy biurowej),
 • Wspieranie kadry zarządzającej,
kursy biurowe przez internet
kursy biurowe przez internet
 • Organizowaniem spotkań biznesowych i wyjazdów służbowych,
 • Przekazywanie informacji od zarządu do pracowników niższego szczebla,
 • Utrzymywanie kontaktów z klientami wewnętrznymi i zewnętrznymi,
 • Prowadzenie księgi korespondencji wychodzącej i przychodzącej,
 • Pomaganie w pracach księgowych, finansowych i kadrowych itp.

Oczywiście to nie wszystkie obowiązki, jakie ma pracownik biurowy. Jest ich o wiele więcej, często pojawiają się nowe, zależne od aktualnych potrzeb firmy. Dobrym przygotowaniem do pracy w zawodzie są kursy biurowe przez internet. Dzięki nim można nauczyć się niezbędnych programów, poznać zasady obsługi interesantów oraz poprawić kompetycje miękkie, niezbędne do efektywnej pracy.

Podstawowe umiejętności pracownika biurowego

Oprócz wiedzy merytorycznej, na zdalnych kursach biurowych, można poznać specyfikę pracy oraz dowiedzieć się, co jeszcze jest niezbędne, aby dobrze wypełniać swoje obowiązki. Niezbędne umiejętności to przede wszystkim dobra umiejętność obsługi komputera. W biurze przydaje się znajomość pakietu MS Office, programów do tworzenia prezentacji, raportów, obsługa poczty elektronicznej oraz umiejętność szybkiego wyszukiwania informacji z internetu.

Osoby, które nie mają potrzebnej wiedzy, mogą zapisać się na zdalny kurs obsługi komputera, a potem kontynuować naukę na kursie biurowym przez internet. Oprócz obsługi komputera trzeba wiedzieć, jak obsługiwać fax, skaner, drukarkę czy niszczarkę do dokumentów. Oczywiście tutaj wystarczy tylko podstawowa wiedza, ponieważ każde urządzenie działa nieco inaczej.

kursy biurowe przez internet
kursy biurowe przez internet

Pracownik biurowy tworzy wiele pism i raportów, dlatego musi mieć dobrą znajomość zasad ortografii i gramatyki, niedopuszczalne są sytuacje, kiedy napisze pismo pełne błędów. Dużym atutem jest znajomość języka obcego. Najczęściej przydaje się język angielski, ale coraz więcej firm szuka pracowników biurowych, porozumiewających się po niemiecku lub ukraińsku. Kompetencje językowe można również poprawić na zdalnych kursach.

Do prawidłowego wypełniania swoich obowiązków, niezbędna jest  znajomość podstaw psychologii, ekonomii, finansów i prawa pracy. Ważna jest znajomość niektórych przepisów, np. Kodeksu Pracy oraz Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (pisaliśmy na naszym innym blogu: Obowiązki Inspektora Ochrony Danych Osobowych). Podstawowe zagadnienie z tych dziedzin omawiane są na kursach biurowych przez internet – np. takie, jak Szkolenia Online z RODO

Kompetencje miękkie potrzebne do pracy na stanowisku pracownika biurowego?

Dobry pracownik biurowy musi mieć nie tylko określoną wiedzę i umiejętności, ale ważne są również predyspozycje. Część z nich jest wpisana w nasz charakter, ale większość można udoskonalić, korzystając ze zdalnych kursów biurowych lub szkoleń nastawionych na poprawę konkretnych kompetencji. Nabycie potrzebnych cech pozwoli dokładnie realizować powierzone zadania, a także zyskać sympatię współpracowników, klientów i przełożonych (pisaliśmy m.in. Szkolenia online miękkie i twarde).

kursy biurowe przez internet
kursy biurowe przez internet

Podstawowe cechy, które powinna mieć każda osoba pracująca w biurze to:

 • Odporność na stres – praca w biurze bywa stresująca, może powodować duże obciążenie psychiczne. Aby sprostać powierzonym obowiązkom, trzeba umieć sobie radzić z pojawiającymi się problemami. Ważne, aby nawał obowiązków nie przytłaczał, a dodawał energii do działania.
 • Komunikatywność – dobre zdolność interpersonalne to podstawowa cecha pracownika biurowego. Wymagana jest umiejętność słuchania, mówienia i przekazywania informacji. Ważne jest, aby umieć rozmawiać z różnymi ludźmi, niezależnie od wieku, wykształcenia czy narodowości. Pracownik biurowy jest często pierwszą osobą, która wita gości. Musi wiedzieć, jak zachować się w każdej sytuacji.
 • Umiejętność organizacji pracy własnej – wielu pracowników biurowych pracuje bez bezpośredniego nadzoru, dlatego wymagana jest umiejętność pracy samodzielnej, wybierania zadań priorytetowych i takich, które mogą poczekać. Na kursach biurowych przez internet można nauczyć się, jak odpowiednio planować pracę i rozdzielać zadania według ich ważności.
 • Dokładność – w biurze pracuje się z dużą ilością dokumentów, raportów i różnego typu pism. Ważne, aby wszystkie dokumenty były poukładane, ułożone według określonej hierarchii. Pracownik biurowy musi znać zasady RODO i pamiętać o prawidłowej ochronie danych osobowych, z którymi ma styczność. To jeden z tematów zdalnych kursów biurowych. 
 • Terminowość – praca w biurze wymaga pilnowania terminów, dbania o przelewy czy dostarczanie dokumentów w ustalonym czasie. Bez tego łatwo o problemy, które mogą dużo kosztować.
 • Umiejętność pracy w zespole – pracownik biurowy musi umieć pracować na dwa sposoby tj. samodzielnie i w grupie. Często pracuje z innymi ludźmi, bywa, że jest prawą ręką szefa. Ważne, aby umiał się dogadywać, dyskutować, dążyć do osiągania wspólnych celów.
 • Chęć nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji – osoba, która chce pracować w biurze, musi pamiętać, że to zajęcie, które wymaga ciągłego doszkalania i uaktualniania wiedzy (pisaliśmy m.in. Jak podnieść kwalifikacje zawodowe). Wiedza szybko się przedawnia, wchodzą w życie nowe ustawy i przepisy, które trzeba znać. Dobrym sposobem na bycie na bieżąco są kursy internetowe, które przekazują aktualne informacje.  

Kursy biurowe przez internet – jak wyglądają?

Kursy biurowe przez internet są bardzo popularne, ponieważ umożliwiają szybkie i skuteczne zdobycie wiedzy. W sieci można znaleźć różnego typu szkolenia, dotyczące zarówno podstaw pracy w biurze, jak i poruszające bardziej specjalistyczne tematy. Dostępne są m.in. takie szkolenia jak:

 • Obsługa biura,
 • Nowoczesna sekretarka, 
 • Obsługa klienta, 
 • Pracownik administracyjno-biurowy z obsługą komputera,
 • Administracja publiczna i samorządowa,
 • Obsługa programów biurowych,
 • Język angielski w biurze,
 • Jak poprawić komunikacje w biurze, itp.
kursy biurowe przez internet
kursy biurowe przez internet

W zależności od własnych preferencji, możliwości czasowych i finansowych, można wybrać kursy zdalne synchroniczne i asynchroniczne. Pierwsze rozwiązanie najbardziej przypomina naukę prowadzoną w sposób tradycyjny. Odbywają się na platformie e-learningowej, w określonym dniu i o określonej godzinie. Kursanci łączą się z wykładowcą i razem przerabiają tematy kursu. Widzą się na ekranach, mogą prowadzić video rozmowy, pisać na czasie.

Sprawdź także: Kurs księgowości dla początkujących

Na kursach odbywających się w czasie rzeczywistym możliwa jest praca w grupie, wspólne wykonywanie zadań. Kursanci mogą udostępniać swój ekran, dzięki temu trener na bieżąco monitoruje postępy grupy i do tego dostosowuje tempo pracy. Kursy asynchroniczne nie odbywają się na żywo, są wcześniej przygotowane i udostępnione kursantom.

Sprawdź także: Czy kursy online się liczą

Uczestnicy mają do dyspozycji blogi, kursy na płytach, video na YouTube itp. Ten sposób wymaga dużej samodzielności, ponieważ nie ma bezpośredniego nadzoru wykładowcy. Dużą zaletą tego rodzaju szkoleń jest duża elastyczność i swoboda. Uczyć się można w dowolnym czasie, dopasowanym do swoich możliwości.

Szkolenia online dla pracowników biurowych – dla kogo są przeznaczone?

Kursy biurowe przez internet dają ogromne możliwości i perspektywy rozwoju. Mogą z nich korzystać osoby w różnym wieku i o różnym wykształceniu, pracujące i dopiero wchodzące na rynek pracy. To duża szansa dla osób bezrobotnych, ponieważ ukończenie szkolenia online pracowników administracyjno–biurowych ułatwia znalezienie pracy i zwiększa konkurencyjność na rynku pracy.

Kończąc kurs online i zdobywając odpowiednie kwalifikacje, pracy można szukać urzędach, szkołach, dużych korporacjach i małych firmach. Pracodawcy chętnie zatrudniają osoby, które w CV mają wpisany zdalny kurs biurowy na stanowisku sekretarki, recepcjonistki, pracownika punktu obsługi klienta itp. Osoby młode, które nie mają żadnego doświadczenie, dzięki kursom mogą wzbogacić swój życiorys. Absolwent, który się uczy i poszerza swoje kwalifikacje, będzie cennym nabytkiem dla każdego pracodawcy.

kursy biurowe przez internet
kursy biurowe przez internet

Z kursów mogą również korzystać osoby, które pracują w innym zawodzie, chcą się przekwalifikować lub zmienić swoją ścieżkę zawodową. Dzięki dodatkowym kwalifikacjom można awansować, zmienić stanowisko w swojej firmie lub poszukać pracy w zupełnie innym zawodzie. Jak widać, zdalne kursy dają bardzo dużo. Są wygodne i skuteczne, dlatego warto z nich korzystać.

Czego można nauczyć się na kursach biurowych przez internet?

Kursy dostępne w sieci uczą zarówno teorii, jak i praktyki. Kursanci poznają podstawowe zagadnienia oraz wykonują ćwiczenia, pozwalające wykorzystać wiedzę w praktyce. Wypełniają dokumenty, piszą pisma, uczą się, jak organizować wyjazdy służbowe czy delegacje.

Sprawdź także: Szkolenia online dla sekretarek

Kursy, pod warunkiem, że są prowadzone przez doświadczonych trenerów, pozwalają opanować niezbędne umiejętności w stosunkowo krótkim czasie. Oczywiście zakres przekazywanej wiedzy jest uzależniony do czasu trwania kursu i jego tematyki. Na szkoleniach z podstaw pracy biurowej, omawiane są takie zagadnienia, jak:

 • cechy idealnego pracownika biurowego,
 • zasady pracy w biurze,
 • obsługa klienta wewnętrznego i zewnętrznego,
 • prowadzenie rozmów telefonicznych,
 • planowanie zadań (pisaliśmy m.in. Zarządzanie czasem w biurze),
 • elektroniczny obieg dokumentów,
 • nowoczesne metody archiwizacji dokumentów,
 • elektroniczny obieg umów i pism,
 • współpraca z księgowością i działem kadr,
 • podstawowe dokumenty rejestrowe,
 • organizacja spotkań biznesowych,
 • etykieta biznesowa i biurowy dress code.

Omawiane są również tematy związane z prawem pracy, zasadami BHP obowiązującymi w biurze, przepisy RODO. Oczywiście każda placówka może mieć swój program, dlatego warto wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb.

W sieci są również bardziej zaawansowane kursy zdalne dla pracowników biurowych, które w szczegółowy sposób omawiają prawo pracy czy uczą podstaw księgowości (np. Szkolenie online Specjalista do spraw kadr czy Szkolenie online do spraw kadr i płac czy albo Szkolenie online Pracownik administracyjno – biurowy).

Na co zwracać uwagę, wybierając zdalny kurs dla pracowników biurowych?

W internecie jest bardzo dużo ilość kursów, dlatego ciężko wybrać konkretny. Wiele osób nie wiem, czym się sugerować, czy zwrócić uwagę na cenę, długość kursu, omawiane tematy czy prowadzących. Niestety, obecnie zainteresowanie e-learningiem wzrosło, dlatego można natknąć się na kursy, które nic nie wnoszą, a powstały tylko po to, aby wyciągnąć pieniądze.

kursy biurowe przez internet
kursy biurowe przez internet

Aby dokonać właściwego wyboru, warto poczytać opinie osób, które brały udział w szkoleniu organizowanym przez wybraną placówkę. Recenzje można znaleźć na forach tematycznych, a także w mediach społecznościowych. Warto również popytać znajomych, bo może okazać się, że ktoś z bliskich osób właśnie bierze udział w kursie. Dobrą metodą, pozwalającą przekonać się, czy kurs jest wartościowy, jest udział w bezpłatnej lekcji próbnej.

Dzięki temu można poznać wykładowców oraz sprawdzić, czy forma prowadzenia lekcji jest dla nas odpowiednia. Sercem każdego szkolenia jest kadra, dlatego warto wejść na stronę internetową placówki, poczytać, kto prowadzi lekcje, jakie ma doświadczenie. Nazwisko trenera warto wpisać w wyszukiwarkę. Jeżeli pokaże się dużo informacji oraz publikacje, które stworzył, to znak, że dana osoba zna się na zagadnieniu.

Dużym atutem placówki organizującej zdalny kurs jest możliwość zdobycia certyfikatu, który jest dowodem nabycia nowych kwalifikacji. Zazwyczaj kurs kończy się egzaminem, osoby, które zdadzą go z wynikiem pozytywnym, otrzymują zaświadczenie lub certyfikat. Większość szkół umożliwia zdawanie poprawkowego, który nie wymaga dodatkowych opłat.

Dlaczego szkolenia biurowe online są tak popularne?

Kursy biurowe przez internet cieszą się ogromną popularnością. Zainteresowanie nauką zdalną wzrosło w 2019 roku, kiedy pojawiło się zagrożenie związane z Covid-19 i nauka stacjonarna została ograniczona. Ale nawet po zahamowaniu epidemii, wiele osób pozostało wierna tej formie nauczania. E-learning ma wiele zalet, główne z nich to:

 • Wygoda i komfort,
 • Małe wymagania sprzętowe,
 • Łatwe w obsłudze platformy e-learningowe,
 • Elastyczny czas nauki,
 • Oszczędność czasu i pieniędzy,
 • Duża dostępność,
 • Zróżnicowana tematyka,
 • Możliwość nauki u znanych wykładowców,
 • Możliwość otrzymania certyfikatu lub zaświadczenia MEN

Oczywiście w kursach zdalnych można również znaleźć słabe punkty. Są osoby, u których ta forma nauki się nie sprawdzi. Część osób nie umie skupić się bez fizycznej obecności nauczyciela, do efektywnej nauki potrzebuje bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. W trakcie e-learningu mogą pojawić się problemy z koncentracją, skupieniem uwagi czy spadkiem motywacji. Osoby, które uczą się w domu, mogą narzekać na brak odpowiednich warunków, hałas powodowany przez pozostałych domowników.

kursy biurowe przez internet
kursy biurowe przez internet

Czasami elementem umożliwiającym udział w kursie może być brak odpowiedniego sprzętu. Zdarza się to dość rzadko, ale nadal są osoby, które nie mają komputera lub dostępu do internetu.

Kursy zdalne dla pracowników biurowych są przydatne i lubiane dobrze przygotowują do pracy w biurze. Warto jednak pamiętać, że samo odtwarzanie kursu to za mało, aby zdobyć potrzebne kwalifikacje. Potrzebna jest motywacja, samodzielność, chęć do poznania nowych rzeczy. Warto wyobrazić sobie jakiś cel, jaki można osiągnąć po zdaniu egzaminu i do niego dążyć.

Dzięki temu nauka będzie przyjemna i efektywna, a kursy online pozwolą wprowadzić pozytywne zmiany w życiu.