Jak się uczyć efektywnie – 6 sposobów
Jak się uczyć efektywnie? Wiele ludzi regularnie zadaje sobie to pytanie. Przecież niektórzy w tej kwestii osiągają znacząco lepsze efekty niż inni. Dlaczego? Często odpowiedzi nasuwają się same: talent, samodyscyplina, ponadprzeciętna inteligencja, posiadanie pieniędzy na prywatne lekcje. Oczywiście, czynniki te nie są bez znaczenia ale bez nich również można doskonale radzić sobie z samokształceniem.
Nauka licznym osobom kojarzy się przede wszystkim z wiekiem dziecięcym i nastoletnim. Niektórzy marzą o tym, by zaraz po osiągnięciu pełnoletności czy podejściu do egzaminu dojrzałości rzucić książki w kąt i móc zająć się innymi czynnościami. Inni pragną stale się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę.
Bez względu na to, który typ podejścia preferujesz, czy może nie opowiadasz się za żadną z tych stron i jesteś raczej gdzieś po środku – możesz mieć pewność, że umiejętność szybkiego przyswajania nowych informacji znacząco ułatwi Ci codzienne funkcjonowanie. Czy tego chcemy czy nie, życie stawia nas przed różnymi wyzwaniami, często takimi, których nigdy byśmy się nie spodziewali. Sprostanie wielu z nim wymaga nauki nowych umiejętności a następnie wykorzystywania ich w praktyce.
Dlatego warto wiedzieć jak się uczyć efektywnie. Dzięki świadomości istnienia kilku ważnych schematów będziesz w stanie poświęcać mniej czasu na naukę niż kiedykolwiek a jednocześnie zauważysz zdecydowanie bardziej satysfakcjonujące efekty.
Jak się uczyć efektywnie – czyli 6 skutecznych sposobów na szybki rozwój
Sposoby na szybką naukę mogą być tak liczne, jak liczna jest grupa ludzi zainteresowanych tematem efektywnej nauki. Jeżeli poznasz kilka podstawowych schematów oraz związanych z nimi zasad będziesz mógł/mogła dostosowywać gotowe rozwiązania do swoich potrzeb. Warto na wstępie podkreślić również, że z biegiem czasu pewne pomysły warto modyfikować ponieważ nasze potrzeby i oczekiwania się zmieniają. Bycie uważnym i świadomym tego jak funkcjonuje ludzki umysł może sprawić, że odkryjesz to, że nauka może być bardzo przyjemny i ekscytującym procesem. Z przyjemnością podpowiemy jak do tego dojść.
Jak się szybko nauczyć czegoś na pamięć?
Jeżeli wydaje Ci się, że nauka wierszyków na pamięć w szkole podstawowej to jedyna sytuacja w której trzeba szybko nauczyć się jakiegoś tekstu na pamięć to jesteś w błędzie. Umiejętność szybkiej nauki na pamięć przydaje się przede wszystkim w pracy, szczególnie kiedy akurat rozpoczyna się swoje obowiązki w zupełnie nowym miejscu. Bardzo często konieczne jest zapamiętanie reguł panujących w danym przedsiębiorstwie aby być w stanie zdać wewnętrzne testy rekrutacyjne oraz utrzymać oczekiwany przez przełożonych poziom obsługi klienta. Jak się uczyć efektywnie by bez stresu i możliwie z jak największym wysiłkiem nauczyć się na pamięć nawet skomplikowanych tekstów?
Przygotuj materiały do nauki
Najważniejszym kluczem do sukcesu w nauce na pamięć jest przygotowanie porządnej bazy materiałów, które musisz opanować. Jeżeli nie przyłożysz się do tego i będziesz uczyć się części tekstu z telefonu, części z kartek a jeszcze inną część materiałów zgubisz gdzieś po drodze do domu czy po prostu o nich zapomnisz to musisz liczyć się z tym, że proces nauki nie będzie należał do najprzyjemniejszych. Dlatego zanim zaczniesz, zbierz w jednym miejscu wszystko czego potrzebujesz. W zależności od Twoich osobistych preferencji możesz uczyć się z ekranu telefonu, tabletu czy komputera lub skorzystać z papieru. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety, zastanów się więc co lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.
- Nauka z ekranu: bezdyskusyjną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że nie trzeba niczego drukować lub przepisywać ręcznie. Dzięki temu możesz zaoszczędzić cenny czas. Co więcej, telefon komórkowy czy tablet łatwo wziąć ze sobą gdziekolwiek i utrwalać sobie nową wiedzę chociażby w kolejce w supermarkecie czy w tramwaju. Musisz być jednak świadoma/świadomy tego, że ekran potrafi bardzo rozpraszać. Dlatego jeżeli jesteś typem osoby, która nie potrafi powstrzymać się przed sprawdzeniem co tam ciekawego wydarzyło się w mediach społecznościowych lub lubisz pograć sobie w gry to zastanów się, czy nauka w ten sposób aby na pewno jest dla Ciebie (o szkoleniach z social mediów pisaliśmy: Specjalista do social media, Szkolenia z Instagrama i innych social mediów i Kursy social media)
- Nauka z kartki: czyli rozwiązanie tradycyjne. Ma ono równie dużo zwolenników co przeciwników. Jak już zostało wspomniane, jedną z jego wad jest konieczność wydrukowania lub przepisania wszystkich materiałów do nauki. Warto wspomnieć również o tym, że łatwiej zgubić kartki niż urządzenie elektroniczne. Nie bez powodu jednak do dzisiaj wiele ludzi uczy się właśnie z wykorzystaniem papieru. Dlaczego? Ponieważ pracując z fizycznymi kartkami zdecydowanie łatwiej jest się skoncentrować. W razie potrzeby możesz też swobodnie zaznaczać problematyczne kwestie oraz robić notatki. Pamiętaj jednak o tym, by tego typu narzędzia od razu segregować – dzięki temu unikniesz chaosu, który zdecydowanie utrudnia naukę.
Zadbaj o jakościowe notatki – czyli stwórz mapę myśli
Niejednokrotnie udowodnione zostało, że robienie notatek podczas nauki znacząco poprawia jej efektywność. Angażowanie ręki w pisanie sprawia, że mózg bardziej skupia się na danym zagadnieniu i przez to szybciej oraz na dłużej je zapamiętuje. Warto jednak wiedzieć, że notatki można robić na wiele różnych sposobów. Oczywiście tradycyjne redagowanie własnych, skróconych wersji materiału, którego musisz się nauczyć jest jak najbardziej w porządku. Można to jednak zrobić inaczej.
Jeżeli kiedykolwiek zadawałeś/zadawałaś sobie pytanie jak się uczyć efektywnie to podpowiadamy, że z wykorzystaniem mapy myśli. Co to takiego? To forma notatek opierających się nie tylko na tekście ale włączających w nie również elementy graficzne. Przygotowując mapę myśli kluczowe kwestie należy wypisać na środku kartki.
Warto również narysować obok nich coś, co Ci się silnie z nimi kojarzy. Następnie z wykorzystaniem strzałek dopisuj kolejne ważne aspekty danego zagadnienia tak, by coraz bardziej szczegółowe informacje zbliżały się do krawędzi kartki. Koloruj te kwestie, które są dla Ciebie najtrudniejsze do zapamiętania lub wiesz, ze są szczególnie ważne i zapewne zostaniesz o nie zapytany/zapytana. Dzięki takiej formie notatek jedynie na nie spoglądając będziesz w stanie ułożyć sobie w głowie nowo wyuczone kwestie tak, by potrafić płynnie przechodzić od najważniejszych, do tych najmniej istotnych kwestii.
Powtarzaj na głos
Jakkolwiek źle by to nie zabrzmiało – my, ludzie – z natury jesteśmy leniwi. Ewolucja zadbała o to, byśmy angażowali się jedynie w takie procesy, które zwiększą nasze szanse na przetrwanie. Oczywiście w kontekście uniknięcia drapieżnika czy znalezienia ciepłego miejsca na nocleg. Wszelki wysiłek, który nie jest konieczny jest przez umysł automatycznie uznawany za zbędny. W pewnym sensie nasze mózgi nie są przystosowane do cywilizacji i ciągłej nauki, dlatego czasami musimy dostosować się do ich naturalnego sposobu funkcjonowania. Pamiętajmy, że jeszcze nie tak dawno temu ludzkie życie wyglądało zupełnie inaczej i opierało się na innych aktywnością. Liczmy się z tym, że nasze zdolności poznawcze są ograniczone ale jednocześnie pamiętajmy, że w pewnym sensie możemy dosłownie zmusić nasz umysł do nauki. Jak?
Nie powtarzaj materiału, którego usiłujesz się nauczyć na pamięć jedynie w myślach. Powtarzaj go na głos, wielokrotnie. Dzięki temu Twój mózg chcąc nie chcąc skupi się na tym procesie. Polegając jedynie na myślach będzie Ci o wiele trudniej się skoncentrować, przez co nauka będzie zdecydowanie mniej skuteczna. Dobrym pomysłem może być również powtarzanie przed lustrem. Im więcej zmysłów będziesz angażować w naukę, tym lepiej. Myśląc o danym materiale, wypowiadając go na głos i jednocześnie skupiając się na swoim odbiciu podczas nauki sprawiasz, że mózg nie jest w stanie „wymknąć Ci się z pod kontroli”. A więc jak szybko nauczyć się czegoś na pamięć? Zaangażować się w to najbardziej jak się tylko da!
Jak się szybko nauczyć słówek z języka obcego?
Wiesz, że musisz szybko nauczyć się konkretnej bazy słówek żeby zdać ważny sprawdzian? Albo jesteś świadomy/świadoma tego, że lada moment będziesz rozmawiać z obcokrajowcami na dan temat? Martwi Cię to bo wiesz, że nie znasz słownictwa umożliwiające wykonanie któregoś z powyżej przedstawionych scenariuszy? Nic dziwnego, to bez wątpienia bardzo stresujące sytuacje. Pamiętaj jednak o tym, że możliwe jest nauczenie się nawet kilkudziesięciu nowych słówek w ciągu jednego dnia. To naprawdę bardzo dużo. Posiadając taką bazę będziesz w stanie skomunikować się z innymi ludźmi chociaż na podstawowym poziomie. Jak tego dokonać?
Określ jasny cel nauki
Zastanów się po co się uczysz. Zdając sobie sprawę z jasno określonego celu łatwiej będzie Ci się skupić na jego osiągnięciu. To z kolei może być kluczowe podczas szybkiej nauki nowego słownictwa. Jedną z podstawowych zasad tego jak uczyć się efektywnie jest właśnie konkretne określanie tego, po co w ogóle zabiera się za ten jakże wymagający proces. Pamiętaj, że im lepiej sprecyzowany cel, tym będzie Ci łatwiej robić postępy. Jasny cel, czyli jaki? Często nie wystarczy powiedzieć sobie „uczę się tych słówek bo chcę zdać test X”. Zastanów się po co tak naprawdę to robisz. Być może zdanie tego konkretnego testu umożliwi Ci poszerzenie swoich kompetencji na rynku pracy i dzięki temu będziesz starać się o podwyżkę lub będziesz poszukiwać innego, lepiej płatnego zajęcia?
Może dzięki zdobyciu danych umiejętności znacząco wzrośnie Twoja pewność siebie bo w końcu będziesz w stanie swobodniej porozumiewać się z nowymi anglojęzycznymi znajomymi? Może marzysz o tym by podróżowanie stało się mniej stresujące? Bez względu na Twoją motywację, określ tak precyzyjnie jak tylko potrafisz. Bardzo motywujące może być również wypisanie sobie tego, co zmieni się w Twoim życiu na lepsze jeżeli będziesz konsekwentnie realizować naukę tego typu materiałów. Przecież umiejętność posługiwania się więcej niż jednym językiem bardzo znacząco poszerza horyzonty!
Rozłóż proces nauki na małe zadania
Pogódź się z tym, że nie nauczysz się kilkudziesięciu słówek na raz. Niezależnie od tego jak dużą porcję materiałów językowych masz do przerobienia – podziel ją na części składające się z kilkunastu, maksymalnie dwudziestu słówek lub wyrażeń. Nawet jeżeli w ten sposób stworzysz mnóstwo „małych zadań” to uwierz, że znacząco pomoże Ci to w procesie nauki. Pamiętaj, że najskuteczniejsze sposoby na szybką naukę opierają się na zapamiętywaniu małych porcji materiału na raz. Dlaczego tego typu podejście jest bardziej rozsądne? Ponieważ ludzki mózg musi mieć czas na zapoznanie się z nowymi informacjami. Musi dosłownie je przerobić w swoich strukturach.
Jeżeli narzucisz zbyt duże tempo i będziesz próbować nauczyć się kilkudziesięciu słówek na raz to Twój mózg nie nadąży i będzie Ci się wszystko mylić. To z kolei prowadzi do pojawienia się frustracji, która przejawia się między innymi brakiem chęci do dalszej nauki. Mówiąc krótko: uczenie się wszystkiego na raz nie ma najmniejszego sensu, to jedynie strata Twojego cennego czasu.
Utrwalaj zdobytą wiedzę
Wiesz już, że nie ma sensu uczyć się zbyt wielu słówek na raz, doskonale! Równie ważna jest jeszcze jedna kwestia – powtórki. Jak już zostało wspomniane, ludzki mózg uczy się najszybciej kiedy nie musi zapamiętywać zbyt wielu nowych informacji na raz. Równie istotne jest jednak regularne przypominanie sobie nowo nabytych umiejętności ponieważ, jeżeli nie będziesz do nich wracać Twój umysł uzna, że nie są Ci one do niczego potrzebne. W celu zwolnienia miejsca na nowe informacje po prostu „wyrzuci” ze świadomości te nieużywane. Trzeba się z tą zależnością pogodzić ponieważ jest ona naszą naturalną cechą której nikt nie jest w stanie się pogodzić. Tego typu działanie naszego mózgu to forma optymalizacji wiedzy: po co pamiętać coś co do niczego się nie przydaje? Przecież lepiej zrobić miejsce na nowe! Tajemnicą tego jak uczyć się efektywnie jest zrozumienie zasad jakimi kieruje się nasz umysł.
Jak się szybko nauczyć angielskiego lub innego języka obcego?
Intensywnie postępująca globalizacja sprawia, że w coraz większej ilości miejsc na Ziemi możemy spotkać z wieloma językami. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu język angielski w praktyce przydawał się jedynie nielicznym osobom, które pragnęły spróbować innego życia poza granicami swojej ojczyzny. Dzisiaj nawet jeżeli nigdzie się nie wybierasz z pewnością regularnie zdarzają Ci się sytuacje podczas których umiejętność posługiwania się językiem obcym byłaby bardzo przydatna.
Co więcej, coraz więcej pracodawców nie bierze pod uwagę kandydatów, którzy chociaż w stopniu podstawowym nie opanowali żadnego obcego języka. Jak się szybko nauczyć angielskiego lub innego języka obcego? Warto podkreślić, że proces ten bez względu na obraną taktykę wymaga masę Twojej energii. Są jednak sprawdzone sposoby na to by zwiększyć efektywność podejmowanych działań do maksimum (czytaj także: Szkolenia z efektywności oraz Szkolenia z zarządzania czasem.
Otocz się językiem
Nie ograniczaj się jedynie do realizowania materiałów przygotowanych przez Twojego nauczyciela czy tych zawartych w książkach do nauki języka. Zapamiętaj, że im częściej będziesz mieć do czynienia z językiem którego się uczysz tym szybciej możesz liczyć na satysfakcjonujące efekty. I wcale nie chodzi o to żeby uczyć się bez przerwy. Spróbuj wpleść angielski (lub inny obcy język) do swojej codzienności. Im przyjemniejsze czynności będą związane z tym językiem tym lepiej. Co to znaczy? Z pewnością masz jakiś lubiany przez Ciebie anglojęzyczny serial lub film. Warto spróbować obejrzeć go w oryginalnej wersji, przecież większość dialogów i tak już doskonale kojarzysz!
Dzięki temu podczas ulubionej formy relaksu będziesz jednocześnie osłuchiwać się z nowym językiem, czyli będziesz przyzwyczajać swój mózg to tego, że jest to coś normalnego co należy jak najszybciej nauczyć się rozumieć. Jeżeli nie masz czas na oglądanie filmów czy seriali postaw na podcasty lub audiobooki po angielsku. Nie przejmuj się tym, że rozumiesz bardzo niewiele albo nawet zupełnie nic. Nie o to chodzi na początkowym etapie! Jedyne na czym powinno Ci teraz zależeć to jak najczęstsze słuchanie jakichkolwiek materiałów w języku, którego się uczysz. Nie musisz nawet skupiać się na dialogach. Mogą one lecieć gdzieś w tle podczas gdy Ty będziesz zajmować się swoimi codziennymi obowiązkami.
Podświadomie zaczniesz jednak coraz lepiej wyłapywać dźwięki specyficzne dla danego języka. Coraz częściej będziesz też wyłapywać często powtarzające się słowa, zwroty czy nawet całe zdania. Dzięki temu, gdy będziesz się ich uczyć celowo na jednej z lekcji języka obcego wejdą Ci one do głowy w tempie ekspresowym.
Zadbaj o motywację – nagradzaj się za sukcesy
Nie da się nauczyć języka obcego w kilka dni. Oczywiście codziennie możesz zwiększać swoje kompetencje w tym zakresie ale żeby być w stanie w miarę swobodnie porozumieć się z innym człowiekiem w konwersacji potrzebne jest co najmniej kilka tygodni. To bardzo długi okres czasu, dlatego tak ważne jest by podczas nauki języka obcego dbać o utrzymanie wysokiego poziomu motywacji. Bez niej prawdopodobnie albo zupełnie sobie odpuścisz regularne lekcje, albo zaczniesz coraz mniej zapamiętywać bo będziesz po prostu zniechęcona/zniechęcony brakiem efektów. Dlatego warto o tym pomyśleć zanim to nastąpi.
Pisaliśmy także: Kursy rozwoju osobistego online
Jak przeciwdziałać trudnym emocjom pojawiającym się podczas poznawania nowego języka, czyli jak się uczyć efektywnie? Pozwól sobie na cieszenie się małymi sukcesami! Opanowałeś/opanowałaś nową konstrukcję gramatyczną i udało Ci się wykorzystać ją w praktyce? Znasz już wszystkie słówka z danego rozdziału? Ktoś zaczepił Cię na ulicy i poprosił o wskazanie drogi po angielsku a Ty wyjaśniłeś/wyjaśniłaś jak dojść do celu? Uczcij to! Pamiętaj, że proces doskonalenia języka to długa droga, która tak naprawdę może trwać całe życie.
Nie sposób stale się uczyć kiedy nie odczuwa się w związku z tym żadnej satysfakcji. Dlatego regularnie przypominaj sobie o tym, że wykonujesz kawał dobrej roboty dbając o samorozwój w tym zakresie. Aby to podkreślić wybierz się raz na jakiś czas do ulubionej kawiarni, pozwól sobie na wymarzoną nową bluzkę lub pójdź na masaż relaksacyjny. I potraktuj to jak nagrodę za trud włożony w naukę. Dzięki temu nie tylko efekty językowe będą Cię motywować, równie skutecznym paliwem do dalszego działania są różnego rodzaju przyjemne doznania.
Spraw by język obcy stał się Twoim nawykiem
Dbaj o to by kontakt z językiem obcym stał się dla Ciebie czymś oczywistym. Jak już zostało wspomniane jednym z głównych warunków sukcesu w procesie nauki jest regularne przypominanie sobie posiadanych umiejętności. Bez tego nie ma co liczyć na długotrwałe efekty objawiające się płynnością językową. Dlatego pomyśl, gdzie w Twoim życiu jest miejsce na język angielski. Może czas zrezygnować z polskojęzycznych programów telewizyjnych na rzecz tych w języku obcym? Może czas na rozpoczęcie czytania książek po angielsku? Jeżeli te pomysły do Ciebie nie przemawiają to zastanów się nad zmianą języka w aplikacjach w telefonie.
Możesz również zacząć robić codzienne notatki po angielsku – lista zadań czy zakupów spożywczych wykonywana w języku obcym to dokonała okazja do przypomnienia sobie wielu słówek. Ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia. Pamiętaj jednak o tym, że im więcej języka obcego w Twoim życiu, tym bardziej spektakularnych efektów nauki możesz się spodziewać.
Co zrobić, by zrozumieć matematykę, fizykę i inne przedmioty ścisłe?
Przedmioty ścisłe w wielu ludziach budzą skrajne emocje. Jedni je uwielbiają, inni z kolei nienawidzą. Niestety, na początkowym etapie edukacji każdy musi chociaż w podstawowym stopniu zapoznać się z matematyką, fizyką oraz chemią. Jak się uczyć efektywnie czegoś, co wydaje się być czarną magią? Przede wszystkim bez paniki! Należy pogodzić się z tym, że nie wszyscy są stworzeniu do analizowania skomplikowanych procesów matematycznych ale zdecydowana większość ludzi jest w stanie nauczyć się podstawowych zasad panujących wśród nauk ścisłych. Grunt by do procesu nauki podchodzić bez paniki i ze zrozumieniem i akceptacją swoich słabszych stron.
Rozłóż zagadnienia na czynniki pierwsze
Jeżeli wiesz, że jakieś zagadnienie sprawia Ci szczególną trudność to daj sobie czas. Nie porównuj się do innych ponieważ tego typu podejście skutkuje jedynie niepotrzebną frustracją. Pamiętaj, że każdy ma predyspozycje do czegoś innego, wcale nie musisz być matematycznym orłem. Zamiast tego zastanów się jak możesz ułatwić sobie proces nauki nielubianego przedmiotu. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest uczenie się małymi partiami, zaczynając od najłatwiejszej teorii. W tym momencie należy podkreślić też, że nie ma sensu od razu przechodzić do rozwiązywania zadań: bez dokładnego zrozumienia zasad o które opiera się dane zagadnienie będziesz popełniać mnóstwo błędów.
Co więcej, nie będziesz mieć pojęcia z czego one wynikają. Przez to nie będziesz w stanie pójść z przerabianiem materiału dalej. Dlatego zawsze trzymaj się tej zasady: zaczynaj od teorii. Dopiero po jej dokładnym opanowaniu spróbuj rozwiązywać najłatwiejsze przykłady. Do zadań nieco bardziej skomplikowanych przejdź dopiero wtedy, gdy te łatwiejsze nie będą już dla Ciebie wyzwaniem. Dobrze rozumiejąc podstawy będziesz w stanie poszerzać zakres swoich kompetencji matematycznych czy fizycznych. Uparte brnięcie dalej i dalej, bez opanowania wcześniejszych etapów nie ma najmniejszego sensu.
Poszukaj dobrego nauczyciela
Niestety, niektóre zagadnienia bardzo ciężko zrozumieć bez profesjonalnego wsparcia. Dlatego wsparcie korepetytora może okazać się kluczowe. Skup się jednak na tym, by dobrze wybrać osobę, która ma pomóc Ci uporać się z nielubianym przez Ciebie tematem. Ważne jest byś czuł/czuła się w towarzystwie nauczyciela komfortowo. Unikaj osób, które są nerwowe lub okazują swoją wyższość, gdy komunikujesz, że nie rozumiesz jakiegoś przykładu. Dobry nauczyciel potrafi znaleźć taki sposób przekazywania wiedzy, by nauka stała się komfortowa. Oczywiście nie masz co liczyć na to, że z odpowiednią osobą nagle pokochasz przedmioty ścisłe. Prawdopodobnie tak nie będzie. Mogą się jednak one stać zdecydowanie mniej przerażające.
Jak uczyć się nowych umiejętności sportowych?
Nauka to nie tylko czynności umysłowe. Warto przez całe życie rozwijać się również w obszarze fizycznym. Dzięki temu zadbasz o dobrą kondycję fizyczną oraz lepsze samopoczucie. Poza tym regularna nauka nowych umiejętności sportowych bez wątpienia przyda Ci się w życiu codziennym, co przełoży się na zwiększony poziom pewności siebie.
Szukaj profesjonalnych porad
Pamiętaj, że warto korzystać z wiedzy specjalistów na temat anatomii i szeroko pojętych możliwości ludzkiego ciała. Dzięki temu będziesz w stanie robić szybsze i większe postępy w danej dziedzinie oraz co najważniejsze: unikniesz niepotrzebnych kontuzji. Znajomość techniki prawidłowego wykonywania danych ćwiczeń sprawia, że nie obciążasz stawów czy innych delikatnych miejsc. Umożliwi Ci to również osiągnięcie znacząco wyższego poziomu niż byłbyś/byłabyś w stanie zrobić to samodzielnie. Dlatego nie unikaj profesjonalnych zajęć grupowych czy indywidulanych. Traktuj je raczej jako idealną okazję do rozwoju i skorygowania ewentualnych błędów.
Nie szarżuj
Mówi się, że sport to zdrowie. Okazuje się jednak, że nie zawsze. Pamiętaj, że ciało przeciążone treningami niedostosowanymi do aktualnych możliwości może szybko zacząć się buntować. Efektem tego mogą być między innymi kontuzje, które czasami ograniczają możliwości ruchowe nawet do końca życia. Proces ich leczenia może być naprawdę bardzo długi i bolesny.
Dlatego lepiej po prostu unikać czynności, na które nie jesteśmy gotowi. Nie jesteś pewny/pewna czy dane ćwiczenie jest dobrym pomysłem? Lepiej odpuść, odpocznij a następnie skonsultuj się ze specjalistą w tym obszarze. Zazwyczaj okazuje się, że aby dojść do pewnego poziomu trzeba poświęcić na to więcej czasu niż na początku nam się wydawało. Warto jednak trenować regularnie ale w granicach swoich możliwości.
Jak dbać o higienę umysłu?
Zastanawiasz się jak się uczyć efektywnie, kiedy Twoje myśli podczas nauki dosłownie wariują? Problemem jest prawdopodobnie brak tak zwanej higieny umysłu. Te enigmatyczne pojęcie wciąż jest zbyt słabo znane, przez co zaniedbywane przez wielu ludzi. A to właśnie świadomość jest pierwszym krokiem do pozytywnych zmian. Czym jest więc higiena umysłu? To nic innego jak dbałość o własne zdrowie psychiczne, w każdym tego słowa znaczeniu. Warto wiedzieć, że nowoczesny tryb życia nie sprzyja spokojowi umysłu. Przez to wiele ludzi ma problem ze skupieniem się nie tylko na nauce ale również na jakichkolwiek codziennych czynnościach. Taki stan, utrzymujący się przez dłuższy czas może być źródłem poważnych problemów nie tylko z nauką ale również ze zdrowiem. Warto więc przestrzegać kilku podstawowych zasad, dzięki którym poziom higieny Twojego umysłu poprawi się w znaczącym stopniu.
Dbaj o odpoczynek
Żyjemy w czasach, gdzie bardzo dużo mówi się o produktywności. Osoby, którzy robią więcej niż inni są postrzegani jako ludzie sukcesu. Niestety, często niesłusznie. Nie wiemy bowiem jaką cenę musieli zapłacić za to by znaleźć się na jakimś szczycie. Bardzo często okazuje się, że mimo wielu sukcesów nie są w stanie skupić się na innych ważnych kwestiach w swoim życiu oraz nie odczuwają poczucia satysfakcji czy zadowolenia. Dlaczego? W bardzo wielu przypadkach okazuje się, że ma to związkiem z brakiem czasu na regenerację. Każde ciało oraz każdy umysł potrzebuje odpoczynku. Co więcej, należy podkreślić, że czas na relaks powinien być traktowany jako równie ważny, jak ten, który planujemy przeznaczyć na naukę.
Jedynie wypoczęty umysł jest w stanie działać prawidłowo. Rozsądnie balansując pomiędzy pracą a odpoczynkiem jesteśmy w stanie osiągnąć najlepsze rezultaty. Dlatego jeżeli czujesz, że już nie masz siły – odpuść sobie. Zajmij się ulubioną aktywnością fizyczną lub spędź czas z przyjaciółmi a do nauki wróć po kilku godzinach. Szybko przekonasz się, że takie podejście jest naprawdę skuteczne.
Obserwuj swoje ciało
Wielu osobom wydaje się, że ciało i umysł są zupełnie oddzielnymi bytami. Oczywiście, w pewnym sensie mają rację. Należy jednak pamiętać o tym, że umysł to twór naszego mózgu. Mózg z kolei jest częścią naszego ciała. Dlatego jeżeli chcesz nauczyć się jak się uczyć efektywnie to pamiętaj o tym, że sprawne ciało to sprawny umysł. Jeżeli czujesz ból brzucha na myśl o nauce jakiegoś materiału to nie ignoruj tego. Zastanów się z czego to może wynikać. Stres? To całkiem prawdopodobne. Jego ignorowanie nie sprawi jednak, że on zniknie.
Wręcz przeciwnie, będzie utrudniał Ci proces nauki przez co będziesz tkwić w tym stanie dłużej niż to konieczne. Zastanów się co możesz zmienić by zredukować ilość stresu związanego z nauką. Może krótki spacer pomoże w uspokojeniu myśli? Może przygotowanie mapy myśli usprawni proces nauki, co przełoży się na skrócenie stresującego okresu? Może jesteś w stanie przełożyć termin egzaminu by mieć więcej czasu na przygotowanie się? Obserwuj swoje ciało i słuchaj jego podpowiedzi. To jedna z najważniejszych zasad skutecznej nauki.