Kursy i szkolenia online

Nauka online – co warto o tym wiedzieć?

nauka online

nauka online

Czy nauka online może być przyjemna i skuteczna? Czy na kursach online można nauczyć się zawodu? Czy szkolenia online mają w ogóle sens i czy przypadkiem nie lepiej jednak korzystać ze szkoleń stacjonarnych? Kursy i szkolenia online stają się obecnie coraz bardziej popularne, a swoją popularność zawdzięczają rozsądnym cenom, wygodzie i efektywności. Nauka online – co warto o tym wiedzieć?

Cały świat idzie do przodu. To, co kiedyś było nie do wyobrażenia, dziś jest na porządku dziennym. Obecnie coraz więcej rzeczy można załatwić przez internet. Zamiast chodzić po sklepach, można zrobić zakupy online, zamiast stać godzinami w urzędach, wniosek można złożyć zdalnie. Zakup biletów, rezerwacja lotu, umówienie wizyty u fryzjera to również można załatwić za pośrednictwem internetu.

Pisaliśmy m.in. Najpopularniejsze kursy online

Postęp wdarł się również do edukacji i możliwa stała się nauka we własnym domu, bez bezpośredniego nadzoru nauczyciela. Nauka online znana jest już od dawna, swój początek wzięła od kursów korespondencyjnych, ale w ostatnich latach stała się bardzo popularna. Co to tak naprawdę jest? Co warto wiedzieć o nauce online, zanim wybierze się tę formę podnoszenia kwalifikacji i zdobywania wiedzy?

nauka online

Nauka online – co to oznacza?

Pojęcie nauki zdalnej jest już znane od dawna, ale początkowo miało formę kursów korespondencyjnych, w których materiały były wysyłane drogą pocztową. Z czasem, wraz z rozwojem internetu i innych nowoczesnych technologii, zdalna edukacja zaczęła odbywać się przy wykorzystaniu komputera i internetu.

Obecnie e-learning to forma kształcenia, w której wykorzystywane są media elektroniczne, tj. telewizja interaktywna, przekazy satelitarne, CD-ROMy, różnego typu prezentacje, pokazy, video rozmowy. Nauka obywa się w domu lub innym wybranym miejscu, kursanci łączą się z wykładowcą i biorą udział w szkoleniu. W zależności od kursu i własnych preferencji można wybrać naukę w grupach lub indywidualną, sam na sam z wykładowcą.

Pisaliśmy m.in. Nauka włoskiego online i Nauka angielskiego online z lektorem

Zajęcia grupowe są bardzo podobne do tych, odbywających się stacjonarnie. Kursanci, z reguły 6-10 osób widzą się nawzajem, mogą prowadzić video rozmowy, pisać na czacie, wspólnie rozwiązywać zadania. Wykładowca widzi ekrany uczestników, może sprawdzać ich wiedzę, zadawać pytania, zachęcać do rozwoju. Nauka zdalna może odbywać się na dwa sposoby, tzn.:

nauka online

Pisaliśmy m.in. Dobry kurs kadr online – czyli jaki?

Nauka online zyskała na popularności w ciągu ostatniego roku. W związku z sytuacją epidemiologiczną, panującą na świeciew tym również w Polsce, zdalna edukacja pozwoliła na kontynuowanie nauki, eliminując ryzyko zakażenia. Eksperci uważają, że nawet po ustaniu ryzyka pandemii, zdalna forma kształcenia na stałe znajdzie miejsce w edukacji. Wiele osób, które poznały jej zalety, nie będzie chciało wracać na sale wykładowe.

Mocne i słaby strony szkoleń online

Każda forma kształcenia ma wady i zalety, dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, czy lepsze są kursy zdalne, czy stacjonarne. W większości wypadków jest to uzależnione od wykładowców i sposobu, w jaki przekazują wiedzę. Ważne są również indywidualne preferencje, ponieważ część osób woli tradycyjny tryb nauki. Szkolenia w salach wybierają najczęściej osoby starsze, które nie mają dużej styczności z komputerami i są przyzwyczajone do nauki z wykładowcą.

Pisaliśmy m.in. Wady i zalety szkoleń online oraz tutaj: Elearning i szkolenia online – wady i zalety

Osoby młode, dla których komputer i internet o chleb powszedni, z łatwością przyzwyczajają się do zajęć online. Zarówno w czasie kursów zdalnych, jak i stacjonarnych można zdobyć potrzebne kwalifikacje i nauczyć się czegoś nowego. Ważne są chęci i motywacja, bo bez tego żadna nauka nie przyniesie efektu.

Jakie zalety ma zdalna nauka?

Oferta kursów zdalnych systematycznie rośnie. Edukacja online dostępna jest dla dzieci i dorosłych, osób początkujących i zaawansowanych, pozwala poprawić kompetencje językowe, zdobyć wiedzę zawodową, udoskonalić kompetencje miękkie. Dzięki tej formie można się rozwijać zawodowo, poprawić swoją sytuację na rynku pracy, ale także zdobyć nowy zawód i zmienić ścieżek zawodową.

Pisaliśmy m.in. Szkolenia online miękkie i twarde

W dzisiejszych czasach pracodawcy szukają osób, które chcą się uczyć i rozwijać, a zdalna nauka jest przydatną i wygodną formą. Placówki edukacyjne oferują zdalne kursy popularne, np. pracownik biurowy, programista, grafik, ale również niszowe, na które ciężko byłoby stworzyć grupę stacjonarną. Nauka online ma wiele niezaprzeczalnych korzyści, które warto poznać. Główne z nich to:

nauka online
nauka online
nauka online

Wady kursów zdalnych

Nauka online nie jest rozwiązaniem idealnym, ma kilka wad. Warto je poznać i przekonać się, czy w danym wypadku to forma będzie efektywna. Są osoby preferującą tradycyjne rozwiązania, dlatego nikogo nie można zmuszać do e-learningu. Główne minusy, jakie można zaobserwować to:

Jakie kursy online dostępne cieszą się największą popularnością?

Oferta kursów zdalnych jest bardzo szeroka i nieustanie się poszerza. Są jednak szkolenia online które ciszą się stałą popularnością. Wśród nich można wymielić kursy językowe, wybierane zarówno przez dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe (pisaliśmy m.in. kursy online dla dzieci i młodzieży).

nauka online

Dużym zainteresowaniem cieszą się również zdalne szkolenia z programowania, grafiki komputerowej czy tworzenia stron internetowych (pisaliśmy m.in. nauka programowania online), które pozwalają na zdobycie ciekawego, przyszłościowego zawodu. Inne zdalne kursy zawodowe, na które jest nieustanny popyt to:

https://spd2.pl/course/szkolenie-pracownik-administracyjno-biurowy-kurs-online-z-zaswiadczeniem-men/

https://spdszkolenia.pl/course/profesjonalna-sekretarka-asystentka-szkolenie-online/

https://spd2.pl/course/specjalista-do-spraw-kadr-i-plac-szkolenie-online-z-certyfikatem-men/

https://spdszkolenia.pl/course/specjalista-ds-ksiegowosci-kurs-certyfikowany/

https://spd2.pl/course/szkolenie-online-rodo-w-kadrach-i-rekrutacji/

https://spd2.pl/course/szkolenie-online-specjalista-do-spraw-rekrutacji-z-zaswiadczeniem-men/

https://spdszkolenia.pl/course/w-przygotowaniu-ochrona-danych-osobowych-w-zakladzie-pracy/

Firmy szkoleniowe – jak mądrze wybrać?

Zainteresowanie zdalną nauką rośnie, dlatego powstają nowe firmy, które proponują swoje usługi. Niestety, część z nich zakładana jest tylko po to, aby naciągać ludzi i zbierać pieniądze. Aby nie trafić na kursy, które nic nie wniosą, warto dobrze przejrzeć ofertę, poczytać opinie, wejść na stronę placówki i zapoznać się z informacjami, które są tam zawarte.

Ważne, aby firma szkoleniowa miała doświadczenie w prowadzeniu lekcji zdalnych. To, że ktoś od lat prowadzi zajęcia stacjonarne, nie oznacza, że równie dobrze poradzi sobie z edukacją online. W nauce niezależnie czy zdalnej, czy stacjonarne, najważniejsze są nauczyciele. To przede wszystkim od nich i od ich umiejętności zależy, ile osoba wyniesie z kursu.

nauka online

Wykładowcy muszą mieć wiedzę zawodową oraz pedagogiczną. Ważne jest odpowiednie podejście oraz stosowanie narzędzi, które uatrakcyjnią naukę. Placówka powinna oferować bezpłatne materiały oraz pomoc merytoryczną i techniczną. Warto szukać zdalnych kursów, które kończą się otrzymanie certyfikatu MEN.

Pisaliśmy m.in. Kursy online dla kadrowych i księgowych

Jak wygląda nauka na szkoleniach online?

Nauka online staje się tak samo efektywna i skuteczna, jak stacjonarna. Dzięki nowoczesnym narzędziom kursy zdalne nie różnią się znaczącą od nauki znanej ze szkoły. Potrzebny jest komputer lub smartfon z dostępem do internetu, przydadzą się również słuchawki i mikrofon. Zdalne kursy zawodowe podzielone są na odpowiednie moduły, które pozwalają na stopniowe przyswajanie nowych wiadomości.

Jedno spotkanie trwa kilka godzin, wyznaczone są przerwy. Uczestnicy poznają nie tylko teorie, ale również wykonują ćwiczenia, pozwalające poznać praktyczną stronę zawodu. Nauczyciel może prosić o pokazywanie lub przesłanie na adres mailowy wykonywanych ćwiczeń, dzięki temu będzie w stanie sprawdzić, w jakim stopniu kursanci przyjmują wiedzę. Uczestnicy mogą pisać na czacie publicznym, prywatnym z trenerem lub innymi kursantami, prowadzić video rozmowy.

Możliwe jest udostępnianie ekranu komputera innym uczestnikom. Ważne jest, aby uczyć się nie tylko na kursach, ale również w dni, kiedy nie ma zajęć. Pozwoli to utrwalić wiadomości i dobrze przygotować się do egzaminu, wieńczącego kurs.

Dla kogo przeznaczone są szkolenia online?

Ciężko znaleźć grupę osób, które nie mogłyby korzystać z nauki online. Ta forma jest bardzo przyjazna i dostępna, zdalnie mogą uczyć się dzieci, młodzież i dorośli. Szeroka oferta pozwala wybrać idealny kurs, dopasowany do indywidualnych potrzeb. To dobre rozwiązanie dla osób młodych, szukających swojej drogi zawodowej oraz dla doświadczonych pracowników, którzy chcą się przebranżowić i robić coś innego, niż dotychczas.

Pisaliśmy m.in. Kursy biurowe online z certyfikatem

To również szansa dla bezrobotnych, którzy dzięki szkoleniom mogą zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia. Zdalny kurs wpisany do CV na pewno poprawi konkurencyjność na rynku pracy i będzie dowodem na to, że kandydat do pracy nie stoi w miejscu, tylko dba o swój rozwój. Nauka online daje szanse na awans, podwyżkę oraz uznanie w oczach szefa.

Nauka online to nowoczesny model nauczania, który pozostanie z nami na długo. Początkowo wiele osób odnosiło się do tej formy dość niechętnie, dzisiaj zdalne kursy cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

E-learning nie ma ograniczeń, nikogo nie dyskryminuje, daje taką samą szansę wszystkim, którzy chcą się uczyć i rozwijać. Warto wykorzystać ten trend, zadbać o swój rozwój i poprawić sytuację zawodową.

Exit mobile version