nauka online dla dorosłych

Nauka online dla dorosłych. Czy szkolenia online to dobry sposób na rozwój zawodowy?

Nauka online dla dorosłych przeżywa wielką popularność. Wszystko zaczęło się półtora roku temu, kiedy na świecie ogłoszono epidemię i zalecono ograniczenie kontaktów społecznych. Niemal każdą czynność można było załatwić zdalnie, bez wychodzenia z domu. Na porządku dziennym były zdalne konsultacje z lekarzami, zdalna praca, załatwianie spraw urzędowych za pośrednictwem internetu, zakupy online.

Uczniowie przestali chodzić do szkół, a tradycyjne lekcje zastąpiła nauka zdalna, za pomocą platform e-learningowych. Nauka online stała się również bliska osobom dorosłym, które pragnęły się kształcić i pogłębiać swoje kompetencje. Obecnie, mimo że zagrożenie epidemiologiczne powoli wygasa, to zainteresowanie zdalną nauką nie maleje.

Uczniowie wrócili do szkół, jednak osoby dorosłe, które mają ograniczony czas, pozostały wierne kursom online. Jest to spowodowane wygodą i elastycznością, jaką daje ta forma nauki. Czy jednak szkolenia online, są tak samo efektywne jak tradycyjna nauka? Czy są dobrym sposobem na rozwój zawodowy (pisaliśmy niedawno również: Praktyczne szkolenia online)? Warto przeczytać artykuł i poznać odpowiedzi na te i podobne pytania.

nauka online dla dorosłych
nauka online dla dorosłych

Nauka online dla dorosłych – co mówią badania?

Sytuacja, jaka miała miejsce ponad rok temu, spowodowała, że wiele ośrodków badawczych przeprowadziło badania na temat popularności i skuteczności kursów oraz szkoleń online. W wyniku panujących obostrzeń szkolenia online stały się jedyną dostępną formą podnoszenia kwalifikacji zawodowych (pisaliśmy niedawno: Jak podnieść kwalifikacje zawodowe). Według raportów, wykorzystanie webinariów kursów online wzrosło aż o 160%. Liczby mówią same za siebie.

Eksperci zbadali, jak ta forma została odebrana przez samych zainteresowanych. Ponad 60% badanych osób odniosło się do nie pozytywnie, uznało kursy online za skuteczne i efektywne. Około 30% respondentów miało neutralny stosunek do e-learningu, a mniej niż 10% wyraziło negatywną opinię. Co ważne, w ostatniej grupie znalazły się głównie osoby młode, które ze zdalnym nauczaniem spotkały się w szkole.

Badani, którzy dali dobrą oceną, wymienili wiele zalet zdalnych kursów. Główne, które przewijały się w ankietach to możliwość udziału z dowolnego miejsca, niewielkie wymogi dotyczące uczestnictwa, duże możliwości nauki. Minusem okazał się brak bezpośredniego kontaktu z prowadzącym, a także nieumiejętność skupienia się na wirtualnej lekcji. Ludzie na początku dość nieufnie podchodzili na nauki online, a szybko ją zaakceptowali i zauważyli liczne zalety oraz możliwości, jakie daje.

Czytaj także: Kursy księgowości online z certyfikatem

Oczywiście są szkolenia, które wymagają fizycznej obecności i spotkania z trenerem, ale większość można osadzić w wirtualnej rzeczywistości.

Rozwój zawodowy – czy szkolenia online są pomocne?

W dzisiejszym świecie nie można bazować naraz zdobytej wiedzy. Aby być konkurencyjnym i dać się zaważyć, trzeba się nieustannie rozwijać, kształcić, zdobywać nowe umiejętności. Nawet tytuł magistra czy doktora nic nie da, jeżeli dana osoba nie będzie aktualizowała swoje wiedzy. Świat nieustannie się rozwija, powstają nowe technologie, dlatego tak ważny jest udział w kursach i szkoleniach. Jak wiadomo, każde szkolenia wymaga czasu, zaangażowania i poświęcenia czasu.

nauka online dla dorosłych
nauka online dla dorosłych

Ale coraz mniej osób ma napięty grafik, pracuje, potem wraca do domu, gdzie czekają dzieci i obowiązki. Brakuje czasu na wyjście z domu, a kursy tradycyjne właśnie tego wymagają. Na szczęście dostępna jest nauka online dla dorosłych, kursy i szkolenia, z których mogą korzystać nawet najbardziej zapracowane osoby. Ludzie zdają sobie sprawę, że systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest w dzisiejszych czasach obowiązkowe, a zdalne nauczanie wychodzi naprzeciw tej potrzebie.

Coraz więcej Polaków uważa, że kursy online, są tak samo wartościowe jak stacjonarne odpowiedniki. Korzystają z nich, ponieważ dają szansę na lepszą pracę, awans czy wyższe wynagrodzenie. Nauka online dla dorosłych jest dowodem na to, że edukacja wkracza na nowy etap. Staje się dostępna wszędzie tam, gdzie się przebywa. Wystarczy tylko dostęp do komputera i internetu.

Nauka online dla dorosłych – dlaczego warto się w nią zaangażować?

Nauka i podnoszenie kwalifikacji jest ważne dla wszystkich. Dziś edukacja nie kończy się na zdaniu egzaminu i otrzymaniu dyplomu. Uczyć się trzeba przez całe zawodowe życie, w przeciwnym wypadku nie można liczyć na ciekawą pracę i atrakcyjne zarobki. Jest wiele powodów, dla których warto wybrać tę formę nauczania. Oto główne z nich:

 • Jest elastyczna – naukę przez internet cechuje dużo większa elastyczność niż naukę w formie tradycyjnej. Uczyć można się we własnym tempie, według własnych możliwości, można również planować harmonogram zajęć, który nie koliduje z życiem zawodowym czy prywatnym. Nie trzeba z niczego rezygnować, aby uczyć się i zwiększać swoją atrakcyjność zawodową. Co ważne, nauka online dla dorosłych to wspaniały sposób na doskonalenie umiejętności zarządzania czasem, które potem przydadzą się w innych aspektach życia.
 • Ogromny wybór kursów – internet daje nieograniczone możliwości rozwoju. W sieci można znaleźć kursy i szkolenia o różnorodnej tematyce, przeznaczone dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Można uczyć się nie tylko podstawowych zagadnień, ale również korzystać ze specjalistycznych kursów, również niszowych, na które ciężko byłoby znaleźć kandydatów w jednym mieście. Ucząc się online, można uzyskać oficjalne dyplomy, certyfikaty czy zaświadczenia, które wzbogacą CV i ułatwią znalezienie pracy (pisaliśmy niedawno: Szkolenia online z zaświadczeniem).
nauka online dla dorosłych
nauka online dla dorosłych
 • Jest dostępna dla wszystkich chętnych – edukacja online umożliwia naukę z każdego miejsca na ziemi. Nieważne, czy mieszka się w dużej metropolii, czy malej wiosce na Pomorzu, dostęp do zdalnych szkoleń jest taki sam. Przeszkodą w nauce nie jest wyjazd na wakacje, do sanatorium czy przymusowe przebywanie w domu. Wystarczy połączenie z internet, aby uczyć się i zdobywać wiedzę. To również idealna metoda dla osób, które nie mogą z różnych powodów uczestniczyć w kursach stacjonarnych. Z nauki online dla dorosłych mogą z powodzeniem korzystać osoby chore, niepełnosprawne, o osłabionej odporności. To także dobre rozwiązanie dla młodych rodziców, którzy w ten sposób mogą łączyć naukę i własny rozwój z opieką nad malutkim dzieckiem. Kursy online pozwalają również łączyć naukę z podróżowaniem. To idealna metoda dla osób, które nie lubią długo przebywać w jednym miejscu. Dzięki możliwościom, jakie daje e-learning, mogą uczyć się i jednocześnie poznawać świat.
 • Pozwala dostosować sposób nauki dla swoich potrzeb – edukacja zdalna jest elastyczna w stosunku do wymagań i poziomu umiejętności. Każdy może uczyć się w czasie, który jest dla niego najbardziej efektywny. Dodatkowo zajęcia online są zazwyczaj krótsze niż konwencjonalne, dlatego łatwiej się skupić. Osoby, które problem z wystąpieniami publicznymi czy pracą w dużej grupie, mogą skontaktować się z prowadzącym w przyjaznych dla siebie warunkach, bez niepotrzebnego stresu i dyskomfortu. Szkolenia online dla dorosłych zapewniają znakomitą przestrzeń do rozwoju.
 • Zapewniają dostęp do zróżnicowanych materiałów tj. filmy, zdjęcia, prezentacje, pokazy slajdów, e-booki. Kursanci mogą brać udział w forach, czatach, prowadzić dyskusje między sobą, a także z wykładowcą. Z dodatkowych materiałów mogą korzystać w dowolnym czasie i bez ograniczeń ilościowych. Trudne materiały można powtarzać wielokrotnie, aż do całkowitego zrozumienia.
 • Są atrakcyjne cenowo – wiele osób zrezygnowało z nauki tradycyjnej z powodu wyskokach kosztów. Szkolenia zawodowe online są atrakcyjne cenowo i dużo tańsze niż ich internetowe odpowiedniki. Ceny są niższe, ponieważ odchodzą koszty z wynajęciem sali czy opłaceniem utrzymania trenera. Dodatkowo za kursy można zapłacić w wygodnej dla siebie formie. Można robić przelew za pojedyncze zajęcia, opłacić całość lub rozłożyć opłaty na wygodne raty. Dzięki temu kurs online niej jest dużym obciążeniem w domowym budżecie, pozwala na naukę każdemu, bez względu na sytuację finansową. W sieci można znaleźć wiele bezpłatnych kursów, które są również wartościowe i pomocne w nauce i podnoszeniu swoich kompetencji.
nauka online dla dorosłych
nauka online dla dorosłych
 • Pozwalają na naukę w komfortowych warunkach – coraz więcej osób źle znosi naukę w dużej grupie, w małej sali, gdzie ciężko się skupić i zebrać myśli. Wiele osób rezygnuje z zajęć stacjonarnych, ponieważ boi się zakażenia. W grupie, gdzie przebywają osoby z różnych środowisk bardzo łatwo się zarazić, a w dobie Covid-19 jest o to szczególnie ryzykowne. W czasie zdalnej nauki można przebywać we własnym domu, dlatego nie ma ryzyko spotkania się z osobami chorymi. Kursanci, którzy nie mają warunków na naukę w domu, mogą uczestniczyć w kursach siedząc w kawiarni, parku czy w gabinecie w pracy. Możliwości jest wiele, każdy może wybrać optymalną dla siebie.
 • Są efektywne i wartościowe – nauka online dla dorosłych jest tak samo efektywna, jak ta prowadzona w tradycyjnej formie. Wartościowe kursy oferują taki sam zakres materiału jak na kursie stacjonarnym. Trenerzy skupiają się zarówno na przekazywaniu wiedzy teoretycznej, jak i ćwiczeniach praktycznych.
 • Pozwalają zaoszczędzić czas- osoby, które wybierają naukę online, nie muszą tracić czasu na dojazdy, stanie w korkach i czasochłonne powroty. Można wybrać kurs u trenera z odległego zakątka kraju, bo przy nauce online odległość nie jest żadną przeszkodą.

Negatywne strony nauki online dla dorosłych

Omawiając cechy nauki zdalnej, trzeba być obiektywnym i wskazać również słabe strony tego rozwiązania. Jest ich o wiele mniej niż plusów, ale warto je poznać i dopiero wtedy podjąć decyzję. Minusy najczęściej wymieniane przez kursantów to:

 • Brak odpowiednich warunków do nauki – do nauki potrzebny jest spokój i cisza, a nie wszystkie osoby mają własny pokój, w którym mogą się zamknąć na czas zajęć. W przypadku, gdy po domu krzątają się inni domownicy, a sąsiedzi za ścianą robię remont, ciężko się skupić. Nie każdy ma możliwość nauki w innym miejscu, dlaczego czasami nauka online nie jest najlepszym rozwiązaniem.
 • Problemy z technologią – mimo że dostęp do komputerów i internetu jest coraz powszechniejszy, to nadal są osoby, które nie mają odpowiedniego sprzętu. Bywa, że technologię zawodzą, np. internet jest zbyt wolny, a przestarzały sprzęt nie pozwala na odtwarzanie nagrań czy filmów.
 • Problemy ze zdalną nauką – są osoby, które mimo wielu prób, nie są w stanie uczyć się zdalnie. Ogromnym problemem, utrudniającym naukę może być brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Wiele osób, przyzwyczajonych do tradycyjnych metod nauki potrzebuje kogoś, kto będzie stał obok, tłumaczył, wzywał do odpowiedzi. W niektórych sytuacjach taka potrzeba może być nie do przeskoczenia. Są osoby, które szybciej się uczą w większej grupie, w miejscu, gdzie inni kursanci są obok. Potrzebują ich nie tylko do nauki, ale również do wspólnego spędzenia przerwy, wypicia kawy czy pójścia na obiad. Innym problemem przy zdalnej nauce mogą być problemy ze wzrokiem. Nie każdy może spędzać kilka godzin przed monitorem komputera. Ale w takim wypadku można spróbować uczyć się w słuchawkach, bez patrzenia w ekran.
nauka online dla dorosłych
nauka online dla dorosłych

Aby przekonać się, czy nauka zdalna jest dla nas, warto zapisać się na lekcje próbne. Nie warto od razu zakładać, że będzie nieprzydatna. Wiele osób, które na początku z niechęcią odnosiło się do nauki online dla dorosłych, po kilku lekcjach przekonało się do tej formy nauczania. Okazała się nie tylko wygodna, ale i bardzo efektywna.

Pisaliśmy niedawno: Jakie kursy online warto zrobić?

Jak wygląda nauka online dla dorosłych?

Dzisiejsza nauka zdalna nie przypomina tej sprzed kilkunastu lat. Wcześniej zdalne kursy polegały na przesyłaniu na skrzynkę mailową kursanta lekcji w formie plików pdf lub nagrania dźwiękowego z wykładu, który odbyć się w sposób konwencjonalny. Takie metody nie były skuteczne, kursant musiał całkowicie samodzielnie zdobywać wiedzę, nie mógł liczyć na wsparcie nauczyciela. Ale na szczęście te czasy już minęły i teraz nauka przez internet nie różni się znacząco od tradycyjnej. Kursanci mają do dyspozycji różnego typu kursy, webinary czy szkolenia, mogą samodzielnie wybrać najwygodniejszą dla siebie formę. Kursy zdalne można podzielić na dwa podstawowe typu, tzn.

 • Kursy synchroniczne – odbywają się w czasie rzeczywistym, co oznacza, że o określonej godzinie i w ustalonym dniu uczestniczy łączą się z trenerem i razem biorą udział w zajęciach. W tej formie możliwe jest zadawanie pytań, prowadzenie dyskusji z innymi uczestnikami, praca w grupach, pokazywanie widoku ekranu itp. Nauczyciel może zadawać pytania, zlecać zadania do wykonania, robić testy. Kursanci mogą porozumiewać się m.in. za pomocą czatów, video rozmów czy innych komunikatorów. Kursy tego typu podzielone są z reguły na moduły tematyczne, ułatwiające przyswajanie wiedzy. Jedna lekcja trwa najczęściej od 45 minut do dwóch godzin. To idealny czas, w którego czasie można zapamiętać nowe wiadomości.
 • Kursy asynchroniczne – tego typu szkolenia wymagają nieco większej samodzielności i zaangażowania kursantów. Nagrywane są wcześniej, dlatego w czasie kurów nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z wykładowcą. Uczestnicy po wykupieniu dostępu, ewentualnie wybraniu wersji darmowej, otrzymują dostęp do przygotowanych materiałów. Są to np. pliki w pdf., materiały dźwiękowe, video, prezentacje itp. Materiały można odtwarzać w dowolnym czasie, tyle razy, ile się chce. Wiele ośrodków szkoleniowych umożliwia kursantom kontakt z autorami szkolenia czy wykładowcami. Z reguły w jeden określony dzień tygodnia czy miesiąca trener jest dostępny na żywo, można kontaktować się poprzez czat czy komunikatory. Oczywiście zawsze można napisać maila, ale w takim wypadku na odpowiedź trzeba zazwyczaj poczekać kilka dni.

Pisaliśmy niedawno: Kursy online i szkolenia online

nauka online dla dorosłych
nauka online dla dorosłych

Nauka online dla dorosłych – czy chwalić się nią w CV?

Obecnie większość pracodawców szuka pracowników wykształconych, takich, którzy chcą się rozwijać, nie stoją w miejscu, dbają o to, aby posiadać aktualną wiedzę. Niestety, osoby pracujące zawodowe, mające rodziny i wiele obowiązków, nie zawsze mogą sobie pozwolić na zajęcia stacjonarne. Dużym ułatwieniem są kursy online, które pozwalają na rozwój, w każdych warunkach, nawet dla osób z mocno napiętym grafikiem. Pracodawcy nie patrzą na to, jaką formę miał kurs.

Dla nich ważne jest to, czego pracownik lub kandydat do pracy się nauczył, jaki nabył umiejętności. Wiele ośrodków na zaświadczeniach i certyfikatach nie wpisuje formy, w jakiej odbywały się zajęcia, więc to tylko wola kursanta, czy podzieli się taką informacją z szefem. Nie musi tego robić, choć większość pracodawców bardzo ceni osoby, które biorą udział w nauce online. Uważają takie osoby za samodzielne, umiejące organizować swój czas, zaangażowane i pracowite. Co istotne, ukończeniu kursu online świadczy zazwyczaj o dobrym umiejętnościach związanych z obsługą komputerów, a ta umiejętność jest dziś niezbędna.

Jak widać, warto chwalić się każdym kursem i szkoleniem, nieważne, w jakiej odbył się formie. Oczywiście ważne jest, aby kurs odpowiadał zajmowanemu stanowisku. Osoby, które starają się o prace, powinny w CV umieścić kursy i szkolenia, które mogą przydać się na konkretnym stanowisku. Nie ma sensu wpisywać kursów, które nie dla przyszłego pracodawcy nie będą miały żadnego znaczenia. Osoby szukające pracy w biurze nie powinny wymieniać kursu dietetyka czy kucharza.

Ale kurs sekretarki, menadżera czy rozwijający kompetencje miękkie na pewno będzie mile widziany. Aby nauka online dla dorosłych przyczyniła się do rozwoju osobistego, powinna:

 • Odnosić się do stanowiska, na którym chcemy pracować,
 • Pokazywać umiejętności i kompetencję miękkie, które mogą pomóc dobrze wykonywać obowiązki,
 • Podkreślać fakt, że osoba rozwija się, dba o to, aby być atrakcyjną dla pracodawców.

Kursy online dla dorosłych – jak znaleźć wartościowe?

Nauka online dla dorosłych ma sens i niesie wiele korzyści, ale tylko wtedy, gdy prowadzona jest przez w przez doświadczoną kadrę, z wiedzą i pasją do tego, co robi. W związku z ogromną popularnością kursów online w sieci pojawiło się setki różnych szkoleń i kursów, ale niestety, niektóry z nich powstały tylko po co, aby wyciągnąć pieniądze. Zdarza się, że kursy oferują osoby, które nie mają potrzebnej wiedzy oraz pojęcia o tym, jak powinien wyglądać e-learning. W takim wypadku kurs jest stratą czasu i pieniędzy.

Pisaliśmy niedawno: Darmowe kursy online

nauka online dla dorosłych
nauka online dla dorosłych

Nie przynosi żadnych efektów, a jedynie powoduje niechęć do tej formy nauki. Aby nie paść ofiarą oszustów, warto dobrze się rozejrzeć i sprawdzić ofertę wielu trenerów i ośrodków szkoleniowych. Doskonałym sposobem jest skorzystanie z darmowej lekcji próbnej, którą oferują dobre szkoły. W ten sposób można poznać trenera, jego sposób nauki, zapoznać się z tematami, które będą omawiane na kursie. W przypadku, gdy wykładowca czy sposób przekazywania wiedzy nie przypadnie nam do gustu, można po prostu podziękować i szukać dalej. Dobrym sposobem jest również sprawdzenie opinii osób, które wcześniej brały udział w szkoleniu.

Można poszukać kursantów wśród znajomych, zajrzeć na fora tematyczne, sprawdzić recenzje w mediach społecznościowych. Aby nauka była skuteczna i ciekawa, potrzebny jest dobry wykładowca. Jeżeli będzie prowadził lekcje monotonnie, to na pewno wiele osób szybko zrezygnuje. Nauczyciel musi mieć wiedzę tematyczną, a także przygotowanie pedagogiczne. Dzięki temu będzie wiedział, jak dotrzeć do uczestników, w jaki sposób omawiać poszczególne zagadnienia.

Dobrze, jeżeli taka osoba będzie mentorem w swojej dziedzinie. Warto wpisać jej nazwisko w wyszukiwarkę i sprawdzić, czy wydała jakieś publikacje, ile kursów stworzyła, jak wygląda jej dorobek naukowy. Jeżeli w sieci nie będzie żadnej wzmianki o autorze szkolenia, w głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Szukając idealnego szkolenia dla dorosłych, nie warto sugerować się tym, co jest obecnie najbardziej modne.

Kurs powinien odpowiadać zainteresowaniom i predyspozycjom, bo w przeciwnym wypadku nauka nie będzie sprawiała żadnej przyjemności, a tym samym będzie mało efektywna. Warto oczywiście sprawdzić, na które zawody jest największy popyt, czego oczekują pracodawcy, ale nie może być to jedynym wyznacznikiem.

Jakie kursy dla dorosłych cieszą się największą popularnością?

Jak wspomniano wcześniej, kurs musi być dopasowany do danej osoby, jej upodobań, zdolności i tego, co chce w przyszłości robić (pisaliśmy niedawno: Najpopularniejsze szkolenia online). W sieci można znaleźć kursy o przeróżnej tematyce, zarówno popularne np. zdalny kurs pracownika biurowego czy zdalny kurs pracownika ds. kadr i płac, jak i mniej oblegane, np. kurs baristy. Wśród innych często wybieranych szkoleń można wymienić:

nauka online dla dorosłych
nauka online dla dorosłych

To oczywiście tylko niektóre lubiane i wartościowe kursy online. Niezmiennie od lat popularne są zdalne kursy językowe, a ostatnio sporo osób wybiera kursy poprawiające kompetencje miękkie, które dziś są tak samo cenione, jak kompetencje twarde (pisaliśmy niedawno: Szkolenia online miękkie i twarde).

Co daje nauka online dla dorosłych?

Przekonanie, że nauka jest tylko dla dzieci i młodzieży, dawno odeszło w zapomnienie. Dziś uczyć musi się każdy, przez całe życie, niezależnie od wieku. Warto to zrozumieć i wcielić w życiu. Nauka to nie tylko zdobywanie nowych umiejętności i kompetencji, ale również dbanie o swój rozwój, samoocenę i dobre samopoczucie.

Badania dowodzą, że osoby, które uczą się, są bardziej kreatywne, samodzielne i zorganizowane. Udział w ciekawych szkoleniach online poprawia samopoczucie, podnosi pewność siebie, pozwala uwierzyć w swoją wartość. To dobry sposób, aby poczuć się lepiej z samym sobą. Dzięki uczestnictwu w kursach można całkowicie odmienić swoje życie (pisaliśmy również: Kursy samodoskonalenia online).

Są osoby, które zmieniły ścieżkę zawodową i zaczęły pracować w zupełnie innym zawodzie niż dotychczas. I dzięki temu poczuły się w końcu szczęśliwe i spełnione. Wielu osobom nauka online pozwoliła awansować, dostać podwyżkę, zdobyć uznanie w oczach przełożonych. Warto skorzystać z tej szansy i pozwolić sobie na osiągnięcie sukcesu (pisaliśmy niedawno: Szkolenia zawodowe online).

Nauka online dla dorosłych to doskonały sposób na rozwój zawodowy. Z kursów zdalnych powinny korzystać zarówno osoby młode, rozpoczynające życie zawodowe, jak i doświadczenie pracownicy, którzy chcą umocnić swoją pozycję na rynku pracy (pisaliśmy m.in. E-learning dla dzieci i dorosłych). Warto poznać zalety tego rozwiązania i przekonać się, że uczyć można się w domu, bez fizycznej obecności wykładowcy. Sposób jest tak samo efektywny, a jednocześnie wygodny i komfortowy.

Pisaliśmy niedawno również: Kursy online z zaświadczeniem MEN

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *