kursy online

Szkolenia online – czy warto z nich korzystać?

Szkolenia online to tylko jedna z form rozwoju, podnoszenia kwalifikacji zawodowych, a czasem po prostu hobby. Poszerzanie wiedzy jest bardzo istotną kwestią w życiu każdego człowieka. Obecnie można robić to w dwóch formach – stacjonarnej oraz wybierając szkolenia online. Każda z forma ma swoje zalety, jednak coraz częściej ludzie decydują się na kursy onlineSzkolenia e-learningowe stanowią bardzo wygodną i praktyczną formę zdobywania wiedzy. Warto jednak wiedzieć, czym się charakteryzują i jak wybrać dobry kurs online.

Szkolenia online – charakterystyka

E-szkolenia to nauka z wykorzystaniem informatycznych technologii, przede wszystkim sieci komputerowych i internetu. Prowadzona jest na odległość, bez kontaktu z innymi osobami i w oparciu o elektroniczne materiały dydaktyczne. To oznacza realizację albo wspomaganie edukacji przy pomocy komputerów, smartfonów, tabletów oraz internetowej sieci. E-learning stanowi alternatywę albo wsparcie dla tradycyjnego nauczania (nie ma na celu całkowitego wyeliminowania tej formy dydaktyki z edukacyjnego rynku).

Cechą podstawową szkolenia online jest możliwość uczestniczenia w nich w dowolnym miejscu i czasie. Większość oferowanych szkoleń nie jest prowadzona na żywo. Niektóre kursy przez internet są w formie PDF-ów, które rozsyłane są jak lekcje w danych odstępach czasu. W takim przypadku dostęp do materiałów jest nielimitowany, gdyż ze ściągniętych PDF-ów można korzystać w nieograniczony sposób. Inna forma nauki „statycznej” – dostęp do materiałów po zalogowaniu się na stronie internetowej placówki szkoleniowej.

szkolenia online
szkolenia online

Ta forma szkoleń – dostęp do statycznych materiałów, ale z dostępem do pomocy trenera w razie konieczności – cieszy się sporym powodzeniem. O ile może się wydawać starodawna (w końcu Uczestnik ma dostęp do tekstu, który sam czyta), to jest ona bardzo efektywna. Uczestnik korzysta z udostępnionych materiałów, pobiera je bezpośrednio z kursu online, a w razie, jeśli dane zagadnienie sprawia mu problem, kontaktuje się z trenerem (opiekunem kursu) mailowo czy telefonicznie.

Niektóre ze szkoleń mają formę video, które dostępne są online tylko dla użytkowników z wykupionym dostępem. W takim przypadku w chwili zakupu szkolenia, kursant otrzymuje informację, jak długo będzie miał dostęp do szkoleniowych materiałów. Chcąc obejrzeć wszystkie materiały, musi zmieścić się w limitowanym czasie. Czasem dostępne są także ćwiczenia, które można ściągnąć na komputer i wykonać w dowolnym czasie.

Szkolenia online mogą dotyczyć przeróżnych tematów. Zazwyczaj spotykany jest podział według zdobywanych kompetencji: twardych oraz miękkich. Do pierwszej grupy zalicza się kursy z określonych umiejętności zawodowych, pozwalające na podjęcie zatrudnienia. Druga grupa obejmuje doskonalenie umiejętności ogólnych, które ułatwiają kontakty czy nawiązywanie relacji biznesowych, organizację pracy itp.

Darmowe kursy online

Ceny szkoleń przez internet są bardzo różne. Zależą od branży, objętości materiału, czy stopnia zaawansowania. Dostępne są także darmowe szkolenia przez internet. Niektóre portale oferują pakiet wiedzy bez opłat. Na YouTube dostępne są również darmowe webinary albo ciekawe spotkania z ekspertami.

szkolenia online
szkolenia online

Szkolenia online – czy warto z nich korzystać?

Kursy przez internet oferują szkolenie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Na naukę można zatem wybrać dogodną godzinę czy miejsce.

Kursy i szkolenia online – bez wychodzenia z domu, z komputera, tabletu, telefonu

Stacjonarne kursy wymagają dojechania w określone miejsce, gdzie odbywa się szkolenie. Kurs online pozwala na naukę w każdym miejscu na świecie, nawet na wakacjach. W tym przypadku nie ma ograniczeń geograficznych.

Szkolenia stacjonarne szkolenia odbywają się w określonym dniu i o konkretnej godzinie, dlatego też konieczna jest dyspozycyjność. Z kolei kursy przez internet dostępne są w każdy dzień i o każdej porze dnia lub nocy.

Indywidualne tempo nauki na kursach online

W większości przypadków tradycyjne kursy odbywają się w grupach. Z kolei szkolenia przez internet pozwalają na uczenie się we własnym tempie. Uczestnik nie jest ograniczony ani przez czas, ani przez żadne osoby. W każdym momencie może wrócić jakiegoś zagadnienia i powtórzyć je.

Ponadto tryb indywidualny oznacza, że (w większości przypadków) prowadzony jest nabór ciągły. Dzięki temu nie trzeba czekać, aż zbierze się minimalna liczba osób w określonym terminie – szkolenie online można rozpocząć w dowolnym dla siebie terminie.

Kursy online to oszczędność pieniędzy i czasu

Kursy online nie obciążają tak budżetu domowego, jak stacjonarne. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób bezrobotnych albo z organicznym budżetem. Nie tylko mniej płaci się za samo szkolenie, ale można także zaoszczędzić na kosztach dojazdów, wyżywienia, czy innych, pobocznych opłat, np. biletu parkingowego. Kurs online może być tańszy nawet o połowę w porównaniu ze stacjonarnym. Odpadają koszty wynajmu sali, również nauczyciele nie muszą dojeżdżać na miejsce.

szkolenia online
szkolenia online

Bardziej efektywne szkolenie

Badania przeprowadzone przez ekspertów dowiodły, że szkolenia e-learningowe mogą być dużo bardziej efektywne w porównaniu ze stacjonarnymi. Uczestnicy potrzebują znacznie mniej czasu na przyswojenie wiedzy, niż w przypadku szkoleń tradycyjnych. 

Nowoczesna forma i niezbędne kompetencje

Zaliczanie szkoleń poprzez e-learning to świetna okazja do rozwinięcia umiejętności wyszukiwania informacji oraz poruszania się po internecie, a także analizowania dostępnych danych. Dzięki temu można być na bieżąco z trendami i zbierać doświadczenie, korzystając z nowoczesnych narzędzi, czyli e-learningowych platform. 

Ponadto wszelkie kursy, również szkolenia online, respektowane są w Urzędach Pracy. Odbyty kurs pomaga przy założeniu własnej działalności gospodarczej oraz składaniu wniosku o dofinansowanie z UP.

Oferta szkoleń online

Oferta szkoleń przez internet jest w zasadzie nieograniczona. Dostępne są kursy online dla kadrowych i księgowych, szkolenia e-learningowe dla nauczycieli, kosmetyczek, psychologów, a nawet prawników. Można również znaleźć kursy z dziedzin technicznych. 

Mnogość szkoleń online może być kusząca, jednak nauka wielu rzeczy na raz może spowodować, że wiedza nie usystematyzuje się na tyle, aby ze szkolenia naprawdę wynieść wartościową wiedzę. Warto zatem korzystać z kursów online w sposób rozsądny i postawić sobie określony cel oraz planować kolejne etapy nauki. Dzięki temu zdobyta wiedza w teorii, przełoży się na dobre wyniki w praktyce.

Warto zacząć od określenia zakresu wiedzy do przyswojenia. Przeglądając oferty szkoleń przez internet można mieć wrażenie, że dostępnych jest bardzo wiele interesujących rzeczy i ciężko zdecydować się na jeden kurs. Dlatego warto przemyśleć, co tak naprawdę będzie przydatne w danej pracy i co jest priorytetem.

kursy online
kursy online

Szkolenia online z certyfikatem

W tym przypadku warto dokładnie zapoznać się z firmą szkoleniową i jej renomą, ponieważ taki dokument może wydać każda placówka czy nawet jeden człowiek – jedynym wymogiem jest prowadzenie działalności gospodarczej. Niektóre certyfikaty są rzeczywiście wartościowe, gdyż stoją za nimi cenione instytucje szkoleniowe, a jego uzyskanie nie jest takie proste. Zbyt łatwe uzyskanie certyfikatu, który wydawany jest przez nieznaną firmę szkoleniową, powinno wzbudzić czujność. 

Chwytem marketingowym jest wydawanie certyfikatów w kilku różnych językach. Taki dokument jest bezwartościowy za granicą. Polski dokument ważny jest jedynie z tłumaczeniem przysięgłym, o ile prawo określonego kraju dopuszcza jego ważność.

Kursy online z zaświadczeniem MEN

Na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta kursów e-learningowych, jednak nie każdy oferuje po ukończeniu zaświadczenie MEN. Jest to dokument, który wydawany jest po ukończeniu kształcenia przez placówki objęte systemem oświaty (widniejące w Rejestrze Szkół i Palcówek). Mają one prawo wydawania zaświadczeń, które potwierdzają uzyskanie albo uzupełnienie wiedzy, umiejętności oraz kwalifikacji zawodowych przez osoby dorosłe w pozaszkolnych formach. Zaświadczenia uprawniają do pracy w zakresie objętym kursem.

Zaświadczenie MEN wydawane jest na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 11 stycznia 2012 roku. Wymogi co do tego typu kursów są bardzo określone. Placówka musi mieć odpowiednio przygotowany program do każdego kursu, a także całą dokumentację. Zaświadczenie MEN to najbezpieczniejsza opcja i wartościowy dokument dla pracodawcy. Uwaga na chwyt marketingowy – niektóre firmy szkoleniowe wydają zaświadczenia na wzór MEN, a nie wg MEN. Oznacza to, że nie wydają zaświadczeń zgodnych z MEN, a wzorowanych na MEN.

Jak wybrać kurs online?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo ofert szkoleń online, jednak nie wszystkie zasługują na uwagę. Przed zdecydowaniem się na kurs online, warto poznać kilka wskazówek, które ułatwią wybór odpowiedniego.

kursy online
kursy online

Sprawdzenie zakresu kursu online

Czujność powinno wzbudzić brak spisu lekcji i modułów – zbyt ogólnikowo opisane szkolenie. Dobry kurs online powinien być szczegółowo przedstawiony. Warto sprawdzić, ile zawiera lekcji i czy stanowią one spójną oraz logiczną całość, a także czy zawierają przydatne i pożądane treści. Należy się także upewnić, że kurs precyzuje umiejętności, jakie opanuje uczestnik i dla kogo jest przeznaczony – laików czy osób bardziej zaawansowanych.

Przykładowe lekcje i materiały

Twórcy kursów zazwyczaj udostępniają za darmo parę wybranych lekcji. Dzięki temu kursant może zorientować się co do jakości materiałów, a także czy taki sposób prowadzenia lekcji mu odpowiada. Warto wybierać kursy, które mają zróżnicowaną formę materiałów – oprócz wideo z nagraniami, powinny mieć dodatkowe zadania, ćwiczenia czy quizy (przykładowo nauka angielskiego online czy innego języka obcego jest szczególnie efektywna, jeśli formy nauki są zróżnicowane). Pozwalają one na zastosowanie wiedzy w praktyce oraz utrwalenie jej.

Poznanie prowadzącego

Warto dowiedzieć się na temat autora szkolenia online nieco więcej, szukając informacji na jego temat w internecie. Możliwe że ma własną stronę lub fanpage albo kilka ciekawych opinii związanych z prowadzeniem kursów online i doświadczeniem. Warto sprawdzić czy osoba, która stworzyła kurs jest autorytetem w swojej dziedzinie. Tworzenie szkoleń online jest obecnie bardzo proste i modne. Kurs może stworzyć w zasadzie każdy. Z tego względu dobrze sprawdzić, czy twórca znany jest z zagadnienia, na temat którego stworzył szkolenie.

Warto także sprawdzić możliwość kontaktu z osobą prowadzącą szkolenie online. Dzięki temu można zadać mu ewentualne pytania i porozmawiać o wątpliwościach. To ważne szczególnie, jeśli w grę wchodzą kursy online dla dzieci i młodzieży.

Sprawdzenie platformy kursowej

Platforma powinna być dobrze zorganizowana i przejrzysta. Przydatny jest także intuicyjny interfejs, a przyjazna estetyka zachęci do nauki i wspomoże jej przyswajanie. Platforma kursowa, która będzie niewygodna w użyciu może spowodować, że kurs będzie męczący. 

kursy online
kursy online

Warto także zwrócić uwagę na detale. Jeśli na stronie kursu widoczne są błędy stylistyczne lub interpunkcyjne – lepiej odpuścić takie szkolenie. Niechlujstwo już od samego początku dobrze nie wróży. Również widząc same promocyjne hasła typu – w 5 dni opanujesz wszystkie tajniki SEO – warto zastanowić się nad ofertą. Same ogólnikowe superlatywy mogą oznaczać słabą jakość kursu.

Certyfikat kursu lub zaświadczenie

Należy o niego zapytać, gdyż nie jest to obowiązkowy element kursu. Wielu osobom jednak zależy na jego uzyskaniu, zwłaszcza jeśli dotyczy to szkoleń technicznych, które pozwalają na opanowanie określonego oprogramowania. W każdym przypadku warto zorientować się, jakie są warunki przyznawania certyfikatu oraz czy jego cena wpisana jest w cenę kursu. 

Sprawdzenie opinii na temat kursu 

Czerwona lampka powinna zapalić się w momencie, jeśli w internecie nie ma żadnych opinii na temat szkolenia online, ale również w przypadku, gdy opinie można znaleźć jedynie na stronie kursu i są one w większości pozytywne.

Oprócz recenzji w internecie, warto popytać znajomych czy nie brali udziału w danym kursie. Być może kolega z pracy zdecydował się na kurs z tej samej platformy i może wypowiedzieć się na jego temat. Informacje z pierwszej ręki pozwolą zminimalizować ryzyko nietrafionego zakupu.

Czy warto wpisywać kursy online do CV?

Wielu osobom wydaje się, że szkolenia online nie są wartościową formą kształcenia, a pracodawca nie będzie traktował ich poważnie. Warto jednak wiedzieć, że kursy e-learningowe pozwalają wybić się z tłumu i pokazać chęć do nauki oraz aktywność zawodową pracownika.

Wyróżnienie z tłumu

Niewiele osób wpisuje do CV kursy MOOC – Massive Open Online Courses. Zawarcie ich w CV, pozwala zdobyć przewagę nad konkurencją i budzi zainteresowanie pracodawcy. A na pierwszym etapie rekrutacji chodzi właśnie o to, aby wybić się z tłumu. To również znak dla pracodawcy, że osoba podejmująca się kursów, ukierunkowana jest na rozwój osobisty.

Znajomość nowoczesnych technologii

Wpisanie szkolenia online do CV to dowód biegłej obsłudze komputera oraz orientacji w przestrzeni multimedialnej. Dla pracodawcy to sygnał, że osoba taka bez problemu poradzi sobie z obsługą różnych programów, a nauka nowych nie sprawi jej większych problemów.

szkolenia online
szkolenia online

Aktywność zawodowa

Żaden pracodawca nie chce biernego pracownika, który się nie rozwija. Kursy online pokazują, że jest się osobą dynamiczną i stawiającą na aktywny rozwój. Ponadto ukazuje determinację i dyscyplinę uczenia się nowych rzeczy w domu. Umiejętność wykorzystywania czasu wolnego na doszkalanie się to także pożądana cecha przez pracodawców. Pokazuje ambicję i chęć podnoszenia swoich kwalifikacji. 

Jak efektywnie uczyć się online?

Nauka w domu wymaga samozaparcia i samodyscypliny. Z tego względu spora część osób rezygnuje ze szkolenia online przez obawy, że zabraknie im motywacji do samodzielnej i systematycznej nauki. Jak uczyć się efektywnie i wyciągnąć z kursu online maksimum wiedzy?

Plan realizacji celów i zaplanowanie czasu na naukę

Dzięki ustaleniu konkretnego planu działania i harmonogramu, wymówki zejdą na dalszy plan. Ważne jednak, aby ustalony plan był realny do wykonania. Najlepiej zastosować strategię systematycznej nauki w mniejszych ilościach. Dzięki temu postępy będą widoczne i łatwiej będzie wygospodarować czas na naukę nawet w ciągu bardzo napiętego planu dnia. Jeżeli temat kursu online znajduje się w kręgu zainteresowań uczestnika, to nawet mimo początkowej niechęci, szybko się wciągnie. 

Przygotowanie stanowiska pracy i dbanie o porządek

Przed przystąpieniem do nauki, warto zadbać o odpowienie stanowisko pracy. Zamiast kanapy, lepiej sprawdzi się wygodne krzesło z oparciem i biurko. Zadbanie o porządek i ład, a także o to, aby pod ręką znajdowały się jedynie przydatne przedmioty, pozwoli uniknąć chaosu i rozproszenia podczas nauki. 

Notatki warto wykonywać w jednym miejscu – nie kilku luźnych kartkach. Zagadnienia problematyczne warto podkreślić, aby pamiętać o powrocie do nich i powtórzeniu. Organizacja notatek pozwoli łatwiej przyswajać wiedzę. 

Robienie odręcznych notatek

Wbrew pozorom odręczne wykonywanie notatek to jeden z najskuteczniejszych sposobów na naukę. Pozwala zapamiętać informacje już na etapie zapisywania. Pisanie odręczne wpływa pozytywnie na stymulację mózgu. Ponadto w trakcie notowania mózg zostaje pobudzony do podsumowywania głównych myśli przewodnich. Dzięki temu informacje są lepiej przyswajane i zapamiętywane.Kursy internetowe to świetny sposób na podniesienie swoich kwalifikacji bez wychodzenia z domu.

E-learning rozwija się w błyskawicznym tempie i codziennie zyskuje tysiące sympatyków na całym świecie.  Nieograniczony wybór daje kursantom możliwość nie tylko rozszerzenia swojej wiedzy, ale także przebranżowienia się czy nauczenia zupełnie nowych rzeczy. Można odmienić swoją karierę czy nauczyć języków, a nawet znaleźć nowe hobby. Właśnie ta dowolność powoduje, że warto pomyśleć o poszerzaniu wiedzy dzięki szkoleniom online. I chociaż ma to swoje wady, np. brak kontaktu z innym człowiekiem „na żywo”, to jest to metoda dostępna dla wszystkich.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Dodano do koszyka.
0 produktów - 0,00