Zarządzanie zasobami ludzkimi to coś, co od dawna uważane jest za wyzwanie, ale w organizacji obowiązkowe. Jednak intensywny rozwój globalnego rynku coraz częściej wymusza na wielu specjalistach szkolenia się w tym zakresie. Jak się okazuje, koordynowanie pracy wielu ludzi (zasób ludzki) oraz zarządzanie ich czasem tak, żeby jednocześnie uzyskać jak najwyższe wyniki finansowe, jest ogromną sztuką.
Co więcej należy pamiętać o tym, że wszelkie działania powinny być realizowane tak, żeby zostały wykonane na wysokim poziomie przy jednocześnie jak najmniejszym nakładzie pracy. Dzięki temu minimalizuje się koszty, co bezpośrednio przekłada się na wyższy zysk.
Obecnie na rynku jest niewielu aktywnych zawodowo specjalistów, którzy są w stanie poradzić sobie z każdym wyzwaniem, jakie niesie za sobą odpowiedzialność zarządzania zasobami ludzkimi.
Dlatego coraz więcej ludzi próbuje pogłębić ten temat i zorientować się co można poprawić, żeby stać się bardziej skutecznym liderem, który będzie wymagał od innych tego, w czym sprawdzą się najlepiej. To bardzo obszerny temat ale w niniejszym artykule został przedstawiony tak, żeby każda zainteresowana osoba wiedziała, czego on w ogóle dotyczy i dlaczego w ciągu ostatnich kilkunastu lat stał się tak ważny.
Zarządzanie zasobami ludzkimi to tajemnica dobrze prosperującego biznesu
Zarządzanie zasobami ludzkimi, często określane również branżą HR (Human Resources), lub po prostu skrótem HR, od “human resouces” – w polskim tłumaczeniu “zasoby ludzkie – jest intensywnie rozwijającym się obszarem, który może pomóc w rozwijaniu się dosłownie każdego przedsiębiorstwa. Bez względu na to w jakiej branży się ono specjalizuje. Jakim cudem?
Otóż w każdej branży pracują ludzie, którzy mają określone kompetencje oraz ograniczoną dawkę uwagi i energii. Dzięki umiejętnemu zarządzaniu zasobami ludzkimi (Dział HR) możliwe jest realizowanie wszelkich zadań oraz projektów w sposób optymalizujący wykorzystanie dostępnych zasobów.
To z kolei umożliwia zatrudnianie mniejszej ilości ludzi przy jednoczesnym realizowaniu większej ilości zadań i pomnażaniu zysków. Brzmi jak coś, co niesie za sobą same pozytywy, prawda?
Niestety, to wyzwanie, które wymaga ogromnej wiedzy, zaangażowania i doświadczenia osób pracujących w dziale HR. Jest jednak też dobra wiadomość: zarządzanie zasobami ludzkimi to coś, czego można się nauczyć.
Zanim jednak rozpocznie się edukację w tym obszarze, warto wiedzieć czego dokładnie on w ogóle dotyczy.
Jeśli interesuje Cię ta tematyka, zapraszamy do udziału w naszym szkoleniu: Szkolenie online Zarządzanie Zasobami Ludzkimi. Kliknij i sprawdź pełny opis i program szkolenia oraz przykładową lekcję.
Czym się różni HR od kadr? Co to jest miękki hr i twardy hr?
Znacznie bardziej znanym określeniem działu funkcjonującego od dawna w wielu firmach jest tak zwany dział kadr. W zależności od polityki firmy, osoby zatrudnione tam zajmują się dokumentacją związaną z rekrutacją (przeprowadzanie rozmów kwalifikacyjnych, motywowanie pracowników, określanie ścieżek rozwoju), przebiegiem zatrudnienia oraz wynagrodzeniami (naliczanie wynagrodzeń, zagadnienia związane ze świadczeniami pracowniczymi).
Dział HR, inaczej określany również działem ZZL może obejmować wszystkie te wymienione aspekty. Co więcej, ludzie pracujący w HR zajmują się również koordynowaniem projektów, analizowaniem danych, planowaniem rozwoju firmy oraz poszczególnych pracowników.
Można powiedzieć więc, że dział HR to nowocześniejsza wersja działu kadr, nastawiona nie tylko na porządek w sprawach administracyjno-osobowych, ale również na rozwój przedsiębiorstwa.
Skrót HR pochodzi od słów Human Resources, co w wolnym tłumaczeniu oznacza zasoby ludzkie.
Dlatego na pytanie czy kadry i HR (Human Resources) to to samo, można odpowiedzieć: i tak, i nie. HR obejmuje wszystko, co dzieje się w dziale kadr ale wychodzi też poza jego kompetencje i możliwości.
Po co w firmie HR? Pracownicy działu hr zajmują się…?
W obecnych czasach, każda firma, każdego dnia, musi mierzyć się ze stale pojawiającą się i rozwijającą się konkurencją. Prawda jest taka, że Ci, którzy stoją w miejscu, tak naprawdę pozostają w tyle. Poznawanie nowych technologii, systemów zarządzania oraz testowania nieznanych dotąd strategii to konieczność.
W przeciwnym razie konkurencja zrobi to za Ciebie i przy okazji zgarnie wszystkich Twoich klientów.
Zarówno tych, którzy są Ci wierni od lat, jak i tych, którzy mogliby nawiązać z Tobą stałą współpracę, gdyby świat stanął w miejscu. Niestety, świat nie zwolni, co więcej, wszystko wskazuje na to, że szeroko pojęty rozwój będzie ciągle przyspieszał.
Dlatego w każdym przedsiębiorstwie nastawionym na zyski konieczne jest wplecenie w struktury opracowanych mechanizmów działu HR w którym pracować będą wysokiej klasy specjaliści.
Zarządzanie zasobami ludzkimi nie jest nowym trendem dla ludzi ciekawych świata, to konieczność dla każdego, kto poważnie traktuje swój biznes.
Na czym polega praca działu HR?
Sama świadomość tego, czym jest Human Resources, określany również mianem HR czy działem ZZL nie wystarczy. Warto wiedzieć również na czym dokładnie polega praca w tym obszarze. Powinno to interesować nie tylko tych, którzy planują spróbować swoich sił zawodowych jako HRowcy. To wiedza, która w praktyce przyda się każdej czynnej zawodowo osobie.
Prawda jest taka, że obecnie praktycznie każdy pracownik, bez względu na to w jakiej branży się specjalizuje, raz na jakiś czas ma do czynienia z ludźmi z obszaru HR. Warto wiedzieć jakie mają kompetencje oraz możliwości ponieważ celem ich pracy jest wspomaganie rozwoju firmy, co w dużej mierze opiera się na współpracy z różnymi specjalistami na różnych szczeblach kariery zawodowej.
Dlatego zamiast zastanawiać się na czym polega koncepcja zarządzania personelem, po prostu zapoznaj się z materiałami, które w klarowny sposób Ci to wytłumaczą.
Praca działu HR – czym zajmuje się dział HR (Human Resources)?
Dział HR, w zależności od specyfiki i polityki firmy może zajmować się bardzo różnymi obszarami. Z reguły mniejsze przedsiębiorstwa, zatrudniające nie więcej niż kilkunastu pracowników nie posiada w pełni rozwiniętego działu do spraw zarządzania personelem i w razie potrzeby nawiązuje współpracę ze specjalistami z zewnątrz.
Natomiast duże korporacje posiadają w swoich strukturach wielu specjalistów z działu HR, którzy mają bardzo różne kompetencje oraz obowiązki.
Sprawy administracyjne i kadrowe
To kwestia, która musi być regularnie poruszana w każdej firmie. Dlatego w zdecydowanej większości przedsiębiorstw jest zatrudniony ktoś, kto jest odpowiedzialny za wszelkie sprawy związane z zatrudnieniem innych, wypłatą wynagrodzeń, porządkowaniem na bieżąco różnych dokumentów oraz pilnowaniem tego, żeby wszelkie działania wewnętrzne były realizowane zgodnie z kodeksem pracy. Wieloma z wymienionych kwestii zazwyczaj zajmuje się specjalista z zakresu księgowości.
Warto jednak podkreślić, że coraz więcej firm ma w swoich strukturach ludzi zajmujących się optymalizacją zatrudnienia, czyli wyszukiwaniem najlepszych ludzi na dane stanowisko.
Pisaliśmy także: Szkolenia online z rekrutacji od podstaw
Rekrutacja nowych pracowników i wdrażanie nowych pracowników – rekrutacja to proces, który jest bardzo ważny. To w jaki sposób przebiegać będzie poszukiwanie nowych osób mających pracować dla danej firmy ma ogromne znaczenie dla jej rozwoju. Zazwyczaj chętnych na ogłoszenie o pracę zgłasza się wielu. Nie sztuką jest zatrudnić kogokolwiek. Sztuką jest spośród wszystkich kandydatów wybrać tego, który przyniesie firmie największe korzyści.
Jak go znaleźć? Odpowiedzi na to pytanie każdego dnia poszukuje wielu specjalistów z zakresu rekrutacji. Każdy z nich ma swoją filozofię na ten temat. Z całą pewnością można przyznać jednak, że znalezienie idealnego kandydata, który doskonale odnajdzie się w nowej pracy to ogromna sztuka. Nie każdy jest w stanie ją opanować. Przeprowadzanie procesów rekrutacyjnych wymaga posiadania ogromnych pokładów cierpliwości i pokory.
Szukasz kursu z podstaw rekrutacji? Mamy takie szkolenie – szczegóły: Kurs rekrutacji od podstaw online
Awanse wewnętrzne – nie zawsze jest potrzeba zatrudniania kogoś z zewnątrz i zamieszczanie ofert pracy. W wielu sytuacjach zdecydowanie lepiej jest awansować kogoś, kto doskonale już zna specyfikę danej firmy. Taka osoba może szybciej wpaść na pomysł w razie pojawienia się kryzysu oraz mieć cenne sugestie co to usprawnienia pracy nad licznymi projektami.
Jednak wybranie jednej osoby spośród wielu pracowników marzących o awansie jest równie trudne (o ile nie trudniejsze) co rekrutacja nowych pracowników. Środowisko pracownicze jest zróżnicowane a wybór między potencjalnymi pracownikami do przeniesienia może być trudniejszy niż zrekrutowanie kogoś spoza organizacji.
Rozwój pracowników
Jak już zostało wspomniane wcześniej, brak rozwoju jest równoznaczny z uwstecznianiem się. Im szybciej się z tym pogodzimy, tym lepiej dla nas. Zamiast narzekać na realia rynku zawodowego, lepiej zacząć działać od razu. Jak?
Aspektem tym powinien zająć się obszar odpowiedzialny za zarządzanie zasobami ludzkimi. Ważną częścią każdego przedsiębiorstwa są zaangażowani pracownicy dobrze znający się na wykonywanym fachu.
Jednak, jeżeli nie będą oni regularnie poszerzać swoich kompetencji, szybko pozostaną w tyle w stosunku do ludzi zatrudnionych na podobnych stanowiskach u konkurencji. Dlatego cykliczne szkolenia poszerzające wiedzę ludzi zatrudnionych w różnych działach do coś, co powinno być standardem w każdej firmie nastawionej na długofalowe zyski.
Za organizację kursów mających poszerzać kompetencję ludzi odpowiedzialni są ludzie zatrudnieni w dziale HR.
Planowanie strategii rozwoju
Nie wystarczy działać, żeby osiągnąć sukces. Kluczem do wysokich zysków jest trzymanie się dobrze przemyślanych strategii, uwzględniających jak najwięcej różnych czynników takich jak możliwości finansowe firmy, globalna i lokalna sytuacja polityczna, nastroje konsumentów oraz uwzględnianie regularnie zmieniających się aspektów prawnych.
Czynników mających wpływ na osiągane wyniki jest mnóstwo. Dlatego opracowanie skutecznej strategii powinno leżeć w rękach specjalistów mających odpowiednią wiedzę oraz dostęp do danych.
Co więcej, równie cenna jest również umiejętność współpracy z innymi ludźmi oraz sprawna komunikacja pomiędzy różnymi działami. Za te wszystkie obszary odpowiedzialni są specjaliści do spraw zarządzania zasobami ludzkimi.
Jak się okazuje, każdy aspekt mający znaczenie dla firmy, sprowadza się do ludzi. Dlatego sprawnie działający dział HR jest tak ważnym elementem biznesu. Dobra wiadomość jest taka, że jest to coś, co w każdej chwili można poprawić. Jednak im szybciej się to wydarzy, tym lepiej.
Dział personalny i optymalizacja działań
Cel to jeden filar sukcesu. Drugim jest optymalizacja dostępnych zasobów ludzkich. To, w jaki sposób ludzie będą zarządzać swoim czasem, energią oraz kompetencjami jest kluczowe dla wyników ich pracy. Nie każdy wie, co robić, żeby jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w pracy. Niestety, nie jest to umiejętność, której dzieci uczą się w szkole.
Dlatego nie należy liczyć na to, że każdy dorosły człowiek będzie potrafił samodzielnie ustalić zawodowe priorytety oraz będzie wiedział kiedy powinien sam rozwiązać dany problem, a kiedy lepiej dla każdego będzie, jeżeli jednak poprosi o pomoc.
Za rozwój w tym obszarze odpowiedzialni powinni być specjaliści z działu HR. Dzięki ustaleniu zoptymalizowanych schematów działań, nawet najbardziej pogubieni pracownicy będą w stanie szybciej się odnaleźć i więcej czasu przeznaczyć na działania, które przyniosą realne zyski firmie.
Jednak ustalenie optymalnych schematów to bardzo skomplikowany i czasochłonny proces. Co więcej, raz ustalone ramy z czasem mogą okazać się niewystarczające, ze względu na stale zmieniające się standardy na globalnym rynku zawodowym. Optymalizacja pracy to coś, nad czym trzeba pracować każdego dnia.
Poprawa komunikacji w firmie – pracownicy działu hr muszą ją mieć na względzie
Wielu dorosłych ludzi uważa, że płynna znajomość języka to jedyne, co jest potrzebne do sprawnej komunikacji (pisaliśmy: Zasady komunikacji interpersonalnej). Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że wiele osób ma problem zarówno ze słuchaniem jak i przekazywaniem ważnych informacji.
To z kolei często jest źródłem konfliktów, których w łatwy sposób można byłoby uniknąć. Dlatego zasoby ludzkie i zarządzanie nimi to również zarządzanie konfliktami, pomoc porozumiewania się w kryzysach oraz nauka skutecznego przekazywania informacji oraz oczekiwań innym ludziom.
To umiejętności, których każdy jest w stanie się nauczyć. Jednocześnie mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że to obszary w których można rozwijać się w każdym wieku. Bez względu na posiadane kompetencje i zajmowane stanowisko, warto zająć się tym aspektem (pisaliśmy także: Co to są kompetencje pracowników). Ułatwi on nie tylko życie zawodowe ale również prywatne.
W konsekwencji pracownicy będą mniej sfrustrowani a to przełoży się na lepszą jakość pracy. Jak się okazuje, sprawnie działający dział HR to nie tylko regularne ulepszanie systemów maksymalizujących zyski firmy. To również poszukiwanie rozwiązań, dzięki którym ludzie pracujący dla danego przedsiębiorstwa będą odczuwać więcej satysfakcji z wykonywanych obowiązków.
To coś, co w perspektywie długofalowej jest czymś wyjątkowo cennym i może znacznie ograniczyć straty wynikające z błędów popełnianych przez zmęczonych i niezadowolonych ludzi (monitorowanie poziomu zadowolenia pracowników to jedno z zadań z obszaru ZZL).
Raportowanie i planowanie
Działanie każdego przedsiębiorstwa powinno być oparte o różnego rodzaju dane. Im więcej informacji na temat efektów z wcześniej wykonywanych działań tym lepiej. Po co analizować to, co już zostało zrobione? Ponieważ rozłożenie wszelkich pomyłek oraz sukcesów na czynniki pierwsze może pomóc w znalezieniu drogi do ogromnego sukcesu w przyszłości.
Na podstawie danych uzyskanych podczas realizacji wcześniejszych projektów, można wyciągnąć cenne wnioski a na ich podstawie następnym razem realizować jedynie te strategie, które okazały się być skuteczne. Żeby tego typu podejście było możliwe w praktyce, należy regularnie raportować działania podejmowane przez przedsiębiorstwo.
Raporty robione “po fakcie” często nie są miarodajne, ponieważ wiele cennych informacji zostanie pominiętych. Dlatego ktoś, kto jest odpowiedzialny za monitorowanie wszystkiego, co dzieje się w firmie, na bieżąco, może dostarczyć danych, które w przyszłości będzie można wykorzystać w celu zwiększenia konkurencyjności przedsiębiorstwa.
Pracownicy działów HR i zarządzanie personelem – jak zacząć karierę w tym obszarze?
Wiele osób mających świadomość jak wielkie możliwości daje praca w obszarze HR, robi wszystko, żeby się przebranżowić i rozpocząć specjalizację w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi. Jednocześnie, wiele ludzi nie ma pojęcia od czego zacząć.
Możliwości jest kilka. Każdy wybór może być dobry. Wszystko zależy od zaangażowania, preferencji oraz możliwości konkretnej osoby. Jedno jest pewne. Przy odpowiedniej dozie samozaparcia i cierpliwości, wiele osób może całkowicie zmienić swoje życie i cieszyć się pracą w HR.
Studia – ZZL to obszar, w którym działa wielu specjalistów z różnych branż. Dlatego jeżeli chcesz rozwijać się w tym kierunku, wcale nie musisz decydować się na uczelnię, która oferuje kierunki związane z zarządzaniem (chociaż te oczywiście też są mile widziane przez potencjalnych pracodawców). Do działów HR coraz częściej poszukiwani są specjaliści z dziedzin: psychologii, towaroznawstwa, logistyki, finansów i rachunkowości czy prawa.
Dlatego idąc na studia i myśląc o karierze w dziale zarządzania personelem możesz wybrać wiele ścieżek i każda z nich może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj, żeby wybierać to, co Cię interesuje. Łatwiej jest specjalizować się w dziedzinie, która jest po prostu interesująca. Pamiętaj, że specjalista HR musi uczyć się całe życie, bez sensu więc wybierać taki obszar, który budzi w Tobie jedynie negatywne emocje.
Szkolenia z zarządzania personelem – studia to rozwiązanie na które wiele osób nie może sobie pozwolić. Wymagają one poświęcenia mnóstwo czasu, energii a często również pieniędzy. Dlatego mnóstwo ludzi decyduje się na różnego rodzaju szkolenia HR w wersji online lub stacjonarnej. To rozwiązanie na które może sobie pozwolić praktycznie każdy, nawet osoba czynna zawodowo, posiadająca dużo obowiązków rodzinnych.
Przy odpowiednim zaplanowaniu samorozwoju, możesz wybrać takie szkolenie, które nie zajmie Ci dużo czasu a jednocześnie znacząco podniesie Twoje kompetencje zawodowe. To pomysł, który przez wiele ludzi wciąż jest niedoceniany, ponieważ niektórym wydaje się, że to co jest wygodne i stosunkowo tanie nie może być skuteczne. Nic bardziej mylnego. Warto przekonać się o tym na własnej skórze. Rzetelnie przeanalizowane szkolenia HR online mogą być pierwszym krokiem w stronę wymarzonej kariery zawodowej.
Książki i ebooki z zakresu zagadnień kadrowo płacowych oraz ZZL – na rynku dostępnych jest mnóstwo pozycji, dzięki którym można dowiedzieć się wielu cennych rzeczy dotyczących branży HR. Co więcej, wciąż wychodzą nowe pozycje pisane przez najlepszych specjalistów. Dlatego nie ma obaw, że informacje zawarte w słowie pisanym się przedawniły – one są na bieżąco aktualizowane przez najlepszych fachowców.
A jak powszechnie wiadomo, warto uczyć się od liderów z danej branży i poznawać ich punkt widzenia. Dzięki temu łatwiej zweryfikować własny światopogląd i zauważyć schematy, które dotychczas utrudniały Ci rozwój. Na rynku jest cała masa szkoleń z obszaru kadr, na których można poznać kwestie takie, jak zawieranie umów z pracownikami, prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnieniem, obowiązki wobec urzędu skarbowego i pozostałe z zakresu kadr i płac.
Mamy takie szkolenie – zobacz przykładową lekcję i program. Szczegóły tutaj: Kurs online kadry i płace od podstaw
Nawiązywanie kontaktów branżowych – poznawanie nowych ludzi to coś, co budzi skrajne emocje. Jedni to uwielbiają, inni nienawidzą. Bez względu na to do której grupy należysz, warto wiedzieć, że pielęgnowanie znajomości zawodowych oraz dbanie o to, aby regularnie nawiązywać nowe kontakty może ułatwić Ci rozwój zawodowy. ZL w dużej mierze opiera się na wzajemnych relacjach.
Dlatego im więcej ludzi znasz i im lepsze masz z nimi kontakty, tym masz większe szanse na to, że ktoś w razie jakichkolwiek problemów Ci pomoże. A możesz mieć pewność, że pracując w branży HR często będziesz potrzebować wsparcia innych specjalistów – czy Ci się to podoba czy nie, właśnie taka jest specyfika tej branży.
Udział w konferencjach naukowych i branżowych – jak już zostało wielokrotnie wspomniane, Human Resources Management to ciągły rozwój. Dlatego warto korzystać ze wszelkich źródeł, które go umożliwiają. Udział we wszelakich konferencjach ma dwie bardzo ważne zalety. Pierwszą z nich jest realne poszerzanie swoich kompetencji zawodowych poprzez kontakt ze światowej klasy specjalistami. Drugą jest nawiązywanie nowych znajomości.
Udział w wydarzeniach branżowych to nie tylko nauka ale również czas spędzany z ludźmi „po fachu”. To idealny moment na to, aby poznać nowych ludzi raz zacieśnić więzi z tymi, których poznało się już przy innej okazji.
Śledzenie prasy i mediów społecznościowych – to bardzo niedoceniana forma zdobywania wiedzy. Wiele osób uważa, że czas spędzony w mediach społecznościowych jest czasem straconym. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to prawdą. Owszem, jeżeli spędzasz wiele godzin w tygodni na oglądaniu śmiesznych kotków to tak – tracisz cenny czas. Jednak w mediach społecznościowych regularnie publikuje wielu specjalistów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą za darmo.
Obserwując ich, będziesz na bieżąco z aktualnymi trendami na rynku oraz co równie ważne, będziesz każdego dnia mieć okazję do nawiązywania kolejnych znajomości branżowych. Tak, te internetowe relacje również mogą okazać się bardzo przydatne. Poza tym nigdy nie wiesz, czy w przyszłości nie przyjdzie Ci współpracować z kimś, kogo kojarzysz już z mediów społecznościowych. To z całą pewnością może pozytywnie przełożyć się na przebieg wspólnych działań.
Podsumowując, zarządzanie personelem to obszar, mający na celu zwiększenie zysków firmy poprzez optymalizację pracy ludzi. Jednocześnie działania te mają przynosić więcej satysfakcji z pracy oraz umożliwiać ciągły rozwój.
Dzięki temu ludzie, mający regularny kontakt z obszarem HR są bardziej zadowoleni ze swojego życia zawodowego oraz regularnie poprawiają się ich zarobki oraz warunki pracy. Dział HR jest idealnym miejscem dla osób, które lubią podejmować się nowych wyzwań, myślą nieszablonowo i chcą ciągle się rozwijać.
Czym zajmuje się dział hr i specjalista ds personelu?
Co więcej, dział zasobów ludzkich i samo ZZL staje się aspektem poważnie postrzeganym przez coraz większe grono pracodawców. Każdy, komu zależy na biznesie przynoszącym długofalowe zyski musi pogodzić się z tym, że dział HR jest nieodłączną składową sukcesu. Dlatego warto rozwijać się w tym obszarze. Wszystko wskazuje na to, że popyt na specjalistów z tej dziedziny będzie rosnąć.
HR Business Partner odpowiada za realizację celów i strategii biznesowych firmy w sferze zasobów ludzkich. Jest to niejako prawa ręka zarządu w związku z zarządzaniem zasobami ludzkimi. To nie jest kierownik działu kadr, ale z reguły osoba z zewnątrz, współpracująca, choć równie dobrze może być w organizacji zatrudniony na etacie.
Co więcej, ludzie, którzy będą dobrze sprawdzać się w swojej roli będą mogli liczyć na wysokie zarobki oraz atrakcyjne warunki pracy. To brzmi jak wymarzone życie zawodowe, prawda? Dlatego nie czekaj i zacznij traktować zarządzanie personelem poważnie – śledź trendy związane w tym temacie i doskonal umiejętności, które w praktyce będziesz mógł/mogła wykorzystywać w pracy (pisaliśmy: Szkolenia z zarządzania personelem).
Szkolenie online Zarządzanie personelem oraz Szkolenia dla HR
Bez względu na to, w jakiej branży pracujesz lub planujesz pracować – z całą pewnością będziesz mieć styczność z obszarem HR. Nie ma sensu uciekać od czegoś, co i tak prędzej czy później Cię dopadnie. Lepiej z „tym czymś” jak najszybciej się zaprzyjaźnić!