Specjalista do spraw kadr i płac

Specjalista ds. kadr i płac. Ile zarabia i czym się zajmuje?

Specjalista ds. kadr i płac to osoba, która jest niezbędnym pracownikiem każdego przedsiębiorstwa zatrudniającego co najmniej kilkadziesiąt osób, bez względu na to, jakiej branży dotyczy działalność danej jednostki.

Dlatego podczas przeglądania ogłoszeń o pracę tak często można natknąć się na oferty informujące o naborze osób posiadających kompetencje, dzięki którym mogą określić się specjalistą ds. kadr i płac.

Nic dziwnego, że wiele osób poszukujących pracy zadaje sobie wiele pytań na temat tego zawodu. Tak liczne oferty świadczą o tym, że popyt na specjalistów z tej dziedziny jest ogromny. Co więcej, wiele wskazuje na to, że tendencja ta będzie utrzymywać się przez długie lata.

Działania, którymi zajmują się osoby pracujące w dziale kadr i płac w dużej mierze mogą zostać zautomatyzowane, ale póki co nie ma obaw ku temu, że sztuczna inteligencja zastąpi fachowców z krwi i kości. Aspekty prawne zmieniają się zbyt często, żeby nawet dla nowoczesnych algorytmów.

W pracy tej konieczna jest umiejętność analitycznego myślenia, rozwiązywania problemów oraz konfliktów wynikających z bardzo wielu przyczyn. To posada, która dla wielu osób może być wyzwaniem, które może przynosić zarówno duża satysfakcję, jak i bardzo satysfakcjonującą pensję.

Dlatego warto zorientować się w temacie i poważnie zastanowić się nad tym, czy nie poczynić kroków mających na celu przebranżowienie się na specjalistę ds. kadr i płac.

Mamy takie Szkolenie online kadry i płace – Specjalista do spraw kadr i płac. Kliknij w link i zobacz program szkolenia, opis i przykładową lekcję. Szkolenie certyfikowane, w wygodnej i efektywnej formie.

A nawet jeżeli okaże się, że to coś zupełnie nie dla Ciebie to wiedza zawarta w niniejszym artykule i tak przyda Ci się w praktyce. Bez względu na to, jakie stanowisko obecnie zajmujesz lub będziesz zajmować w przyszłości – z całą pewnością raz na jakiś czas będziesz mieć styczność z pracownikami z działu kadr i płac.

Znając wachlarz ich obowiązków, kompetencji oraz praw łatwiej będzie Ci się z nimi dogadać oraz wyegzekwować to, co leży w ramach ich zadań zawodowych. 

Czy się zajmuje specjalista do spraw kadr? m.in. przepisy prawa pracy
Czy się zajmuje specjalista do spraw kadr? m.in. przepisy prawa pracy

Czym zajmuje się specjalista ds. kadr i płac?

W dziale kadr i płac może być zatrudnionych wiele osób, posiadających różne kompetencje i wykształcenie. Ich obowiązki w dużej mierze będą zależeć od obejmowanego stanowiska. Zazwyczaj im większe przedsiębiorstwo, tym bardziej jest rozbudowany dział kadr i płac. To z kolei przekłada się na węższy zakres obowiązków poszczególnych pracowników.

Sprawdź także: Zarządzanie zasobami ludzkimi

Jednak w takiej sytuacji zazwyczaj każdy z nich jest ekspertem w swojej dziedzinie i w razie potrzeby będzie w stanie Ci pomóc lub ewentualnie przekierować do osoby, która lepiej rozwiąże dany problem. Oto główne obszary, którymi zajmują się specjaliści zatrudnieni w opisywanym dziale:

Kontrola systemu kadr

Zatrudnienie pracowników wiąże się z wieloma obowiązkami, wynikającymi z prawa obowiązującego w danym kraju. Dlatego tak ważni są specjaliści, którzy na bieżąco kontrolują wszelkie dokumenty związane z zatrudnieniem na które składają się między innymi wnioski urlopowe, pisma o premię czy podwyżkę, zwolnienia lekarskie, zeznania podatkowe oraz wiele innych.

Co więcej, niektóre kwestie, na przykład badania lekarskie, trzeba regularnie aktualizować. Zazwyczaj za kontrolę tego typu procesów odpowiada specjalista ds kadr i płac. Wielu pracowników zajmujących się wypełnianiem obowiązków w innych działach nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest prowadzenie administracji.

Co więcej, większość osób nie posiada ku temu odpowiedniej wiedzy. Dlatego w praktyce za prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnieniem odpowiedzialne są osoby pracujące w dziale kadr i płac. To opłaca się zarówno pracodawcy, jak i pracownikom. 

Kontrola systemu wynagrodzeń

Terminowe wypłacanie pensji to z punktu widzenia pracownika, jeden z najważniejszych obowiązków pracodawcy. Przedsiębiorstwa, w których regularnie dochodzi do opóźnień oraz wszelakich błędów podczas wypłaty wynagrodzeń nie cieszą się dobrą renomą.

Sprawdź także: Praca w HR oraz Szkolenia dla HR

Co więcej, wiele osób ze względu na to jest skłonna zrezygnować z zatrudnienia w danym miejscu na rzecz przejścia do konkurencji. Często roszady pracowników są bardzo niekorzystne dla biznesu, dlatego należy robić wszystko, aby temu zapobiec.

Specjalista ds kadr i płac jest odpowiedzialny między innymi za terminową wypłatę wynagrodzeń, obliczanie należnych premii oraz prowadzenie księgowości z tym związanej. 

Wykształcenie pracownika na stanowisku specjalisty do spraw kadr i wynagrodzeń
Wykształcenie pracownika na stanowisku specjalisty do spraw kadr i wynagrodzeń

Rekrutacja nowych pracowników

To obszar, który nie występuje w każdej firmie. Rekruterzy pracujący w dziale kadr i płac zazwyczaj są zatrudniani w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej kilkadziesiąt osób. Zazwyczaj dział rekrutacji spotykany jest w dużych korporacjach. Tam pracują osoby odpowiedzialne za cały proces związany z naborem nowych pracowników, który zaczyna się już na etapie analizowany tego, w jakim obszarze potrzebne jest więcej rąk do pracy. 

Cechy dobrego specjalisty ds. kadr i płac

Praca w dziale kadr i płac ma wiele zalet. Jedną z nich jest jednozmianowy system pracy w zdecydowanej większości przypadków. Ponadto, ludzie pracujący w opisywanym dziale praktycznie nigdy nie muszą pracować w weekendy oraz święta. Te aspekty są kluczowe dla wielu osób szukających satysfakcjonującej pracy.

Stałe godziny gwarantują łatwiejszą organizację życia, przez co jest to miejsce doskonałe dla rodziców małych dzieci lub dla ludzi, którzy mają dużo innych planów po wypełnieniu swoich obowiązków zawodowych.

Jednak warto podkreślić, że każdy specjalista ds. kadr i płac powinien charakteryzować się kilkoma cechami, które mają znaczący wpływ na jakość wykonywanej pracy. Nie każdy nadaje się do pracy biurowej tego typu. Warto zdawać sobie z tego sprawę, żeby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych rozczarowań. 

Cierpliwość i rzetelność

Specjalista ds. kadr i płac nie powinien być ani cholerykiem, ani osobą która nie przywiązuje uwagi do szczegółów. To może skutkować licznymi problemami, wynikającymi z pomyłek. Skutki mogą okazać się bardzo nieprzyjemne nie tylko dla osoby, która nie wypełniła sumiennie swoich obowiązków ale również dla innych pracowników.

Nieprawidłowe rozliczenia, nieterminowo uzupełniane dokumenty czy przekazywanie błędnych informacji może generować ogromną ilość konfliktów oraz stresów. Dlatego osoby pracujące w dziale kadr i płac powinny pamiętać o tym, że od ich dbałości o szczegóły zależy sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa w wielu obszarach.

wymagania na stanowisku specjalisty do kadr i płac
wymagania na stanowisku specjalisty do kadr i płac

Ponadto, często pojawiające się błędy mogą uniemożliwić rozwój w obszarze działu kadr i płac a to kolejny aspekt, na którym zależy zdecydowanej większości ludzi czynnych zawodowo. Wiele osób dąży do tego, żeby awansować i w konsekwencji mieć inny zakres obowiązków, oraz co najważniejsze z punktu widzenia wielu osób, wyższą pensję. 

Komunikacja

To prawda, że osoby zatrudnione w dziale kadr i płac większość swojego czasu w pracy spędzają przed monitorem lub w różnego rodzaju dokumentach. Jednak nieodłącznym elementem tej pracy jest również kontakt z innymi pracownikami. Co więcej, od stylu komunikacji w dużej mierze zależy to, w jaki sposób będzie przebiegać współpraca z ludźmi.

Ci, którzy w jasny sposób potrafią przekazać niezbędne informacje oraz cierpliwie wytłumaczyć wszelkie wątpliwości wynikające zazwyczaj z niewiedzy ludzi pracujących w innych działach, z całą pewnością prędzej czy później zostaną docenieni. Co więcej, specjalista ds. kadr i płac musi regularnie kontaktować się z różnymi osobami, aby wyegzekwować od nich konkretne działania, które zazwyczaj wiążą się nudną, papierkową robotą.

To obowiązki, których wiele ludzi stara się za wszelką cenę unikać. Dlatego to, w jaki sposób osoba zatrudniona w dziale kadr i płac podjedzie do rozmowy, może wiele zmienić. Zarówno na lepsze, jak i na gorsze. Dobra wiadomość jest taka, że umiejętność komunikacji z innymi ludźmi można rozwijać przez całe życie. Co więcej, warto to robić ponieważ ułatwia to nie tylko życie zawodowe, ale również prywatne. 

Sprawdź także: Kursy online dla kadrowych i księgowych

Terminowość i umiejętność planowania pracy

Kwestia cierpliwości i rzetelności została już wspomniana. Jednak specjalista ds. kadr i płac powinien nie tylko minimalizować ilość pojawiających się błędów (warto pamiętać o tym, że nie myli się tylko ten, co nic nie robi), ale również dbać o terminowe wypełnianie wszystkich obowiązków. Od tego zależy nie tylko dobra renoma firmy ale również zadowolenie ludzi w niej zatrudnionych.

Co więcej, nieterminowe wypełnianie pewnych obowiązków regulowanych przez prawo może wiązać się z poważnymi konsekwencjami, w tym karami finansowymi (np. nieterminowo naliczone listy płac powodujące nieterminową wypłatę wynagrodzenia). Dlatego nikt, kto nie potrafi tak zaplanować swojej pracy, żeby na czas wypełniać wszystkie obowiązki, nie powinien liczyć na owocną karierę w dziale kadr i płac. 

płace specjalistów do kadr i wynagrodzeń
płace specjalistów do kadr i wynagrodzeń. kadry i płace praca

Odporność na stres

Praca w dziale kadr i płac wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Co więcej, im wyższe stanowisko, tym bardziej stresowe sytuacje może ono generować. Dlatego każdy, komu marzy się kariera w tym obszarze, już na początku swojej ścieżki zawodowej powinien poważnie zastanowić się nad tym, czy stres związany z wykonywanie obowiązków wynikających z zatrudnienia w dziale kadr i płac nie okaże się zbyt duży.

W zależności od stanowiska, można być odpowiedzialnym za ważne przelewy, często na bardzo duże kwoty lub za terminowe przygotowywanie dokumentów, zgodnie z obowiązującym prawem. Każda z tych czynności wiąże się z dużą odpowiedzialnością a ewentualne błędy mogą generować ogromną ilość stresu. Jednych to mobilizuje, innych wręcz paraliżuje. Zastanów się do której grupy należysz. 

Chęć ciągłego uczenia się 

Specjalista ds. kadr i płac, bez względu na to jakie stanowisko dokładnie zajmuje, powinien regularnie odświeżać swoją wiedzę. Wynika to ze zmian wprowadzanych w różnego rodzaju ustawach oraz w kodeksie pracy. Jeżeli nie śledzi się ich na bieżąco, nie da się uniknąć poważnych błędów.

Dlatego, w dziale kadr i płac najlepiej odnajdują się te osoby, które są ciekawe świata i lubią śledzić nowinki ze świata. Dzięki temu zawsze są na bieżąco ze wszelkimi zmianami oraz wiedzą jakich umiejętności warto się nauczyć, żeby coraz lepiej wykonywać swoją pracę. 

Sprawdź także: Szkolenia z zarządzania personelem

Ile zarabia specjalista ds. kadr i płac? Ile się zarabia w kadrach?

Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, miesięczne wynagrodzenie całkowite na stanowisku specjalisty ds. kadr i płac wynosi 5 800 PLN brutto (mediana, ale potwierdzają ją również inne raporty). Jednak warto podkreślić, że widełki miesięcznego wynagrodzenia bardzo zależą od kompetencji danej osoby oraz jej doświadczenia. W niektórych sytuacjach istotne znaczenie ma również wykształcenie. To, ile zarabia np. młodszy specjalista ds kadr i wynagrodzeń zależy również od wielkości firmy, doświadczenia itd.

ewidencja czasu pracy, listy płac, akta osobowe
ewidencja czasu pracy, listy płac, akta osobowe. specjalista ds płac

Starszy specjalista ds kadr i płac zarobi z pewnością więcej niż młodszy specjalista.

Trzeba liczyć się z tym, że na początku zarobki prawdopodobnie nie będą przekraczać średniej krajowej. Jednak ci, którzy wyróżniają się dużym zaangażowaniem i chęcią rozwoju wraz ze zdobywanym doświadczeniem mogą liczyć na podwyżki. Wielu pracodawców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dobry starszy specjalista ds. kadr i płac jest na wagę złota, więc robią wszystko, żeby zatrzymać u siebie sprawdzone osoby.

Jednocześnie warto podkreślić, że ci, którzy często popełniają błędy, nie wykazują zaangażowania w pracy oraz wnoszą nieprzyjemną atmosferę mogą zostać zwolnieni lub przez wiele lat utknąć na niskim stanowisku. Ma to związek z sytuacją na rynku. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że zostanie specjalistą ds. kadr i płac jest w ich zasięgu.

W związku z licznymi zaletami związanymi z wykonywaniem tego zawodu, na rynku regularnie pojawiają się nowe osoby, które szybko zdobywają doświadczenie oraz posiadają liczne i stale rozwijane kompetencje. 

Benefity na stanowisku starszy specjalista ds. kadr i płac i młodszy specjalista ds kadr i płac

Praca w dziale kadr i płac wiąże się z ogromną ilością elementów, które przez większość ludzi jest postrzegane jako pozytywy. Oczywiście, życie każdej osoby wygląda inaczej. Co więcej, każdy ma różne priorytety i wizję na życie.

Dlatego to, co jedni uważają za zaletę, inni mogą postrzegać jako wadę. Poniżej wymienione zostały te czynniki, które opisują pracę większości specjalistów ds. kadr i płac i jednocześnie przez wielu ludzi są odbierane jako pozytywy. Jednym z takich pozytywów jest choćby pewny etat, a nie np. umowy cywilnoprawne, możliwa praca zdalna czy wspomniane wcześniej wynagrodzenie

Jednozmianowy system pracy

Praktycznie każdy starszy czy młodszy specjalista ds. kadr i płac pracuje w systemie jednozmianowym, od poniedziałku do piątku, zaczynając od godzin porannych. To rozwiązanie idealne przede wszystkim dla osób posiadających dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Dzięki temu systemowi łatwiej jest pogodzić obowiązki zawodowe z rodzinnymi.

Ponadto, nawet ci, którzy nie mają potomstwa bardzo często chwalą sobie ten system pracy ze względu na ułatwienie planowania aktywności niezwiązanych z pracą. Zapisując się na cykliczne zajęcia czy kupując bilet do teatru z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem nie trzeba martwić się o to, czy akurat tego dnia nie będzie trzeba spędzić popołudnia czy wieczoru w pracy. 

Co więcej, działy kadr i płac w zdecydowanej większości placówek pracują jedynie w dni, które oficjalnie są uznawane za pracujące. Wszystkie weekendy oraz święta oznaczone w kalendarzu czerwoną kartką są wolne. To coś, o czym wiele ludzi zatrudnionych w innych miejscach może jedynie pomarzyć. 

Sprawdź także: Szkolenie online kadry i płace

Prywatna opieka medyczna

Większość pracowników administracyjnych korzysta z dodatkowych profitów oferowanych przez pracodawców. Jednym z najpopularniejszych z nich i jednocześnie niosący najwięcej korzyści, jest pakiet prywatnej opieki medycznej. Przy stosunkowo niewysokich stawkach można znacząco ułatwić sobie dostęp do wielu specjalistów.

Co więcej, z tego typu usług może korzystać nie tylko pracownik ale również jego najbliżsi, zazwyczaj współmałżonek/partner oraz dzieci. Biorąc pod uwagę funkcjonowanie narodowej służby zdrowia, warto zainwestować w prywatną opiekę medyczną.

Można w ten sposób uniknąć wielu niepotrzebnych stresów oraz ułatwić sobie i tak bardzo stresujący proces leczenia. Zarówno w przypadkach nagłych jak i chronicznych. 

Szkolenie kadrowo płacowe online
Szkolenie kadrowo płacowe online. praca specjalista ds kadr i płac

Prywatne ubezpieczenie na życie

To kolejna opcja, która nie jest obowiązkowa ale wiele osób decyduje się na wykupienie jej. Pracownicy działów ds. kadr i płac doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jest to forma inwestycji na którą warto się zdecydować. W razie jakichkolwiek nieprzewidzianych okoliczności, w wyniku których dozna się uszczerbku na zdrowiu, przydadzą się dodatkowe pieniądze.

Dzięki nim można przyspieszyć oraz udoskonalić proces leczenia oraz ułatwić zarówno sobie jak i najbliższym odnalezienie się w nowej sytuacji. 

Możliwość rozwoju

Dla wielu ludzi jedną z najbardziej istotnych kwestii w życiu zawodowym jest możliwość rozwoju. Chodzi nie tylko o regularne zwiększanie kwoty swojej wypłaty ale również o podejmowanie się nowych wyzwań, dzięki którym stale można uczyć się czegoś nowego. To ważne przede wszystkim w perspektywie długoterminowej.

Możliwość rozwoju sprawia, że życie zawodowe nie stanie się nudne. Dobry specjalista ds. kadr i płac musi stale śledzić nowinki krajowe i globalne oraz wcielać w życie nowe rozwiązania. Nie chodzi jedynie o próbowanie “czegoś nowego”. Zazwyczaj wprowadzanie zmian raz na jakiś czas jest nieuniknione przede wszystkim ze względu na zmieniające się przepisy.

Jednak nowe podejście do różnego rodzaju procedur może być związane również między innymi ze zmianą polityki firmy lub testowania nowych rozwiązań, które docelowo mają ułatwić lub przyspieszyć pracę. 

Profity związane z pracą w budżetówce

Ta aspekt, który nie dotyczy każdego specjalisty ds. kadr i płac. Jednak jest to grupa zawodowa, której duży odsetek jest zatrudniony w różnego rodzaju placówkach państwowych. Jednym z najbardziej popularnych i docenianych profitów związanych z pracą w tego typu miejscu jest tak zwana trzynastka. To nic innego, jak trzynasta pensja w roku, wypłacana zazwyczaj w pierwszym kwartale.

Ponadto, większość ludzi pracujących w państwówce może liczyć na dopłaty do tak zwanych “wczasów pod gruszą”. To dodatek do pensji, który teoretycznie ma być przeznaczony na wypoczynek. W praktyce, pracownik może zrobić z tą kwotą co zechce.

Ponadto, w wielu placówkach państwowych można liczyć na zwiększającą się pensję wraz ze stażem pracy. Po kilku przepracowanych latach różnica może okazać się znacząca. 

Premie

Satysfakcjonująca pensja podstawowa to klucz do spokoju ducha związanego z płynnością finansową. Jednak nie da się ukryć, że równie ważne są również różnego rodzaju benefity pieniężne za jakość wykonywanej pracy. Dobry starszy specjalista ds. kadr i płac w wielu przedsiębiorstwach może liczyć na szereg bonusowych pieniędzy za wykonywaną pracę.

Jak już zostało wspomniane, wielu pracodawców doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że osoby zaangażowane w swoją pracę są bardzo cenne. Dlatego robią dużo, żeby zachęcić najlepszych pracowników do pozostania w firmie. 

  • Motywacyjne – to forma premii, która jeszcze kilkanaście lat temu była czymś bardzo rzadko spotykanym na polskim rynku pracy. Jednak w ostatnim czasie wiele się zmieniło. Właściciele przedsiębiorstw doskonale wiedzą, że od tego jak funkcjonuje dział kadr i prac w dużej mierze zależy skuteczność działań prowadzonych w celu rozwoju biznesu. Dlatego wielu specjalistów ds kadr i płac może liczyć na regularnie pojawiające się dodatki, które mają zachęcić ich do angażowania się w pracę

  • Za skuteczność – to zdecydowanie częściej praktykowana forma wynagrodzenia. Ci, którzy charakteryzują się najwyższą wydajnością, popełniają mało błędów oraz wykazują się dużym zaangażowaniem w sprawne funkcjonowanie jednostki, w której pracują, bardzo często są za to doceniani po osiągnięciu określonych rezultatów. 

  • Okresowe – niektóre jednostki stawiają na premie okresowe. W zależności od stosowanej strategii, mogą one pojawiać się raz na kwartał, raz na pół roku lub rok. To zależy zarówno od pracodawcy jak i od reakcji pracowników. Wielu ludzi przyznaje, że woli otrzymywać mniejsze premie, ale częściej. Nie brakuje jednak ludzi, którzy lubią dostawać bonusy “raz a porządnie”. 

  • Dopłaty do wakacji – to forma premii, która jest najbardziej popularna w instytucjach państwowych. Jednak coraz więcej prywatnych przedsiębiorców decyduje się na wprowadzenie takiej dodatkowej formy wynagrodzenia dla swoich pracowników. To premia, która jest wypłacana raz w roku, zazwyczaj w okresie letnim, kiedy to najwięcej osób decyduje się na wykorzystanie urlopu trwającego nie krócej niż czternaście dni. 

Kurs kadry i płace online – stała aktualizacja wiedzy kadrowo – płacowej

Każdy specjalista ds kadr i płac, który liczy na awans oraz poprawę zarobków powinien zdawać sobie sprawę z tego, że do osiągnięcia tych celów konieczne będzie zdobywanie nowej wiedzy. Dlatego wspomniane już wcześniej zaangażowanie i chęć ciągłego rozwoju jest tak bardzo ceniona w tym zawodzie.

W związku z koniecznością aktualizowania wiedzy księgowej, administracyjnej czy prawnej, która jest wykorzystywana w praktyce przez specjalistów ds. kadr i płac na rynku dostępnych jest wiele kursów zawodowych.

Co więcej, coraz więcej produktów edukacyjnych jest tworzonych w taki sposób, żeby możliwość rozwoju miały również te osoby, które z różnych powodów nie zamierzają (bądź nie mogą) pojawić się stacjonarnie w wyznaczonym miejscu, o wyznaczonej porze. Nie ma co ukrywać, że konwencjonalna forma nauki w dorosłości okazuje się być coraz mniej realna.

Szczególnie kiedy posiada się rodzinę, życie towarzyskie lub angażujące hobby. Czas jest zasobem ograniczonym o czym producenci kursów zawodowych doskonale wiedzą. Dlatego można znaleźć mnóstwo szkoleń online dla specjalistów ds kadr i płac, które często okazują się być nie tylko bardziej dostępne ale również tańsze i skuteczniejsze.

Wiedza zawarta w wirtualnych materiałach jest przedstawiana w bardzo czytelny i łatwy w odbiorze sposób. Co więcej, każdy może wybrać ofertę, która jest najbardziej dopasowana do jego preferencji. Ci, którzy lubią czytać z całą pewnością postawią na ebooki.

Jednak znaleźć można również oferty kursów online składających się z materiałów filmowych, na których specjaliści przekazują aktualną wiedzę, którą praktycznie natychmiast można wykorzystać w praktyce.

Sprawdź nasze szkolenia online: Kurs kadr online z certyfikatem oraz Kurs płace online z certyfikatem

Podsumowując, osoba na stanowisku specjalista ds. kadr i płac ma wymagającą i odpowiedzialną pracę, która jednocześnie może być bardzo satysfakcjonująca. Co więcej, warto dodać, że zatrudnienie w opisywanym obszarze wiąże się z licznymi korzyściami takimi jak jednozmianowy system pracy czy możliwość ciągłego rozwoju.

Warto podkreślić też, że jeżeli marzysz o karierze w dziale kadr i płac, już na samym początku tej drogi warto nastawić się na konieczność regularnego aktualizowania posiadanej wiedzy oraz poszerzania kompetencji.