Szkolenia online dla menedżerów przeznaczone są dla osób, które szukają pracy na stanowisku menadżerskim, awansowały i muszą zdobyć niezbędne kwalifikacje. Bycie menadżerem jest marzeniem wielu osób, zawód wiąże się z prestiżem i atrakcyjnymi zarobkami. Warto jednak wiedzieć, że zarządzanie innymi nie jest łatwe, wymaga dużej wiedzy i specjalnych kompetencji.
Szkolenia online są dużą pomocą, dzięki nim można poznać podstawowe obowiązków kadry menadżerskiej, a także dowiedzieć, czym dokładnie zajmuje się menadżer, nabyć potrzebne umiejętności. Jakie szkolenia menadżerskie wybrać? Na co zwrócić największą uwagę?
Szkolenia online dla menedżerów – dla kogo są przeznaczone?
Zdalne szkolenia menadżerskie dostępne w internecie są przeznaczone dla osób w różnym wieku, które awansowały, chcą szukać pracy na stanowisku kierowniczym, pragną się rozwijać. To również dobra opcja dla właścicieli małych firm, którzy samodzielnie zarządzają swoim zespołem i chcą udoskonalić umiejętności w tym zakresie.
Czytaj także: Kurs kadry i płace online od podstaw
Aby wziąć udział w szkoleniu, nie trzeba spełnić specjalnych wymagań. Potrzebne jest wykształcenie minimum średnie oraz chęć do nauki. Ze zdalnych szkoleń mogą skorzystać m.in.:
- Właściciele firm,
- Członkowie zarządu,
- Osoby reprezentujące firmę w mediach,
- Osoby pełniące kierownicze stanowiska w organizacji,
- Osoby przygotowujące się do pracy na stanowisku menadżerskim,
- Osoby, które zarządzają zespołem ludzkim, ale chcą się podszkolić,
- Specjaliści, których jednych z zadań jest kierowanie zespołem pracowników,
- Osoby, które chcą nabyć kompetencje, potrzebne do kierowania innymi pracownikami.
Na szkolenia online można zapisać się samodzielnie, w ramach samorozwoju, ale często kierują na nie szefowie, którzy chcą, aby menadżer miał jak największą wiedzę, wiedział, jak prawidłowo i skutecznie zarządzać załogą.
Czym właściwie zajmuje się menadżer?
Menadżer, czyli w tłumaczeniu z angielskiego zarządca to osoba, która zajmuje się zarządzaniem zespołem pracowników. W zależności od wielkości firmy może zarządzać kilka osobami lub nawet całą firmą. Wielu osobom wydaje się, że praca nie wymaga specjalnych umiejętności, ale to duży błąd. Menadżerowie pełnią ważna funkcje w firmie, podejmują kluczowe decyzje, mające wpływ na rozwój firmy.
Zazwyczaj są prawą ręką szefa, razem z nim dbają o prawidłowe działanie zakładu, planują, aby wszystko działało tak, jak należy. W małych firmach to często właściciel lub kierownik pełni funkcje menadżera. Praca wymaga nie tylko dużych umiejętności, ale i określonych predyspozycji. Do głównych obowiązków menadżera należy:
- Tworzenie strategii rozwojowej firmy,
- Nadzorowanie i koordynacja działań firmy,
- Ustalanie planu rozwojowego przedsiębiorstwa,
- Współtworzenie planów marketingowych,
- Pilnowanie i tworzenie strategii marketingowych,
- Przygotowywanie raportów,
- Pilnowanie działań konkurencji,
- Planowanie, organizowanie oraz koordynowanie projektów,
- Kontrolowaniu kosztów i cen produktów,
- Współpraca z agencjami reklamowymi,
- Przygotowywanie akcji promocyjnych itp.
Oczywiście zadań jest dużo więcej, są zależne od wielkości i branży danego przedsiębiorstwa. Praca jest trudna i wymagająca, ale przynosi ogromną satysfakcję.
Jakie cechy powinien mieć dobry menadżer?
Niektóre osoby rodzą się z cechami menadżerskimi, inne muszą nad nimi trochę popracować. Jest pewna grupa cech, które powinna posiadać każda osoba. Są to przede wszystkim:
- Dobrze rozwinięte zdolności interpersonalne – menadżerowie pracują nieustannie z ludźmi, dlatego zdolności komunikacyjne są podstawą w tej pracy. Muszą umieć rozmawiać zarówno z przełożonymi, jak i pracownikami niższego szczebla. Ważna jest umiejętność prowadzenia dyskusji, słuchania, przekazywania informacji. Menadżerowie muszą z szacunkiem odnosić się do każdej osoby, niedopuszczane jest podnoszenie głosu czy dyskryminowanie wybranych pracowników.
- Zdolności analityczne myślenia – dobry menadżer musi sprawnie analizować docierające do niego informacje, szybko wyszukiwać materiały z różnych źródeł, błyskawicznie podejmować decyzje. Ważne, aby umiał przewidywać konsekwencje swoich działań i był za nie odpowiedzialny (pisaliśmy m.in. Szkolenia online miękkie i twarde).
- Umiejętność organizacji pracy – to kolejna ważna cecha. Skuteczny menadżer musi wiedzieć, co jest w danej chwili priorytetem, musi umieć wyznaczać zadania nie tylko dla siebie, ale i delegować je na inne osoby. Ważną umiejętnością jest wyznaczanie celów i dążenie do ich realizacji. Osoba pracująca na stanowisku menadżerskiemu musi wiedzieć, ile czasu zajmuje wykonanie danego zadania. Jej rolą jest dzielenie zadań na etapy i nadzorowanie ich wykonania. Ważne jest również, aby menadżer był świadomy tego, że nie zawsze wszystko się udaje. Musi wiedzieć, jak rozwiązać trudne sytuacje i znaleźć najlepsze rozwiązanie.
- Pewność siebie – menadżerem nie może być osoba nieśmiała, niepewna siebie, niewierząca w to, co robi. Na stanowisku menadżerskim sprawdzi się ktoś, kto jest świadomy swoim umiejętności, kompetencji, wiedzy.
- Zdolność strategicznego myślenia – każdy menadżer musi znać strategie działania, wiedzieć, jak do niej dążyć. Musi planować zadania tak, aby były możliwe do wykonania.
- Chęć do nauki – na stanowiskach menadżerskich powinny pracować osoby, które lubią się uczyć, dążą tego, aby być na bieżąco z przepisami i nowinkami, chętnie biorą udział w kursach i szkoleniach online dla menedżerów. Dobrzy menadżerowie nigdy nie osiadają na laurach, zawsze czują głód wiedzy. Dbają o podnoszenie kompetencji miękkich i twardych.
- Otwartość – dobry menadżer musi nie tylko umieć, ale i lubić rozmawiać z ludźmi. Jest osobą, do której pracownicy zgłaszają się ze swoimi problemami, konfliktami, dlatego musi wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Ważna jest dyskrecja, empatia, ale również asertywność. Menadżer musi nie dać sobie wejść na głowę, pracownicy muszą odnosić do niego z szacunkiem.
Cechy, które są potrzebne do pracy na stanowisku kierowniczym, można udoskonalić na szkoleniach online dla menadżerów lub na zdalnych kursach z kompetencji miękkich.
Na co zwrócić uwagę, wybierając szkolenia online dla menedżerów?
W internecie można znaleźć bardzo szeroką ofertę szkoleń dla menadżerów. Niestety, nie wszystkie kursy są warte uwagi, niektóre powstały tylko po to, aby wyciągać pieniądze od zainteresowanych osób. Wybierając kurs dla siebie, warto sprawdzić, kto go organizuje. Ważne jest, aby ośrodek szkoleniowy miał doświadczenie w zdalnym nauczaniu, a także zatrudniał sprawdzoną kadrę.
Wykładowcy powinni mieć wykształcenie wyższe, z zarządzania, marketingu lub prawa, dobrze, aby byli praktykami oraz autorami specjalistycznych publikacji. Bardzo ważne, aby na szkoleniach przekazywana była nie tylko wiedza teoretyczna, ale i praktyczna. Kursanci powinni mieć możliwość wypełniania testów, ćwiczeń, quizów, które pomagają zrozumieć trudne zagadnienia. Wykładowcy powinni zlecać uczestnikom do wykonania projekty, dzięki którym rozwiną swoje menadżerskie cechy.
Ważnym czynnikiem wpływającym na atrakcyjność kursów jest ilość i rodzaj udostępnianych materiałów. Uczestnicy szkoleń online dla menedżerów powinni otrzymywać materiały w różnej formie. Powinni mieć zapewniony dostęp do wykładów, nagrań video, audio, materiałów w formie plików pdf, a także możliwość kontaktu mailowego lub przez komunikatory z wykładowcami.
Kurs powinien rozwinąć praktyczne umiejętności potrzebne w codziennej pracy. Aby wybrać wartościowe szkolenie, warto sprawdzić, co mówią o nim inni uczestnicy. Opinie można znaleźć na forach dla menadżerów czy pytając znajomych w mediach społecznościowych.
Ważna jest również cena szkolenia menadżerskiego. Należy porównać tematykę, materiał, czas trwania kursu, sprawdzić, czy wykładowcy cieszą się dużą renomą i dopiero wtedy podjąć właściwą decyzję. Wybierając kurs online, warto sprawdzić, czy kończy się egzaminem i wydaniem certyfikatu. Zdalne, certyfikowane szkolenia cieszą się większym docenieniem ze strony pracodawców, można je wpisać w CV, są poświadczeniem zdobytych umiejętności menadżerskich.
W jakiej formie mogą odbywać się zdalne szkolenia dla menadżerów?
W zależności od potrzeb i preferencji, można wybrać szkolenia synchronicznie i asynchroniczne. Czym się różnią? Które z ich są efektywniejsze?
- Szkolenia synchroniczne, czyli na „żywo” – odbywają się w czasie rzeczywistym, w określonym dniu, o ustalonej godzinie. Ta forma jest mocno zbliżona do szkoleń w formie tradycyjnej. Podstawową różnicą jest to, że kursanci nie siedzą w ławkach obok siebie, tylko w domu lub siedzibie firmy. Tablicę zastępuje monitor komputera, na którym widać innych uczestników, wykładowcę, zadania i zlecone ćwiczenia. Ta forma nauki jest bardzo efektywna, umożliwia bezpośredni kontakt z trenerem. Uczestnicy mogą zadawać pytania i oczekiwać szybkiej interakcji. Możliwa jest praca w grupie, tworzenie projektów, ćwiczenie wystąpień. W ten sposób młodzi menadżerowie mogą poprawiać swoje kompetencje miękkie, przygotowywać się do przyszłej pracy. W trakcie zajęć wykładowca udostępnia prezentacje, ankiety, filmy i ćwiczenia, zachęca uczestników do aktywnego udziału w kursie. Wiele ośrodków szkoleniowych umożliwia kursantom kontakt z wykładowcą nie tylko w czasie lekcji, ale także w inne dni. Konsultacje mogą odbywać się drogą mailową lub w formie czatu.
- Szkolenia asynchroniczne – ta forma nie odbywa się na żywo, kurs jest wcześniej przygotowany i nagrany, a kursanci otrzymują dostęp do materiałów po uiszczeniu opłaty. Tutaj bardzo ważne jest zaangażowanie osób uczących się, ich samodzielność i chęć nauki. Nie ma bezpośredniego kontaktu z wykładowcą, dlatego na niektóre pytania trzeba samemu szukać odpowiedzi. Oczywiście dobrze przygotowany kurs zawiera zróżnicowane materiałów, w różnej formie. Uczestnicy mogą słuchać wykładów, oglądać filmy, otrzymują ćwiczenia czy materiały do druku. Forma asynchroniczna jest lubiana, ponieważ nie wymaga żadnej dyspozycyjności, pozwala na naukę w swoim tempie, w dowolnym czasie.
W internecie są kursy dopasowane do potrzeb menadżerów. Osoby, które ukończą zdalne szkolenie dla początkujących menadżerów, mogą skorzystać z innych kursów. Dostępne są m.in. szkolenia dotyczące efektywnej komunikacji, samoorganizacji w pracy, zarządzania czasem pracy, wystąpień publicznych, czy skutecznego zarządzania personelem. Szkolenia online mogą być również przeznaczone dla danej branży. Można znaleźć szkolenia dla HR menadżerów, menadżerów hoteli, restauracji, kierowników projektu, menadżerów sprzedaży itp.
Główne tematy poruszane na szkoleniach online dla menadżerów
Na zdalnych szkoleniach dla menadżerów, zarówno w formie synchronicznej, jak i asynchronicznej poruszane są tematy, ułatwiające przyszłą prace na stanowiskach kierowniczych. Najczęściej pojawiające się zagadnienia to:
- Podstawowe kompetencje menedżerskie,
- Jak zbudować autorytet managera,
- Efektywna komunikacja interpersonalna,
- Główne zasady budowania i zarządzania zespołem,
- Delegowanie zadań, wyznaczanie celów i egzekwowanie obowiązków,
- Skuteczne motywowanie pracowników i budowanie zaangażowania (pisaliśmy na naszym innym blogu: Jak motywować pracowników),
- Trudne rozmowy, dyscyplinowanie i zwalnianie pracowników,
- Jak zbudować asertywność menedżerską.
Oczywiście to nie cały program zdalnych szkoleń. Pozostałe tematy są dobrane do grupy docelowej, która bierze udział w szkoleniu. Wartościowe kursy menadżerskie podzielone są na moduły, dzięki którym przyswajanie wiedzy jest łatwiejsze, odbywa się w uporządkowany sposób.
Co dają szkolenia online dla menedżerów?
Zdalne szkolenia menadżerskie cieszą się dużą popularnością, w internecie można znaleźć szkolenia ogólne, przeznaczone dla początkujących menadżerów, a także bardziej szczegółowe, omawiające poszczególne zagadnienia. Celem szkoleń jest przekazanie uczestnikom umiejętności w zakresie kierowania zespołem pracowników. Udział w szkoleniu pozwala na:
- Poszerzenie i uporządkowanie wiedzy z zakresu skutecznego zarządzania zespołem,
- Uzyskania umiejętności dobrego stylu kierowania zespołem,
- Naukę dopasowania indywidualnego stylu kierowania do rozwoju zawodowego i osobistego pracownika
- Zapoznanie się z cechami dobrego menadżera,
- Nabycie umiejętności dokonywania podziału zadań w zespole,
- Zdobycie kwalifikacji pozwalających rozpoznawanie sytuacji konfliktowej oraz diagnozowanie jej przyczyn,
- Nabycie umiejętności skutecznego motywowania pracowników,
- Naukę powiązania strategii funkcjonowania zespołu z celami firmy,
- Poznanie zasad dobrej komunikacji zespołowej,
- Nabycie umiejętności związanych z budowaniem relacji przełożony-podwładny,
- Nabycie umiejętności z zakresu budowania zespołu, które umie realizować wyznaczone cele.
Dlaczego warto wybrać zdalną formę szkoleń dla menadżerów?
Osoby, które chcą nabyć kompetencje menadżerskie, mają do wyboru szkolenia stacjonarne i zdalne. Te pierwsze znane są od lat, mają swoich zwolenników, ale wymagają dużej dyspozycyjności. Obecnie większość osób wybiera szkolenia zdalne. Ich popularność wzrosła na początku 2020 roku, kiedy sytuacja epidemiologiczna wymusiła konieczność ograniczenia kontaktów społecznych.
Pisaliśmy także: Kursy HR dla początkujących
Nauka stacjonarna została wstrzymana, jej miejsce zajęły kursy online. Dzisiaj, kiedy wszystko powoli wraca do normy, wiele osób pozostało wiernych nauczaniu przez internet. Ta forma jest wygodna, ma wiele zalet, które warto wspomnieć.
- Duża dostępność – stacjonarne kursy dla menadżerów organizowane są zazwyczaj w dużych miastach. Z tego powodu osoby zamieszkujące wsie czy małe miejscowości miały ograniczone możliwości rozwoju. Dzięki możliwościom, jakie daje internet, miejsce zamieszkania nie ma żadnego. Każdy, kto chce może wybrać kurs online u wybitnego specjalisty z drugiego końca kraju.
- Elastyczne formy nauki – szkolenia online dla menedżerów mogą odbywać się w różnych formach, dlatego każdy może wybrać kurs dopasowany do swoich preferencji i możliwości czasowych. Naukę zdalną bez trudu można dopasować nawet do najbardziej napiętego grafiku.
- Nauka we własnym tempie – przyszli menadżerowie mogą uczyć się w swoim tempie, bez presji grupy. W dni wolne można poświęcić więcej czasu na naukę, a w te, kiedy jest dużo obowiązków, tylko powtórzyć materiał.
- Wygoda i komfort – kursy zdalne pozwalają na naukę w komfortowych warunkach, w ulubionym miejscu. Może to być właśnie mieszkanie, kawiarnia czy biuro.
- Oszczędność czasu – kursy online pozwalają oszczędzić mnóstwo czasu. Nie trzeba martwić się długimi dojazdami, powrotami, staniem w korkach.
- Oszczędność pieniędzy – nauka zdalna jest dużo tańsza niż stacjonarna. Wynika to z tego, że nie trzeba płacić za wynajęcie sali czy kserowanie materiałów. Odchodzą również koszty związane z dojazdem na szkolenie.
- Małe wymagania sprzętowe – aby wziąć udział w szkoleniu online dla menadżerów, wystarczy domowy komputer, tablet lub telefon z dostępem do internetu. Przydadzą się również słuchawki, kamera i mikrofon. Kursy są łatwe w obsłudze, odbywają się na przyjaznych dla użytkownika platformach e-learningowych.
Ze szkoleń online dla menedżerów powinny skorzystać wszystkie osoby, które zajmują kierownicze stanowiska, zarządzają innymi osobami. Udział w kursach pozwala lepiej wypełniać obowiązki, umożliwia realizacje ważnych celów oraz sprawne kierowanie zespołem.
Sprawdź także: Zasady skutecznej komunikacji interpersonalnej
Dobrze wyszkolony menadżer jest skarbem dla firmy, dlatego szefowi powinni zadbać, aby liderzy mieli okazje regularnie się szklić i podnosić swoje kompetencje.