metody nauczania online

Metody nauczania online – jak wyglądają szkolenia i kursy online?

Metody nauczania online są tak różne, jak różne co do zakresu merytorycznego potrafią być szkolenia online. Nauczanie online kojarzy się najczęściej z nauką w szkole. W ciągu ostatniego roku uczniowie szkół podstawowych, średnich i studenci zmuszeni byli do przejścia na naukę w trybie zdalnym lub hybrydowym. Sytuacja była związana z epidemią koronawirusa, która rozprzestrzeniła się na całym świecie.

Obecnie sytuacja wróciła do normy, uczniowie znów mogą uczyć się w szkołach, ale kursy zdalne nadal funkcjonują. Znane są już do wielu lat, zostały zapoczątkowane przez kursy korespondencyjne, a wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, zaczęły być prowadzone za pośrednictwem internetu.

Obecnie są na równie skuteczne z kursami stacjonarnymi, pozwalają na podnoszenie swoich kwalifikacji. Na czym dokładnie polega metody nauczania online i jakie ma korzyści (pisaliśmy m.in. wady i zalety szkoleń online)?

Jak wyglądają  metody nauczania online?

Sporo osób rezygnuje z podnoszenia swoich kwalifikacji, ponieważ interesujące kursy odbywają się daleko, są drogie lub godziny zajęć pokrywają się z innymi obowiązkami. Co robić w takiej sytuacji? Czy poddać się i zrezygnować z nauki? Na szczęście są pomocne rozwiązania, które eliminują problemy z dostępem do szkoleń czy brakiem czasu.

metody nauczania online
metody nauczania online

Dzięki nowoczesnym technologiom można brać udział w kursach zdalnych, które są ogólnie dostępne, pozwalają na naukę dogodnym czasie, zapewniają takie same korzyści jak szkolenia tradycyjne. Oferta szkoleń online jest bardzo szeroka, każdy chętny może znaleźć ciekawy temat, który chce pogłębiać (pisaliśmy m.in. Zastosowanie e-learningu).

Rodzaje kursów online

Nauka zdalna może mieć wiele form. Stałym elementem jest to, że szkolenia odbywają się w przestrzeni wirtualnej, uczniowie nie spotykają się na sali wykładowej. Do udziału w lekcjach wystarczy komputer lub smartfon z dostępem do internetu. Metody nauczania online zależne są od rodzaju kursu oraz preferencji trenera i uczestników. Główne, dostępne na rynku szkolenia online to:

  • Kursy e-mailowe– polegają na tym, że osoba prowadząca wysyła do uczestników maile z konkretnymi partiami materiału. Uczestnik może kontaktować się mailowo z trenerem.
  • E-book – uczestnik wykupuje wybrany kurs i po zaksięgowaniu pieniędzy, otrzymuje cały materiał, który najczęściej jest wysłany w formie pliku pdf.
  • Webinaria lub seminaria – to zajęcia w formie wideo-czatu. Prowadzone są w kilku lub kilkunastoosobowej grupie. Trener prowadzi lekcje, uczestnicy mogą zadawać pytania, brać czynny udział w kursie.
  • Kurs w formie wyzwania – uczestnicy szkolenia otrzymują materiał podzielony na partię. Wyzwaniem jest wykonanie przesłanych ćwiczeń, zadania czy przyswojenie określonego zadania. Kursanci mają dostęp do grupy na Facebooku lub innym komunikatorze, gdzie mogą wspólnie rozwiązywać problemy.
  • Kurs video – aby brać udział w szkoleniu, należy uiścić opłatę i otrzymać dostęp do platformy, na której można oglądać filmiki video z przerabianym materiałem. Również w tej metodzie nauczania online, kursanci mogą się ze sobą komunikować poprzez dostępne media (takie szkolenia online w formie wideo, ale z pomocą trenera mamy na stronie https://spd2.pl/kursy-online/.
  • Bootcamp – to kursy dla małej liczby uczestników, którzy mogą wzajemnie się wspierać i pomagać w nauce. W trakcie nauki odbywają się lekcje na żywo, kursanci mogą rozmawiać z trenerami, prosić o wyjaśnienie trudnych zagadnień.

Kursy online synchroniczne i asynchroniczne

metody nauczania online
metody nauczania online

Szkolenia online mają również inny podział, uzależniony do tego, w jakim czasie się odbywają. Kursy synchroniczne odbywają się w czasie rzeczywistym. Kursanci w konkretnym dniu, o określonej godzinie łączą się z wykładowcą. Ta  metoda nauczania online najbardziej przypomina tradycyjną, stacjonarną naukę.

Sprawdź także: Jak szybko nauczyć się na pamięć

W trakcie zajęć obie strony mogą ze sobą rozmawiać, dostępne są różne narzędzia, np. czat, maile, video rozmowy. 

Najczęściej szkolenia tego typu odbywają się na określonej praformie e-learningowej. Nauka jest efektywna, lekcje wzbogacone są o pokazy slajdów, animacje, wykonywanie ćwiczeń (pisaliśmy m.in. Najpopularniejsze kursy online). Uczniowie po zakończeniu modułu zdają testy, dzięki którym wykładowca może zweryfikować stopień przyswajania wiedzy. Kursy online zazwyczaj kończą się egzaminem, po zdaniu którego kursanci otrzymują certyfikat lub zaświadczenie MEN.

Drugi typ to szkolenia asynchroniczne. Nie odbywają się w czasie rzeczywistym, są przygotowane wcześniej, kursanci otrzymują dostęp do materiałów po wykupieniu kursu. Dostępne są również szkolenia darmowe, gdzie wystarczy jedynie zalogować się na podaną stronę.

Zaletą kursów asynchronicznych jest możliwość nauki w dowolnym czasie i przyswajanie materiału w swoim czasie, bez presji grupy.

Ta forma wymaga dużej samodzielności i motywacji. Brak kontaktu z nauczycielem może utrudniać naukę, ale niektórzy organizatorzy proponują kontakt z wykładowcą przez maila lub czat.

Popularne metody nauczania online

Głównym celem zdalnych szkoleń jest przekazanie wiedzy i umożliwienie uczestnikom zdobycia nowych kwalifikacji.  Można to robić na różne sposoby, ale główne metody nauczania online to:

metody nauczania online
metody nauczania online
  • Metody podające – polegające na tym, że wiedzę, w sposób przystępny i łatwy do opanowania przekazuje nauczyciel. Metoda może polegać np. na odtworzeniu nagranego wykładu, pokazujące teorię oraz przykłady, ułatwiające zrozumienie tematu. Aby zaciekawić kursantów. W metodzie podającej wykorzystywane są prezentacje, pliki graficzne, fragmenty video, audio itp.
  • Metoda podająca jest uznawana za najłatwiejszy sposób przekazywania wiedzy, umożliwiający w krótkim czasie przekazanie dużej partii materiału.
  • Metody problemowe – w tej metodzie nauczania online – istotną metody jest przekształcanie wiedzy biernej w czynną i zdobywanie wiadomości, które można wykorzystać w praktyce. Kursanci postawieni są w sytuacji trudnej, sami lub w grupie muszą znaleźć optymalne rozwiązania. Metoda zmusza do myślenia, analizy, wywołuje zaciekawienie. Uczestnicy mają do dyspozycji forum dyskusyjne, zadania otwarte itp.
  • Te metoda nauczania online najlepiej sprawdza się w kursach synchronicznych, gdzie można korzystać z czatów tekstowych, telefonów czy wideokonferencji. Metoda problemowa jest skuteczna, ponieważ poprzez dochodzenie do samodzielnych wniosków, można łatwiej zrozumieć i zapamiętać materiał.
  • Metody eksponujące – polegające na wywołaniu w uczestnikach emocji, eksponowaniu wartości, a przez to kształtowaniu ocen i poglądów. Częstą metodą prowadzenia zajęć jest pokazanie uczestnikom filmu, który pomaga przedstawić dany problem, jest omawiany na forum dyskusyjnym.
  • Metody praktyczne – mają na celu rozwijaniu umiejętności przydatnych w codziennej praktyce zawodowej oraz włącznie uczącego się do realizowania praktycznych zadań (pisaliśmy m.in. Kursy zawodowe online).
  • Metody programowania – metoda nauczana online polega na opanowywaniu materiału przez uczestnika, powtarzaniu, a następnie weryfikacji przez trenera. Każda partia przyswojonego materiału kończy się sprawdzeniem wiedzy, np. w formie pytań kontrolnych lub testu. Aby przejść do kolejnych partii, trzeba zaliczyć wcześniejsze moduły. Metoda jest bardzo często wykorzystywana w nauczaniu zdalnym.

Rola wykładowcy w nauczaniu online

Każda metoda nauczania online może być skuteczna, ale najważniejszą rolę odgrywa osoba prowadząca. To od niej w dużej mierze zależy, w jakim zakresie kursanci opanują nowe wiadomości i zdobędą potrzebne kwalifikacje. Nauczyciel powinien być nie tylko dobrze przygotowany z tematyki kursu online, ale niezbędna jest również wiedza pedagogiczna oraz umiejętność prowadzenia zajęć zdalnie, bez bezpośredniego kontaktu.

metody nauczania online
metody nauczania online

Rolą wykładowcy jest przekazanie wiedzy w sposób jasny, klarowny i efektywny. W celu urozmaicenia zajęć oraz zaciekawienia uczestników, zalecane jest używanie nowoczesnych narzędzi i różnych form przekazu. W trakcie pierwszych zdalnych zajęć warto wyznaczyć wspólną przestrzeń do nauki, wysłać niezbędne materiały, załączniki oraz dokładny kalendarz spotkań. Można udostępnić bloga, materiały online czy ciekawe strony internetowe.

Bardzo ważne jest ustalenie sposobów komunikacji. Może to być czat, mail lub wybrany komunikator. Nauczyciel powinien podać godziny, w których kursanci będą mogli się komunikować.

Jeżeli jest to możliwe, warto prowadzić zajęcia w formie synchronicznej i asynchronicznej. Istotne, aby materiały były przekazywane stopniowo, kursanci mieli czas, aby zapamiętać nowe informacje. W szkoleniach online ważna jest możliwość uzyskania informacji zwrotnej.

Jeżeli uczestnicy wysyłają zlecone zadania, trener musi je weryfikować i odsyłać. To zwiększa motywacje i efektywność nauki.

Czym się kierować, wybierając zdalny kurs online?

Wybór zdalnych kursów zawodowych, hobbystycznych czy rozwijających kompetencje miękkie jest bardzo duży. Podejmując decyzję, należy poznać, na czym polegają metody nauczania online i dopasować kurs dla swoich potrzeb. Dostępne w sieci kursy często zawierają dokładny opis. Przy wybranym szkoleniu można znaleźć informacje na temat terminu zajęć, kadry prowadzącej, poruszanych tematów oraz ceny i metod płatności.

Warto wybrać kilka podobnych kursów, dokładnie przeanalizować własne potrzeby szkoleniowe i wybrać optymalny. Kursanci muszą się zastanowić, czy bardziej zależy im na wiedzy teoretycznej, czy praktycznej.

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie na temat preferowanych metod nauki, ilości wolnego czasu itp. Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest program zajęć oraz osoba prowadząca. Należy dowiedzieć się również, czy kurs kończy się certyfikatem.

Pisaliśmy również na naszym innym blogu: Kursy biurowe online z certyfikatem

metody nauczania online
metody nauczania online

To bardzo ważne, ponieważ pracodawcy preferują kursy, kończące się dokumentem, potwierdzającym zdobycie kwalifikacji.

Jak wygląda nauka przez platformy e-learningowe?

Metody nauki online są skuteczne, pozwalają na przygotowanie do zawodu, podniesie swoich kwalifikacji czy uaktualnienie wiedzy. To bardzo wygodna forma nauki, pozwalająca na zdobywanie wiedzy z każdego miejsca na świecie. Do przeprowadzenia szkolenia niezbędne są narzędzia do komunikacji i przekazywania zadań. Potrzebny jest komputer, tablet lub smartfon oraz dostęp do internetu.

Dużym ułatwieniem będzie również kamera, mikrofon oraz zestaw słuchawkowy. Metoda nauki online jest bardzo elastyczna, pozwala uczyć się w dowolnym momencie. Jej zaletą są niskie koszty oraz oszczędność czasu. Nie trzeba dojeżdżać do placówki edukacyjnej, można uczyć się można w domu lub w innym, dogodnym miejscu.

Z kursów online można skorzystać w dowolnym momencie, zawsze, gdy przyjdzie na to ochota. Korzystanie z platform e-leariningowych jest niezwykle proste, nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Aby skorzystać ze szkolenia, trzeba kliknąć w link, przesłany przez organizatorów.

Pisaliśmy na naszym innym blogu: Dlaczego warto korzystać ze szkoleń i kursów online)

Najczęściej osoby organizujące kurs wysyłają maila z informacjami na temat działania platformy. Na zdalnych kursach wykorzystywane są przeróżne zajęcia i elementy ułatwiające naukę. Są m.in. zadania, quizy, gry sprawdzając, blogi, filmy, pliki w pdf., bazy danych, ankiety itp. Korzystanie z wymienionych aktywności jest proste, wymaga kliknięcia w podany link.

Co zapewniają nowoczesne metody nauczania online?

Nauczanie online nieustannie się rozwija, to, co kiedyś było nie do wyobrażenia, dziś jest czymś normalnym. Obecnie trudno wyobrazić sobie kształcenie bez kursów online lub odbywających  się w formie hybrydowej. Główne zalety tego rozwiązania to:

metody nauczania online
metody nauczania online
  • Korzystnie ze zdalnego nauczania jest bardzo łatwe, wymaga jedynie kliknięcia w link i postępowania według instrukcji. W razie problemów pomocą służy administracja szkolenia.
  • Możliwość nauki u znanych, cenionych wykładowców – w zdalnej nauce odległość nie jest problemem. Każdy, kto tylko chce, może szkolić się u wybranego, znanego trenera, który mieszka w odległym rejonie kraju czy świata. 
  • Wygoda – nauka odbywa się w domu, w komfortowych warunkach. Termin kursu można z łatwością dopasować do swojego trybu życia, aktywności zawodowych czy spraw rodzinnych.
  • Dostępność – nowoczesne metody nauczania online umożliwiają naukę osobom chorym, niepełnosprawnym, w gorszej sytuacji materialnej czy przebywających w rejonach, gdzie nauka stacjonarna jest mocno ograniczona. 
  • Przyjemność – zdalne kursy prowadzone są w ciekawy, zajmujących sposób. Nauka jest przyjemna, nie ma stresu, presji grupy, nie trzeba obawiać się ośmieszenia. To idealna forma nauki dla osób nieśmiałych, wycofanych, które czują się niepewne na zajęciach stacjonarnych. Dzięki zdalnej formie każdy ma równe szanse na naukę i rozwijanie swoich kompetencji.
  • Oszczędność – kursy zdalne są dużo tańsze niż takie same zajęcia w formie stacjonarnej. Odchodzą koszty dojazdów, zakwaterowania, niższa jest również cena samego kursu.
  • Lepsze wykorzystanie czasu – każdy może szkolić się wtedy, kiedy ma na to czas i ochotę. Nie ma znaczenia pora dnia czy nocy, uczyć się można również w dni wolne, święta czy weekendy.
  • Rozwój samodzielności – nauka przez internet zmusza do nauki organizacji czasu własnego, rozwija samodzielność, dyscyplinę, wytrwałość w dążeniu do celu.

Zdalne szkolenia – podział

Dostępne na rynku kursy online mogą dotyczyć najróżniejszych tematów. Najczęściej dzielą się na szkolenia z kompetencji miękkich i twardych. Pierwsza grupa obejmuje szkolenia pozwalające nabyć umiejętności zawodowe, pozwalające na zdobycie nowego zawodu, przekwalifikowanie się czy odświeżenie swojej wiedzy po dłuższej nieobecności na rynku pracy.

Pisaliśmy m.in. Szkolenia online dla pracowników

Tego typu kursu są bardzo popularne, pozwalają kształcić się, nie kolidują z innymi obowiązkami. To świetne rozwiązanie dla osób młodych, rozpoczynających karierę oraz bezrobotnych, którzy stracili pracę i muszą szukać nowej ścieżki zawodowej. Największą popularnością cieszą się takie szkolenia jak: pracownik biurowy, księgowy, specjalista ds. kadr i płac, rekruter, programista, grafik komputerowy, specjalista ds. ochrony danych osobowych, handlowiec itp.

Są również szkolenia przeznaczone dla menadżerów czy osób zarządzających. Oczywiście wybór jest o wiele większy, dostępne są również szkolenia niszowe, na które w warunkach stacjonarnych ciężko byłoby zebrać potrzebną liczbę uczestników. Drugą grupę stanowią szkolenia udoskonalające kompetencje miękkie, które są bardzo cenione przez pracodawców.

Na kursach można podszkolić takie cechy jak: umiejętność zarządzania czasem, kreatywne myślenie, podejmowanie decyzji, komunikacja interpersonalna i praca zespole, efektywne rozwiązywanie problemów. Kursy zdalne dzielą się również na takie, po których kursanci otrzymują samo zaświadczenie lub certyfikat MEN. To druga opcja jest korzystniejsza, ponieważ pracodawcy preferują pracowników, którzy mogą pochwalić się posiadanymi świadectwami.

Można również rozróżnić szkolenia online darmowe lub płatne. Warto dokładnie się rozejrzeć, bo czasami można znaleźć niemal identyczny kurs w wersji darmowej i drugi, wymagający uiszczenia opłaty. Niektórzy pracodawcy, którzy stawiają na rozwój, finansują szkolenia swoje kadry.

Warto dowiedzieć się, jak to wygląda we własnym zakładzie pracy. Są również kursy online finansowe przez urzędy pracy lub Unię Europejską. Najczęściej przeznaczone są dla określonej grupy osób, np. absolwentów, osób bezrobotnych, kobiet wracających po okresie macierzyństwa itp.

Metody nauczania online, które stosowane są przez placówki edukacyjne, pozwalają na efektywną naukę, umożliwiają rozwój kompetencji miękkich i twardych. To świetna alternatywa dla nauki stacjonarnej, która jest taka samo skuteczna, ale pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Warto poznać to rozwiązanie i przekonać się, że nauka zdalna daje wiele ciekawych możliwości rozwoju.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *