Szkolenia online, zwane również webinariami, szkoleniami na odległość, seminarium internetowym, e-learningiem cieszą się coraz większą popularnością. Ich znaczenie i przydatność zostały mocno podkreślone w okresie pandemii, panującej na całym świecie.
Tyle, że brak możliwości wzięcia udziału w szkoleniach stacjonarnych to nie jedyna przyczyna, dla której coraz więcej osób wybiera szkolenia online i coraz więcej ośrodków organizuje kursy online. Czym tak naprawdę jest e-learning? Jakie są wady i zalety szkoleń online?
Co oznacza e-learning?
E-learning to nowa forma edukacji, która powoli wypiera klasyczne nauczanie. W tej formie zajęcia nie odbywają się bezpośrednio na sali, z uczniami i wykładowcą, ale wykorzystywane są znane i ogólnie dostępne media elektroniczne, tj. internet, telewizja interaktywna, przekazy satelitarne itp. E-learning umożliwia naukę w domu, bez potrzeby kontaktu twarzą w twarz z nauczycielem. Aby wziąć udział w szkoleniu, wystarczy komputer, telefon lub tablet z dostępem do internetu. W zdalnych kursach stosowane są takie narzędzia multimedialne jak dźwięk, animacje, pokazy slajdów, filmy itp.
Nauka jest przyjemna i ciekawa. Można szkolić się samodzielnie lub w grupie osób. Nie trzeba być w określonym miejscu, w szkoleniu można brać udział w każdym miejscu. Szkolenia mogą odbywać się na dwa sposoby, tzn.:
- Asynchronicznie, gdzie nie ma określonego czasu szkolenia. Uczestnik może dopasować czas kursu do swoich potrzeb, uczyć się w swoim tempie, powtarzać wybrane fragmenty szkolenia. Na tego typu kursie kursant nie spotyka się bezpośrednio z trenerem, może szkolić się za pomocą blogów, kursów na płytach, video na YouTube. Taka forma zapewnia dużą swobodę, uczestnik sam decyduje, ile czasu poświęca na naukę, ale wymaga dużego samozaparcia i samodyscypliny.
- Synchronicznie, czyli odbywające się w czasie rzeczywistym. Uczestnicy łączą się z wykładowcą, są przez niego nadzorowani, mogą rozmawiać między sobą, wspólnie dzielić się wiedzą i na bieżąco rozwiązywać pojawiające się problemy. Można brać udział w dyskusjach, wysyłać maile, rozmawiać na czacie. Forma jest bardzo zbliżona do klasycznego nauczania, ale nie trzeba być na sali, uczyć się można z dowolnego miejsca na ziemi. Szkolenie odbywa się o określonej porze, w wybrane dni, w trakcie nauki odbywają się przerwy. Dzięki temu kurs cechuje duża produktywność, możliwa jest praca całego zespołu.
E-learning jest nową formą nauki, ale należy zdawać sobie sprawę, że będzie występował coraz powszechniej. Obecne kursy online są zbliżone do typowych szkoleń na sali, inna jest jedynie forma przekazu. Warto poznać wady i zalety szkoleń online i przekonać się, czy metoda jest skuteczna i umożliwia zdobycie nowych umiejętności tak samo, jak w czasie nauki stacjonarnej.
Wady i zalety szkoleń online
Wraz z rozwojem nowych technologii zmienia się sposób funkcjonowania świata. Coś, co kiedyś było niewyobrażalne i trudne do zrozumienia, dziś jest na porządku dziennym. Tak właśnie jest z nauką. Kiedyś trudno było wyobrazić sobie nauczanie bez bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, przebywania w jednej sali, dziś możliwa jest nauka zdalna, gdzie kontakt jest wyłącznie wirtualny. Rozwiązania ma swoje mocne i słabe strony, zdobywa zwolenników i przeciwników.
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która forma jest lepsza, ale na pewno w czasie kursów online można zdobyć nowe umiejętności, pogłębić swoją wiedzę. W ten sposób można uczyć się niemal wszystkiego. E-learning jest dobrym narzędziem do nauki języka obcego, obsługi programów komputerowych, nauki prawa pracy, księgowości, programowania, a także nauki umiejętności miękkich. W ten sposób można studiować, prowadzić zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Popularne są kursy online dla początkujących oraz dla osób, które chcą się podszkolić lub poszerzyć swoją wiedzą. Oczywiście, są wady i zalety szkoleń online, ale również można je znaleźć w klasycznym nauczaniu.
Kursy przez internet – zalety
Kursy zdalne mają wiele plusów, dlatego coraz więcej osób wybiera tę formą nauki. Również pracodawcy, którzy chcą szkolić swoich pracowników, decydują się coraz chętnej na e-learning. W ten sposób mogą zredukować koszty oraz przeszkolić wiele osób w krótszym czasie. Główne zalety szkoleń online to:
- Elastyczny czas nauki – dzięki temu, że niektóre kursy mają formę asynchroniczną, można wybrać dogodny czas nauki. Ograniczeniem nie jest praca, obowiązki domowe, konieczność posiadania dostępu do internetu w określonym czasie. Kursy synchroniczne można również dopasować do swoich możliwości. Organizatorzy proponuję wiele dogodnych godzin, dlatego bez problemu można wybrać szkolenie, którego termin nie będzie kolidował z innymi obowiązkami. W trakcie szkolenia można zrobić sobie przerwę, zwolnić tempo i po chwili odpoczynku znów wrócić do nauki. Nie ma presji grupy, tempo nauki można dopasować do własnych możliwości i predyspozycji, a to pozwala to zmniejszyć stres.
- Łatwy dostęp do wiedzy – organizatorzy kursów online oferują szeroki dostęp do materiałów, baz wiedzy oraz innych form pomocy. Pozwala to na efektywne samokształcenie, podnoszenie swoich umiejętności. Dużym plusem e-learningu jest możliwość korzystania z materiału audiowizualnego. Szkolenia można wielokrotnie odtwarzać, powtarzać niezrozumiałe fragmenty, przewijać, dzięki temu łatwiej utrwalić wiedzę. Kursanci mogą samodzielnie wybierać formy dostarczania wiedzy. Dla jednych osób optymalną formą będzie czat, dla innych prezentacja audio lub video.
- Idealna forma dla osób nieśmiałych – jest wiele osób, które nie chcą się szkolić, ponieważ ogranicza je strach, wycofanie i nieśmiałość. Kursy online są dla nich idealnym rozwiązaniem. Na szkoleniach nie ma bezpośredniego kontaktu z innymi uczestnikami oraz wykładowcami, dlatego łatwiej zapanować nad nerwami, można skupić się na nauce, a nie na tym, co mysią inni. W trakcie nauki przed komputerem nikt nie ocenia, nie krytykuje, w trudnych momentach można wyłączyć kamerę. Osoby niepewne siebie mogą w ten sposób poprawić samoocenę, nauczyć się czegoś nowego, co pomoże uwierzyć w siebie, będzie szansą na rozwój zawodowy.
- Oszczędność pieniędzy – ile osób zrezygnowało z kursów, ponieważ koszty szkoleń i dojazdów były zbyt wysokie? Niestety, nauka stacjonarna kosztuje. Trzeba opłacić wynajem sali, znaleźć ośrodek szkoleniowy, zadbać o dobre warunki dla wykładowców, zapewnić im nocleg, wyżywienie, itp. Jeżeli kurs obywa się w innym mieście, uczestnicy muszą ponieść koszty dojazdu, zapewnić sobie miejsce zakwaterowania itp. To wszystko generuje ogromne wydatki, na które nie każdy może sobie pozwolić. Szkolenia online pozwalają zredukować koszty do minimum. Jedynym wydatkiem jest opłata za samo szkolenia, która jest dużo niższa niż w przypadku tradycyjnej formy. Co ważne, jest wiele szkoleń darmowych, które są równie efektywne i przydatne. Niektóre kursy finansuję urzędy pracy, Unia Europejska, więc warto poszukać takich ofert.
- Szkolenia dopasowane do potrzeb uczestników – szkolenia online nie różnią się mocno od szkoleń stacjonowanych. Można je zaplanować tak, aby były idealnie dopasowane do osób biorących udział w kursie. Trenerzy mogą poznać oczekiwania kursantów, ich poziom wiedzy, mogą na bieżąco modyfikować przebieg szkolenia.
- Łatwość i dostępność – szkolenia przez internet są proste w obsłudze, nie wymagają dobrej znajomości obsługi komputera i nowoczesnych technologii. Najczęściej tylko wystarczy włączyć sprzęt i zalogować się na wybraną stronę. Są przeznaczone dla uczestników w każdym wieku, dzieci, dorosłych i seniorów, osób o niskim, jak i wysokim wykształceniu. Są idealną formą dla osób, które mieszkają na wsiach i w małych miastach, gdzie dostęp do placówek szkoleniowych jest mocno ograniczony, a wybór kursów jest bardzo mały. Dzięki temu osoby mieszkające w odległych, zapomnianych zakątkach mogą brać udział w kursach prowadzonych przez trenerów ze znanych i cenionych ośrodków szkoleniowych. To ogromna szansa dla wielu osób, która umożliwia rozwój i daje możliwość szukania nowej, lepszej pracy. Szkolić się można z każdego miejsca na świecie, dlatego wyjazd do rodziny, znajomych czy na wakacje nie jest powodem, aby ominąć lekcje.
- Otrzymanie certyfikatu i potrzebnych zaświadczeń – kursy zdalne są tak samo ważne, jak szkolenia odbywające się stacjonarnie w ośrodku szkoleniowym. Kursy kończą się otrzymaniem certyfikatu, który ma taką samą wartość jak certyfikat z typowego kursu (sprawdź także: Kursy online z zaświadczeniem MEN). Wiele firm przeprowadza egzaminy, które weryfikują wiedzę uczestników. Certyfikaty i świadectwa są honorowane przez pracodawców, są dowodem na zdobycie nowych umiejętności i kompetycji. Certyfikaty przesyłane są zazwyczaj w formie elektronicznej i papierowej.
Wady kursów przez internet
Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Tak jest również w przypadku e-learningu. Minusy nauki zdalnej to:
- Problemy z koncentracją – szkolenia, które odbywają się poza salą, wymagają od uczestników większej motywacji i samodyscypliny. W domu nie ma osoby, która przywołałaby do porządku i przypomniała po co, jest się na szkoleniu. Niektóre osoby nie są w stanie całkowicie poświęcić się szkoleniu, na kursie grają, bawią się telefonem, otwierają na komputerze inne aplikacje, wchodzą na media społecznościowe.
- Brak wystarczającego zaplecza technologicznego – dla niektórych osób problemem może być brak dostępu do sprzętu, na którym można byłoby odbyć zdalne szkolenie. Na szczęście ten problem staje się coraz rzadszy, dostęp do nowych technologii staje się powszechny.
- Rozpraszacze uwagi – szkolenie poza salą powoduje, że wiele osób jest rozproszonych, myśli o obowiązkach domowych. Będąc w domu, jest pokusa, aby coś zjeść, przygotować obiad czy sprawdzić pracę domową dzieci. Należy jednak tego unikać, starać się zapanować i zrozumieć, że kurs online to inna forma zwykłego nauczania. Aby uniknąć nadmiaru elementów rozpraszających uwagę, warto postarać się znaleźć miejsce, gdzie będzie można być samemu, mało będzie rzeczy odciągających uwagę. Aby móc korzystać ze szkoleń zdalnych, trzeba posiadać umiejętność zarządzania czasem, nauczyć się wyłączać do życia domowego i przeznaczyć czas na naukę.
- Problemy techniczne – aby szkolenie mogło się odbyć, potrzeby jest komputer, tablet lub smartfon z dostępem do internetu. Przyda się również kamera oraz mikrofon. Niestety, zdarzają się sytuacje, kiedy sprzęt odmawia posłuszeństwa, internet przestaje działać, a kamera nie pokazuje obrazu. Zdarza się, że cała okolica pozbawiona jest prądu i udział w szkoleniu jest niemożliwy. To bardzo frustrujące, ale niestety nie zawsze mamy na to wpływ. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii, warto przed szkoleniem sprawdzić łącze i naładować komputer. Warto mieć pod ręką baterię do myszki, dodatkowe kable czy słuchawki.
- Brak bezpośredniego kontaktu z trenerem – są osoby, które do nauki potrzebują bezpośredniego kontaktu z nauczycielem. Kontakt na żywo jest bardzo ważny, pomaga się skupić, daje możliwość szybkiego wyjaśnienia zaistniałych problemów, wyjaśnienia nurtujących kwestii. Można szybko uzyskać informację zwrotną, prowadzić dyskusje, a to pozwala szybciej i efektywniej przyswoić nową wiedzę. Ważny jest również bezpośredni kontakt z innymi kursantami. Interakcje między ludzkie są bardzo ważne, można uczyć się od innych. Trenerzy, który widzą uczestników, mogą widzieć, jak reagują na ich słowa. Jeżeli uczestnicy są znudzeni, ziewają, rozmawiają między sobą, to znak, że pora na przerwę lub zmianę formy nauki.
- Brak kontaktu z innymi kursantami – rozmowy, burze mózgów są ważną częścią szkoleń. Przyjemny jest również kontakt na przerwach, wspólne wypicie kawy i rozwijanie kompetencji społecznych. Lubianą formą są szkolenia wyjazdowe, które oprócz możliwości nauki, zapewniają integracje, budują relacje międzyludzkie, pozwalają zdobywać wiedzę w trakcie gier czy zabaw. Jeżeli w szkoleniu biorą udział pracownicy z jednej firmy, mogą stworzyć zgrany zespół, którzy przyczyni się do poprawy relacji w zakładzie pracy. Siedząc przed komputerem można mieć poczucie nieosamotnienie, a to może utrudniać naukę. Brak kontaktu z wykładowcą stanowić zarówno wady, jak i zalety szkoleń online. Jest to uzależnione od charakteru danej osoby i tego, w jaski sposób najszybciej przyswaja wiedzę.
- Ograniczenia motoryczne – kursy, które oferują naukę trudnych zagadnień, wymagających przekazania złożonych umiejętności, nie zawsze spełniają swoje zadanie. Nie wszystko da się przekazać bez bezpośredniego kontaktu, czasami niezbędne jest osobiste dotknięcie problemu, przeprowadzenie doświadczeń, zobaczenie na żywo jak wygląda dany element. Nie w każdej dziedzinie jest możliwość przewodzenia szkoleń online. Trud wyobrazić sobie lekarza, który uczy się przeprowadzać zdalnie operacje czy stolarza, produkującego meble na e-kursie. Niektóre umiejętności trzeba ćwiczyć „na żywo”, ważna jest praktyka.
Jak znaleźć dobrą firmę szkoleniową?
Podstawą każdego kursu, niezależnie czy odbywa się zdalnie, czy stacjonarnie są dobrze wyszkoleni i przygotowani trenerzy. Bez tego żadne szkolenie nie przyniesie dobrych efektów. Szukając szkolenia online, warto zwrócić uwagę na profil firmy, która je organizuje. Bardzo ważne, aby firma miała duże doświadczenie w organizacji szkoleń, a także zatrudniała wykładowców i trenerów, o odpowiednich kwalifikacjach i wykształceniu. Dobrze jest poczytać portfolio wykładowców, dowidzieć się, czym się zajmują, czy oprócz prowadzenia szkoleń, jeszcze gdzieś pracują.
Czytaj także: Najpopularniejsze kursy online
Aby sprawdzić, czy szkolenia są efektywne, a wykładowcy dobrze przekazują wiedzę, warto poczytać opinie, sprawdzić referencje, wejść na stronę internetową firmę i dokładnie zapoznać się z umieszczonymi tam informacjami. Ceny szkoleń online są mocno zróżnicowane, dlatego warto się również temu przyjrzeć. Nie zawsze najdroższe, znaczy najlepsze. Niektóre zdalne kursy są objęte dofinansowaniem, warto rozważyć taką opcję. Atutem będzie również dobrze rozwinięte zaplecze techniczne i korzystanie z nowoczesnych rozwiązań. Ważnym elementem e-learningu jest platforma, na której obywają się kursy. Powinna być nowoczesna, prosta w obsłudze i przyjemna w użytkowaniu.
Sprawdź także: Kurs księgowości dla początkujących
Dobrym pomysłem jest sprawdzenia, czy firma szkoleniowa ma certyfikaty, potwierdzające jakość usług. Firma szkoleniowa musi znać wady i zalety szkoleń online i zrobić wszystko, aby plusy przeważyły nad minusami, a uczestnicy zakończyli szkolenie pełni nowej wiedzy, z nowymi umiejętnościami.E-learning staje się coraz popularniejszą formą nauki. Obecne badania dowodzą, że dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, zdalne kursy stały się bardziej efektywne, pozwalają szybciej przyswoić wiedzę niż w tradycyjnym nauczaniu. Tryb nauki można dopasować do swoich potrzeb i możliwości czasowych.
Kursy angażują zmysł wzroku i słuchu, wiedza łatwo wchodzi do głowy. Szkolenia często podzielone są na krótkie moduły, gdzie wiedza przekazywana jest przystępnie i ciekawy sposób. W czasach, kiedy niemal każdy ma dostęp do internetu i komputera, zdalne kursy otwierają nowe perspektywy, są szansą rozwoju. W internecie można znaleźć kursy niszowe, na które ciężko byłoby znaleźć uczestników z danego miasta. Dzięki sieci z łatwością można uzbierać chętnych i przeprowadzić kurs.
Oczywiście są minusy e-nauki, ale plusów jest dużo więcej. Z każdym miesiącem firmy szkoleniowe są coraz lepiej przygotowane i stosują nowocześniejsze rozwiązania. Warto skorzystać z tej formy i zdobyć nowe umiejętności.