Kursy i szkolenia online

Kursy online dla dzieci i młodzieży

kursy online dla dzieci i młodzieży

kursy online dla dzieci i młodzieży

Kursy online dla dzieci i młodzieży cieszą się coraz większą popularnością, coraz szersza jest również oferta e-learningowa, kierowana właśnie do najmłodszych. Szkolenia online dla dzieci i młodzieży nie zastąpią oczywiście nauki w szkole, ale mogą być świetną formą edukacji pozalekcyjnej. Zajęcia dodatkowe dla dzieci są świetną formą rozwoju, pełnią funkcję edukacyjną i społeczną. Dziecko może nabyć nowe umiejętności, rozwinąć pasję, poznać osoby o podobnych zainteresowania, a także efektywnie spędzić czas wolny.

Oczywiście zajęcia muszą być dopasowane do wieku i zainteresowań dzieci. Warto też zachować umiar, bo nadmiar zajęć spowoduje zmęczenie i szybkie zniechęcenie do nauki. Lepiej wybrać jeden, ewentualnie dwa kursy o tematyce lubianej przez najmłodszych. Dzieci starsze i młodzież mogą również uczestniczyć w zajęciach, które przydadzą się w szkole, pozwolą pogłębić wiedzę, zdać dobrze egzamin i dostać się do wymarzonej szkoły. Kursy mogą mieć różną formę. Obecnie dużą popularnością cieszą się kursy online dla dzieci i młodzieży.

kursy online dla dzieci i młodzieży

Kursy online dla dzieci i młodzieży – czy warto się na nie zdecydować?

Zdalna forma kursów jest bardzo wygodna i lubiana przez najmłodszych. Dzieci bardzo szybko opanowują umiejętność obsługi komputera, nie jest dla nich problemem obsługa myszki, kamerki czy głośników. Często lepiej od dorosłych wiedzą, jak zalogować się na kurs, jak zainstalować potrzebne programy. E-learning dla dzieci jest szczególnie popularny w ostatnich czasach, kiedy w związku z sytuacją epidemiologiczna, wszelkie wyjścia z domu, przebywanie w większej grupie są mocno ograniczone.

Wiele ośrodków, organizujących kursy dla dzieci w salach przeniosło się do sieci. Forma jest bardzo wygodna, dzięki wykorzystaniu nowych technologii pozwala prowadzić kursy, tak samo efektywne i ciekawe, jak stacjonarnie. To szansa dla dzieci na kontynuowanie nauki, z tą różnicą, że zajęcia odbywają się we własnym domu, a kontakt z nauczycielem i innymi dziećmi odbywa się za pomocą nowych technologii (pisaliśmy m.in. Dlaczego warto korzystać z kursów online).

Ja wyglądają kursy online dla dzieci i młodzieży?

Główna różnica między kursami stacjonarnymi a zdalnymi to miejsce, w którym odbywa się szkolenie. W trakcie kursów zdalnych dzieci nie przebywają w sali tylko w dowolnie wybranym miejscu, najczęściej we własnym domu. Aby wziąć udział w kursie, niezbędny jest komputer, smartfon lub telefon on dostęp do Internetu. Większość zdalnych zajęć dla dzieci odbywa się w czasie rzeczywistym.

Najmłodsi spotykają się z wykładowcą i innymi uczestnikami przed komputerem. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii mogą z sobą rozmawiać, prowadzić dyskusje, zadawać pytanie, prosić prowadzącego o wyjaśnienie trudnych zagadnień. Aby zaciekawić młodych kursantów, wykładowcy wykorzystują różne narzędzia multimedialne. Często wyświetlane są różnego typu animacje, pokazy slajdów, filmy itp.

kursy online dla dzieci i młodzieży

Dzięki temu wiedza wchodzi sama do głowy, kurs kojarzy się najmłodszym z dobrą zabawą, a nie z nauką. Kursy online dla dzieci i młodzieży odbywają się w wybrane dni tygodnia, o wcześniej ustalonej porze. Długość jednego spotkania z reguły nie przekracza dwóch godzin. Wykładowca może zrobić przerwę, w czasie której dzieci mogą na chwilę odejść od komputera, napić się soku czy coś przekąsić.

Zalety zdalnych zajęć dla dzieci i młodzieży

Kursy online są coraz częstszą formą nauki. Prowadzone są zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Nowa forma coraz mocniej wypiera typowe nauczanie w sali, staje się czym normalnym. Kiedyś dzieci chodziły na zajęcia dodatkowe do ośrodków i domów kultury, uczyły się języków obcych w miejscowych szkołach językowych lub korzystały z pomocy korepetytorów. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Dzieci mogą uczyć się wtedy, kiedy mają na to czas, nie muszą wychodzić z domu, rodzice nie muszą szukać placówek w swoim rodzinnym mieście. Dzieci i młodzież mogą uczyć się języków obcych, programowania, robotyki, grafiki komputerowej, rysowania, a nawet podstaw jogi. To również doskonała możliwość powtórzenia nauki zdobytej w szkole, nadrobienia braków czy poszerzenia wiedzy (pisaliśmy m.in. tutaj: Wady i zalety szkoleń online).

Możliwości jest bardzo dużo, wystarczy tylko dobrze sprawdzić ofertę. Jest jeszcze wiele innych zalet, które ma e-learning dla dzieci. Oto niektóre z nich:

kursy online dla dzieci i młodzieży
kursy online dla dzieci i młodzieży

Czy e-learning dla dzieci i młodzieży ma jakieś wady?

Zarówno nauka zdalna, jak i stacjonarna może mieć swoje słabe punkty. Największą wadą szkolenie online dla młodych ludzi jest brak bezpośredniego kontaktu z innymi uczestnikami. Dzieci i młodzież oprócz zdobywania wiedzy, najbardziej potrzebują kontaktu z innymi. Dzięki temu rozwijają kompetencje społecznie, uczą się współpracy, rywalizacji, przegrywania i cieszenia z sukcesów. Nic nie zastąpi rozmów, wygłupów, wspólnego szukania rozwiązań. Oczywiście na kursach zdalnych dzieci mają ze sobą kontakt, ale rozmawiają przez czat lub video, a to nie to samo. Nie ma również kontaktu w cztery oczy z nauczycielem, a to utrudnia naukę niektórym młodym kursantom. Inne wady szkoleń online dla dzieci to:

Na jakie kursy zdalne mogą uczęszczać dzieci?

Oferta kursów dla najmłodszych jest bardzo szeroka, ale nie wszystkie kursy mogą mieć taką formę. Dzieci, które wolą zajęcia ruchowe, powinny pozostać przy formie stacjonarnej. Nie ma możliwości nauki gry w piłkę nożną czy uczestnictwa w zajęciach tanecznych przez internet. Podobnie gra na instrumencie, nauka lepienia w glinie czy inne zajęcia manualne powinny odbywać się na żywo. Ale są kursy, które z powodzeniem mogą odbywać się bez bezpośredniej obecności.

kursy online dla dzieci i młodzieży

Dzieci i młodziej najczęściej uczą się zdalnie programowania, robotyki, języków obcych oraz powtarzają wiedzę szkolną. Kursy umożliwiają usystematyzowanie wiedzy, są dobrym rozwiązaniem dla dzieci zdolny, które rozszerzyć wiadomości. E-learning dla dzieci może być wykorzystywany zarówno w domu, jak i w szkole. Jest to doskonała forma nauki przez zabawę, kurs dostępny w sieci może być ciekawym urozmaiceniem lekcji.

Językowe kursy online dla dzieci i młodzieży

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że znajomość języków obcych jest niezbędna w dzisiejszym świecie. Dzieci uczą się języka w szkole, jednak poziom lekcji jest często niski. Ciężko nauczyć się języka w dużej grupie, gdzie nie ma czasu na zadawanie pytań, nauczyciele muszą realizować program, dzieci muszą uczyć się często nieprzydatnych rzeczy. Aby szybko poznać podstawy języka obcego, przyswoić sobie nowe słowa, można skorzystać ze zdalnych kursów językowych.

Kursy dopasowane są do poziomu dzieci, dlatego nauka jest efektywna. W zależności od preferencji najmłodszych można wybrać zajęcia grupowe lub indywidualne, z samym lektorem. Zajęcia 1:1 umożliwiają personalizację kursu oraz dopasowanie do potrzeb młodych ludzi. W trakcie zdalnych kursów językowych można uzupełnić wiedzę szkolną, przygotować się do egzaminu, poćwiczyć gramatykę lub wymowę. To dobry sposób na przełamanie wstydu przed mówieniem w obcym języku.

Dzięki sieci dzieci mogą uczyć się nie tylko popularnych języków, tj. angielski, niemiecki czy francuski, ale również poznać mniej znane, np. japoński. Zajęcia prowadzone są zarówno z nauczycielami, jak i native-speakerami, dzięki temu dzieci mają okazję zapoznać się z wymową, osłuchać z językiem. Nauczyciel zdalnie może poprawić wymowę, dzięki temu młodzi ludzie szybko uczą się prawidłowej wymowy.

Zdalne kursy programowania dla dzieci i młodzieży

Programowanie to szansa na ciekawą, dobrze płatną pracę, umiejętność tworzenia programów ułatwia lepszy start w życiu. Dla wielu młodych ludzi jest to również pasja, forma spędzania wolnego czasu. Kursy programowania czy kodowania są dla dzieci niesamowitą frajdą, uczą je nie tylko obsługi komputera, ale również umożliwiają poznanie praw rządzącym światem, a także informatycznego rozwiązywania problemów. Programowanie uczy specyficznego myślenia, rozkładnia wszystkiego na czynniki pierwsze, czyli umiejętności, które przydają się we wszystkich dziedzinach życia.

kursy online dla dzieci i młodzieży

Wybór zdalnych kursów programowania jest ogromny, przeznaczone są dla dzieci w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania. Można wybrać tematykę dostosowaną do zainteresowań młodego człowieka. Dobre ośrodki szkoleniowe oferują kursy uczące podstaw programowania, naukę tworzenia gier czy stron internetowych. Nauka programowania nie jest prosta, dlatego kursy powinny być podzielone na krótkie, jedno lub dwugodzinne lekcje. To optymalny czas, w czasie którego młody człowiek może się skupić i zapamiętać przekazywana wiedzę.

Zdalne kursy programowania powinny być prowadzone przez kompetentnych wykładowców, którzy mają wykształcenie pedagogiczne, wiedzą, jak w prosty i przystępny sposób wyjaśnić trudne zagadnienia. Ważna jest umiejętność komunikowania się z dziećmi i młodzieżą, zaangażowanie, rozbudzanie pasji i motywowanie do samodzielnego szukania rozwiązań. Dzięki nowym technologiom zdalne kursy programowania nie różnią się od zajęć stacjonarnych.

Uczestnicy mogą swobodnie rozmawiać z nauczycielem, mogą komunikować się również z pozostałymi kursantami. Nauczyciel widzi ekran dziecka i może w każdej chwili korygować błędy oraz sprawdzać postępy. Dobrze zorganizowany kurs zdalny przynosi takie same efekty jak zajęcia na sali wykładowej.

Grafika komputerowa – zdalne kursy dla młodych ludzi

Kolejnym kursem online, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych, jest grafika komputerowa. Program zajęć jest dostosowany do wieku kursantów, obejmuje m.in. wprowadzenie do grafiki, omówienie grafiki wektorowej i rastrowej, wprowadzenie do animacji. Dzieci poznają programy i aplikacje do tworzenia grafik, modele kolorów, tworzą swoje pierwsze projekty, np. wizytówki, plakaty, ilustracje czy awatary z własnym zdjęciem.

kursy online dla dzieci i młodzieży

Bardziej zaawansowani uczestnicy wykonują ilustracje, fotomanipulacje, mani czy projekty grafiki użytkowej. Zdalne kursy grafiki komputerowej są bardzo lubiane przez dzieci, zajęcia są początkowo formą zabawy, dzieci poznają programy 3D i 2D, uczą się rysunku na tabletach oraz druku 3D. Bardzo ważne, aby zajęcia były prowadzone przez profesjonalnych grafików, z wykształceniem pedagogicznym. Dzięki temu młodzi ludzi zarażą się pasją, grafika może stać się ich sposobem na życie. Grafika doskonale rozwija zmysł estetyczny, uczy logicznego myślenia, samodzielności i koncentracji, rozwija kreatywność.

Jak znaleźć dobre kursy online dla dzieci i młodzieży?

Na rynku jest zatrzęsienie firm, które oferują zdalne szkolenia dla dzieci i młodzieży. Warto dobrze się rozejrzeć i nie wybierać pierwszej znalezionej oferty. Zdarzają się firmy, które nie mają odpowiedniego doświadczenia, prowadzą kursy byle jak, nie wiedzą, jak zaciekawić najmłodszych. Dzieci są bardzo wymagające, dlatego kursy powinni prowadzić wykładowcy z pasją, wykształceniem pedagogicznym oraz wysoką wiedzą motoryczną. Dzieci potrzebują wielu elementów, aby zrozumieć nowe zagadnienia, nie wystarczy puszczenie slajdu czy czytanie notatki.

Ważne są różne formy przekazywania wiedzy, a także odpowiednie podejście. Wykładowca powinien podchodzić do dzieci z radością, uśmiechem, zarażać ich pasją. Szukając kursów dla dzieci, warto sprawdzić, czy firma ma duże doświadczenie, jak długo organizuje szkolenia, jakie ma opinie. Jeżeli jest taka możliwość, opiekunowie powinni porozmawiać z innymi rodzicami, bo bezpośrednie opinie są najbardziej wiarygodne. Warto również sprawdzić stronę internetową firmy szkoleniowej, poczytać informacje o wykładowcach, sprawdzić, czy jednostka ma uprawnienia do prowadzenia kursów.

Rodzice powinni mieć możliwość kontaktu z wykładowcami. Ważne są używane technologie, łatwość obsługi i przyjazna dla dzieci platforma szkoleniowa. Kursy online dla dzieci i młodzieży to szansa na rozwój, zdobycie nowych umiejętności, przygotowanie się do wyjścia na rynek pracy. Zajęcia przez internet nie są pozbawione wad, ale mają wiele plusów, dlatego warto zwrócić na nie uwagę.

Są świetną opcją dla dzieci, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w zajęciach stacjonarnych oraz dla wszystkich, którzy wolą naukę w domu, za pośrednictwem multimediów. W obecnych czasach dają możliwość kontynuowania nauki, są ciekawą formą spędzania wolnego czasu.

Exit mobile version