Zastosowanie e-learningu

Zastosowanie e-learningu – gdzie można korzystać z nauki online?

Zastosowanie e-learningu w praktyce jest dość szerokie. Sam e-learning kojarzący się ze szkoleniami czy kursami online rozszerza się o inne formy jego wykorzystania. E-learning to forma nauki, która od kilku lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W ostatnim roku, w związku z zagrożeniem epidemiologicznym i potrzebą ograniczenia kontaktów międzyludzkich, zdalna nauka dodatkowo zyskała na popularności.

Eksperci szacują, że ta forma nauczania będzie się szybko rozwijać i obejmie coraz większe obszary. Zastosowanie e-learningu jest ogromne, wykorzystywane jest zarówno w edukacji dzieci i młodzieży (pisaliśmy m.in. kursy online dla dzieci i młodzieży), w szkolnictwie wyższym oraz przez firmy szkoleniowe, w kursach zawodowych, językowych czy samodoskonalących. Aby dokładnie poznać zalety tej formy nauczania, warto dowiedzieć się, jak wygląda i na czym dokładnie polega zdalna nauka online.

Zastosowanie e-learningu
Zastosowanie e-learningu

Początki e-learningu – zastosowanie e-learningu dawniej i dziś

Przekazanie wiedzy może odbywać się na różne sposoby. Najczęściej wybierany jest kontakt osobisty, słuchanie wykładów, naśladowanie nauczyciela, wykonywanie ćwiczeń i doświadczeń pod jego kierunkiem. Wraz z rozwojem cywilizacji nauka zaczęła odbywać się również drogą korespondencyjną. Nauczyciele wysyłali uczniom wykłady i karty pracy, a ci byli zobowiązani przyswoić wiedzę i odesłać wykonane zadania.

Pisaliśmy m.in. Najpopularniejsze kursy online

Nauka za pośrednictwem poczty pozwoliła na kształcenie osobom, które z racji miejsca zamieszkania czy trudnej sytuacji finansowej, nie mogły uczyć się w szkołach. Z czasem pojawiły się nowe rozwiązania technologiczne, tj. druk, poczta elektroniczna, czat, vide rozmowy, a to pozwoliło na swobodne przekazywanie informacji, urozmaiciło proces nauczania i dało początek dla e-learningu.

Pojęcie to oznacza nauczanie na odległość, z wykorzystaniem technik komputerowych i mediów elektronicznych. Zastosowanie e-learningu przyczyniło się do rozpowszechnienia edukacji, umożliwiło naukę wszystkim, niezależnie do miejsca zamieszkania.

Zastosowanie e-learningu
Zastosowanie e-learningu

Pisaliśmy m.in. Kursy zawodowe online – czy warto z nich korzystać?

Zdalna nauka wykorzystywana jest obecnie w szkołach, firmach, do szkolenia pracowników, przez osoby prywatne, które chcą się dokształcić lub przebranżowić oraz w szkolnictwie wyższym, gdzie często nauka stacjonarna łączona jest z metodami tradycyjnymi. 

Jak wygląda zdalne nauczanie?

Zasadniczą różnicą między stacjonarnym a zdalnym nauczaniem jest to, że w tej drugiej formie zajęcia nie odbywają się na sali wykładowej, a w dowolnie wybranym miejscu, przed ekranem komputera. Zarówno uczniowie, jak i wykładowcy nie są uzależnienie od miejsca, mogą przebywać w domu, kawiarni czy odległym zakątku świata.

W trakcie nauki na odległość wykorzystywane są nowoczesne media elektroniczne, tj. internet, telewizja interaktywna, przekazy satelitarne oraz CD-ROMy. Warunkiem udziału w zajęciach jest dostęp do komputera, telefonu lub tabletu z dostępem do internetu. Dużym ułatwieniem jest zestaw słuchawkowy, głośniki oraz mikrofon, ale i bez tego można brać udział w kursach.

Dla uatrakcyjnienia nauki wykładowcy stosują różne rozwiązania, pomagające przyswoić wiedzę. Wykłady uzupełniane są filmami, pokazami slajdów, animacjami itp. Nauka jest przyjemna, ale odbywa się bez bezpośredniej obecności nauczyciela, dlatego wymaga dużej motywacji i samodzielności (pisaliśmy m.in. kursy samodoskonalenia online).

Zastosowanie e-learningu
Zastosowanie e-learningu

Zastosowanie e-learningu – dostępne formy zdalnych szkoleń

Osoby, które zdecydują się na e-learning, mają do dyspozycji szkolenia o różnej tematyce, zarówno zawodowe, hobbystyczne, jak i podnoszące kompetencje miękkie czy samodoskonalące. W zależności od własnych upodobań można wybrać zdalne kursy grupowe lub zajęcia indywidualne, odbywające się online, ale sam na sam z nauczycielem. Są dwa główne typu szkoleń, różniące się czasem, w którym się odbywają. Są to:

  • Szkolenia asynchroniczne, które zostały wcześniej nagrane i przygotowane do odtworzenia. Kursanci muszą wykupić dostęp do materiałów, ewentualnie wybrać szkolenie darmowe i samodzielnie, według własnych możliwości uczyć się i wykonywać ćwiczenia. Dużą zaletą tej formy nauczania jest to, że nie ma presji grupy, każdy może uczyć się swoim tempem, w razie potrzeby wielokrotnie powtarzać materiał. Kursy asynchroniczne wymagają dużego samozaparcia i umiejętności nauki bez kontroli.
  • Szkolenia synchroniczne, czyli takie, które odbywają się w czasie rzeczywistym. Nie są wcześniej nagrywane, nauczyciel o wyznaczanym wcześniej czasie łączy się z kursantami i omawia zagadnienia szkolenia. Ta forma najbardziej przypomina tradycyjne nauczanie. Mimo że wykładowca i uczniowie nie siedzą obok siebie, a przed komputerami, to mogą ze sobą rozmawiać, pisać na czacie, wspólnie rozwiązywać pojawiające się problemy.
  • Dzięki wspólnej nauce i pracy całego zespołu motywacja jest większa, można prowadzić burze mózgów i szybciej znajdywać rozwiązania. W trakcie zajęć online odbywają się przerwy, możliwe są indywidualne konsultacje z trenerami, na których można prosić o wyjaśnienie trudnych tematów.
Zastosowanie e-learningu
Zastosowanie e-learningu

Korzyści płynące z zastosowania e-learningu

Obecnie funkcjonowanie całego świata opiera się na nowoczesnych technologiach. Większość spraw można załatwić w domu, za pomocą internetu. Zakupy online, zdalne umówienie wizyty u lekarza czy załatwienie sprawy przez e-urząd to codzienność, z którą niemal każdy ma styczność. Większość osób jest zadowolona z takiego stanu rzeczy, ponieważ możliwości, jakie daje internet, pozwalają zaoszczędzić czas.

Pisaliśmy m.in. Czego można się nauczyć na kursach online?

Podobnie jest z nauką. Nie każdy ma czas i możliwości, aby chodzić do placówki edukacyjnej, ale chce się kształcić i podnosić swoje kwalifikacje. W takim wypadku świetnym rozwiązaniem są właśnie e-kursy, które wychodzą naprzeciw osobom zapracowanym, skarżących się na brak wolnego czasu.

Dzięki zdalnym nauczaniu można pogłębiać kompetencje językowe, uczyć się nowego zawodu, zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrej pracy. Zastosowanie e-learningu jest szerokie i warto je wykorzystać. Osoby, które zdecydowały się na tę formę nauki, wymieniają wiele zalet rozwiązania. Oto niektóre z nich:

  • Szerokie możliwości, jakie daje zdalna nauka. E-nauczanie przeznaczone są dla osób w każdym wieku, o różnym stopniu zaawansowania. W ofercie można znaleźć szkolenia dla ludzi, którzy pierwszy raz spotykają się z danym zagadnieniem oraz dla tych, którzy są już doświadczeni w określonej dziedzinie, ale chcą jeszcze pogłębić wiedzę.
  • Zdalne kursy to świetne rozwiązanie dla firm, które mogą szkolić pracowników w siedzibie firmy, bez potrzeby wyjazdu czy zapraszania trenerów do firmy. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można monitorować postępy, a godziny kursu dopasować do własnych potrzeb. Firmy wybierające taką formę dokształcania, mogą zaoszczędzić pieniądze, a także zadbać o efektywny rozwój załogi.
  • Elastyczny czas nauki – oferta zdalnych kursów jest tak duża, że każdy może dopasować szkolenie dla swojego trybu życia, tak, aby nie kolidowało z nauką, pracą czy domowymi obowiązkami (pisaliśmy m.in. Dlaczego warto korzystać ze szkoleń online).
  • Różnorodność dostępnych materiałów – placówki organizujące zdalne kursy zapewniają uczestnikom różnego typu materiały. Kursanci mają do wyboru pliki pdf., materiały audiowizualne, blogi, prezentacje, itp. Mogą brać udział w dyskusjach, pisać na czasie, zadawać pytania i oczekiwać odpowiedzi.
  • Wygoda i komfort – kursy online pozwalają na naukę w komfortowych warunkach, na własnym fotelu, przy wygodnym biurku. W trakcie zajęć można pić kawę, siedzieć w domowym dresie, a w czasie przerwy wyjść na balkon czy pobawić się z psem. To sprawia, że nauka jest przyjemna i szybciej wchodzi do głowy.
  • Oszczędność pieniędzy – kursy stacjonarne są drogie, dlatego nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. E-szkolenia kosztują dużo mniej, ponieważ odchodzi dużo wydatków, np. wynajęcie sali, opłacenia zakwaterowania i wyżywienia wykładowców itp. Kursanci również nie muszą wydawać pieniędzy na dojazdy, mogą uczyć się we własnym domu. To pozwala zaoszczędzić sporą sumę, którą można przeznaczyć na dalszy rozwój.
  • Łatwość obsługi – zdalne kursy zawodowe są bardzo proste w obsłudze, nie wymagają specjalistycznej wiedzy. Jedyne, co trzeba zrobić, to zalogować się na stronę wybranej placówki, wpisać login i dalej postępować według wskazówek, pojawiających się na monitorze. Z obsługą poradzą sobie wszyscy, nawet osoby, które na co dzień nie korzystają z komputerów. W razie problemów można liczyć na pomoc administratorów, którzy czuwają nad prawidłowym przebiegiem szkolenia.
  • Łatwy dostęp – e-learning dostępny jest dla wszystkich, którzy chcą się uczyć. Przeszkodą nie jest stan zdrowia, brak pieniędzy, mieszkanie w małym miasteczku. Internet ma ogólny zasięg, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby osoba mieszkająca w Ustce uczyła się na kursie organizowanym przez specjalistę z Warszawy, Krakowa czy Londynu.
  • Możliwość otrzymania zaświadczenia i certyfikatu MEN, które są preferowane przez wielu pracodawców. Wiele firm szkoleniowych nie umieszcza informacji, w jakiej formie odbyło się szkolenie. Poza tym kursy online są tak samo cenione, jak szkolenia stacjonarne.
Zastosowanie e-learningu
Zastosowanie e-learningu

Jakie słabe strony ma e-learning?

Zdalne nauczanie, mimo że bardzo lubiane, nie jest idealną opcją dla każdego. Są osoby, które do nauki potrzebują bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, zajęć twarzą w twarz, bez pośrednictwa nauczyciela. Dla takich osób pozostają zajęcia stacjonarne lub forma mieszana, gdzie wykłady mogą odbywać się zdalnie, a część praktyczna stacjonarnie.

Minusem zdalnej nauki mogą być również problemy z koncentracją. W domu ciężko się skupić, jest wiele czynników, które odciągają uwagę. Mogą przeszkadzać dzieci, domowe zwierzęta, a myśli zaprzątać domowe obowiązki. Wiele osób nie ma sprzętu, który umożliwiałby naukę. W trakcie zajęć mogą również wystąpić problemy z połączeniem, które skutecznie uniemożliwią udział w lekcjach.

Mimo wymienionych niedogodności e-nauczanie jest wygodną i skuteczną formą zdobywania wiedzy (pisaliśmy m.in. Wady i zalety szkoleń online).

Zastosowanie e-learningu w rozwoju pracowników

Rozwój zawodowy jest niezbędny w dzisiejszych czasach. Pracodawcy wymagają, aby pracownicy na bieżąco aktualizowali swoją wiedzą, zdobywali nowe kwalifikacje, byli w stanie wykonywać inne obowiązki niż tylko te, których nauczyli się w szkole. Nie można stać w miejscu, bo na miejsce osób, które nie chcą się rozwijać, jest wiele innych chętnych.

Dla osób, które chcą być atrakcyjne dla pracodawców, przewidziane są zawodowe kursy zdalne. Zastosowanie e-learningu w rozwoju zawodowym jest bardzo wygodne, pozwala na zdobywanie wiedzy w dowolnym czasie, bez ponoszenia wysokich kosztów. Na rynku można znaleźć wiele szkoleń, które pozwalają nie tylko uaktualnić wiedzę, ale również zdobyć nowe kwalifikacje, całkowicie się przebranżowić czy awansować i zdobyć wyższe, lepiej płatne stanowisko.

Dużym zainteresowaniem cieszą się zdalne kursy dla pracowników biurowych, sekretarek, recepcjonistek, osób pracujących jako specjaliści ds. kadr, HR czy księgowych (pisaliśmy m.in. Jak skutecznie rekrutować pracowników na naszym drugim blogu tutaj: https://spd2.pl/jak-skutecznie-rekrutowac-pracownikow/).

Wymienione zawody są ciekawe, praca, mimo że trudna, przynosi wiele satysfakcji. Na zdalnych kursach można nauczyć się prowadzenia biura, przygotowania raportów i pism, obsługi interesantów, współpracy z urzędami, archiwizacji dokumentów. Omawiane są obowiązujące przepisy, przyszli kadrowi poznają Kodeks Pracy, przepisy BHP, rozporządzenie o ochronie danych osobowych, uczą się jak zatrudniać nowych pracowników, prowadzić ewidencje, akta osobowe itp.

Zastosowanie e-learningu
Zastosowanie e-learningu

Osoby, które chcą zajmować się rekrutacją i miękkim HR, poznają zasady weryfikacji dokumentów aplikacyjnych, wstępnej selekcji kandydatów, prowadzenia rozmów, wybierania najbardziej przydatnych dla firmy kandydatów. Przyszli księgowi na zdalnych kursach poznają lub uaktualniają wiedzę z zakresu rachunkowości, finansów, poznają obowiązujące przepisy, obowiązki ewidencyjne przedsiębiorców, zasady sporządzania sprawozdań finansowych i wiele innych tematów.

Dla wszystkich osób, które pracują w biurach, przeznaczone są szkolenia online z RODO. Na szkoleniach przez internet można dowiedzieć się, jakie dane są uważane na wrażliwe, jakie obowiązki spoczywają na osobach, które mają dostęp do danych osobowych, jak prawidłowo i bezpiecznie prowadzić dokumentacje.

Szkolenia z kompetencji miękkich

Kursy online pozwalają również zadbać o kompetencje miękkie, które są coraz bardziej cenione przez pracodawców. Obecnie nie tylko wiedza jest ważna, tak samo liczy się kreatywność, zdolność logicznego myślenia, dobre zdolności komunikacyjne, umiejętność organizacji pracy własnej itp. Niektóre osoby rodzą się z wymienionymi cechami, inne wymagają, ale je poprawić.

Na zdalnych kursach można nauczyć się pracy w zespole, efektownego rozwiązywania problemów. Uczestnicy rozwijają takie umiejętności jak: komunikacja interpersonalna, asertywność, motywacja, radzenie sobie ze stresem, zarządzanie czasem, rozwiązywanie konfliktów, poznają metody negocjacji i mediacji. Jest wiele tematów, które można wybrać. Każda osoba może doskonalić te kompetencje, które wymagają poprawy.

Po ukończeniu zdalnego kursu z kompetencji miękkich można zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy i znaleźć atrakcyjne zatrudnienie. Z tego typu szkoleń mogą korzystać wszyscy, niezależnie od wieku czy wykształcenia. Są również kursy przeznaczone dla określonych grup zawodowych, np. handlowców czy menadżerów, które doskonalą umiejętności niezbędne do pracy na danym stanowisku.

Zastosowanie e-learningu w rozwoju osobistym

E-learning to również możliwość rozwoju osobistego i samodoskonalenia. Samodoskonalenie to długi proces, który pomaga poprawić własną samoocenę, uczy podejmowania inicjatywy, niepoddawania się manipulacjom, dodaje odwagi do robienia nowych rzeczy. Zdalne kursy pomagają doskonalić się w wielu dziedzinach, w sferze psychicznej, fizycznej i zawodowej.

Kursy samodoskonalenia online pomagają rozpoznać rzeczy, w których jest się dobrym i które sprawiają satysfakcję. Pozwalają zmienić życie na lepsze i kształtują osobowość. Trenerzy prowadzący zdalne kursy pomagają poznać swoje mocne i słabe strony, pomagają uporać się z lękiem, umożliwiają poznanie własnego potencjału, uczą, jak radzić sobie ze stresem.

Zastosowanie e-learningu
Zastosowanie e-learningu

Wiele osób, które ukończyło zdalne kursy samodoskonalenia, zdecydowało się podjąć odważny krok, np. zmienić pracę, wyjechać z kraju, a dzięki temu jakość życia stała się wyraźnie lepsza.  Dzięki szerokiemu zastosowaniu e-learningu zdobywanie wiedzy stało się łatwiejsze i bardziej dostępne. Dziś każdy jest zabiegany, ma mało czasu na własny rozwój, dlatego kursy online są idealnym rozwiązaniem.

Przygotowują do pracy w różnych zawodach, doskonalą cechy charakteru, pozwalają zadbać o rozwój osobisty. Ze zdalnej nauki można korzystać niemal w każdej dziedzinie nauki. Nawet tak, gdzie wymagane są ćwiczenia i praca na żywym organizmie, można połączyć nauczanie zdalne ze stacjonarnym.

Należy pamiętać, że dużą rolę w internetowym nauczaniu odgrywa własna determinacja, motywacja i samodzielność, ale coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że bez rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji, nie można liczyć na sukces i dostatnie życie. Oczywiście ważna jest również dobra placówka edukacyjna, zatrudniającą doświadczoną kadrę, znająca tajniki nauczania na odległość.

Dzięki połączeniu tych wszystkich czynników tzn. dobrego kursu online, doświadczonych wykładowców, szkoły z dobrym zapleczem technologicznym oraz chęci do nauki i dużej motywacji, można osiągnąć sukces w każdej dziedzinie życia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *