Szkolenia z kompetencji miękkich – przykłady i omówienie

Szkolenia z kompetencji miękkich nie dotyczą specjalistycznej wiedzy, ale są tak samo ważne, jak szkolenia z kompetencji twardych. Tego typu kursy nastawione są zwykle nastawione na rozwój indywidualnych cech oraz umiejętności pracowników. W trakcie kursu z kompetencji miękkich pracuje się nad wrodzonymi cechami osób, aby ułatwić im komunikację interpersonalną oraz pracę.

Szkolenia z kompetencji miękkich

Aby zdecydować i dowiedzieć się, czy warto korzystać z tego typu szkoleń, warto wcześniej zapoznać się z pojęciem kompetencji miękkich.

Czym są kompetencje miękkie?

Bardzo łatwo można podsumować umiejętności twarde w CV albo odpowiadając na pytania osoby rekrutującej (pisaliśmy na naszym innym blogu: Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej). Są to rzeczy, których potencjalny pracownik się nauczyć w pracy, w szkole czy na uczelni. Przykładem może być znajomość konkretnego oprogramowania, języka obcego (pisaliśmy m.in. Nauka języków obcych online) czy szybkie pisanie na klawiaturze.

Szkolenia z kompetencji miękkich
Szkolenia z kompetencji miękkich

Trudniej zdefiniować jest i przedstawić kompetencje miękkie, które często określane są jako interpersonalne albo międzyludzkie. Dotyczą one osobowości konkretniej osoby oraz tego, w jaki sposób zachowuje się względem innych ludzi. Przykłady kompetencji miękkich to m.in.:

  • Cierpliwość,
  • Empatia,
  • Umiejętność rozwiązywania problemów,
  • Zarządzanie czasem,
  • Komunikacja.

Rozwój kompetencji miękkich – czy kompetencje miękkie są ważne dla pracodawców?

Kompetencjom miękkim często łatwo jest przypisać mniejsze znaczenie, niż twardym. W końcu każdy może powiedzieć, że świetnie radzi sobie w zespole – o wiele mniej osób jest w stanie zbudować stronę internetową od podstaw.

Jednak warto pomyśleć o tym w inny sposób. Większość osób, aplikujących na dane stanowisko, dysponować będzie podstawowymi umiejętnościami twardymi, aby odpowiednio wykonywać pracę. Jeśli trzeba, można te kompetencje uzupełnić (pisaliśmy m.in. Szkolenia dla pracowników biurowych).

Kandydaci, którzy mają niezbędne umiejętności miękkie i którzy świetnie pasują do kultury organizacji, nie są łatwi znalezienia. Zatem w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej umiejętności miękkie mogą być prawdziwą kartą przetargową. Wbrew pozorom są bardzo cenione przez pracodawców, gdyż prezentują umiejętność świetnego dopasowania do się nowego środowiska pracy, a także skutecznej współpracy z nowymi kolegami z pracy.

Z tego względu szkolenie z kompetencji miękkich to bez wątpienia dobry sposób na podniesienie swoich kwalifikacji (pisaliśmy m.in. Szkolenia podnoszące kwalifikacje).

Które kompetencje miękkie są najbardziej wartościowe?

Oczywiście to, jakie umiejętności miękkie będą w cenie, uzależnione jest od konkretnego pracodawcy. Okazuje się jednak, że niektóre kompetencje są bardziej cenione od innych. Najbardziej pożądane z nich to:

  • Umiejętność rozwiązywania problemów,
  • Zarządzanie czasem,
  • Umiejętność przystosowania się.

Ponadto, badanie wykazało, że większość specjalistów do spraw rekrutacji uważa, że umiejętności miękkie są bardziej potrzebne na wyższych stanowiskach, niż asystenckich.

Szkolenia z kompetencji miękkich
Szkolenia z kompetencji miękkich

W jaki sposób zaprezentować kwalifikacje miękkie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Kwalifikacje twarde są bardzo proste do zaprezentowania, jednak problem może pojawić się w przypadku kwalifikacji miękkich. Warto poza wymienieniem umiejętności miękkich, poprzeć je dowodami, czyli przedstawić konkretne sytuacje życiowe – momenty, w których jasno udowodnione zostało posiadanie danej umiejętności (pisaliśmy również: Kursy zawodowe przez internet).

Lista kompetencji miękkich

Szkolenia miękkie w przeważającej mierze dotyczą rozwijania indywidualnych kompetencji osób szkolonych i mają na celu danej zdolności, np. skutecznej komunikacji, radzenia sobie ze stresem, pracy w zespole (sprawdź także: Zasady skutecznej komunikacji interpersonalnej). Lista niezbędnych kompetencji i umiejętności miękkich jest naprawdę długa, dlatego też nic dziwnego, że kursy i szkolenia umiejętności miękkich cieszą się tak dużą popularnością.

Sprawdź także: Kompetencje pracownicze

Najpopularniejsze umiejętności miękkie to:

  • odporność na stres,
  • szczerość i asertywność,
  • wysokie umiejętności komunikacyjne,
  • kreatywność,
  • umiejętność pracy w zespole,
  • umiejętność rozwiązywania konfliktów,
  • samodyscyplina,
  • wysoka motywacja,
  • życzliwość i wysoka kultura osobista,
  • inteligencja emocjonalna,
  • potrzeba doskonalenia się i rozwijania,
  • umiejętność argumentacji.

Tak naprawdę kompetencji miękkich jest o wiele więcej, jednak niełatwo jest je wszystkie wymienić.

Czym są szkolenia z kompetencji miękkich?

Kursy z umiejętności miękkich nie obejmują specjalistycznej wiedzy czy też kompetencji twardych, a koncentrują się na rozwoju indywidualnych umiejętności osób szkolonych. Celem ich jest podniesienie osobistych kompetencji (pisaliśmy m.in. Szkolenia z rozwoju osobistego), a także interpersonalnych, w takim zakresie jak komunikacja interpersonalna, umiejętność pracy w zespole czy też zarządzanie własnym czasem pracy (pisaliśmy na naszym innym blogu: Zarządzanie czasem w pracy).

Szkolenia z kompetencji miękkich
Szkolenia z kompetencji miękkich

Szkolenia z kompetencji miękkich, rozwijają tego typu umiejętności. Ich charakterystyczną cechą jest to, że mierzy się je w kategoriach skali. Umiejętności miękkie są uniwersalne i można korzystać z nich bez względu na miejsce zamieszkania czy zatrudnienia, ponieważ przydają się na każdym stanowisku.

Pisaliśmy niedawno również: Kurs kadrowy online

Szkolenia z kompetencji miękkich – przykładowe tematy szkoleń

Kursy z kompetencji miękkich mogą obejmować różne tematy, jednak poniżej znajduje się lista tych, które najczęściej są wybierane.

Zarządzanie czasem i organizacja pracy

Wbrew pozorom właściwe zarządzanie czasem nie prostym zadaniem. Ogrom obowiązków, nieustannie rosnąca lista zadań do wykonania, a także związany z tym stres, mogą być źródłem wielu problemów. Z tego względu każdy powinien potrafić rozdzielić rzeczy ważne, a także te, które mogą zostać odłożone na później. Jednak nie każdy człowiek potrafi właściwie zarządzać swoim czasem, co często związane jest z frustracją.

Czytaj także: Szkolenia dla HR online

Szkolenia z kompetencji miękkich mogą zapobiec przykrym efektom tego typu sytuacji. Dzięki nabyciu umiejętności planowania, można rozwinąć się nie tylko na polu zawodowym (pisaliśmy m.in. Samodoskonalenie). Dzięki dobrze rozplanowanym zajęciom, można mieć więcej czasu na przyjemności i spotkania z przyjaciółmi.

Kreatywne myślenie i rozwiązywanie problemów

Kreatywność jest cechą, którą można rozwijać. Są osoby, które od najmłodszych lat były kreatywne, a ich pomysły cieszyły się uznaniem. Jednak to są pojedyncze przypadki. Tak naprawdę każdy na swój sposób jest kreatywny, jednak nie jest w stanie wykorzystać tej umiejętności w 100%.

Czytaj także: Kursy z certyfikatem MEN

Może być to także spowodowane stresem, który związany jest ze strachem przed opiniami, które będą dotyczyć pomysłów. Kursy z zakresu twórczego myślenia mogą pomóc takim osobom otworzyć się na oryginalne pomysły i rozwiązania, a także dzielenie się nimi.

Szkolenia z kompetencji miękkich
Szkolenia z kompetencji miękkich

Podejmowanie decyzji oraz zarządzanie zmianą w organizacji

Ważny aspektem posiadania i prowadzenia przedsiębiorstwa, jest podejmowanie odpowiednich decyzji. Każda ważna decyzja, która dotyczy podjęcia współpracy czy kontraktu, związana jest z pewnym ryzykiem. Jednak nie warto go unikać. Bezpieczne podejmowanie decyzji nie zawsze jest dobrym pomysłem, ponieważ często nie przynoszą oczekiwanych rezultatów i zazwyczaj nie sprawiają, że przedsiębiorstwo wyróżni się na tle konkurencji (pisaliśmy m.in. Kurs menadżerski online).

Brak podjęcia jakiejś decyzji również jest decyzją. Umiejętność właściwego zarządzania ryzykiem oraz podejmowania odpowiednich decyzji jest konieczna do tego, aby przedsiębiorstwo odnosiło sukces. Zatem warto zainteresować się kursami z tego zakresu, gdyż mogą one być pomocne w podjęciu ważnych decyzji, które dotyczą firmy (pisaliśmy m.in. Jaki kurs warto zrobić).

Komunikacja interpersonalna oraz praca w zespole

Dobra komunikacja oraz przyjazna atmosfera w zespole jest podstawą skutecznej pracy. Jeżeli pomiędzy pracownikami są pewne nieporozumienia, ich praca jest gorsza i mniej wydajna. Praca zespołowa zwykle przynosi firmie więcej korzyści, niż indywidualna. Pomysł jednego pracownika może okazać się przydatny dopiero wtedy, kiedy zostanie uzupełniony o koncepcje drugiego pracownika. Dzięki temu można stworzyć świetne pomysł na rozwój przedsiębiorstwa. Jednak nie każdy pracownik umie swobodnie dzielić się pomysłami, szczególnie w dużej grupie.

Z tego względu tak ważne są szkolenia z kompetencji miękkich w tej materii, które pomogą w osiągnięciu dobrej komunikacji pomiędzy członkami zespołu, a także wzmocnią komunikację interpersonalną pomiędzy poszczególnymi pracownikami (pisaliśmy również: Szkolenia z umiejętności miękkich).

Rozwiązanie konfliktów

Pracownicy, stanowiący część zespołu i tworzący coś wspólnie, nie będą się zawsze ze sobą zgadzać. Dwa różne charaktery albo dwie różne koncepcje niejednokrotnie mogą być sporym problemem. Z tego względu warto wcześniej zadbać o to, żeby w tego typu sytuacjach każdy pracownik potrafił właściwie się zachować. Szkolenia z kompetencji miękkich, które dotyczą rozwiązania konfliktów, ale dzięki niemu można także poznać strategie radzenia sobie z nieporozumieniami.

Szkolenia z kompetencji miękkich
Szkolenia z kompetencji miękkich

Szkolenie na stanowisko managera

Jeśli chodzi o kursy z kompetencji miękkich, to ich duża część skierowana jest do osób, które pracują na stanowisku managera. Obejmują one takie zagadnienia, jak rozwijanie umiejętności, które związane są z budowaniem zespołów. Manager jest osobą, która odpowiedzialna jest zwykle za dużą grupę ludzi, dlatego też powinna posiadać duże zdolności w zakresie emocjonalnej inteligencji, jak i z obszaru zarządzania ludźmi.

Najlepiej byłoby, gdyby potrafiła zapanować nad stresem. Nie powinna mieć również żadnych problemów z wystąpieniami publicznymi. Tego typu osoba powinna być swego rodzaju przywódcą, jednak odnosząc się do innych z sympatią i szacunkiem.

Szkolenia skierowane do handlowców

Osoby, pracujące na co dzień w sprzedaży, także powinny mieć określone umiejętności. To bardzo ważne, gdyż to one mają najczęstszych kontakt z klientem i dzięki temu reprezentują firmę, w której pracują. Z tego względu handlowiec powinien dobrze znać wszelkie metody i techniki sprzedaży, a także umieć prowadzić negocjacje biznesowe.

Pisaliśmy niedawno również: Kursy online za darmo

Jednak podstawą jest właściwa obsługa i relacje z klientami. Osoba, chcąca nawiązać współpracę z danym przedsiębiorstwem, powinna darzyć przedstawiciela handlowego pełnym zaufaniem. O tym, w jaki sposób sprawić, aby klient czuł się zawsze dobrze, a także przekonać go do danej usługi albo produktu, można właśnie dowiedzieć się, uczestnicząc w kursie z kompetencji miękkich

Czy warto inwestować w kursy kompetencji miękkich?

Każdy ma różne, mniej albo bardziej rozwinięte miękkie kompetencje. Zależnie od charakteru, temperamentu oraz zdobytego doświadczenia, mogą one być na różnym poziomie. Dla jednych wystąpienia publiczne czy negocjacje nie są żadnym problemem. Szkolenia z kompetencji miękkich z odpowiednio dostosowanego zakresu mogą pomóc każdemu rozwinąć wybrane umiejętności, które z pewnością przydadzą się mu nie tylko w pracy, ale również w życiu (pisaliśmy również: Kursy i szkolenia zawodowe).

Osoby, które prowadzą przedsiębiorstwa, na pewno niejednokrotnie zastanawiali się, czy warto organizować kursy z kompetencji miękkich dla swoich pracowników (pisaliśmy m.in. Najpopularniejsze szkolenia dla pracowników). Bez względu na rodzaj prowadzonej działalności, szkolenia z zakresu kompetencji miękkich mogą okazać się bardzo przydatne i przynieść długofalowe korzyści. Pracownik, który posiada wysokorozwinięte umiejętności interpersonalne, jest w stanie o wiele szybciej przekonać do siebie klientów, a w szczególności do produktu, który oferowany jest przez firmę. 

Pisaliśmy również: Kurs maturalny online

Szkolenia z kompetencji miękkich
Szkolenia z kompetencji miękkich

Szkolenie z kompetencji miękkich – najważniejsze cechy lidera

Na czym należy się skupić, aby stać się liderem? Lista kluczowych kompetencji miękkich, które rozwijają określone nawyki:

  • Proaktywność – chodzi o poczucie odpowiedzialności osobistej oraz opanowanie, przedsiębiorczość, odporność na stres, podejmowanie inicjatywy, zdolność adaptacji,
  • Zaczynanie z wizją końca – w tym przypadku chodzi o determinację, zaangażowanie, orientację na efekt oraz planowanie i przywództwo,
  • Robienie w pierwszej kolejności rzeczy najważniejszych – samodyscyplina, spójność, ustalanie priorytetów, a także zarządzanie czasem,
  • Pozytywne myślenie – warto dążyć do wzajemnych korzyści, myśleć o dostatku, poczuciu sprawiedliwości oraz umiejętnie rozwiązywać problemy,
  • Zrozumienie – chodzi o empatię, efektywną komunikację oraz wzajemny szacunek, przystępność, inteligencja emocjonalna,
  • Twórz synergię – kreatywność, innowacja, takie samo traktowanie, budowanie zespołu oraz zarządzanie talentami.

Poza tym, ważne jest ciągłe doskonalenie się, samoświadomość, a także zachowanie równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym.

W jaki sposób szkolenia z kompetencji miękkich mogą przynieść korzyści każdej firmie w organizacji?

Umiejętności takie jak rozwiązywanie konfliktów czy komunikacja, są podstawą niemalże każdego aspektu działalności w organizacji. Miękkie umiejętności mają ważne znaczenie dla pozyskiwania klientów oraz poprawy ogólnej obsługi klienta. Szkolenie z zakresu miękkich kompetencji ułatwia także budowanie zespołu. Dlatego też dział HR powinien systematycznie organizować szkolenia, z obszaru umiejętności miękkich. Najważniejszym korzyści, jakie niosą ze sobą tego typu kursy to:

  • Ulepszenie obsługi klienta – to najbardziej oczywista korzyść kursu, ponieważ umiejętności miękkie bardzo wpływają na jakość obsługi klientów. Pracownicy firmy będą skuteczniej słuchać i dzięki temu będą w stanie lepiej określać potrzeby klientów, identyfikować konflikty i problemy oraz rozwiązywać je. Mogą także mieć więcej empatii i współczucia względem innych pracowników,
  • Zwiększanie sprzedaży – kursy z kompetencji miękkich mogą przynieść korzyści zespołowi w trakcie negocjacji sprzedażowych. Swoje kompetencje pracownicy mogą wykorzystać w celu nawiązywania kontaktu z klientem na osobistym poziomie, jednak nie naruszając żadnych granic zawodowych. Klienci firmy z pewnością to docenią. W momencie, kiedy pracownicy poświęcą dodatkowy czas na to, aby omówić problemy klientów, a także znajdują właściwe rozwiązania, sprzedaż może zakończyć się sukcesem,
  • Poprawa retencji pracowników – firma może zatrzymać więcej talentów, gdyż właściciele zainwestowali w ich rozwój zawodowy, a to procentuje. W ten sposób można ograniczyć potrzebę zatrudniania oraz szkolenia zastępujących pracowników, tym samym zmniejszając organizacyjne koszty.

Przykłady kompetencji miękkich, które są w stanie poprawić wydajność pracowników

Poniżej znajduje się lista korzyści, które płyną ze szkolenia z zakresu kompetencji miękkich. Zatem na jakie umiejętności warto zwrócić uwagę, aby poprawić wydajność przedsiębiorstwa?

Szkolenia z kompetencji miękkich
Szkolenia z kompetencji miękkich

Przywództwo

Przywództwo jest umiejętnością miękką, która pozwala osobom na kierowanie innymi w trakcie pracy i wypełniania określonych celów zawodowych. Kompetencje, które składają się na tą umiejętność to:

  • Bezinteresowność,
  • Empatia,
  • Zarządzanie projektami,
  • Pokora,
  • Umiejętność słuchania,
  • Wszechstronność,
  • Zaufanie,
  • Hojność.

Dlaczego warto szkolić pracowników z tej umiejętności? Dzięki zwiększaniu kompetencji przywódczych, pracownicy będą w stanie lepiej delegować zadania, a także przyjmować konstruktywne opinie. Co więcej, będą w stanie wziąć odpowiedzialność za efekty, a także motywować siebie oraz innych do osiągania celów zawodowych i biznesowych.

Komunikacja

Kompetencje komunikacyjne mogą być ustne albo pisemne o ułatwiać efektywną ekspresję w pracy (pisaliśmy również: Szkolenie dla sekretarek). Ważne cechy, które składają się na tę umiejętność to:

  • Pewność siebie,
  • Empatia,
  • Szacunek,
  • Komunikacja pisemna,
  • Życzliwość,
  • Konstruktywna krytyka.

Dlaczego warto przeprowadzić szkolenie z kompetencji miękkich właśnie z tego zakresu? Dzięki temu pracownicy będą mogli bardziej skutecznie komunikować się ze sobą, ale także z klientami, co jest korzyścią dla obydwu stron. Przez rozwój umiejętności komunikacyjnych, będą w stanie skuteczniej się wyrażać, być bardziej aktywni, uważnie słuchać, a także osiągać lepsze wyniki w trakcie trudnych rozmów.

Szkolenia z kompetencji miękkich
Szkolenia z kompetencji miękkich

Praca zespołowa

Umiejętność pracy w zespole umożliwia pracownikom właściwie działać w grupowym środowisku. Ważne cechy, które składają się na tę kompetencję to:

  • Koordynacja,
  • Współpraca,
  • Delegowanie,
  • Aktywne słuchanie,
  • Negocjacja,
  • Mediacja.

Ta kompetencja miękka wspiera relacje z pracownikami oraz pozwala im na bardziej efektywną pracę zespołową. Dzięki temu można wspólnie osiągać cele firmy.

Pisaliśmy również: Jak nauczyć się angielskiego przez internet

Zarządzanie czasem

Umiejętność zarządzania czasem świadczy o tym, że osoba potrafi mądrze wykorzystać czas pracy. Warto ustalać harmonogram w zgodzie z potrzebami, a także rozsądnie przydzielać czas na wykonania różnych zadań. Cechy, które składają się na tę kompetencję to:

  • Przedsiębiorczość,
  • Umiejętność planowania,
  • Skupienie,
  • Umiejętność zarządzania stresem,
  • Umiejętność radzenia sobie w ciężkich sytuacjach.

Dlaczego potrzebne jest szkolenie z kompetencji miękkich w tym obszarze? Umiejętność zarządzania czasem pozwala pracownikom skuteczniej osiągać cele w organizacji. Ten proces poprawia wydajność oraz produktywność firmy.

Rozwiązywanie problemów

Umiejętność ta łączy w sobie wykorzystanie kreatywnego oraz analitycznego myślenia w celu znalezienia właściwych rozwiązań. Podstawowe kompetencje oraz cechy, które składają się na tą umiejętność to: 

  • Logiczne rozumowanie,
  • Wytrwałość,
  • Obserwacja,
  • Negocjacja,
  • Burza mózgów,
  • Podejmowanie decyzji,
  • Perswazja.
Szkolenia z kompetencji miękkich
Szkolenia z kompetencji miękkich

Co daje szkolenie z umiejętności miękkich z tego zakresu? Pracownicy będą bardziej aktywni w przypadku rozpatrywania problemów, a także potencjalnych przeszkód w wykonywaniu projektów oraz celów. Będą także o wiele lepiej przygotowani do identyfikacji oraz wdrażania konkretnych rozwiązań.

Krytyczne myślenie

To kompetencja, która związana jest z obiektywnym analizą informacji, a także oceniania przeróżnych perspektyw, odkładając emocje oraz osobiste uprzedzenia na bok. Cechy, składające się na tą kompetencję to:

  • Logiczne rozumowanie,
  • Rozwiązywanie problemów,
  • Myślenie kreatywne,
  • Komunikacja,
  • Obserwacja,
  • Współpraca.

Dlaczego ważny jest kurs z kompetencji miękkich właśnie z tego zakresu? Tego typu szkolenie wspiera zdolność pracowników do kreatywnego i oryginalnego myślenia dzięki tego typu umiejętnościom, można rozważyć zalety oraz wady różnorodnych opcji. To przekłada się na duże prawdopodobieństwo osiągnięcia wymaganych efektów przez przedsiębiorstwo.

Najlepsze sposoby na szkolenie pracowników w obszarze miękkich kompetencji

Jest wiele różnych możliwości na dostarczenie pracownikom szkoleń z zakresu miękkich umiejętności. Jeśli chodzi o sposoby na ich przedstawienie, do można skorzystać z poniższych opcji.

Mentoring/Coaching

Po identyfikacji pracownika, który potrzebuje rozwinąć konkretną miękką kompetencję, np. przywództwo, firma może zatrudnić coacha albo mentora. Można także przygotować określony plan szkolenia z kompetencji miękkich z tego obszaru lub innego wymaganego. Tego typu coaching w pracy zwykle oznacza współpracę trenera oraz określonego pracownika w celu wyznaczania celów oraz panowania lepszych wyników.

Działa to w ten sposób, że coach definiuje cele konkretnego pracownika, jego kompetencje oraz mocne strony, ale także te słabe. Przykładowo, pracownik dowiaduje się, że jego metoda komunikacji z nadzorowanymi pracownikami, nie jest wystarczająco dobra. Dlatego też coach tworzy strategię rozwoju dla danego pracownika, zapewniając mu jasną i klarowną ścieżkę szkolenia komunikacyjnych umiejętności. W momencie, gdy pracownik jest na dobrej drodze do wdrożenia i stosowania tej strategii, trener go wspiera, a także dostarcza przydatne informacje.

Szkolenia z kompetencji miękkich
Szkolenia z kompetencji miękkich

Interaktywne warsztaty na żywo

Jeśli firmie zależy na szkoleniu pewnej grupy pracowników w obszarze konkretnych kompetencji miękkich, może zorganizować warsztaty na żywo. Najlepsze szkolenia miękkie dla pracowników mają określony, zorientowany cel na działanie i służą znalezieniu odpowiedzi na kłopoty w konkretnej dziedzinie. Kurs kompetencji miękkich ma zwiększyć ich efektywność pracy.

Założymy, że firmie zależy na nauczeniu pracowników obsługi klienta w zakresie rozwiązania problemów z klientami. Można stworzyć scenariusze do odgrywania ról oraz je odegrać w trakcie szkolenia. Wtedy przełożony może odgrywać rolę niezadowolonego klienta. Natomiast pracownicy będą próbować rozwiązać konflikt. Trener kompetencji miękkich na podstawie ich reakcji, będzie w stanie skorygować i uzupełnić luki w umiejętnościach, a także wskazać odpowiedni kierunek.

Partnerskie uczenie się 

Następny skuteczny, choć prosty sposób na szkolenie kompetencji miękkich to nauka wspólnie z innymi ludźmi. Zgodnie z badaniami, istnieje znaczący związek pomiędzy dobrą atmosferą w pracy, a uczenie się nieformalnym. Warto to wykorzystać, tworząc projekty na niewielką skalę albo procedury robocze, wymagające współpracy pomiędzy pracownikami w organizacji. Można także wybrać społeczne uczenie się przez internet przy pomocy aplikacji społecznościowych albo innych narzędzi.

Przykładowo można stworzyć forum, gdzie pracownicy będą mogli omawiać umiejętności miękkie oraz rozmawiać o tym, w jaki sposób w pełni wykorzystać swój potencjał. Na tego typu forum można poruszać inne tematy i zadawać pytania, a pracownicy mogą dzielić się swoimi historiami. Można założyć, że pracownik miał problem z bardzo trudnym klientem, przez co zirytował się. Może podzielić się tą historią na forum, porozmawiać na ich temat, a także uzyskać przydatne porady.

Szkolenia przez internet

Szkolenia online z kompetencji miękkich mają sens. Pracownicy firm mogą doskonalić swoje umiejętności miękkie w trakcie szkolenia w domu mu albo w innych miejscach na dowolnie wybranych urządzeniach.

Można zdecydować się na gotowe kursy kompetencji miękkich na platformach internetowych, takich jak Learning, Udemy czy LinkedIn. Jednak w jaki sposób sprawdzić, czy pracownicy rzeczywiście nabyli pożądane umiejętności i w jaki sposób je utrwalić? Dobrym sposobem na rozwiązanie tego typu problemów i przeprowadzenie szkolenia online (pisaliśmy m.in. Kurs zdalny z certyfikatem), które obejmuje kompetencje miękkie, jest symulacja dialogu. Sposób ten jest świetny do nauczania kompetencji komunikacji biznesowej, a także innych podobnych.

Symulacja dialogu jest integracją online, która symuluje rzeczywistą rozmowę pracownika z drugą stroną, np. klientem, członkiem personelu, itp. Przypomina odgrywanie ról, które zostały przedstawione przy omawianiu warsztatów na żywo, jednak symulacje są bardziej automatyczne i nie wymagają angażowania się innych osób.

Pisaliśmy również: Jak nauczyć się czegoś na pamięć

Kluczowe jest jednak to, że pomagają innym pracownikom opanować kompetencje komunikacyjne bez ryzyka dotąd, dopóki nie będą gotowi sprawdzić ich na żywo. Co więcej, w pozycji do warsztatów, nie trzeba wysilać się, żeby zgromadzić wszystkich pracowników w jednym miejscu i poświęcać czas na ćwiczenia indywidualne.

Szkolenia z kompetencji miękkich
Szkolenia z kompetencji miękkich

Popularne szkolenia z umiejętności miękkich

Tematyka szkoleń i kursów z umiejętności miękkich jest niezwykle szeroka, a popularne tematy wciąż się zmieniają, razem z zapotrzebowaniem na inne kompetencje społeczne. Najpopularniejsze tematy, jeśli chodzi o szkolenia z zakresu kompetencji miękkich to:

  • Szkolenia interpersonalne, również z komunikacji interpersonalnej, psychologii, skutecznego porozumiewania się oraz inteligencji emocjonalnej,
  • Szkolenia z rozwoju kreatywności oraz myślenia kreatywnego, a także rozwiązania problemów oraz technik, np. design thinking,
  • Szkolenia a zarządzania czasem, czyli ustalanie priorytetów oraz organizacji dnia pracy,
  • Szkolenia z kompetencji miękkich, które dotyczą zarządzania zespołami, począwszy od budowy zespołów, przez kierowanie nimi czy też rozwiązywanie konfliktów i problemów,
  • Szkolenia z motywacji ludzi, udzielania zwrotnej informacji oraz angażowania pracowników,
  • Szkolenia z osobistych umiejętności, czyli radzenia sobie ze stresem, planowania, asertywności,
  • Szkolenia z budowania wizerunku, autoprezentacji, prowadzenia prezentacji, wystąpień publicznych (pisaliśmy m.in. Kursy z social media),
  • Szkolenia z przywództwa, zarządzania zmianą i wszelkiego rodzaju kursy z kompetencji miękkich dla managerów.

Pisaliśmy również: Nauka księgowości krok po kroku

W jaki sposób wybrać szkolenie z kompetencji miękkich?

Kurs umiejętności miękkich, jak każde inne, może lepiej albo gorzej trafiać w potrzeby uczestników. Zatem zanim kursant zdecyduje się na wybrane szkolenie z kompetencji miękkich, warto się zastanowić, czym kierować się przy jego wyborze.

  • Przeanalizowanie własnych potrzeb szkoleniowych – kursant powinien zastanowić się, jakie umiejętności miękkie już posiada, a jakie chciałby rozwinąć. Może w tym pomóc test kompetencji miękkich online, jednak przydatna może być także informacja od przełożonego z miejsca pracy. Dzięki temu można szybko się dowiedzieć się, nad czym warto popracować. Potem można znaleźć program szkolenia czy kurs miękki, który koncentruje się na potrzebnych zagadnieniach,
  • Warto zastanowić się także nad stylem uczenia się – każdy jest inny i ma indywidualne cechy, dlatego też pewne rzeczy przychodzą jednym łatwiej, a drugim trudniej. Bardzo łatwo można znaleźć osobę, które przeczytają określoną partię materiału od razu są gotowe zastosować zdobytą wiedzę w praktyce. Jeśli osoba jest samoukiem, wybór kursu albo szkolenia może być straszyłem w 10. Jeżeli jednak kursant oczekuje ćwiczeń, pracy w zespole, a także możliwości zadawania pytań, powinien zdecydować się na tradycyjny kurs,
  • Porównanie ofert szkoleń miękkich – oferta kursów z tego zakresu jest bardzo szeroka. Można znaleźć tam typowe szkolenia miękkie stacjonarne, jak i kursy z kompetencji miękkich online. Każdy ma zarówno wady, jak i zalety. Warto zatem porównać co najmniej kilka ofert, przed podjęciem decyzji.

Szkolenia z kompetencji miękkich (np. szkolenia miękkie online – pisaliśmy m.in. Kursy szkolenia online) to świetny sposób na polepszenie i rozwinięcie swoich kompetencji i umiejętności, które doceniane są przez coraz większą liczbę pracodawców. Wybór kursów z zakresu umiejętności miękkich jest tak duży, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Warto jedynie zastanowić się nad kilkoma kwestiami, które pozwolą na wybór najlepszego szkolenia.

Szkolenia z umiejętności miękkich

W dzisiejszych czasach rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Kiedyś standardem było spędzenie całej swojej kariery zawodowej u jednego pracodawcy, często nawet na tym samym stanowisku. Natomiast obecnie coraz popularniejsze staje się zmienianie wykonywanej profesji kilka lub nawet kilkanaście razy w ciągu życia.

Coraz więcej osób podejmuje odważne próby testowania swoich sił w zupełnie niespokrewnionych ze sobą branżach – dzisiaj nikogo już nie dziwi była kosmetyczka pracująca jako kadrowa czy były mechanik samochodowy obecnie specjalizujący się w pracach remontowych. W związku z nasilającym się trendem na regularne poszukiwanie nowej pracy warto dbać o rozwój w obszarach, które mogą być wykorzystywane podczas wykonywania wielu różnych zawodów. Szczególnie przydatne wydają się być szkolenia z umiejętności miękkich.

Czym są umiejętności miękkie?

Umiejętności miękkie (zwane zamiennie również kompetencjami miękkimi) to zestaw cech i zachowań, które są przydatne w szeroko pojętym życiu zawodowym. Można je podzielić na ważne obszary którymi są zdolności osobiste oraz zdolności interpersonalne. Każde z nich można rozwijać zapisując się na szkolenia z umiejętności miękkich. 

Zdolności osobiste

To przede wszystkim umiejętność poradzenia sobie z własnymi emocjami w trudnych sytuacjach w taki sposób, by działania te pozytywnie przełożyły się na funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Jednocześnie osoba posiadająca duże zdolności osobiste potrafi dbać o własne potrzeby i nie pozwala przekraczać swoich granic. Tacy pracownicy najlepiej komunikują się ze współpracownikami i klientami oraz są w stanie długo utrzymywać satysfakcję z wykonywanej pracy.

Najważniejszymi cechami składającymi się na zdolności osobiste są asertywność, komunikatywność, kultura osobista, odporność na stres, kreatywność oraz dobra organizacja pracy. Niektórzy posiadają te kompetencje od zawsze jednak dobra wiadomość jest taka, że można się ich również nauczyć. Posiadanie ich bezdyskusyjnie poprawia jakoś pracy oraz ogólne zadowolenie z życia. Dlatego właśnie szkolenia z umiejętności miękkich cieszą się tak dużym zainteresowaniem. 

Zdolności interpersonalne

Wysoki poziom ich rozwoju jest szczególnie ceniony u osób, których praca w dużej części skupia się na pracy w grupie. Z kolei wręcz niezbędne są one u liderów oraz menadżerów. Składają się na nie między innymi umiejętność pracy w zespole, motywowania innych, zaangażowanie w słuchanie pomysłów oraz potrzeb innych ludzi, zdolność przywódcze (ale bez zapędów dyktatorskich), skupianie grupy na realizacji celu oraz radzenie sobie z krytyką. Takie osoby potrafią wprowadzić do większej grupy osób przyjemną atmosferę ale jednocześnie będą dbać o to, by każdy dbał o sumienne wykonywanie swoich obowiązków.

Ponadto, wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne ułatwiają rozwiązywanie konfliktów oraz przechodzenie przez różnego rodzaju kryzysy. Przydają się więc zarówno w życiu codziennym jak i podczas wystąpienia sytuacji kryzysowych. Upraszczając, szkolenia z umiejętności miękkich uczą jak pracować skutecznie z jednoczesnym poszanowaniem uczuć i emocji swoich oraz innych ludzi.  

Czy kompetencje miękkie i twarde nawzajem się uzupełniają?

Szkolenia z umiejętności miękkich są stosunkowo nowym tworem ponieważ zestaw tych cech jest trudno mierzalny. Jeszcze kilkanaście lat temu pracodawcy skupiali się jedynie na umiejętnościach twardych, które można w oczywisty sposób potwierdzić różnego rodzaju certyfikatami czy uprawnieniami. Aby zauważyć podstawową różnicę pomiędzy tymi dwoma zestawami cech najłatwiej jest podkreślić ich podstawowe różnice. 

– Kompetencje twarde są definicją zbioru umiejętności, które umożliwiają wykonywanie konkretnego zawodu. Wokalista musi doskonale panować nad swoim głosem, mechanikowi niezbędna jest dobra znajomość budowy samochodów, natomiast ekspedientka musi umieć posługiwać się kasą fiskalną Natomiast we wszystkich tych zawodach przydadzą się kompetencje miękkie, niemożliwe do pokazania potencjalnemu pracodawcy w sposób oczywisty. Bez wątpienia bowiem na każdym z tych stanowisk zdarzają się sytuacje stresowe czy takie, które wymagają zastosowania niecodziennych rozwiązań. 

– Do wykonywania zdecydowanej większości zawodów niezbędne jest posiadanie wiedzy merytorycznej w określonym temacie co jest częścią kompetencji twardych. Natomiast uzupełnienie ich o umiejętne przekazywanie informacji innym ułatwi budowanie silnego zespołu.

– Posiadanie określonego zestawu kompetencji twardych, poświadczone odpowiednim dokumentem uprawnia do wykonywania wielu zawodów. Bez poświadczenia swoich umiejętności nie można wykonywać chociażby zawodu lekarza, weterynarza czy spawacza. Umiejętności twarde łatwo zweryfikować i następnie ocenić – dlatego to właśnie one są oceniane na egzaminach zawodowych. Jednakże umiejętność pracy w grupie czy wysoki poziom empatii sprawi, że będziesz jeszcze bardziej cenionym specjalistą.

Przykłady kompetencji miękkich

Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że inwestycja w samorozwój to bardzo dobry pomysł. Bez względu na to w jakiej branży pracujesz, czy planujesz zmienić miejsce zatrudnienia, liczysz na awans, czy po prostu chcesz lepiej wykonywać dotychczasowe obowiązki – ułatwią Ci to szkolenia z kompetencji miękkich. Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele osób traktowało to pojęcie poważnie. Jednakże od tego czasu bardzo dużo się zmieniło. Coraz więcej pracodawców oraz potencjalnych klientów ceni sobie współprace z ludźmi, którzy są świadomi tego jak pracować, by osiągać możliwie największe i jednocześnie najszybsze sukcesy.

Na zbiór kompetencji umożliwiających tego typu działania nie składa się tylko specjalistyczna wiedza zawodowa, fach w ręku i doświadczenie. Równie ważną częścią całości okazuje się być zbiór wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich. Dla niektórych jest to jednak nieco enigmatyczne zagadnienie, dlatego w niniejszym artykule zostały przytoczone przykłady kompetencji miękkich oraz ich charakterystyka.

Czym charakteryzują się kompetencje miękkie?

Umiejętności miękkie są czymś, czego nie da się w obiektywny sposób zmierzyć. Porównując to do kompetencji twardych: jeżeli posiadasz prawo jazdy kategorii B to potrafisz prowadzić samochód osobowy a jeżeli posiadasz certyfikat z języka angielskiego na poziomie C1 to oznacza, że potrafisz swobodnie komunikować się w tym języku. To przykłady udowodnionych i ocenionych umiejętności twardych. Natomiast kompetencji miękkich nie da się włożyć w tego typu sztywne ramy ponieważ dotyczą one cech charakteru oraz stylu komunikowania się z innymi ludźmi. Niektórzy uważają, że ich wysoki poziom świadczy o dojrzałości emocjonalnej.

Szkolenia z kompetencji miękkich
Szkolenia z kompetencji miękkich

Są one umiejętnościami uniwersalnymi, przydającymi się w bardzo różnych sytuacjach, na różnych stanowiskach. Można je obserwować w pracy z innymi ludźmi oraz podczas presji czasu czy innego stresora. Proces rozwijania kompetencji miękkich rozpoczyna się już w dzieciństwie, ponieważ są one potrzebne nie tylko w życiu zawodowym ale również w jakichkolwiek kontaktach międzyludzkich. Ponadto, można je doskonalić całe życie, ponieważ zawsze pozostanie jakiś obszar, który da się poprawić.

Przykłady kompetencji miękkich, które przydadzą Ci się w życiu zawodowym

Szkolenia z kompetencji miękkich mogą dotyczyć bardzo różnych obszarów. Decydując się na jedno z nich warto wybrać to zagadnienie, które jest dla Ciebie najbardziej problematyczne oraz jednocześnie najczęściej przydałoby Ci się w pracy. Oto kilka z nich:

  • Odporność na stres – na praktycznie każdym stanowisku zdarzają się sytuacje stresowe. Mogą one być spowodowane natłokiem wielu zadań w krótkim czasie, problematycznymi klientami czy błędami współpracowników. Bez względu na ich źródło – można uczyć się odporności na stres. Szkolenia z kompetencji miękkich skupiających się na tym obszarze pokażą Ci jak zachowywać się w sytuacjach stresowych, gdzie szukać pomocy oraz jak odreagować w sposób dobry dla siebie i otoczenia.
  • Umiejętność motywowania innych ludzi – samodyscyplina jest bardzo dużą zaletą. Jednakże na dłuższą metę często nie wystarcza. Najlepszy zespół to zmotywowana grupa ludzi. Dlatego dobrze jest by były w nim takie osoby, które swoim podejściem potrafią pozytywnie wpłynąć w tej kwestii na innych.
  • Kultura osobista – to bez wątpienia coś, co powinien posiadać każdy. Niestety nie zawsze tak jest, szczególnie w sytuacjach niekomfortowych dla którejś ze stron. Decydując się na poszerzanie kompetencji miękkich dowiesz się, jak zachowywać się w sposób uprzejmy nawet w najtrudniejszych sytuacjach, z najtrudniejszymi rozmówcami.
  • Reagowanie na konflikty – to w jaki sposób reagujesz na spór ma bezpośredni wpływ na to jak on się potoczy. Ważne jest by umieć konflikty jak najszybciej łagodzić i szukać kompromisu. Zaognianie spornych kwestii nie prowadzi do niczego dobrego a tylko zabiera cenny czas i energię.
  • Nawiązywanie nowych relacji – ta kompetencja szczególnie przyda się tym, którzy mają trudność w pozyskiwaniu nowych klientów. Jeżeli dowiesz się jak szybko i skutecznie nawiązywać relacje to z pewnością przełoży się to na lepsze wyniki sprzedaży.
  • Potrzeba stałej nauki i rozwoju – to przykłady kompetencji miękkich, które cechują przede wszystkim ludzi ambitnych z natury. Można je jednak w ciągu życia rozwijać. Ucząc się o tym dowiesz się jak się uczyć by był to proces ekscytujący i by ciągle chcieć się rozwijać.

Pamiętaj, że szkolenia z kompetencji miękkich mogą dotyczyć bardzo wielu kwestii. Dlatego przed wybraniem kursu dla siebie dokładnie zastanów się nad tym czego tak naprawdę potrzebujesz. Przykłady kompetencji miękkich, które są dla Ciebie dużą trudnością będą dobrym tropem. Rozwój tam, gdzie odczuwa się największe braki będzie skutkował najlepszymi efektami. Wymaga to tymczasowego wyjścia ze swojej strefy komfortu, jednak możesz mieć pewność, że za jakiś czas podziękujesz sobie za trud włożony we własny rozwój.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.