Praktyczne szkolenia online – czy da się na kursach online nauczyć praktyki, czy to tylko teoria?

Praktyczne szkolenia online podbijają rynek edukacyjny. Obecnie e-learning stał się bardzo popularnym sposobem zdobywania wiedzy, wybieranym przez osoby w każdym wieku. Nie tylko uczniowie korzystają z tej formy nauki, ale również osoby dorosłe, które chcą poszerzać swoje kompetencje.

Są jednak osoby, które obawiają się, że szkolenia online uczą tylko praktyki, nie przekazują wiedzy praktycznej. To jednak błędne myślenie, wynikające ze złego pojmowania zdalnej nauki. Jak wyglądają kursy online? W jaki sposób przekazują wiedzę praktyczną, tak potrzebną w przygotowaniu do wykonywana zawodu?

Praktyczne szkolenia online – nowy sposób na zdobywanie wiedzy

Są osoby, dla których kurs online kojarzy się z przesłanym mailem materiałem w pdf czy nagraną lekcją stacjonarną. To prawda, pierwsze zdalne kursy tak wyglądały, ale wraz z rozwojem nowych technologii rozwinęły się i nabrały zupełnie innego wymiaru. Nowoczesne, dobre kursy zdalne łączą teorię z praktyką, składają się z dwóch części, każda z nich jest tak samo ważna. Dzięki nim można przygotować się do wykonywania zawodu, uaktualnić wiedzę, zdobyć nowe kompetencje.

praktyczne szkolenia online
kursy szkolenia online

Kursy są tak przygotowane, aby dawały oczekiwane rezultaty. Pierwsza to część teoretyczna, omawiająca dane zagadnienie. W zależności od kursu może to być film video, materiały przesłane w plikach pdf., plik dźwiękowy, wykład na żywo z nauczycielem.

Sprawdź także: Opłacalne kursy i szkolenia

Drugi etap to część praktyczna, która wpływa na skuteczność kursów online. Są to zazwyczaj ćwiczenia wykonywane w grupach, wypełnianie druków, formularzy, praca w odpowiednich programach komputerowych. Uczestnicy otrzymują szereg zadań do wykonania, które pozwalają utrwalić wiedzę (pisaliśmy niedawno: Ciekawe szkolenia online).

Jak wyglądają zawodowe kursy online?

Szkolenia zawodowe online mają na celu przekazanie uczestnikom wiedzy praktycznej i teoretycznej. Dobrze zorganizowane, przynoszą szybkie i konkretne rezultaty. W sieci są dwa główne typy kursów zdalnych, tzn. synchroniczne i asynchroniczne. Czym się różnią i które lepiej przekazują wiedzę praktyczną?

praktyczne szkolenia online
praktyczne szkolenia online
  • Kursy asynchroniczne – ta forma szkoleń jest nagrana wcześniej, dlatego kurs tego tupu można odtworzyć w dowolnym czasie. Lekcje można oglądać wielokrotnie, nie odbywają się w czasie rzeczywistym. W tej formie najważniejsza jest motywacja kursanta, który musi wykazać się samodzielnością i zaangażowaniem. W tej formie wykorzystywane są różnego typu materiały, np. materiały drukowane przygotowane przez autora kursu, filmiki czy nagrania. Oprócz wiedzy teoretycznej dostępne są materiały ćwiczeniowe, które umożliwiają poznanie praktycznej strony przyswajanych wiadomości. Lekcje mogą być również dostarczane w formie wiadomość wysyłanych mailem w określonych odstępach czasu. W e-mailu przekazywana jest część teoretyczna oraz praktyczna.
  • Kursy synchroniczne – odbywają się w czasie rzeczywistym, dlatego najbardziej przypominają naukę tradycyjną. O określonej godzinie i w ustalonym dniu kursanci razem z trenerem łączą się na platformie e-learningowej i biorą udział w zajęciach (pisaliśmy m.in. E-learning – kursy online w praktyce). Na lekcjach omawiana jest teoria, którą przeplatają ćwiczenia praktyczne. Uczestnicy, dzięki nowym technologiom, mogą pracować w grupach, razem wykonywać zadania, prowadzić dyskusje i dochodzić do wspólnych wniosków. Co ważne, trener jest do dyspozycji kursantów. Uczniowie mogą zadawać mu pytania, prosić o wyjaśnienie trudnych zagadnień, czy pokazanie praktycznej strony zawodu. To świetny sposób, umożliwiający zdobycie nowych kompetencji.

Zdalne kursy, w zależności od tematyki, mogą trwać od kilku godzin do kilku miesięcy. Szkolenia, które mają nauczyć wiedzy praktycznej i teoretycznej, są zazwyczaj dłuższe, ponieważ dokładnie omawiają teorię oraz pokazują, jak wykorzystać ja w konkretnej sytuacji.

Praktyczne szkolenia online – połączenie wiedzy teoretycznej z praktyką

Kursy online zmieniły podejście do edukacji. Obecnie nie trzeba siedzieć na długich, nierzadko nudnych wykładach, aby zdobyć nową wiedzę. Wystarczy włączyć komputer, aby poznać teorię oraz nauczyć się wykorzystywać ją w praktyce.

Sprawdź także: Kurs kadr i płac online z certyfikatem

Dobre kursy online są podzielone na moduły, omawiające mały odcinek wiedzy. Każda lekcja skupia się na wąskim zagadnieniu, do którego dołączone są ćwiczenia, ułatwiające zrozumienie tematu (pisaliśmy niedawno: Metody nauczania online).

praktyczne szkolenia online
kursy online z certyfikatem

Na kursie synchronicznym lekcje mają z góry określony czas. Zazwyczaj trwają do 30 do 90 minut. To optymalny czas, który sprzyja nauce i ułatwia zapamiętywanie. Lekcje udostępniane są na specjalnych platformach e-learningowych, do których dostęp jest z reguły płatny, choć można znaleźć również wartościowe kursy zdalne, udostępniane bezpłatnie (pisaliśmy niedawno: Jakie kursy online warto zrobić).

Wartościowe praktyczne szkolenia online – jak je wybrać?

Ogromne zainteresowanie e-e-learningiem spowodowało, że w sieci pojawiła się ogromna ilość szkoleń zdalnych. To oznacza, że pojawiły się szkolenia bezwartościowe, które nic nie wnoszą, a mają jedynie służyć wyciąganiu pieniędzy. Aby nie tracić czasu i pieniędzy, warto szukać kursu, który będzie skuteczny, nauczy teorii i praktyki. Osoby, które tworzą kurs, powinny mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Nie wystarczy sama zdolność prowadzenia lekcji tradycyjnych, bo przy nauce zdalnej potrzebne są zupełnie inne umiejętności. Aby kurs był efektywny, musi być jasny i czytelny, informacje powinny być podane w sposób przystępny, bez przeciągania. Osoby tworzące kurs powinny przewidzieć trudności, jakie mogą się pojawić i rozwiązać je na etapie projektowania. Osoby przygotowujące i prowadzące kurs powinny mieć zarówno wiedzę zawodową, jak i przygotowanie pedagogiczne.

Trener powinien wiedzieć, jak zainteresować tematem, zarazić pasją do nauki. Bardzo ważne, szczególnie w kursach synchronicznych, jest podejście do kursantów, empatia i zrozumienie. Przed wyborem kursu warto wejść na stronę internetową placówki lub autora kursu, zapoznać się z dostępnymi tam informacjami. Ważne jest również, aby sprawdzić, co mówię osoby, które wcześniej korzystały z wybranego kursu online.

Jeżeli jest taka możliwości, warto porozmawiać z uczestnikami na żywo, a jeżeli nie ma takiej możliwości, trzeba poczytać recenzje dostępne w internecie, na forach tematycznych czy w mediach społecznościowych. Warto szukać kursów, które oprócz wiedzy, umożliwiają  zdobycie zaświadczeń i certyfikatów. To ważne, ponieważ pracodawcy dużą wagę przywiązują do tego typu dokumentów, preferują osoby, które mogą udokumentować ukończenie zdalnego kursu.

praktyczne szkolenia online
praktyczne szkolenia online. Jak prowadzić szkolenia online?

Dlaczego praktyczne szkolenia online są skuteczne?

Kursy online są bardzo skuteczne, zaczynają wypierać tradycyjne nauczanie. Zapewniają dostęp do wiedzy, umożliwiają poznanie wielu różnych tematów. Osoby, które zdecydowały się na zdalną naukę, wymieniają wiele zalet tego rozwiązania. Główne z nich to:

  • Pozwalają uczyć się od największych specjalistów – aby wziąć udział w wybranym kursie, nie trzeba wyjeżdżać do innego miasta. Nawet mieszkańcy małych miasteczek mogą uczyć się u najlepszych specjalistów ze znanych ośrodków. Wystarczy jedynie telefon lub smartfon z dostępem do internetu.
  • Wygoda i komfort – zawodowe kursy online umożliwiają naukę we własnym domu, na wygodnym fotelu czy kanapie. Nie trzeba siedzieć w sali pełnej innych kursantów, co jest szczególnie ważne w ostatnich miesiącach i ma związek z sytuacją epidemiologiczną panująca na całym świecie (pisaliśmy niedawno: Szkolenia zawodowe online).
  • Łączą wiedzę teoretyczną z praktyką – w trakcie zajęć wykonywane są ćwiczenia, które umożliwiają praktyczne wykorzystanie poznanych zagadnień.
  • Oszczędność czasu – decydując się na naukę online, nie trzeba tracić czasu na dojazdy i zajęcia odbywające się w odległych miejscach. Lekcje są tak skonstruowane, że zawierają potrzebną wiedzę w pigułce, łączy praktykę z doświadczeniem osoby, która stworzyła kurs.
  • Dużą dostępność – ze zdalnych kursów mogą korzystać wszyscy, bez względu na wiek, wykształcenie, stan zdrowia itp. Online mogą uczyć się wszyscy, nawet osoby, które nie mogą z różnych przyczyn wychodzić z domu. To świetna opcja dla osób niepełnosprawnych, chorych, młodych rodziców, którzy opiekują się dziećmi i nie mogą pozwolić sobie na naukę w placówkach stacjonarnych.
  • Oszczędność pieniędzy- kursy online są dużo tańsze niż ich stacjonarne odpowiedniki. Kursant nie ponosi kosztów wynajęcia sali, opłacenia utrzymania wykładowych i itp. Odpadają wydatki na dojazdy i wyżywienie w czasie nauki. Oszczędności są bardzo duże.
  • Nauka w dowolnym czasie – coraz więcej osób ma mało czasu, pracuje, opiekuje się dziećmi, ma obowiązki domowe. Brakuje czasu na rozwój, zwłaszcza, gdy kursy odbywają się w godzinach kolidujących z innymi zajęciami (pisaliśmy niedawno: Nauka online). Rozwiązaniem są kursy online, które z łatwością można dopasować do swojego trybu życia. Uczyć się można w dowolnym czasie, w dni wolne, nawet w nocy.
  • Ogromna mnogość kursów – w sieci można znaleźć setki kursów, zarówno poprawiające kompetencje twarde, jak i miękkie. Każdy może znaleźć tematykę dopasowaną do swoich potrzeb. Dostępne są również kursy niszowe, na które ciężko byłoby znaleźć chętnych w jednym mieście.
  • Otrzymanie certyfikatu i zaświadczenia MEN (potocznie kursy z certyfikatem MEN) – na kursach zdalnych można zdać egzamin i uzyskać certyfikat lub zaświadczenie (pisaliśmy niedawno: szkolenia online z zaświadczeniem MEN). Taki dokument nie dowód dla pracodawcy, że pracownik dba o swój rozwój, a także sposób na poprawienie CV.
praktyczne szkolenia online
praktyczne szkolenia online. Czy kurs i szkolenie to to samo?

Jakie wady mają zawodowe szkolenia online?

Oczywiście praktyczne szkolenia online to nie tylko same zalety. Są osoby, dla których to rozwiązanie nie jest idealne i w ich przypadku lepiej sprawdzą się typowe lekcje na sali wykładowej. Kursy online wymagają umiejętności skupienia w miejscu, gdzie nie ma nauczyciela i nikogo, kto by przywoływał do porządku. Dla niektórych osób to bardzo trudne, w domu nie są stanie się skupić, jest zbyt wiele bodźców, które rozpraszają i odciągają uwagę.

Brak osobistej obecności trenera może powodować demotywację, zniechęcenie i rezygnację z nauki. Są również osoby, które nie mogą się uczyć, ponieważ nie mają odpowiedniego sprzętu. Zdarza się, choć coraz rzadziej, że kursanci nie mają komputera, smartfonu lub dostępu do internetu. W zdalnej nauce może również przeszkodzić brak miejsca do nauki. Nie wszyscy mają osobny pokój do nauki, w domu może brakować warunków do efektownego przyswajania wiedzy.

Pisaliśmy niedawno: Darmowe kursy online

Są również osoby, dla których głównym elementem demotywującym jest brak innych osób, z którymi można porozmawiać czy spędzić wspólną przerwę. Jak dowodzą badania, największy problem z zaakceptowaniem kursów zdalnych mają osoby starsze, które nie mają na co dzień styczności z komputerami. Osoby młode, które od lat pracują na komputerach, szybko przyzwyczają się do tego sposobu nauki.

Praktyczne szkolenia online – jakie tematy cieszą się największym zainteresowania? 

Praktyczne szkolenia online dotyczą wielu tematów, pozwalają na rozwój zawodowy, podnoszenie kompetencji miękkich, naukę języków czy rozszerzenie wiadomości na temat hobby. Osoby dorosłe najczęściej wybierają szkolenia online, które mogą poprawić sytuację zawodową, przyczynić się do awansu, podwyżki czy zmiany pracy.

Osoby bezrobotne lub wkraczające na rynek zawodowy szukają szkoleń przygotowujące do zawodów, na które na jest największe zapotrzebowanie. Wiele osób zdalnie uczy się języków obcych, które są niezbędne w wielu zawodach. Praktyczne szkolenia online, na które jest największe zapotrzebowanie to:

Zdalne kursy dla pracowników biurowych – na pracę w biurze ciągle jest i będzie zapotrzebowanie. Kończąc dobry, zdalny kurs można przygotować się do pracy w sekretariacie, recepcji, w urzędach i korporacjach. Aby sprawdzić się w tym zawodzie, trzeba mieć spore umiejętności kompetencje. Potrzebne są wiadomości z zakresu administracji, ekonomii, finansów, księgowości, marketingu, a nawet socjologii i psychologii.

praktyczne szkolenia online
praktyczne szkolenia online

Wiedzę można nabyć w szkole czy kończąc odpowiednie studia, ale skuteczne są również praktyczne kursy online. Na kursach uczestnicy poznają teorię oraz praktyczną stronę zawodu. Uczą się koordynacji pracy biura, przygotowują raporty, uczą się tworzyć pisma biurowe, prowadzić dokumentację prawną i administracyjną, dowiadują się jak archiwizować dokumenty. Jednym z tematów jest nauka prawidłowej obsługi klientów, prowadzenia rozmów telefoniczny, współpracy z urzędami, a także zasady etyki biznesowej.

Pisaliśmy niedawno: Kursy online i szkolenia online – czym to się różni?

Kursanci w ramach ćwiczeń praktycznych otrzymują druki do wypełniania, pisma urzędowe, które muszą przygotować itp. W grupach ćwiczą obsługę interesantów, przyjmowanie gości itp. Po wartościowym zdalnym kursie uczestnicy mogą z powodzeniem zajmować samodzielne stanowiska.

Kursy online dla sekretarek – zawód sekretarki jest marzeniem wielu pań. Kiedyś praca nie była wymagająca, ale obecnie sekretarka to praw ręka szefa, osoba, która trzyma pieczę nad całym biurem, przyjmuje gości, pilnuje prawidłowego obiegu dokumentów. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna być odpowiedzialna, systematyczna, samodzielna.

Liczy się umiejętność organizacji pracy, dokładność, skrupulatność, łatwość przyswajania wiedzy. Oprócz cech osobowości, potrzebnych jest wiele umiejętności, które można nabyć uczestnicząc w praktycznych szkoleniach online. Kursanci uczą się m.in. obowiązujących przepisów, podstaw prawa pracy, księgowości i marketingu.

Czytaj także: Szkolenia online z księgowości od podstaw

Tematy omawiana na kursach to również: prowadzenie firmowej korespondencji, dbanie o prawidłowy obieg dokumentów w firmie, rejestr korespondencji wychodzącej oraz przychodzącej, tworzenie raportów, zestawień, prezentacji i pism urzędowych, organizacja szkoleń i wyjazdów służbowych. Teoria przeplatana jest ćwiczeniami, które pokazują ją wygląda praca sekretarki w praktyce. Uczestnicy wykonują szereg ćwiczeń, zarówno samodzielnie, jak i w grupie, które przygotowują ich od przyszłej pracy.

praktyczne szkolenia online
praktyczne szkolenia online

Internetowe kursy dla księgowych – na pracę w księgowości zawsze będzie popyt. Osoby o tej specjalności mogą pracować w urzędach, małych firmach, wielkich korporacjach lub założyć własną działalność i prowadzić spawy księgowe innych osób. Aby móc pracować na samodzielnym stanowisku najlepiej poszukać kursów, które kończą się egzaminem wewnętrznym lub zewnętrznym, potwierdzającym zdobycie niezbędnych kwalifikacji (pisaliśmy niedawno: Jak podnieść kwalifikacje zawodowe).

Uczestnicy szkoleń poznają takie tematy jak: nadrzędne zasady rachunkowości, obowiązki ewidencyjne przedsiębiorców, ewidencja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, zestawienie obrotów i sald kont księgi głównej, ogólne zasady sporządzania sprawozdań finansowych. Uczą się klasyfikacji aktywów pieniężnych, klasyfikacji rozrachunków i kosztów oraz wiele innych zagadnień.

Dostępne kursy przeznaczone są zarówno dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z księgowością, jak i dla tych, którzy już pracują w zawodzie, ale chcą uaktualnić wiedzę lub poznać nowe przepisy czy obowiązujące zasady.

Zdalny kurs dla pracowników kadr – ukończenie wartościowego kursu pozwala na pracę na stanowisku pracownika ds. kadr i płac. Osoby, które chcą zacząć pracować w tym zawodzie mogą wybrać kurs podstawowy, a osoby pracujące w kadrach – kurs zaawansowany, zwiększający kompetycje. Na szkoleniach omawiane jest prawo pracy, kursanci uczą się interpretować przepisy i wypełniać dokumenty.

Poruszane są zagadnienia związane z prawidłowym zawieraniem i rozwiązywaniem umów o pracę, ewidencją czasu pracy, naliczaniem wynagrodzeń i zasiłków, ustalaniem urlopów, tworzeniem listy płac itp. Inne omawiane tematy to: archiwizacja dokumentacji kadrowej, przepisy BHP, podstawowe obowiązki pracodawców i pracowników i wiele innych. Trenerzy zadają ćwiczenia do wykonania, które są praktycznym przygotowaniem do pracy w kadrach.

praktyczne szkolenia online
praktyczne szkolenia online

Kursy online dla rekruterów – obecnie wiele dużych firm zatrudnia rekruterów, czyli pracowników działów HR, którzy zajmują się HR miękkim, tzn. rekrutacją, procesem szkoleń, dbaniem o dobrą atmosferę w firmie. W związku z zapotrzebowaniem na tego rodzaju specjalistów pojawiły się dedykowane szkolenia online.

Na szkoleniach uczestnicy poznają tematy typowo kadrowe, ale również uczą się, jak prowadzić kompleksowe procesy rekrutacyjne oraz jak zadbać o ścieżkę rozwojową pracowników. Przekazywana jest wiedza na temat psychologii, socjologii, technik mediacyjnych itp. Autorzy kursów dużą wagę przykładają również do ćwiczeń nad zdolnościami interpersonalnymi, które w tym zawodzie są niezbędne.

Szkolenia online dla menadżerów – osoby, które zarządzają innymi muszą mieć specjalne umiejętności, które można nabyć w trakcie zdalnych kursów. Tego typu kursy przeznaczone są dla kierowników, dyrektorów, menadżerów, pracowników HR (pisaliśmy niedawno: Kursy online dla pracowników HR), którzy chcą stworzyć zgrany zespół. W trakcie zdalnych zajęć doskonalone są techniki komunikacji, kompetencje miękkie, tj. logiczne myślenie, organizacja czasu pracy, zdolności komunikacyjne, praca w stresie i pod presją czasu (pisaliśmy niedawno: Szkolenia online miękkie i twarde oraz Kursy samodoskonalenia online).

Uczestnicy wykonują ćwiczenia grupowe i samodzielne, dostają zadania, które muszą przygotować na kolejne zajęcia. Osoby kończące kurs, stają się świetnym zarządzającymi, wiedzą, jak zbudować autorytet, egzekwować zadania, a jednocześnie być szanowanym i cenionym.

Szkolenie online dla Inspektorów Ochrony Danych Osobowych – tematyka związana z RODO i ochroną danych osobowych jest obecnie bardzo popularna. W sieci pojawiły się praktyczne szkolenia online, które przygotowują osoby do pracy na stanowisku inspektora lub specjalisty ds. RODO.

Mamy takie szkolenia – szkolenie online RODO w kadrach i rekrutacji (szczegóły tutaj: https://spd2.pl/course/szkolenie-online-rodo-w-kadrach-i-rekrutacji/ oraz RODO w placówkach medycznych – szczegóły tutaj: https://spd2.pl/course/szkolenie-online-rodo-w-podmiotach-medycznych/

Na szkoleniu online dokładnie omawiana jest Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych. Każdy punkt jest interpretowany, trenerzy przedstawiają przykłady działań, pokazują, jak wygląda przestrzeganie przepisów w praktyce, w poszczególnych zawodach i miejscach pracy.

Pisaliśmy niedawno również: Najpopularniejsze kursy online

Praktyczne szkolenia online – co dają?

Praktyczne szkolenia online to szansa na rozwój i poprawę sytuacji zawodowej i osobistej. Dzięki nauce w domowych warunkach można nieustannie się rozwijać, a tym samym poprawić swoją sytuację na rynku pracy.  Nauka sprzyja również poprawie własnej samooceny, podnosi pewność siebie. Według specjalistów osoby, które biorą udział w kursach i szkoleniach, również online mogą:

  • Zmienić swoją ścieżkę zawodową,
  • Poprawić jakość życia,
  • Odkryć nowe talenty i predyspozycje,
  • Zrealizować marzenia zawodowe,
  • Awansować,
  • Dostać podwyżkę,
  • Znaleźć nową, atrakcyjną pracę.

Praktyczne szkolenia online umożliwiają naukę wszystkim, którzy mają mało czasu, nie mają szans na dojazdy czy kursy poza miejscem zamieszkania. Pozwalają nabyć wiedzę praktyczną i teoretyczną, a dobrze prowadzone, są tak samo efektywne, jak nauka w tradycyjny sposób. Dają ogromne możliwości rozwoju, dlatego warto skorzystać z tej szansy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.