Nauka niemieckiego online – jak szybko i skutecznie nauczyć się niemieckiego online

Nauka niemieckiego online to świetny sposób zarówno na samą naukę języka niemieckiego, jak również nawiązanie nowych kontaktów, znajomości, przełamanie barier w kontaktach z ludźmi itp. Generalnie nauka niemieckiego online, podobnie jak wielu innych języków (pisaliśmy m.in. nauka angielskiego online i tutaj: lekcje angielskiego online z lektorem), to świetne uzupełnienie tradycyjnych form nauki, ale nauka niemieckiego online może być również idealną propozycją jako jedyny sposób nauki tego języka.

W dzisiejszych czasach samo wykształcenie to za mało, aby zdobyć ciekawą, dobrze płatną pracę. Obecnie coraz więcej ludzi ma tytuł magistra, dlatego warto zadbać o dodatkowe kompetencje, które pozwolą wyróżnić się spośród innych kandydatów. Mile widziane są dodatkowe kursy, podnoszące umiejętności i pozwalające wykonywać różne obowiązki.

Niezbędna jest znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Dzięki temu można lepiej funkcjonować, poczuć się obywatelem świata. Najwięcej osób uczy się języka angielskiego, ale to nie jedyny język, który warto znać. Ciekawą opcją jest nauka języka niemieckiego.

nauka niemieckiego online
nauka niemieckiego online

Nauka niemieckiego online Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego?

Język niemiecki to oprócz angielskiego, jeden z najczęściej używanych języków w Europie. Obowiązuje nie tylko w Niemczech, ale również w Austrii, Szwajcarii, Liechtensteinie, Luksemburgu, a także na niewielkim obszarze północnych Włoch. Osoby posługujące się językiem niemieckim rozproszone są po całym świecie, dlatego w czasie podróży można łatwo znaleźć kogoś, z kim będzie się można porozumieć.

Czytaj także: Ile kosztuje kurs języka niemieckiego?

Na całym świecie aż 15 milionów osób uczy się języka niemieckiego, dla 120 milionów jest to język ojczysty. Warto zacząć naukę niemieckiego online i ułatwić sobie życie. Inne korzyści, jakie daje znajomość tego języka to:

 • Bliskość Niemiec sprawia, że są najważniejszymi partnerami politycznymi i biznesowymi Polski. Znajomość języka ułatwia współpracę i wspólne prowadzenie interesów. Niemieccy turyści tłumnie odwiedzają Polskę, dzięki nauce niemieckiego online można z nimi rozmawiać, gościć, zapraszać do zwiedzania pięknych okolic.
 • Znajomość języka umożliwia wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów i szukanie u nich pracy. Niemcy są znaną na całym świecie potęgą gospodarczą, przodują w takich branżach jak produkcja samochodów i budowa maszyn, elektrotechnika, chemia oraz nowoczesne technologie. To świetne miejsce dla ludzi, którzy chcą się wykazać innowacyjnym myśleniem. W Polsce również cenieni są pracownicy, którzy w stopniu komunikatywnym znają język.
 • Dobra znajomość języka niemieckiego może otworzyć drzwi do kariery. Niemcy odgrywają ważną rolę w Europie, praca przy organizacjach międzynarodowych jest atrakcyjna i daje ogromne możliwości rozwoju.
 • Język niemiecki nie jest trudny. Szczególnie łatwo będzie go opanować osobom, które posługują się już językiem angielskim. Gramatyka jest stosunkowo łatwa, jest tylko pięć czasów, a szyk zdań opiera się na jasnych zasadach. Nauka niemieckiego online pozwoli szybko i skutecznie opanować niemieckie słówka i zasady gramatyczne.
 • Znajomość niemieckiego ułatwia również z Kaszubami czy Poznaniakami, w których mowie można znaleźć wiele germanizmów.
 • Nauka języków, w tym również niemieckiego doskonale ćwiczy pamięć. Proces jest długotrwały, wymaga cierpliwości i systematyczności, czyli cech, które przydają się w różnych aspektach życia.
 • Znajomość języka pozwala bliżej poznać niemiecką kulturę i sztukę. Można czytać w oryginale niemieckie dzieła, oglądać filmy czy słuchać i rozumieć niemiecką muzykę. Dziedzictwo kulturowe Niemiec jest ogromne, warto się z nim zapoznać.
 • Polscy studenci mogą studiować w Niemczech. Kraj ma szeroką ofertę, umożliwia naukę na najwyższym poziomie, w pięknych, mieszanym pod względem narodowościowym miasteczkach studenckich. 
nauka niemieckiego online
nauka niemieckiego online

Jak można uczyć się języka niemieckiego?

Nauka każdego języka wymaga systematyczności i regularności. Język należy nieustannie ćwiczyć, ponieważ w przeciwnym razie zdobyta wiedza szybko ulegnie zapomnieniu. W nauce języka bardzo ważna jest motywacja, uczenie się w jakimś celu. Można po to, aby znaleźć lepszą pracę, studiować w kraju nad Renem czy poczytać niemieckie dzieła.

Czytaj także: Jak szybko nauczyć się wiersza

Dla innych dobrą motywacją będzie możliwość komunikacji z Niemcami w czasie podróży czy rozszerzenie biznesu na zachodnich sąsiadów. W nauce ważna jest dyscyplina i zaangażowanie oraz znalezienie dobrej i skutecznej metody. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się kursy niemieckiego online. Naukę można zacząć w dowolnym czasie, ale nie warto zwlekać.

Najlepiej zacząć poznawać język już od najmłodszych lat. Niemiecki, obok angielskiego, jest językiem, którego dzieci uczą się w szkole. Młodsze dzieci mogą słuchać niemieckich piosenek lub oglądać bajki w oryginale. To dobry sposób na osłuchanie się z językiem, który na pewno zaowocuje w późniejszych etapach nauki. Najmłodsi mogą również brać udział w zdalnych kursach

Nauka niemieckiego online dla dzieci to dobry sposób na utrwalenie zdobytych w szkole wiadomości, naukę nowych słówek czy przygotowanie do egzaminów. Kilkuletnie dzieci lubią uczyć się przez zabawę, dlatego kursy online powinny być prowadzone w sposób dostosowany do wieku uczestników. Maluchom spodobają się zabawy językowe, zgadywanki, quizy, które pozwolą poszerzyć zakres posiadanej wiedzy.

Czytaj także: Certyfikat językowy online

Niemieckiego można również uczyć się na kursach stacjonarnych, organizowanych przez szkoły językowe. Inną opcją jest skorzystanie z pomocy prywatnych korepetytorów. Lekcji chętnie udzielają studenci germanistyki, którzy w ten sposób pracują i zarabiają na swoje utrzymanie. Osoby zorganizowane, systematyczne i zdyscyplinowane mogą kształcić się w domu.

spd2.pl/kursy-online

Dostępne są podręczniki, płyty i aplikacje, ułatwiające naukę języka. Ciężko jednoznacznie powiedzieć, który sposób nauki języka niemieckiego jest najbardziej skuteczny. Każdy człowiek jest inny i potrzebuje innych metod. Warto jednak przetestować naukę niemieckiego online. Na początku można wybrać darmowe kursy, a jeżeli metoda przypadnie do gustu, zdecydować się na bardziej zaawansowane zdane kursy płatne.

Nauka niemieckiego online – czy warto z niej korzystać?

Każda forma nauki języka obcego jest dobra, pozwala zwiększyć swoje kwalifikacje, rozwijać się, zdobywać nowe doświadczenia. Wiele osób kończy naukę języka wraz z zakończeniem edukacji szkolnej. To błąd, ponieważ w większości polskich szkół poziom nauki języka nie jest wysoki. Uczniowie poznają tylko podstawy, lekcje w szkole średniej zazwyczaj nie uczą niczego nowego, są powtórzeniem wiadomości ze szkoły podstawowej.

nauka niemieckiego online
nauka niemieckiego online

Warto wykorzystać szkolne podstawy i zapasać się na kurs niemieckiego online, który pozwoli nauczyć się języka w stopniu komunikatywnym. Na zdalnych kursach można przypomnieć sobie niemiecką gramatykę, poznać nowe słówka, przełamać barierę językową. Wiele osób wstydzi się mówić w obcym języku, na zdalnych kursach odczuwają mniejszy lęk, mogą ćwiczyć wymowę i akcent. 

Nauka niemieckiego online staje się z roku na rok coraz bardziej popularna, z tej formy korzystają osoby w każdym wieku. Najczęściej zajęcia przed komputerem wybierają ludzie młodzi, obeznani z nowoczesnymi technologiami, ale coraz częściej na tę formę nauki decydują się również seniorzy. Wynika to z faktu, że e kursy są łatwe w obsłudze, wystarczy tylko zalogować się na stronę szkoły i od razu można zacząć naukę. Zalety zdalnej nauki niemieckiego to m.in.:

 • Dostosowanie kursów do indywidualnych potrzeb uczestników – w zależności od potrzeb można wybrać zajęcia grupowe lub indywidualne, skupiające się na określonej tematyce. Osoby wyjeżdżające do pracy mogą podszkolić zawodowe słownictwo, młodzież może wybrać kurs, przygotowujący do egzaminu. Są również specjalne kursy dla opiekunek osób starszych, które wyjeżdżają do pracy w Niemczech. Oferta jest bardzo szeroka, każdy zainteresowany znajdzie zdalny kurs idealny dla siebie.
 • Dostępność – nauka niemieckiego online jest dostępna dla wszystkich, nie ma ograniczeń. Wystarczy jedynie komputer, smartfon lub tablet, dostęp do internetu, przyda się również zestaw słuchawkowy (pisaliśmy m.in. wady i zalety szkoleń online). Zajęcia odbywają się poprzez znane platformy, są intuicyjne, łatwe w obsłudze.
 • Ze zdalnych lekcji niemieckiego mogą korzystać osoby, przebywające za granicą, ludzie, którzy nie mogą wyjść z domu, osoby chore, niepełnosprawne lub nieśmiałe, unikające dużych skupisk ludzkich (pisaliśmy m.in. kursy samodoskonalenia online oraz tutaj: szkolenia online miękkie i twarde). E-learning nikogo nie dyskryminuje, każdy ma równe szanse na rozwój. Liczy się tylko chęć, motywacja i wytrwałość.
 • Nauka z dowolnego miejsca na świecie – nauka zdalna nie jest zależna od miejsca. Uczyć się można w domu, kawiarni, w kolejce do lekarza, na leśnej polanie czy nadmorskiej plaży. Wszędzie tam, gdzie się aktualnie przebywa. E-learning jest wygodny, lokalizacja uczestnika kursu nie ma żadnego znaczenia.
 • Elastyczność – kursy online niemieckiego mogą odbywać się w czasie rzeczywistym oraz asynchronicznym. Ta pierwsza opcja polega na tym, że uczniowie o określonym czasie łączą się z nauczycielem i biorą udział w lekcjach. Mogą komunikować się przez kamerę, czat, video rozmowy. Ta forma bardzo przypomina tradycyjną naukę, z tą tylko różnicą, że nauczyciel i inni uczniowie, widocznie są na monitorze.
 • Większą swobodę dają kursy asynchronicznie, które jednak wymagają dużej samodzielności. Uczniowie mają do dyspozycji różnorodne materiały, mogą uczyć się w dowolnym czasie, materiał przerabiać w swoim tempie (pisaliśmy m.in. kursy biurowe online z certyfikatem). Lekcje można wielokrotnie odtwarzać, a to klucz do zapamiętywania.
 • Oszczędność pieniędzy – stacjonarne kursy językowe są drogie, co stanowi przeszkodę dla wielu osób. Często cały koszt kursy trzeba pokryć już na początku semestru, a nie każdy może sobie na to pozwolić. W takim wypadku lepiej zdecydować się na naukę niemieckiego online. E-kursy są duże tańsze, w internecie dostępne są również szkolenia darmowe. Uczniowie nie muszą wydawać pieniędzy na dojazdy, wyżywienie czy kserowanie materiałów.
 • Oszczędność czasu – to duża zaleta zdalnego nauczania. Obecnie niemal każdy narzeka na brak wolnego czasu, żyje w biegu, pędzi z pracy do domu, robi zakupy, wypełnia obowiązki domowe. Na własny rozwój brakuje czasu. E-learning umożliwia naukę w domu, dlatego nie trzeba tracić czasu na dojazdy. Każda osoba, nawet najbardziej zapracowana, znajdzie kilka chwil, które może poświęcić na dokształcanie (pisaliśmy m.in. dlaczego warto korzystać ze szkoleń online).
 • Swoboda – zdalne kursy nie wymagają nienagannego wyglądu i starannego stroju. Można uczyć się w wyciągniętym dresie, siedząc w wygodnym fotelu. Nikt nie komentuje, można czuć się zupełnie swobodnie. W takim warunkach wiedza szybciej wchodzi do głowy.
 • Większa koncentracja – wiele osób woli uczyć się w domowym zaciszu, bez nadmiaru bodźców, które mogą wystąpić na zajęciach stacjonarnych. Brak bezpośredniego kontaktu z innymi kursantami powoduje, że wrażliwi uczniowie mogą lepiej się skupić, a tym samym efektywniej przyswajać wiedzę.
 • Mniejsze ryzyko zakażenia – w ostatnim roku zdalne nauczanie zyskały kolejny plus. W wyniku sytuacji epidemiologicznej, panującej na świecie, wiele osób, z obawy przed zakażeniem, zrezygnowało z zajęć w salach. Aby nie tracić możliwości rozwoju, zdecydowały się na naukę niemieckiego online.
nauka niemieckiego online
nauka niemieckiego online

Jakie wady ma zdalna nauka niemieckiego?

Zdalne nauczanie nie jest bez wad. Jest grupa osób, która woli uczyć się w sposób tradycyjny, z nauczycielem i innymi uczniami, siedzącymi obok. Niektórzy potrzebują do nauki kogoś, kto będzie stał im nad głową i pilnował, aby nie odpływali myślami poza salę. Kontakt na monitorze nie zastąpi kontaktu na żywo. Niektóre osoby nie są w stanie mówić do komputera, czują się w tej sytuacji niepewnie.

To demotywuję i powoduje, że nauka niemieckiego online nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Zdalna nauka to również brak kontaktu z innymi ludźmi. Na przerwie nie ma z kim wypić kawę, podzielić się poglądami, porozmawiać o wcześniej obejrzanym filmie. Internet ma wiele możliwości, ale niestety nie pozwala na taką formę kontaktu. Są osoby, które nie mają warunków do nauki. Przeszkodą może być brak odpowiedniego sprzętu lub cichego kąta.

Osoby, które mieszkają w małych mieszkaniach, nie zawsze mają możliwość zamknięcia się w osobnym pokoju. Domowy gwar może przeszkadzać, rozpraszać i uniemożliwiać naukę. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest odbycie kursu w kawiarni lub poproszenie o udostępnienie wolnego pokoju rodziny czy znajomych. Gdy pogoda dopisuje, można uczyć się na parku czy na osiedlowej ławce.

Problemem może być również awaria komputera lub przerwa w dostawie internetu. Na szczęście takie sytuacje nie zdarzają się często. Zdalny kurs, aby był efektowny, musi być prowadzony w odpowiedni sposób. Zdarza się, że lekcje online są nudne, lektorzy nie wykorzystują narzędzi, zwiększających atrakcyjność nauczania. To powoduje, że wielu uczestników rezygnuje i zraża się do zdalnego nauczania. Nauka niemieckiego online, aby była skuteczna, nie może być nużąca.

Sprawdź także: Intensywny kurs angielskiego online

W przypadku, gdy lekcje prowadzone są w mało efektywny sposób, należy poszukać innej szkoły. W zdalnym podobnie jak w tradycyjnym nauczaniu, to właśnie nauczyciele odgrywają najważniejszą rolę. To od ich wiedzy, podejścia i doświadczenie zależy, czy uczniowie będą się chętnie uczyć i czy staną się pasjonatami języka niemieckiego.

Jak wygląda nauka online niemieckiego?

Zdalne nauczanie coraz częściej przypomina lekcje prowadzone w klasie wykładowej. Zasadniczą różnicą jest to, że lektor i uczniowie nie siedzą obok siebie, a jedynie widzą się na monitorach. Uczestnicy mają możliwość komunikowania się z nauczycielem, mogą zadawać mu pytanie, prosić o wyjaśnienie, czy powtórzenie trudnej kwestii. Nauka niemieckiego online może przybierać różne formy – zadaniem nauczającego jest zapewnić, aby była ona atrakcyjna i dobrana do słuchaczy.

Zajęcia trwają zwykle od 45 do 120 minut, odbywają się 1 lub 2 razy w tygodniu. Grupy liczą z reguły 6-8 osób, dobierane są na podstawie stopnia zaawansowania. Osoby, które chcą bardziej skupić się na płynnej mowie, mogą wybrać zajęcia z native speakerem lub zdecydować się na indywidualne lekcje z lektorem. To dobry sposób na intensywną naukę oraz przygotowanie się do egzaminów.

Na lekcjach online uczniowie prowadzą dialogi, rozwiązują zadania, a po zakończeniu kursu, zdają egzamin. Kursanci otrzymują certyfikat, poświadczający udział w szkoleniu. Oczywiście nie wystarczy sam udział w zajęciach, aby nauczyć się języka. Naukę trzeba kontynuować w pozostałe dni. Warto znaleźć choć 20 minut dziennie, aby powtórzyć poznany na lekcjach materiał. W ten sposób nauka języka będzie skuteczna, a uczniowie szybko zdobędą nowe kompetencje.

Jak szybko i skutecznie poszerzyć kompetencje językowe?

Aby skutecznie nauczyć się języka, trzeba tego chcieć. Nic nie da naukę na siłę, pod presją szefa, nauczycieli czy rodziców. Ważna jest systematyczność oraz regularne powtarzanie słówek i zasad gramatycznych. Aby utrwalić akcent, warto otaczać się ze wszystkich stron językiem niemieckim.

W domu można porozwieszać karteczki z niemieckim nazwami przedmiotów, zmienić w telefonie język na niemiecki, oglądać niemiecką telewizję, słuchać radia i piosenek w obcym języku. To pozwala osłuchać z językiem i łatwiej zrozumieć język mówiony. Internet daje wiele możliwości. Można spróbować nawiązać kontakty z Niemcami, którzy mają podobne zainteresowania – nauka niemieckiego online z niemieckim partnerem może być jeszcze skuteczniejsza.

Do tego celu warto wykorzystać portale społecznościowe lub fora tematyczne. Świetnym pomysłem jest kurs językowy za granicą. Na miejscu wszędzie będzie słychać język niemiecki, a to najlepszy sposób na naukę. Warto wykorzystać każdą okazję do rozmowy i przełamać strach przed mówieniem. Osoby, które znają podstawy języka, powinny starać się myśleć w obcym języku.

Można po niemiecku planować listę zakupów czy zastanawiać się, co ugotować na obiad.

Nauka niemieckiego online jest świetnym sposobem na podniesienie swojej konkurencyjności na rynku pracy, zwiększenie samooceny i uwierzenie we własne siły. Osoby, które nauczyły się płynnie mówić w obcym języku, mogą być z siebie dumne. To duże ułatwienie i ogromne możliwości rozwoju.

Warto je wykorzystać, poszukać nowej, satysfakcjonującej pracy lub pojechać do Niemiec i bez problemu porozumiewać się z mieszkańcami. Mimo że nauka języka nie jest łatwa, wymaga wysiłku i pracy, to daje ogromną satysfakcję i pozwala poczuć się mieszkańcem świata.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.