Nauka angielskiego online – szybko i wygodnie

Nauka angielskiego online to jedna z wielu dostępnych form nauczania języka angielskiego. Nie trzeba nikogo przekonywać, że znajomość języków obcych jest w dzisiejszym świecie obowiązkowa. Ciężko funkcjonować bez komunikatywnej znajomości choćby jednego języka obcego, utrudnia to znalezienie dobrej pracy, umożliwia porozumiewanie się na wakacyjnych wyjazdach czy w czasie zagranicznych podróży.

Najpopularniejszym językiem jest język angielski, który zna ponad 1,5 miliarda ludzi mieszkających na całym świecie. Warto powiększyć to liczbę i rozpocząć naukę angielskiego online.

Dlaczego warto uczyć się języka angielskiego?

Język angielski jest podstawą, która umożliwia zdobycie lepszej, dobrze płatnej pracy, bezproblemowe zwiedzanie świata, prowadzenie biznesu z obcokrajowcami. Język angielski jest bardzo popularny, funkcjonuje w każdej dziedzinie życia, nauce, biznesie, dyplomacji, kulturze i sztuce.

Jego znajomość umożliwia swobodne porozumiewanie się z mieszkańcami całego globu, dlatego warto nauczyć się języka i stać się obywatelem świata. Języka można uczyć się w każdym wieku, zawsze jest na to dobry czas (czytaj także: Kursy językowe online z certyfikatem).

Osoby dorosłe, które ukończą kurs, będą miały szanse na lepsze zatrudnienie, pracę w międzynarodowej firmie, która daje szanse rozwoju i większe wynagrodzenie. Dobra znajomość języka zawsze podnosi wartość pracownika w oczach pracodawcy. Dzięki znajomości angielskich słówek i zasad gramatycznych można pogłębić swoją wiedzą, zdobyć nowe wiadomości.

Sprawdź także: Kurs angielskiego komunikatywny

Wiele branżowych czasopism czy książek wydawanych jest w języku angielskim, dlatego bez jego znajomości ciężko dowiedzieć się czegoś nowego. Znajomość angielskiego powala również nawiązać nowe, ciekawe znajomości na portalach społecznościowych czy forach, skupiających ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wirtualne relacje mogą przerodzić się w spotkania w realu, mogą być początkiem przyjaźni lub miłości.

nauka angielskiego online 3-min
nauka angielskiego online

Znajomość i nauka języka angielskiego przydaje się również w codziennym życiu. Pozwala zrozumieć teksty piosenek, umożliwia obejrzenie w oryginale zagranicznego filmu. Młode osoby, które biegle posługują się angielskim, mają większe szanse na dostanie się do wymarzonej szkoły lub na wyższą uczelnię. 

Mogą również studiować na zagranicznej uczelni. To ogromna szansa na ciekawe, dostatnie życie. Sprawne posługiwanie się językiem obcym jest również powodem do dumy, zwiększa poczucie własnej wartości, daje poczucie satysfakcji, niezależności, robi wrażenie na innych.

Jak widać, angielskie daje wiele nowych perspektyw, otwiera drzwi do całego świata. Język nie jest trudny do opanowania, wystarczy trochę chęci, motywacja oraz znalezienie idealnej formy nauki. Bardzo popularna jest nauka angielskiego online. Warto poznać jej możliwości i sprawdzić, czy nauka przez internet pozwoli rozwinąć słynne cztery kompetencje językowe, czyli czytanie, pisanie, mówienie i słuchanie (pisaliśmy m.in. tutaj: dlaczego warto korzystać ze szkoleń online).

Jak można uczyć się języka angielskiego przez internet?

Nauka języka angielskiego jest możliwa na wiele sposobów. Kiedyś jedyną możliwością było korzystanie z oferty szkół językowych lub korepetytorów, którzy uczyli języka we własnym domu. Dziś, wraz z rozwojem nowych technologii, wybór jest dużo większy. Języków można uczyć się zdalnie, nie wychodząc z domu.

Potrzebny jest jedynie komputer, telefon lub tablet z dostępem do internetu. Mnogość ofert pozwala wybrać rozwiązanie idealne do własnych potrzeb, umożliwiające szybką na naukę języka obcego. Nauka angielskiego online może mieć różne formy, m.in.:

Nauka angielskiego przez internet

Strony internetowe – nauka języka angielskiego nie musi być kosztowna. Jest wiele stron internetowych, gdzie można za darmo szlifować język. W sieci można znaleźć blogi językowe, gdzie są umieszczone przydatne wskazówki, porady i informacje, jak zwiększyć motywacje do nauki.

Ciekawą formą nauki są fora i czaty internetowe, gdzie można rozmawiać z innymi ludźmi na wspólne tematy. Metoda polecana jest dla osób, które mają już opanowane podstawy języka. Osoby, które nie miały styczności z językiem, powinny poszukać innych form nauki. 

Na stronach internetowych można znaleźć wiele przydatnych materiałów, m.in. nagrania audio i video, ćwiczenia, quizy, gry, testy, itp. Można wybrać wersje w języku polskim lub angielskim. Wadą tej formy nauki jest brak konkretnego programu, metoda zachęca do ćwiczenia rzeczy łatwych i przyjemnych, dlatego w dłuższej perspektywie jest mało efektywna. Najbardziej polecane są takie strony jak BBC Learning English, Learning English czy Anglophenia.

Serwisy społecznościowe – dla osób, które są w stanie komunikować się w języku angielskim, polecane jest również korzystanie z portali społecznościowych. Media społecznościowe umożliwiają śledzenie stron związanych z zainteresowaniami, można podglądać profile znanych osób, a przy okazji uczyć się języka i podnosić swoje kompetencje. 

Czytaj także: Jak szybko nauczyć się tekstu na pamięć

Aplikacje internetowe – w sieci można znaleźć wiele aplikacji mobilnych, umożliwiających naukę słówek lub zasad gramatycznych. Dzięki nim uczyć można się w każdej wolnej chwili, w czasie przerwy w szkole, w drodze do pracy czy czekając na pociąg lub w kolejce do dentysty. Aplikacje to wygodna forma, zachęcająca do systematycznej nauki, pozwala na elastyczność i powtarzanie słówek czy zasad gramatycznych w dowolnym momencie. Tempo nauki można wybierać samodzielnie, a to wymaga samodyscypliny i dużej motywacji.

Aplikacji najlepiej traktować jako dodatek do nauki, są przydatne do powtórek czy przypomnienia sobie zapomnianej wiedzy. Najbardziej znane aplikacje to Duolingo, Lingo, Talks in the city, Idioms Illustrated.

Gry komputerowe – gry to nie tylko forma rozrywki, ale również sposób na naukę języka angielskiego. To metoda uwielbiana przez dzieci i młodzież (pisaliśmy m.in. tutaj: kursy online dla dzieci i młodzieży). Pozwala poznawać nowe słówka, wymowę i gramatykę zupełnie nieświadomie, słuchając tego, co mówią bohaterowie gry. W trakcie gry można rozmawiać na czacie z innymi graczami, tworzyć zespoły, wymyślać wspólne strategie. Gra wymusza naukę języka, bo bez tego nie ma mowy o ciekawej rozgrywce.

Angielskie podcasty – to audycje radiowe, dostępne w internecie, które pozwalają na osłuchanie się językiem. Dotyczą różnych tematów, dlatego każdy, kto zna podstawy języka, można znaleźć ciekawe, warte posłuchania słuchowisko. Aby zrozumieć niektóre słowa, trzeba sięgnąć po słownik, podcasty zmuszają do samodzielności, pozwalają poznać potoczne słownictwo, umożliwiają naukę konkretnych wyrażeń i zdań.

YouTube – to miejsce, gdzie można znaleźć nagrania video na każdy możliwy temat. Na YouTubie można znaleźć wiele lekcji, pozwalających poznać angielską gramatykę, słownictwo, zapoznać się z kulturą kraju. Niestety, na YouTube nie można rozmawiać z prowadzącym, brak jest interakcji, a to często demotywuje do nauki. Plusem tego rozwiązania jest możliwość wracania do lekcji, powtarzania wybranych zagadnień, uczenia się w dowolnej chwili i miejscu. W sieci można znaleźć wartościowych youtuberów, którzy w sposób ciekawy i przystępny dzielą się swoją wiedzą.

Oglądanie filmów i seriali w oryginalnej wersji językowej – to bardzo przyjemny sposób nauki. Na początku można poszukać w sieci filmów z napisami w języku polskim, potem przestawić się na napisy po angielsku. W ten sposób można ćwiczyć wymowę i pisownię.

Korepetycje języka angielskiego online – korepetycja to znana do dawna forma nauki, polegająca na powtórzeniu materiału ze szkoły, nadrobieniu braków. W obecnych czasach popularne są korepetycje angielskiego online, na których spotkania z nauczycielem odbywają się za pomocą komunikatora internetowego. Lekcje z reguły odbywają się indywidualnie, prowadzone są za pośrednictwem Skype, Zoom lub innej platformy.

nauka angielskiego online 5-min
nauka angielskiego online 5-min

Lekcji udzielają zarówno profesjonalni lektorzy, jak i uczniowi i studenci, chcący zarobić na swoje potrzeby. To bardzo dobry sposób na uzupełnienia zaległości szkolnych, przygotowanie do sprawdzianów i egzaminów a także poszerzenie wiedzy o nowe wiadomości. Korepetytor może ćwiczyć z uczniem wymowę, powtarzać gramatykę, wysyłać mu zadania do wykonania w domu.

Nauka angielskiego online – kursy dla dzieci i dorosłych

Bardzo popularną formą nauki języka angielskiego są zdalne kursy. Szkoły językowe mają szeroką ofertę, przeznaczoną dla dzieci i dorosłych. Oferują różne kursy, indywidualne, grupowe, polegające na samodzielnym zdobywaniu wiedzy, z lektorem lub native speakerem. Nauka angielskiego online, podobnie jak na zajęciach stacjonarnych, podzielona jest na moduły, jedna lekcja trwa ok. 60-120 minut. Wiele szkół przeprowadza testy sprawdzające wiedzę, dzięki czemu kursant trafia do odpowiedniej grypy, dopasowanej do poziomu językowego. Pozwala to uniknąć sytuacji, kiedy jedna osoba dopiero poznaje podstawy języka, a druga chce jedynie utrwalić wiedzę.

Kursy online języka angielskiego umożliwiają poznanie gramatyki, słownictwa i wymowy, czyli wszystkich ważnych elementów. Nauka jest usystematyzowana, a to pozwala na szybki rozwój kompetencji językowych. Bardzo ważni są lektorzy, którzy mają dużą wiedzę, wiedzą, jak ją przekazać i zarażają pasją do języka. Nauka angielskiego online można odbywać się na dwa sposoby, tzn. w grupach i indywidualnie. Każda forma ma swoich zwolenników i przeciwników, warto ją dopasować do własnych potrzeb i preferencji. Zajęcia grupowe odbywają się w określone dni tygodnia, o stałych godzinach. Grupy są z reguły kilkuosobowe, co pozwala na indywidualne podejście do każdego kursanta.

Zdalne kursy grupowe są dobrym rozwiązaniem dla dzieci, ponieważ nie tylko uczą języka, ale również rozwijają kompetencje społeczne. Kursy angielskiego indywidualne dobre są dla osób, które chcą przygotować się do egzaminu, poćwiczyć wymowę, utrwalić wiedzę. Bierze w nich udział kursant i lektor, dlatego pozwalają na łatwiejsze dopasowanie godzin i efektywną naukę. Nauka sam na sam z lektorem jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które wstydzą się mówić w grupie, nie są w stanie przełamać bariery językowej. Dzięki indywidualnym lekcjom można pokonać ten problem i za jakiś czas odważyć się na zajęcia grupowe. 

nauka angielskiego online

Przebieg zdalnych kursów angielskiego jest podobny do tych, prowadzonych stacjonarnie. Uczniowie w określonym czasie muszą się zalogować na stronę kursu i mogą czynnie uczestniczyć w zajęciach. Na ekranie monitora wyświetlane są materiały, słuchacze widzą lektora, mogą z nim rozmawiać, zadawać pytania, pisać na czacie

Zalety zdalnej nauki języka angielskiego

Zdalne kursy i szkolenia stają się z dnia na dzień bardziej popularne. W ten sposób można się uczyć niemal wszystkiego, m.in. programowania, grafiki, matematyki, historii, podstaw jogi, gry na instrumencie, języków obcych. Nauka angielskiego online na kursach jest bardzo lubiana, ma wiele zalet, pozwala łączyć zajęcia z lektorem z nauką własną. Oto plusy tej formy nauki:

  • Niskie koszty – nauka języka angielskiego nie musi być kosztowna. Strony internetowe, filmy na YouTube czy aplikacje są bezpłatne, dlatego można poznać język, nie wydając ani grosza. Zdalne kursy językowe są również tańsze niż lekcje stacjonarne. Ucząc się w domu, można zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie traci się czasu na dojazdy, które często trwają dłużej, niż sama lekcja.
  • Wiele form nauki – zdalne kursy językowe mają różne formy, sprzyjające nauce. Świetną opcją są zajęcia z lektorem online, na których można samodzielnie ustalać tematykę lekcji, ćwiczyć to, co jest akurat potrzebne.
  • Dostępność – kursy online dostępne są dla wszystkich, dzieci i dorosłych, niezależnie od stopnia zaawansowania. Internet powoduje, że odległość nie jest ograniczeniem i z kursów prowadzonych w dobrych ośrodkach szkoleniowych mogą korzystać osoby mieszkające na drugim końcu Polski. To również świetne rozwiązanie dla osób chorych czy niepełnosprawnych, które mają ograniczone możliwości dotarcia na zajęcia stacjonarne.
  • Wygoda – dużą zaletą zdalnej nauki jest możliwość uczestniczenia w kursie z dowolnego miejsca na świecie. Uczyć się można, siedząc wygodnie w fotelu, we własnym domu, będąc u rodziny czy wypoczywając na wakacjach. Nie trzeba rezygnować z lekcji, a regularność jest podstawą w nauce języków.
  • Elastyczny grafik – zdalne kursy angielskiego obywają się w dogodnych terminach, dlatego każdy z powodzeniem może wybrać dzień i godzinę, która nie koliduje z innymi zajęciami.
  • Dostęp do materiałów – dobre szkoły językowe, uczące zdalnie oferują wartościowe materiały dydaktyczne, które usprawniają proces nauki. Mogą być dostępne w dowolnej formie, zarówno papierowej, jak i elektronicznej.
  • Motywacja do nauki – lekcje na zdalnych kursach motywują, a wsparcie profesjonalnego lektora, pozwala pokonać pojawiające się kryzysy. Pozwala to osiągnąć sukces i szybko opanować język angielski.
  • Ciekawe formy zajęć – szkoły językowe robią wszystko, aby przyciągnąć kursantów. Wiele z nich oferuje lekcje na nowoczesnych platformach e-learningowych, wykorzystuje filmy, czaty, animacje, które uatrakcyjniają zajęcia. Zajęcia zdalne są ciekawe, pozwalają efektywnie i miło spędzić czas.

Wady nauki języka angielskiego przez internet

Nauka angielskiego online ma również swoje wady. Ta forma wymaga dużej samodyscypliny oraz świetnej organizacji pracy własnej. Brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem jest utrudnieniem szczególnie dla dzieci, które wymagają nadzoru, wolą uczyć się widząc nauczyciela w sali, a nie na monitorze komputera. Forma zdalna jest szczególnie trudna w nauce prawidłowej wymowy. Wymaga systematycznych ćwiczeń i prowadzenia dialogu, a przy e-nauce  nie zawsze jest to możliwe. W trakcie samodzielnej nauki przez platformy lub strony internetowe, można utrwalać błędy, ponieważ nie ma osoby, która by je na bieżąco korygowała. Samodzielna nauka często wiąże się ze spadkiem motywacji, unikania lekcji, zwłaszcza jeżeli są bezpłatne (pisaliśmy m.in. tutaj: Wady i zalety szkoleń online).

Jak wybrać dobry kurs angielskiego online?

Nauka angielskiego online może być efektywna, ale trzeba wybrać dobry kurs. Warto sprawdzić ofertę wielu szkół językowych i wybrać optymalną. Ważnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest doświadczenie w nauczaniu online. To forma nauki, która wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Lepiej zdecydować się na szkołę, która prowadzi zdalne kursy angielskiego już dłuższy czas i cieszy się dobrymi opiniami. Ważne są nowoczesne rozwiązania, ćwiczenia interaktywne, pozwalające lepiej przyswoić wiedzę. Kursy muszą rozwijać zarówno czytanie i pisanie, jak i mówienie i słuchanie.

Każda szkoła językowa pracuje według innego programu, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ofertą i wybrać tą, dopasowaną do swoich potrzeb. Są kursy angielskiego online, które skupiają się głównie na nauce wymowy i pokonaniu bariery językowej, a także kursy specjalistyczne, pozwalające na opanowanie języka branżowego. Kursy zdalne dla dzieci uczą przez zabawę, a szkolenia przygotowujące do zdobycia certyfikatu skupiają się na zagadnieniach, potrzebnych do zdania egzaminu. Grupy na zajęciach zdalnych nie powinny być liczne, maksymalna liczba uczestników to 6-8 osób.

Dzięki temu każdy słuchaczy będzie mógł maksymalnie skorzystać z lekcji, a lektor będzie miał czas na kontakt z każdym kursantem. Dobrze, jeżeli szkoła ma możliwość przygotowania do egzaminów FCE, CAE lub CPE. Szkoły prowadzące zdalne kursy angielskiego powinny udostępniać materiały dydaktyczne, poprawiające efektywność nauki i pozwalające na ćwiczenia w domu. Dobrze, jeżeli nauka angielskiego online będzie potwierdzona odpowiednim certyfikatem, który będzie udokumentowaniem zdobytej wiedzy. Kursy online powinny być zorientowane na potrzeby uczniów, dlatego warto szukać dobrych szkół, z indywidualnym podejściem.

Nauka angielskiego online może być tak samo skuteczna i efektywna jak lekcje stacjonarne. W nauce języka bardzo ważna jest systematyczność i motywacja. Niezależnie czy nauka odbywa się na żywo, czy online trzeba się do niej przyłożyć, regularnie powtarzać słówka, ćwiczyć konwersacje i gramatykę, wykazać się dużym samozaparciem. Dobry kurs zdalny, który pozwala na elastyczność i oferuje wiele form nauki, na pewno pomoże w poznaniu języka angielskiego, a to będzie dużym ułatwieniem w życiu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.