Nauka angielskiego online dla dzieci – plusy i minusy

Nauka angielskiego online dla dzieci staje się z roku na rok popularniejsza. Znajomość języka angielskiego jest w dzisiejszych czasach niezbędna, a nauka w przedszkolach i szkołach pozostawia wiele do życzenia. Rodzice, którzy chcą zapewnić dzieciom jak najlepszą przyszłość, zapisują maluchy na dodatkowe zajęcia. Nie wszyscy mogą pozwolić sobie na lekcje stacjonarne, które są drogie oraz czasochłonne. Coraz więcej rodziców wybiera dla swoich pociech zajęcia online, które dobrze prowadzone, są tak samo skuteczne, jak nauka w sali lekcyjnej.

Dzieci i młodzież doskonale zna zdalną formę zajęć. W 2020 roku, na skutek pandemii wirusa szkoły wprowadziły lekcje online, które przez wiele miesięcy były uczniowską codziennością. Dzisiaj zdalne kursy angielskiego są bardzo lubiane, pozwalają nadrobić szkolne zaległości, przygotować się do egzaminów czy sprawdzianów. Jakie zalety i wady mają tego typu zajęcia? Czy dzieci mogą nauczyć się języka angielskiego bez bezpośredniego kontaktu z lektorem (pisaliśmy m.in. Lekcje angielskiego online z lektorem)? Na co zwrócić uwagę, wybierając szkołę językową?

Nauka angielskiego online dla dzieci – czy to dobry wybór?

Każdy rodzic wie, że znajomość języka angielskiego jest priorytetem w dzisiejszych czasach. Bez tego ciężko mówić do dobrej pracy, atrakcyjnych zarobkach czy swobodnym podróżowaniu po świecie. Rodzice zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej nauczyć malucha języka obcego. Wiele osób zastanawia się również, kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki. Zdania na ten temat są podzielone, jednak większość ekspertów jest zgodna, że aby dziecko mogło uczyć się drugiego języka, musi swobodnie posługiwać się ojczystym. Dobrym momentem jest wiek 3-4 lat, kiedy maluchy idą do przedszkola, są ciekawe świata, chętnie poznają nowe rzeczy.

Pisaliśmy niedawno: Business English online

Należy jednak pamiętać, że metody nauki muszą być dopasowane do wieku dzieci. Maluchy najszybciej uczą się przez zabawę, w czasie ruchu, tańca. Dzieci powinny mieć zapewnione zróżnicowane formy nauki, nie mogą się nudzić, a naukę języka powinny traktować jako świetną zabawę. W internecie można znaleźć setki zabaw, bajek czy piosenek w języku angielskim. Warto je wykorzystać, bo dzięki nim dzieci szybko nauczą się nowych słówek i angielskiego akcentu (pisaliśmy m.in. Szybki kurs angielskiego online). Najmłodszym warto również zaproponować kolorowe książeczki czy czasopisma, dopasowane do wieku, które również będą pomocne w oponowaniu nowego języka (pisaliśmy m.in. Jak się uczyć angielskiego online).

Nauka angielskiego online dla dzieci
Nauka angielskiego online dla dzieci

Nie wszyscy rodzice są w stanie samodzielnie uczyć dzieci języka angielskiego. Czasami lepiej zostawić to zajęcie specjalistom, ponieważ potem ciężko wyeliminować złe nawyki. Skuteczną metodą jest nauka angielskiego online dla dzieci. Ze zdalnych kursów mogą korzystać zarówno dzieci kilkuletnie, jak i starsze, uczęszczające do szkoły podstawowej i średniej. Oferta szkół językowych jest bardzo szeroka, z łatwością można doprasować zajęcia do wieku czy stopnia zaawansowania dziecka.

Dlaczego dzieci powinny uczyć się języka angielskiego?

Znajomość przy najmniej jednego języka obcego jest obecnie obowiązkowa, trudno bez tego prawidłowo funkcjonować. Umysły dzieci są chłonne, najmłodsi łatwo przyswajają wiedzę, nie wstydzą się popełniać błędów, dlatego warto umożliwić im naukę już od najmłodszych lat. Specjaliści uważają, że dzieci do piątego roku życia uczą się zupełnie nieświadomie, używają do tego tych samych funkcji, co do nauki języka ojczystego. Dzięki temu łatwiej, bardziej naturalniej przyswajają angielską wymowę i intonacje. Dzięki kursom online angielskiego z lektorem oraz zapewnianiu pociechom styczności z językiem można zadbać o ich przyszłość.

Dzieci, które korzystają ze zdalnych kursów angielskiego już w przedszkolu, mają znaczną przewagę nad rówieśnikami już na początku szkoły podstawowej. Nie odczuwają lęku przed mówieniem, a to jeden z ważniejszych elementów nauki języka obcego. Dzięki temu, że znają podstawy języka, są mniej zestresowane, a to pozytywnie wpływa na ich rozwój. Jest wiele innych korzyści, które daje nauka języka angielskiego. Główne, jakie warto wymienić to:

 • Nauka języka obcego rozwija strategię uczenia się, a tym samym pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny.
 • Poszerza horyzonty, kształtuje w dzieciach świadomość kulturową, pozwala poznać inne narodowości. Dzieci poznają inne zwyczaje, tradycje i punkty widzenia, a przez to są bardziej tolerancyjne.
 • Ćwiczy pamięć, która przydaje się w każdej dziedzinie życia.
 • Wpływa korzystanie na rozwój obu półkul mózgowych.
 • Początkowo nauka odbywa się przez zabawę, dzięki temu miło się kojarzy. W późniejszych etapach dzieci są pozytywnie nastawione do nauki angielskiego (pialiśmy m.in. Kurs angielskiego online dla początkujących).
Nauka angielskiego online dla dzieci
Nauka angielskiego online dla dzieci
 • Znajomość języka angielskiego umożliwia naukę poza Polską, na sławnych, zagranicznych uczelniach.
 • Dzięki znajomości angielskiego można nawiązać kontakty z dziećmi z innych krajów. Wiele szkół organizuje wymianę międzynarodową, a to świetna okazja do nowych przyjaźni, a także ćwiczenia mowy w naturalnym środowisku.
 • Zapewnia łatwy dostęp do wiedzy. Wiele ważnych treści, artykułów czy publikacji dostępnych jest tylko w języku angielskim. Dzięki znajomości języka dzieci mogą uczyć się i korzystać niemal ze wszystkich zasobów internetu.
 • Dobre posługiwanie się angielskim jest gwarantem zdobycia ciekawej, dobrze płatnej pracy. Dziś niemal w każdym zawodzie znajomość angielskiego jest mile widziana. Z każdym rokiem trend ten będzie bardziej widoczny.
 • Osoby, które znają angielski, bez problemu będą mogły porozumiewać się na całym świecie. Tym językiem posługuje się ponad 2 mld ludzi, to język biznesu, handlu, nauki, kultury, rozrywki itp.

Dzieci, które uczą się angielskiego poza szkołą, m.in. na zdalnych kursach mają dużą większą wiedzą niż ich rówieśnicy, którzy spotykają się z językiem wyłącznie w szkole. Szybko uczą się mówić, pisać i rozumieć w języku angielskim, a to owocuje we wszystkich dziedzinach życia. Znając angielski, można czytać literaturę w oryginale, poznawać zagraniczne artykuły, oglądać filmy czy tłumaczyć piosenki. Młodzi ludzie, znający angielski mają wyższą samoocenę, czuję się niezależni, wolni, mają wysokie poczucie własnej wartości. Wiedzą, że znajomość języka angielskiego pozwoli prowadzić im w przyszłości atrakcyjne życie.

Jak wygląda nauka języka angielskiego dla dzieci online?

Dzieci nie mają problemu z obsługą najnowszych technologii, dlatego nauka przez internet nie stanowi dla nich żadnego problemu. W 2020 roku wskutek pandemii stacjonarne lekcje w szkole zostały zastąpione zajęciami zdalnymi. Dzieci i młodzież zmuszone były do kilkumiesięcznej nauki zdalnej. To spowodowało, że obsługa platform e-learningowych, komunikatorów czy czatów nie ma przed nimi żadnych tajemnic. Dzieci szybko przystosowują się do nowych sytuacji, dlatego po kilku tygodniach zajęcia online stały się czymś normalnym.

Dziś nauka stacjonarna została przywrócona, ale dzieci zaprzyjaźniły się z kursami online, które obecnie pomagają przyswoić nowe wiadomości lub rozwijać zainteresowania. Dużą popularnością cieszy się nauka angielskiego online dla dzieci. Dzieci i młodzież są zajęte, mają dużo lekcji, a dzięki temu, że nauka odbywa się w domu, nie muszą tracić czasu na dojazdy. Kursy zdalne języka angielskiego mogą odbywać się na dwa główne sposoby, tzn. w sposób synchroniczny i asynchroniczny.

 • Nauka angielskiego online synchroniczna – ta metoda polecana jest szczególnie dla dzieci i młodzieży, ponieważ mocno przypomina tradycyjną naukę, znaną ze szkoły. Zajęcia odbywają się w czasie rzeczywistym, w ustalonym dniu i o określonej godzinie. Podstawową różnicą jest to, że dzieci nie siedzą w ławkach obok siebie, a we własnym domu, przed monitorem komputera. Pozostałe elementy są bardzo podobne do typowych lekcji. Dzieci widzą lektora na monitorze komputera, mogą się z nim rozmawiać za pomocą video rozmów, czatów, dostępnych komunikatorów. Możliwe jest udostępnianie widoku ekranu, a to pozwala na sprawdzanie przez lektora ćwiczeń, które wykonują podopieczni. Młodzi kursanci mogą rozmawiać również między sobą, w tej formie możliwa jest praca w grupach, bardzo ważna w nauce języka obcego. Lektorzy wykorzystują nowoczesne technologie, które pomagają w przyswajaniu wiedzy (pisaliśmy m.in. Kursy językowe online oraz Kursy językowe online z certyfikatem).
Nauka angielskiego online dla dzieci
Nauka angielskiego online dla dzieci
 • Dzieci oglądają bajki lub filmy, nauczyciele pokazują im slajdy, prezentacje, rozwiązują wspólnie zagadki, quizy itp. Forma zajęć dostosowana jest do wieku kursantów, najmłodsi bawią się, a przy okazji uczą nowych rzeczy. Zajęcia synchroniczne mogą odbywać się w grupach lub indywidualnie. Długość lekcji jest dopasowana do wieku i umiejętności dzieci. Przedszkolaki, czyli dzieci trzy, czteroletnie zaczynają zazwyczaj od ok. 25-minutowych lekcji. To optymalny czas, w którym dziecko jest się w stanie skupić i przyswoić nowe wiadomości. Dzieci starsze i młodzież mają dłuższe zajęcia, które trwają zazwyczaj do 60 do 90 minut. W popularnych kursach synchronicznych dzieci i nauczyciel mają ciągły kontakt wzrokowy i słuchowy z nauczycielem (pisaliśmy m.in. Angielski online z lektorem). Lektor zadaje pytania, proponuje zabawy, quizy, zachęca do odpowiedzi, a w razie potrzeby kilkakrotnie tłumaczy trudniejsze zagadnienia. Często lekcje kończą się krótką pracą domową, która polega na wykonaniu ćwiczeń czy zapamiętaniu kilku słówek. Zajęcia prowadzone są w ciekawy, wciągający sposób, dlatego młodzi kursanci chętnie uczą się i wykonują zadane prace.
 • Kursy angielskiego asynchronicznie – ta forma polecana jest dla starszych dzieci i młodzieży, które już miały kontakt z językiem obcym, znają podstawy, a chcą we własnym zakresie poszerzyć swoją wiedzę. Metoda asynchroniczna wymaga dużej samodzielności i samozaparcia, ponieważ nie ma bezpośredniego kontaktu z lektorem. Lekcje są wcześniej nagrane, a po wykupieniu kursu uczniowie otrzymują do nich dostęp. Zaletą tego typu zajęć jest możliwość wielokrotnego powtarzania, wracania do trudnych tematów, a tu ułatwia przygotowanie się do sprawdzianów czy egzaminów. Dużym minusem jest brak lektora, który może na bieżąco korygować błędy. W ten sposób można nabrać złych nawyków, które potem ciężko się pozbyć. Kursy asynchroniczne najlepiej stosować jako dodatek do lekcji angielskiego online z lektorem lub native speakerem. Są dobre do utrwalania wiedzy i powtórek, umożliwiają naukę w wolnej chwili, np. w czasie jazdy autobusem do szkoły.

Zalety nauki online angielskiego dla dzieci

Każdy rodzic wie, że dzieci mają mało wolnego czasu. Nauka w szkole zajmuje wiele godzin, potem jeszcze zostaje przygotowanie do sprawdzianów, zajęcia dodatkowe czy sportowe. A przecież dzieci muszą mieć jeszcze czas na swoje przyjemności, zabawę, wygłupy z rodzeństwem czy rodzicami. Kursy angielskiego online dla dzieci są bardzo wygodne, ponieważ odbywają się w domu, nie trzeba tracić czasu na dojazdy. Jest to szczególnie ważne dla rodziców, którzy mają kilkoro dzieci. Nie zawsze uda się tak zaplanować logistykę, aby każde dziecko odebrać ze szkoły czy przedszkola, zawieść na zajęcia, zdążyć odebrać.

Problemy są również infekcje, na które często zapadają rodzice. W takim wypadku maluch musi zostać w domu, zajęcia przepadają, a trzeba za nie płacić. Kursy online rozwiązują ten problem, ponieważ dziecko może brać w nich udział nawet wtedy, gdy musi zostać w domu. Jest jeszcze wiele innych zalet lekcji angielskiego online z lektorem. Główne z nich to:

 • Oszczędność czasu – jak wspomniano wcześniej, oszczędność czasu to jedna z większych zalet zdalnego nauczania. Dzieci nie muszą nigdzie dojeżdżać, co jest szczególnie problemowe w przypadku maluchów, które trzeba dowieźć i odebrać z zajęć.
 • Oszczędność pieniędzy – kursy online języka angielskiego dla dzieci są dużo tańsze niż ich stacjonarne odpowiedniki. Niższa cena wynika z tego, że organizatorzy nie muszą wynajmować sali, opłacać utrzymania lektora, kserować materiałów itp. Odpadają również dodatkowe koszty, związane z regularnym dowożeniem dzieci na zajęcia. Kursy angielskiego online są również tańsze niż indywidualne korepetycje.
 • Ogromna dostępność – nauka angielskiego online dla dzieci nie ma żadnych ograniczeń. Z lekcji mogą korzystać wszystkie dzieci, również te, które ze względu na stan zdrowia, nie mogą brać udziału w zajęciach stacjonarnych. To doskonała forma nauki dla dzieci chorych, niepełnosprawnych, po wypadkach czy o obniżonej odporności. Dzięki temu najmłodsi mogą się uczyć w domu, w komfortowych warunkach, a z czasem, jeżeli będą chciały, będą mogły powrócić do tradycyjnej nauki.
 • Możliwość nauki u wybitnych lektorów – internet nie ma ograniczeń lokalnych, dlatego nie ma znaczenie, gdzie znajdują się nauczyciele. Dzięki temu dzieci z małych miasteczek i wsi mogą uczyć się u specjalistów z dużych ośrodków. 
Nauka angielskiego online dla dzieci
Nauka angielskiego online dla dzieci
 • Elastyczny grafik – dzieci, zwłaszcza te z ostatnich klas szkół podstawowych i średnich mają bardzo napięty grafik. Lekcje w szkole często trwają do godzin popołudniowych, potem trzeba jeszcze odrobić lekcje i przygotować się do sprawdzianów. Ciężko wygospodarować czas na kursy stacjonarne. Z nauką online angielskiego dla dzieci nie ma takich problemów. Lekcje z lektorem można z łatwością dopasować do swojego planu dnia, tak aby nie kolidowały z pozostałymi zajęciami.
 • Łatwość obsługi – nauka angielskiego online dla dzieci odbywa się na prostych w obsłudze platformach e-learningowych. Z kursami poradzą sobie nawet przedszkolaki, wystarczy, że rodzic uruchomi im komputer i zaloguje się na odpowiednią stronę.
 • Możliwość dopasowania nauki do indywidualnych potrzeb dzieci – dobre szkoły językowe dopasowuję lekcje do potrzeb dzieci, ich wieku i stopnia zaawansowania. Normą są testy i rozmowy, które pozwalają poznać umiejętności dziecka, a tym samym pozwalają na dopasowanie go do odpowiedniej grupy. Lekcje online angielskiego dla najmłodszych nastawione są na komunikację i naukę przez zabawę, z czasem dochodzą kolejne umiejętności, tj. czytanie i pisanie.
 • Wygoda i komfort – nauka w domu, na ulubionym fotelu, z kubkiem kakao jest przyjemnością, również dla dzieci. Pociechy po ciężkim dniu w szkole nie zawsze mają ochotę na dojazd na zajęcia stacjonarne, a w domu uczą się chętnie i równie efektywnie. Zaletą jest również możliwość korzystania z komputera, który wielu młodych ludzi przyciąga jak magnes.
 • Dobra forma dla dzieci nieśmiałych – nauka angielskiego online dla dzieci jest dobrą metodą nauki dla dzieci nieśmiałych, wycofanych, które nie są w stanie otworzyć się przed grupą. Lekcje angielskiego online z lektorem pozwalają takim uczniom nabyć większą pewność siebie, pokonać lęk i z czasem przyzwyczaić się do zajęć w tradycyjnej formie.
 • Zróżnicowane narzędzia – zdalne lekcje angielskiego dostosowane są do potrzeb rozwojowych dzieci. Wiele popularnych szkół językowych wykorzystuje narzędzia, które sprawiają, że dzieci nie mogą doczekać się kolejnych zajęć. Czasami maluchom towarzyszą multimedialne maskotki, które bawią i uczą jednocześnie. Specjalnie przygotowanie do pracy z dziećmi lektorzy organizują zabawy, wciągają dzieci do śpiewania czy mówienia, a dzięki temu efekty nauki pojawiają się bardzo szybko.
 • Możliwość sprawdzania postępów dziecka – rodzice mogą sprawdzić, czy ich pociecha robi postępy i uczy się języka angielskiego. Wiele szkół udostępnia opiekunom dostęp do panelu, w którym mogą zarządzać lekcjami, komunikować się z nauczycielami czy weryfikować, jaki materiał i w jakim zakresie omówiły dzieci.
 • Kontrola nad nauką dzieci – dzieciom nie zawsze chce się chodzić na zajęcia stacjonarne, bywa, że zamiast do szkoły idą do znajomych. Rodzicom ciężko to zweryfikować, dopiero po czasie okazuje się, że płacą za zajęcia, na których dzieci pojawiają się sporadycznie. Dzięki nauce angielskiego online dla dzieci rodzice mogą mieć kontrolę nad tym, czy latorośl bierze udział w lekcjach, mogą od czasu do czasu zajrzeć do pokoju.

Jakie wady mają kursy angielskiego online?

Nauka angielskiego online dla dzieci ma wiele zalet, ale oczywiście nie jest idealna. Pierwszą i najważniejszą wadą, którą wymienia większość rodziców jest brak bezpośredniego kontaktu z lektorem czy native speakerem. Na kursach zdalnych nauczyciel jest obecny, ale to jednak nie to samo, to obecność na żywo, obok ławki. Dla dzieci dużym problemem może być również brak kolegów czy koleżanek, z którymi można porozmawiać i się powygłupiać. Dla dzieci i młodzieży kontakty społeczne są bardzo ważne, dlatego nie wszyscy uczniowie będą mogli odnaleźć się kursach internetowych. Minusem kursów zdalnych może być dla niektórych rodziców konieczność długiego siedzenia przy komputerze. Jest to problemem z przypadku dzieci z wadami wzroku, problemami z kręgosłupem czy nadpobudliwych, które nie powinny zbytu dużo czasu spędzać przy elektronice.

Pisaliśmy również: Intensywny kurs angielskiego online

Nie wszystkie dzieci są w stanie skupić się w domu, gdzie jest dużo rozpraszaczy uwagi. W nauce mogą przeszkadzać domowe zwierzaki, odgłosy dochodzące z kuchni czy rodzeństwo bawiące się w pokoju obok. Niektóre dzieci potrzebują do nauki nutki rywalizacji, o którą ciężko na zajęciach online. Innym słabym punktem zdalnego nauczania angielskiego mogą być problemy ze sprzętem lub internetem. Nie wszystkie dzieci posiadają własny komputer, a to może również utrudniać udział w lekcjach.  Zdarza się, że w czasie kursu komputer się popsuje lub wystąpią problemy z siecią. W takiej sytuacji dzieci mogą stracić motywację do nauki.

Nauka angielskiego online dla dzieci
Nauka angielskiego online dla dzieci

Na szczęście takie sytuacje zdarzą się coraz rzadziej. Każde dziecko jest inne, nie można stwierdzić, któremu spodoba się nauka angielskiego online, a które będzie wolało pozostać przy tradycyjnych metodach. Warto zachęcić dziecko, aby spróbowało internetowej formy nauki i przekonało się na własnej skórze, czy mu odpowiada.

Jak wybrać wartościowy kurs języka angielskiego dla dzieci?

W ostatnich latach na rynku pojawiło się mnóstwo kursów online angielskiego dla dzieci i dorosłych (pisaliśmy m.in. Angielski online dla dorosłych). W tak dużej liczbie ciężko wybrać wartościowe lekcje, które nie tylko spodobają się dzieciom, ale również pozwolą im nauczyć się języka obcego. Przed wyborem kursu online warto sprawdzić, czy dana placówka ma doświadczenie w zdalnym nauczaniu, jakie wykształcenie i kwalifikacje mają lektorzy. Niektóre szkoły językowe umieszczają na swoich stronach krótką prezentację stworzoną przez każdego nauczyciela. Dzięki temu rodzice mogą posłuchać akcentu, dowiedzieć się, jakie metody stosuje dana osoba, w jaki sposób prowadzi lekcje.

Można wybrać lekcje z lektorem, czyli Polakiem uczącym języka angielskiego lub z native speakerem. Ten drugi nauczyciel to obcokrajowiec, który na zajęciach mówi jedynie w języku, którego naucza. Ta forma nauki pozwala dobrze opanować akcent i pomaga pokonać barierę językową. Bardzo dobrze, jeżeli dzieci mogą wziąć udział w bezpłatnej lekcji próbnej. Dzięki temu najmłodsi będą mogli przekonać się, czy ta forma nauczania im odpowiada, czy są w stanie skupić się przed komputerem. Wybierając kurs, warto również sprawdzić, co mówią o nim inne rodzice. Opinie można znaleźć w internecie, na forach tematycznych czy w mediach społecznościowych. Warto również popytać znajomych, bo może się okazać, że ich pociecha również uczęszcza na taki sam kurs online.

Jak zwiększyć efektywność zdalnych kursów języka angielskiego dla dzieci?

Lekcje w szkole i na kursach online to dobry sposób na naukę języka angielskiego. Warto jednak zadbać o to, aby pociecha miała jak największy kontakt z językiem również w dni, kiedy nie ma zaplanowanych zajęć językowych. W zależności od wieku dzieci, rodzice mogą zaproponować wiele różnych zabaw, które pomogą w nauce. Najmłodszym można zaproponować angielskie piosenki, rymowanki i wierszyki, które uprzyjemnią zabawę, a jednocześnie pozwolą poznać nowe słówka czy oswoić się z obcym akcentem. Dobrym sposobem na naukę są kolorowe książeczki, w którym nazwy zwierząt, przyborów czy inny przedmiotów podane są po angielsku.

Nauka angielskiego online dla dzieci
Nauka angielskiego online dla dzieci

Starsze dzieci i młodzież mogą oglądać firmy po angielsku, słuchać i tłumaczyć piosenki, a także pisać z obcokrajowcami na zagranicznych forach. W nauce angielskiego pomóc mogą również gry komputerowe online, na których grają osoby z całego świata. Aby się z nim porozumieć, trzeba znać anielski. Dla zapalonych graczy to doskonała motywacja do nauki języka. Pomocą w nauce są również aplikacje internetowe, które uczą nowych słówek czy popularnych zwrotów. Bardzo ważne, aby uczyć się języka regularnie, ponieważ im dłuższa przerwa, tym więcej słówek ucieka z pamięci.

Nauka angielskiego online dla dzieci nie jest idealna, ale coraz więcej osób dostrzega liczne zalety tego rozwiązania. Dzieci są chłonne wiedzy, a obsługa komputera nie ma przed nimi żadnych tajemnic. Kursy zdalne to dla nich nie tylko nauka, ale również zabawą. Warto zachęcić pociechy to tej formy i sprawdzać efekty, jakie przyniesie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.