Nauka angielskiego dla dorosłych – od czego zacząć?

Nauka angielskiego dla dorosłych często kojarzy się z bardzo nieprzyjemnym i żmudnym procesem. Ma to związek z wieloma różnymi czynnikami oraz przekonaniami, które zostały przekazane nam w dzieciństwie. Najczęściej Ci, którzy w swoim dorosłym życiu chcieliby zacząć naukę języka obcego najbardziej boją się tego, że natłok codziennych obowiązków uniemożliwi im robienie postępów oraz tego, że ich mózg, pomimo szczerych chęci, nie będzie już w stanie nauczyć się zupełnie nowej mowy.

Wciąż popularną opinią jest to, że języka obcego można nauczyć się jedynie w wieku dziecięcym czy nastoletnim (pisaliśmy: Lekcje angielskiego dla dzieci online). Nic bardziej mylnego a co za tym idzie, obawy o to, że nauczenie się języka obcego w dorosłości jest czymś nieosiągalnym są nieuzasadnione.

Wynikają one przede wszystkim z mitów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jednocześnie warto podkreślić, że to prawda, że opanowanie nowego języka jest dużym wyzwaniem i z góry trzeba się nastawić na to, że proces ten będzie trwał długo.

Co więcej należy pamiętać, że tak naprawdę języka uczymy się całe życie – bez względu na to jaki poziom osiągniesz, zawsze znajdzie się coś nowego co będzie można poprawić. I mowa w tym przypadku zarówno o języku ojczystym jak i każdym kolejnym, który zamierzasz opanować. Ma to jednak również liczne zalety.

Sprawdź także: Szybki kurs języka angielskiego

Przede wszystkim odkrywanie nowych kompetencji językowych może być wspaniałą przygodą, nawet jeżeli zaczynasz jako dorosły człowiek. Pod warunkiem, że będziesz świadomy/świadoma pewnych mechanizmów i pogodzisz się z tym, że na efekty w postaci płynnego posługiwania się językiem angielskim będzie trzeba poczekać co najmniej kilkanaście tygodni a zazwyczaj wręcz kilka miesięcy czy nawet lat (pisaliśmy: Jak się uczyć efektywnie).

Z pewnością jednak realnie poszerzone horyzonty – te prywatne jak i zawodowe sprawią, że będziesz mieć ochotę regularnie uczyć się języka obcego. 

Nauka angielskiego dla dorosłych – czy to w ogóle ma sens?

Masz już swoje lata i boisz się, że na naukę jest już za późno? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Niejednokrotnie naukowo udowodnione zostało, że możliwe jest nabywanie zupełnie nowych umiejętności dosłownie w każdym wieku.

Co prawda faktem jest również to, że najłatwiej jest uczyć się w wieku dziecięcym oraz nastoletnim. Mózgi w tym wieku są dosłownie jak gąbka i automatycznie wręcz chłoną różnego rodzaju informacje oraz umiejętności.

Sprawdź także: Jak szybko nauczyć się tekstu na pamięć

Nie oznacza to jednak, że w dorosłości nasze umysły zamykają się na nowości. W pewnym momencie musimy po prostu w proces nauki włożyć nieco więcej wysiłku, szczególnie jeżeli od wielu lat nie mieliśmy nawyku regularnego uczenia się różnych rzeczy. Po kilku tygodniach umysłowych ćwiczeń mózg przestawia się na tryb „odkrywania” co można zaobserwować na własnym przykładzie.

nauka angielskiego dla dorosłych
nauka angielskiego dla dorosłych

Jak? Początkowo z pewnością trudno będzie Ci się skupić i pewnie będzie Ci się wydawać, że nauka angielskiego dla dorosłych to droga przez mękę. Warto jednak przez kilkanaście pierwszych dni zacisnąć zęby i konsekwentnie kontynuować rozpoczętą ścieżkę. Po pewnym czasie zauważysz, że nauka języka obcego stała się Twoją rutyną i nawet nie musisz specjalnie zmuszać się do tego by przystąpić do językowych ćwiczeń – Twoja głowa nie będzie się nad tym zastanawiać, to stanie się czymś zupełnie oczywistym.

Aby do tego doszło trzeba jednak zadbać o kilka ważnych rzeczy. Dzięki temu nauka będzie zdecydowanie bardziej efektywna a Ty będziesz w stanie utrzymać wysoki poziom motywacji na stałe. Pamiętaj, że jako dorosła osoba możesz do każdego procesu podjeść zdecydowanie bardziej rozsądnie niż robiłeś/robiłaś to w przeszłości. Nieudane próby nauki języka obcego nie wynikają z tego, że nie nadajesz się do mówienia po angielsku, niemiecku czy hiszpańsku. Po prostu źle podchodziłaś/podchodziłeś do procesu nauki.

Poniżej znajdziesz informacje dzięki którym będziesz wiedzieć jak działać by uzyskać takie efekty, które zaskoczą nie tylko osoby z którymi będziesz rozmawiać w języku obcym ale przede wszystkim możesz zaskoczyć samą/sam siebie. Uwierz, warto! Uczucie to przynosi ogromne pokłady satysfakcji ze swojej sprawczości. 

Mózg chce uczyć się całe życie

Zarówno nasze ciało jak i nasz umysł zostały zaprogramowane przez ewolucję tak, byśmy w każdym okresie życia byli w stanie dostosować się do środowiska w którym przyszło nam żyć. Co to oznacza dla nas w dzisiejszych czasach? To, że możemy rozpocząć jakąkolwiek aktywność w dosłownie każdym momencie życia. Nawet, jeżeli jakiś czas temu uważaliśmy, że zupełnie nie mam predyspozycji do tego by mówić w języku obcym.

Wiele ludzi uważa, że do nauki języka angielskiego trzeba mieć talent oraz co więcej, że nauka angielskiego dla dorosłych, którzy od zawsze mieli problem z językami nie może skończyć się dobrze. Nic bardziej mylnego. Zapamiętaj, że Twój mózg może nauczyć się języka obcego w każdym momencie. To, jakie efekty osiągniesz nie zależy od tego ile masz lat ale od Twojego podejścia, psychiki, stosowanych metod oraz regularności. Jeżeli próbowałaś/próbowałeś nauki angielskiego już wielokrotnie ale nigdy Ci nie wychodziło to z pewnością nie wiek był problemem.

Źródłem porażki mogło być złe nastawienie, nieumiejętne korzystanie z dostępnych narzędzi lub brak świadomości istnienia skutecznych schematów nauki nowego języka. Dobra wiadomość jest jednak taka, że możesz spróbować ponownie, tym raz w nieco inny sposób po to, by osiągnąć spektakularne efekty. 

Poprawa pamięci

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mózg tak samo jak mięśnie – należy regularnie trenować. Dzięki temu zostanie on sprawny na dłużej a Ty nawet w jesieni swojego życia będziesz mógł/mogła cieszyć się nienaganną pamięcią. Doskonałym rozwiązaniem łączącym ze sobą regularny (czyli najskuteczniejszy) trening mózgu i nabywanie nowych, przydatnych umiejętności jest nauka angielskiego dla dorosłych.

Ciągłe poszerzanie swojego słownictwa, nauka nowych konstrukcji gramatycznych oraz starania, by połączyć je w sensowną całość w praktyce to zdecydowanie duże wyzwanie. Ucząc się od nowa jakiegoś języka wpływamy na proces powstawania nowych połączeń neuronowych w mózgu. Dzięki temu ten narząd, odpowiedzialny za naszą sprawność intelektualną jest stymulowany do prawidłowej pracy. To z kolei przekłada się na spowolnienie się procesów starzenia się ośrodków odpowiedzialnych za magazynowanie wspomnień oraz kojarzenie faktów.

Dlatego z powodzeniem można powiedzieć, że nauka angielskiego dla dorosłych to nie tylko przyswajanie nowego języka ale również prewencja przed chorobami wynikającymi z procesów starzenia się mózgu. 

Nauka angielskiego dla dorosłych a zwiększenie poczucia pewności siebie

W obecnych czasach wiele osób ma kompleks związany ze swoim wiekiem. Co więcej, dotyczy on coraz młodszych osób. Już nawet trzydziestolatkowie potrafią wypowiadać się bardzo negatywnie na temat liczby przeżytych już lat. Wynika to z bardzo dynamicznego tempa życia ogółu społeczeństwa i presji by jak najszybciej osiągnąć jak najwięcej. Warto jednak starać się nie dopuszczać do siebie negatywnych myśli związanych ze swoim wiekiem. Nie przynosi to nikomu żadnych korzyści, a Tobie zdecydowanie negatywnie przekłada się na ogólne samopoczucie oraz pewność siebie.

Jak walczyć z przekonaniem, że wszystko co najlepsze ma się już ze sobą? Zdecydowanie nauka angielskiego dla dorosłych może Ci w tym pomóc. Świadomość, że regularnie nabywasz umiejętności, które możesz wykorzystać w praktyce z pewnością sprawią, że będziesz czuć się pewniej w bardzo różnorodnym towarzystwie. Bez względu na to czy zależy Ci na opanowaniu nowego języka w celach biznesowych czy prywatnych. Przykładając się do tego procesu przekonasz się, że umiejętność swobodnego komunikowania się w języku obcym ułatwia odnalezienie się w nawet najmniej oczywistych sytuacjach.

nauka angielskiego dla dorosłych
nauka angielskiego dla dorosłych

Być może pomożesz w pracy zagranicznemu klientowi, wskażesz drogę na dworzec zagubionemu turyście lub nawiążesz ekscytującą przyjaźń z kimś, kto potrafi rozmawiać tylko po angielsku. Każda z tych bardzo prawdopodobnych sytuacji może pozytywnie przełożyć się na to jak postrzegasz samą/samego siebie. Przecież szeroko pojęta „zaradność życiowa” to coś, co chciałby posiadać każdy człowiek. Dlatego przestań odkładać naukę na później, przeczytaj ten artykuł do końca i najlepiej jeszcze dzisiaj zacznij wprowadzać do swojej codzienności rady, które zostały w nim zawarte.

Dzięki nim nie tylko nauczysz się języka ale jednocześnie zwiększysz poczucie pewności siebie. A jest to cecha którą warto pielęgnować przez całe życie ponieważ znacząco poprawia komfort codzienności. 

Poszerzenie horyzontów

Bez wątpienia znajomość języków obcych zdecydowanie ułatwia życie. W zależności od tego w jakiej branży pracujesz lub planujesz pracować: umiejętność komunikowania się po angielsku bez wątpienia jest co najmniej dużym atutem. Co więcej, w wielu przypadkach może być warunkiem, który musi zostać spełniony by móc piastować dane stanowisko. Mówiąc w skrócie: ucząc się języków zwiększasz swoją konkurencyjność na rynku pracy. To z kolei przekłada się na większe możliwości biznesowe, ciekawsze obowiązki oraz przede wszystkim bardziej satysfakcjonującą wypłatę. 

Co więcej, nauka angielskiego dla dorosłych jest doskonałym pomysłem dla tych, którzy lubią podróżować. Dzięki znajomości języka obcego podczas odkrywania nowych miejsc na świecie możesz zaoszczędzić znaczną ilość pieniędzy. W końcu zdecydowanie trudniej oszukać kogoś, kto doskonale rozumie co się dzieje i o czym się do niego/niej mówi. Poza tym swobodne komunikowanie się z innymi ludźmi sprawi, że będziesz w stanie dotrzeć do ciekawszych miejsc, które nie będą tak oblegane przez turystów. To wszystko z pewnością sprawi, że podróżowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze. 

Warto zaznaczyć również, że stałe poznawanie nowych ludzi to poszerzanie własnych horyzontów. Nawet jeżeli spędzasz z nimi czas jedynie w sposób przyjemny, niezwiązany jakkolwiek z nauką czy życiem zawodowym. Warto skupić się szczególnie na takich osobach, które wychowywały się w innym miejscu na świecie i miały do czynienia z mniej typową dla Ciebie kulturą. Dzięki temu będziesz mieć okazję poznać zupełnie nową perspektywę na wiele różnych tematów i spojrzeć szerzej na wiele dotychczas oczywistych dla Ciebie kwestii. Możesz mieć pewność, że tego typu doświadczenia sprawiają, że dosłownie stajemy się zupełnie nowymi, bardziej świadomymi osobami. 

Kursy angielskiego dla dorosłych – jak wybrać ten najlepszy?

Jeżeli jesteś przekonana/przekonany, że chcesz się uczyć języka angielskiego to kolejnym krokiem w tym procesie powinno być podjęcie decyzji na temat kursu, który pomoże Ci nie zagubić się w tym długoterminowym procesie. Wybór szkolenia, które będzie doskonale dopasowane do Twoich potrzeb oraz możliwości sprawi, że nauka stanie się czymś bardzo przyjemnym oraz co najważniejsze, szybko zaczniesz widzieć postępy (pisaliśmy także: Jak się szybko nauczyć języka obcego). To z kolei będzie dobrą motywacją do kontynuowania starań w nauce.

nauka angielskiego dla dorosłych
nauka angielskiego dla dorosłych

Skąd jednak wiedzieć jakiego typu podejście sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku? Jak odpowiedzieć sobie na pytanie czego najbardziej potrzebujesz podczas nauki języka obcego? Będziesz w stanie odpowiedzieć sobie bardzo precyzyjnie na to pytanie po przeanalizowaniu kilku kwestii poruszonych poniżej. 

Praca w grupie vs lekcje indywidualne

Ważne, by nauka była dla Ciebie możliwie jak najbardziej komfortowa. Oczywiście nabywanie nowych umiejętności wiąże się z popełnianiem licznych błędów, które następnie należy konsekwentnie poprawiać – tego z pewnością nie da się uniknąć. Warto jednak na samym wstępie zastanowić się, czy wolisz odkrywać nowy język w lekcjach jeden na jeden z nauczycielem, który będzie skupiony tylko na Tobie czy może jednak w Twoim przypadku bardziej komfortowe okażą się zajęcia w grupie, z osobami na poziomie podobnym do Twojego. Skąd masz wiedzieć co będzie dla Ciebie lepsze (pisaliśmy: Jak się uczyć angielskiego online)?

Przede wszystkim dokładnie przeanalizuj uczucia jakie towarzyszą Ci podczas zastanawianiem się nad każdą z tych opcji. Ponadto, zazwyczaj ludziom o skłonnościach ekstrawertycznych lepiej jest uczyć się w grupie, natomiast Ci, którzy przypisują się raczej do introwertyków zdecydowanie częściej chwalą sobie indywidualne lekcje. Oczywiście nie jest to jedyną regułą. Być może jesteś ekstrawertykiem ale w Twojej codzienności jest tak dużo ludzi, że wiesz, że łatwiej będzie Ci skupić się na nauce gdy będziesz jedyną osobą nad którą skupia się wybrany przez Ciebie nauczyciel.

Lub odwrotnie: na co dzień spędzasz dużo czasu samotnie i jest Ci z tym całkiem dobrze ale wiesz, że ucząc się w grupie łatwiej będzie się zmotywować do skupieniu się na zadaniach? Postaraj się przeanalizować siebie w tym kontekście jak najlepiej by podjąć decyzję, która sprawi, że szybko zaczniesz swobodnie władać nowym językiem. 

Jasno określony cel

Często robiąc coś w ogóle nie zastanawiamy się nad tym po co to robimy. Nauka angielskiego dla dorosłych może być doskonałym pomysłem w na prawdę wielu kontekstach. Warto jednak zadać sobie pytanie co jest dla Ciebie najważniejsze oraz co konkretnie chcesz osiągnąć w kontekście rozwoju językowego. Dlaczego tego typu podejście jest tak istotne? Ponieważ wiedząc po co coś robisz łatwiej będzie Ci planować i realizować kolejne zadania, które przybliżą Cię do celu. Dzięki temu będziesz w stanie podtrzymywać wysoki poziom motywacji przez długi czas. Co więcej, warto podkreślić, że określenie „chcę mówić po angielsku” nie jest jasno określonym celem.

Unikaj wszelkiego rodzaju ogólników i skup się na konkretnych umiejętnościach. Zależy Ci wykorzystaniu języka angielskiego w pracy? Postaw sobie za cel umiejętność wytłumaczenia po angielsku potencjalnemu klientowi co może zaoferować mu firma w której pracuje lub naucz się prezentować kluczowy produkt/usługę przed większą grupą. Jeżeli na początek to będzie zbyt dużo to Twoim celem może być opanowanie branżowego słownictwa. Z kolei jeżeli chcesz uczyć się języka angielskiego po to by wykorzystywać go w czasie prywatnym to możesz dążyć do tego by umieć samodzielnie zamówić jedzenie w restauracji, wytłumaczyć taksówkarzowi gdzie chcesz dojechać lub nauczyć się samodzielnie kupować bilet pociągowy.

Każda z tych sytuacji zdarza się w życiu niejednokrotnie więc dodatkową motywacją do osiągnięcia celu może być to, że nabyte umiejętności będziesz wykorzystywać w praktyce jeszcze wiele razy w ciągu życia. 

Konsekwentne dążenie do celu

Ustalenie celu jest bardzo ważne. Jednak warto podkreślić, że kluczowe w osiągnięciu sukcesu jest konsekwentne dążenie do tego co chcesz osiągnąć. Musisz bezwzględnie pamiętać, że nauka angielskiego dla dorosłych to proces, który jest bardzo rozciągnięty w czasie. Oczekiwanie na widoczne rezultaty po dwóch dniach nauki jest bezsensowne. W tym przypadku efekty swojej pracy zauważysz dopiero po dłuższym czasie regularnych lekcji. Dlatego konsekwencja w nauce języka obcego jest kluczowa.

To nie talent gwarantuje płynne porozumiewanie się po angielsku. To cierpliwość i rzetelność w dążeniu do celu. Przypominaj sobie to regularnie, szczególnie wtedy gdy będziesz mieć ochotę zrezygnować z nauki bo „nie ma żadnych efektów”. Efekty się pojawią. Pod warunkiem, że dasz sobie czas. 

Nauczyciel w którego towarzystwie czujesz się dobrze

Podczas nauki warto eksperymentować. Przebierać można nie tylko w technikach nauki nowego słownictwa czy gramatyki ale również w osobach, które uczą języka obcego. Pamiętaj, że ważne jest to by Twój nauczyciel posiadał odpowiednie kwalifikacje. To często jednak nie wystarczy. Aby móc maksymalnie wykorzystać potencjał lekcji z nauczycielem języka obcego musisz poszukać osoby z którą dobrze Ci się rozmawia. Dzięki temu będziesz chętniej próbować komunikować się w języku, którego dopiero się uczysz oraz będziesz uczęszczać na lekcje z przyjemnością a nie przymusem.

nauka angielskiego dla dorosłych
nauka angielskiego dla dorosłych

Nauka angielskiego dla dorosłych nie powinna kojarzyć Ci się z przykrym obowiązkiem. To powinno przypominać Ci raczej ekscytującą przygodę dzięki, której osiągniesz własne cele i zdobędziesz więcej pewności siebie. Osiągnięcie tego będzie zdecydowanie łatwiejsze i szybsze w towarzystwie osoby posiadającej cechy, które wyjątkowo cenisz sobie w innych ludziach. Wspólne poczucie humoru, podobne zainteresowania czy światopogląd to coś co może sprawić, że osoba ucząca Cię języka obcego stanie się jednocześnie kimś z kim masz ochotę się spotkać (pisaliśmy także: Angielski online dla dorosłych).

Pamiętaj, że nauka połączona z przyjemnością przebiega zdecydowanie szybciej. Dlatego nie bój się szukać i zmieniać nauczycieli jeżeli w obecnym coś Ci nie odpowiada. Ludzie są różni i to jest wspaniałe ponieważ każdy możne znaleźć kogoś, kto odpowiada jego preferencjom. Najgorsze co możesz zrobić to zrazić się do nauki języka obcego tylko dlatego, że trafiłeś/trafiłaś na nauczyciela, który akurat nie wpasował się w Twoje wymagania. Po prostu szukaj do skutku!

Lekcje angielskiego online dla dorosłych – jak dobrze je wykorzystać?

Dla zdecydowanej większości dorosłych osób, które chcą się nauczyć języka angielskiego realnym problemem może być brak czasu na naukę. Nic dziwnego, życie zawodowe oraz zobowiązania prywatne mogą pochłaniać ogromne ilości czasu. Często nie zostaje go zbyt wiele na sen więc co dopiero z czasem na naukę! Skutecznym rozwiązaniem tego problemu może być zdecydowanie się na naukę angielskiego online. Nauka angielskiego dla dorosłych bardzo często jest realizowana właśnie w takiej formie ze względu na elastyczność. Każdy uczeń zainteresowany rozwojem może przerabiać materiał we własnym tempie, w godzinach, które mu odpowiadają.

Pisaliśmy także: Jak najlepiej nauczyć się angielskiego?

Jedni preferują uczyć się z samego rana, zanim reszta rodziny wstanie z łóżka. Inni robią to w drodze do pracy a jeszcze inni przed pójściem spać. Kluczowe jest wybranie sobie takiej pory w której najłatwiej będzie Ci się skupić na przyswajaniu nowych informacji. Może to być nawet piętnaście czy dwadzieścia minut. Ważne jednak by robić to możliwie jak najczęściej – najlepiej codziennie lub co drugi dzień. Lekcje online są wtedy zdecydowanie bardziej skuteczniejsze.

Z kolei nie ma sensu przysiadać do kilku kwestii na raz i poświęcać na nie na przykład dwie godziny ciągiem w tygodniu. Tyle czasu przed ekranem zmęczy Twoje oczy oraz umysł i szybko przestaniesz skupiać się na tym co robisz. Poza tą, najważniejszą kwestią jest jeszcze kilka innych o których warto pamiętać by jak najlepiej wykorzystać czas online spędzony na nauce angielskiego:

Unikaj rozpraszaczy – w świecie online wyjątkowo łatwo rozproszyć swoją uwagę. Dbaj o to by podczas nauki zajmować się tylko tym. Nie zaglądaj w miedzy czasie na media społecznościowe, nie sprawdzaj rozpiski w kalendarzu lub nie przeglądaj galerii zdjęć. Przez to Twoja nauka będzie trwała dłużej a jej efekty nie będą zbyt satysfakcjonujące. Postanów sobie, że czas na naukę jest czymś wyjątkowym i pamiętaj o tym, że jeżeli nie poświęcisz całej uwagi na naukę to tak na prawdę możesz nie robić tego wcale.

Zadbaj o motywację – udało Ci się dokładnie przerobić całą lekcję? Nauczyłaś/nauczyłeś się stu nowych słówek i wiesz, że masz je już dobrze utrwalone? Zaczynasz zdawać sobie sprawę z tego, że nauka angielskiego dla dorosłych online przynosi widoczne efekty? Zadbaj o to by się za to wynagrodzić! W końcu to kawał dobrej roboty! Dzięki temu będziesz w stanie na dłużej utrzymać wystarczająco wysoki poziom motywacji by kontynuować naukę. To nie musi być nic wielkiego. Kawałek dobrego ciasta z ulubionej kawiarni, ciepła kąpiel z wykorzystaniem ukochanego olejku czy nowy odcinek serialu to tylko kilka z doskonałych pomysłów na docenienie samego siebie. 

Podsumowując, nauka angielskiego dla dorosłych może być skuteczna pod warunkiem, że podejdziesz do całego procesu w odpowiedni sposób. Przede wszystkim nie należy spodziewać się spektakularnych efektów po przerobieniu kilku lekcji. Kluczowe jest uzbrojenie się w cierpliwość i konsekwentne dążenie do jasno wyznaczonego celu. Równie ważne jest docenianie swoich małych sukcesów i poszukiwanie takich sposobów na naukę, które będą możliwie jak najprzyjemniejsze. Nie należy bowiem nauki języka obcego utożsamiać z przykrym obowiązkiem.

Pisaliśmy także: Szybki kurs angielskiego online

Przy świadomym podejściu do tematu rozwój kompetencji językowych może stać się niesamowitą przygodą a nie tylko kolejnym nudnym obowiązkiem do odhaczenia na długiej liście zadań. Powodzenia!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.