Najbardziej opłacalne kursy zawodowe

Zastanawiasz się jakie są najbardziej opłacalne kursy zawodowe? Nie masz pewności czy udział w tego typu kursach pomaga w znalezieniu lepszej pracy? Nie wiesz które z tego typu szkoleń byłoby najlepsze w Twojej sytuacji? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedź na te oraz wiele innych pytań dotyczących obszaru kształcenia w kierunku zwiększenia swojej konkurencyjności na rynku pracy. Podpowiadamy na co szczególnie warto zwracać uwagę oraz jak wybrać ofertę idealnie dopasowaną do osobistych preferencji.

Czy to prawda, że najbardziej opłacalne kursy zawodowe mogą być zamiennikiem studiów?

Jak się zapewne domyślasz, odpowiedzi na tego typu pytanie nie da się zawrzeć w jednym zdaniu. Mówiąc najogólniej: to zależy od zawodu, który planujesz wykonywać. Warto jednak podkreślić, że nie zawsze studia są tym najlepszym wyborem. Często właśnie różnego typu szkolenia zawodowe w praktyce przynoszą dużo więcej korzyści. Dlaczego? Powodów jest kilka, oto najważniejsze z nich:

 • Kursy zawodowe trwają zdecydowanie krócej niż studia – wiele osób nie może sobie pozwolić na kilkuletnią naukę konkretnego zawodu. Studia w trybie dziennym w wielu przypadkach uniemożliwiają normalną pracę a co za tym idzie – podczas studiowania wiele osób nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Natomiast zdecydowana większość kursów zawodowych jest dedykowana dla osób już aktywnych na rynku pracy. W związku z tym są one skonstruowane tak, by możliwe było pogodzenie rozwoju zawodowego z szeregiem innych obowiązków wynikających z życia codziennego. Dlatego kursy zawodowe są doskonałym zamiennikiem studiów dla osób z mocno ograniczoną ilością czasu, który mógłby zostać poświęcony na samorozwój.
 • Na kursach uczysz się tylko tego, co przyda się w praktyce. Dzięki temu czas poświęcony na doskonalenie zawodowe będzie wykorzystany w stu procentach. Niestety, w związku z odgórnie narzuconym systemem podczas studiowania wybranego kierunku konieczne jest jednoczesne zagłębianie wiedzy o przedmiotach, które realnie nie mają nic wspólnego z pracą do której ma przygotować dany kierunek studiów. Bywa to nie tylko bardzo czasochłonne ale również frustrujące. Najbardziej opłacalne kursy zawodowe są skonstruowane tak, by skupiać się jedynie na istotnych aspektach konkretnej profesji.
 • Kursy z reguły są prowadzone przez osoby mające duże doświadczenie w branży. Wiedza przekazana przez praktyków zazwyczaj okazuje się być tą najcenniejszą. Na studiach często bywa tak, że wiele przedmiotów jest prowadzonych przez osoby, które większość bądź całą swoją karierę zawodową spędziło na uczelni. W związku z tym takie osoby mogą mieć bardzo obszerną wiedzę teoretyczną ale nie będzie ona poparta realną praktyką.
 • Kursy zawodowe w perspektywie długoterminowej są zdecydowanie tańsze. Wydawać by się mogło, że darmowe studia dzienne to bardzo budżetowy wybór. Zastanów się jednak ile pieniędzy stracisz przez kilka lat studiów, które uniemożliwią Ci w tym czasie normalną pracę. Warto pamiętać również o tym, że studiowanie często wiąże się z koniecznością przeprowadzki do innego miasta, co również jest niemałym wydatkiem.
 • Zakres wiedzy przekazywany na kursach zawodowych jest częściej aktualizowany. Upraszczając: najlepsze kursy zawodowe odpowiadają na aktualne potrzeby rynku. Jak powszechnie wiadomo, obecnie praktycznie każda branża rozwija się bardzo dynamicznie, w związku z czym konieczne jest stałe poszerzanie wiedzy oraz uczenie się innowacyjnych rozwiązań. Zakres materiałów poruszany na studiach bardzo często jest już po prostu nieaktualny.
Najbardziej opłacalne kursy zawodowe
Najbardziej opłacalne kursy zawodowe. kursy, po których jest praca

Należy jednak podkreślić, że do wykonywania niektórych zawodów studia są po prostu niezbędne. W takich sytuacjach nawet najlepsze kursy zawodowe nie wystarczą by móc nieustannie się rozwijać. Warto więc przed podjęciem ostatecznej decyzji o formie kształcenia się zorientować się jak wyglądają regulacje dotyczące zawodu, który chcesz w przyszłości wykonywać (czytaj więcej: Popularne kursy zawodowe).

Czy certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu zawodowego przydają się w praktyce?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, czy najbardziej opłacalne kursy zawodowe to te, których ukończenie jest potwierdzone certyfikatem. Bez wątpienia jest to atut tego typu szkoleń. W zależności od potrzeb, certyfikaty można wykorzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej bądź z ich wykorzystaniem przekonać do siebie potencjalnych klientów. Oprawione w gustowną ramkę będą doskonałym wyposażeniem biura czy pracowni. Warto pamiętać jednak, że certyfikat to nie wszystko (pisaliśmy: Jakie kursy warto zrobić).

Jeżeli nie będzie on szedł w parze z realną wiedzą oraz umiejętnościami to szybko okaże się, że jego posiadanie niewiele zmienia. Dlatego podczas poszukiwania oferty na wymarzony kurs zawodowy lepiej nie skupiać się na tym, czy jego ukończenie będzie skutkowało otrzymaniem certyfikatu ale czy umożliwi on uzyskanie praktycznej wiedzy oraz umiejętności.

Ponadto, warto podkreślić, że niektóre kursy zawodowe są odpowiednikiem szkoły zawodowej lub techników do których tradycyjnie uczęszcza się po zakończeniu szkoły podstawowej (pisaliśmy: Szkolenia zawodowe online). W takiej sytuacji po zaliczeniu wszystkich przedmiotów realizowanych zgodnie z podstawą programową ustaloną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przystępuje się do tak zwanych kwalifikacyjnych testów zawodowych (pisaliśmy: Szkolenia online z zaświadczeniem). Zazwyczaj są one organizowane dwa razy do roku (latem oraz zimą) i przystępują do niego wszystkie osoby zainteresowane uzyskaniem wybranych kwalifikacji.

Część teoretyczna jest pisana w tym samym terminie na terenie całego kraju, natomiast część praktyczna jest przeprowadzana w mniejszych grupach w terminie narzuconym przez MEN. Po zaliczeniu wszystkich etapów uzyskuje się dyplom potwierdzający kwalifikacje do pracy w zawodzie, który jest oficjalnie uznawanym przez pracodawców dokumentem.

Najbardziej opłacalne kursy zawodowe
Najbardziej opłacalne kursy zawodowe. kursy po których jest praca

Kursy zawodowe online vs kursy zawodowe stacjonarne – która opcja jest lepszym rozwiązaniem? Kursy po których jest praca

Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. Co więcej, warto podkreślić, że zawodowe kursy stacjonarne sprawdzą się zdecydowanie lepiej w przypadku zawodów wymagających prac manualnych. Praktykowanie pod okiem doświadczonego specjalisty w takich przypadkach jest największą wartością tego typu form szkoleniowych. Jednakże nie zawsze dojeżdżanie w konkretne miejsce o konkretnej porze jest uzasadnione. Bywają sytuacje w których zawodowe kursy online będą zupełnie wystarczające. Kiedy wybrać którą opcję?

Kursy zawodowe online

To najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy chcą poszerzać swoje kompetencje zawodowe ale jednocześnie dysponują bardzo ograniczoną ilością czasu. Warto dodać, że kursy online można podzielić na dwa rodzaje: jedne z nich oferują pakiet materiałów do samodzielnego przerabiania w dowolnym momencie, natomiast druga opcja to spotkania online ze specjalistami we wcześniej ustalonym terminie (zazwyczaj wieczorami lub weekendowo). Kursy zawodowe online będą również najlepszą opcją dla osób skrajnie introwertycznych, mających duże problemy z wchodzeniem w nowe sytuacje. Ponadto, z uwagi na swoja specyfikę związaną na przykład z nieograniczoną liczbą miejsc tego typu szkolenia często są dużo tańsze od ich stacjonarnych odpowiedników.

Warto podkreślić jednak, że nauka online wymaga posiadania dużych pokładów samodyscypliny. Jeżeli wiesz, że należysz do osób, które same z siebie nie wezmą się za naukę a włączenie komputera zawsze kończy się oglądaniem ulubionego serialu to prawdopodobnie decyzja o kupnie kursu zawodowego w formie online nie przyniesie zbyt wiele korzyści.

Stacjonarne kursy zawodowe

Jeżeli planujesz rozwijać się w zakresie prac manualnych to zdecydowanie powinnaś/powinieneś postawić na stacjonarną wersję szkolenia zawodowego. Najbardziej opłacalne kursy zawodowe w tego typu branżach są wręcz wypchane zajęciami praktycznymi – a to właśnie ten element jest kluczem do sukcesu w samorozwoju. O jakich zawodach w tym przypadku mowa? Chociażby o kursach fryzjerskich czy stolarskich. Oczywiście, w każdej branży niezbędne jest posiadanie wiedzy teoretycznej ale w przypadku zawodów wymagających „posiadanie fachu w ręku” kluczowe jest właśnie doświadczenie w wykonywaniu konkretnych czynności.

Dlatego zanim wybierzesz konkretną ofertę zorientuj się czy stacjonarna wersja wybranego kursu zawodowego ma przewidzianą dużą ilość zajęć praktycznych. Wybierz tą opcję, która umożliwi Ci spędzenie jak największej ilości czasu na samodzielnym wykonywaniu zadań, które chcesz w przyszłości wykonywać. 

Hybrydowe kursy zawodowe

To rozwiązanie może być dobrym kompromisem pomiędzy redukcją czasu poświęconego na dojazdy oraz maksymalizacją ilości zajęć praktycznych. Na rynku dostępny jest już szeroki wybór kursów zawodowych, które częściowo są realizowane w formie online a częściowo w formie stacjonarnej. Zazwyczaj spotkania na odległość dotyczą części teoretycznej omawianego zagadnienia, a po pewnym czasie jest ono wykonywane w praktyce już podczas fizycznego zjazdu kursantów. Wiele osób potwierdza, że tego typu podejście umożliwia osiągnięcie najlepszych rezultatów w stosunkowo krótkim czasie.

Najbardziej opłacalne kursy zawodowe
Najbardziej opłacalne kursy zawodowe. wartościowe kursy zawodowe

Co warto zrobić aby zwiększyć szansę na pracę w zawodzie po ukończeniu kursu zawodowego?

Nawet najbardziej opłacalne kursy zawodowe nikomu nie zagwarantują sukcesu na rynku pracy. Oczywiście, samo ukończenie specjalistycznego szkolenia jest już pewnym sukcesem. Należy jednak pamiętać o tym, że konkurencja nie śpi i aby mieć szansę na pracę za satysfakcjonującą stawkę w wymarzonej profesji trzeba się stale rozwijać. A można to robić na wiele różnych sposobów.

 • Dbaj o znajomości zawarte na kursie zawodowym – to jedna z najcenniejszych rzeczy, którą możesz zyskać decydując się na tego typu ofertę. Realizując kurs zawodowy chcąc nie chcąc poznasz nowych ludzi, którzy już obracają się lub zamierzają zacząć obracać się w tej samej branży co Ty. Wsparcie koleżanek czy kolegów po fachu w wielu momentach kariery może okazać się bezcenne. Wymiana doświadczeń czy dobre słowo podczas szukania nowego etatu to coś bezcennego. Dlatego pamiętaj by raz na jakiś czas odezwać się do pewnych osób. Zaniedbywanie relacji zawodowych może bardzo utrudnić życie zawodowe w przyszłości
 • Uczestnicz w wydarzeniach branżowych – warto raz na jakiś czas wybrać się na targi branżowe bądź na inne tego typu imprezy. Można podczas nich zawrzeć zupełnie nowe znajomości, pozyskać kolejnych klientów oraz zapoznać się z nowymi trendami. Każdy z tych profitów bez wątpienia może pozytywnie przełożyć się na jakość Twojej pracy i w konsekwencji – na wyższe zarobki.
 • Reklamuj się online – w dzisiejszych czasach bez wątpienia sieć online to potęga. Dlatego warto w kontekście zawodowym stać się jej częścią. Duża wiedza i fach w ręku to nie wszystko – ludzie muszą wiedzieć, że jesteś w stanie zaoferować najwyższej jakości towar bądź usługi. Dlatego reklamuj się (lub swoją markę) w najpopularniejszych mediach społecznościowych a szybko przekonasz się jak duże znaczenie ma marketing internetowy (pisaliśmy: Szkolenia marketingowe oraz Kurs marketingu internetowego).
 • Stale się rozwijaj – jak już zostało wspomniane wcześniej, w związku z dynamicznie rozwijającym się rynkiem nawet najbardziej opłacalne kursy zawodowe po pewnym czasie zaczynają być nieaktualne. Dlatego warto nie ograniczać się do jednego kursu. Dobrym nawykiem jest regularne przeglądanie ofert dostępnych kursów powiązanych z Twoim zawodem. Dzięki temu będziesz mieć możliwość reagowania szybciej niż konkurencja i rozwijania się w kierunku, który będzie przynosił największe profity.

Jakie kursy warto zrobić? – czyli w jakich branżach warto inwestować w tego typu rozwój

Obecnie rynek jest dosłownie zalany ofertami najróżniejszych kursów zawodowych. Dotyczą one bardzo szerokiego spektrum zawodów, dlatego nie będzie przesadą stwierdzenie, że kursy zawodowe mogą być dobrym pomysłem w dosłownie każdej profesji. Oczywiście to jaki kurs najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku zależy od Twoich osobistych potrzeb, oczekiwań oraz możliwości. Co więcej, nie musisz koniecznie decydować się na szkolenie nastawione na rozwój w konkretnym zawodzie. Istnieje szeroka gama umiejętności, które będą uniwersalne, przydatne w wielu sytuacjach.  

Kursy zawodowe ogólnorozwojowe – zwiększają konkurencyjność na rynku pracy

 • Swobodna komunikacja w obcych językach.

Jedną z umiejętności, która bezdyskusyjnie przyda się dosłownie każdemu człowiekowi funkcjonującemu w dwudziestym pierwszym wieku jest znajomość języków obcych. Postępująca globalizacja sprawia, że coraz bardziej mieszają się ze sobą różne kultury oraz co za tym idzie – języki. Dlatego stałe rozwijanie się w kierunku swobodnej komunikacji z obcokrajowcami zostanie z pewnością docenione przez wielu pracodawców. A jeżeli jesteś swoim własnym szefem to możesz mieć pewność, że to ułatwi Ci zdobywanie nowych klientów.

Co więcej, szlifować nowy język można na wiele różnych sposobów. Nie ważne czy preferujesz spotkania stacjonarne czy online, w grupie czy indywidualnie – z pewnością znajdziesz taki kurs językowy, który w stu procentach spełni Twoje oczekiwania. Warto dodać również to, że tego typu rozwój poprawi nie tylko Twoją konkurencyjność na rynku pracy ale również sprawi, że łatwiej będzie Ci nawiązywać nowe znajomości a podróżowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze.

Najbardziej opłacalne kursy zawodowe
Najbardziej opłacalne kursy zawodowe. profesjonalne kursy zawodowe
 • Umiejętność prezentowania swoich wniosków/produktów/wyników

Kolejnym pomysłem na kurs, którego realizacja przełoży się na poprawę zarobków w wielu zawodach jest umiejętność swobodnego prezentowania. Czy to produktów, które zamierzasz sprzedać, czy efektów swojej pracy (pisaliśmy: Szkolenia sprzedażowe). Nie od dzisiaj wiadomo, że nie liczy się tylko jakość pracy ale również to w jaki sposób jest ona pokazywana. Dlaczego wspominamy o tego typu umiejętności w kontekście rozwoju zawodowego? Ponieważ wystąpienia publiczne to zmora wielu ludzi – całkiem możliwe, że również Ty nie czujesz się komfortowo w roli mówcy. I nie zawsze znaczenie ma to czy publiczność wypełnia jedną salę, czy jest to tylko jedna osoba.

Nawet najlepszy specjalista w swoim fachu może nie odnaleźć się na rynku pracy jeżeli nie będzie potrafił odnaleźć się w roli pewnego rodzaju przewodnika. Wiele osób jest przekonanych, że z charyzmą trzeba się urodzić. Nic bardziej mylnego! Oczywiście, pewne cechy charakteru zdecydowanie ułatwiają odnalezienie się w roli prezentera ale fakt jest taki, że „to coś” posiadają tylko nieliczni. Dobra wiadomość jest taka, że występy można po prostu zaplanować i się ich nauczyć.

Żeby wiedzieć na co zwrócić uwagę, czego unikać a czym zupełnie nie należy się przejmować trzeba zwrócić się do specjalistów w tej kwestii. Uważamy, ze w wielu przypadkach najbardziej opłacalne kursy zawodowe to te, które zredukują ilość stresu związanego z wykonywaną pracą.

Jak już zostało wcześniej wspomniane, sieć internetowa może być potężnym narzędziem w rozwoju biznesu. Dlatego w kontekście zawodowym warto być aktywnym na najpopularniejszych portalach społecznościowych (pisaliśmy: Szkolenia z instagrama i innych social mediów). Co więcej, sama obecność często nie wystarczy. Wiedza na temat tego, jak funkcjonuje dane mediom oraz co trzeba zrobić by za jego pośrednictwem sprzedawać produkt lub reklamować markę może sprawić, że zaczniesz zdecydowanie szybciej piąć się po szczeblach drabiny zawodowej (pisaliśmy: Social media manager). Warto podkreślić również, że rozwój w tym obszarze może być stosunkowo wygodny ponieważ wielu specjalistów w tym zakresie oferuje swoje usługi oraz produkty w wersji online.

 • Kursy zawodowe dla osób zajmujących się finansami

To branża, w której nawet najdrobniejszy błąd może kosztować Cię sporo nerwów. Dlatego szczególnie warto być na bieżąco z tym co dzieje się na rynku oraz ze zmianami zachodzącymi w prawie. W zależności od tego, czym konkretnie się zajmujesz warto poświęcić uwagę kursom kadrowo-płacowym lub na szkolenia z zakresu księgowości. Poza zwiększeniem pewności siebie w kontekście wykonywanych obowiązków ukończenie tego typu zajęć może sprawić, że zaczniesz pracować zdecydowanie szybciej oraz będziesz w stanie znajdywać bardziej optymalne z punktu widzenia finansowego rozwiązania. To z kolei w perspektywie długoterminowej z pewnością przełoży się na redukcję stresu w pracy, zadowolenie z jej wykonywania oraz być może awans i poprawę zarobków (pisaliśmy także: Kurs inwestowania na giełdzie online). 

Najbardziej opłacalne kursy zawodowe
Najbardziej opłacalne kursy zawodowe. Do wyboru kursy stacjonarne i online
 • Kursy zawodowe dla osób zarządzających ludźmi

Zarządzanie grupą ludzi to zadanie wymagające posiadania ogromnych zasobów empatii oraz wiedzy (pisaliśmy: Szkolenia z zarządzania personelem oraz Szkolenia dla menedżerów). Ci, którzy nigdy tego nie robili często myślą, że to tylko wydawanie poleceń i wysługiwanie się innymi – bzdura! Umiejętność organizacji pracy wielu osobom na raz w taki sposób, by każdy projekt był wykonywany na czas oraz w możliwie jak najlepszy sposób wymaga ciągłego szkolenia się i pamiętania o wielu szczegółach. Dlatego aby ułatwić sobie to zadanie warto zainwestować w najbardziej opłacalne kursy zawodowe (pisaliśmy: Szkolenia z zarządzania czasem oraz Szkolenia z zarządzania projektami).

W tym przypadku z pewnością przydatne okażą się szkolenia z RODO, na których można zaktualizować swoją wiedzę na temat prawa odnoszącego się do ochrony prywatności (pisaliśmy: Kursy online z RODO). Innego typu szkolenia dla HR mogą być skupione na rozwoju w wielu kierunkach. Dlatego zanim zdecydujesz się na kurs zastanów się z czym masz największy problem. Możesz rozwinąć swoje kompetencje w kierunku skutecznej komunikacji, optymalizacji delegowania obowiązków, przeprowadzania sprawnej rekrutacji czy wiele innych (pisaliśmy: Szkolenia kompetencje miękkie). W wielu przedsiębiorstwach dużym problemem okazuje się sposób funkcjonowania administracji (pisaliśmy m.in. Szkolenia biurowe).

Pisaliśmy niedawno również: Szkolenia motywacyjne oraz Szkolenia dla liderów

To obszar z zakresu którego również można się doszkolić na kursach zawodowych. Często niewielkie zmiany mogą ułatwić pracę na wielu szczeblach, jednakże aby móc znaleźć źródło problemu i móc zacząć działać w tym kierunku trzeba najpierw dowiedzieć się skąd dane kłopoty mogą wynikać. Osoby zarządzające zasobami ludzkimi muszą posiadać wiele różnych kompetencji wpisujących się w bardzo różne zawody. Niewiele jest takich ludzi, którzy z sami siebie potrafią doskonalić się w tak szerokim spektrum. Dlatego szkolenia dla HR cieszą się tak dużym zainteresowaniem. Coraz więcej właścicieli dużych przedsiębiorstw zdaje sobie sprawę z tego, że dobre zarządzanie jest kluczowe w osiągnieciu biznesowego sukcesu (pisaliśmy: Szkolenia dla HR). 

Dotacje na kursy zawodowe – komu się należą?

Zanim postanowisz zapłacić z własnej kieszeni za swój rozwój zawodowy zorientuj się czy nie należysz do grupy osób, które mogą starać się o różnego rodzaju dofinansowania do tego typu aktywności. Od czego zacząć poszukiwania i na co zwrócić uwagę? Najłatwiej zacząć od poszukiwania ogłoszeń w sieci. Niestety nie wszystkie istotne informacje są ogólnodostępne lub łatwe do znalezienia przez osobę nie specjalizującą się w dopłatach. Co więcej, często można trafić na akcje, które już zostały zakończone. Dlatego warto udać się do Urzędu Gminy oraz innych tego typu lokalnych instytucji i popytać o możliwości.

Najbardziej opłacalne kursy zawodowe
Najbardziej opłacalne kursy zawodowe

Poza ogólnopolskimi akcjami mającymi na celu wsparcie rozwoju zawodowego obywateli istnieje mnóstwo lokalnych projektów skupionych na przykład na osobach zamieszkujących konkretne województwo. Często do dofinansowania są uprawnione osoby posiadające na przykład status osoby bezrobotnej lub mieszczące się w narzuconych widełkach wiekowych (istnieją projekty skupiające się zarówno na osobach młodych, w średnim wieku jak i starszych). Bywa tak, że kursy zawodowe są finansowane w stu procentach – dlatego warto spróbować – nie ma nic do stracenia a można wiele zyskać. Warto podkreślić też, że warto udać się do kilku miejsc z tym samym pytaniem. Jeżeli jeden urzędnik odprawi Cię z kwitkiem – nie poddawaj się! Być może po prostu trafiłeś/trafiłaś na osobę, która nie ma wiedzy w tym zakresie ale to nie oznacza, że w Twojej najbliższej okolic nie istnieją żadne formy wsparcia w rozwoju zawodowym. 

Podsumowując, najbardziej opłacalne kursy zawodowe to te, które realnie zwiększą Twoje kompetencje na rynku pracy oraz zwiększą Twoje satysfakcję z wykonywanej profesji. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę warto odpowiedzieć sobie na pytanie na jakim stanowisku chcesz pracować w przyszłości. Dlatego jeżeli posiadasz już jakieś wykształcenie kierunkowe i chcesz zostać w danej branży to warto zdecydować się na takie szkolenia, które poszerzą zakres już posiadanej, specjalistycznej wiedzy. Natomiast jeżeli marzy Ci się rozpoczęcie zupełnie nowej ścieżki kariery zawodowej to rozpoczęcie szkoleń zawodowych z pewnością ułatwi Ci odnalezienie się w zupełnie nowej roli.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.