Metody nauki angielskiego – jak szybko i efektywnie nauczyć się języka angielskiego?
Obecnie stosowane przez doświadczonych nauczycieli, czy bezpośrednio przez samych uczniów metody nauki angielskiego mogą się od siebie znacząco różnić. Niektóre z nich skupiają się na rozwoju jednej z umiejętności językowych którymi są: pisanie, czytanie, rozumienie ze słuchu oraz mówienie. Inne łączą ze sobą kilka z nich, bądź nawet wszystkie na raz.
To, które z dostępnych rozwiązań będzie najskuteczniejsze zależy od konkretnej osoby chcącej opanować ten najczęściej opanowywany język na świecie. Obecnie na Ziemi żyje trzy razy więcej ludzi, dla których angielski jest co najmniej drugim językiem, niż tych, którzy mogą powiedzieć, że język angielski jest dla nich tak zwanym językiem rodzimym. Dlaczego tak jest?

Otóż w dzisiejszych czasach opisywany język jest uznawany za międzynarodowy, czyli taki, którego znajomość chociażby w stopniu podstawowym umożliwi porozumienie się z ludźmi w każdym zakątku świata. Czy rzeczywiście tak jest? Otóż niestety nie.
Nadal wiele ludzi nie zna tego języka. Jednak bez wątpienia mówiąc po angielsku mamy statystycznie największe szanse na to, że uda nam się dogadać z tubylcami w licznych zakątkach naszej planety oraz co warto podkreślić – coraz więcej osób, należących do każdej grupy wiekowej deklaruje chęć opanowania języka angielskiego na poziomie komunikatywnym bądź nawet zaawansowanym.
Ta umiejętność zwiększa szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy, ułatwia podróżowanie, umożliwia nawiązywanie międzynarodowych znajomości oraz pozytywnie przekłada się na poczucie pewności siebie.
Dlatego warto nawet przed rozpoczęciem nauki zastanowić się, które konkretnie umiejętności językowe najbardziej Ci się przydadzą, jaki sposób nauki sprawia Ci przyjemność, kiedy jesteś osobą najbardziej produktywną oraz w jaki sposób w ogóle można uczyć się języków obcych.
Pisaliśmy m.in. Intensywny kurs angielskiego online
Odpowiedzi na wymienione aspekty oraz wiele innych, poszerzających horyzonty i ułatwiających sprawne opanowywanie nowych umiejętności zostały zawarte w poniższym artykule.
Jakie metody nauki angielskiego są najskuteczniejsze?
Spis treści
Na samym początku należy podkreślić, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu pozwalającego na szybkie i bez wysiłkowe opanowanie języka obcego od zera do poziomu umożliwiającego możliwie swobodne komunikowanie się. Znane i praktykowane przez wielu uczniów oraz nauczycieli są liczne techniki nauki angielskiego. Na którą z nich szczególnie warto się zdecydować?

Aby móc odpowiedzieć sobie na to pytanie wbrew pozorom, w pierwszej kolejności należy zapoznać się ze swoimi oczekiwaniami oraz możliwościami. Dopiero później warto przejść do następnego kroku, którym będzie zapoznanie się z tym jakie metody nauki angielskiego będą najbardziej odpowiednie dla Ciebie. Jak wyraźnie określić swoje oczekiwania oraz możliwości?
Najlepszym sposobem jest rzetelne odpowiedzenie na kilka zadanych do samego/samej siebie pytań. Warto nie odpowiadać na nie pochopnie a w spokoju usiąść, zastanowić się i spisać wszystko co przyjdzie Ci na konkretny temat do głowy. Oto wspomniane pytania:
Dlaczego chcesz nauczyć się języka angielskiego?
Odpowiadając na to pytanie wyznaczysz sobie jasny cel do którego będziesz mógł/mogła konsekwentnie dążyć. Inne metody nauki angielskiego są dedykowane dla tych, którzy chcą dobrze zdać pisemną maturę a inne dla tych, którzy chcą nauczyć się swobodnie rozmawiać o swojej pasji czy zamówić jedzenie w restauracji. A może należysz do mniejszości której zależy jedynie na nauce czytania ze zrozumieniem bądź chcesz tylko opanować rozumienie ze słuchu?
Czytaj także: Jak szybko nauczyć się na pamięć
Nie zwracaj uwagi na to, jak języka uczą się znane Ci osoby tylko zastanów się nad tym w jaki sposób Ty będziesz w przyszłości korzystać z nowych umiejętności. Wiedząc na którym obszarze zależy Ci najbardziej a na którym najmniej będziesz mógł/mogła wyznaczyć sobie priorytety oraz wyeliminować ze swojego planu nauki te czynności, których w praktyce prawdopodobnie nigdy i tak nie wykorzystasz.
Ile masz czasu na naukę języka angielskiego?
To jedno z najważniejszych pytań. Należy pamiętać, że nie da się opanować żadnego języka obcego w ciągu kilku miesięcy jeżeli realnie każdego dnia na jego naukę będzie się poświęcać jedynie kilka minut. Ponadto niewskazane jest uczyć się raz w tygodniu przez na przykład trzy godziny bez przerwy. Lepsze efekty przynoszą krótsze lekcje ale realizowane w mniejszych odstępach czasu. Najszybsze opanowanie języka jest możliwe, jeżeli będziesz się go uczyć każdego dnia.
Pisaliśmy m.in. Kursy językowe online z certyfikatem
Jeżeli jednak wiesz, że Twoje codzienne obowiązki Ci to uniemożliwią – pogódź się z tym od razu. Zaplanuj naukę tak, by nie kolidowała z innymi czynnościami, które i tak musisz wykonać. Na podstawie dobrze przemyślanego czasu przewidzianego na naukę będziesz mógł/mogła dobrać takie metody nauki angielskiego, które dostosują się do Twojego stylu życia (pisaliśmy m.in. Lekcje angielskiego online z lektorem.

Jaki sposób nauki sprawia Ci przyjemność?
Zastanawiając się nad odpowiedzią na to pytanie warto wrócić myślami do czasów szkolnych. Nawet tych wczesnoszkolnych, kiedy uczyłeś/uczyłaś się podstawowych umiejętności. Może w Twojej pamięci szczególnie wyraźnie oraz pozytywnie zapisał się któryś z nauczycieli? Jeżeli tak, zastanów się dlaczego tak było. Być może prowadził on po prostu przedmiot, który szczególnie lubiłaś/lubiłeś. Ale być może stosował on takie metody przekazania wiedzy, które sprawiały, że nauka stawała się nie obowiązkiem a wspaniałą przygodą?
Może informacje przekazywane za pośrednictwem piosenek były dla Ciebie wyjątkowo łatwe do zapamiętania? A może jesteś typem człowieka, który lepiej zapamiętuje, kiedy widzi na papierze informacje konieczne do zapamiętania? Może preferujesz słuchanie, albo wręcz przeciwnie – na typowo „wykładowych” lekcjach nie możesz skupić się na tym, na czym powinnaś/powinieneś?
Jakich sposobów nauki szczególnie nie lubisz?
To pytanie na które łatwo odpowiedzieć bo dokładnym przeanalizowaniu poprzedniego. Jeżeli jesteś typowym wzrokowcem lekcje skupiające się na przekazywaniu wiedzy w formie słuchanej nie przyniosą wiele korzyści. Ponadto, jeżeli jesteś introwertykiem prawdopodobnie nie odnajdziesz się dobrze na lekcjach na których wyjątkowo często jest wymagana praca w grupie (pisaliśmy m.in. Nauka angielskiego online).
Wtedy zamiast skupić się na szlifowaniu swoich umiejętności językowych, będziesz zastanawiać się kiedy ta przykra konieczność się skończy. Dokładna analiza cech swojego charakteru pomoże przewidzieć, które metody języka angielskiego na pewno nie są odpowiednie dla Ciebie a to pomoże uniknąć licznych rozczarowań i zaoszczędzić mnóstwo czasu. Szybka i efektywna nauka angielskiego musi być przede wszystkim przyjemna.
Na co należy zwracać uwagę wybierając dla siebie metody nauki angielskiego?
Na wstępie należy zastanowić się nad tym dlaczego w ogóle została podjęta decyzja o nauce języka angielskiego. Odpowiedź powinna być jasna po zastanowieniu się nad pierwszym z pytań analizowanych w poprzednim akapicie. Mając jasno sprecyzowany cel możesz zdecydować się na takie sposoby na szybką naukę angielskiego, które w Twoim przypadku będą ułatwiały jego zrealizowanie. Następnie, wybierając konkretną ofertę, która ma poprowadzić Cię w drodze do opanowania języka obcego, wyeliminuj te, które nie są w stanie wpasować się w
Twój styl życia. Nie ma sensu kupować kursu, który opiera się na godzinnych lekcjach, jeżeli realnie na naukę możesz wyegzekwować jedynie dwadzieścia czy trzydzieści minut. W kolejnym kroku, sprawdź, które sposoby nauki angielskiego wydają się być dla Ciebie szczególnie przyjemne w odbiorze.

Warto też zastanowić się nad tym, czy chcesz pracować samodzielnie, w większej grupie czy może preferujesz lekcje w stylu „jeden do jednego” z profesjonalnym nauczycielem? Podczas wyboru konkretnej oferty nie bez znaczenia będzie też cena kursu. Jeżeli masz ograniczony budżet, zastanów się nad tym, która z dostępnych finansowo opcji może przynieść Ci największe korzyści.
Metody nauki angielskiego poprawiające umiejętność rozumienia ze słuchu
– Słuchanie lekcji dedykowanych poprawie rozumienia ze słuchu: jest to metoda szczególnie polecana na początek, ponieważ ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją naukę z językiem powinni zacząć od materiałów przeznaczonych dla tej właśnie grupy ludzi. Aby nauczyć się rozumieć teksty mówione „w tempie rzeczywistym” konieczne jest wcześniejsze opanowanie rozumienia podstawowych zwrotów.
Szkolenia wykorzystujące metody nauki angielskiego wykorzystujące krótkie nagrania po angielsku biorą ten fakt pod uwagę i sortują swoje lekcje według sprawdzonych schematów. Stopniowo zwiększający się poziom trudności zapewnia ciągłe postępy ale jednocześnie nie wpływa demotywująco ponieważ nie rzuca ucznia na zbyt głęboką wodę.
Słuchanie anglojęzycznego radia, podcastów oraz innego rodzaju materiałów dźwiękowych: to rozwiązanie dobre dla każdego, szczególnie dla tych, którzy mają już opanowane podstawy. Regularne obcowanie z językiem angielskim sprawia, że mózg przyzwyczaja się do tego języka i z czasem przestaje go traktować jako coś trudnego.
Dlatego im więcej się słucha, tym rozumienie ze słuchu staje się łatwiejsze. Ci, którzy dopiero rozpoczynają nauką powinni jednak pamiętać, że samo słuchanie bardziej skomplikowanych materiałów, nawet jeżeli nie są one jeszcze rozumiane jak najbardziej ma sens. Jak już zostało wspomniane, oswajanie własnego mózgu do nowego języka jest równie ważne co jego nauka.
Oglądanie filmów oraz seriali po angielsku: może to być łatwiejszy sposób na naukę rozumienia ze słuchu niż słuchanie materiałów dźwiękowych. Po pierwsze: w wielu przypadkach możliwe jest dodanie napisów, w zależności od preferencji i poziomu zaawansowania – po polsku lub po angielsku. Wybieranie napisów angielskich gwarantuje jednak szybsze postępy, dlatego warto decydować się jednak na nie, pomimo tego, że na początku rozwiązanie to może wydawać się zbyt trudne.
Ponadto warto dodać, że szczególnie na początku warto kilkakrotnie wysłuchiwać tych samych materiałów. Szybko przekonasz się, że za każdym razem wyłapujesz coraz więcej szczegółów a przez to rozumiesz lepiej. Wiele dostępnych materiałów można też odtwarzać w trybie spowolnionym, co również powinno ułatwić naukę, szczególnie na początku drogi.
Metody nauki angielskiego poprawiające umiejętność czytania ze zrozumieniem
Przerabianie materiałów z aplikacji dedykowanej poprawie umiejętności czytania ze zrozumieniem: aplikacje są planowane tak, by stopniowo zwiększać poziom trudności. Ponownie więc: jest to dobry wybór dla osób początkujących, które dosłownie potrzebują poprowadzenia za rękę i pomocy w odkrywaniu tego zupełnie nowego świata.

Analizowanie tekstów oznaczonych konkretnymi poziomami zaawansowania: jeżeli nie jesteś osobą, która preferuje wykupowanie gotowych kursów możesz na własną rękę poszukiwać ogólnodostępnych tekstów przeznaczonych do nauki angielskiego. Warto jednak decydować się na te, które są oznaczane poziomami trudności. Przerabianie zbyt trudnych może skończyć się negatywnym nastawieniem do nauki oraz pojawieniem się błędów wynikających ze złej interpretacji tekstu.
Korzystanie z sieci online oraz telefonu „po angielsku”: dobrą metodą poprawiającą umiejętności czytania ze zrozumieniem jest przestawienie wszystkich używanych urządzeń mobilnych na tryb języka angielskiego. W ten sposób można szybko utrwalić sobie najczęściej pojawiające się zwroty i sprawić, że czytanie po angielsku stopniowo zacznie stawać się naturalnym elementem codzienności.
Czytanie książek, artykułów oraz dyskusji po angielsku: to rozwiązanie polecane dla osób, które mają już w dobrym stopniu opanowane podstawy ale chcą stale poszerzać swoje słownictwo i dowiadywać się jak w inny sposób można formułować te same myśli. Na początku poleca się sięgać po teksty przeczytane wcześniej po polsku. Ułatwi to zrozumienie anglojęzycznej wersji i pomoże wyeliminować ewentualne błędy w interpretacji tekstu.
Metody nauki angielskiego poprawiające umiejętność rozmawiania
Korepetycje z lektorem w systemie „jeden do jednego”: jest to sposób który gwarantuje najszybsze postępy. Należy jednak podkreślić, że jest to jednocześnie najdroższa forma nauki. Jednakże jeżeli szczególnie zależy Ci na szybkim opanowaniu języka mówionego, to jest rozwiązanie gwarantujące sukces. Szczególnie, jeżeli dobierzesz nauczyciela, który skupia się na swoich uczniach i dostosowuje lekcje pod ich oczekiwania i możliwości
Nawiązywanie znajomości z ludźmi mówiącymi po angielsku: to jedna z najskuteczniejszych oraz najprzyjemniejszych metod. Posiadając znajomych, którzy nie potrafią mówić po polsku będziesz bardziej zmobilizowana/zmobilizowany to tego, by regularnie używać języka angielskiego. Ponadto, rozmawianie z osobami mającymi różne akcenty pozytywnie przekłada się na poszerzanie swoich umiejętności językowych. Im więcej stylów języka angielskiego poznasz, tym łatwiej będzie Ci rozumieć a więc i rozmawiać z innymi ludźmi.
Uczestniczenie w grupach zrzeszających ludzi uczących się języka angielskiego: jeżeli nie masz znajomych mówiących po angielsku i nie masz ochoty nawiązywać tego typu znajomości zastanów się nad zapisaniem się do lokalnej grupy, której zależy na poprawianiu umiejętności rozmawiania po angielsku. Z reguły tego typu spotkania są prowadzone przez profesjonalnego nauczyciela, który przy okazji pomoże wyeliminować ewentualne błędy i podpowie jak uniknąć ich w przyszłości.
Metody nauki angielskiego poprawiające umiejętność pisania po angielsku
Wykupienie kursów dedykowanych rozwijania umiejętności pisania po angielsku: ponownie, to rozwiązanie szczególnie polecane dla osób początkujących. Tego typu aplikacje na bieżąco weryfikują błędy, podpowiadają jak wyglądają poprawne formy i przekazują regułki, których trzeba się nauczyć aby pójść krok dalej.

Pisanie tekstów po angielsku pod okiem nauczyciela: to dobra forma dla tych, którzy mają już opanowany pewien zasób słownictwa pozwalający pisać swobodnie na różne tematy. Samodzielne przygotowywanie pisemnych form różnego rodzaju tekstów a następnie omawianie ich pod okiem profesjonalisty pozwala na uzyskanie szybkich postępów w nauce pisania po angielsku. To forma szczególnie polecana tym, którzy w pracy często muszą z tej formy języka korzystać.
Pisemne rozmowy z innymi ludźmi: to sposób pozwalający na szybkie i przyjemne obycie się z potocznym językiem pisanym. Dla niektórych sporym zaskoczeniem okazuje się to, że język używany na co dzień znacząco różni się od tego, którego uczymy się podczas standardowych lekcji języka angielskiego.
Kursy angielskiego online – czy to dobry pomysł?
Obecnie coraz więcej ludzi chce nabywać nowe umiejętności ale jednocześnie ma na to coraz mniej czasu. Jak więc szybko i efektywnie nauczyć się języka angielskiego? Dobrym rozwiązaniem może być rezygnacja ze standardowych lekcji, wymagających pojawienia się w określonym miejscu i czasie. Coraz więcej osób korzysta z kursów online.
Mogą być one równie skuteczne, co bezpośredni kontakt z ulubionym nauczycielem języka obcego. Jednakże forma umożliwiająca naukę zdalną pozwala na zaoszczędzenie czasu który w tradycyjnym trybie traci się na dojazdy na miejsce spotkań. Ponad to, kursy angielskiego online są stosunkowo tańsze. Co więcej, na rynku jest coraz więcej firm oferujących tego typu lekcje angielskiego.
Pisaliśmy m.in. Nauka włoskiego online
W związku z tym wybór jest na tyle duży, że każdy może znaleźć ofertę idealnie dostosowaną do własnych potrzeb i możliwości. Biorąc pod uwagę te wszystkie zalety można wymienić wiele grup ludzi dla których będzie to rozwiązanie idealne. Dlaczego? Dlatego, że kurs angielskiego online dopasowuje się do Ciebie natomiast tradycyjne formy spotkań siłą rzecz wymuszają dostosowanie się do wyznaczonego planu działania.
Należy jednak wspomnieć też o minusach, ponieważ lekcje zdalne tak jak wszystkie inne ludzkie pomysły – nie są tworem idealnym. W przypadku jakich typów osobowości ten pomysł może nie być zbyt satysfakcjonujący w skutkach? Na pewno duże problemy z nauką online mogą mieć osoby które szczególnie cenią sobie kontakt z drugim człowiekiem. Ci, którzy obecność nauczyciela traktują jako największą motywację do nauki mogą nie odnaleźć się w opisywanym systemie edukacji.
Wymaga on bowiem sporej dawki samozaparcia oraz wynikającej z niego regularności bez „bicza nad głową”. Ponadto, kurs angielskiego online może okazać się zwyczajnie nudny dla tych, którzy są typowymi ekstrawertykami. Osoby lubiące obecność drugiego człowieka będą czuły się niekomfortowo mając styczność jedynie z gadającymi programami. Dobrym rozwiązaniem mogą okazać się kursy oferujące zdalną pracę w grupie. Nie dla każdego jednak jest to wystarczający zamiennik drugiego człowieka obok.
Najczęściej popełniane błędy przez osoby uczące się języków obcych
Oczywiście jeden człowiek pewne działania może postrzegać jako negatywne a inny, tą samą sytuację odbierze jako pozytywną. Są jednak pewne często powtarzające się schematy działania, w wyniku których wiele osób utrudnia sobie naukę języka angielskiego. Najpopularniejszym z nich jest nie wyznaczenie sobie celu.

Nauka realizowana bez niego szybko staje się przytłaczająca i… pozbawiona sensu. Co prawda, widoczne postępy mogą działać motywująco ale co kiedy nie wiemy co tak na prawdę w związku z tym zmieni się w naszym życiu? Jasno postawiony cel pomaga nie tylko rzetelnie podchodzić do wyznaczonych sobie obowiązków ale również wystarczająco często przypomina po co w ogóle wkładamy wysiłek w naukę języka obcego.
A wysiłek mający sens jest mniej męczący. Przynajmniej według większości. Kolejnym, często popełnianym błędem jest niedocenianie swoich postępów. Jesteśmy wychowani w kulturze, w której nienaturalne jest mówienie samemu/samej sobie „hej, dobra robota” czy „napracowałeś/napracowałaś się, zasługujesz na nagrodę!”. Jest to przekonanie z którym warto walczyć.
Nagradzanie samego siebie za poczynienie konkretnych postępów działa bardzo motywująco i pomaga w dalszym realizowaniu tej jakże wymagającej drogi. Oczywiście przyznawane nagrody nie muszą być czymś wyjątkowo wymyślnym. Dobrym pomysłem może być przyzwolenie sobie na wizytę w ulubionej kawiarni po rzetelnie przerobionym dziale czy dobrze wypełnionym teście weryfikującym postępy w nauce.
Może to być wygospodarowanie sobie czasu na spotkanie z dawno niewidzianymi znajomymi czy wybranie się na relaksujący masaż. Nie ważne co, ważne żeby było to coś, co sprawi Ci szczególną radość i podkreśli, że po dobrze wykonanej pracy warto na chwilę sobie odpuścić i skupić się jedynie na przyjemnościach. Innym, często wręcz destrukcyjnym podejściem w nauce języka angielskiego jest wyznaczanie sobie zbyt ambitnych celów.
Należy pamiętać o tym, że jedni pewnych umiejętności uczą się szybciej, inni wolniej. Jest to najzupełniej normalne. Każdy z nas ma talent do czegoś innego. Dlatego nie ma powodów do frustracji, jeżeli wszyscy znajomi wokół mówią po angielsku lepiej od Ciebie. Skup się na sobie, bądź dla siebie wyrozumiała/wyrozumiały i konsekwentnie dąż do celu. Przy odpowiedniej dozy samozaparcia na pewno Ci się uda, prędzej czy później. To przecież nie wyścigi.
Pisaliśmy m.in. Nauka niemieckiego online
Podsumowując: wybrane metody nauki angielskiego powinny być dobrane zarówno do Twoich potrzeb, oczekiwań jak i możliwości. Warto spośród dostępnych ofert wybierać takie, które przyniosą więcej radości oraz będą mogły być realizowane w odpowiednim czasie. W razie napotkanych trudności warto na chwilę się zatrzymać i zastanowić się co można zmienić, by ułatwić sobie kontynuowanie nauki. Może forma na którą się zdecydowałaś/zdecydowałeś nie jest dla Ciebie odpowiednia?
Może zamiast standardowych zajęć warto spróbować jednego z licznych kursów angielskiego online? A może to kwestia zbyt dużych względem siebie oczekiwań? Należy zawsze pamiętać, że nauka języka wymaga czasu i opanowanie go w zadowalającym stopniu niestety będzie trwało znacznie dłużej niż życzyłoby sobie tego większość uczniów.
Jednakże przy odpowiednim nastawieniu nauka nie musi być przykrym obowiązkiem a wręcz wyczekiwaną przyjemnością. Dlatego aby szybko i efektywnie uczyć się angielskiego trzeba najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: czego potrzebuję i na co mogę sobie pozwolić?
Jak najszybciej nauczyć się angielskiego?
Angielski jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie. Znając go będziesz w stanie swobodnie komunikować się w całej Europie. Również na innych kontynentach coraz więcej ludzi swobodnie komunikuje się w tym języku. Jeżeli zdarza Ci się zadać sobie pytanie “jak najszybciej nauczyć się angielskiego” to mamy dla Ciebie kilka istotnych wskazówek. Sumiennie wdrażając je w swoją codzienność niebawem zdasz sobie sprawę z tego, że zaczynasz coraz swobodniej rozmawiać w tym języku. Przyda Ci się to zapewne zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Przecież obcokrajowców wartych poznania i rozmowy można poznać dosłownie na każdym kroku. Więc o czym warto wiedzieć, a co na pewno warto wdrożyć w życie od zaraz?
Praktyka czyni mistrza
Niestety, biegłe porozumiewanie się językiem obcym nie jest umiejętnością którą wystarczy nauczyć się raz i już posiada się ją przez całe życie. Bez względu na to na jakim etapie jesteś – aby utrzymać obecny poziom i móc się rozwijać – musisz stale praktykować. Dlatego na pytanie jak najszybciej nauczyć się języka angielskiego można odpowiedzieć bardzo krótko: po prostu używaj tego języka! Jest kilka sztuczek o których warto pamiętać by codzienna porcja języka nie była obowiązkiem o którym trzeba pamiętać tylko stała się czymś oczywistym. Warto wybrać co najmniej jedną z nich, jednakże najlepszych postępów w nauce należy spodziewać się łącząc kilka sposobów ze sobą. Oto niektóre z nich:
- Zmień język na angielski w aplikacjach w telefonie. Z pewnością używasz co najmniej kilku aplikacji na codzień. Warto w ustawieniach w telefonie zmienić język na angielski ponieważ dzięki temu będziesz regularnie przypominać sobie słówka i zwroty używane w języku codziennym. Na początku zmiana języka może być nieco irytująca ale postaraj się wytrzymać kilka tygodni. Po pewnym czasie stanie się to dla Ciebie oczywistością a dzięki temu Twój język będzie się rozwijał podczas normalnego użytkowania telefonu.
- Zacznij oglądać filmy i seriale z oryginalnym lektorem lub z napisami po angielsku. Oglądanie różnego rodzaju produkcji po angielsku jest doskonałym pomysłem nawet jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z tym językiem. To bardzo przyjemny i naturalny sposób osłuchiwania się z nowymi dźwiękami. Nie przejmuj się nawet jeżeli rozumiesz jedynie pojedyncze słówka. Twój mózg będzie stopniowo przyzwyczajać się do nowej sytuacji i z czasem zaczniesz rozumieć coraz więcej. Jeżeli chcesz sobie nieco ułatwić zadanie to spróbuj oglądać filmy czy seriale z napisami po angielsku – wtedy też będziesz od razu uczyć się jak zapisuje się dane zdania czy słowa.
- Nawiązuj znajomości z obcokrajowcami. To zdecydowanie najtrudniejsza do zrealizowania rada. Może ona jednak przynieść najlepsze efekty. Jak najszybciej nauczyć się języka angielskiego? Otóż można po prostu mieć dobrą motywację do porozumienia się z nowo poznanym człowiekiem! To szczególnie na początku może być dużym wyzwaniem jednak większość osób ceni sobie chęć porozumienia się i będzie bardzo wyrozumiała oraz pomocna.
- Słuchaj anglojęzycznych audycji radiowych oraz podcastów. Jeżeli nie masz czasu na nowe znajomości czy oglądanie filmów to staraj się chociaż słuchać materiałów przygotowanych w języku angielskim. Wybierz tematykę która Cię interesuje i odsłuchuj nagrania podczas wykonywania innych czynności. Nawet jeżeli nie będziesz skupiać się na zrozumieniu to i tak pomoże Ci w oswojeniu się z nowym językiem. Ponownie, nawet jeżeli nie robisz tego świadomie to Twój mózg się uczy i zapamiętuje.
Lepsze regularne pięć minut niż sporadyczne zrywy godzinne
Jednym z najpopularniejszych błędów osób, które szukają sposobu na to jak najszybciej nauczyć się angielskiego są tak zwane “sezonowe zrywy”. Prawdopodobnie Tobie również się to zdarzyło. Bywało tak, że pewnego dnia postanawiałaś/postanawiałeś rozpocząć porządną naukę języka angielskiego? Może nawet udało Ci się robić regularne lekcje przez jakiś czas? Zapewne po pewnym czasie albo traciłeś/traciłaś motywację albo ilość codziennych obowiązków przytłoczyła Cię na tyle, że nie byłeś/byłaś w stanie kontynuować wyzwania więc nauka została wstrzymana. Warto zapamiętać, to co zostało już wspomniane w niniejszym artykule, otóż: język nieużywany zanika.
Niestety, nawet jeżeli osiągniemy wyższy poziom angielskiego ale w pewnym momencie nagle przestaniemy się go uczyć to zaczniemy się w tej kwestii uwsteczniać. Dlatego jeżeli nie masz czasu na regularną naukę to rób wszystko by otaczać się tym językiem podczas wykonywania codziennych obowiązków. Dlatego tak przydatne są wszelkiego rodzaju nagrania czy filmy w języku angielskim. Mogą one jedynie lecieć gdzieś w tle – to wystarczy by utrzymać wypracowane rezultaty. Pod warunkiem, że będziesz robić to codziennie.
Błędy to część procesu nauki
Warto podkreślić również, że popełnianie błędów podczas nauki nowych umiejętności jest czymś zupełnie normalnym. Nie wiedzieć czemu, ta wbrew pozorom oczywista informacja umyka wielu osobom kiedy mają okazję mówić po angielsku. Niestety, wiele z nas z obawy przed popełnieniem błędów gramatycznych czy w wymowie często postanawia w ogóle nie podejmować konwersacji. Tego typu podejście znacząco spowalnia naukę języków obcych. Nie staraj się być perfekcjonistą – szlifuj swój język popełniając błędy – na tym polega nauka!
Z czasem będziesz w stanie mówić coraz płynniej oraz będziesz redukować ilość popełnianych pomyłek. Oczywiście nawet bardzo zaawansowane osoby czasami powiedzą coś nie tak jak powinny. Warto jednak pamiętać o tym, że błędy popełniamy nawet w języku ojczystym. Grunt to starać się je poprawiać i podejmować kolejne próby komunikacji po angielsku.