Lekcje angielskiego online z lektorem – czy da się nauczyć angielskiego online?

Lekcje angielskiego online z lektorem są świetnym uzupełnieniem tradycyjnej formy nauki języka angielskiego, ale mogą być również bardzo skuteczne i efektywne jako samodzielna forma nauki języka obcego.

Znajomość języków obcych jest niezbędna w dzisiejszych czasach. Bez tego ciężko znaleźć dobrą pracę, poruszać się świecie, nawiązywać znajomości z obcokrajowcami. Jednym z najpopularniejszych języków jest angielski, którym posługuje się ponad 500 milionów ludzi na całym świecie.

Angielski jest również językiem, którego uczy się najwięcej osób, także w Polsce.  Wynika to z faktu, że angielski to język uniwersalny, który funkcjonuje w każdej dziedzinie życia, biznesie, sztuce, edukacji, polityce i kulturze. Jego znajomość jest wręcz niezbędna. Nie można mówić o kimś, że jest dobrze wykształcony, jeżeli nie zna języka obcego i nie jest w stanie porozumieć się w czasie pobytu za granicą.

Komunikatywna znajomość języka angielskiego otwiera drzwi do pracy w wielu międzynarodowych firmach, umożliwia naukę w obcym kraju, pozwala na swobodne podróżowanie po świecie.

Jak powiedział Ludwik Wittgenstein, angielski filozof, „granice mojego języka są moimi granicami”. Warto rozszerzać te granice i uczyć się języków obcych. Lekcje angielskiego online z lektorem pozwolą stać się obywatelem świata, zwiedzać, kształcić się i pracować bez żadnych ograniczeń (pisaliśmy m.in. Nauka angielskiego online).

lekcje angielskiego online z lektorem
lekcje angielskiego online z lektorem. angielski z lektorem polskim

Jak można uczyć się języka angielskiego?

Nauka języka to długotrwały proces, który wymaga dyscypliny i cierpliwości. Niestety, nie obejdzie się również bez zaangażowania. Nawet najlepszy kurs czy lekcje z korepetytorem nic nie dadzą, jeżeli uczeń nie będzie samodzielnie powtarzał słówek czy zasad gramatycznych. Naukę języka angielskiego warto zacząć już do najmłodszych lat.

Dzieci, które mają okazję osłuchać się z językiem, szybciej zapamiętują nowe słówka, mają również lepszą wymowę. Trzy, czteroletnie maluchy mogą słuchać angielskich piosenek, oglądać bajki. W internecie można znaleźć kursy online dla dzieci, w których lektorzy uczą języka przez zabawę.

Nauczyciele odgrywają różne scenki, naśladują postacie z bajek, tańczą i śpiewają. Dzięki temu najmłodsi szybciej zapamiętują zwroty i słownictwo, a lekcje angielskiego online z lektorem dodatkowo mogą w tym pomóc.

O kursach online dla dzieci pisaliśmy m.in. tutaj: kursy programowania online dla dzieci

Nieco starsze dzieci najczęściej uczą się języka w szkole, ale to zwykle za mało, aby móc się swobodnie komunikować. Dobrym rozwiązaniem dla osób w każdym wieku są lekcje angielskiego online, które pozwalają utrwalić wiedzę oraz poszerzyć zakres umiejętności. Oprócz nauki online, zarówno dzieci, jak i dorośli mogą uczyć się na kursach stacjonarnych, odbywających się w szkołach językowych.

Innym sposobem są lekcje u prywatnych nauczycieli lub native speakerów. Korepetytor może udzielać lekcji u siebie w domu lub w miejscu wskazanym przez ucznia. Języka można uczyć się samodzielnie z podręczników, fiszek czy aplikacji językowych. Każda osoba musi sama sprawdzić, który sposób jest dla niej najefektywniejszy.

lekcje angielskiego online z lektorem
lekcje angielskiego online z lektorem. lektor jezyka angielskiego online

Każda forma nauki ma swoje plusy i minusy, ale zaletą lekcji angielskiego online jest dostępność i możliwość nauki w dogodnym czasie (pisaliśmy m.in. Dlaczego warto korzystać ze szkoleń online). W internecie jest multum różnego rodzaju kursów języka angielskiego, zarówno płatnych, jak i bezpłatnych.

Są przeznaczone dla użytkowników w różnym wieku i o różnym poziomie zaawansowania. Warto je przetestować, nauczyć się języka i dać sobie szanse na lepszą przyszłość.

Lekcje angielskiego online z lektorem – dlaczego warto z nich korzystać?

Wiele osób, które uczą się języka angielskiego jedynie w szkole, ma spore braki, często nie jest w stanie porozumieć się z obcokrajowcami. Uczniowie kilkakrotnie przerabiają ten sam materiał, nauka w szkole średniej powiela to, co było w szkole podstawowej. Zajęcia na studiach również pozostawiają wiele do życzenia.

Nawet osoby, którym wydaje się, że dobrze znają języka, przeżywają szok, gdy muszą zmierzyć się z nim na żywo. Warto o tym pamiętać i uczyć się również poza szkołą. Zdalne lekcje angielskiego pozwolą podszkolić słownictwo, wymowę oraz przełamać barierę językową. Nauka w domu ma wiele niezaprzeczalnych zalet, dlatego warto się do niej przekonać (pisaliśmy m.in. Szkolenia online – czy warto .

Sporo osób, które zdecydowało się tę formę nauki, nie chce wracać już do zajęć stacjonarnych. Główne korzyści, jakie oferują zajęcia przez internet to:

 • Kursy są dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników, zarówno dzieci, jak i dorosłych. W sieci można znaleźć lekcje angielskiego online skupiające się na wymowie, uczące specjalistycznego słownictwa czy przygotowujące do pracy w krajach anglojęzycznych.
 • Łatwość i dostępność. Aby brać udział w zdalnych lekcjach angielskiego, wystarczy tylko urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Obsługa kursów jest łatwa, nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Zajęcia zdalne odbywają się zazwyczaj przez popularne komunikatory, tj.: Skype, WhatsApp, Messenger lub Meets. Z kursów mogą korzystać osoby chore, niepełnosprawne, które z nie mogą dostać się na zajęcia stacjonarne. Taka forma nauki nikogo nie dyskryminuje, dzięki nowoczesnym technologiom każdy ma równe szanse na rozwój. 
 • Nauka z dowolnego miejsca. Dzięki e-kursom języka można uczyć się niemal wszędzie. Kursy online można odtwarzać w domu, kawiarni, w kolejce do lekarza. Przeszkodą w nauce nie jest wyjazd na wakacje czy delegacje. Każdy znajdzie kilka wolnych chwil, aby zapoznać się z bieżącą lekcją. Dla e-learningu nie ma znaczenia lokalizacja, uczestnik może uczyć się w schronisku w Tatrach lub na greckiej plaży. 
lekcje angielskiego online z lektorem
lekcje angielskiego online z lektorem. kurs języka angielskiego
 • Brak ryzyka zakażenia. Ta kwestia stała się ważna w ostatnim roku. W związku z panującą na całym świecie pandemią lekcje stacjonarne zostały odwołane lub mocno ograniczone. Ludzie boją się, że przebywając w większych skupiskach, zarażą się Covid-19. Zdalne kursy angielskiego są całkowicie bezpieczne, można uczyć się w domu, nie narażając na bezpośredni kontakt z innymi. W wielu przypadkach nauka zdalna została narzucona, ale na pewno zostanie z nami również po ustaniu epidemii.
 • Elastyczność, dostosowanie do potrzeb kursantów. Większość placówek, które oferują kursy zdalne języka angielskiego, dają możliwość dopasowania harmonogramu do swojego planu dnia. Godziny są elastyczne, a najbardziej wymagający uczniowie mogą skorzystać z indywidualnych lekcji, w dogodnym dla siebie terminie. Kursy online mogą odbywać się w ciągu całego roku lub w czasie wakacji. Ta druga opcja jest bardziej intensywna, lekcje zazwyczaj odbywają się codziennie, ale pozwala szybko uzupełnić wiedzę. Jest polecana jako nadrobienie szkolnych zaległości lub przygotowanie się do wyjazdu czy egzaminu.
 • Oszczędność czasu i pieniędzy. Cena stacjonarnego kursu angielskiego jest dużo wyższa niż zajęć zdalnych. Odchodzą koszty wynajęcia sali, opłacenia wyżywania prowadzącego, nie ma opłat za zużycie papieru czy materiałów biurowych. Kursanci nie tracą czasu ani pieniędzy na dojazdy, nie muszą kserować materiałów, kupować biletów, martwić się o paliwo. Z nauki przez internet mogą korzystać osoby zapracowane lub młode mamy, które nie mogą pozwolić sobie na dłuższą nieobecność w domu. 
 • Wygoda i luz. W domu można uczyć się w wygodnym stroju, nawet w piżamie czy luźnym dresie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie zajęć siedzieć wygodnie w ulubionym fotelu, pić kawę i podgryzać ciasteczka.
 • Lepszy poziom koncentracji. Wiele osób woli naukę w ciszy, spokoju, sam na sam z nauczycielem. Forma zdalna właśnie to zapewnia, pomaga skupić się tylko na zajęciach. Uczniowie czują się pewniej, nie ma presji grupy. Rozmowy z innymi nie rozpraszają, dlatego wiedza szybciej wchodzi do głowy.
 • Nabranie pewności siebie. Wiele osób unika zajęć stacjonarnych, ponieważ boi się tego, jak wypadnie na tle grupy. Zajęcia online angielskiego eliminują ten problem. E -lekcje pomogą rozwiać obawy, umożliwiają naukę w przyjaznych warunkach.
 • Świetna forma dla nieśmiałych osób, również dzieci. Wiele osób źle czuje się w grupie, ma niską samoocenę, dlatego rezygnuje z zajęć grupowych. Ucząc się kursach online, można wybrać zajęcia w kilkuosobowej grupie lub z samym lektorem. W ten sposób można szybko nauczyć się języka, poczuć się pewniej, nabrać wiary we własne siły.
 • Możliwość nagrywanie zajęć. Kursy można nagrywać i w razie potrzeby wielokrotnie powtarzać. To bardzo istotne, ponieważ  w nauce języka obcego systematyczne powtarzanie jest podstawą.

Czy lekcje angielskiego online z lektorem mają jakieś wady?

Każda forma nauki ma swoje mocne i słabe strony. Podobnie jest ze zdalnymi lekcjami. Minusem e-learningu jest brak bezpośredniego kontaktu z wykładowcą (pisaliśmy m.in. wady i zalety szkoleń online i jeszcze tutaj: Plusy i minusy kursów online).

Przez internet można porozumiewać się za pomocą komunikatorów, obserwować na monitorze, ale to nie to samo co kontakt na żywo. Na część osób można działać to demotywująco i powodować, że nauka będzie mniej efektywna.

lekcje angielskiego online z lektorem. nauka angielskiego

Pisaliśmy m.in. Kursy online dla kadrowych i księgowych

Część osób, zwłaszcza tych, którzy preferują pracę w grupie, może poczuć się wyizolowana. Kursy stacjonarne dają możliwość nawiązania nowych kontaktów, wspólnych dyskusji czy wypicia kawy. Przez sieć nie jest to możliwe. W domu nie zawsze można znaleźć cichy kąt. Przeszkadzają domowe zwierzaki, bawiące się dzieci czy krzątające małżonek.

Ciężko się w takiej sytuacji skupić, rozwiązaniem jest nauka w kawiarni czy na ławce w parku. Zdarza się, że nie można wziąć udział w lekcjach online, ponieważ nie ma zasięgu lub komputer przestaje działać. Takie sytuacje nie zdarzają się często, ale należy wziąć je pod uwagę. Bywa, że lekcje zdalne angielskiego nudzą, a to powoduje spadek motywacji.

W takiej sytuacji należy pomyśleć o zmianie szkoły lub wykładowcy, ponieważ kursy powinny być prowadzone tak, aby uczestnicy nie mieli czasu na nudę, nieustanie  się uczyli, rozmawiali, wykonywali zadane ćwiczenia.

Co zrobić, aby zdalna nauka języka angielskiego była skuteczna?

Podstawą nauki języka obcego jest systematyczność. Język musi być nieustannie ćwiczony, w przeciwnym wypadku nauka szybko pójdzie w zapomnienie. Należy znaleźć trochę czasu, najlepiej co 1-2 dni i przeznaczyć go na powtórzenie słówek czy poprzednich lekcji.

Biorąc udział w kursach angielskiego online, warto znaleźć sobie przytulne, spokojne miejsce, przygotować potrzebne materiały, wyłączyć się na ten czas z życia rodzinnego.

Sprawdź także: Kurs angielskiego komunikatywny

Przydadzą się słuchawki z mikrofonem, które ułatwią słuchanie i ograniczą napływ bodźców z zewnątrz. W trakcie zajęć warto wyłączyć telefon, radio i telewizor. Należy skupić się na lekcji i tym, co mówi lektor. Aby zajęcia online przebiegały efektywnie, warto przygotować się do lekcji i powtórzyć poprzedni temat.

Do skutecznej nauki niezbędny jest efektywny udział w zajęciach (pisaliśmy m.in. Kursy online dla dzieci i młodzieży). Nie należy bać się zadawać pytań, prosić o wytłumaczenie niezrozumiałych zagadnień czy powtórzenie trudnych słówek.

Należy dużo mówić, ponieważ w ten sposób nauczyciel może wychwycić i poprawić ewentualne błędy. Jeżeli kurs prowadzony jest w zbyt szybkim tempie, trzeba o tym powiedzieć. Wykładowca powinien dostosować się do potrzeb uczestników, w przeciwnym wypadku lekcje nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Osoby, którym zależy na perfekcyjnej wymowie, powinny zdecydować się na kurs z native speakerem.

Taka forma zmusza do mówienia w obcym języku, pozwala pokonać lęk, a także uczy bogatego słownictwa, gramatyki i prawidłowego akcentu. Nauka języka obcego jest długotrwała, dlatego trzeba dać sobie czas, pozwolić na błędy. Ważne jest, aby się nie zniechęcać, uczyć się także między zajęciami. Dobrym sposobem na naukę języka, jest wyznaczanie sobie celów.

Może to być np. zapamiętanie 50 nowych słówek w ciągu tygodnia czy nauczenie się jednego czasu. Można łączyć różne formy nauki i oprócz lekcji zdalnych z lektorem, korzystać z dostępnych aplikacji czy wertować podręczniki do nauki języka. Dobrym sposobem podniesienia swoich umiejętności językowych są rozmowy z obcokrajowcami.

Pisaliśmy m.in. Szkolenia online miękkie i twarde i Kursy samodoskonalenia online

W dobie internetu nie jest to problemem. Można korzystać z zagranicznych czatów, szukać osób o podobnych zaadresowaniach i w ten sposób szkolić swój język. 

Jak wygląda nauka na kursach zdalnych?

Nauka języka obcego na kursach zdalnych odbywa się przed ekranem monitorów. Uczestnicy kursy za pomocą wybranej aplikacją łączą się w lektorem, który również widzi wszystkich uczniów na swoim urządzeniu. Uczestnicy mogą z sobą rozmawiać, pisać na czacie, możliwe są również video rozmowy. Lekcje zdalne trwają ok. 6-120 minut, odbywają się zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu, w grupach, podzielonych ze względu na wiek oraz stopień zaawansowania.

Grupy nie powinny mieć więcej niż 6-8 osób. Dzięki temu, że są mało liczne, lektor może poświecić czas każdej osobie. Można również wybrać zajęcia indywidualne, w czasie których uczeń ma lektora do własnej dyspozycji.

Bardzo ważne, aby szkoła przeprowadziła test i zakwalifikowała ucznia do odpowiedniej grupy. Pozwoli to uniknąć sytuacji, kiedy niektóre osoby będą zaczynały swoją przygodę z językiem, a inne będą znały już podstawy.

Kursy podstawowe uczą słownictwa, zasad gramatycznych, pozwalają ćwiczyć wymowę. Są również zdalne szkolenia ukierunkowane tylko na mówienie lub przygotowujące do ważnych egzaminów, np. FCE, CAE lub CPE. 

Na zdalnych lekcjach angielskiego uczniowi wykonują ćwiczenia, piszą testy sprawdzające, często również zdają egzamin, sprawdzający poziom wiedzy. Warto przejrzeć ofertę zdalnych szkół językowych i wybrać kurs najbardziej dopasowany do własnych potrzeb.

W nauce języka bardzo ważni są lektorzy. To właśnie od nich, ich wiedzy, podejścia oraz zdolności pedagogicznych w dużej mierze zależy, jak kursanci odbierają lekcje, czy uważają je za ciekawe i efektywne. Decydując się na konkretny kurs, warto dowiedzieć się, kto go organizuje, zapoznać się z opiniami i informacjami dostępnymi w sieci.

Jak utrwalić wiadomości zdobyte na kursach online?

Nauka języka obcego nie może skończyć się jedynie na zdalnych kursach. Aby utrwalić zdobyte wiadomości, nabrać odpowiedniego akcentu trzeba ćwiczyć i wykorzystywać każdą możliwość, aby mówić w języku angielskim. Nieograniczone możliwości daje intranet. Oprócz wspomnianych zdalnych kursów angielskiego, w sieci można znaleźć ciekawe fora, blogi czy strony do konwersacji.

Na YouTube dostępne są setki materiałów pomocnych w nauce. Mogą to być zarówno filmy utrwalające wiadomości, jak i filmy o innej tematyce, ale w języku angielskim. Warte uwagi są również blogi, prowadzone przez pasjonatów angielskiej kultury, nauczycieli i native speakerów.

Z blogów można dowiedzieć się wielu przydatnych informacji, poznać angielską kulturę, zabytki i ciekawych ludzi. Doskonałym sposobem na naukę języka jest czytanie prasy lub angielskiej literatury.

Czytanie rozwija słownictwo, utrwala gramatykę, uczy myślenia w obcym języku. W domu należy czytać na głos po angielsku oraz powtarzać dialogi ze zdalnym lektorem. Może słuchać swoich ulubionych, angielskich wykonawców, śpiewać razem z nimi i tłumaczyć teksty piosenek.

Sposobem nauki języka obcego, który na pewno przypadnie do gustu dzieciom i młodzieży, jest granie w anglojęzyczne gry. Gracz musi zrozumieć zasady, przeczytać opisy przedmiotów, rozumieć dialogi między bohaterami.

Jeżeli gra odbywa się online, to może rozmawiać z innym graczami z odległych zakątków świata. Osłuchanie się z językiem ułatwią również angielskie podasty. To radiowe audycje, dostępne w internecie, o różnej tematyce. Podcasty zmuszają do samodzielnej nauki, tłumaczenia nieznanych słówek, uczą potocznego słownictwa.

Można również oglądać filmy i seriale w angielskiej wersji językowej. Początkowo można wybierać filmy z napisami, a z czasem wybierać te, które będą wymagały samodzielnego tłumaczenia. 

Pisaliśmy m.in. Kursy biurowe online z certyfikatem

Aby nauka przychodziła łatwo i nie sprawiała problemu, należy ćwiczyć pamięć. Można robić to na różne sposoby, np. rozwiązywać zagadki, krzyżówki, polubić gry pamięciowe. To wszystko doskonale wspomaga naukę na zdalnych kursach

Czy da się nauczyć angielskiego online? Skuteczność nauki angielskiego przez internet

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, ponieważ każda forma nauki jest dobra, pozwala na rozwój i zdobywanie nowych kwalifikacji. Nauka języka angielskiego przez internet i lekcje angielskiego online z lektorem mogą być równie skuteczne, jak tradycyjne lekcje. Ważne jest odpowiednie podejście do nauki, motywacja, systematyczność i dyscyplina.

Pisaliśmy także: Kursy językowe online z zaświadczeniem

Obecnie, dzięki nowym technologiom, kursy zdalne nie różnią się poziomem do tych prowadzonych w sali wykładowej. Kursanci mają do dyspozycji różnego typu narzędzia, które sprawiają, że nauka jest ciekawa i efektywna. Jeżeli tylko chcą, mogą nauczyć się języka obcego i powiększyć grono osób, które bez problemu porozumieją się z ludźmi na całym świecie. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.