Lekcje angielskiego dla dzieci online

Lekcje angielskiego dla dzieci online to jedna z najchętniej wybieranych aktywności dodatkowych przez rodziców. Znajomość języków obcych jest bardzo cenną umiejętnością na rynku pracy, a język angielski jest już właściwie standardowym kryterium nie tylko w pracy, ale również w czasie prywatnym, np. podczas podróży po innych krajach. Im wcześniej rozpocznie się nauka, tym lepiej – dzieci doskonale chłoną wiedzę, dlatego zapisanie je na taki kurs może być świetnym pomysłem i dużym wsparciem w rozwoju. Jak wyglądają takie zajęcia, i co zrobić, by wspierać dzieci w nauce języka obcego?

Lekcje angielskiego dla dzieci online – kiedy zacząć?

Nie jest tajemnicą, że dzieci doskonale przyswajają wiedzę od najmłodszych lat, i to właśnie ten okres jest najbardziej efektywny pod względem nauki języków. Z tego też powodu nauka języka angielskiego powinna rozpocząć się jak najszybciej, dzięki czemu dziecko będzie miało kontakt z językiem od najmłodszych lat, a to przekłada się na efekty. Optymalnym rozwiązaniem jest wdrożenie nauki języka angielskiego w wieku przedszkolnym, i jest to dość obecnie powszechna praktyka, jednak dziecko może mieć też dostęp do języka angielskiego dzięki bajkom, piosenkom czy filmikom pokazywanym przez rodziców.

Nie ma idealnego wieku na rozpoczęcie nauki – każde dziecko rozwija się w swoim tempie, i od rodziców oraz nauczycieli zależy to, kiedy rozpocznie się proces edukacji w tym zakresie. Lekcje angielskiego dla dzieci online najczęściej dedykowane są nieco starszym dzieciom, młodszym natomiast zaleca się przede wszystkim obcowanie z językiem w prostych formach, w m.in. piosenkach, bajkach czy filmach. Słuchanie języka obcego, nawet w nieświadomy sposób bez specjalnego skupienia powoduje, że dziecko przyzwyczaja się do brzmienia i szybko zapamiętuje nowe słowa.

Dobrą opcją dla najmłodszych są również zabawy w języku angielskim, nazywanie przedmiotów tematycznych, np. owoców, warzyw czy kolorów, jak również książeczki tematyczne dedykowane małym dzieciom.

Sprawdź także: Nauka angielskiego online z lektorem

Czy nauka języka angielskiego jest tak ważna w dziecięcym wieku?

Małe dzieci z zasady uczą się dość szybko i naturalnie, dlatego wprowadzenie nauki języka angielskiego na wczesnym etapie ma ogromny sens dla rozwoju i nauki. Immersja językowa dedykowana najmłodszym, czyli zanurzenie się w języku obcym daje najlepsze efekty – na tej samej zasadzie działa język ojczysty, którym dziecko jest na co dzień otoczone. Prócz standardowych lekcji angielskiego w szkole, wiele rodziców decyduje się również na lekcje angielskiego online dla dzieci, szczególnie jeżeli dziecko ma problemy z przyswajaniem wiedzy podczas zajęć lekcyjnych.

Lekcje angielskiego dla dzieci online
Lekcje angielskiego dla dzieci online

Taka forma nauki jest zdecydowanie przyjemniejsza dla dziecka, i nie wywołuje tak wielkiej presji, ponieważ dzieci nie otrzymują ocen za swoją pracę, a jedynie ewentualnie wskazówki czy podpowiedzi od opiekunów grupy. Bardzo ważne jest również odpowiednie wybranie zajęć względem wieku dziecka – możemy znaleźć różne grupy, które dostosowane są zarówno pod tym względem, jak i określonych metod nauczania. Jeżeli zaobserwowaliśmy np. zamiłowanie dziecka do angielskich piosenek, to na takich zajęciach powinno być ich jak najwięcej, bo ta właśnie metoda najbardziej sprzyja dziecku.

Można znaleźć lekcje angielskiego online dla dzieci, ale również tych stacjonarnych – indywidualne preferencje odgrywają tu wielką rolę.

Jak wybrać zajęcia z języka angielskiego dla dziecka – najważniejsze wskazówki

Wybierając lekcje angielskiego online dla dzieci, lub te w wersji stacjonarnej, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych punktów dla komfortu naszego dziecka, jak i efektywności jego nauki. W zależności od wieku naszego dziecka oraz jego kontaktu z językiem obcym, trzeba odpowiednio dopasować zajęcia wiekowo oraz programowo. Lekcje angielskiego dedykowane najmłodszym mają zgoła różny program niżeli te przeznaczone dla starszych odbiorców. Warto zwrócić uwagę również na czas trwania takich zajęć – nie powinny one trwać zbyt długo, ponieważ dzieci najczęściej bardzo szybko tracą zainteresowanie, i trzeba mocno skupić się na tym, by utrzymać ich uwagę na zajęciach.

Dla starszych nieco dzieci sprawa jest nieco prostsza, ponieważ można wtedy określić już poziom zaawansowania językowego, i na tej podstawie wybrać idealny rodzaj zajęć oraz podstawę programową. W takich przypadkach sprawdzają się również doskonale lekcje angielskiego dla dzieci online, ponieważ forma wirtualna pozostaje interesująca, podczas gdy dla młodszych, kilkuletnich dzieci siedzenie w miejscu i uczestnictwo w zajęć zwyczajnie może się nie sprawdzić.

Ciekawa forma kursu również ma znaczenie – jeżeli dziecko będzie się nudzić na zajęciach, z pewnością nie nauczy się za wiele, a także niechętnie będzie w nich uczestniczyło. Kluczem jest trafne określenie potrzeb i możliwości naszego dziecka, wtedy wybrany kurs przyniesie oczekiwane rezultaty.

Jak wyglądają zajęcia z języka angielskiego dla dzieci – nauka przez zabawę

Lekcje angielskiego online dla dzieci najczęściej mają dość ciekawą formę, ponieważ grupa odbiorców jest zupełnie inna, oraz inaczej przyswaja wiedzę. Najczęściej jest tam sporo piosenek, grupowych zajęć i zadań do wykonania, jak również ciągłe zachęcanie do uczestnictwa, dzięki czemu dziecko angażuje się z ciekawością i łatwiej przyswaja materiał. W zależności od grupy wiekowej, a także przewidzianego programu, wykorzystywane są różne metody nauczania oraz sprawdzone sposoby pozwalające na efektywne przyswajanie wiedzy. Podczas takich zajęć najpierw same wychwytują sens ogólny zdania, a potem poznają dokładne znaczenie dzięki objaśnieniom dorosłego nauczyciela.

Pisaliśmy także: Intensywny kurs angielskiego online oraz Kursy językowe online z certyfikatem

Lekcje angielskiego dla dzieci online
Lekcje angielskiego dla dzieci online

Taka metoda daje najlepsze efekty, co szybko można zaobserwować po postępach dziecka w nauce. Często takie kursy zawierają również różne materiały, książeczki, fiszki czy inne akcesoria, które mają wspomóc naukę dziecka w przyjemny i interesujący sposób. Takie metody doskonale sprawdzają się u młodszych dzieci, u których koncentracja przez dłuższy czas zwyczajnie się nie sprawdza, a zainteresowanie trzeba wzbudzać w inny sposób. Osoby prowadzące takie zajęcia doskonale wiedzą, jakie techniki i forma przekazywania informacji oddziałuje najlepiej, dlatego zajęcia dla najmłodszych dzieci najczęściej dość mocno się różnią formą i długością trwania.

Zajęcia online z języka angielskiego – w jakich przypadkach się to sprawdzi?

Małe dzieci i sposób przyswajania wiedzy przez nie znacznie różni się od tego,  w jaki sposób prowadzone są zajęcia dla starszych dzieci, u których poziom skupienia jest już sporo wyższy, a przyswajanie wiedzy odbywa się w bardziej świadomy sposób. Na lekcje angielskiego dla dzieci online najczęściej uczęszczają już nieco starsze dzieci, choć nie jest to regułą. Dlaczego? Ponieważ forma online jest dość specyficzną formą nauki, podczas której dziecko musi wpatrywać się w ekran i dość mocno skupić, by faktycznie przyswajać przekazywaną wiedzę.

Prędzej już taka forma nauki sprzyja w momencie zajęć indywidualnych, kiedy uwaga nauczyciela jest w pełni skupiona na dziecku, a ono nie ma ani czasu ani możliwości rozkojarzyć się nawet na chwilę, gdy jest ciągle angażowane w różne aktywności, zadania i ćwiczenia. Jednak wraz z rosnącą popularnością zajęć angielskiego dla dzieci online, również dla najmłodszych można znaleźć różne zajęcia w takiej formie. To, czy się one sprawdzą i dadzą dobre efekty zależy głównie od indywidualnych możliwości i potrzeb dziecka, oraz stopnia jego rozwoju w zestawieniu z wiekiem.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę to to, jak nasze dziecko reaguje na różne formy nauki, w jaki sposób szybko przyswaja wiedzę, i jakie aktywności sprawiają mu najwięcej frajdy – wtedy uzyskamy odpowiedź jaka forma zajęć będzie najodpowiedniejsza i pozwoli dziecku szybko uczyć się języka (pisaliśmy także: Jak się szybko nauczyć języka obcego).

Sposoby na naukę języka angielskiego dla dzieci – jak to działa?

Lekcje angielskiego dla dzieci online to nie jedyna forma nauki, która może przynieść oczekiwane efekty. Dzieci doskonale przyswajają wiedzę w praktyce, dlatego warto zainteresować się tematem głębiej, by zapewnić dziecku możliwość szybszej nauki. Co sprawdzi się najlepiej? Używanie języka na co dzień! Dla przykładu, podczas zabawy z dzieckiem można zapytać je o nazwę danego przedmiotu, którym się bawi. Równie ciekawą formą nauki jest sporządzanie listy zakupów w dwóch językach – polskim i angielskim. Dziecko ma za zadanie napisać na karteczce produkty do kupienia w języku angielskim, a następnie warto aktywnie zaangażować je podczas zakupów.

Oczywistym sposobem jest również wprowadzenie języka angielskiego w formie piosenek i ulubionych bajek – na kanałach takich jak Youtube bez problemu można znaleźć ulubione bajki dzieci w różnych wariantach językowych, również w języku angielskim. Dzięki temu dziecko osłucha się z językiem, i bardzo szybko zacznie zapamiętywać nowe słowa, czy formy zwrotów używanych podczas przedstawionych w bajkach sytuacjach. Wprowadzenie języka do codziennej rutyny jest nieocenionym sposobem w kształtowaniu umiejętności językowych dziecka, i stanowi bardzo ważny element rozwoju języka obcego.

Lekcje angielskiego dla dzieci online znacznie wykorzystują te sposoby, ale zaangażowanie rodziców w procesie nauczania jest równie ważne, ponieważ to właśnie rodzice spędzają z dzieckiem najwięcej czasu, i mają realny wpływ na naukę dziecka.

Jak zmotywować dziecko do nauki języka angielskiego – najlepsze sposoby

Małe dzieci szybko tracą zainteresowanie, i dodatkowo raczej nie wykazują ogromnego skupienia w trakcie zabawy, często trzeba je czymś zajmować i zwrócić ich uwagę, by dłużej bawiło się jednym przedmiotem czy zajęło jednym zadaniem. Ta wiedza jest podstawową kwestią w tworzeniu programu nauczania języka angielskiego przez profesjonalistów, i jest to konieczne, by nauka dała faktycznie dobre efekty. Jak zmotywować dziecko do nauki języka angielskiego? Nie ma na to jednej odpowiedzi, wszystko zależy od indywidualnych preferencji dziecka oraz jego możliwości i zainteresowań w danym momencie (pisaliśmy również: Jak się zmotywować do nauki). Małe dzieci w pełni polegają na swoich rodzicach – jeżeli oni narzucają jakąś rutynę, to dzieci szybko się do niej adaptują i chętniej w niej uczestniczą. Dodatkowo warto mocno pochylić się nad tym, jak nasze dziecko reaguje na uczestnictwo w zajęciach.

Lekcje angielskiego dla dzieci online
Lekcje angielskiego dla dzieci online

Nie każda forma zajęć będzie odpowiadać dziecku i nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, czasem lekcje angielskiego dla dzieci online mają różne formy przekazu i organizacji, i po kilku takich zajęciach będzie wiadomo, jak nasze dziecko reaguje na uczestnictwo i czy jest zadowolone. Jeżeli chętnie w nich uczestniczy i dobrze się bawi oznacza to, że dobrze trafiliśmy – jeżeli na komunikat o zbliżających się zajęciach reaguje natomiast niechęcią i zrezygnowaniem, oznacza to, że koniecznie trzeba poszukać innych zajęć i innej formy przekazywania wiedzy.

Materiały i akcesoria do nauki języka angielskiego dla dzieci – postaw na najlepsze!

Materiały do nauki stanowią bardzo ważny element efektywnego przyswajania wiedzy przez dzieci (pisaliśmy także: Jak się uczyć efektywnie). Warto postawić nie tylko na te, które udostępniane są przez nauczycieli podczas trwania zajęć, ale również takie, które cieszą się dużym zainteresowaniem w sieci z uwagi na doskonałe opracowanie pedagogiczne. W Internecie można znaleźć całe mnóstwo takich materiałów, które dedykowane są nauce angielskiego dla dzieci w różnym wieku.

Wiele z nich pochodzi z renomowanych wydawnictw pedagogicznych, inne są z kolei przedstawiają liczne i nowoczesne metody nauczania, np. Montessori, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Materiały wybrane do nauki dla dziecka muszą być interesujące, najlepiej z kolorowymi postaciami i jak najmniejszą ilością tekstu, przekazując jedynie najważniejsze informacje. Oczywiście dobór takich materiałów zależy przede wszystkim od wieku dziecka, które rozpoczyna naukę języka angielskiego – starsze dzieci będą miały nieco bardziej opisowe podręczniki i materiały, młodszym dzieciom natomiast lepiej sprawdzą się książeczki z dużą ilością ciekawych obrazków, krótkich historii oraz ciekawych, bajkowych bohaterów.

Dobrą metodą przy wykorzystaniu materiałów w przypadku nauki języków są również fiszki dedykowane dzieciom, które można wykorzystać w codziennej zabawie z maluchem. Możliwości jest naprawdę wiele, i warto zainwestować w sprawdzone i ciekawe materiały, by ułatwić dziecku naukę języka angielskiego (czytaj: Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci).

Lekcje angielskiego online z lektorem – jakie zalety?

Żywy kontakt z językiem angielskim jest najlepszym sposobem na efektywną naukę języka angielskiego. Im częściej dziecko przebywa w środowisku, w którym wykorzystywany jest dany język do komunikacji, tym szybciej przyswaja ono słownictwo i poprawną budowę zdań, przykładem może być małżeństwo dwujęzyczne, gdzie na co dzień używa się dwóch języków do komunikacji – dziecko chłonie zarówno jeden jak i drugi język, kiedy używane są one do codziennych rozmów i w różnych sytuacjach. Lekcje angielskiego z lektorem dają ogromną szansę na utrwalenie języka obcego dziecku, w domu którego nie ma angielskojęzycznej osoby, z którą mogłaby uczyć się języka oraz używać go na co dzień.

Takie lekcje dają również możliwość osłuchania się z językiem, i przełamania obaw przed używaniem go do ekspresji w różnych sytuacjach. Warto pamiętać, że zajęcia angielskiego w szkole najczęściej są skierowane do całej grupy, więc nie ma możliwości nacisku na postępy każdego, indywidualnego dziecka w taki sposób, w jaki możliwe jest to do wykonania na zajęciach sam na sam z lektorem. Ilość zajęć z lektorem jest oczywiście kwestia indywidualną, jednak warto pamiętać, że im częściej dziecko będzie miało możliwość porozmawiać po angielsku z native speakerem, tym szybciej opanuje język i będzie czuło swobodę w jego używaniu.

Takie zajęcia z lektorem można szybko znaleźć w Internecie, i omówić z nim nasze oczekiwania względem nauki, a przede wszystkim uzyskać informacje na temat sposobu prowadzenia zajęć z naszym dzieckiem.

Jak wspierać dziecko w nauce języka angielskiego w domu

Tak jak już wcześniej zostało to opisane, koniecznie trzeba wdrożyć rutynę wykorzystywania języka angielskiego na co dzień. To tworzy niezbędne nawyki i przyzwyczajenia, a także pozwala utrwalić wiedzę oraz umiejętność swobodnego wypowiadania się w różnych sytuacjach. Dziecko naśladuje najczęściej rodziców, a także słucha i wykonuje to, co rodzice im wskazują, dlatego wspólna nauka języka angielskiego bardzo szybko stanie się neutralnym nawykiem (pisaliśmy: Nauka angielskiego dla dzieci w domu za darmo oraz Darmowe lekcje angielskiego dla dzieci).

Zajęcia online czy stacjonarne – które będą lepsze?

Tu znów nie ma jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie. Każde dziecko jest inne, ma inne potrzeby i możliwości, a także własne upodobania względem spędzania czasu na nauce. Niektóre dzieci doskonale odnajdują się w zajęciach grupowych, inne zdecydowanie bardziej wolą zajęcia indywidualne, gdzie uwaga nauczyciela jest skupiona zupełnie na nich. Zajęcia online mają wiele zalet, przede wszystkim możliwość nauki z własnego domu, bez konieczności tracenia czasu na dojazdy, co docenia wielu uczniów, nie tylko tych najmłodszych. Zajęcia stacjonarne natomiast są równie korzystne, ponieważ dzieci spędzają czas razem, mają kontakt z nauczycielem, a praca w grupie sprawia im przyjemność i są chętniejsze do nauki. Każda opcja nauki jest dobra, jeżeli tylko dobrze się sprawdza w przypadku konkretnego dziecka.

Lekcje angielskiego dla dzieci online
Lekcje angielskiego dla dzieci online

By znaleźć idealne rozwiązanie, warto spróbować obu tych opcji nauczania – ta, która lepiej przypadnie dziecku do gustu, będzie idealnym, długoterminowym rozwiązaniem na naukę. Małe dzieci często bardzo dobrze odnajdują się w grupie, dlatego też częściej z większym entuzjazmem będą reagować na zajęcia grupowe i możliwość przebywania z innymi dziećmi. Języka angielskiego można uczyć się na wiele sposobów, i warto dać dziecku możliwość przetestowania różnych rozwiązań.

Jak znaleźć najlepsze lekcje angielskiego dla dzieci online?

Przede wszystkim należy dobrze zastanowić się, co naszemu dziecku może przypaść najlepiej do gustu. Nie jest to łatwe stwierdzenie, szczególnie jeżeli po raz pierwszy nasze dziecko będzie uczestniczyło w lekcjach angielskiego online. Najlepszym sposobem na znalezienie dobrego kursu będzie porównanie dostępnych ofert w Internecie, a tych jest naprawdę sporo. Zarówno indywidualne osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i wiedzę, jak i placówki szkoleniowe oferują tego typu kursy, dla dzieci w różnym przedziale wiekowym. Program nauczania również może różnić się w zależności od konkretnych placówek, dlatego warto zgłębić się tutaj w temat nieco bardziej.

Pisaliśmy również: Nauka języków online dla dzieci oraz Nauka angielskiego online dla dzieci

Cena nie powinna być najważniejszym wyznacznikiem wyboru kursu – lepiej zapłacić nieco więcej za zajęcia, ale mieć pewność, że nasze dziecko faktycznie będzie korzystało na uczestnictwie i doskonale odnajdzie się w danej formie edukacyjnej. Możemy również pokusić się o bezpośredni kontakt z placówką przedstawiającą konkretną ofertę, by omówić niejasności oraz uzyskać niezbędne szczegóły.

Na początku drogi z nauką języka angielskiego na pewno nie obejdzie się bez potknięć, oraz zmiany formy zajęć czy placówki świadczącej edukacyjne usługi, niemniej jednak jest to zdecydowanie warte zachodu – znajomość języka angielskiego przez dziecko najpewniej bardzo często mu się przyda, nie tylko w szkole, ale również w przyszłej pracy czy podczas podróży. Im prędzej rozpocznie się jego edukacja w tym zakresie, tym szybciej i pewniej będzie później używało języka obcego w różnych okolicznościach.

Co jest najważniejsze w nauce języka angielskiego u dzieci?

Nauka języków obcych jest bardzo przydatna i daje wiele różnych możliwości naszemu dziecku w przyszłości. Obecny rynek pracy za normę już przyjmuje znajomość języka angielskiego, i mimo iż nie mamy pewności co do wyboru przyszłej ścieżki zawodowej naszego dziecka, to posługiwanie się językiem angielskim jest po prostu przydatną umiejętnością, która może przydać się w każdym momencie życia. Najważniejszą kwestią w organizacji nauki języka angielskiego dla naszego dziecka jest wsłuchiwanie się w jego potrzeby, a przede wszystkim odpowiednie reagowanie na komunikaty i zachowanie naszego dziecka.

Musi czuć się ono komfortowo i z chęcią uczestniczyć w zajęciach, w przeciwnym razie nie uzyskamy oczekiwanych efektów, a pieniądze inwestowane w naukę pójdą w błoto. Komunikacja z dzieckiem oraz obserwowanie jego postępów i przebiegu zajęć będzie nam dawać dużo informacji, i wówczas zyskamy pewność, że dane zajęcia przypadły do gustu naszemu dziecku lub też niekoniecznie, i wtedy warto rozważyć zmianę placówki lub lektora. Zabawa, przyjemna atmosfera a przede wszystkim wartościowe treści przekazywane dzieciom w trakcie zajęć angielskiego są fundamentem efektywnej nauki.

Lekcje angielskiego dla dzieci online
Lekcje angielskiego dla dzieci online

Czy talent i predyspozycje są ważne w nauce języka angielskiego? Panuje błędne przekonanie, że niektóre dzieci od małego przejawiają zainteresowanie w nauce np. przedmiotów ścisłych, inne natomiast od małego szybko przyswajają wiedzę w zakresie języków obcych, i przedmiotów typowo humanistycznych. W nauce języka angielskiego od wczesnych lat dziecięcych nie ma to większego znaczenia – najważniejsza jest systematyczność i odpowiednio dobrane metody nauczania języka, by uzyskać efekty. Można to porównać do nauki języka ojczystego, bez względu na „predyspozycje” czy tak zwany talent dziecka, uczy się ono mówić i uzyskuje możliwość komunikowania się z najbliższymi.

W nauce języka angielskiego, czy w ogóle jakiegokolwiek języka obcego, najważniejsze jest to, by być systematycznym i trafiać przekazem do dziecka, utrzymując jego zaangażowanie i zainteresowanie. Tylko wtedy mamy pewność, że dziecko szybko będzie uczyć się i przyswajać wiedzę, i zacznie używać języka angielskiego w sposób swobodny i naturalny. Im wcześniej rozpoczniemy naukę, tym lepiej dla dziecka – jego chłonny umysł szybko zaadaptuje się do edukacyjnych treści, i zacznie traktować je jak coś zupełnie naturalnego.

Pisaliśmy również: Jak się uczyć angielskiego online oraz Angielski online dla dorosłych i Nauka języka angielskiego online

Lekcje angielskiego dla dzieci online
Lekcje angielskiego dla dzieci online

Inwestycja w naukę języka angielskiego niewątpliwie ma wielką wartość, bez względu na zainteresowania i hobby dziecka. Jest to po prostu funkcjonalna umiejętność, która w żaden sposób nie koliduje z naturalnie przejawianymi predyspozycjami czy talentami dziecka w innych dziedzinach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.