Kursy programowania online dla dzieci

Kursy programowania online dla dzieci to jedna z bardziej atrakcyjnych – zarówno dla rodzica, jak i przede wszystkim samego dziecka – form nabywania przez dziecko nowych umiejętności. Każdy rodzic chce, aby jego dziecko było szczęśliwe, samodzielne, dobrze rozumiało świat i rządzące nim prawa. Marzeniem rodziców jest, aby pociechy odkryły swoje pasje, robiły w życiu coś, co sprawia im przyjemność, a przy okazji pozwala zarobić niezłe pieniądze. Badania dowodzą, że w niedalekiej przyszłości jedną z najbardziej poszukiwanych profesji będzie programowanie, a kursy online dla dzieci i młodzieży, w tym kursy programowania online z pewnością mogą tu sporo pomóc.

To zawód przyszłości, programiści będą potrzebnie niemal w każdym zakładzie, bo automatyzacja jest coraz bardziej powszechna. W związku z tym warto zapoznać dzieci z programowaniem, informatyką, umożliwić im poznanie podstaw kodowania. Uczyć można się na wiele sposobów, m.in. na zajęciach w szkole czy samodzielnie w domu, korzystając z darmowych materiałów w internecie. Skuteczną metodą, który pomoże poznać podstawy, a następnie bardziej zaawansowane programy są kursy programowania online dla dzieci. Jak wyglądają lekcje zdalne i czy są tak samo skuteczne, jak zajęcia prowadzone na sali lekcyjnej?

kursy online dla dzieci i młodzieży
kursy programowania online dla dzieci i młodzieży

Kursy programowania online dla dzieci – dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Programowanie to nie tylko umiejętność tworzenia kodów. To również całe mnóstwo innych umiejętności, które przydają się w codziennym życiu. Programowanie to szansa na lepszą przyszłość, możliwość znalezienia ciekawej, dobrze płatnej pracy, zarówno w kraju, jak i za granicą. Obecnie cały świat opiera się na programowaniu, trudno znaleźć urządzenia, które nie wymagają kodowania. Wystarczy spojrzeć na sprzęty gospodarstwa domowego, telefony, serwery banków, portale internetowe.

Nowe technologie będą coraz powszechniejsze, dlatego programistom na pewno nie grozi bezrobocie. Niektóre zawody odejdą w zapomnienie, ale w ciągu kilkudziesięciu lat będzie rosło będzie zapotrzebowanie na dobrych, wykształconych programistów. Jeżeli maluch wykazuje jakiekolwiek chęci do zabawy przy komputerze lub tablecie, warto zapisać go na kurs programowania online dla dzieci. Pozwoli to zadbać o jego przyszłość i rozwój. Co jeszcze, oprócz szansy na dobrą pracę, daje nauka programowania?

  • Kursy programowania online dla dzieci to świetna zabawa i ciekawa forma spędzania wolnego czasu (pisaliśmy m.in. tutaj: nauka angielskiego online). Dzieci, które uczą się programowania na kursach zdalnych, mają zajęcia dostosowane do swojego wieku. Programowanie często połączone jest z budowaniem z klocków Lego, programowaniem robotów, ma związek z ulubioną grą dzieciaków, Minecraftem i Robloxem. Dzieci świetnie się bawią, nawet nie wiedzą kiedy, nabywają nowe umiejętności.
  • Pozwala dzieciom poznać i zrozumieć otaczający je świat – na kursach programowania najmłodsi poznają nowe technologie, zaczynają rozumieć zasady działania sprzętu, poznają zachodzące w świecie interakcje.
  • Pomaga w nauce matematyki – ucząc się kodowania, dzieci mają do czynienia z działaniami matematycznymi. Poznają ułamki, kąty, uczą się logicznego myślenia. Dzięki temu łatwiej jest im przyswajać wiedzę matematyczną przekazywaną w szkole. Kodowanie świetnie rozwija również pamięć wzrokową, zdolności poznawcze i umiejętności językowe. Dzieci szybciej się uczą, zapamiętywanie i kojarzenie faktów nie sprawia im problemu
kursy programowania online dla dzieci
  • Rozwija pomysłowość i kreatywność – programowanie polega na wymyślaniu różnych metod, sprawdzaniu, która będzie najskuteczniejsza. Nic nie jest podane na tacy, dzieci muszą główkować, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. W ten sposób rozwijają wyobraźnię, która przydaje się również w wielu innych dziedzinach życia. Kodowanie nie idzie utartymi ścieżkami, dlatego młody programista musi nieustnie myśleć i być skoncentrowanym. To doskonała gimnastyka dla mózgu. 
  • Uczy cierpliwości i dążenia do celu – aby ułożyć dobry program, trzeba dużo ćwiczyć, popełniać błędy, wyciągać wnioski. Czasami jeden mały błąd powoduje, że program nie działa. Dzieci muszą wykazać się ogromną cierpliwością, wielokrotnie cofać się w obliczeniach, poprawiać kody. To wymaga determinacji, ale znalezienie przyczyny problemu, przynosi ogromną satysfakcję i motywuje do dalszej pracy.
  • kurs programowania online dla dzieci uczy rozwiązywania problemów – w życiu nic nie przychodzi łatwo, a programowanie jest tego świetnym przykładem. Na kursach młodzi ludzie uczą się patrzeć na problemy całościowo, rozkładać je na czynniki pierwsze, dokładnie analizować sytuacje. Ta umiejętność jest bardzo przydatna w życiu, nie tylko w zawodzie programisty.

Pisaliśmy m.in. szkolenia online – czy warto z nich korzystać?

  • Pomaga wzmocnić wiarę we własne siły – młodzi ludzie bardzo szybko uczą się obsługi komputera, nowe technologie nie są dla nich niczym trudnym. Na zajęciach zdobywają umiejętności, którym mogą zaimponować rodzicom, kolegom czy rodzeństwu. Gdy kilkulatek pokazuje mamie lub babci, jak napisać program, jest z siebie dumny, rośnie jego sam ocena i buduje się pewność siebie. Dzięki temu łatwiej będzie mu pokonać wszystkie przeciwności losu.
Kursy programowania online dla dzieci i młodzieży

Kursy programowania online dla dzieci – kiedy można rozpocząć naukę?

Programowanie dla wielu osób kojarzy się z czymś trudnym i niezrozumiałym. Rodzice obawiają się, że dzieci nic nie wyniosą z kursów, zajęcia online z programowania będą nudne i mało wartościowe. Takie myślenie to ogromny błąd, ponieważ programowanie to rewelacyjna zabawa dla dzieci w każdym wieku. Naukę mogą zacząć już 4-5 latki, które znają podstawowe literki i cyferki. W początkowym etapie nauki programowania umiejętność czytania nie jest wymagana. Zajęcia na kursach programowania online dla dzieci są pełne atrakcji, dlatego zarówno przedszkolaki, jak i dzieci starsze na pewno nie będą się nudzić.

Jakie zajęcia oferują szkoły uczące programowania online?

Na rynku jest bardzo dużo szkół, które oferują kursy programowania online dla dzieci. Zajęcia dostosowane są do wieku oraz stopnia zaawansowania. Dla dzieci w wieku przeszkolonym i wczesnoszkolnym lekcje prowadzone są w formie zabawy, w której mogą uczestniczyć rodzice i opiekunowie. Najczęściej dzieci zaczynają naukę od Scratcha, gdzie programowanie odbywa się w sposób wizualny. Dzieci nie piszą kodów, a przyciągają i opuszczają określone elementy, poznają w ten sposób m.in. świat Minecrafta.

Pisaliśmy m.in. Wady i zalety szkoleń online

Inne języki programowania, które młodzi ludzie poznają na zdalnych kursach to Python, Visual Studio, C++, Java, składnia HTML, CSS i JavaScript. Wiele ośrodków prowadzi zdalne kursy tworzenia gier np. w Robloxie czy stron internetowych. Nauka tworzenia gier jest bardzo lubiana, ponieważ dzieci mają okazje stać się twórcami, a to podnosi ich samoocenę. Młodzi ludzie są z siebie dumni, czują się jak mali czarodzieje. Inną propozycją dla najmłodszych jest robotyka, która również doskonale inspiruje do nauki programowania.

Dzieci samodzielnie budują roboty, a dzięki temu łatwiej im jest zrozumieć zawiłości tworzenia kodów. Możliwości jest wiele, dlatego tematykę zdalnego kursu programowania można z łatwością dopasować do zainteresowań dziecka.

szkolenia online
kursy programowania online dla dzieci

Jakie zalety ma nauka programowania przez internet dla dzieci?

Kursy online są w obecnych czasach coraz bardziej popularne. Wynika to z obecnej sytuacji epidemiologicznej panującej na świecie oraz z obecnego stylu życia. Rodzice nie zawsze mają czas, aby dowozić dzieci na zajęcia, często droga na kurs zajmuje więcej czasu niż same lekcje. Jest jeszcze wiele innych powodów, dla których warto zdecydować się na internetowe zajęcia z programowania. Oto niektóre z nich:

  • Elastyczny czas nauki – dzieci są często zabiegane, mają mało wolnego czasu. Szkoła stawia duże wymagania, a trzeba jeszcze znaleźć czas na zabawę i spotkania z rówieśnikami. W takiej sytuacji ciężko wygospodarować czas na zajęcia stacjonarne. Kursy zdalne są dużo łatwiejsze do zaplanowania. Nie trzeba doliczać czasu dojazdu, zajęcia mogą odbyć się w dowolnym miejscu. Wystarczy tylko komputer oraz dostęp do internetu. Organizatorzy zdalnych kursów są otwarci na potrzeby użytkowników i dopasowują godziny zajęć do oczekiwań młodych ludzi.
  • Dobra forma dla dzieci nieśmiałych – kursy programowania online dla dzieci są świetną formą dla dzieci, które są wstydliwe, ciężko zapanować im nad stresem i lękiem, źle znoszą pracę w grupie. Lekcje przed komputerem potrafią sprawić, że z zalęknionych młodych ludzi wyrastają prawdziwi pasjonaci, pełni wiary w siebie i w swoje umiejętności. Po kilku latach nieśmiałe dzieci chętnie biorą udział w zajęciach stacjonarnych, są otwarci, czasami ciężko  uwierzyć, że były pełne leków i braku wiary w siebie.
  • Dostępność – zapisując dziecko na zdalny zajęcia, nie trzeba sugerować się miejscem zamieszkania. Młody człowiek może brać udział w kursie organizowanym w innym mieście, ponieważ internet nie zna granic. Kursy zdalne są dobrym rozwiązaniem dla dzieci z małych wsi, z ograniczonym dostępem do zajęć dodatkowych. To również idealna forma dla osób, które nie mogą wychodzić z domu, są chore lub niepełnosprawne. Dzięki możliwościom, jakie oferuje nauka zdalna, mogą się uczyć i rozwijać swoje zainteresowania.

Jak wyglądają internetowe kursy programowania dla dzieci?

Dobrze zorganizowane zdalne kursy programowania nie różnią się znacząco od zajęć prowadzonych w sali wykładowej. Są tak samo skuteczne, dzieci uczą się, bawią i przyswajają nowe wiadomości. Uczestnicy łączą się z wykładowcą przez wybraną platformę, słyszą nauczyciela i siebie nawzajem, mogą zadawać pytania, prowadzić dyskusje. Na monitorze widzą ekran nauczyciela, który pomaga młodym uczestnikom w realizowaniu zadań i projektów.

Dobre kursy programowania online dla dzieci i dobre szkoły zapewniają wsparcie technicznie, dostęp do potrzebnego oprogramowania oraz materiały dydaktyczne. Zajęcia najczęściej odbywają się raz w tygodniu, trwają z reguły od 60 do 120 minut. W zależności od preferencji młodych ludzi można wybrać zajęcia indywidualne lub grupowe. Ta druga forma wybierana jest częściej, dzieci mogą z sobą rozmawiać i wspólnie rozwiązywać problemy. Grupy są kilkuosobowe, dzięki czemu nauczyciel może poświęcić czas każdemu kursantowi.

Szkoły prowadzą kursy programowania online dla dzieci w ciągu roku szkolnego lub w trakcie wakacji. Zajęcia wakacyjne najczęściej odbywają się codziennie, pozwalają dzieciom spędzić efektywnie część wakacji. 

Czy kursy programowania online dla dzieci są skuteczne? Tak, pod warunkiem, że będą prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli, którzy oprócz wiedzy motorycznej mają odpowiednie podejście do dzieci. Bez tego żadne zajęcia, nieważne czy stacjonarne, czy zdalne nie zaciekawią najmłodszych, nie umożliwią im nabycia nowych umiejętności. Jeżeli nauczyciel jest pasjonatom tego co robi, to młodzi ludzie szybko to zauważą, chętnie będą go słuchać i wspólnie poznawać tajniki programowania. Udział w zdalnym kursie kodowania nie musi oznaczać, że dziecko zostanie programistą. Może obierze zupełnie inną ścieżkę rozwoju, ale umiejętności zdobyte na kursie na pewno przydadzą mu się w życiu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.