Kursy językowe online – czy warto z nich korzystać?

Kursy językowe online wychodzą naprzeciw oczekiwaniom osób, które chcą nauczyć się języka obcego. W dzisiejszych czasach znajomość przynajmniej jednego języka obcego jest obowiązkowa. Bez tego ciężko znaleźć ciekawą, dobrze płatną pracę czy wyjechać na zagraniczne wakacje. Znając język angielski, można porozumieć się niemal na całym świecie. Ta umiejętność pozwala poczuć się obywatelem świata, umożliwia swobodne podróżowanie, poznawanie nowych miejsc i ciekawych ludzi.

Obecnie najwięcej ludzi uczy się języka angielskiego, następnie niemieckiego, hiszpańskiego i włoskiego. Oczywiście można poznawać również inne języki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystając ze zdalnych lekcji nauczyć się rosyjskiego, chińskiego czy portugalskiego.

kursy językowe online z certyfikatem
kursy językowe online z certyfikatem

Kursy językowe online – dla kogo są przeznaczone

Naukę języka obcego najlepiej zacząć od najmłodszych lat (pisaliśmy niedawno: Kursy online dla dzieci i młodzieży). Dzieci, które już w przedszkolu czy w pierwszych klasach szkoły podstawowej osłuchają się z językiem, szybciej zapamiętują nowe słowa, a wymowa nie jest dla nich problemem. Obecnie podstawa programowa przewiduje naukę co najmniej dwóch języków obcych. Zazwyczaj jest to angielski i drugi dodatkowy, niemiecki, francuski lub włoski.

Pisaliśmy niedawno: Ciekawe kursy i szkolenia online

Czytając kolejne akapity, można dowiedzieć się, dlaczego angielski i niemiecki są tak popularne i lubiane. Niestety, wiele osób, które w szkole uczyły się języka, wraz z zakończeniem edukacji przestaje się uczyć, a to powoduje, że wiadomości szybko uciekają z głowy. Aby tego uniknąć, warto regularnie powtarzać słówka, oglądać obcojęzyczne filmy, jeżeli jest okazja, to rozmawiać z cudzoziemcami.

Dobrym pomysłem jest również korzystanie z kursów językowych online. Dzięki nim można przypomnieć sobie szkolną wiedzą, pogłębić posiadane wiadomości, poćwiczyć najbardziej trudne zagadnienia. Zdalne kursy językowe, dostępne w sieci mają różne poziomy zaawansowania, mogą korzystać z nich osoby w różnym wieku. Przeznaczone są m.in. dla:

 • Osób, które miały już kontakt z językiem, ale chcą odświeżyć wiedzę,
 • Osób, które nigdy nie uczyły się języka obcego. Dla nich przeznaczone są lekcje online dla początkujących (pisaliśmy niedawno: Kurs angielskiego online dla początkujących).
 • Dzieci i młodzieży, którzy chcą nadrobić szkolne zaległości.
 • Osób, dzieci i dorosłych, którzy chcą się dobrze przygotować do egzaminu i zdobycia certyfikatu językowego.
kursy językowe online z certyfikatem
kursy językowe online z certyfikatem
 • Osób, które wyjeżdżają do pracy za granice i chcą poznać branżowe słownictwo.
 • Osób, które przeprowadzają się za granicę i zależy im, aby bez problemu porozumiewać się z mieszkańcami, szybko znaleźć pracę i normalnie funkcjonować w obcym kraju.
 • Osób, które znają podstawy języka, ale mają blokadę językową, wstydzą się mówić. Dla nich dobrym rozwiązaniem są kursy indywidualne z lektorem (pisaliśmy m.in. Nauka angielskiego online oraz Lekcje angielskiego online z lektorem).

Jak widać, kursy językowe online są dobrą opcją dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się języka oraz zwiększyć posiadaną wiedzę.

Kursy zdalne języka angielskiego

Na całym świecie ponad 1,5 mld ludzi posługuje się językiem angielskim. To język biznesu, dyplomacji, kultury, edukacji, rozrywki. Ciężko bez niego funkcjonować, podróżować, zdobyć ciekawą pracę. Osoby, które znają angielski, mogą pracować w międzynarodowych korporacjach, młodzi ludzie mogą uczyć się na znanych uczelniach, poza granicami Polski.

Znajomość języka angielskiego otwiera drzwi do kariery, pozwala poczuć się obywatelem świata. Osoby, które biegle posługują się językiem angielskim, mogą bez problemu podróżować po całym świecie, poznawać nowych ludzi, czytać literaturę i prasę w oryginale, oglądać firmy bez tłumaczenia. Sprawne posługiwanie się angielskim jest powodem do dumy, podnosi samoocenę, daje poczucie niezależności, a także otwiera drzwi do kariery.

Znajomość angielskiego daje wiele perspektyw, które warto wykorzystać. Można uczyć stacjonarnie, ale coraz więcej osób wybiera lekcje angielskiego online, które są wygodne, a tak samo skuteczne. Angielski jest łatwy do opanowania, nie ma tak trudnej ortografii czy gramatyki jak język polski. Decydując się na zdalny kurs językowy, można z łatwością rozwinąć cztery podstawowe kompetencje, tzn. czytanie, pisanie, mówienie i słuchani.

kursy językowe online z certyfikatem
kursy językowe online z certyfikatem

Dlaczego warto uczyć się zdalnie języka niemieckiego?

Język niemiecki zajmuje w Polsce drugie miejsce pod względem popularności. Uczą się go dzieci w szkole oraz osoby dorosłe, które chcą zdobyć nowe umiejętności oraz poprawić swoją konkurencyjność na rynku pracy (pisaliśmy niedawno: Nauka niemieckiego online). To język, który jest najczęściej używany w Europie. W tym języku  mówią nie tylko mieszkańcy Niemiec, ale i Austrii, Szwajcarii, Luksemburgu i Liechtensteinu (czytaj także: Ile kosztuje kurs niemieckiego).

Niemcy graniczą z Polską, dlatego wielu Polaków wyjeżdża do zachodnich sąsiadów szukać pracy, często zakłada tam rodziny. To zmusza do poznania języka germańskiego. Ale oczywiście niemieckiego warto się również uczyć z innych powodów. To język, podobnie jak angielski wykorzystywany w biznesie, sztuce, edukacji, polityce i kulturze. Znając niemiecki, można czytać zagraniczne dzieła, słuchać muzyki itp. Bliskość Niemiec pozwala zwiedzać ich muzea, odwiedzać teatry, chodzić na koncerty.

Warto pamiętać, że nauka każdego języka obcego, również niemieckiego, jest korzystna dla naszego mózgu, poprawia zdolność myślenia, a również rozszerza horyzonty, zwiększa pewność siebie, pozwala otworzyć się na innych ludzi. Osoby, które znają języki obce, są kreatywne, mają dobre umiejętności analitycznego myślenia, wiedzą, jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Język niemiecki jest łatwy do nauki. Zapisywany jest fonetycznie. Osoby, które raz nauczą się wymowy, szybko będą wiedzieć, jak przeczytać każde nowe słowo.

Jak można uczyć się języka obcego przez internet?

Internet daje wiele możliwości do nauki języka. Wystarczy tylko komputer, smartfon, dostęp do internetu oraz motywacja. Lata temu można było uczyć się języka obcego tylko na kursach stacjonarnych, dziś ilość możliwości jest ogromna. Każdy może wybrać rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb i preferencji. Główne sposoby nauki języka obcego przez internet to:

kursy językowe online z certyfikatem
kursy językowe online z certyfikatem
 • Strony internetowe – w sieci można znaleźć płatne i całkowicie darmowe strony, poświęcone nauce wybranego języka obcego. Niektóre z nich prowadzą znani lektorzy, którzy w ten sposób chcą zachęcić od nauki języka i poznawania kultury innych krajów (pisaliśmy niedawno: Angielski online z lektorem). W internecie działają blogi językowe, na których można znaleźć przydatne wskazówki porady i informacje, są również fora i czaty. Na tych ostatnich można poznać inne osoby zgłębiające tajniki wybranego języka. Dają możliwość wymiany doświadczeń oraz wspólnej nauki. Na stronach internetowych można również znaleźć nagrania video, ćwiczenia, gry, testy i quizy. To dobry sposób na powtórzenie materiału, poznanego m.in. na kursach językowych online.
 • Serwisy społecznościowe – osoby, które znają już podstawy języka obcego, przeznaczone są zagraniczne serwisy społecznościowe. Dzięki mediom społecznościowym można nawiązać kontakt z osobami o podobnych zainteresowaniach, porozmawiać na ciekawe tematy, a przy okazji poćwiczyć język. Osoby, które poznały się w mediach, często kontynuują znajomość w realu.
 • Aplikacje internetowe – w internecie dostępne są aplikacje, które umożliwiają naukę słówek, zwrotów czy zasad gramatycznych. To dobre uzupełnienie zdalnych kursów językowych. Dzięki aplikacjom można uczyć się w każdej wolnej chwili, np. jadąc autobusem, w kolejce do lekarza, na przerwie w pracy. Tego typu narzędzia zachęcają do systematycznej pracy, są elastyczne, pozwalają dopasować tempo ukazywania się nowych wiadomości do swoich możliwości.
 • Gry komputerowe – nie wszyscy wiedzą, że gry komputerowe to nie tylko rozrywka, ale również szansa na poznanie języka obcego. Ta metoda polecana dla młodych ludzi, która pozwala na poznawanie nowych słówek, ćwiczenia wymowy i pisowni. Grając, trzeba komunikować się z innymi graczami, a to wymaga znajomości podstaw języka. Wiele osób nawet nie wie, kiedy poznaje nowe słowa i zaczyna swobodnie rozmawiać z innymi graczami. Oczywiście gry nie mogą stanowić jedynej metody nauki języka, ale mogą być przyjemnym uzupełnieniem lekcji zdalnych.
 • YouTube – to serwis, na którym można znaleźć nagrania video na niemal każdy temat, w każdym języku. Oglądając filmy lub programy, można poznać obcą gramatykę, słownictwo, poznać kulturę innego kraju. Wielu youtuberów ma ciekawe programy, które pomagają w nauce języka obcego.
 • Korepetycje językowe online – korepetycje przeznaczone są zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Najczęściej odbywają się za pomocą komunikatora internetowego, np. Skype, Zoom lub innej platformy. Lekcji mogą udzielać studenci, nauczyciele czy profesjonalne lektorzy. Plusem tego typu zajęć jest indywidualne podejście oraz posiadanie nauczyciela tylko dla siebie. W ten sposób można nadrobić zaległości ze szkoły, przygotować się do egzaminów czy wyjazdu za granicę. Z korepetytorem można ćwiczyć wymowę, gramatykę i słownictwo.
kursy językowe online z certyfikatem
kursy językowe online z certyfikatem

Najbardziej skuteczną formą nauki są jednak kursy językowe online, które za chwile zostaną szerzej omówione.

Kursy językowe online – doskonały sposób na naukę języka obcego

Zdalne kursy językowe to bardzo popularna i skuteczna metoda nauki języka obcego. Znane są od lat, ale ich znacznie wzrosło na początku 2020 roku. W tym okresie na świecie wzrosło zagrożenie spowodowane Covid-19 i ważne stało się ograniczenie kontaktów międzyludzkich. Rządy wielu krajów, w tym Polski wprowadziły poważne ograniczenie, które objęły również naukę. Lekcje stacjonarne zostały zastąpione nauką online. Ta forma zagościła nie tylko w szkołach, ale również w placówkach edukacyjnych i szkółkach językowych.

Początkowo zarówno lektorzy, jak i uczniowie podchodzili sceptycznie do takiego nauczania, ale obawy szybko zostały rozwiane. Kursy językowe online stały się strzałem w dziesiątkę, okazały się tak samo skuteczne, ale dużo wygodniejsze niż nauka stacjonarna. Mimo możliwości powrotu do nauki tradycyjnej wiele osób wybrało nauczanie stacjonarne. Zdalne kursy językowe mogą odbywać się na kilka sposobów. Dostępne są zajęcia indywidualne, grupowe, z lektorem lub native speakerem.

Ta ostatnia forma jest szczególnie polecana dla osób, które chcą poprawić swój akcent oraz pokonać barierę językową. Zazwyczaj kursy podzielone są na lekcje, które trwają do 60 do 120 minut. To optymalny czas, aby przyswoić nową wiedzę. Wiele ośrodków językowych przeprowadza teksty, które kwalifikuje kursantów do odpowiedniej grupy, dopasowanej do poziomu językowego. To bardzo pomocne, pozwala uniknąć sytuacji, gdy na jednej lekcji znajdą się osoby, które znają podstawy oraz takie, które pierwszy raz mają kontakt z językiem.

Na kursach zdalnych można poznać gramatykę, słownictwo oraz wymowę. Nauka prowadzona jest w usystematyzowany sposób, dzięki czemu można szybko poprawić swoje kompetencje językowe. Ogromną rolę odgrywają lektorzy, którzy powinni wiedzieć, jak przekazać wiedzą oraz zarazić swoją pasją do języka. 

Zdalne kursy językowe – główny podział

Jak już wspomniano, zdalne kursy językowe mogą być grupowe lub indywidualne. Każda forma ma swoje wady i zalety, przebaczona jest dla innej grupy kursantów. Zajęcia grupowe prowadzone są w kilkuosobowej grupie osób, o podobnym poziomie językowym. Odbywają się w określonym czasie, z reguły raz w tygodniu. Kursy grupowe są dobrym rozwiązaniem dla dzieci, pozwalają na naukę wybranego języka, ale również ćwiczą kompetencje społeczne.

kursy językowe online z certyfikatem
kursy językowe online z certyfikatem

To również dobra opcja dla osób, które lubią naukę w większym gronie, chcą poćwiczyć wymowę, lubią rywalizować. Zdalne kursy indywidualne są dobre dla osób, które wolą naukę w cztery oczy, chcą poćwiczyć wybrane zagadnienie, przygotować się do egzaminu czy poznać słownictwo, potrzebne do pracy w wybranym zawodzie. Są efektywne, a gdy kursantom zależy na szybkich rezultatach, odbywają się kilka razy w tygodniu.

To również dobre rozwiązanie dla osób, które wstydzą się mówić w większej grupie, chcą przełamać barierę językową. Zdalne kursy językowe dzielą się również na synchroniczne i asynchroniczne.

 • Kursy synchroniczne – odbywają się w czasie rzeczywistym, najbardziej przypominają tradycyjny sposób nauki. W określonym dniu, o ustalonej godzinie kursanci łączą się się z lektorem i razem biorą udział w zajęciach. W tej formie możliwa jest praca w grupach, wspólne dyskusje, udostępnianie ekranów. Uczestnicy mogą pisać do siebie na czacie, możliwe są video rozmowy itp. Ta forma jest skuteczna, nauczyciel może na bieżąco wyłapywać i poprawiać błędy. Na zajęciach wykorzystywane są różne materiały, np. filmy, pokazy slajdów itp. Uczestnicy dostają prace domowe, które muszą odesłać.
 • Kursy asynchroniczne – tego typu lekcje zostały nagrane wcześniej, są dostępne po wykupieniu dostępu lub zalogowaniu się na określoną stronę. W tej formie nie ma bezpośredniego kontaktu z lektorem, trzeba wykazać się większą samodzielnością i motywacją. Niewątpliwym plusem takich kursów jest możliwość nauki w dowolnym czasie oraz możliwość wielokrotnego odtwarzania lekcji. Można uczyć się w swoim czasie, bez presji grupy.

Obie formy, czyli kursy synchroniczne i asynchroniczne mogą kończyć się egzaminem i otrzymaniem certyfikatu, potwierdzającego nabycie kompetencji językowych (pisaliśmy niedawno: Kursy językowe online z certyfikatem).

Jakie są zalety zdalnej nauki obcego?

Zdalne kursy językowe z każdym dniem stają się coraz bardziej popularne, zdobywają duże grono zwolenników. Wynika to z wielu korzyści, jakie daje nauka online. Główne plusy tej formy nauki to:

 • Oszczędność pieniędzy – stacjonarne kursy językowe są bardzo drogie, często kosztują kilka tysięcy. Niestety, mało kto jest w stanie wyłożyć taką kwotę. Ale nauka online jest duża tańsza, w sieci można znaleźć również kursy online angielskiego czy niemieckiego całkowicie za darmo. Ucząc się w domu, nie trzeba wydawać pieniędzy na dojazdy, wyżywienie czy podręczniki. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne potrzeby lub kolejne kursy online.
kursy językowe online z certyfikatem
kursy językowe online z certyfikatem
 • Oszczędność czasu – ucząc się zdalnie, można zaoszczędzić nie tylko pieniędzy, ale i czas. Dziś niemal każdy żyje w biegu, praca i obowiązki domowe pochłaniają niemal cały dzień. Ciężko wygospodarować czas na własny rozwój, ale dzięki zdalnej nauce jest to możliwe. Nie trzeba tracić czasu na dojazdy. Wybierając naukę przez internet, można uczyć się o dowolnej porze, nawet w nocy czy w dni wolne (pisaliśmy niedawno: Intensywny kurs angielskiego online).
 • Duża dostępność – ze zdalnych kursów językowych mogą korzystać wszyscy, bez względu na wiek, poziom wykształcenia, stan zdrowia (pisaliśmy niedawno: Nauka online dla dorosłych i Nauka online). Ta forma jest idealna dla osób chorych, niepełnosprawnych czy o obniżonej odporności, które nie mogą wychodzić z domu. Zdalnie mogą uczyć się młodzi rodzice, opiekujący się dziećmi. Nie ma również znaczenie miejsce zamieszkania. Nauka online nie ma ograniczeń, dlatego mieszkańcy małych wsi, bez placówek stacjonarnych, mają taką samą szansę na rozwój, jak mieszkańcy dużych aglomeracji.
 • Zróżnicowane formy nauki – zdalne kursy językowe mogą odbywać się na wiele sposobów, dzięki temu każdy może wybrać metodę dopasowaną do swoich możliwości i preferencji.
 • Wygodna i komfort nauki – zdalne nauczanie pozwala na naukę w domu, w wygodnym fotelu lub innym, wybranym miejscu. Nie trzeba siedzieć w małej, dusznej sali, w razie potrzeby można zrobić sobie przerwę, napić się kawy. Uczyć się można również poza domem, przebywając u rodziny czy na wakacjach. Dzięki temu wyjazd nie jest przeszkodą w kontynuacji zdalnych kursów językowych.
 • Elastyczny grafik – kursy online niemieckiego czy angielskiego odbywają się w dogodnych terminach, dzięki czemu można ustawić je tak, aby nie kolidowały z innymi zajęciami. Osoby bardzo zapracowane mogą wybrać zajęcia asynchronicznie, które mogą dopasować całkowicie do siebie.
 • Dostęp do różnorodnych materiałów – dobre szkoły, organizujące zdalne kursy językowe oferują bezpłatny dostęp do materiałów. Kursanci otrzymują materiały w pdf., dostęp do filmów, prezentacji itp. Lekcje odbywają się na przyjaznych, łatwych w obsłudze platformach. To uprzyjemnia naukę oraz usprawnia proces przyswajania wiedzy (pisaliśmy niedawno: Metody nauki angielskiego).

Jakie wady ma nauka języka obcego przez internet?

Decydując się na zdalną naukę języka obcego, warto również poznać wady tego rozwiązania. Ta forma nie jest idealna, wymaga większej samodyscypliny i zaangażowania niż nauka w tradycyjnej formie. Dużym minusem może być brak bezpośredniego kontaktu z lektorem. Nie dla wszystkich wystarczy kontakt online, są osoby, które potrzebują, aby nauczyciel stał obok i pomagał w nauce.

kursy językowe online z certyfikatem
kursy językowe online z certyfikatem

Zdalna forma nie zawsze pozwala na naukę prawidłowej wymowy. Jest to szczególnie trudne w kursach asynchronicznych, gdzie nauczyciel nie ma możliwości wykrycia i skorygowania błędów. W ten sposób można nabrać złych nawyków, które potem ciężko wyeliminować. Nauka przez internet wymaga dużej systematyczności i prowadzenie dialogów z innymi kursantami lub lektorem, a zdalnie nie zawsze jest to możliwe.

Językowe kursy online, prowadzone przez osoby bez doświadczenia, mogą powodować spadek motywacji, a tym samym brak widocznych efektów. Innym słabym punktem zdalnego nauczania mogą być problemy ze sprzętem. Nie każdy ma w domu sprawny komputer i stały dostęp do internetu, zdarzają się również awarie sprzętu czy brak łączności. Na szczęście to rzadkie sytuacje, ale warto o nich pamiętać.

Jak wybrać wartościowy zdany kursy języka obcego?

Aby nauka online języków obcych była efektywna, trzeba wybrać odpowiedni, wartościowy kurs. Obecnie nauka online przeżywa rozkwit, dlatego w sieci pojawiają się oszuści, którzy sprzedają kursy bez żadnej wartości, służące jedynie wyłudzaniu pieniędzy. Aby dobrze wybrać, warto sprawdzić ofertę wielu szkół językowych, porównać tematy zajęć, długość kursu, cenę, sprawdzić, na jakiej platformie będą odbywać się zajęcia.

Bardzo ważne, aby placówka organizująca kurs zdalny, miała doświadczanie w tego typu lekcjach. Lekcje online wymagają zupełnie innego przygotowania i umiejętności. Warto wejść na stronę internetową, poczytać o lektorach, którzy będą prowadzić zajęcia. Dobrze, jeżeli mają wykształcanie kierunkowe oraz pedagogiczne. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie, co o kursie mówią inne osoby.

Warto sprawdzić opinie dostępne w sieci, wejść na fora tematyczne, a jeżeli jest taka możliwość, porozmawiać na żywo z osobami, które ukończyły szkolenie. Zdalne kursy językowe powinny uczyć czytania, pisania i słuchania. Ważne są nowoczesne metody nauczania, duża ilość ćwiczeń oraz programy dopasowane do potrzeb uczestników. Wybierając kurs, warto szukać takich, które kończą się zdaniem egzaminu i uzyskaniem odpowiedniego certyfikatu.

kursy językowe online z certyfikatem 2-min
kursy językowe online z certyfikatem

Dokument jest bardzo ważny, ułatwia dostanie się do wymarzonej szkoły czy zdobycie ciekawej pracy. Ważną kwestią przy kursach grupowych jest liczba uczestników. Nie powinna być większa niż 6-8 osób, ponieważ przy większej grupie nie będzie możliwe indywidualne podejście. Dobre szkoły powinny udostępniać materiały oraz umożliwiać kontakt z lektorami.

Jak sprawić, aby nauka języka obcego była bardziej efektywna?

Kursy językowe online to rozwiązanie, z którego warto korzystać. Ma wiele zalet, jest wygodne, tanie i skuteczne. Ale trzeba pamiętać, że same kursy online nie zawsze wystarczą, aby dobrze poznać język. Ważny jest wkład własny, duże zaangażowanie i regularność. Aby osiągnąć sukces, warto przestrzegać kilka ważnych zasad. Ważne są codzienne ćwiczenia. Wystarczy kilka minut dziennie, aby powtórzyć poznane słówka czy zasady gramatyczne.

Należy również zadbać o jak najczęstszy kontakt z językiem. W domu można słuchać zagranicznej muzyki, oglądać filmy w oryginale, przeglądać prasę w języku, który poznajemy. Dobrą metodą jest jednocześnie słuchanie i czytanie teksu. Można wybrać filmy lub teledyski z napisami, połączyć rozrywkę z nauką. Warto również czytać na głos, dzięki temu poprawi się akcent i wymowa.

Uzupełnieniem kursów językowych online może być korzystanie z fiszek, czyli karteczek z nazwami w obcym języku. Można porozkładać je w domu, a dzięki temu nowe słówka szybciej będą wchodzić do głowy. Aby nauka była efektywniejsza, warto wiedzieć, po co się uczymy. Warto ustalić konkretny cel, np. nowa praca, wyjazd na zagraniczną uczelnię, wakacje we Włoszech i zawsze o nim pamiętać, gdy motywacja będzie spadać (pisaliśmy niedawno: Nauka włoskiego online).

Zdalne kursy językowe niedługo staną się naszą codziennością. Warto poznać tę formę i się z nią zaprzyjaźnić. Aby poznać zalety tej formy nauki, można skorzystać z darmowej lekcji próbnej. Szybko okaże się, że zdalnie można uczyć się tak samo szybko i efektywnie, jak w tradycyjny sposób.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.