Jakie kursy online warto zrobić? Kilka pomysłów na naukę online

Jakie kursy online warto zrobić? To pytanie nurtuje osoby, które chcą się szkolić, ale zależy im, aby nauka była efektywna, przyniosła korzyści w bieżącej i nowej pracy. Na rynku jest wiele różnych szkoleń i kursów online. Ich liczba znacząca wzrosła w ubiegłym roku, kiedy sytuacja epidemiologiczna ograniczyła kontakty międzyludzkie oraz spowodowała zamknięcie stacjonarnych placówek edukacyjnych.

Obecnie wiele osób nie może odnaleźć się w gąszczu propozycji, tym bardziej, że każdy zdalny kurs reklamowany jest jako ten najlepszy i najbardziej skuteczny. Na co zwrócić, szukając wartościowego szkolenia online? Czy ważniejsza jest forma kursu online, nauczyciele czy ilość zajęć (pisaliśmy niedawno m.in. Szkolenia zawodowe online)? Odpowiedzi na te inne pytanie będzie można znaleźć w tym artykule.

Jakie kursy online warto zrobić?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, które kursy online warto zrobić. Każdy musi odpowiedzieć sobie sam na to pytanie, ponieważ nie ma jednego szkolenia, idealnego dla wszystkich. Wybierając zdalne kursy do zrobienia, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na swoje potrzeby, preferencje i upodobania.

Warto uczyć się czegoś, co ciekawi, sprawia przyjemność, pozwala się realizować. Nie ma sensu podążać wyłącznie za modą i zapisywać się na szkolenie, które wybierają znajomi lub góruje w rankingach.

Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić? Jakie kursy zrobić aby dobrze zarabiać? zdobycie nowych umiejętności.

Jeżeli tematyka nie będzie zgodna z tym, co chcemy robić, to kurs nie przyniesie żadnego efektu. Po co wydawać pieniądze i uczyć się czego, co i tak się nie przyda? Warto szkolić się z czegoś, co jest w kręgu zainteresowań, wtedy przyszła praca nie będzie męczyć.

Czytaj także: Kurs kadry i płace online z certyfikatem

Osoby, które nie mogą zdecydować się, w jakim kierunku chcą się szkolić, mogą zapoznać się z rankingami szkoleń oraz sprawdzić, na jakie zawody jest obecnie największy popyt. Dzięki temu po zdaniu egzaminu i otrzymaniu certyfikatu nie powinno być problemu za znalezieniem zatrudnienia. 

Wartościowe szkolenia online – na co zwrócić uwagę

Po wybraniu tematyki szkolenia online warto zwrócić uwagę na inne elementy, które będą świadczyć o tym, że zajęcia są godne uwagi. Główne elementy, którymi trzeba się zainteresować to:

  • Zakres kursu – każdy zdalny kurs czy szkolenie online powinien zawierać dokładny opis, pozwalający poznać omawiane zagadnienia. Warto sprawdzić, z ilu lekcji składa się kurs, czy są logicznie ułożone, czy proponowane treści są tymi, których oczekujemy. Ważne jest, aby sprawdzić, czy na stronie kursu podane są informacje, dotyczące umiejętności i wiedzy, jakie nabędzie osoba kończąca naukę. Bardzo dobrze, jeżeli organizatorzy gwarantują nieograniczony dostęp do kursu po jego wykupieniu oraz na bieżąco aktualizują zawarte wiadomości. Istotną kwestią jest sprawdzenie, czy kurs online skierowany jest dla osób początkujących czy tych, które chcą jedynie uaktualnić wiedzę. Znając odpowiedź na to pytanie, można uniknąć wielu rozczarowań.
Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić? Jaki kurs najlepiej zrobic? kursy programowania, kursy z zakresu obsługi klienta
  • Osoba prowadząca zajęcia – nauczyciel czy autor kursu jest bardzo ważny, bo to od niego w dużej mierze zależy, co kursanci wyniosę z lekcji, czy nabyte umiejętności przydadzą się w pracy zawodowej. Istotne jest, aby dowiedzieć się, czy autor ma duże doświadczenie w danej tematyce, czy wydał inne kursy, warto poszukać jego strony w mediach społecznościowych, sprawdzić, czy prowadzi bloga i dzieli się posiadaną wiedzą. Obecnie jest wiele osób, które tworzą kursy, ale nie mają żadnego doświadczenia w tym zakresie. Lepiej wczesnej to sprawdzić, niż potem żałować niepotrzebnie wydanych pieniędzy. Lepiej nie decydować się na pierwszy z brzegu kurs, tylko poszukać nieco dłużej, zdecydować się na autora z renomą. Dzięki możliwościom, jakie daje internet, można wybrać osobą z innego miasta, a nawet kraju.
  • Przykładowe materiały – aby nie kupować kota w worku, należy skorzystać z lekcji próbnych, które najczęściej udostępniają autorzy kursów. Jeżeli autor unika pokazania, jak wygładzają lekcje, to w głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Może to oznaczać, że kurs nie oferuje nic ciekawego, a w takim wypadku lepiej poszukać innego. Dzięki lekcji próbnej, można przekonać się w jakiej formie prowadzone są zajęcia, zobaczyć, czy materiały są zróżnicowane i zachęcają do nauki.
  • Kontakt z prowadzącym – w przypadku szkoleń zdalnych synchronicznych kursanci na bieżąco mają kontakt z wykładowcą, ale szkolenia asynchroniczne również powinny to zapewniać. Prowadzący powinien być do dyspozycji chociaż przez kilka godzin w miesiącu, tak, aby mógł wyjaśnić trudne zagadnienia. Dopuszczalne są różne metody kontaktu, np. mail, czaty, forum dyskusyjne, grupa na Facebooku, webinary, itp.
  • Zróżnicowane materiały – aby nauka była skuteczna i przynosiła szybkie efekty, zdalne szkolenie powinno składać się z różnych narzędzi i materiałów. Skuteczne kursy online powinny mieć ćwiczenia, quizy czy zadania projektowe, które utrwalają wiedzę i pozwolą zastosować ją w praktyce.
  • Opinie innych uczestników – to bardzo ważny czynnik, ułatwiający odpowiedź na pytanie, jakie kursy online warto zrobić i jaki kurs opłaca się zrobić. Opinie innych uczestników pozwolą sprawdzić, czy szkolenie pozwoliło zdobyć nową wiedzę, czy ułatwiło znalezienie pracy, awans, poprawiło codzienne życie. Ważne jest, aby sprawdzić rekomendacje z różnych miejsc, nie tylko ze strony kursów. Te zamieszczone na stronie autora będą zapewne pochlebne. Lepiej zajrzeć na media społecznościowe, poczytać fora tematyczne, a jeżeli jest taka możliwość, porozmawiać na żywo z uczestnikami. Nic tak nie pomaga w wyborze kursu, jak poczta pantoflowa.
Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić
  • Platforma e-learningowa – zdalne kursy odbywają się na specjalnych platformach e-leariningowych, które działają w różny sposób. Przed wyborem kursu warto sprawdzić, czy strona jest czytelna, przejrzysta i uporządkowana. Platforma powinna być łatwa w obsłudze i przyjemna w użytkowaniu. Powinna zawierać regulamin, w którym opisane są zasady korzystania z kursów Warto się z nim zapoznać, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.
  • Forma kursu – dostępne na rynku kursy online mogą mieć różną formułę. Najczęściej oprócz tekstu, kursanci mają do dyspozycji nagrania audio oraz wideo. Najlepiej, gdy wszystkie formy są połączone, wiedza przekazywana jest ciekawie i zrozumiale.
  • Dożywotni dostęp – dobre kursy online charakteryzują się tym, że autorzy zapewniają dożywotni dostęp do wykupionego kursu oraz do każdej kolejnej wersji, wzbogaconej lub poprawionej. Takie działanie pozwala w dowolnym momencie wrócić do lekcji, sprawdzić, czy coś się zmieniło, przypomnieć sobie trudniejsze zagadnienia.
  • Możliwość uzyskania certyfikatu – samo zaświadczenie kursu może być niewystarczające (pisaliśmy niedawno: Szkolenia online z zaświadczeniem). Pracodawcy preferują szkolenia online, które kończą się wydalaniem certyfikatu, poświadczającego zdanie egzaminu i nabycie określonych kompetycji. Przed opłaceniu kursu, należy sprawdzić, czy taki certyfikat można otrzymać, czy jest dodatkowo płatny i przez kogo uznawany.  itp. Jest to szczególnie ważne w przypadku zdalnych kursów zawodowych i technicznych, w których określone prace mogą wykonywać osoby, które posiadają odpowiedni dokument.
  • Praktyczna wiedza – kursy zdalne skupiają się głównie na wiedzy teoretycznej, ale warto poszukać takich, które oferują również poznanie praktyki. Ważna jest możliwość wykonania ćwiczeń, pracy grupowej itp.
  • Błyskawiczne efekty w krótkim czasie – zdalne kursy, które po skończeniu obiecują duży zysk, powinny wzbudzić czujność. Niestety, w krótkim czasie nie można zmienić kwalifikacji czy nagle stać się specjalistą w danej dziedzinie. Do tego potrzeba czasu, zaangażowania, motywacji. Zdalne kursy obiecujące złote góry lepiej odpuścić.
  • Jasne zasady – kursy internetowe powinny mieć jasne, przejrzyste zasady. Ważne, aby już na początku kursanci wiedzieli, na czym stoją, jakie zasady obowiązują. Autorzy, którzy unikają odpowiedzi na pytania zainteresowanych kursem osób, mówią same ogólniki, powinni wzbudzić czujność.
Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić

Jakie kursy online warto zrobić – płatne czy darmowe?

Przyjęło się, że to, co jest płatne, zawsze jest lepsze? Czy tak jest naprawdę? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ponieważ w sieci można znaleźć wartościowe szkolenia online, które nic nie kosztują, możne je ściągnąć zupełnie za darmo. Zaletą bezpłatnych kursów online jest to, że w razie, gdy nie będą pasować, można z nich bez żalu i żadnych kosztów zrezygnować.

Pisaliśmy niedawno: Kursy online i szkolenia online – czym to się różni?

Nie wszystkie kursy darmowe kończą się egzaminem i otrzymaniem stosowanego zaświadczenie. W związku z tym, osoby, którym zależy na certyfikacie, powinny dowiedzieć się, jak wygląda ten temat lub wybrać szkolenie online certyfikowane. Darmowe kursy dotyczą raczej ogólnej wiedzy, a te typowo specjalistyczne, omawiające zagadnienia techniczne, związane z informatyką, finansami czy księgowością trzeba zapłacić.

Naszą ofertę kursów online znajdziesz na stronie spdszkolenia.pl (Kursy w formie „do czytania”) i na stronie spd2.pl (kursy audio).

Wynika to z tego, że prowadzące je osoby są ekspertami w swojej dziedzinie i nie chcą za darmo dzielić się wiedzą, którą zdobywały latami. Osoby, które chcą skorzystać z płatnych kursów online, a nie mają wystarczających środków finansowych, mogą dowiedzieć się, czy kurs nie jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, lub czy będzie mógł być opłacony przez urząd pracy. Z tego drugiego rozwiązania mogą skorzystać osoby bezrobotne, absolwenci lub osoby w starszym wieku, z niskimi kompetencjami.

Czytaj także: Kursy online za darmo z certyfikatem

Osoby pracujące mogą również zapytać swojego pracodawcę, czy nie zechce opłacić (w całości lub częściowo) zdalnego kursu. Często szefowie zgadzają się na tę propozycję, ponieważ chcą mieć wyszkoloną kadrę, z aktualną wiedzą. Ceny kursów są mocno zróżnicowane. Warte uwagi szkolenia online można już znaleźć za kilkadziesiąt złotych, choć są również takie, które kosztują nawet 3000-4000 zł.

Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić

Kursy warte zrobienia – główne rodzaje

Kursy zdalne, podobnie jak stacjonarne mogą odbywać się na kilka sposobów. Popularną formą są webinary, prowadzone przez specjalistę w danej dziedzinie. Są to trwające kilkadziesiąt minut wykłady, kończące się wyciągnięciem wniosków. Nie są przeznaczone do zmiany kwalifikacji, a raczej pełnią role informacyjną, są zachętą do nauki i dalszego pogłębiania wiedzy. Są przydatne zwłaszcza dla osób pracujących, pozwalają spojrzeć na konkrety temat z innej strony.

Czytj także: Kursy online za darmo

Kursy online mogą być prowadzone indywidualnie i grupowo. Kursy indywidualne maję tę zaletę, że można zacząć je w dowolnej chwili, nie trzeba czekać, aż zbierze się grupa uczestników. Wystarczy wykupić dostęp do kursu i już można z niego korzystać. Kursant może uczyć się swoim tempem, nie ma presji grupy, na trudne zagadnienie można poświęcić więcej czasu.

Wadą tego typu nauki jest to, że samemu trzeba się zdyscyplinować, narzuć sobie pewien rygor. A nie wszyscy to potrafią. Grupowe szkolenia online są dobrym wyborem dla większości osób. W zależności od potrzeb można wybrać lekcje synchroniczne, prowadzone w czasie rzeczywistym lub asynchroniczne, które przygotowane są dużo wcześniej (pisaliśmy niedawno: Ciekawe szkolenia online z certyfikatem).

Na kursach grupowych pracują się według określonego harmonogramu, w cyklach tygodniach lub innych, wspólnie ustalonych. Na zajęciach omawiane są konkretne partie materiału, uczniowie wykonują ćwiczenia, rozwiązują testy czy quizy. Ta forma jest najbardziej podobna do nauki tradycyjne, różnią się głownie tym, że uczestnicy nie siedzą w ławkach obok siebie, a przed monitorami komputerów, we własnym domu.

Główną formą przekazu są materiały video, dostępne są również czaty i komunikatory, pozwalające na wzajemny kontakt. Kursy synchroniczne są często nagrywane i uczestnicy mają dostęp do lekcji również po jej zakończeniu. Co ważne, w czasie wykładów lub bezpośrednio po nich kursanci mają możliwość zadawania pytań.

Kursy online a praktyczna wiedza

Wiele osób obawia się kursów zdalnych, ponieważ nie wyobrażają sobie nauki bez poznawania strony praktycznej. To fakt, praktykę łatwiej ćwiczyć stacjonarnie, ale na kursach zdalnych jest to również możliwe. Pomocne są różnego typu filmiki, ćwiczenia i prezentacje, ale najważniejsze jest własne zaangażowanie i praca własna.

Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić

Kursy zdalne są dobrą bazą do dalszej nauki, ukierunkowania się na konkrety temat, a także do odbycia praktyki. Wystarczy trochę własnej inwencji, a kurs zdalny może nauczyć zarówno praktyki, jak i teorii (pisaliśmy: Szkolenia zawodowe). Są tematy, w których wystarczy sama wiedza teoretyczna, są również takie, które najlepiej poznawać na kursach i szkoleniach stacjonarnych.

Dla kogo jest przeznaczona nauka online?

Pierwsza odpowiedź, jaka nasuwa się na pytanie, dla kogo przeznaczone są kursy zdalne to taka, że dla wszystkich, którzy chcą się uczyć, rozwijać i zdobywać nowe kwalifikacje. Ale warto również wziąć pod uwagę swoje predyspozycje i cechy charakteru. Nauka w domu najlepiej sprawdzi się u osób, które są samodzielne, systematyczne, zorganizowane i zmotywowane. Aby zwiększyć motywacje, warto ustalić sobie jakiś cel, który pomoże osiągnąć ukończone zdalne szkolenia.

Może to być zmiana pracy, awans, staranie się o podwyżkę czy całkowita zmiana ścieżki zawodowej. Należy również określić funkcje. Część osób chce poznać wiedzę od zera, inni stawiają na bardziej szczegółowe poznanie już znanego zagadnienia. Osoby początkujące powinny wybrać bardziej szczegółowy kurs, wykorzystujący zróżnicowane narzędzia. Aby nauka była efektywna, nie wystarczy samo słuchanie wykładów.

Trzeba brać czynny udział w zajęciach, a także uczyć się w domu, dużo czytać, słuchać tematycznych audycji czy oglądać filmy związane z tematyką szkolenia. To wymaga poświęcenia, dlatego trzeba ustalić, czy jesteśmy na nie gotowi. Osoby biorące udział w kursach zdalnych, powinny zdawać sobie sprawę, że będą musiały znaleźć sposób na poznanie praktyki. Są osoby, które do nauki potrzebują bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, energii płynące z grupy itp.

Przed monitorem nie są w stanie się skoncentrować, skupić, wszystko ich rozprasza. Takie osoby powinny pozostać przy tradycyjnej nauce (pisaliśmy niedawno: Nauka online).

Jakie kursy online warto zrobić, aby przyniosły oczekiwane rezultaty?

Decydując się na naukę, warto zdecydować, jaki kurs online warto zrobić, ale również określić, ile sami jesteśmy w stanie dać. Mimo że nauka zdalna nie wymaga tak dużej dyspozycyjności, jak w przypadku kursów stacjonarnych, to i tak potrzeba będzie trochę wolnego czasu. Większość osób pracuje, ale musi postarać się znaleźć czas na naukę.

Pisaliśmy niedawno: Kursy online z zaświadczeniem MEN

Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić

Mogą to być dowolne godziny, rano lub wieczorem, dni robocze lub weekendy. Są osoby, które lubią uczyć się w nocy, a kursy online doskonale się do tego nadają. Aby nauka miała sens i przynosiła rezultaty, warto jeszcze przed zakupem szkolenia, popracować nad swoją samodzielnością, organizacją, nauczyć się zarządzania czasem. To pomoże w zdobywaniu kolejnych kwalifikacji, będzie drogą do sukcesu.

Jak się uczyć zdalnie?

Uczniowie mieli okazje poznać naukę zdalną już dwa lata temu, kiedy szkoły, w wyniku sytuacji epidemiologicznej, zostały zamknięte. Osoby dorosłe często nie znają tej formy zdobywania wiedzy, jest dla nich czymś zupełnie nowym i obcym. Warto znaleźć swój sposób na naukę na szkoleniach online, ale dobrze jest również znać podstawowe zasady, ułatwiające skupienie. Należy zadbać o dobre miejsce do nauki. Jeżeli jest taka możliwość, warto uczyć się w osobnym pokoju, do którego nie wchodzą inni domownicy.

Jeżeli jest to niemożliwe, należy wydzielić sobie spokojny kąt i poprosić rodzinę o chwilę spokoju. Należy odłożyć wszystkie przedmioty, mogące odciągać od nauki, tzn. telefon, gazetę czy książkę. Na komputerze powinien być włączony tylko kurs, ponieważ inne strony będą kusić, aby na nie zajrzeć, sprawdzić pocztę, czy nowy post na Facebooku. Na biurku powinien panować porządek, bo bałagan również będzie rozpraszał uwagę. Trzeba pamiętać o wyłączeniu radia i telewizora.

Przyda się wygodny fotel, butelka wody, ewentualnie lekkie przekąski. Aby domowe odgłosy nie zakłócały nauki, warto założyć słuchawki. Aby nauka przynosiła efekty, należy ustalić swój plan dokształcania. Nie należy szukać wymówek i odwlekać nauki w nieskończoność. Warto trzymać się ustalonego harmonogramu i np. uczyć się w środy i piątki od 17 do 19. Oczywiście plan musi być realny i dostosowany do konkretnej osoby (pisaliśmy niedawno: Metody nauczania online).

W trakcie szkolenia online warto robić notatki, zapisywać najważniejsze wiadomości. Przydadzą się podczas przygotowania do egzaminu. Ręczne robienie notatek jest również dobrym sposobem na zapamiętywanie, ponieważ stymuluje mózg do pracy.

Czytaj także: Podstawy księgowości kurs online

Jakie zalety mają zdalne kursy?

Osoby, które nie wiedzą, czy i jakie kursy online warto zrobić, często też nie znają zalet tego rozwiązania (pisaliśmy niedawno: najpopularniejsze kursy online). Warto je poznać i przekonać się, że e-learning jest przyszłością edukacji, a szkolenia online będą coraz powszechniejsze i w dużym zakresie zastąpią te organizowane w sposób tradycyjny (pisaliśmy również: Dlaczego warto korzystać ze szkoleń online). Mocne strony zdalnego nauczania to:

Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić
  • Nieograniczone możliwości zdobywania nowych kompetencji – kursy zdalne mają różną tematykę, są przeznaczone dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Często obejmują branże niszowe, na które ciężko byłoby zebrać uczestników w formie stacjonarnej. Pozwalają na naukę zawodu, poszerzenie wiadomości na temat hobby, naukę języków, a także rozwój kompetencji miękkich. A jakie kursy można zrobić online? Praktycznie w każdej dziedzinie, niewymagającej zaangażowania „fizycznego”. Oczywiście szkolenie z księgowości online jest rozsądne, ale już np. szkolenie online z uprawnień na wózki widłowe już niekoniecznie (a przynajmniej, jeśli nie jest połączone z praktyką). Zrobienie kursu zawodowego kierowcy również raczej nie wchodzi w grę przez internet (chyba, że jedynie w zakresie teorii)
  • Pozwalają oszczędzić czas i pieniądze – szkolenia online są dużo tańsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Kursanci nie muszą wydawać pieniędzy na dojazdy czy zakwaterowanie, płacą jedynie za samo szkolenie. Pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu, który obecnie jest cennym nabytkiem.
  • Pozwalają na naukę we własnym tempie – wybierając kursy asynchroniczne, można uczyć się zgodnie zw swoimi możliwościami. Nie ma poganiania, presji grupy, obaw, że ktoś szybciej wykonana ćwiczenia. To eliminuje stres, utrudniający przyswajanie wiedzy.
  • Gwarantują naukę w dowolnym czasie – kursy online pozwalają na naukę o dowolnej porze, w dzień i w nocy. Można uczyć się w dowolnym miejscu. Nie musi to być własne mieszkanie, równie dobrze sprawdzi się ławka w parku czy stolik w kawiarni. Lekcje można powtarzać jadąc pociągiem, lub czekając w kolejce do lekarza.
  • Dostarczają aktualnej wiedzy – dobre kursy online są na bieżąco aktualizowane, dlatego uczestnicy mogą liczyć na sporą dawkę świeżej, aktualnej wiedzy.
  • Duża dostępność – zdalne nauczanie jest dostępne dla osób w każdym wieku, o różnym stopniu wykształcenia i stopniu zaawansowania. Mogą z nich korzystać uczniowie, pracownicy, bezrobotni itp. Każdy, kto tylko chce, może zdobywać nowe kompetencje (pisaliśmy niedawno: E-learning dla dzieci i dorosłych).  

Jakie są wady kursów zdalnych?

Aby być obiektywnym, nie należy skupiać się tylko na superlatywach. Kursy online mają również kilka wad, które warto poznać przedz zakupem szkolenia. Podstawową wadą jest to, że trzeba samemu się pilnować i motywować do pracy. Nie ma wykładowcy, który w kryzysowym momencie pomoże odzyskać chęć do nauki. Niektóre osoby nie są w stanie uczyć się samodzielnie, bez grupy innych osób. W takim wypadku pozostaje wybranie zajęć stacjonarnych.

Przy nauce online nie można poznać innych osób, o podobnych zainteresowaniach, pracujących w pokrewnej branży. Może brakować również wspólnych plotek i kawy na przerwie. Minusem może być brak potrzebnego sprzętu, ale na szczęście to dotyczy coraz mniejszej grupy osób.

Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić? Kurs zawodowy? Kursy specjalistyczne?

Najczęściej wybierane kursy zdalne

Zastanawiając się, jakie kursy online warto zarobić, trzeba zadać sobie pytanie, czego oczekujemy, co chcemy robić, jakie są nasze umiejętności i zainteresowania. Można zrobić listę zawodów, które chcemy wykonywać, sprawdzić, czy jest na nie zapotrzebowanie (pisaliśmy niedawno: Zastosowanie elearningu). Dopiero znając odpowiedź na te pytania, można zapoznać się z rankingiem najbardziej popularnych kursów i wybrać odpowiedni dla siebie (pisaliśmy niedawno: Kursy zawodowe online). Obecnie najwięcej osób wybiera kursy tj.:

Nieustannie popularne są kursy językowe, a ostatnio wiele osób zapisuje się na szkolenia pozwalające rozwijać kompetencje miękkie (pisaliśmy niedawno: Szkolenia online miękkie i twarde). Jak widać tematyka jest bardzo zróżnicowana, ale dzięki temu każdy może zdobyć swój wymarzony zawód. Nauka i szkolenia są niezbędne w dzisiejszych czasach (pisaliśmy również: Kursy biurowe online z certyfikatem). Pozwalają wzbogacić CV, zwiększają konkurencyjność na rynku pracy, są szansą na awans, lepsze zarobki, pracę, która będzie spełnieniem marzeń.

Warto sprawdzić, jakie kursy online warto zrobić i wybrać takie, odpowiadające własnym potrzebom i predyspozycjom.

Jakie szkolenia warto zrobić – najbardziej opłacalne kursy zawodowe

Nie da się wskazać, jakie kursy zawodowe są mniej czy bardziej opłacalne, jakie kursy warto zrobić, na co warto zrobić uprawnienia czy w ogóle kursy, po których jest praca. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych to obszerny temat, a wiele tu zależy od samej osoby, planującej rozwój osobisty (pisaliśmy m.in. Rozwój osobisty – szkolenia) i tego, w jakiej branży ona się widzi. Najpopularniejsze kursy zawodowe – a w internecie znajdziesz ich całą masę – nie dadzą nic bez odpowiedniego zaangażowania i chęci podnoszenia kwalifikacji.

Profesjonalne kursy zawodowe z pewnością pomogą w rozwoju i zdobyciu nowych kwalifikacji czy poszerzeniu wiedzy, ale to nie jest tak, że wystarczy się zapisać na dany kurs czy szkolenie i po prostu „odbębnić” udział. Trzeba chcieć się uczyć.

Warto zwrócić uwagę na trendy, jakie zawody są coraz częściej poszukiwane na rynku i pod tym kątem przeszukać przyszłościowe kursy i szkolenia. Oczywiście są branże, w których niewiele się zmienia, jedynie postęp techniczny wymusza pewne nowinki, ale ogólna zasada „działania” danego zawodu pozostaje taka sama.

Najbardziej wartościowe kursy zawodowe są bezwartościowe bez zaangażowania

Nawet najbardziej wartościowe kursy niewiele dadzą, jeśli po prostu nie wiesz, co chcesz w życiu robić albo zaczniesz poszerzać swoją wiedzę w dziedzinie, w której po prostu nie czujesz się najlepiej czy nie widzisz swojej przyszłości. Zanim zaczniesz zastanawiać się, jaki kurs warto zrobić, zastanów się najpierw, co chcesz robić w życiu, w czym jesteś dobry, co Cię interesuje. Nie ma sensu podnosić swoich kwalifikacji na siłę, jeśli i tak niewiele z nowo zdobytej wiedzy wykorzystasz.

Oferta szkoleń zawodowych jest bardzo szeroka – obecnie w praktycznie każdej dziedzinie znajdziesz możliwość rozwoju. Szkolenia stacjonarne, kwalifikacyjne kursy zawodowe online, blended learning, praktyki itp. – każdy znajdzie coś dla siebie. Ciekawe kursy zawodowe łączą teorię z praktyką, pozwalają na szybkie i efektywne wdrożenie zdobytej wiedzy w życie. A to, jakie szkolenia warto zrobić zależy od wielu czynników. Ostatecznie jednak wszystko będzie tu zależeć od Twojej chęci poszerzania wiedzy i zdobywania doświadczenia oraz motywacji do nauki i rozwoju osobistego.

Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić? jaki kurs zrobic zeby dobrze zarabiac? jakie kursy mozna zrobic? kursy ktore oplaca sie robic

Jakie kursy warto zrobić kobiecie?

Tego typu pytania nie mają sensu, jeśli chodzi o podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakie kursy warto zrobić kobiecie, jakie są najbardziej opłacalne szkolenia dla dziewczyn, a jakie dla mężczyzn. To, które kursy opłaca się robić nie zależy od płci, ale od dziesiątek innych czynników. Jeśli interesując nas kursy które warto zrobić, musimy zacząć od analizy samych siebie – czego chcemy się nauczyć, czy chcemy rozwijać kompetencje miękkie, czy twarde, co nas interesuje, w czym czujemy się dobrzy, z jakim zawodem planujemy związać naszą przyszłość zawodową.

Tego typu pytania, w stylu „jakie są najbardziej opłacalne kursy zawodowe” czy „jakie kursy warto zrobić kobiecie”, zadają sobie najczęściej osoby początkujące – kończące liceum, nie mające sprecyzowanej jeszcze ścieżki rozwoju zawodowego, ale kalkulujące (co jest zresztą zupełnie normalne), jaki zawód będzie dla nich najbardziej opłacalny – w domyśle finansowo.

Tymczasem nie o to w tym wszystkim chodzi. Oczywiście podnosić kwalifikacje zawodowe warto i trzeba, ale nic na siłę. Nie ma sensu szkolenie, po którym co prawda nabędziemy potencjalnie dobrze płatne kwalifikacje, ale i tak ostatecznie zrezygnujemy z szukania pracy w tym obszarze, bo po prostu dana praca czy rodzaj działalności nas nie pociąga.

Jakie kursy i szkolenia warto zrobić?

Rynek pracy dwudziestego pierwszego wieku zmienia się bardzo dynamicznie. Jeszcze na początku lat dwutysięcznych standardowym schematem zawodowym była wieloletnia współpraca z tym samym przedsiębiorstwem, często nawet na tym samym stanowisku czy w tym samym dziale. Natomiast dzisiaj zdecydowana większość ludzi co kilka-kilkanaście lat zmienia miejsce zatrudnienia. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Nie zmienia to jednak faktu, że do pewnego stopnia wszyscy jesteśmy zmuszeni dostosować się do aktualnych trendów rynkowych.

Te z kolei wymagają od osób czynnych zawodowo stałego doskonalenia się. Dlatego warto regularnie zastanawiać się nad tym jakie kursy warto zrobić, by być konkurencyjną jednostką i nie musieć martwić się w przyszłości o wysokość pensji (lub o to czy w ogóle będziemy stałą pensję posiadać).

Jakie szkolenia warto zrobić aby zwiększyć swoje dochody? Przydatne kursy zawodowe

Jeżeli zastanawiasz się jakie w Twoim przypadku będą najbardziej opłacalne kursy zawodowe to musisz pamiętać o tym, że nie ma na to pytanie jednej odpowiedzi, która będzie pasować do każdego człowieka. Zanim w ogóle zaczniesz szukać konkretnej oferty warto zdać sobie sprawę, do której z poniżej przedstawionych kategorii się zaliczasz. Dzięki temu będzie Ci zdecydowanie łatwiej wybrać takie szkolenie, które przyniesie najwięcej korzyści w Twoim życiu zawodowym.

Pierwszy raz wchodzisz na rynek pracy

Dopiero kończysz edukację? A może Twoje dzieci podrosły już na tyle, że możesz zacząć pracować na etacie? Miałaś/miałeś problemy zdrowotne i wcześniej praca była niemożliwa? Bez względu na to jaki jest powód Twojej dotychczasowej absencji na rynku pracy, kwalifikując się do tej grupy już w pewnym sensie wiesz jakie kursy online warto zrobić. Zazwyczaj zacząć od małych kroczków – dlatego zdalna forma doszkalania się będzie mniej stresująca. Dzięki temu poczujesz się pewniej i lepiej wypadniesz na przyszłej rozmowie kwalifikacyjnej.

Wybierz kurs, który przygotuje Cię do rozmowy z rekruterem czy potencjalnym szefem. Nauczysz się w nim etykiety zachowania w oficjalnych sytuacjach oraz dowiesz się na jakie pytania trzeba znać odpowiedź by móc sprawnie ustalić szczegóły współpracy.

Starasz się o awans

Posiadasz już stałe zatrudnienie ale coraz częściej myślisz o stanowisku na wyższym szczeblu? Bez względu na to, czy pomysł ten jest sprowokowany perspektywą wyższych zarobków czy innymi zadaniami – warto chociaż odrobinę poszerzyć swoje kompetencje przed rozmową z przełożonym aby zwiększyć swoje szanse na sukces. Ze względu na ograniczoną ilość czasu w tym przypadku również warto zastanowić się nad tym jakie kursy online warto zrobić – będziesz mieć możliwość realizować je wtedy, kiedy Ci wygodnie.

Wybierz takie szkolenie, w którym nauczysz się już kompetencji niezbędnych do wykonywania obowiązków na stanowisku o które zamierzasz się ubiegać. W ten sposób przekonasz przełożonych, że zasługujesz na szansę i nie będziesz osobą, którą trzeba szkolić od samego początku na koszt firmy – to z punktu widzenia pracodawcy bardzo duża zaleta. Osoby samodzielnie dbające o swój rozwój są postrzegane jako bardzo sprawcze, pewne siebie i inteligentne, a tacy pracownicy sprawiają, że przedsiębiorstwo jest w stanie stale się rozwijać.

Planujesz zmienić branżę – Jakie kursy warto zrobić aby mieć dobrą pracę?

Masz już pracę ale czujesz, że nie chcesz tkwić w dotychczas wyuczonym zawodzie? Nie traktuj tego jako porażki. W obecnych czasach mnóstwo ludzi regularnie zmienia nie tylko pracodawców ale również branże w której się obracają. Dzięki temu można uniknąć wypalenia zawodowego oraz szeroko pojętej nudy.

Co więcej, podchodząc do życia w ten sposób stale się rozwijasz. Jakie szkolenia warto zrobić gdy chcesz zacząć od zera? Przede wszystkim sprawdź jakie kompetencje są szczególnie cenione w zawodzie o którym aktualnie marzysz. Być może część z tych umiejętności już posiadasz dzięki swojemu dotychczasowemu doświadczeniu.

Przecież obsługa klienta, szukanie rozwiązań w kryzysowych sytuacjach czy współpraca w grupie dotyczy wielu niepowiązanych ze sobą sektorów. Następnie skup się na tym, z czym miewasz lub uważasz, że możesz mieć największe trudności. Najbardziej opłacalne kursy zawodowe to te, które rozwiną Cię w problematycznych dla Ciebie obszarach. Realizując je poczujesz się pewniej a to przełoży się na lepsze pierwsze wrażenie w oczach potencjalnych pracodawców. 

Jakie kursy warto zrobić, by nauczyć się jak najwięcej przy minimalnym wysiłku? kursy online z certyfikatem

Bez względu na to dlaczego decydujesz się na szkolenie, pamiętaj by wybierać takie narzędzia, z których będziesz mieć możliwość realnie korzystać. Dlatego najczęściej wybierana jest zdalna opcja tego typu usług. Jakie kursy online warto zrobić? Przede wszystkim takie, które gwarantują rozwój w konkretnie sprecyzowanym obszarze.

Ważne jest również aby były one przyjemne w odbiorze – zastanów się czy wolisz czytać, czy słuchać i przebieraj tylko w tych ofertach, których forma Ci odpowiada. Warto zwrócić też uwagę na długość poszczególnych lekcji. Jedni wolą przysiąść do nauki raz a konkretnie – na przykład na dwie godziny. Inni z kolei preferują, kilkunastominutowe moduły. Zastanów się, która z tych form będzie lepsza dla Ciebie.

Gdzie są najlepsze kursy online? Przydatne kursy zawodowe

Podsumowując, najbardziej opłacalne kursy zawodowe to te, które są najlepiej dopasowane do Twoich aktualnych potrzeb oraz możliwości. Dlatego nie wybieraj tej oferty, która według Twoich znajomych jest najlepsza. W pierwszej kolejności zastanów się jakie umiejętności realnie przydadzą Ci się w życiu zawodowym i na tej podstawie będziesz w stanie odpowiedzieć sobie na to, jakie szkolenia warto zrobić by zacząć zarabiać więcej.

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Zawsze warto robić kursy, które w pewnym sensie podnoszą nasze kwalifikacje. Myślę, że ważne też na jaką szkołę trafimy. Ja np chciałabym zrobić kurs kosmetyki pielęgnacyjnej, który widziałam na AS Edukacja.

  2. Według was jakie kursy warto zrobić? Jakie są teraz najbardziej opłacalne kursy zawodowe? Przydałyby mi się jakieś kursy do pracy. Obecnie po liceum, bez doświadczenia zawodowego, planuję studia zaoczne (kierunek humanistyczny). Jakie są najbardziej opłacalne kursy dla dziewczyn, aby zdobyć jakieś kwalifikacje do pierwszej pracy?

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.