kursy online

Jakie kursy online warto zrobić? Kilka pomysłów na naukę online

Jakie kursy online warto zrobić? To pytanie nurtuje osoby, które chcą się szkolić, ale zależy im, aby nauka była efektywna, przyniosła korzyści w bieżącej i nowej pracy. Na rynku jest wiele różnych szkoleń i kursów online. Ich liczba znacząca wzrosła w ubiegłym roku, kiedy sytuacja epidemiologiczna ograniczyła kontakty międzyludzkie oraz spowodowała zamknięcie stacjonarnych placówek edukacyjnych.

Obecnie wiele osób nie może odnaleźć się w gąszczu propozycji, tym bardziej, że każdy zdalny kurs reklamowany jest jako ten najlepszy i najbardziej skuteczny. Na co zwrócić, szukając wartościowego szkolenia online? Czy ważniejsza jest forma kursu online, nauczyciele czy ilość zajęć (pisaliśmy niedawno m.in. Szkolenia zawodowe online)? Odpowiedzi na te inne pytanie będzie można znaleźć w tym artykule.

Jakie kursy online warto zrobić?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, które kursy online warto zrobić. Każdy musi odpowiedzieć sobie sam na to pytanie, ponieważ nie ma jednego szkolenia, idealnego dla wszystkich. Wybierając zdalny kurs, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na swoje potrzeby, preferencje i upodobania. Warto uczyć się czegoś, co ciekawi, sprawia przyjemność, pozwala się realizować. Nie ma sensu podążać wyłącznie za modą i zapisywać się na szkolenie, które wybierają znajomi lub góruje w rankingach.

Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić

Jeżeli tematyka nie będzie zgodna z tym, co chcemy robić, to kurs nie przyniesie żadnego efektu. Po co wydawać pieniądze i uczyć się czego, co i tak się nie przyda? Warto szkolić się z czegoś, co jest w kręgu zainteresowań, wtedy przyszła praca nie będzie męczyć. Osoby, które nie mogą zdecydować się, w jakim kierunku chcą się szkolić, mogą zapoznać się z rankingami szkoleń oraz sprawdzić, na jakie zawody jest obecnie największy popyt. Dzięki temu po zdaniu egzaminu i otrzymaniu certyfikatu nie powinno być problemu za znalezieniem zatrudnienia. 

Wartościowe szkolenia online – na co zwrócić uwagę

Po wybraniu tematyki szkolenia online warto zwrócić uwagę na inne elementy, które będą świadczyć o tym, że zajęcia są godne uwagi. Główne elementy, którymi trzeba się zainteresować to:

 • Zakres kursu – każdy zdalny kurs czy szkolenie online powinien zawierać dokładny opis, pozwalający poznać omawiane zagadnienia. Warto sprawdzić, z ilu lekcji składa się kurs, czy są logicznie ułożone, czy proponowane treści są tymi, których oczekujemy. Ważne jest, aby sprawdzić, czy na stronie kursu podane są informacje, dotyczące umiejętności i wiedzy, jakie nabędzie osoba kończąca naukę. Bardzo dobrze, jeżeli organizatorzy gwarantują nieograniczony dostęp do kursu po jego wykupieniu oraz na bieżąco aktualizują zawarte wiadomości. Istotną kwestią jest sprawdzenie, czy kurs online skierowany jest dla osób początkujących czy tych, które chcą jedynie uaktualnić wiedzę. Znając odpowiedź na to pytanie, można uniknąć wielu rozczarowań.
Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić
 • Osoba prowadząca zajęcia – nauczyciel czy autor kursu jest bardzo ważny, bo to od niego w dużej mierze zależy, co kursanci wyniosę z lekcji, czy nabyte umiejętności przydadzą się w pracy zawodowej. Istotne jest, aby dowiedzieć się, czy autor ma duże doświadczenie w danej tematyce, czy wydał inne kursy, warto poszukać jego strony w mediach społecznościowych, sprawdzić, czy prowadzi bloga i dzieli się posiadaną wiedzą. Obecnie jest wiele osób, które tworzą kursy, ale nie mają żadnego doświadczenia w tym zakresie. Lepiej wczesnej to sprawdzić, niż potem żałować niepotrzebnie wydanych pieniędzy. Lepiej nie decydować się na pierwszy z brzegu kurs, tylko poszukać nieco dłużej, zdecydować się na autora z renomą. Dzięki możliwościom, jakie daje internet, można wybrać osobą z innego miasta, a nawet kraju.
 • Przykładowe materiały – aby nie kupować kota w worku, należy skorzystać z lekcji próbnych, które najczęściej udostępniają autorzy kursów. Jeżeli autor unika pokazania, jak wygładzają lekcje, to w głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Może to oznaczać, że kurs nie oferuje nic ciekawego, a w takim wypadku lepiej poszukać innego. Dzięki lekcji próbnej, można przekonać się w jakiej formie prowadzone są zajęcia, zobaczyć, czy materiały są zróżnicowane i zachęcają do nauki.
 • Kontakt z prowadzącym – w przypadku szkoleń zdalnych synchronicznych kursanci na bieżąco mają kontakt z wykładowcą, ale szkolenia asynchroniczne również powinny to zapewniać. Prowadzący powinien być do dyspozycji chociaż przez kilka godzin w miesiącu, tak, aby mógł wyjaśnić trudne zagadnienia. Dopuszczalne są różne metody kontaktu, np. mail, czaty, forum dyskusyjne, grupa na Facebooku, webinary, itp.
 • Zróżnicowane materiały – aby nauka była skuteczna i przynosiła szybkie efekty, zdalne szkolenie powinno składać się z różnych narzędzi i materiałów. Skuteczne kursy online powinny mieć ćwiczenia, quizy czy zadania projektowe, które utrwalają wiedzę i pozwolą zastosować ją w praktyce.
 • Opinie innych uczestników – to bardzo ważny czynnik, ułatwiający odpowiedź na pytanie, jakie kursy online warto zrobić. Opinie innych uczestników pozwolą sprawdzić, czy szkolenie pozwoliło zdobyć nową wiedzę, czy ułatwiło znalezienie pracy, awans, poprawiło codzienne życie. Ważne jest, aby sprawdzić rekomendacje z różnych miejsc, nie tylko ze strony kursów. Te zamieszczone na stronie autora będą zapewne pochlebne. Lepiej zajrzeć na media społecznościowe, poczytać fora tematyczne, a jeżeli jest taka możliwość, porozmawiać na żywo z uczestnikami. Nic tak nie pomaga w wyborze kursu, jak poczta pantoflowa.
Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić
 • Platforma e-learningowa – zdalne kursy odbywają się na specjalnych platformach e-leariningowych, które działają w różny sposób. Przed wyborem kursu warto sprawdzić, czy strona jest czytelna, przejrzysta i uporządkowana. Platforma powinna być łatwa w obsłudze i przyjemna w użytkowaniu. Powinna zawierać regulamin, w którym opisane są zasady korzystania z kursów Warto się z nim zapoznać, aby uniknąć niemiłych niespodzianek.
 • Forma kursu – dostępne na rynku kursy online mogą mieć różną formułę. Najczęściej oprócz tekstu, kursanci mają do dyspozycji nagrania audio oraz wideo. Najlepiej, gdy wszystkie formy są połączone, wiedza przekazywana jest ciekawie i zrozumiale.
 • Dożywotni dostęp – dobre kursy online charakteryzują się tym, że autorzy zapewniają dożywotni dostęp do wykupionego kursu oraz do każdej kolejnej wersji, wzbogaconej lub poprawionej. Takie działanie pozwala w dowolnym momencie wrócić do lekcji, sprawdzić, czy coś się zmieniło, przypomnieć sobie trudniejsze zagadnienia.
 • Możliwość uzyskania certyfikatu – samo zaświadczenie kursu może być niewystarczające (pisaliśmy niedawno: Szkolenia online z zaświadczeniem). Pracodawcy preferują szkolenia online, które kończą się wydalaniem certyfikatu, poświadczającego zdanie egzaminu i nabycie określonych kompetycji. Przed opłaceniu kursu, należy sprawdzić, czy taki certyfikat można otrzymać, czy jest dodatkowo płatny i przez kogo uznawany.  itp. Jest to szczególnie ważne w przypadku zdalnych kursów zawodowych i technicznych, w których określone prace mogą wykonywać osoby, które posiadają odpowiedni dokument.
 • Praktyczna wiedza – kursy zdalne skupiają się głównie na wiedzy teoretycznej, ale warto poszukać takich, które oferują również poznanie praktyki. Ważna jest możliwość wykonania ćwiczeń, pracy grupowej itp.
 • Błyskawiczne efekty w krótkim czasie – zdalne kursy, które po skończeniu obiecują duży zysk, powinny wzbudzić czujność. Niestety, w krótkim czasie nie można zmienić kwalifikacji czy nagle stać się specjalistą w danej dziedzinie. Do tego potrzeba czasu, zaangażowania, motywacji. Zdalne kursy obiecujące złote góry lepiej odpuścić.
 • Jasne zasady – kursy internetowe powinny mieć jasne, przejrzyste zasady. Ważne, aby już na początku kursanci wiedzieli, na czym stoją, jakie zasady obowiązują. Autorzy, którzy unikają odpowiedzi na pytania zainteresowanych kursem osób, mówią same ogólniki, powinni wzbudzić czujność.
Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić

Jakie kursy online warto zrobić – płatne czy darmowe?

Przyjęło się, że to, co jest płatne, zawsze jest lepsze? Czy tak jest naprawdę? Ciężko jednoznacznie stwierdzić, ponieważ w sieci można znaleźć wartościowe szkolenia online, które nic nie kosztują, możne je ściągnąć zupełnie za darmo. Zaletą bezpłatnych kursów online jest to, że w razie, gdy nie będą pasować, można z nich bez żalu i żadnych kosztów zrezygnować.

Pisaliśmy niedawno: Kursy online i szkolenia online – czym to się różni?

Nie wszystkie kursy darmowe kończą się egzaminem i otrzymaniem stosowanego zaświadczenie. W związku z tym, osoby, którym zależy na certyfikacie, powinny dowiedzieć się, jak wygląda ten temat lub wybrać szkolenie online certyfikowane. Darmowe kursy dotyczą raczej ogólnej wiedzy, a te typowo specjalistyczne, omawiające zagadnienia techniczne, związane z informatyką, finansami czy księgowością trzeba zapłacić.

Naszą ofertę kursów online znajdziesz na stronie spdszkolenia.pl (Kursy w formie „do czytania”) i na stronie spd2.pl (kursy audio).

Wynika to z tego, że prowadzące je osoby są ekspertami w swojej dziedzinie i nie chcą za darmo dzielić się wiedzą, którą zdobywały latami. Osoby, które chcą skorzystać z płatnych kursów online, a nie mają wystarczających środków finansowych, mogą dowiedzieć się, czy kurs nie jest finansowany ze środków Unii Europejskiej, lub czy będzie mógł być opłacony przez urząd pracy. Z tego drugiego rozwiązania mogą skorzystać osoby bezrobotne, absolwenci lub osoby w starszym wieku, z niskimi kompetencjami.

Osoby pracujące mogą również zapytać swojego pracodawcę, czy nie zechce opłacić (w całości lub częściowo) zdalnego kursu. Często szefowie zgadzają się na tę propozycję, ponieważ chcą mieć wyszkoloną kadrę, z aktualną wiedzą. Ceny kursów są mocno zróżnicowane. Warte uwagi szkolenia online można już znaleźć za kilkadziesiąt złotych, choć są również takie, które kosztują nawet 3000-4000 zł.

Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić

Jakie kursy online warto zrobić – główne rodzaje

Kursy zdalne, podobnie jak stacjonarne mogą odbywać się na kilka sposobów. Popularną formą są webinary, prowadzone przez specjalistę w danej dziedzinie. Są to trwające kilkadziesiąt minut wykłady, kończące się wyciągnięciem wniosków. Nie są przeznaczone do zmiany kwalifikacji, a raczej pełnią role informacyjną, są zachętą do nauki i dalszego pogłębiania wiedzy. Są przydatne zwłaszcza dla osób pracujących, pozwalają spojrzeć na konkrety temat z innej strony.

Kursy online mogą być prowadzone indywidualnie i grupowo. Kursy indywidualne maję tę zaletę, że można zacząć je w dowolnej chwili, nie trzeba czekać, aż zbierze się grupa uczestników. Wystarczy wykupić dostęp do kursu i już można z niego korzystać. Kursant może uczyć się swoim tempem, nie ma presji grupy, na trudne zagadnienie można poświęcić więcej czasu.

Wadą tego typu nauki jest to, że samemu trzeba się zdyscyplinować, narzuć sobie pewien rygor. A nie wszyscy to potrafią. Grupowe szkolenia online są dobrym wyborem dla większości osób. W zależności od potrzeb można wybrać lekcje synchroniczne, prowadzone w czasie rzeczywistym lub asynchroniczne, które przygotowane są dużo wcześniej (pisaliśmy niedawno: Ciekawe szkolenia online z certyfikatem).

Na kursach grupowych pracują się według określonego harmonogramu, w cyklach tygodniach lub innych, wspólnie ustalonych. Na zajęciach omawiane są konkretne partie materiału, uczniowie wykonują ćwiczenia, rozwiązują testy czy quizy. Ta forma jest najbardziej podobna do nauki tradycyjne, różnią się głownie tym, że uczestnicy nie siedzą w ławkach obok siebie, a przed monitorami komputerów, we własnym domu.

Główną formą przekazu są materiały video, dostępne są również czaty i komunikatory, pozwalające na wzajemny kontakt. Kursy synchroniczne są często nagrywane i uczestnicy mają dostęp do lekcji również po jej zakończeniu. Co ważne, w czasie wykładów lub bezpośrednio po nich kursanci mają możliwość zadawania pytań.

Kursy online a praktyczna wiedza

Wiele osób obawia się kursów zdalnych, ponieważ nie wyobrażają sobie nauki bez poznawania strony praktycznej. To fakt, praktykę łatwiej ćwiczyć stacjonarnie, ale na kursach zdalnych jest to również możliwe. Pomocne są różnego typu filmiki, ćwiczenia i prezentacje, ale najważniejsze jest własne zaangażowanie i praca własna.

Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić

Kursy zdalne są dobrą bazą do dalszej nauki, ukierunkowania się na konkrety temat, a także do odbycia praktyki. Wystarczy trochę własnej inwencji, a kurs zdalny może nauczyć zarówno praktyki, jak i teorii. Są tematy, w których wystarczy sama wiedza teoretyczna, są również takie, które najlepiej poznawać na kursach i szkoleniach stacjonarnych.

Dla kogo jest przeznaczona nauka online?

Pierwsza odpowiedź, jaka nasuwa się na pytanie, dla kogo przeznaczone są kursy zdalne to taka, że dla wszystkich, którzy chcą się uczyć, rozwijać i zdobywać nowe kwalifikacje. Ale warto również wziąć pod uwagę swoje predyspozycje i cechy charakteru. Nauka w domu najlepiej sprawdzi się u osób, które są samodzielne, systematyczne, zorganizowane i zmotywowane. Aby zwiększyć motywacje, warto ustalić sobie jakiś cel, który pomoże osiągnąć ukończone zdalne szkolenia.

Może to być zmiana pracy, awans, staranie się o podwyżkę czy całkowita zmiana ścieżki zawodowej. Należy również określić funkcje. Część osób chce poznać wiedzę od zera, inni stawiają na bardziej szczegółowe poznanie już znanego zagadnienia. Osoby początkujące powinny wybrać bardziej szczegółowy kurs, wykorzystujący zróżnicowane narzędzia. Aby nauka była efektywna, nie wystarczy samo słuchanie wykładów.

Trzeba brać czynny udział w zajęciach, a także uczyć się w domu, dużo czytać, słuchać tematycznych audycji czy oglądać filmy związane z tematyką szkolenia. To wymaga poświęcenia, dlatego trzeba ustalić, czy jesteśmy na nie gotowi. Osoby biorące udział w kursach zdalnych, powinny zdawać sobie sprawę, że będą musiały znaleźć sposób na poznanie praktyki. Są osoby, które do nauki potrzebują bezpośredniego kontaktu z nauczycielem, energii płynące z grupy itp.

Przed monitorem nie są w stanie się skoncentrować, skupić, wszystko ich rozprasza. Takie osoby powinny pozostać przy tradycyjnej nauce (pisaliśmy niedawno: Nauka online).

Jakie kursy online warto zrobić, aby przyniosły oczekiwane rezultaty?

Decydując się na naukę, warto zdecydować, jaki kurs online warto zrobić, ale również określić, ile sami jesteśmy w stanie dać. Mimo że nauka zdalna nie wymaga tak dużej dyspozycyjności, jak w przypadku kursów stacjonarnych, to i tak potrzeba będzie trochę wolnego czasu. Większość osób pracuje, ale musi postarać się znaleźć czas na naukę.

Pisaliśmy niedawno: Kursy online z zaświadczeniem MEN

Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić

Mogą to być dowolne godziny, rano lub wieczorem, dni robocze lub weekendy. Są osoby, które lubią uczyć się w nocy, a kursy online doskonale się do tego nadają. Aby nauka miała sens i przynosiła rezultaty, warto jeszcze przed zakupem szkolenia, popracować nad swoją samodzielnością, organizacją, nauczyć się zarządzania czasem. To pomoże w zdobywaniu kolejnych kwalifikacji, będzie drogą do sukcesu.

Jak się uczyć zdalnie?

Uczniowie mieli okazje poznać naukę zdalną już dwa lata temu, kiedy szkoły, w wyniku sytuacji epidemiologicznej, zostały zamknięte. Osoby dorosłe często nie znają tej formy zdobywania wiedzy, jest dla nich czymś zupełnie nowym i obcym. Warto znaleźć swój sposób na naukę na szkoleniach online, ale dobrze jest również znać podstawowe zasady, ułatwiające skupienie. Należy zadbać o dobre miejsce do nauki. Jeżeli jest taka możliwość, warto uczyć się w osobnym pokoju, do którego nie wchodzą inni domownicy.

Jeżeli jest to niemożliwe, należy wydzielić sobie spokojny kąt i poprosić rodzinę o chwilę spokoju. Należy odłożyć wszystkie przedmioty, mogące odciągać od nauki, tzn. telefon, gazetę czy książkę. Na komputerze powinien być włączony tylko kurs, ponieważ inne strony będą kusić, aby na nie zajrzeć, sprawdzić pocztę, czy nowy post na Facebooku. Na biurku powinien panować porządek, bo bałagan również będzie rozpraszał uwagę. Trzeba pamiętać o wyłączeniu radia i telewizora.

Przyda się wygodny fotel, butelka wody, ewentualnie lekkie przekąski. Aby domowe odgłosy nie zakłócały nauki, warto założyć słuchawki. Aby nauka przynosiła efekty, należy ustalić swój plan dokształcania. Nie należy szukać wymówek i odwlekać nauki w nieskończoność. Warto trzymać się ustalonego harmonogramu i np. uczyć się w środy i piątki od 17 do 19. Oczywiście plan musi być realny i dostosowany do konkretnej osoby (pisaliśmy niedawno: Metody nauczania online).

W trakcie szkolenia online warto robić notatki, zapisywać najważniejsze wiadomości. Przydadzą się podczas przygotowania do egzaminu. Ręczne robienie notatek jest również dobrym sposobem na zapamiętywanie, ponieważ stymuluje mózg do pracy.

Jakie zalety mają zdalne kursy?

Osoby, które nie wiedzą, czy i jakie kursy online warto zrobić, często też nie znają zalet tego rozwiązania (pisaliśmy niedawno: najpopularniejsze kursy online). Warto je poznać i przekonać się, że e-learning jest przyszłością edukacji, a szkolenia online będą coraz powszechniejsze i w dużym zakresie zastąpią te organizowane w sposób tradycyjny (pisaliśmy również: Dlaczego warto korzystać ze szkoleń online). Mocne strony zdalnego nauczania to:

Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić
 • Nieograniczone możliwości zdobywania nowych kompetencji – kursy zdalne mają różną tematykę, są przeznaczone dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Często obejmują branże niszowe, na które ciężko byłoby zebrać uczestników w formie stacjonarnej. Pozwalają na naukę zawodu, poszerzenie wiadomości na temat hobby, naukę języków, a także rozwój kompetencji miękkich.
 • Pozwalają oszczędzić czas i pieniądze – szkolenia online są dużo tańsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Kursanci nie muszą wydawać pieniędzy na dojazdy czy zakwaterowanie, płacą jedynie za samo szkolenie. Pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu, który obecnie jest cennym nabytkiem.
 • Pozwalają na naukę we własnym tempie – wybierając kursy asynchroniczne, można uczyć się zgodnie zw swoimi możliwościami. Nie ma poganiania, presji grupy, obaw, że ktoś szybciej wykonana ćwiczenia. To eliminuje stres, utrudniający przyswajanie wiedzy.
 • Gwarantują naukę w dowolnym czasie – kursy online pozwalają na naukę o dowolnej porze, w dzień i w nocy. Można uczyć się w dowolnym miejscu. Nie musi to być własne mieszkanie, równie dobrze sprawdzi się ławka w parku czy stolik w kawiarni. Lekcje można powtarzać jadąc pociągiem, lub czekając w kolejce do lekarza.
 • Dostarczają aktualnej wiedzy – dobre kursy online są na bieżąco aktualizowane, dlatego uczestnicy mogą liczyć na sporą dawkę świeżej, aktualnej wiedzy.
 • Duża dostępność – zdalne nauczanie jest dostępne dla osób w każdym wieku, o różnym stopniu wykształcenia i stopniu zaawansowania. Mogą z nich korzystać uczniowie, pracownicy, bezrobotni itp. Każdy, kto tylko chce, może zdobywać nowe kompetencje (pisaliśmy niedawno: E-learning dla dzieci i dorosłych).  

Jakie są wady kursów zdalnych?

Aby być obiektywnym, nie należy skupiać się tylko na superlatywach. Kursy online mają również kilka wad, które warto poznać przedz zakupem szkolenia. Podstawową wadą jest to, że trzeba samemu się pilnować i motywować do pracy. Nie ma wykładowcy, który w kryzysowym momencie pomoże odzyskać chęć do nauki. Niektóre osoby nie są w stanie uczyć się samodzielnie, bez grupy innych osób. W takim wypadku pozostaje wybranie zajęć stacjonarnych.

Przy nauce online nie można poznać innych osób, o podobnych zainteresowaniach, pracujących w pokrewnej branży. Może brakować również wspólnych plotek i kawy na przerwie. Minusem może być brak potrzebnego sprzętu, ale na szczęście to dotyczy coraz mniejszej grupy osób.

Jakie kursy online warto zrobić
Jakie kursy online warto zrobić

Najczęściej wybierane kursy zdalne

Zastanawiając się, jakie kursy online warto zarobić, trzeba zadać sobie pytanie, czego oczekujemy, co chcemy robić, jakie są nasze umiejętności i zainteresowania. Można zrobić listę zawodów, które chcemy wykonywać, sprawdzić, czy jest na nie zapotrzebowanie (pisaliśmy niedawno: Zastosowanie elearningu). Dopiero znając odpowiedź na te pytania, można zapoznać się z rankingiem najbardziej popularnych kursów i wybrać odpowiedni dla siebie (pisaliśmy niedawno: Kursy zawodowe online). Obecnie najwięcej osób wybiera kursy tj.:

Nieustannie popularne są kursy językowe, a ostatnio wiele osób zapisuje się na szkolenia pozwalające rozwijać kompetencje miękkie (pisaliśmy niedawno: Szkolenia online miękkie i twarde). Jak widać tematyka jest bardzo zróżnicowana, ale dzięki temu każdy może zdobyć swój wymarzony zawód. Nauka i szkolenia są niezbędne w dzisiejszych czasach (pisaliśmy również: Kursy biurowe online z certyfikatem). Pozwalają wzbogacić CV, zwiększają konkurencyjność na rynku pracy, są szansą na awans, lepsze zarobki, pracę, która będzie spełnieniem marzeń.

Warto sprawdzić, jakie kursy online warto zrobić i wybrać takie, odpowiadające własnym potrzebom i predyspozycjom.

1 komentarz do “Jakie kursy online warto zrobić? Kilka pomysłów na naukę online”

 1. Zawsze warto robić kursy, które w pewnym sensie podnoszą nasze kwalifikacje. Myślę, że ważne też na jaką szkołę trafimy. Ja np chciałabym zrobić kurs kosmetyki pielęgnacyjnej, który widziałam na AS Edukacja.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Dodano do koszyka.
0 produktów - 0,00