Jak się uczyć angielskiego online – jaki sposób najlepszy?

Jak się uczyć angielskiego online? To pytanie zaprząta głowę wszystkim, którzy nie mają czasu ani możliwości uczęszczania na stacjonarne kursy językowe. Osoby, które chcą nauczyć się angielskiego, zastanawiają się, czy zdalna nauka jest skuteczna, boją się, że tylko stracą czas, a nie nabędą nowych umiejętności.

Obawy są jednak zupełnie bezpodstawne, ponieważ w dzisiejszym świecie, pełnym nowych technologii online można uczyć się niemal wszystkiego. Kursy internetowe są tak samo skuteczne jak nauka w sali wykładowej, a nie wymagają dużej dyspozycyjności. Jest wiele sposobów na naukę języka angielskiego.

Najczęściej wybierane są zdalne kursy angielskiego z lektorem, ale uczyć można się również w innymi metodami (czytaj także: Kurs angielskiego online z certyfikatem). Artykuł wskaże metody nauki języka, z których warto skorzystać i dzięki którym każdy będzie mógł nauczyć się angielskiego.

Jak się uczyć angielskiego online?

Kilkanaście lat temu jedyną metodą nauki języka angielskiego były stacjonarne kursy odbywające się w szkołach językowych, prywatne korepetycje oraz tradycyjne lekcje w szkołach. Dziś, wskutek rozwoju nowych technologii jest dużo więcej możliwości. Dwa lata temu, na skutek ogłoszenia stanu epidemiologicznego mocno rozwinęła się nauka online. Tradycyjne kursy i lekcje zostały odwołane, a ich miejsce zajęły zajęcia odbywające się w wirulentnej rzeczywistości.

Jak się uczyć angielskiego online
Jak się uczyć angielskiego online

Początkowo ta zmiana była trudna do zaakceptowania, ale już po kilku miesiącach zdalne nauczanie stało się czymś naturalnym. Lekcje angielskiego online okazały się tak samo skuteczne, jak te, prowadzone na sali wykładowej. W tym okresie wiele osób zaczęło szukać odpowiedzi, jak się uczyć angielskiego online.

Czytaj także: Jak szybko zapamiętywać 

Szybko okazało się, że internet oferuje szereg różnych możliwości, dopasowanych do osób w każdym wieku, o różnych zainteresowaniach. Które z metod nauki języka angielskiego online są warte uwagi?

W jaki sposób można uczyć się języka angielskiego online?

Aby uczyć się anielskiego zdalnie, nie trzeba posiadać zaawansowanego sprzętu. Wystarczy tylko używany na co dzień komputer lub smartfon oraz dostęp do internetu. Nie trzeba martwić się o miejsce, bo uczyć można się niemal wszędzie – we własnym domu, na ławce w parku, w kawiarni, w pociągu czy na przerwie w pracy (pisaliśmy niedawno: Intensywny kurs angielskiego online). Naukę ułatwią słuchawki, kamera i mikrofon, które pozwolą odciąć się od bodźców dochodzących z zewnątrz. Oprócz najbardziej znanych kursów zdalnych języka angielskiego naukę umożliwiają również:

 • strony internetowe przeznaczone do nauki języka angielskiego,
 • aplikacje językowe,
 • filmy na YouTube,
 • gry komputerowe,
 • angielskiepodcasty,
 • serwisy społecznościowe itp.

Każda z wymienionych metod ma swoje wady i zalety. Ważne, aby dana osoba wybrała taką, która będzie jej najbardziej odpowiadała i sprawiała przyjemność.

Strony internetowe do nauki języka angielskiego

W internecie można znaleźć setki różnych stron przeznaczonych do nauki języka angielskiego. Mogą to być blogi, serwisy czy filmy, nagrywane przez lektorów lub pasjonatów angielskiego. Strony internetowe mogą być przydatne dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem angielskim lub dla tych, którzy mają już pewne umiejętności i chcą je rozwijać. Dzięki stronom internetowym można osłuchać się z językiem, poznać metody nauki, otrzymać mnóstwo przydatnych rad i wskazówek.

Pisaliśmy niedawno również: Certyfikowane szkolenia online

Duża ilość stron internetowych pozwala znaleźć takie, które są zgodne z zainteresowaniami danej osoby, a to sprawia, że zapamiętywanie angielskich słówek czy wyrażeń przychodzi z większą łatwością. Osoby, które już znają podstawy angielskiego, mogą brać udział w czatach i forach internetowych. Prowadzenie dyskusji z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach na pewno uprzyjemni naukę.

Jak się uczyć angielskiego online
Jak się uczyć angielskiego online

Pomocą w nauce angielskiego mogą być również serwisy społecznościowe tj. Facebook czy Twitter. Tam również można znaleźć profile lektorów, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą (pisaliśmy niedawno: Angielski online z lektorem). Dostępne są także grupy skupiające osoby, które chcą nauczyć się języka. W grupie jest dużo raźniej, można się wzajemnie motywować i podsuwać skuteczne metody na przyswajanie wiedzy.

Aplikacje internetowe – sposób na codzienną naukę angielskiego

W internecie można również znaleźć aplikacje językowe, które są dużą pomocą w nauce języka angielskiego. Część aplikacji jest darmowa, inny trzeba wykupić, aby mieć dostęp do wszystkich funkcji. Aplikacje są bardzo wygodne, wystarczy ściągnąć je na smartfon czy tablet i można uczyć się w każdej wolnej chwili np. w drodze do pracy, czy kolejce do lekarza. To doskonały sposób na poznanie nowych słówek i wyrażeń, a także przypomnienie sobie zasad gramatyki. Aplikacje przypominają o codziennej nauce, można jest dopasować do swoich potrzeb i aktualnych możliwości (pisaliśmy niedawno: Szybki kurs angielskiego online).

Gry komputerowe – skuteczna metoda nauki dla dzieci i młodzieży

Gry komputerowe są uwielbiane przez dzieci i młodzież, która traktuje je jako sposób na relaks i spędzanie wolnego czasu. Mimo że gry mają wielu przeciwników, to rozsądnie używane, mogą przynieść dodatkowe rezultaty w postaci lepszej znajomości angielskiego. Gracze często korzystają z modułu sieciowego, który wymaga współpracy i ustalanie wspólnych strategii.

Niektóre gry nie mają możliwości zmiany języka na polski, dlatego trzeba porozumiewać w języku angielskim. W ten sposób wielu młodych ludzi, nawet nie wiadomo kiedy, dobrze nauczyło się mówić i pisać po angielsku. Gry komputerowe łączą naukę i zabawę, przynoszą doskonałe rezultaty i szybkie postępy. Są świetnym uzupełnieniem nauki w szkole czy na zdalnych kursach angielskiego.

Angielskie filmy i podcasty – dobry sposób na osłuchanie się z językiem

W internecie można znaleźć angielskie audycje radiowe, które pozwalają na stały kontakt z językiem angielskim. Dotyczą różnych tematów, dzięki temu można dopasować je do swoich zainteresowań. Oczywiście nie od razu audycje będą w całości zrozumiałe, ale o to właśnie chodzi. Osoby, które chcą je zrozumieć, powinny sięgnąć po słownik i przetłumaczyć niezrozumiałe wyrażenia.

W ten sposób łatwiej je potem zapamiętać. Podobną rolę pełnię filmy oglądane w oryginale, bez tłumacza i dubbingu. Osoby, które dopiero zaczynają naukę, mogą sięgnąć po wersje z napisami po polsku. To dobry sposób na utrwalanie wymowy i pisowni (pisaliśmy niedawno: Kursy językowe online).

Zdalne korepetycje z języka angielskiego

Korepetycje znane są już od dawna, ale kojarzą się z nauczycielami lub studentami, którzy przyjeżdżają do domu i pomagają poznać zasady językowe. Dzisiaj dużą popularnością cieszą się korepetycje zdalne, które odbywają się za pomocą platform szkoleniowych tj. Zoom czy popularnych komunikatorów.

Lekcje odbywają się indywidualnie, prowadzą je najczęściej lektorzy lub studenci filologii angielskiej. To dobry sposób na nadrobienie szkolnych zaległości, przygotowanie się do sprawdzianów lub egzaminów, a także naukę języka przed wyjazdem za granicę.

Jak się uczyć angielskiego online
Jak się uczyć angielskiego online

Kursy językowe online – skuteczny sposób na naukę języka angielskiego

Wszyscy, którzy chcą się dowiedzieć, jak się uczyć angielskiego online, powinni poznać zdalne kursy angielskiego. To skuteczna metoda, przeznaczona dla dzieci, młodzieży i dorosłych, o różnym poziomie zaawansowania (pisaliśmy niedawno: Angielski online dla dorosłych). Kursy online angielskiego prowadzone organizowane są przez szkoły językowe lub prywatne osoby, które mają odpowiednie kwalifikacje do nauczania.

Nauka odbywa się w sposób uporządkowany, zgodnie z założonym planem. Osoby, które chcą zapisać się na zdalne lekcje angielskiego, muszą wykonać test językowy, dzięki którym będą mogły zostać przydzielone do odpowiedniej grupy. Pozwala to uniknąć sytuacji, gdy w tych samych zajęciach są osoby, które nigdy nie miały styczności z angielskim, jak i takie, które znają już podstawy języka.

Dzięki przyporządkowaniu do odpowiedniej grupy nie trzeba uczyć się już znanych zagadnień, od razu można przejść do nabywania nowej wiedzy. Kursy językowe mogą odbywać się na dwa główne sposoby, tzn. w sposób synchroniczny i asynchroniczny, mogą być prowadzone w grupach lub indywidualnie.

W sieci można znaleźć zdalne kursy skupiające się głównie na wymowie, pokonaniu blokady językowej, gramatyce, przygotowujące do egzaminów czy pozwalające nauczyć się branżowego słownictwa. Wybór jest ogromny, dlatego każdy może znaleźć kurs online, idealny dla siebie. To doskonały sposób na kompleksowe i szybkie opanowanie angielskiego.

Kursy synchroniczne języka angielskiego

Kursy synchroniczne odbywają się w czasie rzeczywistym, dlatego w dużym stopniu przypominają naukę tradycyjną. Bierze w nich udział lektor, co jest bardzo pomocne, zwłaszcza w początkowych etapach nauki języka (pisaliśmy niedawno: Kurs angielskiego online dla początkujących). Nauka angielskiego online z lektorem jest bardzo skuteczna, pozwala ćwiczyć umiejętność mówienia, która jest kluczowa w nauce języka. Nauczyciel może szybko wyłapać pojawiające się błędy, a to pozwala wyeliminować złe nawyki. Dużą zaletą obecności lektora na zajęciach jest odpowiedni dobór ćwiczeń i materiałów do nauki języka.

Nauczyciel musi dopasować takie materiały, aby nie były zbyt trudne, bo to może powodować utratę motywacji do nauki. Oczywiście zadania nie mogą być zbyt łatwe, bo to z kolei nie pozwala podnosić swoich kwalifikacji (pisaliśmy niedawno: Podnoszenie kwalifikacji zawodowych).

Nauczyciel dba, aby lekcje były prowadzone na odpowiednim poziomie, wie, jak zachęcać do nauki, umie znaleźć mocne strony uczestników lekcji. Pilnuje, aby każda osoba mogła się wypowiedzieć i ćwiczyć wymowę. Jest również pomocny do nauki gramatyki. Samodzielne poznawanie zasad gramatycznych nie jest łatwe, a dobry lektor wie, jak wytłumaczyć je w sposób zrozumiały.

Jak się uczyć angielskiego online
Jak się uczyć angielskiego online

Lekcje angielskiego online z lektorem pozwalają uczestnikom na zadawanie pytań i błyskawiczne otrzymywanie odpowiedzi. W ten sposób można szybko nauczyć się języka i zdobyć nowe kompetencje, niezbędne do pracy, szkoły czy podróżowania po świecie.

Lekcje asynchroniczne angielskiego

Angielskiego można również uczyć się samodzielnie, na kursach asynchronicznych. Odbywają się bez udziału lektora, ponieważ są wcześniej nagrane, a kursant otrzymuje do nich dostęp po opłaceniu kursu. Ta forma wymaga dużej samodzielności, pracy własnej, motywacji. Jest wygodna, ponieważ można się uczyć w dowolnym czasie, wieczorami, w nocy czy w dni wolne. Lekcje można wielokrotnie odtwarzać, powracać do trudnych tematów, przygotowywać się do egzaminów.

W tej formie nie ma kontaktu z innymi osobami, dlatego nie trzeba obawiać się presji grupy czy wypowiadania przed innymi osobami. Ma to jednak swoje słabe strony. Brak lektora powoduje, że można nauczyć się złej wymowy, której potem ciężko się pozbyć. Nie ma osoby, która wytłumaczyłaby trudne zasady gramatyczne, opowiedziała ciekawostki o kraju czy w odpowiedni sposób zmotywowała do nauki.

Lekcje angielskiego online grupowe

Jedną z odpowiedzi na pytanie, jak się uczyć angielskiego online, kursy zdalne, grupowe. Oczywiście grupy nie są tak liczne, jak te znane ze szkoły. Aby nauka języka angielskiego była efektywna, grupa online nie powinna liczyć więcej niż 6-8 osób. Uczestnicy muszą być na tym samym poziomie, w przeciwnym wypadku część osób będzie się nudzić lub niektórzy nie będą w stanie nadążyć za grupą.

Ważne jest również, aby uczestnicy byli w zbliżonym wieku, ponieważ inne metody są wskazane dla dzieci, inne dla młodzieży, a jeszcze inne dla dorosłych (pisaliśmy m.in. E-learning dla dzieci i dorosłych).

Pisaliśmy niedawno również: Dobry kurs niemieckiego online

Lekcje angielskiego online odbywają się w określone dni, o określonej godzinie, ze stałą grupą oraz przypisanym lektorem. Dzięki temu uczestnicy znają się, a to powoduje, że na zajęciach panuje komfortowa atmosfera. Zdalne lekcje trwają z reguły od 45 do 120 minut, odbywają się 1 lub 2 razy w tygodniu. Wszyscy uczestnicy oraz lektor widzą się i słyszą, mogą dyskutować, pisać na czacie, udostępniać swój ekran, co pozwala na korygowanie błędów. Takie prowadzenie zajęć pozwala odnieść wrażenie, że jest się w jednej sali.

Dużym udogodnieniem kursów online jest to, że materiały z lekcji są zazwyczaj nagrywane i można do nich wracać w dowolnym momencie. Na kursach lektorzy mogą zadawać prace domowe, np. testy do wypełnienia czy nauczenie się kilku nowych słówek. To motywuje uczestników i zachęca, aby w wolnym czasie wracać do zagadnień omawianych na kursie. Mocne strony zajęć grupowych to:

 • Stały grafik, który zmusza do systematycznego udziału w zajęciach.
 • Rywalizacja między uczestnikami, która zachęca do nauki.
 • Możliwość prowadzenia konwersacji z innymi kursantami, a to bardzo ważny element w nauce języka obcego.
 • Duża większa motywacja.
 • Niższy koszt zajęć, który rozkłada się na wszystkich kursantów.
Jak się uczyć angielskiego online
Jak się uczyć angielskiego online

Indywidualne kursy angielskiego online

Języka angielskiego można uczyć się zdalnie, ale na zasadzie jeden na jeden. Oznacza to, że w lekcjach bierze udział tylko lektor i uczeń. Zasada prowadzenia zajęć indywidualnych jest podobna do lekcji grupowych, odbywa się na platformie e-learningowej. Kursant i lektor widzą się wzajemnie, mogą rozmawiać, nauczyciel ma możliwość korygowania błędów, a to pozwala uniknąć złych nawyków.

Lektor ma możliwość udostępniania materiałów, potrzebnych do prowadzenia lekcji. Zajęcia 1:1 są bardzo elastyczne, nie wymagają dopasowywania terminów do reszty grupy. Grafik można dowolnie modyfikować, wystarczy tylko zgrać termin z nauczycielem.

Pozwalają na naukę wybranych zagadnień, z którymi dana osoba ma największy problem. To doskonały sposób na przygotowanie się do egzaminów, a także opanowanie branżowego czy biznesowego słownictwa, niepotrzebnego innym kursantom.

Minusem tej formy jest brak możliwości konwersacji z innymi kursantami, która może powodować powstanie blokady językowej. Kursy bez udziału lektora są polecane dla osób, które już opanowały podstawy języka angielskiego, znają wymowę i chcą zwęszyć poziom znajomości języka.

Jakie są zalety zdalnych kursów języka angielskiego?

Osoby, które zastanawiają się, jak się uczyć angielskiego online i rozważają kursy zdalne, powinny poznać zalety tego rozwiązania. Jest ich bardzo dużo, ta metoda ma coraz więcej zwolenników. Główne zalety kursów online to:

 • Oszczędność czasu – dzisiaj niemal każdy, bez względu na wiek, cierpi na brak czasu. Dzieci spędzają w szkole wiele godzin, dorośli długo pracują, a potem wypełniają domowe obowiązki. Ciężko znaleźć czas na rozwój. Zdalne kursy angielskiego są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich zapracowanych. Nie trzeba tracić czasu na dojazdy, stanie w korkach, męczące powroty. Oszczędność czasu szczególnie doceniają rodzice, którzy nie muszą wozić swoich pociech na lekcje, osoby pracujące, wszyscy, którzy dużo pracują i nie zawsze przebywają w miejscu, gdzie odbywają się zajęcia.
 • Oszczędność pieniędzy – kto dziś nie oszczędza pieniędzy? Kursy online są dużo tańsze niż takie same lekcje prowadzone w tradycyjnej formie. Wynika to z tego, że organizatorzy nie ponoszą kosztów związanych z wynajęciem sali czy opłaceniem utrzymania lektora. Kursanci nie ponoszą kosztów dojazdów, które czasami są bardzo wysokie.
 • Duża dostępność – nauka online jest dostępna dla wszystkich, którzy chcą się uczyć. Ze zdalnych lekcji angielskiego z lektorem mogą korzystać osoby chore, niepełnosprawne, dochodzące do siebie po wypadach, o obniżonej odporności, rodzice małych dzieci. Przeszkodą nie jest miejsce zamieszkania, ponieważ internet nie ma żadnych ograniczeń (pisaliśmy niedawno: Nauka języka angielskiego online). Mieszkańcy małej wioski na wschodzie Polski mogą uczyć się u znanych lektorów z Warszawy czy Krakowa.
 • Zróżnicowane narzędzia – nauka na kursach zdalnych języka angielskiego odbywa się z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi. Kursanci mają do dyspozycji czaty, blogi, video rozmowy, popularne komunikatory. Lektorzy w celu urozmaicenia zajęć wykorzystują filmiki, prezentacje, pokazy slajdów, udostępniają materiały w formie plików pdf., które przydają się do powtarzani materiału.
 • Łatwość obsługi – wiele osób, które zastanawiają się, jak się uczyć angielskiego online, obawia się, że obsługa zdalnych kursów jest trudna. To błędne myślenie, ponieważ kursy odbywają się na przyjaznych dla użytkowników, łatwych w obsłudze platformach. Wystarczy tylko zalogować się na wybraną stronę i postępować według wskazówek. Szkoły językowe zapewniają pomoc techniczną.
 • Komfort i wygoda – nie każdy lubi się uczyć w małej sali, gdzie panuje hałas i zamieszanie. Korzystając ze zdalnych lekcji angielskiego, można uczyć się w komfortowych warunkach, np. we własnym domu, w ulubionym fotelu. W trakcie zajęć można na chwilę odejść od komputera, otworzyć okno, napić się kawy. Nie ma presji grupy, a to sprzyja nauce.
Jak się uczyć angielskiego online
Jak się uczyć angielskiego online

Jakie są wady nauki angielskiego online?

Osoby, które zastanawiają się, czy warto i jak się uczyć angielskiego online, powinny również minusy tego rozwiązania. Ta forma nie jest idealna dla wszystkich, ponieważ jest grupa osób, która do nauki potrzebuje nauczyciela i innych uczestników, stojących obok. Inne wady, o których warto pamiętać to:

 • Nie zawsze jest możliwość ćwiczenia mówienia. Na kursach bez lektora nie ma osoby, która korygowałaby błędy i pilnowała prawidłowej wymowy.
 • Brak informacji zwrotnej – problem ten dotyczy również zajęć asynchronicznych. Brak lektora i możliwości otrzymana informacji zwrotnej powoduje, że można popełniać i utrwalać błędy.
 • Spadek motywacji – brak możliwości porozmawiania z innymi kursantami, wymieniania wrażeń, może powodować, że pojawi się nuda i brak motywacji do dalszej nauki.
 • Brak dostępu do sprzętu komputerowego – mimo że zdalne kursy nie wymagają wysokiej jakości sprzętu, to nie wszyscy posiadają własne komputery czy smartfony z dostępem do internetu. Bez tego nie ma możliwości uczestniczenia w kursie.
 • Problemy z koncentracją – to, co dla jednych jest zaletą, dla innych może być wadą. Nie wszystkie osoby są w stanie skupić się we własnym domu, gdzie jest dużo rozpraszaczy uwagi. W nauce mogą przeszkadzać pozostali domownicy, zwierzęta domowe, myśli mogą zaprzątać czekające obowiązki. W takich warunkach ciężko o efektywną naukę.

Jak się uczyć angielskiego online? Jak widać, jest wiele skutecznych metod, które pomagają przyswoić najpopularniejszy język świata. Aby nauka była skuteczna, warto połączyć zdalne kursy z lektorem, które są najbardziej skuteczne z innymi metodami. Ważne, aby mieć jak najczęstszy kontakt z językiem, nie bać się mówić, a na pewno szybko pojawią się efekty.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.