Jak się szybko nauczyć języka obcego?

Jak się szybko nauczyć języka obcego? Francuski w dwa tygodnie? Czy to możliwe? Na każdym kroku można natknąć się na reklamy kursów i podręczników oraz nowych, rewolucyjnych metod, które kuszą obietnicą, że szybko i bez wysiłku nauczysz się języka obcego. W rzeczywistości nie ma drogi na skróty. Nauka języka zawsze wiąże się z włożonym wysiłkiem, koniecznością poświęcenia czasu na uczenie się nowych słówek, reguł gramatycznych i wymowy. Nie oznacza to jednak, że nie da się nauczyć języka szybko (pisaliśmy m.in. Metody nauki angielskiego).

Wyobraź sobie: otrzymujesz wymarzoną propozycję pracy za granicą, jednak Twój poziom języka jest słaby. W rzeczywistości, jeżeli poważnie potraktujesz to wyzwanie, możesz nauczyć się podstawowej komunikacji i zwrotów potrzebnych do pracy w zaledwie kilka miesięcy. Może nie będziesz jeszcze w stanie czytać klasyków literatury w oryginale, ale bez przeszkód się porozumiesz. Podpowiadamy, jak szybko nauczyć się języka obcego, prezentujemy sprawdzone metody (pisaliśmy także: Jak się uczyć angielskiego online).

Jak się szybko nauczyć języka obcego? Jak zacząć?

Współczesny świat często zmusza nas do nauki języków obcych. Są one niezbędne zarówno na etapie edukacji szkolnej, jak również często w życiu zawodowym. Nawet jeżeli nie planujesz wyjeżdżać za granicę, znajomość języka obcego może być przydatna podczas pracy w polskiej firmie. Zwłaszcza na pierwszym etapie nauki warto zapisać się dobry kurs.

Oczywiście, możesz również spróbować nauki od podstaw korzystając samemu z podręczników i dostępnych w Internecie zbiorów fraz i rozmówek, jednak takie podejście wiąże się z pewnym ryzykiem. Po pierwsze, samodzielna nauka może być znacznie mniej efektywna, bo nie raz będziesz musiał zastanawiać się nad kwestiami, które w sposób prosty i oczywisty byłyby podane na kursie (pisaliśmy niedawno: Szkolenia z efektywności).

Jak się szybko nauczyć języka obcego
Jak się szybko nauczyć języka obcego

Po drugie, nikt nie będzie korygować Twoich błędów, co może oznaczać, że od początku nauczysz się pewnych rzeczy źle i te problemy będą się powtarzać na dalszym etapie nauki. W każdym przypadku ważna jest samodzielna systematyczna praca (pisaliśmy: Intensywny kurs angielskiego online).

Należy pamiętać o tym, że równie ważne – jeżeli nie ważniejsze – od samej nauki słówek i zasad – jest ćwiczenie konwersacji. Oczywiście najlepiej, jeżeli masz możliwość wyjazdu. Także jednak te osoby, które nie mogą sobie na to pozwolić, powinny znaleźć okazje do rozmowy i nie zawsze muszą być to drogie, płatne konwersacje. Poszukaj spotkań-wymian językowych w swoim mieście, partnera do konwersacji online lub chociażby odwiedź knajpkę prowadzoną przez osoby z danego obszaru językowego (pisaliśmy m.in. Lekcje angielskiego online z lektorem).

Być może uda Ci się zamienić kilka zdań w języku obcym z pracownikami. Dobrym pomysłem może być również wolontariat – na przykład oprowadzanie po mieście obcokrajowców czy pomoc w organizacji wymiany zagranicznych studentów (pisaliśmy także: Angielski online dla dorosłych).

Jak uczyć się języka obcego najbardziej efektywnie? Wyznaczaj sobie cele

Aby odpowiednio zaplanować sobie naukę języka obcego, warto wyznaczać sobie konkretne cele. To pozwoli najlepiej pracę. Bez wyznaczenia celów możesz być mniej zdyscyplinowany i podejmować działania w sposób chaotyczny. Istnieje bardzo wiele różnych metod nauki języka obcego. Warto przemyśleć, na czym zależy Ci najbardziej i zaplanować naukę pod tym kątem.

  • Skup się na konkretnych, mierzalnych wynikach – powinny one być raczej związane z konkretnymi wynikami, które chcesz osiągnąć, a nie ilością czasu, które planujesz poświęcić na naukę: „w ten weekend nauczę się trzydziestu niemieckich wyrażeń związanych z tematyką technologii” raczej niż „w ten weekend poświęcę godzinę na naukę” (pisaliśmy także: Dobry kurs niemieckiego online).
  • Stawiaj sobie krótkoterminowe cele – oczywiście warto wyznaczać sobie również cele długofalowe, na przykład: „za dwa lata chcę zdać certyfikat językowy”, jednak same w sobie mogą one być zbyt przytłaczające (pisaliśmy: Kursy językowe online z certyfikatem). Warto podzielić sobie materiał na mniejsze części i planować opanowanie każdej z nich po kolei – planując naukę na tydzień, a potem miesiąc.
  • Stawiaj sobie wyzwania – pamiętaj o tym, że jeżeli chcesz żeby nauka przełożyła się na konkretne rezultaty, musi wiązać się z pewnym wysiłkiem. Jeżeli postawisz sobie zbyt proste do osiągnięcia cele, prawdopodobnie efekty będą niewielkie. Z drugiej strony zbyt ambitny cel może być niemożliwy do osiągnięcia, a przez to demotywujący. Warto również regularnie sprawdzać efekty nauki – można robić to na różne sposoby: możesz poprosić kolegę o odpytanie Cię z opanowanych słówek, rozwiązywać testy językowe (w Internecie bez problemu znajdziesz testy językowe dla wszystkich poziomów większości języków), a także podchodzić do certyfikatów językowych. To pozwoli Ci zweryfikować nabyte umiejętności.
Jak się szybko nauczyć języka obcego
Jak się szybko nauczyć języka obcego

Szybka nauka angielskiego lub innego języka – ucz się „właściwych” słów

Liczba słów, z których składa się każdy język, jest wręcz olbrzymia. Przykładowo szacuje się, że język angielski obejmuje między 600 tysięcy a milion słów. Na szczęście, nie musisz znać ich wszystkich, by sprawnie komunikować się wdanym języku. Odwołując się dalej do angielskiego: obliczono, że wystarczy poznać tylko 100 słów, by rozumieć już połowę tekstów w tym języku, a poznanie tysiąca słów pozwoli Ci na zrozumienie 90% tekstów. Jak więc szybko nauczyć się języka obcego? Ucz się właściwych słów (pisaliśmy m.in. Nauka angielskiego online dla dzieci)!

Oczywiście, możesz nauczyć się dużo rozpoczynając naukę języka obcego od poznania nazw rzadkich roślin, jednak jeżeli nie jesteś botanikiem, ta wiedza w niewielki sposób przełoży się na Twoją zdolność do komunikacji. Lepiej zacząć naukę od przyswojenia podstawowych fraz, które są najczęściej wykorzystywane w różnego rodzaju codziennych konwersacjach. W Internecie znajdziesz listy takich słówek i wyrażeń, możesz także zakupić różnego rodzaju „rozmówki”. W ten sposób najpierw szybko zwiększysz swoje możliwości w zakresie rozumienia tekstu, a dopiero później, mając już ten punkt zaczepienia, możesz uczyć się zaawansowanego słownictwa.

Pisaliśmy także: Nauka włoskiego online oraz Nauka niemieckiego online i Nauka angielskiego online

Ucz się mądrze – korzystaj z fiszek

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele ciekawych pomocy naukowych, które znacznie ułatwiają naukę. Oprócz różnego rodzaju podręczników, słowników i zeszytów ćwiczeń z całą pewnością warto zwrócić uwagę na fiszki ze słówkami. Teoretycznie fiszki możesz przygotować sam, jednak znacznie łatwiej będzie skorzystać z gotowego zestawu. Ogromną zaletą fiszek jest fakt, że nie zajmują wiele miejsca, można z powodzeniem korzystać z nich „przy okazji”, na przykład zabijając czas w autobusie czy długiej kolejce. To niewielkie karteczki czy tekturki. Po jednej ich stronie znajduje się słówko w języku obcym, a po drugiej tłumaczenie.

Jak się szybko nauczyć języka obcego
Jak się szybko nauczyć języka obcego

Przeglądanie ich wielokrotnie pozwala łatwiej zapamiętywać nowe słowa i samemu się testować. Najpierw przeczytaj tłumaczenie i postaraj się przypomnieć sobie słówko, a potem sprawdź odpowiedź.  Fiszki mogą być również wykorzystywane do przepytywania się z przyjacielem. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są również karty w postaci elektronicznej. Możesz je pobrać  jako aplikację na smartfona. To rozwiązanie ma jeszcze więcej zalet: podczas gdy o wydrukowanych fiszkach łatwo zapomnieć, telefon zazwyczaj każdy i  tak ma przy sobie. Dodatkowo aplikacje na telefon umożliwiają stworzenie znacznie szerszej i dopasowanej do Twoich indywidualnych potrzeb bazy wyrażeń.

Wizualizacja

Dobrym sposobem na naukę trudnych do zapamiętania wyrażeń może być włączenie w nią wyobraźni. Powtarzając jakieś słówko wypowiedz je na głos i spróbuj je sobie zwizualizować.  W ten sposób łatwiej będzie Ci wypracować skojarzenia, dzięki czemu nauka będzie przebiegała sprawniej. Innym dobrym rozwiązaniem może być wykonywanie gestów. Na przykład, gdy próbujesz zapamiętać niemieckie słówko „Schuh” (but) wykonuj gest, jakbyś zakładał buta.

Ucz się słówek w kontekście

Częstym błędem osób, które uczą się języków obcych jest fakt, że przygotowują one długie listy słówek, których starają się nauczyć jak najwięcej na pamięć. Często później, co prawda, są w stanie nawet obudzeni w środku nocy wyrecytować poszczególne frazy, jednak wcale nie wpływa to na umiejętność użycia ich w codziennej konwersacji. Aby naprawdę poszerzać swój zasób słów, należy uczyć się ich od razu w pewnym kontekście:  wynotować całe zdania zawierające dany wyraz, przykłady użycia, zwrócić uwagę na odmianę. Dzięki temu nie tylko będziesz rozpoznawać znaczenie poszczególnego słowa, ale i nauczysz się nimi  bezbłędnie posługiwać.

Jak się szybko nauczyć języka obcego? Zanurz się w nim

Aby szybko nauczyć się języka obcego, trzeba mieć z nim kontakt na co dzień. Teoretycznie w tym celu najlepiej byłoby wyjechać za granicę. W rzeczywistości jednak nie jest to jednoznaczne z „zanurzeniem się” w języku. Wiele osób, co prawda, ma możliwość dłużej przebywać w innym kraju, jednak na miejscu otacza się głównie Polakami i unika konwersacji z miejscowymi: wybiera się na zakupy do sklepów samoobsługowych, a w restauracjach korzysta z obrazkowego menu; prosi znajomych, by wyręczyli ich w załatwianiu różnego rodzaju spraw. Oczywiście, przy takim podejściu nie ma szans, by poprawić swoją znajomość języka. Z drugiej strony, nawet nigdy nie wyjeżdżając z Polski, masz możliwość ciągle mieć kontakt z językiem. Sposobów na to jest bardzo wiele:

  • codzienne słuchanie audycji i podcastów w danym języku, oglądanie filmów w oryginale – Internet obfituje w interesujące materiały we wszystkich językach. Bez problemu znajdziesz coś, co Cię zainteresuje. Przeszukaj Youtube, sprawdź internetowe rozgłośnie radiowe, platformy streamingowe.
  • spróbuj przeczytać książkę w języku obcym – nie musi być to od razu klasyka literatury, wystarczy lekki kryminał. Jeżeli jesteś bardzo początkujący, dobrym pomysłem może być literatura dla dzieci (pisaliśmy także: Nauka angielskiego dla dzieci w domu za darmo oraz Darmowe lekcje angielskiego dla dzieci i Nauka języków online dla dzieci). Książki pisane z myślą o najmłodszych zazwyczaj cechują się prostym językiem, dlatego też nie są trudne do zrozumienia. Oczywiście zawsze również warto sięgać po prasę.
  • postaraj się poszukać partnera do wymian językowych: przez internet możesz znaleźć native speakerów, którzy będą zainteresowani konwersacjami w wybranym przez Ciebie języku. Nawet jeżeli nie będziesz mieć szansy, by spotkać się z taką osobą osobiście, możesz umówić się na regularne spotkania online (pisaliśmy: Nauka języka angielskiego online oraz Szybki kurs angielskiego online).
  • poszukaj możliwości, by jako wolontariusz pomagać obcokrajowcom z interesującego Cię obszaru językowego.
  • poszukaj w swoim mieście grupy osób zainteresowanych konwersacjami w ramach wymiany językowej.
  • odwiedzaj biznesy w swoim mieście prowadzone przez cudzoziemców z danego obszaru językowego. Uczysz się hiszpańskiego, a w Twoim mieście jest fajna knajpa prowadzona przez Meksykanów? Być może warto się tam wybrać i zamienić parę słów z właścicielami czy kelnerami.
Jak się szybko nauczyć języka obcego
Jak się szybko nauczyć języka obcego

Staraj się poznawać kulturę

Nauka języka obcego może być bardziej efektywna, gdy interesujesz się również kulturą z danego obszaru językowego. Warto nie tylko starać się poznać nowe słowa, ale i zrozumieć historię i kulturę, która za nimi stoi. Niektórzy uważają to za stratę czasu, jednak zdecydowanie warto. Czytanie o kulturze, nawet w języku polskim, pozwoli Ci zyskać szersze horyzonty, a także lepiej zrozumieć się z obcokrajowcami. Zawsze może być bardzo przydatna wiedza o religii, miejscowych zwyczajach czy najważniejszych wydarzeniach politycznych. Dzięki niej możesz uniknąć różnego rodzaju wpadek w rozmowie z obcokrajowcami i problemów w czasie podróży. To także szansa, by po prostu łatwiej zjednać sobie sympatię, gdy okażesz zainteresowanie kwestiami, które mogą być istotne dla Twoich rozmówców.

Rozważ przystąpienie do egzaminów na certyfikat

Dobrym sposobem na to, by zmobilizować się do nauki, może być zamiar przystąpienia do egzaminu na certyfikat. Oczywiście, uzyskanie takiego certyfikatu wiąże się z pewnymi kosztami, jednak bez wątpienia ma wiele plusów. Nie tylko stanowi potwierdzenie wiedzy i zwieńczenie pewnego etapu nauki, ale może przełożyć się na wymierne korzyści: pomóc Ci zdobyć atrakcyjną pracę, awans, czy uzyskać zaliczenie na uczelni. Oczywiście, dotyczy to certyfikatów wystawianych przez prestiżowe instytucje, takie jak Cambridge Language Centre, Goethe Institut czy Instytut Cervantesa. W przypadku mniej znanych certyfikatów niestety może nie działać to w ten sposób.

Nawet jednak w sytuacji, gdy certyfikat nie jest Ci potrzebny do pracy czy na studia, podjęcie decyzji o tym, że chcesz go zdawać, może wpłynąć na Ciebie bardzo pozytywnie. Aby zdać egzamin, musisz znacznie wcześniej to zaplanować i systematycznie organizować naukę. To powoduje, że cały czas jesteś zmotywowany do wytężonej pracy.  Poznajesz również pewne standaryzowane sposoby oceniania kompetencji językowych, które, mimo że oczywiście nie są idealne, pozwalają Ci określić, na jakim poziomie się znajdujesz. Zazwyczaj obejmują one ocenę różnych umiejętności językowych, takich jak: mówienie, czytanie, słuchanie czy znajomość gramatyki, dlatego też pozwalają Ci ćwiczyć język kompleksowo.

Aby zdać certyfikat można oczywiście zapisać się na kurs (wiele szkół językowych organizuje kursy które koncentrują się właśnie na nauce języka pod kątem egzaminu), ale i uczyć się samodzielnie, z pomocą podręcznika. W takim przypadku najczęściej po każdym dziale znajdziesz test, który warto wykonać, aby się sprawdzić. Dobrym pomysłem będzie również pobranie z Internetu przykładowych egzaminów. Zazwyczaj instytucje, które organizują egzamin, publikują po kilka dla każdego poziomu. Często udostępniają one również arkusze z lat ubiegłych.

Jak się szybko nauczyć języka obcego
Jak się szybko nauczyć języka obcego

Nie przejmuj się, że możesz popełniać błędy

Popełnianie błędów jest częścią nauki. Jest zrozumiałe, że komunikując się w języku, którego się uczysz, chcesz wypaść jak najlepiej, dlatego też skupiasz się na tym, jak uniknąć pomyłek. Nie pozwól jednak, by strach przed błędami Cię paraliżował. Najgorsze, co możesz zrobić, to zrezygnować z mówienia w obawie, że popełnisz błąd. Warto na początek postawić sobie za cel przede wszystkim bycie komunikatywnym. Jeżeli rozmawiasz z ekspedientką w niemieckim sklepie, może nie mieć wielkiego znaczenia to, że pomylisz rodzajnik, jeżeli ogólny sens Twojej wypowiedzi pozostanie zrozumiały i uda Ci się poprosić o wszystko to, czego potrzebujesz.

Poprawność gramatyczna może mieć większe znaczenie w przypadku egzaminów na uczelni czy na certyfikat. Nauczyciele, którzy przygotowują do takich egzaminów często jednak podkreślają, że podczas części ustnej najgorzej jest się „zaciąć”. O ile drobny błąd gramatyczny może jedynie w nieznaczny sposób obniżyć swoją ocenę, to jeżeli się zatniesz, łatwo jest się całkowicie zdenerwować, stracić wątek, przez co cała wypowiedź będzie mało składna.

Czerp zabawę z nauki

Nauka języków obcych kojarzy Ci się z wysiłkiem i znojem? Nic nie stoi na przeszkodzie, by połączyć rozwój kompetencji językowych z dobrą zabawą. Dobrym pomysłem może być poszukanie gier, które wymuszają na Tobie posługiwanie się językiem obcym, a jednocześnie są wciągające. Ta metoda nauki ma kilka niewątpliwych zalet:

  • możesz ćwiczyć słownictwo nawet, gdy czujesz się zmęczony i nie miałbyś sił na to, by sięgnąć po podręcznik;
  • zabawa i możliwość rywalizacji zaciekawia i wciąga;
  • budujesz pozytywne skojarzenia z językiem obcym, zaczynasz się nim posługiwać w sposób naturalny i sprawiający przyjemność, bez presji, że musisz „wykuć” słówka i zdać egzamin;
  • uczysz się nowych wyrażeń od razu w pewnym kontekście – podróżując przez wirtualne światy, walcząc i handlując z innymi graczami, zdobywając punkty i wirtualne pieniądze. Cały czas słuchasz i czytasz wypowiedzi w języku obcym, jesteś zmuszony do tego, by reagować na bieżąco, a jeżeli nie jesteś pewny znaczenia jakiegoś słówka – zgadywać. Odbywa się to troszkę na podobnej zasadzie jak nauka za granicą, gdy jesteś zanurzony w języku obcym i musisz natychmiast reagować.
  • powtarzanie – bardzo często w grach pewne wypowiedzi powtarzają się wielokrotnie, co sprawia, że bardzo łatwo je zapamiętujesz.
Jak się szybko nauczyć języka obcego
Jak się szybko nauczyć języka obcego

Oczywiście, nie ma złudzeń, że samo wyłącznie granie w gry, bez poświęcenia uwagi na naukę gramatyki czy mówienie pozwoli Ci osiągnąć sprawność językową pozwalającą na zdanie certyfikatu czy studiowanie za granicą. Może być to jednak dobry sposób, by zacząć i ćwiczyć słownictwo czy podtrzymywać kontakt z językiem, gdy nie mamy sił na tradycyjną naukę.

Pisaliśmy także: Business English online z lektorem oraz Angielski online z lektorem

Istnieje oczywiście także wiele innych sprawdzonych sposobów na to, jak się szybko nauczyć języka obcego w sposób przyjemny. Zawsze warto szukać materiałów na tematy, które Cię interesują. Przykładowo, jeżeli interesujesz się historią meksykańskich piramid, z całą pewnością znajdziesz wiele ciekawych publikacji, książek czy filmów na ten temat w języku hiszpańskim czy niemieckim. Wolisz wspinaczkę wysokogórską? Czytaj historie himalaistów w języku, którego się uczysz. Bez wątpienia chociażby w Internecie każdy znajdzie coś,  co może być przydatne do nauki i co go zainteresuje.

Pisaliśmy także: Jak się szybko uczyć na pamięć

Jak NIE uczyć się języka obcego? Metody, które nie działają

Powyżej przedstawiono sprawdzone sposoby na naukę języka obcego. Aby uniknąć straconego czasu, warto również poznać metody, które nie działają.

  1. Tworzenie bardzo długich list nowych słówek – język obcy jak np. angielski składa się z tysięcy słów, jednak wcale nie musisz znać ich wszystkich, by porozumiewać się skutecznie. Tworząc długą listę pełną trudnych słów może się okazać, że co prawda, udało Ci się opanować ją pamięciowo, jednak nie przekłada się na wzbogacenie słownictwa. Lepiej nauczyć się mniejszej ilości słówek, jednak zwracając uwagę na kontekst, w jakim występują. Wypisz kilka przykładowych zdań z wybranym słówkiem, by mieć pewność, że potrafisz ich użyć, oraz zwróć uwagę na odmianę.
  2. Nie koncentruj się na nauce skomplikowanych reguł gramatycznych na początku – owszem, gramatyka jest ważna, i pewna podstawowa wiedza o tym, jak poprawnie budować zdania zawsze się przyda. Na początku nauki celem powinna być jednak przede wszystkim komunikacja (pisaliśmy m.in. Kurs angielskiego online dla początkujących). Znajomość czasu zaprzeszłego na niewiele Ci pomoże, jeżeli nie będziesz w stanie po prostu umówić się do lekarza za granicą.
  3. Czytanie literatury klasycznej w celu nauki języka – na początek wybierz raczej współczesny kryminał. Choć czytanie Szekspira w oryginale może być kuszące, jeżeli jeszcze nie jesteś zaawansowany, prawdopodobnie zginiesz wśród archaicznego słownictwa, które na co dzień i tak nie będzie Ci potrzebne, bo nikt współcześnie nie używa go podczas rozmowy.
Jak się szybko nauczyć języka obcego
Jak się szybko nauczyć języka obcego

Nauka wyłącznie przy pomocy podręcznika – korzystaj także z innych materiałów, szukaj artykułów w prasie, słuchaj radia bądź podcastów, spróbuj oglądać filmy w języku obcym.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.