Jak najlepiej nauczyć się angielskiego?

Jeżeli od dawna zastanawiasz się, jak najlepiej nauczyć się angielskiego i pomimo licznych prób nadal nie potrafisz swobodnie komunikować się w tym języku to dzisiaj poznasz kilka sposobów, które mogą zmienić Twoje życie. Poniższe treści będą równie przydatne dla osób, które jeszcze nigdy nie uczyły się tego języka ale zamierzają to w niedalekiej przyszłości zmienić. Co więcej, wiedza ta przyda się podczas nauki jakiegokolwiek języka obcego.

A nie ma co ukrywać, że umiejętność porozumiewania się w językach obcych staje się niezbędna w coraz większym spektrum sytuacji. Warto więc zadbać o swój rozwój w tym zakresie i wiedzieć co robić, by uczyć się skutecznie. Ponadto, przy odpowiednim podejściu nauka może przestać być przykrym obowiązkiem i stać się niesamowitą przygodą. Na tyle fascynującą, że będziesz chcieć coraz więcej i więcej!

Jak najlepiej nauczyć się angielskiego? – Czy to prawda, że niektórzy mają talent do języków?

Na wstępie warto podkreślić, że mityczny „talent do języków” tak naprawdę nie istnieje. Ludzkie mózgi są stworzone do tego by stale uczyć się komunikacji z innymi osobnikami swojego gatunku. Tak nas zaprogramowała ewolucja, dosłownie nic nie możemy na to poradzić. Dlatego bez względu na to w jakim wieku zaczniesz naukę, przy odpowiednim podejściu i stosowaniu dobrze dobranych narzędzi do nauki języka możesz liczyć na spektakularne efekty.

Nie przejmuj się tym, że dotychczas nie wychodziło Ci wcale lub nie tak dobrze jak sobie to zaplanowałaś/zaplanowałeś. Najmniejszego sensu nie ma również porównywanie się do innych. Szczególnie tych „lepszych” od Ciebie. Prawdopodobnie znasz co najmniej jedną osobę, która potrafi biegle używać kilku języków obcych i uważa, że przyszło jej to z łatwością. Ba, niektórzy uważają, że nauka języków to ich pasja.

Sprawdź także: Jak szybko nauczyć się na pamięć?

Nie mieści Ci się to w głowie? Nic dziwnego, że wiele osób w takich sytuacjach stwierdza, że niektórzy po prostu mają „to coś” co sprawia, że szybkie opanowanie nowego języka jest czymś stosunkowo prostym do osiągnięcia (pisaliśmy także: Szybki kurs angielskiego).

A co jeżeli przekonasz się, że dzięki zmianie swojego podejścia również możesz stać się osobą, która chłonie języki obce jak gąbka wodę? Co prawda nie istnieją żadne magiczne sposoby dzięki którym wiedza sama spłynie Ci do głowy. Włożenie wysiłku w proces nauki jest niezbędne. Jednakże proces ten nie musi być wykańczający i frustrujący. Tajemnicą sukcesu nie jest wspomniany już wcześniej talent. Tajemnicą jest odpowiednie podejście i świadome stosowanie najskuteczniejszych technik stworzonych do efektywnej nauki języka angielskiego oraz innych języków obcych.

Podstawowe zasady nauki języka obcego

Wiesz już, że istnieją skuteczne metody, które mogą diametralnie odmienić naukę języka obcego (pisaliśmy: Metody nauki języka angielskiego). Niestety, jeżeli zapytasz jak najlepiej nauczyć się angielskiego to nie sposób jest udzielić Ci odpowiedzi w kilku prostych zdaniach. Dlaczego? Istnieje wiele skutecznych metod nauki. Najważniejsze jest by poznać i przetestować jak najwięcej z nich by móc na własnej skórze się przekonać, które w Twoim przypadku będą strzałem w dziesiątkę. Najszybsza metoda nauki języka angielskiego to ta, która jest najlepiej dopasowana do Twoich aktualnych potrzeb oraz możliwości.

Jak najlepiej nauczyć się angielskiego
Jak najlepiej nauczyć się angielskiego

Testuj różne rozwiązania

Nie zamykaj się na dotychczas stosowane metody. Szczególnie, jeżeli od zawsze uczysz się tak, jak uczono w szkole. Niestety, powszechny system edukacji nie przygotowuje zbyt dobrze do używania języka w życiu codziennym – prywatnym czy zawodowym. Poza tym pamiętaj: jeżeli coś nie działa to nie ma sensu powtarzać tych samych schematów z uporem maniaka bo efekty prawdopodobnie cały czas będą takie same. Otwórz się na nowości, zacznij szukać nowych perspektyw.

Sprawdź także: Zasady skutecznej komunikacji

Dopytuj znajomych jak uczą się języków obcych, szukaj nietypowych materiałów edukacyjnych oraz testuj samodzielnie wymyślone metody. Przekonasz się, że różnorodność nauki może być czymś, czego najbardziej Ci brakowało. Może pojawić się jednak jeden podstawowy problem. U niektórych już na początku procesu nauki, u innych nieco później. Jaki? Brak pomysłów na to, jak się uczyć. Gdzie szukać inspiracji?

Pytaj znajomych

Znasz ludzi, którzy świetnie mówią po angielsku? Pamiętaj, że oni też ciągle się uczą ponieważ nauka języka obcego to dosłownie niekończąca się historia. Zainteresuj się tym, jak utrwalają już posiadaną wiedzę oraz co robią gdy mają problem z jakimś zagadnieniem. Bardzo prawdopodobne, że okaże się, że kiedyś mieli zupełnie ten sam problem co Ty – uczyli się ale nie widzieli satysfakcjonujących efektów. Wiele ludzi z chęcią dzieli się swoimi odkryciami na temat językowej edukacji a ich przemyślenia i pomysły mogą być naprawdę bezcenne. W końcu oni znaleźli skuteczny sposób, dlaczego więc Ty nie spróbujesz tego samego?

Wykorzystaj siłę internetu

W dzisiejszych czasach zdecydowana większość ludzi spędza w sieci internetowej co najmniej kilkadziesiąt minut w ciągu tygodnia. Wiele z nas każdego dnia w wirtualnym świecie potrafi być nawet kilka lub kilkanaście godzin. Najbardziej zadziwiające w tym jest to, że często nawet nie potrafimy odpowiedź na pytanie czym konkretnie się wtedy zajmujemy. W zdecydowanej większości przypadków jest to czas spędzony na oglądaniu śmiesznych filmików, graniu lub czytaniu portali plotkarskich. Oczywiście nie ma w tym nic złego, warto jednak chociaż część tego typu aktywności zamienić na aktywną naukę języka angielskiego.

Wtedy czas spędzony przed komputerem czy telefonem będzie nie tylko formą relaksu ale również samorozwoju. Jak to zrobić? W sieci internetowej jest mnóstwo bezpłatnych treści, które są przeznaczone do nauki nowych kompetencji językowych. W zależności od tego co lubisz, możesz korzystać z różnego rodzaju filmików, gier językowych, blogów czy konwersacji. Szukaj, testuj i sam/sama przekonaj się co Ci najbardziej odpowiada.

Zainwestuj w prywatne lekcje

Dla niektórych najlepszą odpowiedzią na to jak najlepiej nauczyć się angielskiego, będzie: prywatne korepetycje. Bezpośredni, regularny kontakt z osobą, która wie jak uczyć jest czymś co przynosi bardzo szybko widoczne rezultaty. Oczywiście pod warunkiem, że będziesz uczniem/uczennicą zaangażowaną w proces nauki. Warto podkreślić ponownie, że nauka języka angielskiego wymaga Twojego zaangażowania. Można sobie ten proces bardzo ułatwić ale nawet najskuteczniejsza metoda na świecie nie sprawi, że nowy język w magiczny sposób wchłonie się do Twojego mózgu.

To Ty musisz poświęcić czas i uwagę na to by nabyć nowe kompetencje. Prywatne lekcje z nauczycielem języka angielskiego z pewnością ułatwią Ci uporać się z najbardziej skomplikowanymi kwestiami oraz pomogą w kształtowaniu całego procesu tak by był przyjemny i skuteczny jednocześnie.

Spraw by nauka języka angielskiego stała się nawykiem

Znalezienie skutecznej metody jest pierwszym, niezbędnym krokiem. To jednak wciąż zbyt mało by osiągnąć językowy sukces. Po znalezieniu swojego ulubionego sposobu nauki musisz zadbać o regularność. Tylko wtedy będziesz w stanie z dnia na dzień pamiętać coraz więcej słów, wyrażeń czy nawet całych zdań i używać ich w odpowiednich sytuacjach. Dlatego niezbędne jest to, by w Twojej codzienności znalazł się czas na poszerzanie swoich kompetencji językowych. W idealnej sytuacji powinnaś/powinieneś uczyć się codziennie.

Jak najlepiej nauczyć się angielskiego
Jak najlepiej nauczyć się angielskiego

Wystarczy nawet piętnaście lub dwadzieścia minut. Już przez tak krótki czas jesteś w stanie przypomnieć sobie wcześniej przerabiany materiał i poszerzyć go o kilka nowych słówek czy nauczyć się nowej zasady gramatycznej. W tym momencie warto również podkreślić, że zdecydowanie bardziej skuteczne są codzienne mini-lekcje niż godzinne wykłady językowe do których będziesz siadać tylko raz w tygodniu. Ile godzin dziennie uczyć się angielskiego? To zależy od kilku czynników – wolnego czasu, stopnia zaawansowania itd.

Pamiętaj o tym, że ludzki mózg jest skonstruowany tak, że łatwiej zapamiętywać mu małą dawkę wiedzy na raz. Jeżeli zmusisz się do nauki dużej ilości materiału jednego dnia to być może uda Ci się to zapamiętać ale niestety – prawdopodobnie bardzo szybko to zapomnisz, Twój mózg będzie po prostu zbyt przeciążony tak dużym nawałem nowych informacji. Dlatego zadbaj o to by uczyć się krócej ale jak najczęściej.

Sposoby na szybką naukę angielskiego w praktyce – czyli jak poszerzać kompetencje językowe?

Aby ułatwić sobie cały proces uczenia się języka obcego warto podzielić go sobie na kilka podstawowych obszarów, które zostały wymienione poniżej. Niektórym szczególnie zależy na szybkiej nauce płynnego mówienia, inni z kolei wolą nauczyć się poprawnie pisać. Jeszcze innym w zupełności wystarczy swobodne rozumienie tego, co inni mówią po angielsku. Zastanów się nad tym co jest Twoim priorytetem i skup się właśnie na jednym z wybranych obszarów.

Oczywiście warto rozwijać się w każdym z nich, jednak należy pamiętać, że nie musisz być tak samo dobra/dobry w każdym z nich. Nie ma nic złego w tym, że potrafisz coś poprawnie powiedzieć ale nie wiesz jak to napisać (lub odwrotnie). Głównym celem nauki języków obcych jest swobodna komunikacja – czy to w formie mówionej, czy pisanej. Skup się na tym by jak najszybciej nauczyć się tej opcji, która w praktyce przyda Ci się najbardziej.

Mówienie po angielsku – jak nauczyć się angielskiego samemu? Czy można samemu nauczyć się języka angielskiego?

Mówienie to obszar, który sprawia trudności wielu osobom, które języka angielskiego uczyły się tylko w szkole. Niestety, program nauczania został stworzony tak by nie przygotowywać do konwersacji z innymi ludźmi. Zamiast tego od najmłodszych lat w szkole uczymy się jak poprawnie rozwiązywać testy. Kompetencje nabyte w ten sposób nie są łatwe do wykorzystania w rozmowie z innym człowiekiem.

Pisaliśmy także: Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci

Dlatego nie przejmuj się jeżeli masz z tym duży problem – to nie Twoja wina, taki jest system szkolnictwa. Jednocześnie pamiętaj, że nic straconego. Naukę mówienia można rozpocząć w każdym wieku. Warto jednak, szczególnie na początku nie wymagać od siebie zbyt wiele bo może to skutkować zniechęceniem się i pogłębieniem traumy. Zacznij od małych wyzwań, które szybko zmotywują Cię do dalszej pracy nad tą umiejętnością.

Mów do siebie

Boisz się, że Twoje słowa nie brzmią tak jak powinny? Jeżeli nigdy nie mówiłaś/mówiłeś po angielsku to całkiem możliwe, że właśnie tak jest. Nie ma w tym nic dziwnego. Aby nauczyć się poprawnej wymowy trzeba ją ćwiczyć – jak każdą inną czynność. Nie wiedzieć czemu w przypadku mówienia po angielsku często podświadomie wymagamy od siebie tego by wychodziło nam od razu. Brzmi nieco absurdalnie, prawda? Dlatego jeżeli masz opory przed wypowiadaniem się w towarzystwie to zacznij od mówienia do siebie. Wypowiadaj pojedyncze słówka, często powtarzane frazy czy całe zdania.

Dobrym pomysłem może być również czytanie różnego rodzaju tekstów na głos i wyłapywanie problematycznych kwestii po to, by później do nich wrócić i nauczyć się tego, co może Cię w przyszłości blokować. Aby ułatwić sobie obserwację swoich błędów oraz żeby móc zauważyć swoje postępy – nagrywaj się. Dzięki temu możesz po pewnym czasie wrócić do tego typu materiałów i, ze świeżą głową przekonać się gdzie popełniasz błędy i nad czym musisz popracować. Będą regularnym w tej czynności po pewnym czasie zauważysz, że wypowiadasz się coraz płynniej i coraz mniej słów czy wyrażeń jest czymś problematycznym.

Odgrywaj krótkie scenki

Pojedyncze słówka i zwroty to już za mało? Doskonale, jesteś więc już na dobrej drodze do swobodnego rozmawiania! Jak najlepiej nauczyć się angielskiego mówionego? Próbuj odgrywać najróżniejsze scenki, które mogą Ci się przydarzyć w życiu codziennym. Wyobraź sobie, że ktoś zaczepia Cię na ulicy i pyta jak trafić na dworzec kolejowy lub nie wie gdzie może zjeść dobry obiad i pyta Cię o opinie. Spróbuj odegrać zarówno rolę osoby pytającej jak i odpowiadającej.

Organizując sobie tego typu ćwiczeni regularnie nabędziesz pewności w rozmawianiu i prawdopodobnie jeżeli któregoś dnia ktoś anglojęzyczny zaczepi Cię na ulicy z prośbą o pomoc – odpowiesz mu. To będzie bardzo motywujące i przemiłe doświadczenie! Warto się do niego przygotować.

Korzystaj z okazji

Mów po angielsku kiedy tylko masz ku temu okazję. Nie przejmuj się tym, że Twoja wymowa nie jest doskonała lub, że nie jesteś pewna/pewien tego, czy nie robisz błędu w danym wyrażeniu. Popełnianie błędów jest normalnym elementem uczenia się. Poza tym nie uczysz się języka po to by stać się kimś nieomylnym tylko po to by rozmawiać. Dlatego nie unikaj ludzi, którzy zagadują do Ciebie po angielsku. Co więcej, postaraj się wyrobić sobie nawyk zagadywania po angielsku.

Jak najlepiej nauczyć się angielskiego? W praktyce! Słyszysz, że obcokrajowiec ma problem z odnalezieniem się w jakiejś sytuacji? Zapytaj czy możesz mu jakoś pomóc! Spotykasz w pracy anglojęzycznego klienta? Nie uciekaj w popłochu i nie proś o wsparcie innego pracownika. Postaraj się z nim porozmawiać i go obsłużyć. Przecież w razie nieścisłości zawsze możesz zrezygnować i poprosić kogoś o pomoc.

Poznaj osoby mówiące po angielsku

Nie ma w Twoim życiu zbyt wielu okazji na używanie języka angielskiego w praktyce? Spraw by zaczęły się one pojawiać! Zapisz się na zajęcia na które uczęszczają ludzie z całego świata, poszukaj znajomości internetowych lub wykup lekcje opierające się na konwersacjach z nauczycielami angielskiego. Otaczając się ludźmi, dla których mówienie po angielsku jest czymś normalnym sprawisz, że z czasem dla Ciebie również zacznie takie ono być.

Oczywiście na początku komunikacja może być znacząco utrudniona. Stres oraz ograniczona liczba słownictwa to istotne problemy, nie ma sensu tego ukrywać. Jednakże oswajanie się z tego typu sytuacjami sprawi, że stres z czasem będzie coraz mniejszy a Ty regularnie będziesz uczyć się nowych wyrażeń oraz utrwalać te już znane. Dzięki temu będziesz mówić coraz płynniej i z czasem konwersacje po angielsku staną się nie wyzwaniem a czystą przyjemnością.

Rozumienie ze słuchu

Dla wielu ludzi w praktyce umiejętność swobodnego mówienia nie jest tak przydatna w życiu codziennym jak rozumienie tego co mówią inni. Jeżeli należysz do grona takich osób to oczywiście nie powinnaś/powinieneś całkowicie rezygnować z mówienia po angielsku jednak nie traktuj tego jako priorytetu. Pamiętaj, że możesz nauczyć się rozumieć ludzi rozmawiających na różne tematy, w różnych okoliczność i posiadających różne akcenty i jednocześnie samemu nie być mistrzem konwersacji po angielsku. Jak do tego dojść?

Oglądaj filmy i seriale po angielsku

Najskuteczniejszą formą nauki jest nauka przez zabawę. Zasada ta nie dotyczy tylko dzieci, sprawdza się u osób w każdym wieku (czytaj także: Lekcje angielskiego dla dzieci online i Nauka języków online dla dzieci). Dlatego kiedy tylko to możliwe, wplataj słuchanie osób mówiących w języku angielskim w czynności, które są dla Ciebie formą rozrywki. Masz swój ukochany serial, który z przyjemnością obejrzysz kolejny raz? Oryginał jest w języku angielskim? To doskonały pretekst do tego, by przy kubku swojego ulubionego napoju rozsiąść się wygodnie w kanapie i… wziąć się do nauki!

Jak najlepiej nauczyć się angielskiego
Jak najlepiej nauczyć się angielskiego

Czyli po prostu zacząć oglądać to, co jest Ci już dobrze znane ale tym razem bez polskiego lektora oraz napisów (pisaliśmy także: Nauka angielskiego z lektorem). Zdziwisz się jak wiele jesteś w stanie zrozumieć, przecież ogólny sens tych wypowiedzi już jest Ci doskonale znany. Jeżeli czujesz taką potrzebę lub po prostu masz ochotę to oglądaj ten sam odcinek kilkukrotnie. Dzięki temu Twój mózg nauczy się rozpoznawać konkretne zwroty oraz pełne zdania i w przyszłości będziesz je rozumieć nawet kiedy będą wypowiadane w zupełnie innym kontekście, przez inne osoby.

Słuchaj podcastów i audiobooków po angielsku

Niestety, aby móc obejrzeć serial lub film trzeba dysponować wolnym czasem. W dzisiejszych czasach dla niektórych osób zwrot ten jest uosobieniem luksusu. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji nauka rozumienia języka angielskiego ze słuchu jest niemożliwa. Jak najlepiej nauczyć się angielskiego kiedy w praktyce nie masz czasu na to by usiąść i poświęcić czas tylko na tą czynność? Poszukaj materiałów dźwiękowych po angielsku na tematy, które Cię interesują.

Mogą one skupiać się na tematyce branżowej, wtedy szybko poprawisz rozumienie kwestii, które przydadzą Ci się w życiu zawodowym (pisaliśmy także: Jak się szybko nauczyć języka obcego). Jednak równie dobrze możesz słuchać nagrań dotyczących jednej z Twoich pasji lub zdecyduj się na jakąś powieść w formie audiobooka. Dzięki temu będziesz mogła/mógł osłuchiwać się z językiem angielskim podczas wykonywania innych obowiązków. Nie przejmuj się tym, że nie zawsze skupiasz się na tym co mówi lektor (pisaliśmy także: Angielski lektor online).

Nawet, jeżeli Twoja świadomość skupia się na składaniu prania, gotowaniu obiadu czy naprawianiu samochodu to Twój mózg stale uczy się na podstawie słyszanych dźwięków. Dlatego im częściej będziesz słyszeć język angielski „gdzieś w tle”, tym więcej zaczniesz rozumieć. Wykorzystaj to na swoją korzyść i spraw by anglojęzyczne nagrania stały się częścią Twojej codzienności.

Słuchaj radia po angielsku

To medium, które staje się coraz bardziej zapomniane. Warto jednak do niego wrócić w kontekście języka obcego. Dlaczego? Jak najlepiej nauczyć się angielskiego kiedy nie wiesz czego tak naprawdę masz ochotę słuchać oraz nie masz zbyt wiele wolnego czasu? Odpowiedzią w takiej sytuacji będzie radio. To miejsce w którym nie ma miejsca na ciszę, dzięki czemu możesz otaczać się językiem angielskim non-stop. Co więcej, ogromną zaletą słuchania radia w kontekście nauki języka obcego jest to, że wypowiadają się w nim różne osoby.

Dzięki temu nie przyzwyczaisz się do jednego typu wypowiadania się. Od razu będziesz uczyć się tego, że różni ludzie w związku z posiadaniem różnych akcentów mogą wypowiadać te same słowa na różne sposoby. Początki mogą okazać się trudne ale nie zniechęcaj się. Nawet jeżeli niewiele rozumiesz – słuchaj. Z czasem będzie tylko lepiej.  

Jak nauczyć się angielskiego od zera? Co może pomóc? Czytanie tekstów angielskich

Ta kompetencja językowa staje się coraz bardziej istotna w życiu wielu ludzi. Jeszcze kilkanaście lat temu zdecydowanie bardziej praktyczna była umiejętność swobodnego mówienia oraz rozumienia ze słuchu. Dzisiaj, w związku z postępującą globalizacją oraz coraz większym znaczeniem świata cyfrowego umiejętność czytania ze zrozumieniem po angielsku jest czymś niezbędnym w wielu sytuacjach. Przecież spędzając czas przed ekranem w dużej mierze skupiamy się na języku pisanym.

Obserwuj anglojęzycznych twórców internetowych na social mediach

Ponownie, odpowiadając na pytanie jak najlepiej nauczyć się angielskiego można odpowiedzieć – w praktyce, najlepiej podczas czynności sprawiających przyjemność. Każdy z nas (lub co najmniej zdecydowana większość) posiada profil na jakimś portalu skupiających ze sobą treści od innych użytkowników. Często na przeglądaniu różnych wpisów oraz wirtualnych dyskusjach z ludźmi spędzamy bardzo dużo czasu. Warto chociaż część tego typu aktywności przekształcić na język angielski.

Bez względu na to, jaka tematyka w social mediach Cię interesuje – możesz mieć pewność, że istnieje również anglojęzyczna wersja Twoich preferencji. Co więcej, prawdopodobnie okaże się, że znacznie ciekawsza! Pamiętaj, że w języku angielskim komunikuje się zdecydowanie więcej ludzi (w porównaniu do języka polskiego). Dzięki temu można znaleźć anglojęzyczne treści, które będą lepiej wpisywać się w wachlarz Twoich zainteresowań – będziesz mieć po prostu większy wybór niż w „polskim internecie”.

Szukaj przepisów kulinarnych i innych wskazówek po angielsku

Jak najlepiej nauczyć się angielskiego kiedy nie jesteś internetowym entuzjastą? Jeżeli nie przepadasz za spędzaniem czasu w social mediach to nic straconego. Z pewnością chociażby sporadycznie korzystasz z różnego rodzaju ekranów w innych celach. Lubisz gotować i często szukasz gastronomicznych nowości? Zacznij szukać przepisów po angielsku! Poza utrwalaniem już znanych słówek i zwrotów z pewnością nauczysz się wielu nowych.

Ponadto, nie ograniczając do polskojęzycznych materiałów dasz sobie szansę na odkrycie zupełnie nowych smaków. Dzięki temu nie tylko będziesz szlifować swój język angielski ale również wzniesiesz się na dotychczas nieosiągalne wyżyny kulinarne. Powodzenia! Oczywiście tego typu podejście możesz wykorzystać podczas poszukiwania w sieci internetowej odpowiedzi na różnego rodzaju problemy. Nie tylko gotowanie po angielsku może okazać się znacznie ciekawsze niż po polsku.

Czytaj książki po angielsku

To już wyższa szkoła jazdy. Jednocześnie to rozwiązanie gwarantuje osiągnięcie największych postępów. Sama myśl o wzięciu do ręki książki po angielsku Cię przeraża? Spokojnie, przecież nikt nie będzie Cię oceniać, chodzi jedynie o wsparcie własnego rozwoju! Ponadto, warto zaczynać od jak najmniej wymagających pozycji. Wiele osób lubiących rozwijać swoje kompetencje językowe w ten sposób w pierwszej kolejności sięga po… książki dla dzieci.

Brzmi śmiesznie? Być może, jednak jest to bardzo skuteczna metoda nauki. W końcu w tego typu publikacjach można spodziewać się prostego języka, który nie będzie napchany skomplikowanym słownictwem. Po takiej rozgrzewce (czyli kilku przerobionych książkach dla najmłodszych) można stopniowo przechodzić do nieco bardziej „poważnych” pozycji. Satysfakcja z każdej przeczytanej książki po angielsku jest ogromna, warto więc chociaż spróbować.

Pisanie po angielsku

Jak najlepiej nauczyć się angielskiego kiedy zależy Ci przede wszystkim na pisaniu? W takiej sytuacji nie warto spędzać zbyt wiele czasu na wkuwaniu na pamięć nowych słówek. Zamiast tego skup się na tym co już potrafisz i po prostu zacznij pisać. Podobnie jak w przypadku wcześniej wymienionych kompetencji językowych, aby ułatwić sobie cały proces na początku wybierz niezbyt skomplikowane zadania (pisaliśmy także: Angielski dla początkujących).

Zacznij od listy zakupów

Brzmi dziwnie, co? Jednocześnie umiejętność przygotowania listy zakupów, rzeczy do spakowania na wakacje czy zapisanie priorytetów na dany miesiąc to jedna z najprzydatniejszych umiejętności. Dlaczego więc nie zacząć praktykować nauki języka angielskiego od tej najbardziej przydatnej strony? Dzięki temu podejściu będziesz regularnie przypominać sobie często używane słowa oraz w razie potrzeby będziesz poszerzać swoje słownictwo o kolejne słówka, których uczysz się nie dlatego „bo akurat taki jest dział w podręczniku” tylko dlatego, że akurat tego słowa właśnie potrzebujesz w praktyce!

Jak najlepiej nauczyć się angielskiego
Jak najlepiej nauczyć się angielskiego

W takiej sytuacji jest zdecydowanie większe prawdopodobieństwo na to, że będziesz lepiej pamiętać nowe słowa.

Pisz dziennik po angielsku

Jeżeli masz opory przed pisaniem po angielsku do innych ludzi to musisz zadbać o to by jak najszybciej je przełamać. Oczywiście najłatwiej osiągnąć to przez regularne pisanie w tym języku. Dlatego bardzo popularnym i jednocześnie skutecznym narzędziem jest pisanie dziennika po angielsku. W zależności od tego ile możesz przeznaczyć na to czasu, ustal sobie dzienną porcję tekstu do stworzenia w języku obcym. Może to być dosłownie kilka zdań. Ważne jednak by robić to regularnie, najlepiej codziennie lub chociaż kilka razy w tygodniu. Pisać możesz o czym tylko chcesz.

Twój dziennik może przybrać formę pamiętnika, w którym będziesz opisywać wydarzenia z danego dnia lub to co działo się w Twojej głowie i jakie emocje Ci towarzyszyły. Jeżeli nie przepadasz jednak za wylewaniem na papier swoich myśli to możesz opisywać swoją wymarzoną podróż, którą planujesz lub pisać zupełnie abstrakcyjne mini-opowiadania. Nie ważne o czym będziesz pisać, ważne by robić to jak najczęściej ponieważ dzięki temu stopniowo zaczniesz pozbywać się bariery przed pisaniem po angielsku.

Czatuj ze znajomymi

Czatownie jest bardzo dobrym narzędziem do utrwalania i poszerzania swoich umiejętności językowych ponieważ jest to forma porozumiewania się, w którym zazwyczaj korzysta się z krótkich zdań czy nawet pojedynczych słów. Dzięki temu będzie Ci zdecydowanie łatwiej pisać po angielsku – wiesz, że nikt nie wymaga od Ciebie długich wypracować pełnych skomplikowanych wyrażeń i trudnych konstrukcji gramatycznych.

Co więcej, czatując po angielsku obędziesz się z językiem, który rzeczywiście jest w praktyce wykorzystywany przez wielu ludzi na świecie. Nie bój się więc łączyć przyjemnego z pożytecznym i postaraj się przestawić na czatowanie po angielsku z jak największą ilością ludzi, z którymi i tak utrzymujesz stały kontakt (pisaliśmy także: Nauka angielskiego dla dzieci w domu za darmo oraz Darmowe lekcje angielskiego dla dzieci).

Sposoby na szybką naukę angielskiego dla dzieci – czyli czym powinna różnic się nauka w dzieciństwie i dorosłości?

Dzieci najbardziej skupiaj się na tych czynnościach, które są dla nich interesujące. Dlatego nie ma sensu zmuszać dziecka do siedzenia przy biurku i uczenia się długiej listy słówek i zasad gramatycznych na pamięć. Efekty takiej nauki będą mizerne oraz co gorsze, dziecko zacznie kojarzyć naukę języka obcego z czymś negatywnym (pisaliśmy także: Angielski online dla dorosłych i Nauka angielskiego online). Staraj się więc wprowadzać do życia codziennego jak najwięcej nauki przez zabawę. Jak to osiągnąć? Najlepiej przez danie dobrego przykładu!

Pisaliśmy także: Business English online oraz Jak się uczyć angielskiego online

Jeżeli Twoje dziecko będzie widziało, że Ty regularnie dbasz o swój rozwój w kontekście języków obcych i co więcej, jest to dla Ciebie formą zabawy to prędzej czy później zacznie Cię naśladować! Dobrze jest też chociaż na początku procesu nauki robić to wspólnie. Oto najbardziej popularne sposoby na spędzanie czasu „po angielsku” z dzieckiem:

  • Oglądajcie anglojęzyczne bajki. To jedna z największych form nagrody, zadbaj jednak o to by czas spędzony przed ekranem był bardziej wartościowy i jednocześnie uczył dziecka języka obcego
  • Grajcie w anglojęzyczne gry. Mogą to być zarówno gry cyfrowe jak i typowe planszówki. Wybierzcie to, co najbardziej lubicie
  • Odgrywajcie scenki po angielsku. Róbcie sobie mini-konkursy na to jak na przykład poprosić po angielsku o coś do picia lub o włączenie nowej bajki. To może być na prawdę świetna praktyka języka angielskiego! Im więcej języka obcego będziecie wspólnie wplatać do waszej codzienności, tym lepiej. Kombinujcie i bawcie się całym procesem. Jak najlepiej nauczyć się angielskiego? Przez zabawę!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.