E-learning dla dzieci i dorosłych – korzyści z nauki online

E-learning dla dzieci i dorosłych to świetna forma rozwoju, podnoszenia kwalifikacji, ale też rozwijania zainteresowań u dziecka czy nawet osoby dorosłej. Od pewnego czasu życie każdego człowieka nabiera coraz większego tempa. Dwudziesty pierwszy wiek wiele osób utożsamia wręcz z wiecznym pędem za dosłownie każdym istotnym aspektem życia – karierą, związkiem, dziećmi, pasją. Niestety, okazuje się, że w większości przypadków stwierdzenie to jest zgodne z prawdą.

Co więcej, w natłoku stale pojawiających się obowiązków często zaczyna brakować czasu na szczególnie istotny, z punktu widzenia prywatnego jak i zawodowego: samorozwój. Szczególnie, że tak naprawdę bez zadbania również o tą sferę życiową niemożliwe jest odnalezienie się na coraz bardziej wymagającym rynku pracy.

W związku z powyżej przedstawionym paradoksem, na który składa się coraz większa liczba obowiązków i jednocześnie – coraz bardziej odczuwalna presja na posiadanie szczegółowej wiedzy zarówno o świecie, jak i branży z którą ma się styczność zawodowo popularne stało się rozwijanie własnych kompetencji za pomocą systemu zdalnego (pisaliśmy m.in. Zastosowanie e-learningu).

e-learning dla dzieci
e-learning dla dzieci

Tak zwany e-learning to zarówno wygodna, jak i skuteczna alternatywa nie tylko dla osób chcących wejść czy utrzymać się na dynamicznie rozwijającym się rynku pracy. Również e-learning dla dzieci znajduje coraz szerszą rzeszę wiernych odbiorców, cieszących się dużymi korzyściami wynikającymi z tego specyficznego ale już wcale nie niszowego sposobu nauki. Czym tak naprawdę jest e-learning dla dorosłych a czym e-learning dla dzieci?

Czytaj także: Kurs językowy online z certyfikatem

Dlaczego nauka online cieszy się tak dużym zainteresowaniem każdej grupy wiekowej? Jakie dziedziny obejmują tego rodzaju szkolenia? Oraz przede wszystkim – jakie wymierne korzyści uzyskują uczestnicy zajęć na odległość? Ten artykuł skupi się na szczegółowej odpowiedzi na przedstawione pytania.

Czym tak naprawdę jest e-learning?

E-learning to forma edukacji realizowanej za pośrednictwem komputera czy innego mobilnego urządzenia. Oznacza to, że osoby, które uczestniczą w spotkaniach mających na celu pozyskanie konkretnych kompetencji nie muszą spotykać się ze sobą w rozumieniu fizycznym.  Zarówno strona prowadząca zajęcia, jak i ich uczestnicy korzystają z własnego sprzętu elektronicznego – zazwyczaj komputerów – jako medium umożliwiającym komunikację.

Każde profesjonalnie zorganizowane szkolenie e-learningowe imituje w większości aspektów tradycyjne formy przekazywania wiedzy, czyli uwzględniają z reguły część teoretyczną (wykładową) oraz praktyczną (ćwiczeniową). Ponadto, należy podkreślić, że w większości przypadków przeprowadzanych e-learningów każdy z uczestników otrzymuje również opracowane materiały, a często również karty pracy, które pomogą w utrwaleniu najważniejszych informacji oraz wykorzystaniu ich w praktyce.

e-learning dla dzieci
e-learning dla dzieci

E-learning to forma nauczania pozwalająca na bezkontaktowe poszerzenie wiedzy oraz nabycie różnego rodzaju nowych umiejętności (pisaliśmy m.in. Najpopularniejsze kursy online).

Jakie są formy e-learningu?

Formy e-learningu można sklasyfikować według kilku różnych kryteriów. Dzięki licznym podziałom każda osoba zainteresowana rozwojem za pośrednictwem on-line może znaleźć ofertę dostosowaną do swoich potrzeb

Kursy on-line czy off-line?

To jeden z najważniejszych kryteriów dla większości osób wybierających idealny e-learning dla dorosłych czy e-learning dla dzieci. Bez względu na to, jakiej tematyki dotyczy szkolenie, może ono być realizowane „ma żywo” bądź może ono być zbiorem gotowych już materiałów możliwych do odtworzenia w dowolnym czasie, również bez dostępu do sieci internetowej. Czym różnią się te dwie formy?

E-learning przeprowadzany w formie on-line wymaga od uczestników pojawienia się w określonym miejscu w sieci o określonej porze. W tym rzeczywistym czasie specjalista odpowiedzialny za szkolenie kursantów przekazuje im swoją wiedzę. Największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość zadawania na bieżąco pytań i rozwiązywania wszelkich pojawiających się wątpliwości.

Jednakże, konieczność stawienia się na zajęciach w sztywno wyznaczonych ramach czasowych sprawia, ze wiele osób decyduje się na wybór e-learningów, które pozwalają na zapoznawanie się z materiałami we własnym tempie. System taki zapewniają różnego rodzaju szkolenia zdalne off-line. Polegają one na udostępnieniu kursantowi plików, których rzetelne przerobienie pozwala na zdobycie nowej wiedzy w sposób nie ingerujący w codzienne obowiązki.

Takie szkolenia online, gdzie Uczestnik sam decyduje o tempie nauki, korzysta ze szkoleń w dogodnym dla siebie czasie, ale jednocześnie pozostaje pod opieką techniczną i merytoryczną opiekuna szkolenia online mamy na stronach spdszkolenia.pl (szkolenia online w wersji „Do czytania”) i na stronie spd2.pl (szkolenia online w wersji wykładów audio)

– Pojedynczo czy grupowo?

Dynamicznie rozwijający się świat e-learningu oferuje możliwość komfortowego rozwoju dosłownie każdemu. Ofertę idealną dla siebie znajdą zarówno osoby, które preferują zajęcia zarówno grupowe, jak i indywidualne. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że zajęcia przeprowadzane w formie „jeden prowadzący na jednego kursanta” będą zdecydowanie droższe niż te, które charakteryzują się podobną tematyką ale są przeprowadzane w liczniejszym gronie.

e-learning dla dzieci
e-learning dla dzieci

– Wiedza przeprowadzana w formie pisanej, audiowizualnej czy głosowej?

W obrębie jednego kursu e-learningowego coraz częściej można wybierać pomiędzy kilkoma formami przekazania wiedzy. Tak zwani wzrokowcy szybciej i chętniej uczą się za pośrednictwem książek, kurso-książek czy prezentacji. Są tacy, którzy wolą słuchać i jednocześnie patrzeć.

To oni z reguły wybierają opcje audiowizualne, czyli wykłady połączone z prezentacją. Jeszcze inni natomiast najlepiej zapamiętują powtarzając świeżo nabytą wiedzę i dla takich ludzi najlepiej sprawdzają się materiały głosowe, które w dowolnym momencie można przerwać aby powtórzyć to, co warto utrwalić.

– Krótkie szkolenia czy kompleksowe, długoterminowe kursy?

E-learning może być rozłożony w czasie na wiele różnych sposobów. Jedni preferują wybór krótkich, tematycznych mini-szkoleń, które z reguły nie trwają więcej niż kilkanaście godzin. Inni, wolą zdecydować się na kompleksowe szkolenia trwające nawet kilka miesięcy.

Pisaliśmy m.in. Czego można się nauczyć na kursach online?

Warto, podczas wyboru konkretnego e-learningu zastanowić się również, czy lepiej poświęcić np. jeden pełny dzień na tą formę aktywności czy może korzystniej byłoby się zdecydować na ofertę, która proponuje rozwój w podobnym zakresie przez kilka dni, nie więcej niż dwie-trzy godziny dziennie (pisaliśmy m.in. Kursy zawodowe online).  

Co można zyskać biorąc udział w szkoleniach, kursach bądź wykładach on-line?

Podstawowym celem udziału w e-learningu jest nabycie nowej wiedzy i umiejętności. Z tego powodu to są podstawowe korzyści wynikające z uczestniczenia w nich. Oczywiście, za pośrednictwem bardziej tradycyjnych form nabywanie wiedzy jest równie skuteczne. Warto jednakże określić, że e-learning, szczególnie dobrze dopasowany do potrzeb konkretnej osoby niesie za sobą szereg innych pozytywnych aspektów (pisaliśmy m.in. Wady i zalety szkoleń online).

Jednym z najważniejszych jest znacząca oszczędność czasu. Możliwość uczestniczenia w zajęciach w tak naprawdę każdym miejscu, często również o każdej porze nie wymusza na kursantach znaczącej zmiany ich rytmu dnia. Ponadto, w kontekście czasu nie bez znaczenia okazuje się czas, który w przypadku nauki w tradycyjny sposób trzeba byłoby poświęcić na dotarcie do miejsca, w którym odbywają się zajęcia oraz później, na powrót do domu.

e-learning dla dzieci
e-learning dla dzieci

Dodatkowo, e-learning często jest tańszą formą poszerzania swoich kompetencji niż stacjonarne formy szkoleń czy kursów. Wiąże się to z mniejszymi kosztami ponoszonymi przez osobę organizującą zajęcia – nie musi bowiem ona płacić między innymi za wynajęcie lokalu, w którym mogłaby przeprowadzić zajęcia.

Poza tym, w tego typu zajęciach zazwyczaj jednocześnie może uczestniczyć więcej osób, więc organizator czy organizatorka może pozwolić sobie na niższą cenę za kurs dla pojedynczego osobnika bez ryzyka, że przez to do całego interesu będzie trzeba dopłacać.

Bardzo dużą zaletą e-learningu jest również to, że to najszybsza droga do zdobywania nowych informacji. Organizacja w formie „na odległość” znacznie przyspiesza powstawanie różnego rodzaju kursów, więc i wiedza w nich zawarta z reguły jest najbardziej aktualna.

Warto podkreślić też, że e-learning dla dorosłych to często jedyna dostępna forma rozwoju dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na wychodzenie z domu w celach samorozwoju. W takiej sytuacji często są matki małych dzieci, osoby niepełnosprawne czy cierpiące na choroby, uniemożliwiające bezpośredni kontakt z obcymi ludźmi (pisaliśmy m.in. Kursy samodoskonalenia online).

Dodatkowo, e-learning dla dzieci również jest idealnym rozwiązaniem dla tych pociech, których rodzice nie mają czasu bądź możliwości na zapewnienie tradycyjnych form rozwoju.

E-learning dla dorosłych – kto powinien się nim zainteresować?

Na początku trwającego wieku opisywane formy rozwoju dotyczyły wąskiego grona odbiorców. Natomiast w dzisiejszych czasach można powiedzieć, że e-learning jest tworem idealnym dla każdej dorosłej osoby pragnącej się rozwijać. Nie tylko w sferze zawodowej ale również prywatnej (pisaliśmy m.in. Szkolenia online miękkie i twarde).

E-learningi nie dotyczą bowiem tylko wiedzy możliwej do wykorzystania w różnych branżach przemysłu. Dużym powodzeniem cieszą się kursy skupiające się na rozwijaniu pasji czy rozwoju osobistym, pozwalającym lepiej zrozumieć i co za tym idzie – spełniać swoje podstawowe potrzeby.

A więc szkolenia wirtualne poleca się każdemu, kto czuje potrzebę rozwoju i jednocześnie potrafi w stopniu podstawowym obsługiwać się komputerem oraz siecią internetową. Oznacza to, że również znaczące grono starszych osób może korzystać z tej formy edukacji.

Obserwuje się bowiem coraz większą ilość seniorów, którzy są zapoznani z co najmniej najbardziej podstawowymi czynnościami związanymi z obsługą komputera i które jednocześnie są wystarczające by brać udział w różnego rodzaju e-learningach. 

e-learning dla dzieci
e-learning dla dzieci

E-learning dla dorosłych to perfekcyjna forma edukacji dla osób ograniczonych ruchowo – czyli nie tylko starszych ale również niepełnosprawnych, schorowanych czy po prostu wyjątkowo introwertycznych. Ponadto, zainteresować się szkoleniami on-line powinni ci, którzy marzą o rozwoju zawodowym ale jednocześnie nie stać ich na znacznie droższe, tradycyjne sposoby rozwoju, bądź ci, którzy chcą możliwie jak najbardziej ograniczyć wydatki na tego typu aktywności. 

Na jaki kurs e-learningowy warto się wybrać?

Obecnie, prawdopodobnie nie istnieje branża o której nie można nauczyć się czegoś za pośrednictwem e-learningu. Są jednak dziedziny, które cieszą się szczególnie dużą popularnością wśród osób poszerzających swoje kompetencje za pośrednictwem komputera. Wynika to między innymi z tego, że istnieje duże zapotrzebowanie na rynku pracy na ludzi, którzy stale rozwijają się w konkretnym temacie (pisaliśmy m.in. Dobry kurs kadr online).

Innym, równie popularnym powodem popularności pewnego rodzaju kursów e-learningowych jest fakt, iż coraz większa grupa osób pragnie dbać o swoją jakość życia. Wiele z nich próbuje wygospodarować więcej wolnego czasu za pomocą lepszej i świadomej organizacji nie tylko pracy ale również życia prywatnego. Jeszcze inni poszukują narzędzi pomagających lepiej zrozumieć siebie, poznać swoje mocne strony, pozbyć się kompleksów i dzięki temu szybciej piąć się po szczeblach kariery zawodowej (Pisaliśmy m.in. Kursy online dla kadrowych i księgowych oraz tutaj: Kursy online dla sekretarek).

Oczywiście, jak najbardziej warto szkolić się w obrębie obecnie wykonywanego, czy wymarzonego zawodu. Warto podkreślić jednak, że ogromny popyt na kursy o samorozwoju osobistym nie bez powodu w ostatnich latach stały się takim hitem. Wielu ludziom pomogły nauczyć się żyć po swojemu i dzięki temu czerpać więcej radości z życia.

Najpopularniejsze e-learningowe kursy zawodowe

Najwięcej za pomocą e-learningu dla dorosłych można nauczyć się o branży IT. Zarówno w kwestii programowania różnymi językami, marketingu internetowego czy zarządzania danymi. Nic dziwnego, w końcu profesje bezpośrednio związane z tymi czynnościami są kojarzone z pracą przy komputerze, więc nauka w innej formie wręcz utrudniałaby obycie się z obowiązkami.

Stosunkowo nowym zajęciem, które również praktycznie ogranicza się do pracy przy komputerze, oraz którego od samego początku do poziomu zaawansowanego można nauczyć się za pomocą e-learningu jest pozycjonowanie. Praktycznie każda firma zajmująca się sprzedażą jakichkolwiek produktów czy usług musi zatrudnić specjalistę od tej czynności żeby być w stanie sprzedać swoje dobra w sieci internetowej. 

e-learning dla dzieci
e-learning dla dzieci

Innymi, równie popularnymi kursami zawodowymi w formie zdalnej są wszelkie szkolenia związane z poprawianiem umiejętności miękkich. Jest to zbiór podstawowych cech pozwalających na sprawną pracę z innymi ludźmi oraz na zarządzanie zespołem. Składają się na nie między innymi myślenie krytyczne, konsekwentne rozwiązywanie problemów, bezproblemowe wystąpienia publiczne, poprawne pisanie, umiejętność pracy w grupie, etyczne zarządzanie innymi ludźmi czy odpowiednia postawa zawodowa.

Jest wiele profesji w których tego typu umiejętności są szczególnie ważne. Zalicza się do nich między innymi stanowisko menagera, różnych doradców, sprzedawców czy osób pracujących w biurze. Ponadto, tego rodzaju szkolenia e-learningowe przydadzą się każdemu, kto w swojej pracy zawodowej ma kontakt z innymi ludźmi. 

Sprawdź także: Kurs inwestowania na giełdzie

Szczególnie dużo do wyboru w zakresie kursów zawodowych w sieci internetowej mają do wyboru osoby zajmujące się marketingiem – zarówno internetowym jak i tradycyjnym. Jest to profesja w której wyjątkowo dużo się dzieje. Czasy, kiedy produkt „bronił się sam” bo po prostu był dostępny w sklepie już dawno minęły. Dzisiaj, żeby coś sprzedać trzeba być sprytniejszym i lepiej zorientowanym w trendach marketingowych, niż pracownicy konkurencyjnych marek produkujących podobne bądź alternatywne dobra.

Dlatego liczne kursy e-learningowe na temat marketingu oferują wiele pomysłów na przedstawienie firmy dla której się pracuje w sposób wyróżniający ją. W tej branży ciągle pojawia się coś nowego dlatego tradycyjne kursy w tym zakresie praktycznie już przestały mieć sens – ich organizacja trwa zbyt długo. Zanim kursy tradycyjne na temat marketingu dochodzą do skutku często w wielu aspektach przestają już być aktualne.

Warto dodać też, że wiele osób zatrudnionych w zawodach typowo analitycznych może poszerzyć swoje kompetencje wykorzystując do tych celów różnego rodzaju platformy e-learningowe. Na dawkę aktualnej, łatwo dostępnej i przyjemnej w odbiorze wiedzy mogą liczyć księgowi/e czy analitycy finansowi. 

E-learning a życie osobiste 

Jak już zostało wspomniane wcześniej – kursy e-learningowe nie ograniczają się do tych zawodowych. Warto zainteresować się zajęciami, których celem jest wnikliwa autoanaliza ukierunkowana między innymi na poszukiwanie oraz następnie rozwijanie swoich mocnych stron. W ten sposób co prawda nikt nie nabędzie wiedzy możliwej do wykorzystania w pracy zawodowej.

Takie zajęcia jednak często przekładają się na lepsze postrzeganie samego siebie. Ci, którzy uczą się doceniać swoje zalety oraz regularnie dbają o to, żeby stale się rozwijać w kontekście prywatnym są osobami szczęśliwszymi i pewniejszymi siebie. Te cechy z kolei przekładają się na skuteczniejsze działania w pracy.

e-learning dla dzieci
e-learning dla dzieci

Warto również raz na jakiś czas pomyśleć o e-learningu dla dorosłych, którego celem jest rozwijanie pasji – zarówno tych praktykowanych już od dawna, jak i tych całkiem nowych. Kreatywne spędzanie wolnego czasu pozwala na psychiczny odpoczynek od pracy. I ponownie – spokojniejsza głowa jest najskuteczniejszym narzędziem pomagającym w rozwoju zawodowym. 

Dla tych, którzy wiecznie mają problem z organizacją poleca się również zainteresowanie się szkoleniami dotyczącymi zarządzania własnym, najważniejszym zasobem jaki istnieje: czasem. Mając świadomość, jak skutecznie planować zadania do zrealizowania można nie tylko zacząć robić coraz więcej ale również znaleźć więcej czasu na rzeczy, które są nie obowiązkiem a przyjemnością.

E-learningi mogą być świetną formą pomagającą dbać o siebie. 

E-learning dla dzieci – jakie korzyści niesie za sobą ta forma nauczania?

Okazuje się, że opisywana forma edukacji na odległość jest rozwiązaniem praktykowanym nie tylko przez dorosłych. Szczególnie ostatnio obserwuje się coraz więcej ludzi zaliczających się do najmłodszego pokolenia, którym e-learning dla dzieci nie jest niczym obcym. Na zwiększone zainteresowanie tą formą rozwoju pociech bez wątpienia znaczący wpływ miał wybuch globalnej pandemii wirusowej.

Warto podkreślić jednak, że jeszcze przed tym wydarzeniem nauczanie on-line wśród dzieci cieszyło się dynamicznie rosnącym zainteresowaniem. Dlaczego? Jak już wspomniano wcześniej, świat pędzi coraz szybciej. Rynek pracy bardzo szybko się zmienia i zmusza potencjalnych pracowników nie tylko do elastyczności ale również do posiadania szerokiego spektrum umiejętności.

Dlatego coraz więcej rodziców dba o to, by ich pociechy już od najmłodszych lat możliwie jak najczęściej uczestniczyły w spotkaniach pozytywnie przekładających się na ich wiedzę o świecie. Z racji tego, że stacjonarne formy zajęć wymagają od rodziców zaangażowania w postaci zorganizowania dziecku transport na oraz z zajęć, coraz częściej są one wypierane przez ich wirtualne odpowiedniki. Trudno dziwić się tej tendencji (pisaliśmy m.in. nauka programowania online dla dzieci).

Dziecko bezpieczne w domu może nabywać nową wiedzę a rodzic nie musi martwić się organizacją dostosowaną do zajęć dodatkowych ich latorośli. Ponadto, e-learning dla dzieci bardzo często przybiera formę zabawy interaktywnej, która staje się po prostu dobrą zabawą. Odpada więc też problem polegający na przekonywaniu dziecka, żeby w ogóle zechciało uczestniczyć w zajęciach.

Jakie zajęcia zdalne dla dziecka wybrać?

Ilość zajęć zdalnych dla dzieci bywa przytłaczająca na tyle, że czasami ciężko zdecydować się na konkretne zajęcia. W takiej sytuacji warto przede wszystkim zapytać tą najmłodszą osobę o zdanie. Przecież to ona będzie poświęcać swój czas na uczestnictwo w lekcjach. Należy wspólnie z pociechą zastanowić się: co będzie szczególnie interesujące?

Czego warto chociaż spróbować? Co może szczególnie ułatwić przyszłe życie? Na co obecnie największy nacisk kładą nauczyciele w szkole? Należy podkreślić, że najlepszym wyborem będzie ten, który zadowoli dziecko. Udział w zajęciach przez nie niepożądanych może, i niestety – prawdopodobnie będzie bezowocny. Jednym z najlepszych pomysłów jest rozwijanie pasji dziecka.

Szczególnie ważnym aspektem w dzisiejszym świecie jest również znajomość języków obcych. Wiadomo, że w im młodszym wieku zaczyna się naukę porozumiewania się w nowym języku, tym łatwiej przychodzi nauka. Dlatego e-learning dla dzieci ukierunkowany na rozwój językowy jest wyjątkowo mądrym wyborem. Aby pójść na kompromis i pozwolić pociesze decydować – warto zapytać jakiego języka chciałoby się uczyć.

Język angielski bowiem od dawna nie jest jedynym słusznym wyborem. Równie wartościowym językiem obcym w przyszłej pracy może okazać się jakikolwiek inny (pisaliśmy m.in. Nauka angielskiego online z lektorem).

E-learning dla dzieci – na co należy uważać?

Mimo licznych, wymienionych już plusów e-learning dla dzieci może mieć również swoje negatywne strony. Warto o nich wspomnieć, żeby zastosować działania minimalizujące ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów nauki bezkontaktowej. Przede wszystkim każdy rodzic powinien zadbać o to, by dziecko nie spędzało całych dni przed komputerem.

Zdarza się, że przez zbyt dużą ilość zajęć dodatkowych w formie zdalnej dziecko po prostu uzależnia się od komputera. Szczególnie narażone na to są te pociechy dla których atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu jest gra w gry komputerowe czy surfowanie po sieci internetowej (pisaliśmy m.in. Kursy online dla dzieci i młodzieży).

Po drugie, bardzo ważne jest, by podczas zapisywania pociechy na jeden z licznych kursów e-learningowych zwrócić uwagę, czy treści oraz forma ich przedstawienia jest dostosowana do odpowiedniego wieku. Zbyt małe dzieci zapisywane na zajęcia przeznaczone dla starszych grup wiekowych mogą nie tylko bardzo szybko zniechęcić do nauki ale również spowodować powstawanie kompleksów na temat swoich zdolności.

Ponadto, ważne jest by młody człowiek nie spędzał całego swojego czasu na zajęciach dodatkowych, bez względu na to czy są to zajęcia zdalne czy w tradycyjnej formie. Należy podkreślić, że podczas kształtowania się osobowości i ogólnego dorastania posiadanie czasu wolnego bardzo pomaga w prawidłowym rozwoju psychicznym.

Dziecko obarczone zbyt dużą ilością obowiązków szybko zacznie odczuwać szereg negatywnych emocji, co może przełożyć się na pogorszenie kontaktów z innymi ludźmi, ogólny spadek samopoczucia czy zniechęcenie do jakiejkolwiek nauki. Z kolei zbyt ambitne pociechy mogą się po prostu przemęczyć i nadwyrężyć swoje młode organizmy, co z pewnością w późniejszym życiu nie wyjdzie im na dobre.

Kursy online i szkolenia online dla dzieci i młodzieży

Zarówno wielu dorosłych jak i nieletnich uważa, że wiedza przekazywana w szkole publicznej nie jest przydatna w praktyce. Niestety, nie jest to opinia wyssana z palca – dzieci od najmłodszych lat uczą się rzeczy, które nigdy nie przydadzą im się w przyszłym życiu zawodowym. Jednocześnie, często jest tak, że przydatne kwestie nie są w publicznych ośrodkach edukacyjnych w ogóle poruszane. Dlatego kursy online dla dzieci i młodzieży cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim, najmłodsze pokolenie może rozwijać swoje pasje tak, by można było wykorzystać je w pracy.

To z kolei znacznie zwiększa prawdopodobieństwo utrzymania wysokiej satysfakcji z życia w dorosłości. Dlatego warto zainteresować się tym tematem i zastanowić się jakie szkolenia dla młodzieży czy dzieci przydadzą się Twoim pociechom.  

Kursy dla nieletnich – jakie umiejętności warto szlifować od najmłodszych lat?

Jest kilka umiejętności, które warto posiadać bez względu na to, jakie posiada się zainteresowania. Co więcej, obserwując obecne trendy można przekonać się, że część z nich w niedalekiej przyszłości będzie niezbędna do komfortowego życia. Poniżej przedstawiamy najważniejsze umiejętności, które można szlifować zaopatrując się w kursy da młodzieży i dzieci.

Kursy online dla dzieci i młodzieży z języków obcych

Znajomość języka angielskiego co najmniej na poziomie komunikatywnym staje się standardem. Co więcej, warto od najmłodszych lat skupić się na nauce również innych języków. W praktyce coraz częściej przydaje się język hiszpański, rosyjski, francuski, niemiecki czy chiński. Im większą ilością języków potrafi się swobodnie posługiwać tym lepiej. Warto podkreślić również, że im jest się młodszym, tym szybciej idzie odkrywanie nowego alfabetu czy dźwięków nietypowych dla języka ojczystego. Dlatego liczne szkolenia dla nieletnich są ukierunkowane na rozwijanie języków obcych.

Nauka pracy w grupie

W pierwszych kilkunastu latach życia panowanie nad własnymi emocjami oraz koordynowanie działań z innymi ludźmi jest ogromnym wyzwaniem. Co więcej, nie są to umiejętności, które w dorosłym życiu nagle magicznie się pojawiają. Trzeba się ich nauczyć, im szybciej i rzetelniej tym lepiej. Szkolenia dla młodzieży z kompetencji miękkich to coś co z pewnością pozytywnie przełoży się na budowanie relacji i konsekwentne dążenie do celu z poszanowaniem potrzeb innych ludzi.

Asertywnie ale kulturalnie

Dbanie o własne granice wciąż dla wielu ludzi nie jest czymś oczywistym a jest to jeden z kluczowych elementów dbania o własne dobro. Dlatego warto zadbać o to by kolejne pokolenie od najmłodszych lat uczyło się jak odmawiać w sposób grzeczny ale jednocześnie stanowczy. Nastawione na tą umiejętność kursy dla młodzieży pokazują jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak nauczyć się zauważać własne potrzeby oraz jak konsekwentnie o nie dbać. To z kolei uchroni przed wypaleniem zawodowym, przemęczeniem oraz ochroni przed licznymi stresującymi sytuacjami.

Szkolenia dla młodzieży – co warto umieć przed wejściem w dorosłość?

Nastolatki zazwyczaj mają w sobie ogromne pokłady energii. Warto chociaż częściowo wykorzystać je w celach rozwojowych. Dzięki temu wejście w dorosłość nie będzie tak stresującym doświadczeniem. Na początku drogi warto postawić na umiejętności, które przydają się nie tylko w życiu zawodowym ale również prywatnym.

Uczestniczenie w ruchu ulicznym

Warto wiedzieć, że tak zwaniu małoletni starsi, czyli osoby będące w przedziale wiekowym 16-18 lat mogą kierować niektórymi pojazdami mechanicznymi. Oczywiście po ukończeniu odpowiednich kursów. Szkolenia dla młodzieży mogą kończyć się uprawnieniami do prowadzenia motocykli o mocy nie przekraczającej 15 KM, czterokołowców lekkich oraz ciągników rolniczych i pojazdów wolnobieżnych (prawa jazdy kategorii A1, B1 lub T). Doświadczenie na drodze zdobyte w tak młodym wieku może przełożyć się na zwiększenie pewności siebie oraz większą samodzielność. To z kolei z pewnością zaowocuje w dorosłości.

Szkolenia zawodowe

Coraz popularniejsze stają się kursy online dla dzieci i młodzieży, których celem jest nauczenie młodych ludzi czynności przydatnych w konkretnych zawodach. Zaczynając przyuczanie się do jakiegoś fachu tak wcześnie ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to wiek w którym warto eksperymentować i podejmować się różnych zadań. Dzięki temu młody człowiek, który doświadczył już różnego rodzaju bodźców może podjąć lepszą decyzję o dalszym doskonaleniu swoich umiejętności. Szkolenia dla młodzieży mogą pokazać, które czynności są ciekawe, a od których dana osoba woli trzymać się z daleka. Wczesna młodość to najlepszy czas na próby i błędy – to właśnie na nich można się najwięcej nauczyć.

Podsumowując, kursy dla nieletnich są doskonałym pomysłem. Ich realizacja angażuje młodych ludzi do odkrywania nowych horyzontów i może pomóc w odnalezieniu prawdziwej pasji. Warto podkreślić, że przekonanie się o tym, że dana ścieżka rozwoju wcale nie jest tak interesująca jak się wydawało jest równie cennym doświadczeniem. Lepiej przekonać się o tym przed pełnoletnością niż po skończeniu kilkuletnich studiów kierunkowych.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.