Dlaczego warto korzystać z kursów online?

Kursy i szkolenia online to świetna perspektywa dla osób, które mają problemy z dojazdem na szkolenia stacjonarne, czy też po prostu wolą naukę w samotności, niż brać udział w „zgrupowaniach”.

Oczywiście kursy online nie zastąpią szkoleń stacjonarnych tam, gdzie konieczna jest praca „na żywym organizmie”. Trudno w ten sposób nauczyć np. prac budowlanych, udzielania pierwszej pomocy itp. Są jednak branże, w których kursy online sprawdzają się doskonale.

Dlaczego warto korzystać z kursów online i dla kogo są takie kursy?

Dlaczego warto korzystać z kursów online?

Osoby, które już są bądź w niedalekiej przyszłości będą w wieku emerytalnym to ludzie, którzy w zdecydowanej większości spędzili swoje życie zawodowe w jeden branży. Raz zdobyty zawód i związane z nim umiejętności gwarantowały stabilne zatrudnienie. Co więcej, kiedyś normą był jeden etat u jednego pracodawcy przez całe życie. Obecnie sytuacja na rynku obróciła się o 180 stopni w związku z czym osoby dopiero rozpoczynające swoje kariery zawodowe muszą stale się rozwijać i być coraz bardziej elastyczni. Podobnie wymagania dotyczą tych, którzy już pracują ale mają przed sobą jeszcze wiele lat aktywności zawodowej.

Sprawdź także: Najpopularniejsze kursy online

Bardzo możliwe, że specjalista spełniający się w dziedzinie, która dzisiaj przynosi duże zyski za kilka lat będzie musiał stawić czoło zupełnie nowym wyzwaniom. Świat pędzi coraz szybciej – przynosi nam innowacyjne rozwiązania w każdym obszarze życia. To oczywiście z jednej stronu ułatwia nam funkcjonowanie ale jednocześnie zmusza do bezustannego obserwowania trendów i rozwijania nowych umiejętności pozwalających na zastosowanie aktualniejszych technik, schematów, zachowań czy rozwiązań.

Jak nadążyć za tym szaleńczym tempem? Jednym z najłatwiejszych sposobów na poszerzanie swoich horyzontów jest branie udziału w różnorodnych kursach, szkoleniach oraz dyskusjach. Szczególnie interesującą opcją są kursy online – dlaczego? Powodów jest wiele, postaramy się przytoczyć kilka najważniejszych.

Szkolenia online – oszczędność istotnych dóbr – czasu, wysiłku i pieniędzy

Pierwszym zdaniem padającym po pytaniu „dlaczego warto korzystać z kursów online?” zdecydowanie powinno być „bo to duża oszczędność wszystkiego, co jest dla Ciebie ważne!”. Najważniejszym i niestety nieodnawialnym dobrem dla każdego człowieka jest jego czas. Nic dziwnego – raz stracony nie powróci już nigdy. Dlatego chcąc się szkolić chcemy zrobić to nie tylko jak najlepiej ale również jak najszybciej.

Wybierając szkolenia w formie online oszczędzamy czas na kilka sposobów: nie tracimy go na dojazdy w wyznaczone miejsce, nie musimy dostosowywać się do niewygodnych dla nas godzin oraz przerabiamy dostępny materiał w momentach, które są dla nas najbardziej optymalne. Klasyczne formy spotkań ze specjalistami przekazującymi wiedzę nigdy nie dostosują się do Twojej czasoprzestrzeni tak, byś nie musiała/musiał z czegoś zrezygnować. Kursy online z kolei dostosują się do Ciebie.

Sprawdź także: Nauka inwestowania na giełdzie

A to zaoszczędzi nie tylko bezcenne godziny ale również energię. Trudno nie zgodzić się z tym, że docieranie w ściśle wyznaczone miejsca o określonej porze zazwyczaj wymuszają na nas działania wysysające energię – nieważne czy to bieg do autobusu, czy poszukiwanie wolnego miejsca parkingowego, czy szybki marsz.

Ponadto, kursy online oszczędzają również czas i energię specjalistów, a co za tym idzie – wirtualne szkolenia są zazwyczaj w dużo korzystnej cenie niż ich stacjonarne formy. Trudno nie zgodzić się z tym, że korzystanie z kursów online przynosi w tej kwestii profity dla każdej zainteresowanej strony.

Dlaczego warto korzystać z kursów online? Łatwiejszy dostęp do informacji

O ile życie na wsi czy w małym miasteczku ma wiele plusów to niestety jednym z nich zdecydowanie nie jest łatwiejszy dostęp do sprawdzonej wiedzy specjalistów. Bez wątpienia dostanie się w takiej sytuacji do miejsc, w których są realizowane szkolenia jest znacząco utrudnione. Dlatego właśnie warto korzystać z kursów online – przecież są one tam, gdzie znajduje się Twoje urządzenie z dostępem do internetu.

Kursy online z zaświadczeniem o nabyciu konkretnej wiedzy i umiejętności praktycznie zawsze są udostępniane w taki sposób, by można było łatwo wrócić do materiałów, które zawierają. Czasem są one uwieczniane w formie filmów wykładowych czy instruktażowych, czasem wiedza jest przekazywana w formie e-booka czy elektronicznych notatek. Czasem to po prostu podcasty. Coraz częściej te same informacje są zawarte w różnych wersjach – ma to na celu maksymalne ułatwienie odświeżenia czy uzupełnienia wiedzy.

Bez wątpienia jest to system, który zapewnia optymalny system powtórek. Notatki wykonywane na stacjonarnych kursach nigdy nie są tak dokładne ponieważ kursanci piszą je na szybko „na kolanie”. W rzeczywistości nikt nie może kliknąć pauzy, przecież czas mija jak szalony.

Szkolenia online – większa szansa na znalezienie szkolenia idealnego

Internet i bezpośrednio związany z nim efekt globalizacji daje nam możliwość wyboru spośród znacznie liczniejszych ofert. Nic dziwnego – dzięki temu specjaliści rozsiani po całym świecie mają możliwość przekazywania swojej wiedzy ludziom żyjących w odległych miejscach. W efekcie możemy wybierać jedynie takie certyfikowane szkolenia online, które w stu procentach spełniają nasze wymagania. Nie musimy angażować się w działania, które w jakimś stopniu nas nie interesują. Co więcej – większość kursów online jest dostępna w różnych formach.

Nieważne czy jesteś typowym wzrokowcem, czy może wolisz słuchać wykładów – te same treści są przedstawiane w różnych formach, tak aby każdy mógł wybrać tą, która najbardziej mu odpowiada. To rozwiązanie gwarantuje efektywniejsze przyswajanie informacji. Co więcej – umożliwia szybszą naukę, która może być bezpośrednio wprowadzana w życie nie tylko zawodowe, ale w wielu przypadkach również prywatne. Ponadto, jeżeli akurat masz taką ochotę, możesz uczyć się wolniej bądź w innym terminie niż było to planowane.

Nawiązywanie ważnych znajomości – to również plus szkoleń online

Może wydawać się, że kursy online ograniczają kontakty międzyludzkie. Nic bardziej mylnego! Różne drogi komunikacji internetowej nie tylko ułatwiają nawiązywanie relacji z konkretnymi osobami ale również zwiększają prawdopodobieństwo ich przetrwania na dłuższą metę. Stacjonarne formy kursów zazwyczaj mają tak napięty grafik, że poszczególni uczestnicy i tak nie zdążą ze sobą porozmawiać, poznać się, wymienić poglądami czy doświadczeniami.

A szkoda bo to istotny element, który wnosi dodatkową wartość w wszelkie czynności związane z samorozwojem. Wirtualne formy szkoleń umożliwiają kontakt pomiędzy kursantami oraz specjalistami prowadzącymi zajęcia na kilka sposobów. Można ograniczyć się do formy najstarszej i jednocześnie najbardziej oficjalnej, czyli do pisania e-maili. Słowo pisane z reguły jest lepiej przemyślane, a co za tym idzie przekazane.

W efekcie spodziewać się możemy bardziej wartościowej informacji zwrotnej. Ponadto, coraz powszechniejsze stają się różnego rodzaju grupy wsparcia zrzeszające ze sobą wszystkich ludzi szkolących się w podobny sposób. Tego rodzaju miejsca tworzą przestrzeń do ciekawych dyskusji, wymiany doświadczeń, informacji o nowinkach czy pomysłach na wykorzystanie posiadanych umiejętności. Jest to również przestrzeń umożliwiająca poznanie ludzi, którzy mają podobne zainteresowania czy specjalizacje.

Tego typu grupy generują więcej trwałych znajomości ponieważ kontakty takie łatwo jest odświeżać. Ludzie, spotkani na kursie stacjonarnym zazwyczaj nie zdążą poznać się na tyle, by wymienić się numerami więc relacje tego typu w naturalny sposób wygasają. W końcu po zajęciach każdy idzie w swoją stronę i kontynuuje życie w innym miejscu.

Najszybszy sposób na poszerzanie swoich kompetencji

Kompleksowa wiedza zwarta w certyfikowanych szkoleniach online jest przekazywana szybko. Stworzenie wirtualnej wersji kursu zabiera znacznie mniej czasu niż organizacja tego typu działalności w przestrzeni rzeczywistej.

Dlatego w kursach online wiedza zawsze będzie najbardziej aktualna. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę, ponieważ dynamicznie rozwijające się branże wręcz prześcigają się w stosowaniu nowych rozwiązań. Jeżeli Ty będziesz pracownikiem posiadającym najbardziej aktualną wiedzę, będziesz osobą pełniącą szczególnie istotną funkcję w prawidłowym funkcjonowaniu projektów które zostały Ci powierzone.

Przewagą kursów online jest również fakt, że mogą one być jednocześnie prowadzone przez kilku znakomitych specjalistów uzupełniających się nawzajem. Praktyczna wiedza potwierdzona przez kilka autorytetów na raz jest czymś bezcennym i jednocześnie czymś bardzo rzadko spotykanym w świecie realnym.

Ponadto, oferowane kursy online zazwyczaj nie są jedynym elementem jaki otrzymują nabywcy. Prowadzący szkolenia dbają o to, by ludzie którzy już raz zainteresowali się ich działalnością pozostali z nimi na dłużej. Aby zachęcić kursantów do śledzenia ich poczynań regularnie udostępniają bezpłatną wiedzę w różnych formach.

h czy w grupach wsparcia, ale jeżeli to dla Ciebie kłopot – po prostu tego nie musisz robić.

A więc teraz sama/sam zadaj sobie pytanie: „dlaczego warto korzystać z kursów online?” i…. po prostu zacznij działać!

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.