Darmowe kursy online – czy warto z nich korzystać?
Darmowe kursy online są szansą dla osób, które chcą się szkolić, podnosić swoje kwalifikacje, ale nie mają odpowiednich środków finansowych na naukę płatną. Obecnie w sieci można znaleźć dużo wartościowych kursów, które nic nie kosztują, a pozwalają zwiększyć swoje kompetencje.
Wiele z bezpłatnych szkoleń online kończy się uzyskaniem certyfikatu, który pozwala wzbogacić CV. Gdzie szukać szkoleń online za darmo? Na co zwrócić uwagę, wybierając kurs dla siebie?
Darmowe kursy online – co można znaleźć w internecie?
Spis treści
Wiele osób sądzi, że tylko płatne szkolenia online są wartościowe i warte uwagi. Warto zmienić to przekonanie, ponieważ wielu trenerów i autorów udostępnia szkolenia za darmo. Są tak samo wartościowe, jak wersje płatne, a pozwalają zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.
W internecie można znaleźć darmowe kursy online o różnej tematyce, zarówno rozwijające kompetencje miękkie, jak i twarde. Są kursy dla osób początkujących oraz dla zaawansowanych, dzieci, młodzieży i dorosłych (pisaliśmy niedawno: Kursy online dla dzieci i młodzieży oraz E-learning dla dzieci i dorosłych).
Wiele dużych ośrodków edukacyjnych udostępnia kursy za darmo, ponieważ w ten sposób zachęca nowe osoby do poznania oferty i w przyszłości do wybrania kursów płatnych.

Darmowe kursy językowe online
Znajomość języka obcego to podstawa w dzisiejszych czasach. Bez tego trudno o dobrą pracę, ciężko również wyjechać na wakacje czy porozumieć się z turystami z innego kraju. Na szczęście każdy, bez względu na sytuację finansową, może poznać podstawy języka lub doskonalić jego znajomość (pisaliśmy m.in. Kurs angielskiego online dla początkujących oraz tutaj: Lekcje angielskiego online z lektorem oraz tutaj: Intensywny kurs angielskiego online).
W internecie dostępne są kursy językowe dla osób o różnym stopniu zaawansowania. W zależności od potrzeb można uczyć się popularnego angielskiego, niemieckiego, włoskiego, francuskiego, a także mniej popularnego japońskiego, rosyjskiego czy czeskiego.
Taka forma nauki jest wygodna zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pozwala uczyć się słówek, zasad gramatycznych, ćwiczyć mowę i akcent (pisaliśmy również: Kursy językowe online z certyfikatem oraz Nauka włoskiego online i Nauka niemieckiego online).
Sprawdź także: Szkolenie kadry i płace online od podstaw
Można wybrać zajęcia grupowe lub indywidualne, z native speakerem lub lektorem, dopasowane do swoich potrzeb. Osoby, które wstydzą się mówić w obcym języku, dzięki kursom online mogą przełamać barierę językową.
Dostępnych jest wiele kursów i aplikacji do nauki wybranego języka. Można zarejestrować się na stronie kursu, oglądać filmiki na Youtube czy ściągnąć aplikacje, uczącą słówek i często używanych zwrotów.

Darmowe kursy online programowania i grafiki komputerowej.
Programowanie to umiejętność, która jest bardzo ceniona i pozwala szybko znaleźć atrakcyjną pracę. Oczywiście zawodu można uczyć się w szkołach średnich, policealnych czy na studiach, ale osoby, które chcą szybciej zdobyć zawód lub się przekwalifikować, mogą wybrać darmowe kursy online z programowania. Na początku można uczyć się podstaw, a kiedy zostaną opanowane, wybrać kurs bardziej zaawansowany, który już może być płatny.
Czytaj także: Dobry kurs niemieckiego online
Programowanie rozwija logiczne i analityczne myślenie, kreatywność itp., czyli cechy, które przydają się w różnych dziedzinach życia, zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Kursy z grafiki komputerowej pomogą za darmo poznać najpopularniejszy programy graficzne. Dzięki zdalnym lekcjom można nauczyć się robić prezentacje, plakaty, grafiki itp. To przydatne umiejętności, które na pewno zostaną zauważone przez szefa.
Webinary – lubiana forma darmowych szkoleń online
Webinary to forma szkoleń na żywo, które odbywają się o określonej godzinie i w określonym dniu tygodnia. Przeznaczone są raczej dla osób, które maja już pewną wiedzę z danej dziedziny, ale chcą ją odświeżyć lub uaktualnić. Webinary mogą dotyczyć np. nowoczesnych metod obsługi sekretariatu lub rozrządzenia, które akurat wchodzi w życie. Po zakończeniu webinariów osoby prowadzące są przez określony czas dostępne dla uczestników.
Pisaliśmy niedawno: Jak podnieść kwalifikacje zawodowe
Mogą zadawać pytania, prosić o wyjaśnienie najnudniejszych kwestii itp. Niestety, po tym, jak autor rozłączy się, nie ma już możliwość zadawania pytań i powrotu do transmisji.
Jak wybrać dobre bezpłatne szkolenie online?
Zdalnych, bezpłatnych kursów jest bardzo dużo, ale oczywiście trzeba uważać, bo można również natknąć się na nic niewnoszące lekcje, które pochłoną jedynie czas. Aby tego uniknąć, warto poznać podstawowe zasady i kierować się nimi w trakcie wybierania szkolenia. Należy sprawdzić, kto jest autorem kursu i kto prowadzi lekcje. Nie warto zapisywać się na szkolenie do osoby, która jest zupełnie nieznana, jej nazwisko nie pojawia się po wpisaniu w wyszukiwarkę.

Pisaliśmy niedawno: Szkolenia online z zaświadczeniem oraz Kursy online z zaświadczeniem MEN
Należy szukać kursów online prowadzonych przez ekspertów z danej dziedziny, którzy mają wiedzę i chcą się nią dzielić. Obecnie coraz więcej osób tworzy kursy, ale tak naprawdę nie ma wiedzą, jak powinny wyglądać. Lepiej dłużej poszukać i wynieść coś z lekcji, niż wybrać zajęcia, które są najmocniej reklamowane.
Najlepiej wybrać kursy online prowadzone przez cenionych mentorów, którzy mają swoje strony na LinkedIn czy innym zawodowym portalu. Ważne, aby osoba prowadząca miała również wiedzę pedagogiczną i wiedziała jak efektywnie przekazywać wiadomości.
Sprawdź także: Najpopularniejsze kursy online
Przed decyzją o wyborze kursu, warto poczytać opinie na temat autora, wejść na fora tematyczne czy skorzystać z zasięgu, jakie dają media społeczne.
Dobrym pomysłem jest wejście na stronę placówki, organizującej lekcje, sprawdzić, jakie ma doświadczenie i jak długo istnieje na rynku. Aby znaleźć darmowy kurs online, wystarczy skorzystać z wyszukiwarki, która po wpisaniu hasła bezpłatne szkolenia online wyświetli całą listę stron, oferujących tego typu lekcje.
Wartościowe kursy online są dobrym sposobem na naukę, a prowadzone ciekawie mogą zachęcić do dalszej edukacji (pisaliśmy niedawno: Jakie kursy online warto zrobić).
Co dają darmowe kursy online?
Zdalna edukacja z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Przełomem były lata 2019/2020, kiedy w wyniku sytuacji epidemiologicznej kursy stacjonarne zostały wstrzymane. Osoby, które chciały się kształcić, musiały przejść na e-learning. Początkowa ta forma nauki budziła duże obawy, zarówno ze strony nauczycieli, jak i kursantów.

Szybko jednak okazało się, że tak samo efektywnie można uczyć się w sali wykładowej, jak i przed ekranem monitora. Obecnie ze zdalnej nauki korzystają osoby w każdym wieku, które chcą się uczyć, rozwijać i umacniać swoją pozycję na rynku pracy. Bezpłatne szkolenia online oferują m.in.:
- Powszechny dostęp do informacji – w szkoleniu online może brać udział każdy, bez względu na wiek, wykształcenie, stan zdrowia czy miejsce zamieszkania. Przeszkodą nie jest niepełnosprawność, zamieszkania w malej wsi, pozbawionej ośrodków edukacyjnych czy brak pieniędzy. Wystarczy jedynie motywacja, dostęp do komputera i internetu, aby zdobywać wiedzę.
- Różnorodność kursów i szkoleń online – w sieci można znaleźć darmowe materiały z każdej dziedziny wiedzy. Zdalnie można uczyć się prac biurowych, reklamy, marketingu, sprzedaży, podnosić kompetencje miękkie, doskonalić język i wiele innych umiejętności (pisaliśmy niedawno: Kursy zawodowe online i Szkolenia zawodowe online).
- Wygoda – kursy online zapewniają niebywałą wygodę. Zamiast w dusznej, niewygodnej sali można uczyć się w się we własnym domu lub w innym wybranym miejscu. W zależności od potrzeb i preferencji może to być ławka w parku czy stolik w kawiarni. Lekcje można odtwarzać, jadąc pociągiem, stojąc w kolejce do lekarza czy wykorzystując przerwę w pracy.
- Oszczędność czasu – wiele osób rezygnuje w nauki, ponieważ nie ma na nią czasu. Obecnie każdy żyje w biegu, po pracy robi zakupy, pędzi do domu, gdzie czekają liczne obowiązki. W natłoku zajęć ciężko wygospodarować czas na dojazdy na szkolenia. W przypadku szkoleń online nie ma tego problemu. Odchodzi czas na dojazdy, uczyć się można w każdej wolnej chwili, bez wcześniejszego planowania.
- Dzięki temu każdy może dokształcać się w dogodnym momencie. Dla jednym może to być środek nocy, dla innych południe, kiedy dzieci pójdą do szkoły. Dzięki zdalnej nauce można uczyć się w święta i weekendy, nawet wtedy zwykle kursy są zawieszone.
- Aktualna wiedza – darmowe szkolenia online są na bieżąco aktualizowane, zawarta w nich wiedza jest świeża i sprawdzona. Organizatorzy kursów zapewniają wsparcie techniczne i metryczne.
- Forma nauki idealna dla wzrokowców – kursy zdalne są idealne dla wzrokowców, którzy uczy się w najlepszej dla siebie formie, a jednocześnie pozostają pod opieką trenerów, mogą się z nimi w razie potrzeby kontaktować.
- Brak utraty pieniędzy w przypadku niezadowolenia ze szkolenia – w przypadku, gdy szkolenie okaże się nieudane, lekcje będą prowadzone w sposób chaotyczny i nic nie wniosę, nie będzie żal zrezygnować z kursu. Zmarnowany będzie jedynie czas, a nie pieniądze, tak, jak w przypadku kursów płatnych.

Wady kursów online
Darmowe szkolenia online są bardzo lubianą forma nauki, która ma wiele zalet. Ale warto również wspomnieć o słabych punktach tego rozwiązania. Każdy rodzaj nauczania, zarówno stacjonarny, jak i online, płatny i bezpłatny może być źle odbierany przez określoną grupę odbiorców. Nie ma idealnej formy nauki, która pasowałaby do każdej osoby.
Kursy online wymagają długiego siedzenia przed komputerem, a nie każdemu to pasuje. Osoby starsze, mające problemy z kręgosłupem oraz ze wzrokiem na pewno wybiorą kursy stacjonarne, które nie wymagają siedzenia przed monitorem. Są również osoby, które nie są w stanie skupić się bez żywej obecności trenera. Potrzebują, aby ktoś stał obok, tłumaczył, wzywał do odpowiedzi.
Dla innych kursantów przeszkodą może być brak innych osób, z którymi można wymieniać się pomysłami, dyskutować, wspólnie rozwiązywać zadania, prowadzić burzliwe dyskusje. Kursy to nie tylko nauka, ale również przerwy, możliwość wspólnego wypicia kawy czy pójścia na lunch. Osoby, które nie mają takiej możliwości, mogą szybko stracić motywację do nauki (pisaliśmy niedawno: Ciekawe szkolenia online z certyfikatem).
Innym problemem utrudniającym zdalną naukę może być brak odpowiedniego sprzętu. Do nauki online potrzeby jest komputer lub telefon, dostęp do internetu, mikrofon, często również kamera i słuchawki. Nie wszyscy mają potrzebne urządzenia, nie każdy ma środki na ich zakup. Mogą zdarzyć się również problemy techniczce, umożliwiające udział w zajęciach.
Jeżeli występują często, mogą skutecznie zniechęcać do nauki online. Wiele osób nie umie skupić się przed monitorem. W domu jest wiele czynników odciągających uwagę, przeszkadzają inni domownicy, zwierzęta, odgłosy dochodzące z zewnątrz. Nie każdy ma dobre warunki mieszkaniowe i może uczyć się w wydzielonym pomieszczeniu. Jak widać, nauka online nie zawsze jest najlepszym wyjściem. Dla niektórych osób lepszym rozwiązaniem będą tradycyjne kursy stacjonarne.
Czy darmowe kursy online są tak samo ważne, jak stacjonarne?
Obecnie samo ukończenie szkoły, zdobycie dyplomu czy zdanie matury nie wystarczy, aby zdobyć atrakcyjną pracę, dającą nie tylko satysfakcje, ale również i niezłe pieniądze. Pracodawcy, którzy mogą przebierać w setkach kandydatów, preferują osoby, które oprócz szkoły mają coś jeszcze. Dużą uwagę zwracają na doświadczenie, a także kursy, które mówią o tym, że kandydat do pracy nie stoi w miejscu, ale nieustannie się rozwija.

Pracodawcy i rekruterzy nie zastanawiają się, czy kursy był zdalny, czy stacjonarny, płatny czy darmowy. Dla nich najważniejsze jest to, jakiego tematy dotyczył oraz czy zakończył się certyfikatem. W związku z tym warto się uczyć i korzystać z darmowych kursów online, które mogą znacząco poprawić sytuację na rynku pracy (pisaliśmy m.in. Dobry kurs kadr online oraz Kursy online dla pracowników biurowych).
Większość kursów daje solidne podstawy w konkretnej tematyce. Osoby, które poświęcą trochę czasu i dobrze poszukają w sieci, znajdą kursy, które będą doskonałym uzupełnieniem CV i na pewno sprawią, że kandydat zostanie zauważony i zaproszony do dalszego etapu rekrutacji (dla początkujących rekruterów mamy fajne szkolenie – szczegóły tutaj: Szkolenie online rekrutacja i selekcja). Kursy online, również te bezpłatne są polecane dla osób, które dopiero zaczynają karierę zawodową i szukają pierwszej pracy.
Takie osoby nie mają dużego doświadczenia, dlatego ich życiorys jest ubogi, a zdalny kurs pozwoli uzupełnić dokument. Obecne zdalne kursy zapewniają taki sam poziom metryczny i organizacyjny jak tradycyjna nauka. Pracodawcy zdają sobie z tego sprawę, dlatego przychylnie patrzą o osoby biorące w nich udział. Dodatkowo, przebyte szkolenie online świadczy o tym, że kandydat do pracy jest samodzielny, zmotywowany, umie organizować sobie czas i pracować bez bezpośredniego nadzoru.
Te cechy, wyrobione na szkoleniu, na pewno przydadzą się w życiu zawodowym, na każdym stanowisku. Udział w szkoleniu online świadczy także o tym, że dana osoba jest biegła w obsłudze komputera, a to obecnie jest bardzo ważne i cenione przez większość pracodawców.
Jak wygląda nauka na bezpłatnych zdalnych kursach ?
Na początku nauka zdalna polegała na wysyłaniu mailem materiałów, które uczestnik musiał przerabiać w swoim zakresie. Dziś w dobie dostępu do nowych technologii nauczanie internetowe wygląda zupełnie inaczej. Kursanci mogą wybrać jeden z dwóch rodzajów kursów, tzn. synchroniczny lub asynchroniczny. Ten pierwszy odbywa się w czasie rzeczywistym i mocno przypomina naukę tradycyjną (pisaliśmy: Kurs zawodowy).
O wyznaczonej porze, w określonym dniu, kursanci łącza się z trenerem i wspólnie omawiają materiał. Co bardzo ważne, możliwy jest kontakt z trenerem, zadawanie pytań, wspólne dochodzenie do wniosków. Inaczej sprawa wygląda na kursach asynchronicznych, które nie odbywają się w czasie rzeczywistym, są przygotowane wcześniej, a uczestnik może je w dowolnej chwili odtworzyć. Taka forma jest bardzo lubiana i powszechna, ponieważ nie wymaga dyspozycyjności i dostosowania się do godzin zajęć.

Oczywiście ważna jest motywacja uczestnika, który musi pamiętać, aby regularnie brać udział w kursie i nie tracić zapału do nauki. Zaletę tej formy jest to, że do materiałów można wracać, a trudne zagadnienia wielokrotnie powtarzać. W tej formie nauczania kursanci nie mogą rozmawiać z trenerem podczas kursu, ale w wyznaczone godziny, np. po zakończeniu webinarium.
Możliwe jest również wysyłanie maili do nauczyciela, który w określonym czasie ma obowiązek udzielenia odpowiedzi. Uczestnicy kursów zdalnych mają do dyspozycji szereg różnych narzędzi i materiałów. Mogą korzystać z plików w pdf, prezentacji, slajdów, oglądać udostępnione filmiki, czytać blogi itp. Szkolenia często odbywają się na specjalnych platformach, które są łatwe w obsłudze, nie wymagają dużych umiejętności.
Dobre ośrodki szkoleniowe, którym zależy na uczniach, oferują pomoc w zakresie obsługi oraz w razie pojawienia się problemów technicznych. Wszystkie te działania sprawiają, że nauka zdalna jest efektywna i skuteczna, pozwala nabyć takie same umiejętności, jak na kursach stacjonarnych.
Kursy online – co z praktyką?
Wiele osób rezygnuje z kursów zdalnych, ponieważ obawia się, że nie przyswoi wiedzy praktycznej, która często jest podstawą w pracy. Oczywiście praktyki lepiej uczyć się stacjonarnie, ale to nie znaczy, że na kursach online ta kwestia zostanie całkowicie pominięta. Na dobrze zorganizowanych zajęciach przekazywana jest również wiedza praktyczna, np. w firmie przykładów, ćwiczeń itp.
Na zdalnych kursach dla pracowników biurowych uczestnicy wykonują przeróżne ćwiczenia, wypełniają umowy, formularze, wzory dokumentów. Oprócz tego otrzymują materiały, dzięki którym pomogą poznać tajniki pracy w zawodzie. Jeżeli kurs prowadzi osoba z dużym doświadczeniem i wiedzą, nie należy mieć obaw, że jakieś zagadnienie zostanie pominięte. Uczestnicy będą znali teorię i praktykę, a dzięki temu szybko odnajdą się w nowej pracy.
Co ważne, niektóre kursy umożliwiają kontakt z trenerem również po zakończeniu nauki. Osoby, które zdobyły certyfikat i poszły do pracy, mogą w razie problemów napisać do wykładowcy i poradzić się w trudnych tematach.

Kiedy warto skorzystać z darmowych kursów online?
Bezpłatne kursy online to szansa na rozwój dla osób, które nie są w stanie przeznaczyć środków finansowych na naukę i dokształcanie. Z tej możliwości powinny skorzystać osoby młode, które dopiero zaczynają karierę zawodową i chcą poszerzyć swoje kompetencje. To również dobra opcja dla osób bezrobotnych, które od dłuższego czasu szukaj pracy.
Kończąc kurs zdalny, który nic nie kosztuje, można z powodzeniem przekwalifikować się, a tym samym szybciej znaleźć zatrudnienia. Darmowe kursy online to również dobry pomysł dla osób, które już pracują, ale nie czują się dobrze na zajmowanym stanowisku. Dzięki możliwościom, jakie daje internet, mogą po pracy uczyć się nowych rzeczy i podnosić swoje kompetencje. Po zakończeniu szkolenia mogą zmienić stanowisko w swoich zakładzie lub szukać zatrudnienia w zupełnie innej firmie.
Podsumowując, można stwierdzić, że darmowa nauka online jest dla wszystkich, którzy chcą się uczyć, ale nie mogą lub nie chcą za nią płacić. Oczywiście ważna jest motywacja i chęci kursanta, bo jeżeli nie będzie aktywnie brał udziału w lekcjach, to kurs, nieważne czy darmowy, czy płatny nic nie wniesie.
Sprawdź także: Szkolenie marketing internetowy
Osoby decydujące się na naukę online, muszą pamiętać, że najważniejsza jest samodzielność, zdyscyplinowane, chęć nauczanie się czegoś nowego. Trzeba też pamiętać, aby uczyć się nie tylko na kursach, ale również poza nimi sięgać po notatki czy czytać branżową literaturę. Dzięki temu nauka szybciej wejdzie do głowy, zdanie końcowego egzaminu i zdobycie certyfikatu, nie będzie problemem.
Szkolenia online z dofinansowaniem
Oprócz całkowicie darmowych szkolenie online, w sieci dostępne są również szkolenia dofinansowane przez różne instytucje. Dedykowane są dla kontentych grup osób, np. bezrobotnych, kobiet po 40 roku życia czy rolników. Aby dowiedzieć się, gdzie organizowane są takie kursy, warto wpisać w wyszukiwarkę szkolenia online z dofinansowaniem lub udać się do urzędu pracy, urzędu miejskiego czy instytucji związanych z unią europejską.
W urzędach pracy można znaleźć różnego typu szkolenia online, które umożliwiają przekwalifikowanie się lub podniesienie sowich kompetencji. Są finansowane ze środków pochodzących z rezerwy Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Europejskiego Funduszu Społecznego lub Funduszu Pracy. Aby wziąć udział w zajęciach, trzeba spełnić określone wymagania i być zarejestrowanymi jako osoba bezrobotna.

To rozwiązanie, z którego warto skorzystać, ponieważ pomaga odnaleźć się na rynku pracy. Tematyka szkoleń dopasowana jest do rynku pracy danego regionu, często zapotrzebowanie zgłaszają przedsiębiorcy, dlatego zaraz po szkoleniu można znaleźć zatrudniane.
Rolnicy mogą korzystać ze szkoleń online organizowanych przez Agencje Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz inne podobne ośrodki. Tutaj warunkiem jest status rolnika i chęć zdobycia zawodu. Wiele ciekawych szkoleń online opłaca Unia Europejska. Organizuje je m.in. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Szkolenia nie są całkowicie darmowe, ale dofinansowanie do kursu wynosi do 80% jego wartości.
To bardzo dużo, zwłaszcza że można wybrać kurs o dowolnej tematyce. Dużą ofertę szkoleń można znaleźć na stronie Europejskiego Funduszu Społecznego. Z prezentowanych szkoleń mogą korzystać zarówno osoby bezrobotne, jak i aktywne zawodowe, ale często kandydaci muszą spełniać określone kryteria, np. wiek 20-30 lat, zagrożenie ubóstwem i wykluczeniem społecznym czy niepełnosprawność.
Warto sprawdzić na stronie, bo kryteria są różne i często można dopasować szkolenie do swojej osoby.
Darmowe kursy online – jakie korzyści przynoszą uczestnikom?
Darmowe kursy online dają ogromne korzyści osobom, które zdecydowały się wziąć w nich udział. Główne zalety to oczywiście nowe umiejętności, kompetencje i świeża, uaktualniona wiedza. Ale to nie wszystko. Ukończenie dobrych kursów pozwala zwiększyć swoje szanse na rynku pracy, uniknąć bezrobocia, czuć się bezpiecznie.
Szkolenia mają również duży wpływ na samoocenę. Dzięki nim można się dowartościować, zwiększyć poczucie własnej wartości, poczuć się pewniej. Osoby kończące kursy zdalne mają szansę na:
- Zmianę ścieżki zawodowej (pisaliśmy niedawno: Jak znaleźć pracę bez doświadczenia oraz Co robić po szkole średniej),
- Odkrycie nowych talentów,
- Realizacje nowych planów zawodowych (pisaliśmy na naszym innym blogu: Kursy online dla pracowników),
- Zwiększenie własnej wartości,
- Awans, podwyżkę lub inną pracę.
Darmowe szkolenia online nic nie kosztują, a dają bardzo dużo. Dzięki nim wiele osób zmieniło swoje życie zawodowe, znalazło pracę, która daje satysfakcje i zadowolenie. Czy warto korzystać z darmowych kursów online? Odpowiedź na to pytanie brzmi tak, ale należy wybrać wartościowy kurs zdalny, o dopasowanej tematyce, stworzony przez doświadczonego trenera i specjalistę w danej dziedzinie.
Trzeba też pamiętać, że są osoby, u których efektywniejsze będą zajęcia w tradycyjne formie. Warto to uszanować i pozwolić, aby każdy uczył się w ulubionym trybie.
Kursy online za darmo z certyfikatem
Kursy online za darmo kojarzą się z krótkimi webinarami, gdzie prowadzący po przeprowadzeniu takiego szkolenia namawia do zakupu komercyjnych szkoleń, które oferuje. Całą masę takich kursów darmowych online można znaleźć choćby na Youtube. Tymczasem niekoniecznie na tym musi polegać istota darmowych kursów online.

Są kursy online za darmo, organizowane przez fundacje i stowarzyszenia, darmowe kursy, w tym oczywiście darmowe kursy online są dostępne z dofinansowaniem przez urzędy pracy, generalnie jeśli dobrze poszukać, to okazuje się, że oferta darmowych kursów online i darmowych szkoleń online jest całkiem spora. Są to kursy online za darmo z certyfikatem, rozłożone na wiele dni, jak również szybkie darmowe szkolenia online, najczęściej jednodniowe, po ukończeniu których Uczestnik również otrzymuje zaświadczenie.
Darmowe kursy online – czy warto?
Warto. Oczywiście nie każdy darmowy kurs online będzie wartościowy – zanim skorzystamy z danej oferty, poznajmy organizatora, poznajmy program szkolenia online, dowiedzmy się, czy takie darmowe kursy online polegają na „odbębnieniu” materiału szkoleniowego, czy też zawierają w sobie elementy praktyki, czy w czasie takiego szkolenia online można zadawać trenerowi pytania itd.
Darmowe kursy i szkolenia mogą być świetnym sposobem na rozeznanie, czy taka forma nauki w ogóle Ci odpowiada. Wiadomo, nauka online jest specyficzna. Nie każdy potrafi przyswajać wiedzę w tej formie, niektóre osoby czują się niepewnie, nie mając kontaktu z trenerem twarzą w twarz. Warto na pewno spróbować – darmowe szkolenia online mają tę niezaprzeczalną zaletę, że nie ponosimy kosztów. Co najwyżej jedynym kosztem, jaki poniesiemy, jest czas.
Darmowe szkolenia online z certyfikatem mogą być również świetną ofertą dla „świeżaków” – osób, które np. kończą szkołę średnią i nie do końca jeszcze wiedzą, co chcą w życiu robić. Takie darmowe kursy, w tym darmowe kursy online mogą pomóc w upewnieniu się, czy ścieżka rozwoju, jaką obieramy, w ogóle jest dla nas, czy dana tematyka nas pociąga, czy dobrze się w niej czujemy itd.
Takie darmowe kursy z certyfikatem online mają również tę zaletę, że w każdej chwili możemy takie szkolenie przerwać. Jeśli nie odpowiada nam forma nauki, nie odpowiada nam osoba trenera, czy materia szkolenia online, po prostu dajemy sobie z nim spokój i szukamy alternatyw.
Tak czy inaczej – warto spróbować, aby samemu przekonać się, czy takie darmowe szkolenia przez internet z certyfikatem to dla nas efektywny sposób na poprawienie kwalifikacji zawodowych.
Kursy online za darmo z certyfikatem
W sieci internetowej coraz częściej można natknąć się na ogłoszenia promujące różnego rodzaju kursy online za darmo z certyfikatem. Wiele osób podchodzi do tego typu ofert bardzo sceptycznie. Nic dziwnego – zazwyczaj wszelkie informacje, za które nie trzeba płacić są jedynie starzejącym się już chwytem marketingowym. Nie należ jednak pakować wszystkich tego typu ofert do jednego worka. Są bowiem w sieci liczne szkolenia, które rzeczywiście są darmowe i jednocześnie wartościowe.
Często są to mini-wersje płatnych szkoleń. Są też twórcy, którzy tworzą kursy online za darmo po to, by wykreować dobrą opinię o swojej marce. Jest to podejście, które daje realne korzyści zarówno przedsiębiorcom jak i potencjalnym odbiorcom ich produktów. Zarówno tych darmowych jak i tych płatnych.
Kursy online za darmo – komu mogą się przydać?
Warto podkreślić, że darmowe kursy online zazwyczaj nie są tak obszerne jak ich płatne, pełnowymiarowe wersje. Nie oznacza to jednak, że nie przydadzą się nikomu. Wręcz przeciwnie – jest całkiem spora grupa osób, które poważnie powinny zainteresować się tego typu ofertami.
- Ograniczony budżet – jesteś jedną z osób, która musi bardzo uważać na wydatki? Darmowe kursy online powstały między innymi z myślą o Tobie! Dzięki nim masz możliwość poszerzyć swoje kompetencje i być może z czasem – zwiększyć zarobki.
- Mała ilość wolnego czasu – wiesz, że nie będziesz mieć zbyt wiele przestrzeni na samorozwój? Kursy online za darmo sprawdzą się w sam raz, ponieważ są one stworzone tak by możliwa była ich realizacja w krótkim czasie, wtedy kiedy Ci wygodnie.
- Nie jesteś przekonana/przekonany do nauki online – nigdy nie miałeś/miałaś okazji uczyć się zdalnie? Decydując się na darmowe kursy online nic nie stracisz a masz okazję przekonać się, czy taka forma edukacji sprawdzi się w Twoich przypadku.
Kursy online za darmo z certyfikatem – czy pracodawca potraktuje to poważnie?
Jeżeli zastanawiasz się, czy podczas rozmowy kwalifikacyjnej w ogóle przyznawać się do realizacji różnego rodzaju darmowych szkoleń to podpowiemy Ci, jak to zrobić dobrze. Pamiętaj, że korzystanie z darmowych źródeł to żaden wstyd. Wręcz przeciwnie, warto pokazać, że głupio nie wykorzystywać bezpłatnych form umożliwiających rozwijanie się w różnych obszarach.
Pokaż czego się nauczyłaś/nauczyłeś
Kursy online za darmo z certyfikatem są nastawione na rozwój konkretnych umiejętności. Dlatego aby przekonać wszystkich na rozmowie kwalifikacyjnej, że rzeczywiście nauczyłeś/nauczyłaś się czegoś wartościowego w tego typu kursach – pokaż to. Szkolenie z grafiki lub pisania tekstów? Przynieś ze sobą portfolio z kilkoma wykonanymi pracami. Szkolenie z kompetencji miękkich? Powiedz jak rozwiązałabyś/rozwiązałbyś potencjalny konflikt w pracy. Kurs gotowania? Pochwal się swoim popisowym daniem i wyjaśnij w czym tkwi tajemnica dobrego smaku. Pomysłów może być wiele, ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia.
Podkreśl, że chcesz ciągle się rozwijać
Przekonaj potencjalnego szefa, że kursy online za darmo to dopiero początek. Wyjaśnij, że bardzo chcesz się rozwijać i korzystasz z każdej okazji, nawet tej najmniejszej – bo w każdej widzisz potencjalną wartość na szlifowanie swoich kompetencji zawodowych.
Udowodnij, że za darmo nie znaczy byle jak
Wiele osób może być przekonanym o tym, że darmowe materiały do nauki, nie są przygotowywane w sposób rzetelny. Dowiedz się czegoś o autorze/autorach zrealizowanego przez Ciebie kursu i podkreśl, że są to osoby posiadające konkretne kompetencje, przez co naprawdę warto się od nich uczyć. Wtedy zapewne wiele sceptyków zacznie inaczej patrzeć na tą formę rozwoju.
Darmowe kursy online – gdzie ich szukać?
Obecnie najwięcej przedsiębiorstw oferujących tego typu usługi najintensywniej reklamuje się w social mediach. Dlatego jeżeli jesteś zainteresowana/zainteresowany darmowym rozwojem w jakimś konkretnym obszarze to zacznij obserwować profile firm, które się w nim specjalizują. Regularni obserwatorzy często mogą liczyć na liczne profity, którymi są między innymi bezpłatne treści edukacyjne. Warto pomyśleć również o zapisaniu się do newsletterów szczególnie interesujących nas twórców. Ta forma komunikacji coraz częściej przybiera formę tajemnej platformy wiedzy dla najbardziej aktywnych obserwatorów.
Ponadto, warto szukać z wykorzystaniem standardowej wyszukiwarki internetowej. Zastanów się wtedy na frazami, które najlepiej opisują Twoje potrzeby i dopisz do nich „szkolenie za darmo” – prawdopodobnie znajdziesz w ten sposób coś, co Cię zainteresuje. Pamiętaj jednak by nie poddawać się zbyt szybko. Jeżeli po wpisaniu pierwszej frazy nie widzisz niczego wartego uwagi postaraj się znaleźć synonimy na wybrane słowa. Język polski jest bardzo bogaty w wyrażenia o podobnym znaczeniu – wykorzystaj to podczas poszukiwań.