Czego można się nauczyć na kursach online?

Czego można się nauczyć na kursach online? W praktyce wielu rzeczy, których można się nauczyć na kursach stacjonarnych. Oczywiście, kursy online, ze względu na ograniczenia techniczne, nie nauczą umiejętności typowo manualnych, ale świetnie sprawdzają się np. tam, gdzie trzeba pracować głową. A to, że kursy i szkolenia są niezbędnym elementem życia zawodowego nie budzi chyba żadnych wątpliwości.

Bez tego trudno o dobrą, przynoszącą satysfakcje i atrakcyjne wynagrodzenie pracę. Pracownik, który skończył szkołę czy uczelnię wyższą nie może na tym poprzestać. Świat ciągle się rozwija, dlatego, aby być konkurencyjnym na rynku pracy, trzeba znać nowinki branżowe i nieustannie się doszkalać (pisaliśmy m.in. Dlaczego warto korzystać ze szkoleń online oraz tutaj: E-learning).

Kursy stacjonarne zajmują zazwyczaj dużo czasu, są drogie, dlatego nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić. Rozwiązaniem są kursy online, które pozwalają w szybki sposób nabyć nowe umiejętności i stać się cennym pracownikiem i wykształconym człowiekiem.

czego można się nauczyć na kursach online
czego można się nauczyć na kursach online

Zdalne kursy – czy to skuteczna metoda na rozwój zawodowy?

Wiele osób zastanawia się, czego można się nauczyć na kursach online i czy taka forma nauczania jest efektywna. Odpowiedź to pytanie jest prosta. Na zdalnych kursach można nauczyć się niemal tego samego, co na kursach stacjonarnych (pisaliśmy m.in. kursy programowania online dla dzieci). Oczywiście jest kilka umiejętności, które trzeba poznać i szkolić stacjonarnie, ale większość kwalifikacji można podnieść we własnym domu, siedząc przed komputerem. 

Czytaj także: Czy kursy online się liczą?

Rynek zdalnych szkoleń jest coraz większy, z każdym miesiące pojawiają się nowe kursy, o różnorodnej tematyce. Na popularność zdalnej edukacji ma również wpływ rozwój technologiczny. Zajęcia są ciekawe, nauczyciele wykorzystują różnorodne narzędzia, dzięki czemu wiedza jest szybko przyswajana.

Czytaj także: Jak szybko nauczyć się wiersza?

Zdalne nauczanie jest bardzo skuteczne, e-kursy z certyfikatem lub zaświadczeniem MEN są tak samo honorowane przez pracodawców, jak tradycyjne szkolenia stacjonarne (pisaliśmy m.in. Czy kursy online się liczą?).

Dlaczego zdalne kursy cieszą się taką popularnością?

Z miesiąca na miesiąc kursy online zdobywają coraz większe grono amatorów. Na tą sytuacje ma wpływ rozwój nowych technologii, szeroka oferta zdalnych szkół, a także sytuacja epidemiologiczna, która zapanowała na całym świecie. Konieczność ograniczenia do minimum kontaktów międzyludzkich spowodowała, że kursy stacjonarne zostały odwołane.

Sprawdź nasz Kurs kadry i płace online z certyfikatem

Osoby, które chciały się kształcić, musiały przejść na edukację zdalną. Mimo że początkowa to forma była trudna do wyobrażenia, obecnie jest czymś normalnym i bardzo lubianym. Ma wiele zalet, a przy tym jest samo skuteczna, jak tradycyjne nauczanie w sali. Uczestnicy zdalnych szkoleń wymieniają wiele korzyści, jakie daje. Oto one

czego można się nauczyć na kursach online
czego można się nauczyć na kursach online
 • Zdalne kursy można przerabiać bez wychodzenia z domu – to opcja jest szczególnie korzystna dla osób, które są zajęte, pracują, a potem zajmują się domem i opieką nad dziećmi. To również świetne rozwiązanie dla młodych rodziców oraz osób, które nie lubią podróżować. E-nauczanie jest świetną opcją dla osób chorych i niepełnosprawnych.
 • Uczyć się można w dowolnym czasie, po pracy, wtedy, kiedy dzieci śpią. Nie trzeba wyjeżdżać do innego miasta, brać urlopu, organizować opieki nad dziećmi. Zdalna nauka jest polecana dla wszystkich, którzy ceną czas i chcą nieustannie poszerzać swoje kwalifikacje. 
 • Kursy można wielokrotnie powtarzać i uczyć się według własnych możliwości – dzięki kursom online można wielokrotnie powtarzać materiał, wracać do trudniejszych zagadnień. Nie ma presji grupy i wyścigu szczurów. Każdy kursant może uczyć się w swoim tempie. To duże ułatwienie, które pozwala dokładnie poznać omawiane tematy.
 • Materiały dostępne są przez 24 godzinę na dobę, dlatego można uczyć się w dogodnym czasie. W przypadku problemów można skorzystać z pomocy administratorów, a także napisać na forum lub na grupie dyskusyjnej, przeznaczonej dla uczestników szkolenia.
 • Szkolenia internetowe są dużo tańsze niż stacjonarne – problemy finansowe są dla wielu osób przeszkodą w szkoleniu się i zdobywaniu nowych umiejętności. Wynajęcie sali, opłacenie zakwaterowania znacznie podnosi koszty nauki. W przypadku e-nauki płaci się tylko za sam kurs. Co ważne, w sieci można znaleźć wiele darmowych lekcji i materiałów, które są równie skuteczne, jak te, za które trzeba zapłacić. 
 • Decydując się na zdalne nauczanie, nie trzeba płacić za dojazdy, zakwaterowanie czy wyżywienie. Dlatego, że zdalne kursy są tańsze, można pozwolić sobie na wybór tych, prowadzonych przez najlepszych specjalistów.
 • Dają możliwość nauki u największych ekspertów – zdalne kursy umożliwiają naukę u cenionych wykładowców i ekspertów z Polski, a nawet całego świata. Internet ma ogromne możliwości i odległość nie ma żadnego znaczenia. Wystarczy komputer i dostęp do internetu, aby uczyć się u wybranych specjalistów.
 • Są łatwe w obsłudze – w zdalnych kursach mogą brać udział nawet osoby, które na co dzień nie korzystają z komputów. Obsługa e-szkoleń jest banalnie prosta, wystarczy tylko zalogować się na wskazaną stronę i wykonywać pojawiające się polecenia. Kursy odbywają się na e-learningowych platformach, które są przyjazne i proste w użytkowaniu.  

Czy każdy może brać udział w kursach zdalnych? Odpowiedź jest twierdząca, przeszkodą nie jest wiek, stan zdrowia, miejsce zamieszkania. Jednym przeciwwskazaniem jest brak wytrwałości i motywacji. Na zdalnych kursach nie na nikogo, kto stałby nad głową, przypominał o nauce, straszył sprawdzianami. Aby ta forma nauczania była skuteczna, trzeba wykazać się samodyscypliną, uświadomić sobie, że nauka ma jakiś cel.

Pisaliśmy m.in. Lekcje angielskiego online z lektorem

Myśl, że po szkoleniu będzie można więcej zarabiać lub zmienić pracę na ciekawszą, pozwoli z łatwością przejść cały kurs i zdobyć potrzebny certyfikat. 

Czego można się nauczyć na kursach online?

czego można się nauczyć na kursach online
czego można się nauczyć na kursach online

W sieci można znaleźć ponad 1000 różnych kursów zdanych. Oferta jest ogromna, przeznaczona dla osób w różnym wieku, o różnym wykształceniu, potrzebach i zainteresowaniach. W zależności od potrzeb można wybrać kursy zawodowe, hobbistyczne, poprawiające kompetencje miękkie, językowe itp. Wybór jest ogromny, każda osoba znajdzie kurs online idealny dla siebie.

Czytaj także: Kursy języków obcych online

Wystarczy wiedzieć, czego chce się nauczyć na kursach online i można zacząć działać. Wiele osób dzięki zdalnej nauce zmieniło miejsce pracy, dostało awans czy podwyżkę, otworzyło własną firmę. Pracodawcy cenią osoby, które chcą się rozwijać i podnosić swoje kompetencje. Największą popularnością cieszą się kursy online dla pracowników biurowych, księgowych, a także handlowców i osób związanych z branżą HR.

Często wybierane są kursy poprawiające kompetencje cyfrowe z e-marketingu oraz technologii komputerowej. Kursy online kształcą w niemal każdej branży. Dostępne są szkolenia z dietetyki, doradztwa żywieniowego, doradztwa turystycznego i rekreacyjnego, zarządzania biznesowego, administracji gospodarczej, organizacji i zarządzania pracami socjalnymi, ubezpieczeń, ochrony danych osobowych.

Sprawdź także: Ciekawe kursy zawodowe

To oczywiście mały ułamek tego, czego można się nauczyć na kursach online. 

Najbardziej popularne kursy online dla pracowników

Każdy kurs pozwala się rozwijać, zwiększa możliwości awansu i zmiany stanowiska. Umożliwia również rozpoczęcie działalności i pracę na własny rachunek. Należy wiedzieć, czego można się nauczyć na kursach online i wybrać taki, który pomoże w rozwoju zawodowym. W sieci największą popularnością cieszą się takie zdalne kursy jak:

 • Skuteczny handlowiec – to szkolenie przeznaczone do obecnych i przyszłych handlowców. Uczy, jak zwiększyć sprzedaż, a tym samym zwielokrotnić zyski. Uczestnicy uczą się profesjonalnej obsługi klienta, prowadzenia biznesowych rozmów telefonicznych, realizacji celów sprzedażowych.
 • Omawiane są zagadnienia związane z technikami sprzedażowymi i negocjacyjnymi, procesem reklamacji, a także pozyskiwaniem nowych klientów. Szkolenie przeznaczone są zarówno dla osób pracujących stacjonarnie, sprzedawców, przedstawicieli handlowych, jak i osób, zajmujących się sprzedażą internetową.
czego można się nauczyć na kursach online
czego można się nauczyć na kursach online
 • Specjalista ds. HR – praca w dziale zarządzania zasobami ludzkimi jest coraz bardziej popularna. Obecnie większość firm zatrudnia osoby, które zajmują się rekrutacją pracowników, ich rozwojem, motywowaniem, tworzeniem dobrem atmosfery w zakładzie pracy. Praca jest rozwojowa, gwarantuje dobre wynagrodzenie, zapewnia stabilizację.
 • Dobry kurs zdalny dla rekruterów pozwoli zdobyć potrzebne kwalifikacje do pracy na tym stanowisku. Uczestnicy poznają zasady weryfikacji dokumentów aplikacyjnych, selekcji pracowników, przeprowadzania poszczególnych etapów rozmów kwalifikacyjnych. Oprócz tego poznają zagadnienia związane z psychologią, prawem pracy, technikami mediacyjnymi. Doskonalą swoją kompetencję miękkie, m.in. zdolności interpersonalne, uczą się zarządzania czasem.

https://spd2.pl/course/szkolenie-online-specjalista-do-spraw-rekrutacji-z-zaswiadczeniem-men/

 • Pracownik administracji biurowej – to bardzo lubiany i często wybierany zdalny kurs. Mogą wziąć w nim udział wszyscy, którzy marzą o pracy w biurze. Po kursie będzie można pracować jako sekretarka, asystentka, specjalista ds. administracji, recepcjonista itp. Tego typu pracy jest bardzo dużo, zatrudnienia można szukać w firmach prywatnych, urzędach i wielkich korporacjach. Kurs porusza wiele różnych zagadnień. Uczestnicy uczą się koordynacji pracy biura, archiwizacji dokumentów, prowadzenia książki korespondencji wychodzącej i przychodzącej.
 • Omawianie są podstawowe przepisy, np. Kodeks Pracy i RODO, kursanci ćwiczą pisanie pism urzędowych, prowadzenie rozmów telefonicznych. Uczą się jak organizować delegacje, spotkania biznesowe, jak rozmawiać z klientami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Tematyka kursu jest bardzo szeroka. W zależności od potrzeb można a wybrać szkolenie zdalne, pozwalające poznać ogólne zagadnienia związane z pracą w biurze lub zdecydować się na zajęcia bardziej szczegółowe np.
 • Prowadzenie sekretariatu, Zarządzanie biurem, Administracja publiczna i samorządowa czy Efektywna obsługa interesantów. Zdalne kursy dla pracowników biurowych powinny zakończyć się egzaminem i otrzymaniem certyfikatu oraz zaświadczenie MEN. Ukończonym kursem będzie można pochwalić się w CV i zwiększyć swoją szansę na rynku pracy.

https://spd2.pl/course/szkolenie-pracownik-administracyjno-biurowy-kurs-online-z-zaswiadczeniem-men/

https://spdszkolenia.pl/produkt/profesjonalna-sekretarka-asystentka/

 • Zdalne kursy dla księgowych – dobrych księgowych nigdy nie jest za dużo. To zawód, na który zawsze jest i będzie zapotrzebowanie. Zdalny kurs dla księgowych pozwoli uzyskać potrzebne kompetencje do pracy na tym stanowisku. Ważne, aby kończył się egzaminem, który będzie uprawniał do pracy w zawodzie. Na kursie online dla księgowych uczestnicy uczą się praktycznego księgowania przy wykorzystaniu programów finansowo-księgowych, przygotowują się do kompleksowej obsługi firmy w zakresie księgowości i naliczania wynagrodzeń (przykład takiego kursu online z księgowości tutaj: https://spdszkolenia.pl/course/specjalista-ds-ksiegowosci-kurs-certyfikowany/.
 • Przekazywana jest wiedza dotycząca księgowania dochodów oraz sporządzania podstawowych zestawień do sprawozdania finansowego, gromadzenia i archiwizowania dokumentacji księgowej, ewidencji środków trwałych, dokonywania zapisów ewidencji przychodów, przygotowania listy płac itp. (przykład takiego kursu online dla kadrowych tutaj: https://spdszkolenia.pl/course/specjalista-ds-kadr-kurs-certyfikowany/ i tutaj: https://spdszkolenia.pl/course/w-przygotowaniu-specjalista-do-spraw-plac/. Na kursie online przedstawiane są liczne przykłady i interpretacje, uczestnicy wykonują ćwiczenia, które pomagają lepiej przyswoić wiadomości. Ukończenie kursu i zdanie egzaminu umożliwia rozpoczęcie pracy i zdobywanie kolejnych uprawnień.
czego można się nauczyć na kursach online
czego można się nauczyć na kursach online
 • Zacznij zarabiać na pisaniu – to kurs dla copywriterów, czyli osób, które mają lekkie pióro i chcą pisać teksty na zlecenie. Wbrew pozorom taka praca nie jest łatwa, ponieważ potrzebna jest duża wiedza, umiejętność organizacji pracy własnej i szybkiego zdobywania informacji. Kursanci zdobywają umiejętność optymalizacji stron i tekstów pod kątem SEO, tworzenia blogów, teksów sprzedażowych, reklamowych czy sponsorowanych.
 • Kursy uczą się, jak współpracować z algorytmami Google, jak stworzyć portfolio gdzie i jaki sposób szukać klientów. Pokazują, jak łączyć techniki SEO ze skuteczną sprzedażą. Ukończenie kursu pozwoli zwiększyć swoje kompetencje i znaleźć prace w agencjach lub założyć własną firmę.
 • Zdalne kursy programowania – umiejętność programowania jest bardzo cenna w dzisiejszych czasach. Na kursach zdalnych można nauczyć się podstaw programowania, poznać HTML, CSS, JavaScript, stworzyć stronę internetową, a także poszerzyć zakres posiadanych umiejętności. Kursy przeznaczone są dla osób o różnym poziomie zaawansowania, prowadzą je osoby z dużym doświadczaniem, dla których programowanie jest nie tylko pracą, ale i życiową pasją. 

Jak wybrać dobry kurs online?

Duża oferta kursów zdalnych nie ułatwia wyboru. Ciężko zdecydować się, który kurs będzie najlepszy, dlatego decyzja powinna być dobrze przemyślana, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii. Pierwszym krokiem jest sprowadzenie, kto organizuje dane szkolenie online. Trzeba sprawdzić, czy jest to specjalista w swojej dziedzinie, jakie ma doświadczenie. Istotne jest, czy placówka ma już jakąś renomę na rynku.

Sprawdź także: Szkolenia online za darmo

Tworzenie zdalnych kursów jest obecnie bardzo popularne, dlatego pojawiają się oferty niesprawdzone, kursy prowadzą osoby bez wiedzy i doświadczenia. Aby tego uniknąć, warto zapoznać się z opiniami, poczytać dostępne w sieci recenzje, a jeżeli jest taka możliwość, porozmawiać z osobami, które brały udział w szkoleniu i mogą się na ten temat wypowiedzieć. Warto zwracać uwagę na szczegóły, reklamę czy wygląd oferty.

Ważny jest też opis kursu. Jeżeli pojawiają się w nim błędy, lepiej poszukać innej szkoły. Istotnym elementem jest spis treści, który pozwoli poznać tematy i dowiedzieć się, jak będzie przebiegało szkolenie. Spis treści powinien być szczegółowy i konkretny. Ważna jest cena zdalnego szkolenia, trzeba pamiętać, że nie zawsze najdroższy kurs musi być najlepszy. Więcej o tym pisaliśmy m.in. tutaj: Dobre kursy online

Czasami materiały do kursu, za które trzeba sporo zapłacić, inne szkoły udostępniają za darmo. Jak widać, jest sporo informacji, które trzeba zdobyć, zanim wybierze się konkretne zdalne szkolenie. Dobrze, jeżeli szkoła umożliwia udział w darmowej lekcji próbnej. Dzięki temu można się zorientować, czy szkolenie jest warte uwagi, a wykładowcy mają dużą wiedzę i potrafią ją przekazywać. Ale nie warto się spieszyć. 

Sprawdź także: Najpopularniejsze kursy online

Ciekawie prowadzone szkolenie online dla pracowników może być szansą rozwoju, dlatego wybór musi się przemyślany. Przejrzenie wielu ofert pozwoli wybrać dobrej jakości kurs, zaoszczędzi stresu i wyrzucania pieniędzy w błoto.

Czego można się nauczyć na kursach online?

Co zrobić, aby nauka na kursach zdalnych była skuteczna?

Po wybraniu optymalnego zdalnego szkolenia należy znaleźć sposób na skuteczną i efektywną naukę. Ważne jest, aby znaleźć miejsce, w którym będzie można skupić się na nauce. Może to być pokój lub wydzielony kącik, biurko i wygodne siedzisko. Dobrze, jeżeli w pomieszczeniu nie będą przebywać inni domownicy, będzie panować cisza i spokój. 

Kursy online dla pracowników mogą być prowadzone na dwa sposoby. Szkolenia synchroniczne odbywają się w czasie rzeczywistym, uczestnicy łączą się w ustalonym dniu, o określonej godzinie z trenerem i biorą udział w lekcji. Większą swobodę dają szkolenia asynchroniczne, które można przerabiać w dowolnym momencie.

Jedna i druga forma jest skuteczna, pozwala na efektywne zdobywanie wiedzy. Szkolenia online poruszają wiele tematów, niektóre z nich można opuścić, bo są luźno związane z zakresem kursu. W razie potrzeby zawsze można do nich wrócić. Należy ustalić sobie harmonogram i pamiętać, że systematyczna nauka jest kluczem do sukcesu. Poszczególne lekcje najlepiej oglądać 2-3 razy. Pozwoli to zapoznać się z materiałem i zrozumieć wszystkie poruszane zaganiania.

Sprawdź także: Szkolenie marketing internetowy

Podczas słuchania można robić notatki, które również przyśpieszą zapamiętywanie. Na zdalnych kursach trenerzy zadają pytania i proszą o wykonywanie ćwiczeń. Nie należy tego omijać, ponieważ praktyka jest bardzo ważna. Samodzielne wykonywanie ćwiczeń pozwoli szybciej utrwalić wiedzę niż samo słuchanie. Konieczne jest również regularne powtarzanie materiału i przypominanie sobie omówionych lekcji.

Sprawdź także: Kursy online z księgowości dla początkujących

Dobrym sposobem na uzupełnienie wiedzy jest korzystanie z innych źródeł, np. filmów na YouTube czy forów tematycznych. To znacznie ułatwia zrozumienie i zapamiętanie materiału. W nauce zdalnej podobnie jak w stacjonarnej, potrzebne są przerwy. Co jakiś czas warto oderwać się od komputera, napić się wody, wyjść na balkon. Zdalna nauka ma tę zaletę, że nauczyciel nie będzie krzywo patrzał, gdy kursant będzie leżał na kanapie, jadł czy pił herbatę. Warto z tego korzystać, a nauka będzie przyjemniejsza.

Kursy online dla pracowników są świetnym, nowoczesnym rozwiązaniem, które daje wachlarz możliwości. Przed wyborem kursu należy przemyśleć swoje potrzeby i wybrać zajęcia, które przyczynią się do uzupełnienia wykształcenia, a dodatkowo poprawią samoocenę i poczucie własnej wartości.

Każdy musi sam sprawdzić, czego można się nauczyć na kursach online i wybrać ten właściwy, zgodny ze swoimi potrzebami i predyspozycjami. Osoby, które nie są przekonane do zdalnego nauczania, powinny zgłosić się na lekcję próbną i przekonać się, że ta forma nauki może być tak samo skuteczna jak tradycyjne kursy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.