Business English online – samodzielnie czy z lektorem?

Business English online to kursy językowe, które skupiają się na nauce języka angielskiego, ale używanego nie tylko w życiu codziennym, ale również wielu branżach. Uczestnicy kursów uczą się słówek i wyrażeń wykorzystywanych w biznesie, poznają tajniki tworzenia zawodowej korespondencji, dokumentów oraz prowadzenia rozmów biznesowych.

Czego jeszcze uczą się kursanci? Czy angielski biznesowy lepiej opanować samodzielnie, czy wybrać lekcje angielskiego online z lektorem?

Business English online – do czego się przydaje?

Znajomość angielskiego biznesowego jest niezbędna dla osób, które współpracują z obcokrajowcami, jeżdżą na zagraniczne konferencje, szkolenia itp. (pisaliśmy m.in. Jak się uczyć angielskiego online). Przydaje się do swobodnej  komunikacji, prowadzenia rozmów biznesowych, tworzenia korespondencji czy przekazywania swoich argumentów. Wiele firm, które szukają kandydatów do pracy, już na starcie sprawdza znajomość business English.

Bywa, że cały proces rekrutacyjny prowadzony jest w tym języku, a to pozwala szybko sprawdzić znajomość biznesowego języka. Business English można opanować w kilka miesięcy.

Warto wybrać dobry kurs, ponieważ to język przyszłości. Przydaje się m.in. do pracy w międzynarodowych firmach, z wielu branż m.in. IT, logistyce, finansach, zarządzaniu, administracji, marketingu itp. Jego znajomość jest niezbędna do:

Business English online
Business English online
 • prowadzenia rozmów telefonicznych,
 • przyjmowania gości i prowadzenia small talk,
 • uczestnictwa w spotkaniach i negocjacjach biznesowych,
 • tworzenia prezentacji, raportów i statystyk,
 • prowadzenia korespondencji,
 • uczestnictwa w podróżach służbowych,
 • uczestnictwa w spotkaniach integracyjnych.

Jak widać, business English jest bardzo przydatny i pożądany na wielu stanowiskach. Warto się go nauczyć, a wzrosną szanse na ciekawą pracę i atrakcyjne zarobki (pisaliśmy m.in. również: Angielski online dla dorosłych).

Business English – czym się różni od tradycyjnego angielskiego?

Angielski biznesowy to jedna z odmian języka angielskiego, skierowana dla osób, które posługują się angielskim w pracy, w środowisku biznesowym. Wykorzystywany jest w trakcie służbowych spotkań, prowadzenia rozmów, negocjacji itp. Wymaga dużej płynności w mówieniu i pisaniu.

W biznesie ważna jest zarówno bieżąca komunikacja, a także regularne tworzenie pism, e-maili i raportów. Na kursach z angielskiego biznesowego kursanci uczą się nieco innych elementów niż na kursach tradycyjnych. Część zajęć poświęcona jest:

 • nauce formalnych zwrotów, używanych w biznesie,
 • prowadzeniu swobodnej komunikacji,
 • tworzeniu maili i oficjalnych pism,
 • nauce zasad, według których tworzy się biznesowe dokumenty,
 • kulturze biznesu, czyli o czym należy rozmawiać, a jakie tematy lepiej omijać.
Business English online
Business English online

Oczywiście na zdalnych zajęciach z angielskiego biznesowego omawiana jest również gramatyka, a także rozwijane umiejętności rozumienia ze słuchu, czytania i pisania.

Dla kogo przeznaczony jest  Business English online?

Kurs  Business English online przeznaczony jest dla osób, które pracują lub zamierzają pracować w firmach, gdzie wymagana jest dobra znajomość angielskiego. Kursy są niezbędne dla menadżerów i pracowników wyższego szczebla, którzy na co dzień biorą udział w spotkaniach w międzynarodowym gronie i muszą prowadzić swobodne konwersacje.

Z lekcji mogą skorzystać również osoby, które chcą się rozwijać i wierzą, że znajomość angielskiego biznesowego pomoże im znaleźć lepszą pracę, awansować lub wyjechać do pracy w innym kraju (pisaliśmy m.in. Nauka języka angielskiego online).

Kursy online angielskiego biznesowego są niezbędne dla osób, które prowadzą własny biznes i chcą rozszerzyć swoją działalność. Umożliwiają nawiązanie kontaktów z zagranicznymi firmami, a tym samym zapewniają większy dochód. Znajomość  Business English pozwala zatrudniać międzynarodowych pracowników, którzy często są doskonałymi specjalistami.  

Kursy  Business English online prowadzone są zarówno dla osób, które znają angielski, jak i dla tych, które dopiero zaczynają swoją przygodę z językiem.

Czytaj także: Kursy online za darmo

Udział w kursach pozwala pokonać barierę językową, rozwija umiejętność wyrażania swoich myśli w języku angielskim, pozwala opanować poprawną wymowę i akcent oraz zwroty, wykorzystywane w sytuacjach biznesowych. Uczestnicy wartościowych kursów  Business English online zaczynają myśleć po angielsku, nie muszą tłumaczyć sobie w głowie każdego zwrotu.

Business English online – jak przebiega nauka?

Osoby, które chcą nauczyć się angielskiego biznesowego, mają do wyboru kursy online do samodzielnego przerobienia lub zdalne kursy z lektorem, tzw. synchroniczne. Każda forma nauki ma swoje plusy i minusy, dlatego każdy musi samodzielnie zdecydować, co w jego przypadku będzie lepsze. Kursy asynchroniczne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które już znają podstawy angielskiego, ale chcą poznać biznesowe słownictwo i przygotować się do rozmów z zagranicznymi kontrahentami. Lekcje nagrywane są wcześniej, przeznaczone są do samodzielnego odtwarzania, bazują na samodzielnej nauce. Aby zdobyć dostęp do materiałów, trzeba wykupić kurs.

Pisaliśmy m.in. Szybki kurs angielskiego online

Business English online
Business English online

W cenę wliczone są różnego typu materiały, np. pliki pdf., materiały video, filmy, prezentacje, nagrania dźwiękowe, testy itp.  Uczestnik ma nieograniczony dostęp do materiałów, może korzystać z nich wielokrotnie, o każdej porze dnia i nocy. Zaletą tej formy nauki jest możliwość nauki w dogodnym czasie, nie jest się uzależnionym od innych kursantów i wykładowców. Wadą jest brak kontaktu z nauczycielem, a to może skutkować nabraniem złych nawyków językowych. Osoby, które uczą się samodzielnie, mogą nieświadomie popełniać błędy, których potem ciężko się pozbyć. Przy nauce samodzielnej należy wykazać się dużą motywacją, dobrą organizacją pracy, zaangażowaniem.

Niektóre ośrodki szkoleniowe organizują co kilka tygodni spotkania online z lektorami. To bardzo dobra opcja, ponieważ można sprawdzić swoją wiedzę. Inną formą zajęć są kursy Business English online z lektorem.  Lekcje odbywają się w czasie rzeczywistym, co oznacza, że lektor w określonym dniu, o ustalonej godzinie łączy się z kursantami i prowadzi zajęcia. Osoby, które decydują się na taki kurs, muszą napisać test sprawdzający, który kwalifikuje je do określonej grupy. Dzięki temu w zajęciach biorą udział osoby o podobnym stopniu wiedzy.

Synchroniczna forma zajęć mocno przypomina naukę w tradycyjnej formie. Jedyną różnicą jest to, że nauczyciel i uczniowie nie siedzą obok siebie, a w różnych miejscach, przed monitorami komputerów. Lektor i uczniowie widzą się nawzajem, mogą z sobą rozmawiać, pisać, korzystać z czatów czy video rozmów. Osoby, które poznają angielski biznesowy, mogą pracować w grupach, wspólnie wykonywać ćwiczenia, prowadzić konwersacje i ćwiczyć biznesowe dialogi. Możliwe jest udostępniania widoku ekranu, dzięki temu lektor może sprawdzać poprawność wykonywanych ćwiczeń. Dużą zaletą tego rodzaju kursu jest możliwość ćwiczenia wymowy, akcentu, pokonywanie bariery językowej. Nauczyciel może na bieżąco poprawiać ewentualne błędy, a to pozwala uniknąć złych nawyków.

Minusem Business English online z lektorem jest konieczność dopasowania się do grafiku zajęć. Niestety, nie każdy ma taką możliwość, a nie zawsze uda się tak dopasować lekcje, aby pasowały wszystkim uczestnikom. Rozwiązaniem jest wybranie indywidualnych lekcji z lektorem. W takim wypadku dużo łatwiej dopasować dogodne godziny, zajęcia odbywają się jeden na jeden, pozwalają szybko nauczyć się angielskiego używanego w biznesie.

Jakie korzyści daje udział w kursie Business English online?

Nauka Business English wymaga czasu i systematyczności. Osoby, które znają podstawy angielskiego w ciągu 4-5 miesięcy mogą opanować biznesowe słówka, nauczyć się tworzyć oficjalne pisma i zawodowe maile. Ważne jest jednak, aby brać regularnie udział w lekcjach, a także ćwiczyć język w domu, najlepiej codziennie. Niestety, w dzisiejszych czasach mało kto ma czas na udział w kursach stacjonarnych. Nie tylko trzeba wygospodarować czas na same lekcje, ale również na dojazdy, które pochłaniają nawet 1-2 godziny (pisaliśmy m.in. Kursy językowe online).

Business English online
Business English online

To uciążliwe, dlatego coraz większa liczba osób wybiera zdalne kursy. Oczywiście również wymagają pewnej dyspozycyjności i wolnego czasu, ale dużo łatwiej dopasować je do swojego planu dnia. Zdarza się również, że osoby, które chciałaby brać udział w kursach stacjonarnych, nie mają takiej możliwości. Business English nie jest dostępny w każdej szkółce językowej, dlatego mieszkańcom wsi i małych miasteczek pozostają kursy online. Problemem dla sporej grupy osób są wysokie ceny kursów stacjonarnych.

Dziś, kiedy ceny lawinowo idą do góry, rosną rachunki i kredyty, ciężko wygospodarować kilka tysięcy na kurs angielskiego. I tutaj rozwiązaniem jest e-learning. Kursy Business English online są dużo tańsze niż ich odpowiedniki, odbywające się w sali lekcyjnej. Organizatorzy często zgadzają się na płatności miesięczne, dlatego więcej osób może pozwolić sobie na naukę. Udział w kursach angielskiego online z lektorem jest również dobrą opcją dla osób, które chcą ograniczyć kontakty z innymi osobami.

W dobie Covid-19 zalecane jest unikanie kontaktów społecznych, a kursy online są na to doskonałą odpowiedzią. Siedząc we własnym domu, nie ma możliwości zarażenia się wirusem. Korzyści, jakie daje nauka Business English online jest o wiele więcej. Główne, jakie warto poznać to:

 • Bardzo duża dostępność – kursy Business English odbywają się tylko w wybranych szkołach językowych. Z tego powodu nie wszyscy zainteresowani mogli szkolić język w swoich miejscowościach. Na szczęście przy nauce online miejsce zamieszkania nie jest przeszkodą. Każdy, kto chce, może wybrać kurs zdalny z lektorem, który mieszka na drugim końcu kraju. Kursy Business English online dostępne są również dla osób, które ze względu na stan zdrowia, niepełnosprawność czy brak możliwości wyjścia z domu nie mogły uczyć się stacjonarnie. To doskonała opcja dla młodych rodziców, którzy w wolnym czasie mogą podnosić swoje kwalifikacje, a także dla osób, które planują powrót z zagranicy. Osoby przebywające poza Polską mogą uczyć się zdalnie, a dzięki zdobytym umiejętnościom szybko znajdą pracę po powrocie do kraju.
 • Wygodny czas nauki – wiele osób rezygnuje z nauki języka, ponieważ tłumaczy się brakiem czasu. To zrozumiałe, bo w dzisiejszym świecie wszystko dzieje się w biegu, ciężko znaleźć czas na własny rozwój. Ale kursy online pozwalają na naukę w dogodnym czasie, nawet w nocy, w dni wolne czy święta. Osoby najbardziej zapracowane mogą wybrać kursy asynchroniczne, które można odtwarzać w dowolnym czasie, wracać do nich w każdej wolnej chwili.
Business English online
Business English online
 • Oszczędność czasu – jak już wcześniej wspomniano, ceny kursów stacjonarnych są dla wielu osób odstraszające. E-learning jest dużo tańszy, ponieważ płaci się tylko za przekazywaną wiedzę, odpadają opłaty za wynajęcie sali czy opłacenie zakwaterowania lektora. Kursanci nie muszą także ponosić kosztów związanych z dojazdem na szkolenie, wyżywieniem czy kserowaniem dokumentów. W sieci można znaleźć również całkowicie darmowe zdalne kursy angielskiego. Warto z nich skorzystać, bo na pewno w dużym stopniu pozwolą opanować branżowe słownictwo.
 • Komfortowe warunki nauki – nauka stacjonarna często odbywa się w małych, kiepsko wyposażonych salach. Biorąc udział w Business English online, można siedzieć w swoim ulubionym, wygodnym fotelu, pić kawę i wsłuchiwać się w to, co mówi lektor. Takie warunki sprzyjają skupieniu, koncentracji, ułatwiają zapamiętywanie angielskich zwrotów czy gramatyki. Na kursach stacjonarnych często panuje hałas, w domu nie trzeba się tym martwić. Jeżeli ktoś chce, może uczyć się w innym miejscu, np. w parku czy ulubionej kawiarni. Przeszkodą w nauce nie jest również wyjazd na wakacje czy do rodziny. Wystarczy zabrać ze sobą telefon lub komputer i z powodzeniem można brać udział w lekcjach. Zdalne kursy pozwalają na naukę we własnym tempie. Nie ma presji grupy, a to pozwala uwierzyć we własne możliwości.
 • Przyjazne platformy e-learningowe – większość kursów Business English online obywa się na przyjaznych, łatwych w obsłudze platformach. Wystarczy tylko zalogować się na podanej stronie i postępować według pojawiających się zaleceń. W razie jakichkolwiek problemów można liczyć na pomoc konsultantów i moderatorów.
 • Duży wybór kursów – w sieci można znaleźć bardzo duży wybór kursów Business English online. Niektóre z nich przeznaczone są dla osób zupełnie początkujących, inne dla średnio lub mocno zaawansowanych. Można znaleźć kursy online angielskiego z lektorem przeznaczone dla osób przygotowujących się do egzaminu lub zamierzających wyjechać do pracy za granicą. Oferta jest bardzo zróżnicowana, dlatego każdy znajdzie kurs na miarę swoich potrzeb.
 • Darmowe lekcje próbne – dobre szkoły językowe proponują swoich kursantom możliwość udziału w lekcji próbnej Business English online. Dzięki temu zainteresowana osoba może się przekonać, czy odpowiada jej forma prowadzenie lekcji, ma okazje poznać lektora, sprawdzić, jaka będzie tematyka zajęć. Próbne lekcje pomagają osobom niezdecydowanym przekonać się, że nauka online może być tak samo skuteczna, jak tradycyjna.
 • Przełamanie bariery językowej – jest wiele osób, które znają angielski, ale czują blokadę, wstydzą się mówić w tym języku. Lekcje zdalne z lektorem są doskonałą okazją, aby przełamać tę barierę. Bez obecności innych osób łatwiej jest zacząć mówić, nie trzeba bać się tego, że ktoś zacznie się śmiać czy nas krytykować. W kryzysowym momencie można wyłączyć kamerkę i zrobić sobie krótką przerwę. Przełamanie bariery językowej jest szczególnie ważne w nauce angielskiego biznesowego, ponieważ tutaj ważna jest swobodna konwersacja z nieznajomymi osobami (pisaliśmy m.in. Kurs angielskiego online dla początkujących).
Business English online
Business English online
 • Zróżnicowane materiały do nauki angielskiego biznesowego – obecnie kursy zdalne prowadzone są bardzo ciekawie, nie ma w nich miejsca na nudę. Lektorzy starają się wykorzystywać różnorodne materiały oraz nowoczesne technologie, które sprawiają, że nauka szybko wchodzi do głowy.

Dla kogo kursy Business English online nie będą dobrym wyborem?

Nie ma jednej formy nauki, która spełniałaby oczekiwania i potrzeby wszystkich zainteresowanych. Każdy człowiek jest inny, część z nas woli uczyć się samodzielnie, inni preferują zajęcia w grupie. Zdalne kursy angielskiego biznesowego z lektorem są bardzo popularne, cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ale jest grupa osób, której nie przypadły do gustu. Trzeba to zrozumieć, ponieważ nie każdy potrafi uczyć się, siedząc przed komputerem. E-learning nie będzie dobrym wyborem dla osób, które do nauki potrzebują kontaktu na żywo z nauczycielem. Nie wystarczy im, że widzą lektora na ekranie, chcą, aby stał obok i w ten sposób przekazywał wiedzę.

Najczęściej są to osoby starsze, które nie przywykły do nauki online. Osoby młode, które są obyte z komputerami, zdalnie uczą się, rozmawiają ze znajomymi, najczęściej nie mają problemów z nauką angielskiego online. Niektóre osoby nie są w stanie skupić się w domu. To, co dla innych jest udogodnieniem, im przeszkadza w nauce. W domu myśli zaprzątają dzieci, domowe obowiązki, w nauce przeszkadzają domowe zwierzaki. Czasami, mimo chęci, w domu nie ma warunków do nauki. Najlepiej mieć swój pokój lub wydzielony, cichy kąt, ale nie zawsze jest taka możliwość. W takim wypadku należy poszukać innego miejsca lub wybrać kursy stacjonarne.

Zdarza się, że naukę online angielskiego uniemożliwia brak odpowiedniego sprzętu. Mimo że do kursów zdalnych nie jest potrzebny zaawansowany komputer czy telefon, to są osoby, które nie ich nie mają. Demotywująco mogą działać awarie sprzętu lub przerwy w dostawie internetu. Jeżeli zdarzają się często, mogą utrudniać naukę. Przeszkodą może być również brak innych kursantów. Kursy to nie tylko sama nauka, ale również wspólne wypicie kawy czy zjedzenie lunchu. Zdalnie to niemożliwe, dlatego część osób decyduje się na naukę w klasycznej formie. Jak widać, nauka online nie sprawdzi się u każdego. Najlepiej jednak sprawdzić na własnej skórze, czy ta forma jest dla nas odpowiednia. Są osoby, które na początku zakładały, że kursy online nie są dla nich, a teraz są fanami tej formy nauczania (pisaliśmy m.in. Metody nauki angielskiego).  

Business English online
Business English online

Business English online – co jest potrzebne do udziału w kursie?

Aby wziąć udział w kursie zdalnym Business English, nie trzeba zaopatrywać się w najnowszy sprzęt, o wysokich parametrach. Wystarczy używany na co dzień komputer, tablet czy telefon. Dużym udogodnieniem będzie kamerka, mikrofon oraz słuchawki. Te ostatnie przydadzą się szczególnie wtedy, kiedy w domu przebywają inni domownicy. Pozwolą wyłączyć się od dochodzących z zewnątrz bodźców, a tym samym sprawią, że nauka będzie efektywna. Niezbędne jest połączenie z Internetem, dzięki któremu można nawiązać kontakt z lektorem i pozostałym uczestnikami. Kursanci nie muszą zawsze uczyć się z tego samego miejsca.

E-learning pozwala na naukę z każdego miejsca Polski i świata. Kursy można kontynuować, będąc na wakacjach, w delegacji, a także w czasie podróży. Niezbędnym elementem, gwarantującym efektywną naukę, jest motywacja. Kursanci muszą wiedzieć, po co się uczą. Dobrze jest ustalić obie jakiś cel i powoli do niego dążyć. Dla jednych udział Business English online może być szansą na zdobycie upragnionej pracy, innym ułatwi nawiązanie nowych kontaktów biznesowych, pozwoli rozwinąć interes, jeszcze dla innych będzie szansa na zagraniczny wyjazd i pracę w angielskiej firmie.

Rola lektora w kursie Business English online

Lektor to nauczyciel, który ma odpowiednią wiedzą, wykształcanie i doświadczenie do nauki języka angielskiego. Wiele osób zastanawia się, czy jest naprawdę potrzeby, czy nie lepiej uczyć się samodzielnie. Badania pokazują, że nauka z lektorem, zwłaszcza na początkowym etapie, jest szybsza i bardziej efektywna. Nauka Business English obejmuje słownictwo, gramatykę, wymowę, pisanie, rozumienie, czytanie. To wiele elementów, które samemu ciężko opanować. Obecność lektora pozwala dobrze opanować akcent, wymowę, a to jest bardzo ważne w czasie prowadzenia biznesowych rozmów. Nauczyciel może w porę zauważyć popełniane błędy, szybko je skorygować.

Pisaliśmy m.in. Intensywny kurs angielskiego online

Osobom, które nabiorą złych nawyków, potem bardzo ciężko je wyeliminować. Lektor może w jasny sposób wytłumaczyć zasady gramatyczne, nauczyć tworzenia szyków zdań. Przekazuje również wiedzę o krajach anglojęzycznych, ich kulturze, zwyczajach, obowiązujących zasadach. Dzięki temu osoby, które będą miały okazje prowadzić rozmowy z obcokrajowcami, nie popełnią gafy. Obecność lektora na zdalnych lekcjach motywuje, zachęca do nauki. Trudnej opuścić zajęcia, wiedząc, że ktoś po drugiej stronie się do nich przygotował.

Business English online
Business English online

Nauczyciel Business English wie, jak dopasować metody nauki do danej osoby. Umie motywować, pomaga przejść gorsze okresy.  Kursy angielskiego online od podstaw szybciej przynoszą efekty niż samodzielne wkuwanie słówek i zasad gramatycznych.

Na co zwracać uwagę, wybierając kurs Business English online?

W sieci można znaleźć bardzo dużo kursów online angielskiego biznesowego. Warto jednak uważać, bo można natknąć się na nic niewarte lekcje, które powstały tylko po to, aby wyciągać pieniądze. Jest kilka zasad, które pozwolą wybrać wartościowy, skuteczny kurs Business English online.

 • Należy wejść na stronę internetową szkoły językowej i zapoznać się z umieszczonymi tam informacjami. Szkoła powinna być zarejestrowana, na stronie powinien znajdować się NIP, KRS, REGON, a także adres siedziby i telefon kontaktowy. Warto zadzwonić, dowiedzieć się, jak wyglądają zajęcia, na jakiej platformie się odbywają itp.
 • Warto sprawdzić opinie, jakie ma szkoła czy autor kursu. Recenzje można znaleźć w internecie, na forach tematycznych, czy w mediach społecznościowych. Warto również porozmawiać ze znajomymi, bo może się okazać, że ktoś poleci kurs Business English online.
 • Warto wybrać kurs, prowadzony przez lektora i native speakera. Na zajęciach z native speakerem można poćwiczyć akcent, wymowę i angielskie dialogi.
 • Należy sprawdzić, czy kurs kończy się wydaniem odpowiedniego zaświadczenie lub certyfikatu (pisaliśmy m.in. kursy językowe online z certyfikatem). To ważny dokument, który może być przydatny przy szukani pracy czy staraniu się o awans.
Business English online
Business English online

Kurs Business English online ułatwia poznanie specjalistycznego słownictwa, używanego w życiu zawodowym. Jest pomocny nie tylko dla osób, które już pracują, ale również dla tych, które dopiero rozpoczynają życie zawodowe. Daje duże możliwości, jest szansą na atrakcyjną prace i dobre zarobki.

Podobne wpisy

Jeden komentarz

 1. Żeby dobrze opanować angielski biznesowy online, to warto korzystać z podcastów i angielskiej telewizji typu Bloomberg Business – oglądać wiadomości ze świata finansów, jakieś wywiady biznesowe itd. Sama po sobie widzę, jak bardzo to pomaga. Wiadomo – jakiś kurs Business English online z certyfikatem na pewno się przyda, ale bez samodzielnej nauki języka, jak się nie ma z nim kontaktu na co dzień, to ciężko. Jakiś kurs angielskiego biznesowego na pewno znajdziesz. Oferta kursów Business English online jest spora, można nawet znaleźć darmowe kursy angielskiego online.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.