Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci

Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci może być narzędziem, które sprawi, że Twoja pociecha pokocha naukę języka obcego. Rozwijanie umiejętności językowych w przyjaznych warunkach sprawia, że szybciej widać postępy a nowo nabyte umiejętności lepiej zapisują się w pamięci. Należy pamiętać jednak o tym, że nie ma rozwiązań idealnych. Warto być świadomym kilku ważnych kwestii aby to na pozór łatwe w użytkowaniu narzędzie przyniosło możliwie największe rezultaty.

Trzymanie się kilku prostych zasad, które oczywiście trzeba spersonalizować pod potrzeby własnej pociechy sprawi, że aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci nie będzie tylko chwilowym zachwytem a stanie się częścią codzienności. Codzienności, w której z dnia na dzień Twoje dziecko coraz płynniej posługuje się językiem obcym.

Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci – czego może nauczyć najmłodsze pokolenie?

Najwyższy czas pogodzić się z faktem, że coraz większą ilość rzeczy można robić w sposób zdalny. Być może Ty jako dziecko byłeś/byłaś przyzwyczajona do nauki z książek, natomiast obcowanie z ekranem kojarzyło się jedynie z relaksem. Co więcej, jeszcze kilkanaście lat temu w wielu rodzinach dostęp do ekranu był bardzo ograniczony, szczególnie dla dzieci. Zazwyczaj mogły one korzystać z niego jedynie o ściśle wyznaczonych porach i musiały zadowolić się bardzo ograniczonym repertuarem.

Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Coraz młodsze dzieci posiadają własne telefon komórkowe, tablety czy laptopy. W związku z tym, mogą korzystać z nich zdecydowanie częściej. Warto podkreślić też, że nowoczesne urządzenia elektroniczne mają niezliczoną ilość funkcji, dzięki temu są po prostu ciekawsze ale i jednocześnie mogą przynosić bardzo wiele korzyści. Czego może nauczyć aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci? W zasadzie wszystkiego, co przydaje się podczas używania języka obcego w praktyce (pisaliśmy także: Lekcje angielskiego online dla dzieci oraz Nauka języka angielskiego online).

Pisanie po angielsku

Pisanie po angielsku to jedna z umiejętności językowych, która przydaje się równie często w szkole, pracy jak i życiu codziennym. Dlatego ważne jest by od najmłodszych lat uczyć się tej umiejętności. Każdy program do nauki angielskiego składa się z zadań mających na celu naukę pisania w tym języku. Bez względu na to, czy dziecko będzie korzystać z tego narzędzia na telefonie, tablecie, laptopie czy telewizorze – z pewnością będzie miało mnóstwo okazji by utrwalić sobie słownictwo w formie pisanej.

Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci
Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci

W nieco bardziej zaawansowanych wersjach przeznaczonych dla starszych dzieci często można spotkać się również z ćwiczeniami uczącymi zapisywanie całych wyrażeń lub zdań. Dzięki temu Twoje dziecko będzie dobrze przygotowane do prowadzenia konwersacji. Nie będzie musiało zastanawiać się, jak zbudować jakieś zdanie bo gotowe schematy będą już dobrze przećwiczone i zapamiętane.

Czytanie po angielsku

Wiele dzieci ciężko zachęcić do czytania nawet w języku ojczystym. Wydawać by się mogło, że teksty po angielsku mogą jeszcze bardziej zniechęcać do tego typu aktywności. Okazuje się jednak, że dobrze przemyślana aplikacja do angielskiego dla dzieci może sprawić, że Twoja pociecha będzie z zainteresowaniem przerabiać najróżniejsze teksty. Kluczem do sukcesu jest przedstawienie ich w takiej formie, by była atrakcyjna dla najmłodszych. Ciężko z kolei wyobrazić sobie coś bardziej atrakcyjnego niż możliwość korzystania z urządzeń elektronicznych na których zainstalowana jest kolorowa aplikacja.

Większość tekstów w niej zawartych do dosłownie kilkuzdaniowe historyjki. Nie należy ich jednak traktować jako nic nie znaczących elementów ponieważ regularne czytanie nawet krótkich treści sprawia, że poziom rozumienia tekstu znacząco wzrasta. Poza tym podczas czytania utrwala się wcześniej poznane już słownictwo. Dzięki temu Twoje dziecko stale doskonali swoje umiejętności językowe oraz co jeszcze ważniejsze – pielęgnuje te, które już posiada.

Mówienie po angielsku

Mówienie to największa zmora wielu osób, które opanowały już wiele słówek i zasad gramatycznych języka obcego. Niestety, system praktykowany w szkołach publicznych nie sprzyja wykorzystywaniu przyswajanych informacji w praktyce, przez co nawet dorośli często boją się mówić po angielsku. Dzieci zazwyczaj próbują nowych rzeczy z naturalną dla siebie swobodą, nie boją się błędów. Dlatego niejedna aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci skupia się właśnie na poprawie umiejętności mówienia. Jest to aspekt niezbędny by poczuć się pewnie ze swoimi umiejętnościami językowymi. Zadbaj więc o to by Twoja pociecha zaczęła mówić po angielsku jak najszybciej.

Pierwsze próby tego typu powinny odbywać się w komfortowych warunkach, bez oceniania. Na początku głównym celem jest przełamanie bariery językowej a nie bezbłędne wypowiadanie poszczególnych słów, to przyjdzie z czasem. Dobra aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci może stać się źródłem przyjemnych doświadczeń związanych z wypowiadaniem swoich myśli, potrzeb czy opinii w języku obcym. Najtrudniej jest zacząć, później z pewnością dziecko zacznie przenosić swoje umiejętności do życia codziennego dzięki czemu jego angielski zacznie rozwijać się jeszcze bardziej.

Rozumienie ze słuchu

Ważne jest zrozumienie tego, że posiadanie jednej umiejętności językowej nie sprawia, że inna przestaje być problemem. Dlatego konieczne jest równoległe ćwiczenie każdej z nich. Oczywiście szczególnie na początku drogi warto skupić się na tej kompetencji, która dziecku wydaje się najprzyjemniejsza. Nie należy jednak zaniedbywać pozostałych obszarów. Dobrze przemyślana aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci będzie łączyć ze sobą wszystkie możliwe umiejętności językowe. Nie pominie również rozumienia ze słuchu. Szczególnie, że odsłuchiwanie wesołych, często śmiesznych wręcz historyjek może być wspaniałą zabawą dla dziecka w każdym wieku (czytaj: Angielski online z lektorem oraz Kurs angielskiego online dla początkujących).

Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci
Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci

Ważne jest jednak by nie zaczynać od zbyt trudnych zadań. Na początkowym etapie nauki wystarczy by mały uczeń skupiał się na słuchaniu wymowy pojedynczych słów oraz prostych zdań. Dzięki takiemu podejściu mózg zacznie stopniowo przyzwyczajać się do nowych dźwięków i coraz łatwiej będzie mu rozumieć coraz więcej. Po pewnym czasie można próbować z odsłuchiwaniem krótkich opowiadań. Warto pamiętać jednak, by dziecko nie starało się zrozumieć wszystkiego w stu procentach. To normalne, że nie rozumiemy wszystkiego w języku, którego się uczymy. Nawet jak dane zadanie teoretycznie jest dopasowane do naszych aktualnych umiejętności językowych.

Ważne by nauczyć się rozumieć ogólny kontekst i morał danej historii. Nie ma również niczego złego w kilkukrotnym odsłuchiwaniu danego zadania, dzięki temu za każdym razem dziecko zacznie rozumieć coraz więcej. Nagraniami po angielsku należy się bawić i dostosowywać je do swoich potrzeb oraz możliwości. Każdy program do nauki angielskiego dla dzieci nastawiony na rozwój umiejętności rozumienia ze słuchu jest stworzony tak by umożliwić zrozumienie jak najwięcej. Poza ponownym przerabianiem tego samego zadania warto również zmieniać jego tempo, tak by wyłapywanie pojedynczych słów i wyrażeń stało się możliwe.

Korzystanie z języka angielskiego w życiu codziennym. Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci

Martwisz się o to, że Twoja pociecha od kilku lat uczy się języka angielskiego w szkole ale widzisz, że nie potrafi wykorzystać swoich umiejętności podczas wakacji czy spotkań ze znajomymi z innych krajów? Nawet, jeżeli dziecko przynosi same piątki ze sprawdzianów z języka obcego może być tak, że czuje niechęć do podejmowania jakichkolwiek prób. Nie warto naciskać czy wręcz zmuszać kogokolwiek do mówienia po angielsku. Takie podejście prawdopodobnie przyniesie rezultaty odwrotne do oczekiwań – lęk przed używaniem języka obcego jedynie się nasili. A pozbycie się go w życiu dorosłym będzie wymagało bardzo dużego wysiłku i odwagi.

Co więc w takiej sytuacji zrobić? Ponownie, rozwiązaniem może być aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci. Tak jak już zostało wspomniane wcześniej, warto szukać rozwiązania, które zachęci dziecko do używania języka angielskiego w komfortowych dla niego warunkach, bez oceniania. Jedynie stopniowe przekonywanie swojej pociechy do tego, że język angielski w praktyce nie jest niczym strasznym sprawi, że dziecko zacznie go używać w swoim życiu bez stresu. Dlatego uzbrój się w cierpliwość i zachęcaj do nauki przez zabawę.

Jak wybrać najlepszą darmową aplikację do nauki angielskiego dla dzieci?

Na rynku dostępnych jest bardzo dużo programów dla dzieci do nauki angielskiego. Warto podkreślić, że lepszych rezultatów można spodziewać się po kompleksowym przerobieniu jednego bądź kilku z nich niż po rozpoczynaniu każdej dostępnej opcji. Dlatego szczególnie na początku przygody z poznawaniem języka obcego warto zdecydować się na jedną z darmowych aplikacji do nauki angielskiego i ewentualnie później pozwolić dziecku na poszerzenie swoich działań na inną, która będzie uzupełnieniem dla tej pierwszej (czytaj: Nauka angielskiego dla dzieci w domu za darmo).

Warto podkreślić również, że niektóre z rozwiązań doskonale sprawdzą się zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. W takich sytuacjach można wspólnie zmagać się z poszerzaniem swoich umiejętności językowych co przełoży się też na pogłębienie rodzinnych relacji. Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwania aplikacji, która najlepiej spełniłaby potrzeby Twojego dziecka?

Jakie umiejętności językowe są największym problemem?

Zastanów się co Twoje dziecko już potrafi oraz z czym ma największy problem. Być może mówienie nie jest dla niego żadnym problemem ale niestety nie jest w stanie skutecznie poszerzyć swojego słownictwa przez co możliwość wypowiedzenia się jest bardzo ograniczona? W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci, która skupia się na nauce i utrwalaniu nowych słówek. Jedną z najpopularniejszych z nich jest Fiszkoteka.

Korzystając z niej można używać gotowej bazy słówek, do których są dopasowane również popularne wyrażenia oraz ilustracje co znacząco ułatwia proces zapamiętywania. W razie potrzeby bez problemu można również stworzyć własną bazę słownictwa, dzięki czemu Twoje dziecko będzie miało możliwość uczenia się tych słów, z których faktycznie będzie korzystać.

W odwrotnej sytuacji, kiedy dziecko zna słowa ale wstydzi się mówić warto zainteresować się aplikacją Buddy. Została ona zaprogramowana tak, by rozumieć mowę dziecka i na bieżąco ją poprawiać. Jeżeli Twoja pociecha po kilku próbach dostanie dowód od aplikacji o poprawnej wymowie to z pewnością zacznie nabierać większej pewności siebie w kwestii mówienia po angielsku do innych ludzi.

Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci
Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci

Jak dziecko ma się uczyć angielskiego, aby się nie nudzić

Jeżeli Twoje dziecko szybko się nudzi ale zależy Ci na tym by miało regularny kontakt z językiem angielskim to poszukaj aplikacji, które w swojej ofercie mają dużą ilość różnorodnych gier językowych (czytaj także: Szybki kurs angielskiego online). To rozwiązanie doskonałe dla małych rozrabiaków – przecież możliwość grania jest jedną z największych nagród, nawet jeżeli dana gra jest po angielsku!

  • Zwróć uwagę na to, co zawiera się w darmowej ofercie.

Niektóre aplikacje od nauki angielskiego są zupełnie darmowe. Inne natomiast oferują jedynie część swoich możliwości za darmo. Dlatego zanim zaczniesz przekonywać swoje dziecko do nauki angielskiego w ten sposób upewnij się jakie są zasady bezpłatnego korzystania z danej opcji. Czasami można korzystać z pełnej wersji aplikacji na przykład przez trzydzieści dni. Inne przedsiębiorstwa oferują bezterminowy dostęp do bezpłatnych opcji ale nie oferuje on wtedy ograniczoną bazę materiałów edukacyjnych. Zastanów się, która z dostępnych opcji będzie najbardziej satysfakcjonująca dla Ciebie i Twojego dziecka.

Jakich zasad przestrzegać aby program do nauki angielskiego dla dzieci był nagrodą a nie obowiązkiem?

Proces nauki języka angielskiego można porównać do maratonu. Trzeba nastawić się na długą pracę nad tym zagadnieniem aby zacząć zauważać efekty. Co więcej, porzucanie edukacji w tym kierunku na jakiś czas sprawia, że nabyte już umiejętności zaczynają zanikać. Niestety, posługiwanie się językiem obcym jest jedną z tych kompetencji o które trzeba regularnie dbać. Nie używane po prostu w znaczącym stopniu znikają. Może to być bardzo frustrujące, dlatego tak ważne jest wyrabianie od najmłodszych lat nawyku regularnego kontaktu z językiem by przypominać sobie to co już się potrafi.

Najskuteczniejszą metodą mającą na celu przekonanie dziecka, że warto uczyć się języka angielskiego jest pokazanie mu, że może to być dobrą zabawą przynoszącą jednocześnie konkretne korzyści. Jakie? To Ty wiesz co najlepiej zmotywuje Twoją pociechę. Aby ułatwić Ci to zadanie podpowiadamy, jakie strategie warto stosować by sprawić, że proces nauki nie będzie przykrym obowiązkiem a wspaniałą przygodą.

 Wyznacz czas przeznaczony na naukę

Pamiętaj, że coś do czego ma się nieograniczony dostęp szybko przestaje być atrakcyjne. Dziecko, które będzie mogło w dowolnej chwili pobawić się z wykorzystaniem aplikacji do nauki angielskiego podświadomie zacznie myśleć, że nie jest to nic wyjątkowego. Czynność ta stanie się nic nie znaczącym zapychaczem wolnych chwil w których i tak nie ma nic lepszego do roboty. Przez to nauka będzie przynosić zdecydowanie gorsze efekty i co więcej po pewnym czasie dziecko w ogóle przestanie interesować się używaniem aplikacji. Dlatego warto ustalić stałe pory na tą czynność by zrobić z niej coś na kształt rytuału na który czeka się z niecierpliwością.

Może dobrym momentem będzie pół godziny po obiedzie? Wtedy większość dzieci ma mniejszy problem ze spokojnym siedzeniem i skupieniem się na czynnościach umysłowych. W innych przypadkach lepiej może sprawdzić się sesja nauki przed spaniem, na przykład bezpośrednio po umyciu zębów. A może Twoje dziecko wyjątkowo nudzi się podczas jazdy samochodem? Wykorzystaj to!

Umówcie się, że podczas dojazdu na przykład do szkoły dziecko może korzystać z ulubionego tabletu czy telefon w celu nauki języka angielskiego. Dzięki temu wasze wspólne podróże staną się przyjemniejsze oraz jednocześnie dziecko będzie rozwijać swoje umiejętności językowe.

Określ warunki, które muszą być spełnione by rozpocząć zabawę z aplikacją do angielskiego dla dzieci

Ja już zostało wspomniane, coś do czego jest łatwy dostęp szybko staje się nieatrakcyjne. Dlatego z góry ustal z dzieckiem jasne zasady (polecamy spisać je wspólnie na kartce i powiesić w widocznym miejscu by w razie nieporozumień regularnie do nich wracać). Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci może stać się wyjątkową nagrodą. Za co? Na przykład za zjedzenie codziennej porcji warzyw czy owoców lub za pościelenie swojego łóżka. Jeżeli Twoje dziecko ma już swoje obowiązki domowe to umówcie się, że czas na zabawę z językiem angielskim jest po posprzątaniu stołu po obiedzie, wypakowaniu zmywarki czy wyniesieniu śmieci.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że poziom trudności obowiązków należy dostosować do wieku oraz możliwości dziecka. Nie należy oczekiwać zbyt dużo bo za trudne wymagania mogą sprawić, że Twoja pociecha przestraszy się odpowiedzialności lub najzwyczajniej na świecie sobie nie poradzi (mimo szczerych chęci). Oczekuj małych sukcesów ale bądź konsekwentna/konsekwentny. Oczywiście warunkiem, który musi zostać spełniony nie muszą być prace związane z utrzymaniem czystości.

Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci
Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci

Być może Twoje dziecko ma problem z dogadywaniem się z rodzeństwem? Ustalcie wtedy, że dostęp do aplikacji należy się tylko wtedy, gdy dziecko stara się utrzymać dobre relacje z innymi domownikami. Rozmawiajcie o swoich oczekiwaniach i możliwościach otwarcie i znajdźcie takie rozwiązanie które będzie satysfakcjonujące i możliwe do zrealizowania przez każdą ze stron.

Obiecaj nagrodę za poczynione postępy w nauce angielskiego

Spraw by aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci kojarzyła się z samymi przyjemnymi doznaniami. Jak już wiesz, sam proces jej użytkowania może być atrakcyjny ale warto zadbać o to, by proces nauki był dla dziecka bardzo ekscytujący. Dlatego ustalcie, że po przerobieniu konkretnej ilości materiałów zrobicie sobie wspólny test podczas którego zweryfikujesz, czy dziecko faktycznie nauczyło się nowych kompetencji językowych. Jeżeli tak faktycznie będzie, powinno dostać nagrodę. Jaką? To od Was zależy czy będzie to nagroda-niespodzianka czy coś na co umówicie się wcześniej. Dostosuj to do preferencji swojego dziecka.

Sprawdź także: Angielski online z lektorem

Wiesz, że od dawna marzy o jakiejś zabawce czy odwiedzeniu nowej bawialni? Zaoferuj mu to w ramach nagrody za duże zaangażowanie w naukę. Doskonałą nagrodą może być również wspólne przygotowanie ulubionych przekąsek i zorganizowanie kina domowego czy możliwość zaproszenia ulubionych znajomych na wspólne nocowanie. W tej kwestii ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia. Pamiętaj jednak by nie wyznaczać zbyt dużych oczekiwań. Lepiej postawić na mniejsze ale częstsze nagrody za niewielką ilość zrealizowanego materiału. Dzięki temu dziecko będzie miało cały czas wysoki poziom motywacji i szybko przekona się, że warto regularnie robić postępy (czytaj: Jak się szybko nauczyć języka obcego).

Angażuj się w naukę angielskiego razem z dzieckiem

Dla wielu dzieci dużą wartością jest wspólne spędzanie czasu z najbliższymi. Ciężko im się dziwić, w dzisiejszych czasach zdecydowana większość dorosłych jest bardzo zabiegana i nieczęsto ma czas na wspólne zabawy czy wygłupy. Warto jednak pamiętać o tym, że wspólne spędzanie czasu jest bardzo ważne i poprawia jakość łączących Was więzi. Dlatego należy każdego dnia zorganizować chociaż piętnaście minut na wspólne aktywności. Może nią być wspólna nauka z wykorzystaniem programów do nauki angielskiego dla dzieci.

Zaproponuj pomoc w wykonywaniu niektórych zadań, postaraj się podpowiedzieć jak można sobie pomóc w zapamiętaniu jakiegoś wyrażenia lub ucz się wymowy razem z dzieckiem powtarzając na zmianę wybrane kwestie. Róbcie sobie nawzajem testy i weryfikujcie nad czym musicie jeszcze popracować. Zastanówcie się w jakich sytuacjach życiowych możecie wykorzystać nowo poznaną frazę lub starajcie się wtrącać anglojęzyczne wyrażenia do swojego życia codziennego. Możecie ustalić, że na przykład podczas śniadania możecie odzywać się do siebie tylko po angielsku – szybko przekonacie się, że to może być naprawdę świetnie spędzony razem czas. Nauka we dwoje oraz wspólne utrwalanie nowych umiejętności z pewnością stanie się czymś bardziej atrakcyjnym niż czas spędzony przed ekranem sam na sam.

Chwal i podziwiaj

Pamiętaj, że w przypadku nauki języków obcych kluczowe jest podtrzymanie motywacji do nauki. Tylko dzięki regularnym lekcjom możliwe jest zauważenie satysfakcjonujących rezultatów. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zmotywowanie do działania jest zachwycanie się zaangażowaniem dziecka w proces nauki. Nawet jeżeli danego dnia Twoja pociecha nauczy się tylko jednego nowego słowa – pokaż jej jak bardzo cieszysz się z tego, że zrobiła krok do przodu i zachęcaj do tego, by jutro zrobiła to samo.

Możesz również podpytywać dziecko o to, jak po angielsku nazwałoby konkretną rzecz. Wybieraj takie pytania, na które prawdopodobnie będzie znało odpowiedź. Jeżeli akurat dane wyrażenie wyleci mu z głowy to nie krytykuj tylko zachęć do skorzystania ze słownika lub aplikacji do nauki angielskiego dla dzieci aby sobie przypomniało.

Pomagaj w rozwiązywaniu problemów

Widzisz, że Twoje dziecko nie może poradzić sobie z jakimś zadaniem? A może zaczyna się frustrować, że stale zapomina jakiegoś słowa? Postaraj się wyciszyć jego wspólne emocje, zaproponuj na przykład wspólne napicie się ulubionej herbaty czy kakao i przedyskutujcie daną kwestię. Zapytaj w czym jest problem i zaproponuj jakieś rozwiązanie. Może pociecha stara się nauczyć zbyt dużo w jednym dniu? Przekonaj ją wtedy, że czasami lepiej odpuścić i wrócić do tego samego zagadnienia na następny dzień.

Przecież każdy z nas ma czasami gorszy czas, pokaż, że również Tobie czasami coś nie wychodzi i musisz się uczyć się tego znacznie dłużej niż na początku zakładałaś/zakładałeś. Nauka pogodzenia się z porażką czy swoimi ograniczeniami jest bardzo ważna podczas nauki języków obcych. Dobrze już na początku tej drogi przekonać się, że popełnianie błędów jest nieuniknione a niektóre słowa mogą stwarzać więcej problemów niż inne. Ważne by o tym wiedzieć i regularnie sobie to przypominać.

Ucz wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce

Wiesz, że Twoje dziecko nauczyło się już całkiem sporej ilości nowych wyrażeń? Być może posługuje się już nawet całymi zdaniami i potrafi płynnie wypowiedzieć się w konkretnej kwestii. Wspaniale! Zadbaj jednak o to by nabyte już umiejętności językowe były wykorzystywane poza programem do nauki angielskiego dla dzieci. Zaproponuj wspólną rozmowę w języku obcym lub kup kilka książeczek po angielsku, które będziecie czytać na dobranoc. Może warto zastanowić się również nad poszukaniem nowych znajomych, którzy mówią po angielsku?

Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci
Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci

Kontakt z innymi ludźmi posługującymi się w tym języku na co dzień jest bardzo cenny. Dziecko będzie wtedy w naturalny sposób wprowadzało do swojego języka coraz więcej wyrażeń i będzie widziało, że jego nauka ma sens. Przecież dzięki niej ma możliwość poznawania nowych, ciekawych osób!

Jeżeli Twoja pociecha bardzo lubi grać w gry lub oglądać bajki to zastanów się nad tym czy nie lepiej byłoby zastąpić je anglojęzycznymi produkcjami. Dzięki temu nie będzie to tylko czas „zmarnowany przed ekranem”. Dziecko relaksując się i robiąc to co sprawia mu naprawdę dużo przyjemności będzie ćwiczyło rozumienie języka angielskiego ze słuchu w naturalnych dialogach. Jak już zostało wspomniane – nauka połączona z zabawą daje najlepsze rezultaty (czytaj: Nauka języków online dla dzieci oraz Jak się uczyć angielskiego online).

Co robić gdy program do nauki angielskiego dla dzieci nie przynosi spodziewanych efektów?

Aplikacja do nauki angielskiego dla dzieci nie jest w Waszym domu żadną nowością ale nie widzisz by Twoje dziecko robiło postępy? Z pewnością po przeczytaniu tego artykułu masz już kilka pomysłów, które mogą to zmienić. Warto jednak przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian spróbować porozmawiać z dzieckiem i zapytać je czy widzi jakiś problem. Być może program, którego aktualnie używa nie jest dostosowany do jego wieku i umiejętności? Zarówno zbyt łatwy jak i zbyt trudny materiał sprawi, że umiejętności językowe Twojej pociechy staną w miejscu.

Za wysoko podniesiona poprzeczka sprawi, że dziecko nie widząc żadnych sukcesów szybko się zniechęci, natomiast zbyt niskie wymagania nie wprowadzają żadnych nowych zagadnień, które są warunkiem rozwoju. Być może dziecko powie Ci, że nie podoba mu się taka forma nauki, jest zmęczone lub ma jakiś inny ważny dla niego powód. Zastanówcie się wtedy wspólnie co możecie zrobić aby nauka języka angielskiego nie była przykrym obowiązkiem.

Warto zastanowić się nad chwilą przerwą od obowiązków językowych i na spokojnie poszukać rozwiązania. W tym czasie nagromadzona frustracja zacznie się rozpływać i ponowna próba nauki nabierze zdecydowanie więcej sensu. 

Zmień otoczenie do nauki

Duże znaczenie na proces nauki ma to w jakim miejscu się uczymy. Bez względu na wiek, warto zadbać o to by podczas rozwoju jakichkolwiek umiejętności przestrzeń w której przebywamy była czysta i cicha. Bardzo ważna jest również cyrkulacja powietrza. O ile to możliwe, intensywnie wywietrz pomieszczenie przed rozpoczęciem lekcji. Dzięki temu mózgowi będzie łatwiej się skoncentrować na nowo poznawanych wyrażeniach, dźwiękach czy konstrukcjach gramatycznych. Ponadto koniecznie pamiętaj o wyłączeniu wszelkich źródeł dźwięków.

Telewizor czy radio pracujące w tle może bardzo negatywnie przekładać się na proces zapamiętywania. Zadbaj o to by w domu była specjalna przestrzeń do nauki. Najlepiej by było to biurko w zestawie z wygodnym krzesłem. Dzięki regularnej nauce w jednym, spokojnym miejscu z czasem łatwiej jest się skupić. Mózg szybko zdaje sobie sprawę z tego, że znajduje się w miejscu, w którym uczy się nowych umiejętności i automatycznie przechodzi w stan skupienia. Warto być świadomym istnienia tego typu schematów, na które są podani wszyscy ludzie. Dzięki temu z powodzeniem możemy wykorzystywać je na swoją korzyść. 

Należy wspomnieć też o tym, że nie należy rozpoczynać lekcji jeżeli jest się głodnym. Dlatego zawsze zadbaj o to by przed czasem przeznaczonym na angielski dziecko zjadło albo pełnowartościowy posiłek, albo przekąsiło podwieczorek czy drugie śniadanie. Nie będzie wtedy myślało o swoich podstawowych potrzebach fizjologicznych dzięki czemu będzie mu łatwiej skupić się na zadaniach z angielskiego. 

Telefon, tablet czy komputer do nauki angielskiego?

Zastanów się nad tym czy źródłem niezadowalających efektów nie jest sprzęt na którym Twoje dziecko się uczy. Podstawową zasadą jest to, by urządzenie elektroniczne działało bezproblemowo. Stale zacinające się zadania sprawiają, że dziecku ciężko skupić się na danym zagadnieniu i szybko proces ten staje się frustrujący. Ponadto, zobacz czy Twoja pociecha w czasie wyznaczonym na naukę aby na pewno zajmuje się właśnie tym. Wszelkie ekrany mają to do siebie, że bardzo łatwo przejmują uwagę na coś zupełnie innego.

Być może dziecko nie może powstrzymać się od przeglądania zdjęć w galerii lub gra po kryjomu w gry nie związane w żaden sposób z językiem angielskim? Jeżeli tak jest zadbaj o to, by sprzęt przeznaczony do nauki był pozbawiony jakichkolwiek rozpraszaczy. Odinstaluj wszystkie kuszące aplikacje, załóż kontrole rodzicielską i ustal z dzieckiem jasne zasady. Czas na naukę to czas na korzystanie z aplikacji dla dzieci do nauki języka angielskiego. Wszelkie inne aktywności w tym czasie nie powinny wchodzić w grę. 

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.